آموزشمقالات

علت کم شدن روغن ترمز خودرو چیست؟

روغن ترمز نقشی اساسی در ایمنی خودرو بازی می‌کند و گاها شاهد کم شدن میزان آن در وسایل نقلیه هستیم اما آیا از علت کم شدن روغن ترمز آگاهی دارید؟ در جدیدترین مقاله آموزشی پدال می‌خواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم.

وظیفه روغن ترمز چیست؟

قطعات زیادی وجود دارند که در عملکرد ترمز خودرو نقش بازی می‌کنند. به دلیل اینکه سیستم ترمز جزو مهم‌ترین ویژگی‌های ایمنی هر وسیله نقلیه‌ای محسوب می‌شود بنابراین تمامی بخش‌های آن باید به خوبی نگهداری شوند. بسیاری از مالکان خودروها مباحث پایه و اصلی نگهداری خودرو همچون تعویض روغن در موعد مقرر را می‌دانند اما چیزی که به هم اندازه مهم است اما شاید به راحتی فراموش شود روغن ترمز خواهد بود.

روغن ترمز که در برخی کشورها با نام روغن هیدرولیک نیز شناخته می‌شود با هر بار فشردن پدال ترمز به کار می‌آید. ترمزها بدون وجود این روغن قادر به کارکرد درست نخواهند بود بنابراین بررسی علت کم شدن روغن ترمز امری حیاتی خواهد بود. در این نوشتار می‌خواهیم به نقش روغن ترمز و علت کم شدن آن در خودرو بپردازیم. سیستم ترمز خودرو بدون این روغن ‌کار نخواهد کرد. روغن ترمز نیروی حاصل از فشرده شدن پدال ترمز را به فشار تبدیل می‌کند و آن را به ترمزهای جلو و عقب می‌فرستد تا سرعت خودرو کم شده و متوقف شود.

روغن ترمز متراکم و فشرده نمی‌شود که همین ویژگی باعث می‌شود گزینه‌ای عالی برای استفاده در سیستم ترمز هیدرولیکی باشد. این روغن می‌تواند در شرایطی با فشار و دمای بالا کار کند. زمانی که راننده پدال ترمز را فشار می‌دهد نیرو به پیستون در سیلندر اصلی منتقل می‌شود. این سیلندر روغن ترمز را تحت تأثیر قرار داده و همان نیرو را روانه کالیپرهای ترمز می‌کند تا لنت‌های ترمز با دیسک تماس پیدا کرده و اصطکاک حاصل از آن باعث کاهش سرعت خودرو شود. بدون وجود روغن ترمز فشار لازم برای توقف ایمن خودرو وجود نخواهد داشت. هرگونه نشتی در سیستم ترمز می‌تواند ایمنی خودرو را به خطر بیندازد.

علت کم شدن روغن ترمز خودرو چیست؟

رانندگان می‌بایست به‌طور منظم نسبت به بررسی سطح روغن ترمز خودروی خود اقدام نمایند. گاهی اوقات مشاهده می‌شود که میزان روغن ترمز کم شده است اما علت آن چیست. در ادامه به ذکر مهم‌ترین موارد می‌پردازیم:

وجود نشتی در سیستم ترمز: وجود نشتی در لوله‌ها و قطعات مختلف سیستم ترمز می‌تواند موجب کاهش سطح روغن ترمز شود. درصورتی‌که این نشتی برطرف نشود قطعاً روی عملکرد ترمز خودرو تأثیر منفی خواهد گذاشت.

تمام شدن لنت ترمز: با تمام شدن لنت‌ها میزان روغن ترمز نیز کمتر خواهد شد چراکه فشار در پشت لنت‌ها به‌صورت ثابت نگه داشته می‌شود. اگر با تعویض لنت‌ها میزان روغن ترمز به حالت قبلی بازگردد سیستم ترمز مشکی نخواهد داشت اما اگر این اتفاق رخ ندهد احتمالاً نشتی در سیستم ترمز وجود دارد و یا اینکه برخی قطعات معیوب هستند.

آسیب‌دیدگی شلنگ‌های ترمز: بسیاری از بخش‌های سیستم ترمز ممکن است به دلیل سن بالا و استفاده زیاد از خودرو آسیب ‌دیده و مستهلک شوند. البته برخی قطعات فولادی سیستم ترمز در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی مقاوم هستند اما احتمال آسیب دیدن شلنگ‌ها و اتصالات آن وجود دارد که این امر می‌تواند منجر به نشتی و نهایتاً کاهش سطح روغن ترمز شود.

علائم کم شدن روغن ترمز

در ادامه به برخی از مهم‌ترین نشانه‌های کم شدن روغن ترمز خودرو می‌پردازیم:

روشن شدن چراغ‌ترمز: درصورتی‌که سیستم ترمز خودرو نیاز به بررسی داشته باشد چراغ مربوط به ترمز و ABS در پشت آمپرها روشن خواهد شد. اگر این چراغ در خودروی شما روشن شد حتماً میزان روغن ترمز آن را بررسی نمایید.

مشکلات پدال ترمز: با کم شدن روغن ترمز شاید متوجه برخی تغییرات در پدال ترمز شوید؛ مثلاً ممکن است پدال ترمز خودرو سفت‌تر شود و یا برعکس در صورت کم شدن این روغن احساس نرمی و اسفنجی در پدال ترمز داشته باشید.

مشکلات لنت‌های ترمز: روغن ترمز با دیگر قطعات سیستم ترمز از جمله لنت‌ها همکاری دارد و بنابراین اگر شما در زمان ترمز گرفتن صدای غیرعادی و سوت مانندی را بشنوید احتمال دارد میزان روغن ترمز کم شده باشد بنابراین نسبت به این موضوع دقت کافی را داشته باشید.

بوی سوختگی: هرگونه بوی سوختگی یا دود ناشی از ترمز گرفتن می‌تواند نشانه بدی از وجود اشکال در سیستم ترمز باشد. احتمالاً با دیدن این نشانه‌ها ترمزهای خودرو داغ شده‌اند.

صداهای عجیب: کمبود روغن ترمز یا استفاده از روغن ترمز تاریخ‌مصرف گذشته می‌تواند باعث ایجاد صداهای عجیب در زمان استفاده از ترمز خودرو شود.

نشت روغن ترمز از بوستر

بوستر ترمز جزو بخش‌های مهم این سیستم است و هرگونه خرابی در آن ایمنی خودرو را به خطر خواهد انداخت. بوستر باعث تقویت نیروی پای راننده در زمان فشردن پدال ترمز می‌شود. یکی از علائم خرابی این قطعه نشتی ظاهری در آن خواهد بود که می‌بایست در سریع‌ترین زمان ممکن رفع شود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۷۰ رای

شاهین احمدزاده

نویسنده و مترجم مجله "پدال"

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا