تسلا

ایلان ماسک خطاب به کارکنان: یا سر کار می‌آیید یا اخراج می‌شوید!

چند روز پس از آنکه ایلان ماسک خطاب به کارمندان خود گفت یا دورکاری را خاتمه دهند یا دنبال کار دیگری باشند حالا خبر می‌رسد مرد خبرساز دنیای خودرو به دنبال کاهش ۱۰ درصدی نیروی کاری شرکت خود است.

مدیرعامل تسلا با فرستادن ایمیلی که به رؤیت رویترز رسیده است می‌گوید احساس بسیار بدی درباره اقتصاد دارد و می‌خواهد ۱۰ درصد ۱۰۰ هزار کارمند خود در سراسر دنیا را تعدیل کند. ماسک همچنین به مدیران این خودروساز در سراسر دنیا معلق کردن استخدام را اعلام نموده و خب این دستور برای برنامه‌های گسترش کارخانه جدید تسلا در برلین آلمان خوشایند نخواهد بود.

این ایمیل پس از آن منتشر می‌شود که ماسک اوایل هفته قبل اعلام کرد انتظار بازگشتن کارمندان تسلا به سر کار را دارد. مدیرعامل تسلا اظهار داشته بود کارکنان شرکت باید حداقل ۴۰ ساعت در هفته کار کند و افرادی که این کار را انجام ندهند در واقع استعفای خود را اعلام کرده‌اند.

قبلاً گفته می‌شد الزام بازگشت به کار کارکنان این شرکت در واقع پیش‌بینی برای جلوگیری تعدیل نیرو خواهد بود. برخی کارشناسان معتقدند ماسک با دانستن اینکه بسیاری از کارکنان به دفاتر خود بازنخواهند گشت این بیانیه را صادر کرده است و به همین خاطر می‌تواند بدون پرداخت غرامت و جریمه‌های احتمالی اقدام به کاهش نیرو کند.

تسلا با مشکلات زیادی از جمله همه‌گیری کرونا و کمبود نیمه‌رساناها دست به گریبان بود اما با این وجود توانست عملکرد بسیار خوبی بر جای بگذارد. این خودروساز رقابت بسیار فشرده‌ای با بی ام و دارد و امسال می‌تواند پرفروش‌ترین خودروساز لوکس آمریکا باشد. اگرچه موفقیت این خودروساز به همگان ثابت شده است اما ماسک با ابراز نگرانی خود درباره اقتصاد جهانی به خاطر ریسک رکورد اقتصادی هشدار داده است. تورم به رکوردهای جدیدی می‌رسد و اگرچه محدودیت‌های ناشی از کرونا در دنیا رفع شده اما تسلا با مشکلات ناشی از همه‌گیری در خطوط تولید شانگهای خود مواجه شده است.

ماسک قبلاً اظهار داشته باشد رکورد اقتصادی یک وضعیت مثبت خواهد بود. او مدعی شد:

رکورد اقتصادی یعنی بارش طولانی‌مدت پول روی استخرها. برخی ورشکستگی‌ها باید رخ دهند

اما به نظر نمی‌رسد بازارهای مالی چشم‌انداز خوبی برای تسلا متصور باشند. سهام این خودروساز چند روز پیش حدود ۳ درصد در آمریکا افت کرد.

اما موضوع مهم دیگر درباره تصمیمات ماسک به جنگ او با اتحادیه آلمان در خصوص اتمامِ‌حجت بازگشت به کار کارمندان مربوط می‌شود. تأکید مدیرعامل تسلا بر بازگشت کارمندان به دفاتر خود با استقبال ژرمن‌ها مواجه نشده است.

همان‌طور که گفته شد ماسک با ارسال ایمیلی به کارکنان خود گفته است همه باید حداقل ۴۰ ساعت در هفته به‌صورت حضوری کار کنند و از آنجایی که کارکنان تسلا در آمریکا اتحادیه‌ای برای خود ندارند بنابراین احتمال اینکه بتوانند از این دستور سرپیچی کنند پایین خواهد بود. اما شاید مجبور کردن کارکنان آلمانی به حضور در دفاتر تسلا در برلین به این راحتی‌ها نباشد. رویترز می‌گوید اگرچه آلمان قانون ویژه‌ای درباره دورکاری یا حضور کارمندان در محل کار ندارد اما وزارت کار این کشور برنامه‌هایی برای تصویب قوانین جدید به منظور تضمین انعطاف کاری بیشتر را در دست تهیه خواهد داشت.

مشکل فعلی ماسک این است که کارکنان گیگا فاکتوری برلین اخیراً ۱۹ فرد را اولین شورای کارگری این کارخانه انتخاب کردند و یکی از اتحادیه‌ها اعلام کرده است از هر کارمندی که با خواسته ماسک مخالفت کند حمایت خواهد کرد؛ و از آنجایی که در حال حاضر حدود ۴ هزار نفر در کارخانه تسلا در آلمان کار می‌کنند، این اتحادیه می‌تواند روزهای شلوغی را تجربه کند.

مدیر این اتحادیه گفته است:

هرکسی که با چنین تقاضاهای یک‌طرفه‌ای مخالف باشد و بخواهد در برابر آن‌ها بایستد از حمایت اتحادیه‌ها برخوردار خواهد بود

تصمیم ماسک درباره بازگشت کارکنان به دفاتر خود با اقدامات دیگر خودروسازان همچون بی ام و، مرسدس بنز و فولکس‌واگن در تضاد است.

مدیر منابع انسانی فولکس‌واگن می‌گوید:

ما دید کاملاً متفاوتی به ایجاد فضای کار جذاب داریم و از توانمندسازی و مسئولیت‌پذیری در بین کارکنان به منظور متعادل کردن کار و زندگی شخصی حمایت می‌کنیم

سخنگوی مرسدس بنز نیز خاطرنشان می‌سازد:

دورکاری و حضور فیزیکی مدل کاری آینده خواهد بود

شاهین احمدزاده

نویسنده و مترجم وبسایت "پدال"

مطالب مشابه

‫۱۱ دیدگاه‌ها

 1. Reza Waffen SS

  ۱۵ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (3556 ديدگاه)

  این چرا خودشو مثل گ. وه گرفته

  موافقم ۴۴
  مخالفم ۱۹
  1. Nima

   ۱۵ خرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (1599 ديدگاه)

   نیروى کار وقتى مدتى طولانى سرکار نیاد عواقب زیادى داره.
   یکیش بى انگیزه بودن میشه.
   خود محیط کار وقتى پویا باشه و موفقیت شرکت هر روز به چشم بیاد، کارمند هم انگیزه میگیره.
   این نبودنه بده.
   دورکارى کردن تقریبا مثل اینه یه فیلم رو توى خونت ببینى یا برى سینما! خیلى اختلاف کیفیت و عواطف و احساسات توشه.

   موافقم ۳۹
   مخالفم ۱۶
   1. جناب ایکس

    ۱۵ خرداد ۱۴۰۱
    سوابق: (1383 ديدگاه)

    چرا جای دوری بریم، کلاسای آنلاین، مخصوصا دانشگاه……😑😑😑

    موافقم ۱۰
    مخالفم ۱
  2. NAVID۰۰۹۸

   ۱۵ خرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (7212 ديدگاه)

   خودش را نگرفته !

   چون با مدریت و هوش بالا به این جایگاه رسیده و کارکنان باید بفهمند وقتی وارد شرکت و کارخانه‌ای میشوند باید سرباز اون مدیر بالا دستی باشند و اگر نه که همه چیز هرج‌و‌مرج میشه !

   دَرکِ یه سِری مسائل برای هر کسی راحت نیست و گفتنش هم جایِز نیست و تنها راه اداره‌ی شرکت‌ها در این دنیایی که اینقدر سود و ضرر نزدیک هم هست فقط باید به مدیری همچون ماسک که خودش را ثابت کرده ، اعتماد کرد و اگر نه که میشه قانون جنگل که هر کسی میگه من میدونم و همدیگرو تیکه پاره میکنند !

   برای همین هست که یک مدیر ۱۰۰ هزار دلار دستمزد میگیره و مدیری دیگر ۱۰ میلیون دلار در سال و تفاوت‌ها در عملکردها و تصمیماتشون هست که ارزش یک کالا و شرکت را نشان میدهد !

   موافقم ۲۲
   مخالفم ۲۳
   1. مدیر مدبر

    ۱۶ خرداد ۱۴۰۱
    سوابق: (1 ديدگاه)

    منم یه مدیر باکفایت هستم ولی ماهی ۱۰ میلیون تومان حقوق میگیرم!

    موافقم ۱
    مخالفم ۰
 2. Ferrari

  ۱۵ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (1714 ديدگاه)

  بنظرم حق با ایلان ماسک هست.
  موقع رویدادهای ورزشی، مردم ورزشگاها رو پر میکنن با خیال راحت میرن خرید و حدودا دوسال پیش که دنیا گرفتار کرونا بود، علیه قرنطینه تظاهرات میکردن. در این مواقع کسی نگران مبتلا شدن به کرونا نیست حالا چرا برای حضور فیزیکی داشتن سر کار انقدر ناراحت هستن؟ واقعا مردم یه سری از کشورها زیادی در رفاه هستن

  موافقم ۵۱
  مخالفم ۱۵
 3. فرید

  ۱۵ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (306 ديدگاه)

  از اون موقع که تو فیلم مرد آهنی دیدمش فهمیدم اینم در آینده مطرح میشه که شد. یه ذره هم بهش اعتماد ندارم. یه دفعه اومد

  موافقم ۸
  مخالفم ۱۴
 4. ممد ژانگولر

  ۱۵ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (2630 ديدگاه)

  داداش ایلان ماسک دیکتاتوری شده واسه خودش

  چیکارشون داری خوب نمیخوان بیان

  کارتو تحویل بگیر

  موافقم ۳
  مخالفم ۱۱
 5. آرین

  ۱۵ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (283 ديدگاه)

  استثنائا از این کارش خوشم اومد. نباید همیشه منعطف بود.

  موافقم ۱۲
  مخالفم ۷
 6. ارش

  ۱۵ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (4 ديدگاه)

  دوره نون بازو خورد داره تموم میشه
  دوره نون مغزت رو باید بخوری شروع شده
  عصر عصر تکنولوژی ربات ها باید جای کارهای سخت فیزیکی و محاسباتی رو انجام بدن انسان ها هم روبات هارو کنترل کنند

  موافقم ۴
  مخالفم ۵
 7. Afg

  ۱۵ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (167 ديدگاه)

  اینم یجور گل کردن اب و ماهی گرفتنه ماسک بلده چیکار کنه واقعا باهوشه از اون دست ادماییه که خیلیا دوست ندارن باشه ولی این هست و پادشاهم هست تا وقنی کارگار ۳۰ دلادی چینی باشه چه نیاز به کارگر ۲هزاروپانصد یوروی المانی

  موافقم ۷
  مخالفم ۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا