آموزشمقالات

خاموش شدن خودرو در حال حرکت و بررسی دلایل آن

یکی از شرایط خطرناکی که برای رانندگان می‌تواند پیش آید خاموش شدن خودرو در حال حرکت است. چنین اتفاقی باعث تأثیر روی سیستم ترمز و فرمان خودرو خواهد شد و ریسک تصادف را بسیار بالا خواهد برد. به همین خاطر بررسی علل و دلایل خاموش شدن خودرو امری حیاتی خواهد بود. در این مقاله آموزشی می‌خواهیم چنین پدیده‌ای را بررسی کنیم پس همراه ما باشید.

اگر مطالب پدال را دنبال کرده باشید به فراخوان‌هایی برمی‌خورید که به دلیل خاموشی ناگهانی خودرو و ریسک بالای تصادف و جراحت اعلام می‌شوند. دلایل گوناگونی برای خاموش شدن خودرو در زمان حرکت وجود دارد و می‌خواهیم به آن‌ها بپردازیم.

علت خاموش شدن ماشین بعد از استارت زدن

ممکن است شما پس از استارت زدن و روشن کردن خودرو شاهد خاموشی آن باشید. این اتفاق می‌تواند دلایل گوناگونی داشته باشد از جمله:

مشکل در سیستم الکتریکی: ممکن است باطری خودرو نیاز به شارژ داشته باشد، یا کابل‌های باتری و یا قطعات دیگری از سیستم الکتریکی خودرو از جمله دینام دچار خرابی شده باشند.

مشکل در سیستم سوخت‌رسانی: اگر سوخت نرسیده باشد یا فیلتر سوخت گرفته باشد، ممکن است خودرو خاموش شود.

مشکل در سیستم انتقال نیرو: ممکن است گیربکس خودرو دچار خرابی شده باشد و توانایی حرکت دادن خودرو را نداشته باشد.

مشکل در سیستم تزریق سوخت: ممکن است فشار سوخت در سیستم تزریق کاهش یابد و بنابراین موتور خودرو به‌صورت نامنظم کار کند و در نهایت خاموش شود.

مشکل در سیستم ایمنی: برخی خودروها، به منظور جلوگیری از وقوع حوادث و ایمنی راننده و سایر مسافران، مجهز به سیستم‌های ایمنی متفاوتی هستند، اگر این سیستم‌ها دچار خرابی شدند ممکن است خودرو خاموش شود.

معیوب بودن سنسور موقعیت میل‌لنگ: این سنسور برای کارکرد مناسب موتور حیاتی خواهد بود و در صورت خرابی باعث خاموش شدن خودرو در زمان حرکت خواهد شد. لازم به ذکر است که این تنها چند نمونه از علت‌هایی هستند که ممکن است باعث خاموش شدن خودرو شوند. درصورتی‌که با مشکلی در خودرو خود مواجه شدید، بهتر است به یک متخصص خودرو مراجعه کنید.

علت خاموش شدن ماشین هنگام ترمز زدن

احتمالاً چنین حالتی را تجربه کرده‌اید. خاموش شدن ماشین هنگام ترمز کردن می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد:

مشکل در سیستم برقی: ممکن است باطری و یا سیستم شارژ خودرو ضعیف باشد که در نتیجه آن، سیستم برقی به درستی کار نکند و خودرو خاموش شود. همچنین احتمال دارد سیم‌کشی خودرو ایراد داشته باشد که در صورت کاهش سرعت باعث خاموش شدن خودرو خواهند شد.

مشکل در سیستم ترمز: اگر سیستم ترمز خودرو دچار خرابی شده باشد، ممکن است کنترل پایداری خودرو را از دست بدهد و در نتیجه خودرو خاموش شود.

مشکل در سیستم سوخت‌رسانی: ممکن است سوخت به درستی به موتور تزریق نشود یا فیلتر سوخت گرفته باشد که باعث کاهش قدرت موتور شده و در نتیجه خودرو خاموش شود.

مشکلات مربوط به موتور: ممکن است موتور خودرو بعد از مصرف طولانی‌مدت، داغ شده و خودرو را خاموش کند.

علت خاموش شدن ماشین در حالت درجا

گاها پیش می‌آید که خودرو پس از اندکی کارکرد در حالت درجا خاموش می‌شود. در این حالت باید به فکر بررسی بخش‌هایی باشید که در ادامه ذکر می‌کنیم:

سنسور اکسیژن معیوب: قبلاً در مقالات پدال به سنسور اکسیژن و وظیفه آن پرداخته‌ایم. درصورتی‌که این سنسور خراب شده باشد اطلاعات نادرستی را به موتور ارسال می‌کند و نتیجه آن نیز عدم دریافت کافی هوا توسط موتور خواهد بود و در نتیجه خاموش خواهد شد.

شمع خراب: شمع احتراق سوخت و هوا را انجام می‌دهد و اگر خراب و فرسوده شود نخواهد توانست این کار را به خوبی انجام دهد و در نتیجه با عدم اشتعال کامل مخلوط سوخت و هوا شاهد خاموش شدن موتور خواهیم بود.

خراب شدن فعال کننده کنترل دور آرام موتور: این قطعه دور آرام موتور را تنظیم می‌کند و درصورتی‌که مشکلی در عملکرد آن به وجود آید موتور به خوبی کار نخواهد کرد و در حالت درجا خاموش خواهد شد.

گرفته شدن دریچه گاز اگزوز: بخش اصلی گاز خروجی اگزوز دی‌اکسید کربن است که بی‌رنگ و بی‌بو بوده و برای کاهش دمای داخل محفظه احتراق بکار می‌رود. درصورتی‌که دریچه یاد شده مسدود شود گاز به داخل محفظه احتراق وارد نمی‌شود و نسبت سوخت و هوا به هم می‌خورد و موتور در حالت درجا خاموش می‌شود.

پایین آمدن دور موتور و خاموش شدن

در حالتی که خودرو کارکرد درجا دارد و موتور گاز نمی‌خورد محدوده مشخصی برای دور آرام آن تعیین شده است که اگر از حد معین کمتر شود خودرو خاموش خواهد شد. برخی عوامل احتمالی می‌توانند باعث پایین آمدن دور موتور و خاموش شدن آن شوند که از جمله آن‌ها می‌توان به خرابی استپر موتور، سنسور دریچه گاز، نیم‌سوز شدن پمپ‌بنزین، خرابی سنسور اکسیژن، عدم کارکرد صحیح دینام، خرابی سنسور دور موتور، اتصالی جعبه‌فیوز و… اشاره کرد.

علت خاموش شدن پراید در حال حرکت

خاموش شدن پراید در حال حرکت نیز دلایلی مشابه مواردی خواهد داشت که ذکر کردیم. مشکلات موجود در سیستم برق‌رسانی، فعال شدن سوئیچ اینرسی یا قطع جریان برق در زمان وارد شدن ضربات شدید به خودرو، وجود اشکال در ECU، خرابی کویل و رله‌ها، وجود اشکال در سنسور اکسیژن، خرابی پمپ‌بنزین، وجود اشکال در دینام و… جزو مواردی هستند که خاموش شدن پراید را در زمان حرکت در پی خواهند داشت.

علت خاموش شدن پژو ۴۰۵ در حال حرکت

برای پیدا کردن دلایل خاموش شدن پژو ۴۰۵ در زمان حرکت باید قطعاتی همچون استپر، سنسورهای مختلف از جمله سنسور اکسیژن و دور موتور، ECU، کویل و رله‌ها و… را بررسی کنید و درصورتی‌که اشکالی داشتند نسبت به رفع عیوب آن‌ها اقدام نمایید.

علت خاموش شدن ماشین سمند در حال حرکت

سمند از پلتفرم و قوای محرکه مشترکی با پژو ۴۰۵ استفاده می‌کند و پیشرانه XU7 هر دو آن‌ها نیز مشترک است و مشخصات مشابهی دارد. به همین خاطر علت خاموش شدن سمند نیز با ۴۰۵ مشترک خواهد بود و باید به دنبال یافتن دلیل آن در قطعاتی همچون استپر، دریچه گاز، کویل و رله‌ها، شمع‌ها، سنسورها و… باشید.

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۳۲ رای

شاهین احمدزاده

نویسنده و مترجم مجله "پدال"

مطالب مشابه

‫۷ دیدگاه‌ها

 1. ایمن ترین خودروی ساخت ایران

  ۸ فروردین ۱۴۰۲
  سوابق: (1113 ديدگاه)

  اصلا تجربه جالبی نیست بخصوص تو شب وتو جاده

  موافقم 23
  مخالفم 1
  1. NAVID۰۰۹۸

   ۸ فروردین ۱۴۰۲
   سوابق: (10434 ديدگاه)

   بیشترین دلایل خواموشی خودرو هنگام حرکت و روشن بودن ، سیستم سوخت‌رسانی و بخصوص پمپ بنزین تو باک هست یا بریدن تسمه تایم !

   موافقم 11
   مخالفم 3
 2. Huracan Performante

  ۸ فروردین ۱۴۰۲
  سوابق: (60 ديدگاه)

  با اسپورتیج تو اتوبان میرفتیم یهو خاموش شد به سختی سرعتشو کم کردیم خدا رحم کرد

  موافقم 8
  مخالفم 3
 3. مصطفی

  ۹ مرداد ۱۴۰۲
  سوابق: (1 ديدگاه)

  سلام ساینا اتومات گرفتم ، موقعی که میخای حرکت کنی ماشین رو میزاری تو حالت D ماشین زور میزنه خواموش میشه فرصت نمیده تا پات رو از رو پدال بلند کنی،هرنمایندگی میبرم میگن تکنسین اتمات نداریم ، کسی میتونه راهنمایی کنه

  موافقم 2
  مخالفم 0
 4. محسن

  ۲۴ مرداد ۱۴۰۲
  سوابق: (1 ديدگاه)

  پراید دارم حین حرکت خاموش میشه ،ولی همینکه سویچ رو تکون میدم روشن میشه،کسی میدونه چه مرگشه

  موافقم 13
  مخالفم 0
 5. امین

  ۱۵ آبان ۱۴۰۲
  سوابق: (1 ديدگاه)

  سوییچ پدال ترمز و شمعارو عوض کنید
  این اولین کار

  موافقم 4
  مخالفم 0
 6. عای

  ۱۴ بهمن ۱۴۰۲
  سوابق: (1 ديدگاه)

  سلام پراید نیمه انژکتور دارم درحین حرکت وبعداز چند دقیقه حرکت خاموش میشه وباید ی مدت صبرکنم دوباره روشن کنم مشکلش چیه

  موافقم 10
  مخالفم 3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا