آموزشمقالات

چک لیست خودرو قبل از سفر

سفرهای لحظه آخری به خودرویی نیاز دارند که از نظر فنی آمادگی خوبی داشته باشد. قبل از به جاده زدن چک لیست خودرو خود را حتما نگاه کنید تا سفری لذت بخش داشته باشید.

سفر با خودرو
بیایید در نظر بگیریم شما یک رانندهٔ وظیفه شناس هستید. همواره سر موقع روغن خودرو را عوض می‌کنید و هر چند وقت یک بار خودروی خود را برای بازدیدهای فنی پیش مکانیک می‌برید. ولی شاید این سؤال به ذهن شما نیز خطور کرده باشد که چه کارهای دیگری می‌توانید برای سر حال نگه داشتن خودرویتان انجام دهید.

سفر با خودرو
مشکل را این گونه در نظر بگیرید: فکر کنید فردا قرار است عازم یک سفر طولانی شوید و فقط یک روز برای انجام کارهای آماده سازی خودرو وقت دارید. آیا خواهید توانست تمام کارها را سر وقت انجام دهید؟ ما در این مطلب لیستی از کارهایی که باید انجام دهید گردآوری کرده‌ایم.

سفر با خودرو

نکات قبل از سفر با ماشین

قبل از آنکه راهی سفر شوید حتماً چک لیست خودرو خود را انجام دهید تا سفری ایمن، لذت‌بخش و خاطره‌انگیز داشته باشید:

بررسی خودرو: قبل از شروع سفر، مطمئن شوید که خودروی شما در شرایط خوبی قرار دارد و همه قطعات آن سالم هستند. همچنین، روغن‌موتور، آب رادیاتور و باتری را چک کنید.

بررسی لوازم اضافی: پیش از سفر، لوازم اضافی مانند چراغ‌قوه، باطری اضافی، سیستم‌های الکترونیکی و غیره را بررسی کنید و مطمئن شوید که همه به درستی کار می‌کنند.

بررسی شرایط جاده: قبل از رفتن به سفر شرایط مسیر را بررسی کنید که از جمله آن‌ها می‌توان به وضعیت روزانه جاده، احتمال بارش باران و یخبندان و محدودیت‌های سرعت اشاره کرد.

استفاده از نقشه‌های راهنما: قبل از شروع سفر از یک نقشه راهنمای جاده استفاده کنید تا مسیر خود را بررسی کنید و از شرایط جاده اطلاع داشته باشید.

مدیریت سفر و رانندگی: حین رانندگی، باید به اندازه کافی بخوابید و فرصت دهید تا خستگی شما برطرف شود. همچنین پس از مدت‌زمان مشخصی رانندگی اقدام به استراحت کنید و نوشیدنی و غذای کافی بخورید.

رعایت قوانین رانندگی: حتماً به قوانین رانندگی پایبند باشید و همیشه در محدوده سرعت مجاز حرکت کنید.

نگهداری از خودرو: در مسیر سفر نظافت درون خودرو را رعایت کنید و همچنین از وجود میزان کافی بنزین، روغن و آب رادیاتور اطمینان حاصل نمایید.

بررسی بیمه: مطمئن شوید که بیمه خودرو شما برای سفر اعتبار دارد و همه موارد لازم برای پوشش حوادث رانندگی در آن وجود دارد.

بررسی تجهیزات ایمنی: قبل از سفر با خودرو، حتماً باید تجهیزات ایمنی خودرو را بررسی کنید. این موضوع شامل چک کردن کیفیت تایرها، کارکرد ترمزها و سیستم ABS، چراغ‌های جلو و عقب و… است.

بررسی سیستم خنک‌کننده موتور: در صورتی که سفر شما طولانی باشد، باید سیستم خنک‌کننده موتور خودرو را بررسی کنید تا مطمئن شوید که به خوبی عمل می‌کند و دمای موتور همیشه در محدوده مناسب قرار دارد.

چک کردن سطح روغن‌موتور: قبل از سفر، حتماً سطح روغن‌موتور خودرو را بررسی کنید و در صورت نیاز آن را تکمیل کنید.

بررسی سیستم تعلیق و فرمان: سیستم تعلیق و فرمان خودرو را بررسی کنید تا از کیفیت آن‌ها مطمئن شوید و بدانید که به خوبی عمل می‌کنند.

بررسی سیستم گرمایشی و سرمایشی: سیستم گرمایشی و سرمایشی خودرو را پیش از سفر بررسی کرده و اطمینان حاصل کنید که به خوبی کار می‌کنند.

حفظ فاصله با خودروهای دیگر در جاده: همیشه باید حفظ فاصله مناسب با خودروهای دیگر در جاده را رعایت کنید.

بررسی مسیر مسافرت: قبل از سفر مسیر مسافرت خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که بهترین و کوتاه‌ترین مسیر را انتخاب کرده‌اید.

آماده‌سازی محفظه بار: محفظه بار خودرو را آماده کنید و مراقب باشید که از حداکثر وزن مجاز خودرو تخطی نکنید.

شارژ کردن تلفن همراه: تلفن همراه خود را قبل از سفر شارژ کنید و در صورت نیاز شارژر اضافی نیز با خود ببرید.

تایرها
پارگی‌های روی تایرها بسیار خطرناک می‌باشند و مخصوصاً هنگام مسافرت می‌توانند دردسرهای زیادی برای شما ایجاد کنند. به طور ایده آل، شما باید هر هفته یک بار تایرهای خود را برای یافتن چنین پارگی‌هایی بازدید نمایید، ولی اگر برای یک سفر طولانی آماده می‌شوید حتماً قبل از شروع سفر این مورد را انجام دهید. به دنبال میخ، پارگی و ترک‌ها روی تایرهای خودرویتان باشید. همچنین می‌توانید تاریخ تولید تایرهای خود را چک کنید. اگر تایرهای خودرویتان بیش از شش سال عمر دارند، باید کاملاً حواستان را جمع کنید. شاید پس از بازگشت از سفر دیگر وقت تعویض آن‌ها فرا رسیده باشد.

لاستیک خودرو
بیایید یک روش جالب برای تست فرسوده بودن تایرها به شما یاد بدهیم. یک سکه ۱۰۰ تومانی را در وسط تایر و بین آج‌ها قرار دهید، به گونه‌ای که تاریخ ضرب سکه در قسمت پایین قرار بگیرد. اگر می‌توانید کلمهٔ “ریال” را در قسمت پایین سکه مشاهده کنید، وقت تعویض تایرهای شما فرا رسیده است. اگر تاریخ ضرب سکه را نیز به طور کامل مشاهده می‌کنید، سریعاً فکری برای تعویض تایرها بکنید. اگر مدت زیادی از تعویض تایرهایتان گذشته است حتماً قبل از شروع سفر این تست را انجام دهید.

بررسی فشار باد لاستیک
میزان باد تایرها را به صورت منظم چک کنید. میزان باد تایرها تأثیر زیادی روی عملکرد و میزان مصرف بنزین خودروی شما دارد، بنابراین با توجه زیاد به این مورد در هزینه‌های خودروی خود صرفه جویی زیادی خواهید کرد. به میزان باد توصیه شده توسط سازندهٔ آن توجه کنید و اگر متوجه شدید میزان باد کم شده، برای بررسی احتمال پنچری به یک آپاراتی مراجعه نمایید.

لاستیک زاپاس
لاستیک زاپاس را به هیچ وجه فراموش نکنید! مطمئن شوید لاستیک زاپاس در وضعیت مناسبی قرار داشته و فشار باد آن را حتماً چک کنید. همچنین بررسی کنید که آیا ابزار لازم برای تعویض چرخ را هنگام پنچر شدن در اختیار دارید یا نه، در برخی خودروها لاستیک زاپاس زیر خودرو نصب می‌شود، قبل از سفر حتماً نحوهٔ خارج کردن آن را یاد بگیرید. تنها چیزی که از پنچر کردن بدتر می‌باشد این است که پس از پنچر شدن قادر به خارج کردن لاستیک زاپاس از زیر خودرو نباشید.

سیستم خنک کننده
زمانی که موتور خودرو سرد است، میزان مایع رادیاتور را چک کنید و همچنین مطمئن شوید که تانک ذخیره مایع رادیاتور نیز همواره پر باشد. اگر نیاز به اضافه کردن مایع رادیاتور دارید، از ترکیب پیشنهادی ضدیخ و آب استفاده کنید.

ضد یخ
وقتی که کاپوت خودرو بالاست می‌توانید با نگاهی دقیق شلنگ‌های رادیاتور را برای پارگی و ترک‌های احتمالی بازرسی کرده و اطمینان حاصل نمایید که اتصالات به خوبی برقرار شده‌اند. وضعیت همهٔ پیچ‌ها را هم بررسی کرده و در صورت نیاز آن‌ها را تعویض کنید. بسته به میزان مهارت تعمیرات و به قول معروف آچار به دست بودن شما، تمامی این کارها را در یک روز می‌توانید انجام دهید. حتی اگر این مورد سفر شما را کمی به تأخیر بیندازد، بسیار بهتر از آن است که به خاطر یک پیچ خراب در جاده به مشکل بخورید.

روغن
مگر این که اخیراً روغن خودرو را عوض کرده‌اید، مثلاً از زمان تعویض روغن ۱۰۰۰ کیلومتر رانندگی نکرده‌اید، بهتر است قبل از شروع سفری که ممکن است هزاران کیلومتر مسافت داشته باشد روغن خودرو را تعویض نمایید. اگر به فکر یک سفر دور ایران هستید، بدون شک بایستی روغن خودرو را قبل از شروع سفر عوض کنید. برای تعویض روغن داخل گاراژتان به زمانی کمتر از یک ساعت نیاز خواهید داشت، یا این که می‌توانید به یک مغازهٔ تعویض روغن برای انجام این مهم مراجعه نمایید.

روغن موتور
اگر خودروی شما روغن سوزی دارد، داشتن چند لیتر روغن اضافی در داخل خودرو ضرری نخواهد کرد. روغن موتور را به طور منظم بررسی کنید و همواره در طول سفر نگاهی به درجه فشار روغن داشته باشید.

گیربکس
گیربکس‌های اتوماتیک می‌توان گفت تقریباً نیازی به سرویس و نگهداری ندارند. با این حال، همیشه میزان روغن‌های آن را چک کنید، مخصوصاً اگر خودروی شما کارکرد بالایی دارد. اگر میزان روغن آن کم است و تاکنون عوض نشده است، بهتر است آن را سریعاً با روغن تازه و به اندازهٔ کافی تعویض کنید. هر چند، این پروسه کمی پیچیده‌تر از تعویض روغن موتور است، بنابراین در صورتی که میزان روغن گیربکس خیلی پایین نیست، بهتر است پس از بازگشت از سفر آن را توسط مکانیک خودرویتان عوض کنید.

بررسی خودرو
فیلتر هوا
فیلتر هوای خودرو را بررسی کرده و در صورت لزوم آن را تعویض کنید. انجام این کار بسیار ساده است. همچنین اطمینان حاصل کنید که محفظهٔ دریچهٔ ورودی هوا عاری از هرگونه برگ و خس و خاشاک باشد که ممکن است در طول زمان آن جا انباشته شود.

فیلتر هوا
ترمزها
در این مورد با خودتان کاملاً صادق باشید. هیچ کس دوست ندارد و نمی‌خواهد با ترمزهای خراب وارد یک سفر جاده‌ای دور و دراز شود. سرویس و تعمیر ترمزها در صورت نیاز به تعویض لنت یا دیسک زمان بر خواهد بود، بنابراین اگر ترمزهای خودرویتان نیاز به تعمیر دارد بهتر است سفر خود را کمی به تأخیر بیندازید یا این که به فکر سفر با خودرویی دیگر باشید.

دیسک ترمز
مایع شیشه‌شور
فراموش نمودن پر کردن منبع مایع شیشه‌شور چیزی است که بین تمامی راننده‌ها رایج است، ولی این آسان‌ترین راه برای ایجاد تفاوتی فاحش در تجربهٔ رانندگی شما می‌باشد. این موقعیت را یک لحظه تصور کنید: در آزادراه با سرعت بالا در حال رانندگی هستید و شیشهٔ جلوی خودرو در اثر برخورد حشرات و دوده و گرد و خاک کثیف شده و قادر به تمیز کردن آن حین رانندگی نیستید! دیگر هیچ وقت خودتان را در چنین موقعیتی قرار ندهید!

اضافه کردن مایع شیشه شور

مسافرت با ماشین شخصی

سفر با خودروی شخصی مزایا و معایبی دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

مزایا

آزادی در برنامه‌ریزی: سفر با خودروی شخصی به شما اجازه می‌دهد تا برنامه‌ریزی خود را به‌صورت کاملاً آزادانه انجام دهید و بدون وابستگی به جدول برنامه‌ریزی حمل‌ونقل عمومی به مقصد خود بروید.

کاهش هزینه‌ها: برای سفر با خودرو شخصی می‌توانید در هزینه حمل‌ونقل عمومی صرفه‌جویی کنید. همچنین قادر خواهید بود تا هزینه‌های سفر مانند بلیت، تاکسی و یا اجاره خودرو را کاهش دهید.

راحتی و آسایش: با خودرو شخصی می‌توانید بدون هیچ‌گونه محدودیتی از مکانی به مکان دیگر حرکت کنید و در مسیر سفر خود راحتی و آسایش بیشتری را تجربه کنید.

محیطی خصوصی: با خودروی شخصی محیطی خصوصی خواهید داشت و نیازی به تقسیم فضای کابین با سایر مسافران نخواهد بود.

قابلیت حمل بار: با خودروی خود می‌توانید بار نسبتاً زیادی را به راحتی حمل کنید و نیاز به استفاده از خدمات پستی و یا نقل‌وانتقال بار نداشته باشید.

معایب

هزینه شخصی: سفر با خودروی شخصی هزینه استهلاک خودرو را به همراه دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به هزینه‌های سوخت، نگهداری و تعمیر خودرو و بیمه خودرو اشاره کرد.

خستگی: سفر با خودروی شخصی ممکن است به دلیل طولانی بودن مسیر و نیاز به رانندگی مداوم، خستگی را ایجاد کند.

وجود خطر در برخی محیط‌ها: رانندگی با خودروی شخصی ممکن است در برخی محیط‌های پرتردد، پرمخاطره و یا در شرایط آب‌وهوایی نامساعد چالش‌برانگیز باشد.

مسئله پارکینگ: در برخی شهرها و مناطق، ممکن است مشکل پارکینگ برای خودرو شخصی پیش بیاید که شاید باعث اذیت سرنشینان و وقفه در سفر شود.

مشکلات مسیریابی: ممکن است به علت عدم آشنایی با مسیر گم شوید که این موضوع به ویژه در مناطق خارج از شهر مشکل‌ساز خواهد بود.

چک کردن روغن ماشین قبل از سفر

چک کردن سطح روغن‌موتور خودرو قبل از شروع سفر بسیار مهم است چراکه روغن‌موتور باعث حفظ و بهینه کردن عملکرد موتور شده و در صورت نبودن کافی برای موتور خطرات جدی‌ای ایجاد می‌کند. برای چک کردن سطح روغن‌موتور ابتدا باید مطمئن شوید که خودرو در سطح صاف و ثابتی قرار دارد. سپس پس از باز کردن درب موتور قسمت علامت‌گذاری شده برای چک کردن سطح روغن را پیدا کرده و با استفاده از میله مخصوص یا سایر ابزارهای خاصی که برای این منظور طراحی شده‌اند به سطح روغن داخل مخزن دسترسی پیدا کنید.

در صورت لزوم روغن‌موتور را تا سطح موردنیاز که در دفترچه راهنمای خودرو ذکر شده است تکمیل کنید. همچنین مطمئن شوید که روغن‌موتور در حداقل سطح مشخص شده در دفترچه راهنمای خودرو قرار دارد. در نهایت پس از کامل کردن سطح روغن‌موتور درب موتور را ببندید و پس از شروع بکار موتور، به مدت چند دقیقه به آن اجازه دهید تا گرم شود و روغن به تمام نقاط رسیدگی کند. سپس دوباره سطح روغن را بررسی کنید تا اطمینان حاصل شود که سطح روغن در حد نرمال قرار دارد و آمادگی برای شروع سفر وجود دارد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۷ رای

آرش نهندیان فرد

آرش نهندیان فرد، مترجم اخبار دنیای اتومبیل و موتورسیکلت در سایت پدال

مطالب مشابه

‫۲۳ دیدگاه‌ها

 1. uss zumwalt DDG-1000

  ۱۰ شهریور ۱۳۹۵
  سوابق: (4433 ديدگاه)

  باسپاس فراوان از اقای ارش عزیز

  موافقم 5
  مخالفم 0
  1. NAVID۰۰۹۸

   ۲۶ اسفند ۱۴۰۱
   سوابق: (10306 ديدگاه)

   یه مسئله‌ای که هیچکس به آن توجه نکرده ، خرابی اقتصاد کشور هست که باعث میشه سال به سال وضع بدتر و خودروها مَستهلک‌تر شوند با قطعاتی بسیار بی‌کیفیت و بی‌استاندارد جهانی که حاصلش میشه تصادفاتی که آمار تلفاتش بعد از ۱۳ فروردین مشخص میگردد !

   موافقم 22
   مخالفم 8
   1. Navid AJ

    ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
    سوابق: (3691 ديدگاه)

    از بیرون اینجور به نظر میاد ک به جز این که گرون تر شده همه چی، فرق دیگه ای نکرده و وضع مردم اونقدرا هم که میگن بد نیست. این همه سفر، خب به هر حال پول میخواد. این صف ثبت نام ها، پول میخواد، و … . نمیدونم چیو باور کنم. ولی از استوری های چهارشنبه سوری فهمیدم که وضع همون وضعه، حماقت همون حماقت. من دیگه امیدی ندارم. 6-7 ماهه اینترنت ایران رو هواست، الان همه با فیلتر شکن عادت کردن به نداشتن اینترنت. همینطوری هم به دلار 50 تومنی عادت کردن. کلن عادت کردن. من مشکلی با این ندارم. مشکل من از نادانی و جهلیه که به اونم عادت کردن و قرار نیست درست بشه.

    موافقم 16
    مخالفم 0
   2. محمد

    ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
    سوابق: (1486 ديدگاه)

    دوست تشنه دیده شدن نظری داری مثل بقیه کامنت بده برای دیده شدن نیا کامنت اول رو ریپلای بزنی

    موافقم 3
    مخالفم 6
 2. حسین

  ۱۰ شهریور ۱۳۹۵
  سوابق: (2839 ديدگاه)

  وسایل اضافی با خود حمل نکنید،
  وسایل سنگین رو پایین تر و نزدیک مرکز ثقل خودرو بگذارید،
  از حمل بار اضافه روی سقف بپرهیزید و در صورت لزوم از جای بار سقفی با شکل ایرودینامیک استفاده کنید،
  از حمل دوچرخه بپرهیزید و ترجیها از دوچرخه های تاشو استفاده کنید!
  فراموش نکنید،هر چه وسایل کمتر،مصرف سوخت کمتر!

  موافقم 6
  مخالفم 1
 3. عباس

  ۱۰ شهریور ۱۳۹۵
  سوابق: (49 ديدگاه)

  یک نکته که خیلی مهمه سیستم های گرمایشی، سرمایشی و روشنایی خودرو حین سفره همچنین جلوبندی نقش حیاتی در سفرهای طولانی داره اگر نقصی داشته باشه و چرخا جدا یا کج بشن حداقل خسارتش اینه که کل ماشین از بین میره تازه اگه خیلی خوش شانس باشید و زنده بمونید

  موافقم 10
  مخالفم 0
  1. ممد ژانگولر

   ۲۶ اسفند ۱۴۰۱
   سوابق: (3705 ديدگاه)

   داش عباس من تمام نکاتی که بالا گفته به انضمام مال خودت که گفتی انجام دادم ولی ی نامردی از پشت کوبید به ماشین ما تمام روح و روانمو ریخت بهم . با خودرو بر برگشتیم خونه. راننده تا خود تهران مخمارو خورد . کلا سفر ۵۰٪ دست خودته بقیش اوستا کریم وسلام

   موافقم 10
   مخالفم 3
 4. (ali (CHEVY NOVA

  ۱۰ شهریور ۱۳۹۵
  سوابق: (6871 ديدگاه)

  من برا سفر کردن هیچ کار خاصی نمیکنم چون به عشقم یعنی شورولتم اعتماد کامل دارم فقط 1 ساعت قبل سفر قربونش میرم میگم شورولت خوشگلم مثل همیشه باعث سر بلندی و مایه مباهات من شو همین
  ای جونم شورولت خودم که اگه 1 روز نباشه من مردم

  موافقم 12
  مخالفم 28
  1. Cvm

   ۱۱ شهریور ۱۳۹۵
   سوابق: (544 ديدگاه)

   اینجور دیگه خیلی لوسه?

   موافقم 16
   مخالفم 4
  2. Elemento

   ۱۱ شهریور ۱۳۹۵
   سوابق: (11564 ديدگاه)

   شما دیگه خیلی عاشقی دوست عزیز.

   اینقدر لوسش نکن !
   بذار مرد بشه !!

   موافقم 15
   مخالفم 6
  3. محمد

   ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
   سوابق: (1486 ديدگاه)

   ببین چقدر ماشینش خسته هست که به سفر بره مایه مباهات و سربلندیه

   موافقم 4
   مخالفم 0
  4. ادیب

   ۶ فروردین ۱۴۰۲
   سوابق: (2 ديدگاه)

   مدل شورلت شما چیه؟ (کنجکاو شدم بدونم)

   موافقم 0
   مخالفم 0
 5. احمد باقری

  ۱۰ شهریور ۱۳۹۵
  سوابق: (4717 ديدگاه)

  مطالب خیلی خوبی بود.

  موافقم 5
  مخالفم 4
  1. حسین

   ۱۱ شهریور ۱۳۹۵
   سوابق: (2839 ديدگاه)

   اشتباهی منفی دادم

   موافقم 2
   مخالفم 6
 6. HoSeIn

  ۱۱ شهریور ۱۳۹۵
  سوابق: (113 ديدگاه)

  والف ورودی باد لاستیک را حتما چک کنید چون انتهای لاستیکی اون که با رینگ در تماسه زود پوسیده و ترک ترک می شه و باید تعویض بشه .

  موافقم 2
  مخالفم 3
 7. یاسین

  ۳ آبان ۱۳۹۵
  سوابق: (658 ديدگاه)

  مطلب خوبی بود لذت بردیم

  موافقم 0
  مخالفم 2
 8. GOD BLESS AMERICA

  ۵ آبان ۱۳۹۵
  سوابق: (758 ديدگاه)

  ادمین جان برای سفر جاده ای و خارج جاده ای سلاح گرم و سرد توصیه نشده ؟
  یا مثلا هدشات کردن زامبیها و هدر ندادن مهمات؟

  موافقم 13
  مخالفم 1
 9. محمد

  ۲ تیر ۱۳۹۸
  سوابق: (1 ديدگاه)

  حتما تسمه تایم هم چک کنید تا دچار خرج میلیونی نشید

  موافقم 6
  مخالفم 3
 10. جمشید

  ۲۶ اسفند ۱۴۰۱
  سوابق: (422 ديدگاه)

  کمتر کسی همه این موارد رو رعایت میکنه

  موافقم 13
  مخالفم 1
 11. زیزیگولو

  ۲۶ اسفند ۱۴۰۱
  سوابق: (5391 ديدگاه)

  لطفاً با پراید تو جاده با ماشینای مدل بالای خارجی کورس نزارین

  موافقم 27
  مخالفم 3
 12. Hadi

  ۲۶ اسفند ۱۴۰۱
  سوابق: (583 ديدگاه)

  مفید و کاربردی بود 👌🏼
  ممنون

  موافقم 2
  مخالفم 1
 13. ادیب

  ۶ فروردین ۱۴۰۲
  سوابق: (2 ديدگاه)

  ولی یچیزی که یادتون رفت بنویسید ولی خیلی هم مهمه اینه که با پراید با بقیه ماشینا کورس نذارین (به چشم دیدم که میگم)

  موافقم 1
  مخالفم 0
 14. اصخری

  ۱۱ فروردین ۱۴۰۲
  سوابق: (2 ديدگاه)

  شیشه‌شور!

  موافقم 1
  مخالفم 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا