آموزشمقالات

دلایل بوی بد داخل ماشین چیست؟

وجود بوی بد در داخل ماشین یکی از تجارب بدی خواهد بود که هیچ راننده‌ای به آن علاقه ندارد؛ اما دلایل ایجاد بوهای نامطبوع در داخل کابین خودروها چیست؟ در این سری از مقالات آموزشی پدال می‌خواهیم دلایل بوی بد داخل ماشین را بررسی کنیم پس همراه ما باشید.

بوی بد فقط در داخل کابین منتشر نمی‌شود و بخش‌های گوناگون خودرو از جمله اگزوز و بخاری نیز می‌توانند چنین احساس ناخوشایندی را ایجاد کنند. هریک از بخش‌های یاد شده بنا به دلایل خاص خود بوی نامطبوع را منتشر خواهند کرد بنابراین لازم است به این‌گونه موارد حساس بوده و در صورت مشاهده به دنبال رفع مشکل باشید.

علت بوی بد اگزوز ماشین

به احتمال زیاد شاهد انتشار بوی نامطبوع از اگزوز خودروی خود به ویژه زمانی که در پارکینگ در بسته خودرو را روشن کرده‌اید بوده‌اید. بوی بد اگزوز می‌تواند دلایل گوناگونی داشته باشد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

سوخت با کیفیت پایین: استفاده از سوخت با کیفیت پایین یا کثیف و دارای ذرات ممکن است باعث تولید بوی بد در اگزوز شود.

فیلترهای کثیف: فیلترهای کثیف و یا خراب ممکن است باعث تولید بوی بد در اگزوز شوند.

رانندگی با سرعت پایین: رانندگی با سرعت پایین و کارکرد بیش از حد به‌صورت درجا باعث تجمع گازهای خروجی در لوله اگزوز شده و به تولید بوی بد منجر می‌شود.

لوله اگزوز خراب: لوله اگزوز خراب، تغییر شکل یافته یا دارای سوراخ‌های ریز ممکن است باعث تولید بوی بد در اگزوز شود.

نقص سنسور اکسیژن: خرابی سنسور اکسیژن، کاتالیست و متعلقات آن‌ها ممکن است باعث تولید بوی بد در اگزوز شود.

علت بوی روغن سوخته داخل کابین خودرو

گاهی اوقات پیش می‌آید که راننده و سرنشینان در کابین خودرو بوی روغن سوخته را حس می‌کنند. اگرچه چنین موردی کمتر دیده می‌شود اما دلایل احتمالی آن به شرح زیر هستند:

نشتی در سیستم تهویه: وجود نشتی در سیستم تهویه هوا می‌تواند باعث ایجاد بوی روغن سوخته در کابین خودرو شود.

روغن‌موتور: روغن‌موتور ممکن است به دلیل نوسانات در فشار روغن یا برخی دلایل دیگر نشتی داشته باشد. در این صورت، بوی روغن سوخته در کابین خودروی شما حس می‌شود.

خرابی در سیستم گردش هوای کابین: سیستم گردش هوای کابین نیز ممکن است خراب شده باشد و باعث بوی بدی در بخش داخلی خودرو شود. درصورتی‌که فیلتر هوا خودرو کثیف شده باشد، احتمال ایجاد بوی نامطبوع وجود خواهد داشت. با توجه به علائم و شدت بوی روغن سوخته می‌توانید بهترین اقدامات را برای رفع این مشکل انجام دهید؛ بنابراین در زمانی که شدت بوی روغن سوخته بسیار زیاد بوده و قابل‌تحمل نیست، بهتر است به یک مکانیک خودرو مراجعه کنید.

بوی پلاستیک سوخته از ماشین صفرکیلومتر

افرادی که خودروهای صفرکیلومتر داخلی را خریداری کرده‌اند حتماً تجربه استشمام بویی شبیه پلاستیک سوخته در داخل کابین را داشته‌اند. این بو ممکن است به دلایل مختلفی باشد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

بوی پلاستیک سوخته ناشی از فرآیند تولید خودرو: در بسیاری از موارد، بوی پلاستیک سوخته در خودروهای صفرکیلومتر ناشی از فرآیند تولید و مونتاژ قطعات خودرو است. در حین این فرآیند، قطعات پلاستیکی به‌طور گسترده‌ای استفاده می‌شوند که ممکن است در طول زمان به دلیل ورود هوا به داخل کابین بوی نامطبوعی را ایجاد کنند.

بوی پلاستیک سوخته ناشی از مواد شیمیایی: برخی از مواد شیمیایی مورداستفاده در تولید خودرو، ممکن است در صورت تماس با هوای داغ، بوی پلاستیک سوخته ایجاد کنند. به عنوان مثال، یک پلاستیک جدید ممکن است به خاطر تولید گازهای تخریب شونده در دمای بالا بوی نامطبوعی را تولید کند.

بوی پلاستیک سوخته ناشی از نصب قطعات جانبی: بعضی از قطعات جانبی مانند کف‌پوش‌های خودرو و پلاستیک صندلی‌ها شاید در طول فرآیند تولید کمی بوی پلاستیک سوخته داشته باشند. درصورتی‌که این قطعات در معرض دمای بالا قرار گیرند، این بو قابل‌تشخیص خواهد بود. برای رفع این مشکل، بهتر است که خودرو خود را بررسی کنید و اگر بوی پلاستیک سوخته خیلی زیاد بود و نمی‌توانستید آن را تحمل کنید با نمایندگی مربوطه تماس بگیرید.

بوی روغن سوخته از بخاری ماشین

چنین بویی به ویژه در فصل زمستان مشهود است و دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد.

فیلتر هوای خراب و تعویض نشده: فیلتر هوا وظیفه دارد تا هوایی را که وارد بخاری می‌شود، از ذرات مختلفی نظیر گردوغبار و سایر ذرات معلق پاک کند. اگر فیلتر هوای بخاری تعویض نشده باشد، این ذرات می‌توانند وارد بخاری وارد شوند و بوی نامطبوعی را ایجاد کنند.

کثیفی لوله‌های خروجی: معمولاً اگر لوله‌های خروجی در بخاری کثیف باشند، ممکن است بویی نامطبوع در بخاری حس شود.

نشتی سوخت: اگر سیستم سوخت خودرو یا بخاری شما نشتی داشته باشد، بوی روغن و بنزین سوخته می‌تواند در بخاری حس شود. برای رفع این مشکل بهتر است که بخاری خودرو را بررسی کنید و در صورت نیاز به یک متخصص خودرو مراجعه نمایید.

بوی بنزین داخل ماشین

یکی از موارد خطرناکی که بایستی به دقت بررسی شود وجود بوی بنزین داخل کابین است. چنین بویی به دلایل زیر می‌تواند حس شود:

نشتی سیستم سوخت: نشتی در سیستم سوخت می‌تواند باعث ورود بوی بنزین به داخل کابین شود. این نشتی معمولاً در لوله‌های سوخت، فیلتر سوخت، پمپ سوخت و یا تزریق کننده سوخت رخ می‌دهد.

احتراق ناقص: درصورتی‌که سوخت به درستی در موتور نسوزد، بوی بنزین داخل کابین قابل حس خواهد بود. احتراق ناقص معمولاً به دلیل خرابی در سیستم‌های الکترونیکی یا حسگرهای سوخت اتفاق می‌افتد.

خرابی سیستم تهویه: خرابی سیستم تهویه می‌تواند باعث ورود بوی بنزین به داخل کابین شود. این مشکل معمولاً به دلیل خرابی در فیلتر هوا، فن تهویه، یا کانال هوای خودرو رخ می‌دهد.

سوخت نامرغوب: استفاده از سوخت نامرغوب و غیرقابل‌احتراق می‌تواند باعث ایجاد بوی بنزین داخل کابین شود. توصیه می‌شود درصورتی‌که بوی بنزین درون کابین شما ادامه دارد به یک تعمیرکار متخصص مراجعه کنید تا مشکل را بررسی کرده و رفع کند.

دلیل بوی صفحه کلاچ خودرو

یکی دیگر از دلایل بوی بد داخل ماشین به ساییدگی و استهلاک صفحه کلاچ آن مربوط می شود. علت ایجاد بوی یاد شده به شرح زیر است:

سایش زیاد صفحه کلاچ: درصورتی‌که صفحه کلاچ خودرو شروع به سایش زیاد کرده باشد، بوی نامطبوعی که شبیه به بوی سوختن است از آن خارج می‌شود.

نگه داشتن پا روی کلاچ: ترمز کردن و قرار دادن مداوم پا روی کلاچ می‌تواند باعث ایجاد گرما و سایش زیادی در صفحه کلاچ شود که منجر به بوی نامطبوعی می‌شود.

نشتی روغن: نشتی روغن از گیربکس، می‌تواند باعث ایجاد بوی نامطبوعی در کابین شود. این مشکل معمولاً به دلیل ترک‌هایی در گیربکس و یا خرابی در پایه آن رخ می‌دهد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۷ رای

شاهین احمدزاده

نویسنده و مترجم مجله "پدال"

مطالب مشابه

‫۹ دیدگاه‌ها

 1. R/T

  ۲۵ اسفند ۱۴۰۱
  سوابق: (962 ديدگاه)

  مقاله خوبی بود

  موافقم 20
  مخالفم 2
 2. Aref

  ۲۵ اسفند ۱۴۰۱
  سوابق: (249 ديدگاه)

  یه بار ماشین من چند روز بوی خیلی بدی ازش میومد بعد که کاپوت باز کردم دیدم یه گربه داخلش مرده.

  موافقم 7
  مخالفم 8
  1. ممد ژانگولر

   ۲۵ اسفند ۱۴۰۱
   سوابق: (3506 ديدگاه)

   داداش عارف فکر کنم منظورت این بود طرف هر کی بوده شب قبلش گربه مرده خورده امدم تو ماشینت در کرده

   موافقم 8
   مخالفم 2
 3. زیزیگولو

  ۲۵ اسفند ۱۴۰۱
  سوابق: (4781 ديدگاه)

  اگه موقع روشن کردن کولر یا بخاری بوی بد میاد باید فیلتر هوای کابین رو عوض کنین

  موافقم 6
  مخالفم 1
 4. اصخری

  ۱۱ فروردین ۱۴۰۲
  سوابق: (2 ديدگاه)

  خروجی محفظه‌ی اواپراتور باید کامل باز باشه وگرنه آب توش می‌مونه بوی نا می‌گیره.

  موافقم 0
  مخالفم 0
  1. حامد

   ۲ تیر ۱۴۰۲
   سوابق: (5 ديدگاه)

   یه سوال
   وقتی توی سربالایی ترافیکه ، همش بوی لنت و دیسک و صفحه و اینا از ماشینا میاد و بعضیا زدن بغل و ماشین دود میکنه، باید چیکار کنی اینجوری نشه؟

   موافقم 0
   مخالفم 0
 5. حامد

  ۲ تیر ۱۴۰۲
  سوابق: (5 ديدگاه)

  یه سوال
  وقتی توی سربالایی ترافیکه ، همش بوی لنت و دیسک و صفحه و اینا از ماشینا میاد و بعضیا زدن بغل و ماشین دود میکنه، باید چیکار کنی اینجوری نشه؟

  موافقم 0
  مخالفم 0
 6. امیر

  ۲۹ مهر ۱۴۰۲
  سوابق: (1 ديدگاه)

  سلام وقت بخیر
  من پراید دارم
  تازه واشر سر سیلندر تعویض کردم
  شیشه ماشین رو توی جاده میدم. پایین بوی دود و روغن تو ماشینه
  دلیلش چی میتونه باشه
  و چون تراشکار گفته بود رینگ ها و پیستون ها و سوپاپ ها سالم هستن تعویض نکردیم
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  موافقم 0
  مخالفم 0
  1. حسین

   ۲۳ آبان ۱۴۰۲
   سوابق: (1 ديدگاه)

   نگاه کن واشر قاب سرسیلندر روغن نمیده. و همچنین لوله بخار که به هواکش وصله نگاه روغن نداده باشه بعد سوپاپ یک طرفه تست کن درآخر اگه مشکلش کسی فهمید به منم بگه چون ازمنم همین مشکل داره

   موافقم 0
   مخالفم 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا