آموزشمقالات

فیس لیفت خودرو چیست؟

قطعاً تاکنون در متون خودرویی با واژهٔ فیس‌لیفت برخورد کرده‌اید. این واژه اما به چه معنی است؟ چه انواعی دارد؟ در ادامه پاسخ این سؤالات را خواهیم داد.

یکی از واژه‌هایی که در متون خودرویی زیاد به چشم می‌خورد فیس‌لیفت است. این اصطلاح در دنیای خودرو به معنای به‌روزرسانی نه‌چندان بزرگ یک نسل از یک خودرو است تا همچنان بتواند در بازار رقابت کند. فیس‌لیفت‌ها معمولاً در میانهٔ عمر هر نسل انجام می‌شوند تا خودرو را تا زمانی که نسل جدید معرفی شود همچنان بروز نگه دارند. خودروسازان از طریق فیس‌لیفت می‌توانند محصولات خود را بدون بازطراحی کامل، همچنان تازه و رقابتی نگه دارند. درحالی‌که چرخهٔ عمر هر نسل از خودروها حدوداً بین شش تا هشت سال است، فیس‌لیفت‌ها معمولاً حدود سه سال بعد از رونمایی یک نسل از خودرو معرفی می‌شوند.

همچنین بخوانید: ۵ فیس‌لیفت کاردرست از کمپانی‌های معروف

تاریخچه فیس لیفت

احتمالاً باید فورد را شرکتی دانست که اولین بار مفهوم فیس‌لیفت را مطرح کرد. این شرکت مدل T را نزدیک به ۲۰ سال به تولید رساند و تا اواخر دههٔ ۲۰ جانشین جدیدی برای آن معرفی نکرد. بااین‌حال، ازآنجایی‌که به دلیل عرضهٔ رقبایی توسط جنرال موتورز، سهم مدل T از بازار کاهش پیدا کرد، فورد طی سال‌ها اقدام به به‌روزرسانی این خودرو کرد و تغییرات کوچکی در ظاهر خودرو ایجاد شد که همان فیس‌لیفت امروزی محسوب می‌شود. به همین دلیل، مدل T سال ۱۹۰۸ با مدل T سال ۱۹۲۷ تفاوت‌های زیادی دارد.

تغییرات فیس لیفت

در فیس‌لیفت معمولاً شاهد تغییراتی در چراغ‌ها و سپرها هستیم درحالی‌که برخی خودروسازان رینگ‌ها و رنگ‌های جدیدی را هم برای خودرو ارائه می‌کنند. تغییرات داخلی خودروها در طول فیس‌لیفت نیز معمولاً جزئی است و شامل به‌روزرسانی تریم‌ها، تزئینات و ارائهٔ نمایشگرهای بزرگ‌تر می‌شود. بااین‌حال، برخی خودروسازان در هنگام فیس‌لیفت یک خودرو، داشبورد کاملاً جدیدی برای آن طراحی می‌کنند که این موضوع را بیشتر در خودروسازان چینی و کره‌ای می‌بینیم. علاوه بر این، فیس‌لیفت می‌تواند با تغییرات فنی مثل به‌روزرسانی پیشرانه و گیربکس، تغییراتی در سیستم تعلیق و یا ارائهٔ پیشرانهٔ جدید هم همراه باشد. البته خیلی از فیس‌لیفت‌ها بدون تغییرات فنی صورت می‌گیرند و صرفاً شامل به‌روزرسانی‌های بیرونی و داخلی می‌شود.

انواع فیس لیفت

در اکثر فیس‌لیفت‌ها معمولاً پلت‌فرم و ساختار کلی خودرو دست‌نخورده باقی می‌ماند و صرفاً با تغییراتی نه‌چندان کلی در ظاهر و داخل، سعی می‌شود بدون صرف هزینهٔ زیاد، خودرو بروز شود. بااین‌حال، فیس‌لیفت انواع مختلفی دارد و در برخی موارد تغییرات بزرگ‌تری را به دنبال خواهد داشت.

فیس لیفت جزئی

در فیس‌لیفت جزئی همان‌طور که از نامش مشخص است، تغییرات خودرو صرفاً به به‌روزرسانی‌هایی در داخل و خارج خودرو و در مواردی مثل طراحی چراغ‌ها، سپرها، جلوپنجره و سیستم اطلاعاتی-سرگرمی خلاصه می‌شود. در این نوع فیس‌لیفت معمولاً برای کاهش هزینه‌ها، پروفیل جانبی خودرو دست‌نخورده باقی می‌ماند تا نیازی به تغییر قالب‌های بزرگ تولید نباشد. این نوع فیس‌لیفت عمدتاً نمی‌تواند بیش از سه تا چهار سال به عمر خودرو اضافه کند.

فیس لیفت کلی

در فیس‌لیفت کلی تغییرات بزرگ‌تر هستند تا جایی که گاهی کل ظاهر و داخل خودرو دستخوش تغییرات می‌شود. به‌عنوان‌مثال، در این نوع فیس‌لیفت دماغه خودرو به‌طور کامل بازطراحی می‌شود، برای داخل خودرو داشبورد کاملاً جدیدی طراحی می‌شود و حتی ممکن است در پروفیل جانبی خودرو هم تغییراتی صورت گیرد. فیس‌لیفت کلی می‌تواند بیشتر به عمر یک مدل اضافه کند. یکی از جدیدترین مصادیق این نوع فیس‌لیفت، نسل کنونی لکسوس IS است که در سال ۲۰۱۳ معرفی شد و در سال ۲۰۲۱ فیس‌لیفت کلی و بزرگی را تجربه کرد.

فیس لیفت اساسی

در فیس‌لیفت اساسی، علاوه بر تغییرات داخلی و بیرونی، در ساختار خودرو هم بهبودهایی صورت می‌گیرد و از لحاظ تکنولوژی ارتقاء پیدا می‌کند. این نوع فیس‌لیفت معمولاً توسط خودروسازان به‌عنوان نسل جدید معرفی می‌شود اما درواقع یک فیس‌لیفت اساسی است زیرا پلت‌فرم و ساختار کلی خودرو تغییری نمی‌کند. به‌عنوان‌مثال، نسل ششم فولکس‌واگن گلف یک فیس‌لیفت اساسی از نسل پنجم بود یا کادیلاک CT4 در اصل یک فیس‌لیفت اساسی روی مدل قبلی ATS است.

تفاوت فیس لیفت و نسل جدید

فیس‌لیفت را نباید با نسل جدید اشتباه گرفت. نسل جدید یک خودرو معمولاً به‌طور کامل از نو طراحی می‌شود و با مدل قبلی خود یا هیچ ارتباطی ندارند یا قطعات بسیار کمی را از نسل قبلی قرض می‌گیرد. در نسل جدید معمولاً شاهد استفاده از پلت‌فرم جدید و بازطراحی کامل و اساسی داخل و خارج خودرو هستیم؛ بنابراین، توسعهٔ نسل جدید یک خودرو هزینهٔ بسیار بیشتری نسبت به فیس‌لیفت دارد. همانطور که در ابتدا اشاره شد، معمولاً عمر هر نسل یک خودرو در بازارهای رقابتی جهانی با تجربهٔ یک فیس‌لیفت میان‌دوره‌ای بین شش تا هشت سال است اما برخی خودروها هم هستند با چندین بار فیس‌لیفت برای مدت بیشتری روی خط تولید باقی می‌مانند.

فیس لیفت در ایران

در کشورمان هم طی سال‌ها شاهد فیس‌لیفت‌های زیادی از سوی خودروسازان بوده‌ایم که به منظور حفظ محصولات قدیمی و از رده خارج خود روی خط تولید صورت گرفته است. همچنین درحالی‌که قاعدتاً فیس‌لیفت یک خودرو جایگزین نمونهٔ قبلی می‌شود، در کشورمان معمولاً خودروی قدیمی تا سال‌ها در کنار نسخهٔ فیس‌لیفت همچنان تولید می‌شود. علاوه بر این، خودروسازان وطنی گاهی بارها اقدام به فیس‌لیفت یک خودرو می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، سورن، دنا و دنا پلاس همگی فیس‌لیفت‌های سمند هستند یا تیبا با فیس‌لیفت به ساینا و بعداً به سهند تبدیل شد. موفق‌ترین فیس‌لیفت تاریخ خودروسازی کشورمان اما پژو پارس بود که با همکاری پژو برای شبیه کردن ظاهر پژو ۴۰۵ به ۴۰۶ صورت گرفت. زانتیا ۲ و پارس تندر هم از فجایع فیس‌لیفت در ایران بودند.

فیس لیفت یعنی چه؟

فیس‌لیفت به معنای به‌روزرسانی نه‌چندان بزرگ یک نسل از یک خودرو است تا همچنان بتواند در بازار رقابت کند. فیس‌لیفت‌ها معمولاً در میانهٔ عمر هر نسل انجام می‌شوند تا خودرو را تا زمانی که نسل جدید معرفی شود همچنان بروز نگه دارند.

فیس لیفت چه انواعی دارد؟

فیس‌لیفت را می‌توان به سه دستهٔ عمده شامل فیس‌لیفت جزئی، فیس‌لیفت کلی و فیس‌لیفت اساسی تقسیم کرد. در فیس‌لیفت جزئی، تغییرات اندک هستند، در فیس‌لیفت کلی خودرو دستخوش تغییرات بزرگ‌تری می‌شود و در فیس‌لیفت اساسی شاهد تغییرات ساختاری هستیم.

فیس لیفت خودرو یعنی چه

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲۶ رای

امیر دهقان

نویسنده و مترجم پدال، عاشق ماشین، عشقی که حد و حصر نداره

مطالب مشابه

‫۱۸ دیدگاه‌ها

 1. حسین

  ۲۶ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (2819 ديدگاه)

  اوه اوه
  به این واقعیت اشاره کردید که دنا پلاس فیس لیفت سمند هست ، پلتفرم سمند هم که ۴۰۵ هست !
  الانه که طرفداران « دنا پلاس توربو ۶ سرعته دستی » حمله کنند به شما!
  🤣🤣

  موافقم 50
  مخالفم 3
  1. ۲۶ آذر ۱۴۰۲
   سوابق: (2982 ديدگاه)

   طرفداراش بیان اینو
   🤐😂😂😂😂😂😂

   موافقم 22
   مخالفم 5
  2. NAVID۰۰۹۸

   ۲۶ آذر ۱۴۰۲
   سوابق: (10156 ديدگاه)

   دوستان یه اصلی که خودم بهش رسیدم اینه که هر زمانی خواستید خودرویی بخرید فقط نمونه‌های فیس‌لیفتش را بخرید چون جدا از آپشن بیشتر و ظاهر بهتر ، مشکلات نمونه‌های اولیه هم رفع کردند !

   موافقم 21
   مخالفم 29
   1. parhamiof

    ۲۶ آذر ۱۴۰۲
    سوابق: (674 ديدگاه)

    فرمایش شما صحیح،ولی این موضوع فقط در مورد کمپانی درست حسابی صدق میکنه.
    تو ایران با فیس لیفت،مشکلاتم فیس لیفت میشن.
    مثلا اگر تو 405 پنجره باز نمیشد تو دنا پلاس سانروف باز نمیشه

    موافقم 22
    مخالفم 3
  3. parhamiof

   ۲۶ آذر ۱۴۰۲
   سوابق: (674 ديدگاه)

   طرفدار؟داداش اوناییم که خریدن فاصله یک کیلومتریو با ماشیناشون حفظ میکنن.

   موافقم 9
   مخالفم 3
  4. Mercedes-Benz

   ۲۷ آذر ۱۴۰۲
   سوابق: (350 ديدگاه)

   زانتیا ۲ بدترین فیس لیفت جهان
   زنده باد ایران🇮🇷🇮🇷🥳🥳🥳

   موافقم 9
   مخالفم 2
 2. حسن

  ۲۶ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (1305 ديدگاه)

  جراحی پلاستیک خودمونه

  موافقم 26
  مخالفم 2
 3. Ali

  ۲۶ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (1 ديدگاه)

  فیس لیفت در خارج:خب بریم که یه تغییر اساسی انجام بدیم و هم از لحاظ کیفیت،زیبایی،تکنولوژی،ماشینو زیرو رو کنیم و فقط با هزار دلار بیشتر بدیم ماشینو بیرون.

  فیس لیفت در ایران:خب چراغ آریسان مونده رو دستمون،میزاریمش روی پژو پارس و با نام پژو پارس چراغ آریسان نیدیمش بیرون و ۲۰۰ میکشیم رو ماشین ععههههههههعع😁

  موافقم 41
  مخالفم 1
 4. ۲۶ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (2982 ديدگاه)

  ما همه منتظر فیس لیفت پژو پارس هستیم
  هرکی میگه طراح تویوتا باید پژو پارس رو فیس لیفت کنه دستا بالا ✋✋✋✋✋✋✋

  موافقم 10
  مخالفم 12
 5. پیر مرد گُشاد🤣

  ۲۶ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (18 ديدگاه)

  مطلب جالبی بود مرسی.

  موافقم 11
  مخالفم 2
 6. MjM

  ۲۶ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (720 ديدگاه)

  توی ایران که کلا فیس لیفت نداریم
  چون با تغییر سپر و چراغ و اسم ماشین، یک خودروی کااااملا متفاوت رو رونه بازار میکنن و نسل جدیدی از تکنولوژ ها و تنوع رو تجربه میکنیم. پس چقدر از بقیه دنیا جلوتریم که تا مشتری اشاره کنه براش خودروی جدید تولید میکنن، به فیس لیفت اکتفا نمیکنن!

  موافقم 20
  مخالفم 0
 7. ممدقلی

  ۲۶ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (71 ديدگاه)

  فیس لیفت سمند به دوچ چلنجر nfu که تو اینستا یه مدت زیاد دیدیمش از کل فیس لیفت های ایرانخودرو با هزینه های میلیون دلاری بهتره

  موافقم 11
  مخالفم 1
 8. 911

  ۲۷ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (564 ديدگاه)

  اگه حرفه فیس لیفته که ایران حرفه ای ترین تو دنیاست. از ۴۰۵ و پراید هزار ماشین فیس لیفت کرده این فیس لیفت های خارج بچه بازیه
  پراید ساینا ،تیبا ،اطلس ،کوییک سهند تیبا ۲ ،شاهین وانت پراید ،پراید ۱۳۲ و ۱۱۱
  ۴۰۵ پارس سمند ،سورن ، دنا ،دنا پلاس ،دنا پلاس توربو ،اریسان، سورن پلاس

  موافقم 4
  مخالفم 2
 9. boost10

  ۲۹ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (85 ديدگاه)

  میگما یه سوال ؟
  پژو پارس کدوم نوع فیس لیفت حساب میشه

  موافقم 1
  مخالفم 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا
Close
xtrim-vx