آموزشهفته نامه

خطراتی که سانروف خودروها برای کودکان دارد

حتماً شما هم تاکنون با خودروهایی برخورد داشته‌اید که حین حرکت در خیابان یا جاده سانروف خود را باز کرده و کودکی سر و دست خود را از آن بیرون آورده است. شما با دیدن این صحنه چه حسی پیدا می‌کنید؟ سانروف یا سقف شیشه‌ای یکی از آپشن های موردعلاقه خریداران خودرو در کشور ماست که بی‌تعارف باید گفت حس عجیبی را به مالک القا می‌کند! البته از نظر خود نگارنده این آپشن چیزی نیست که تعیین کننده باشد و شاید حتی در برخی موارد کارایی چندانی نیز نداشته باشد اما موضوع بحث ما ایمنی سرنشینان و مقدم دانستن جان انسان بر هر چیز دیگری است. قطعاً والدین کودکان راضی به کوچک‌ترین خراش روی بدن دلبند خود نیستند اما با ندانم‌کاری می‌توانند فاجعه‌ای را رقم بزنند که جبران آن به‌هیچ‌وجه امکان نداشته باشد. بیرون آوردن سر و سایر اعضای بدن کودک از سانروف خطرات زیادی در پی دارد که در این نوشتار می‌خواهیم به‌صورت اجمالی آن‌ها را مرور کنیم:

ترمز ناگهانی؛ پرتاب کودک به خارج خودرو یا برخورد با سقف

بر اساس قوانین فیزیک، سرنشینان یک خودروی در حال حرکت با سرعتی مشابه خودرو در حرکت هستند اما اگر خودرو ترمزی ناگهانی و شدید داشته باشد سرنشینان با همان سرعت به جلو حرکت خواهند کرد و فلسفه استفاده از کمربند ایمنی نیز همین است که جلوی حرکت سرنشینان را بگیرد؛ اما کودکی که تا نیمه از سانروف بیرون آمده بر اثر این ترمز شدید و ناگهانی می‌تواند با لبه جلویی سانروف برخورد کند. از آنجایی که بدن کودک هنوز فرایند رشد خود را طی نکرده چنین برخوردی می‌تواند باعث فشار شدید به قفسه سینه، دنده‌ها، ریه‌ها و حتی قلب شود و آسیب‌های جبران‌ناپذیری به کودک وارد کند.

مانورهای ناگهانی و پرت شدن کودک به بیرون

همه می‌دانیم حادثه خبر نمی‌کند و شما هرچقدر هم راننده با احتیاط و منظمی باشید بازهم رانندگانی خواهند بود که با رانندگی خود جان شما و خانواده را به خطر خواهند انداخت. در صورتی که با یک مانور ناگهانی بخواهید مانع یک تصادف شوید یا از خطری بگریزید و در این حالت کودک شما تا نیمه بیرون از سانروف باشد احتمال پرت شدن او به بیرون دور از ذهن نخواهد بود. اگر هم خدایی نکرده خودرو در اثر تصادف چپ کند بدترین سناریوی ممکن رخ خواهد داد و این فاجعه اصلاً قابل جبران نخواهد بود.

بسته شدن ناگهانی سانروف و گیر کردن کودک بین آن

سانروف هم همانند هر قطعه و سیستم دیگری با احتمال خرابی روبروست و اگرچه احتمال رخ دادن چنین امری بسیار پایین است اما خب نباید روی جان عزیزان خود ریسک کنیم. در صورتی که به هر علتی سانروف به‌صورت ناگهانی بسته شود و در همین حین کودک نیز بیرون از سانروف باشد گیر کردن او اجتناب‌ناپذیر خواهد بود و در چنین وضعیتی نیز آسیب‌های زیادی به بدن او وارد خواهد شد.

حرکات خطرناک دیگر

همه ما بی‌شک با چنین صحنه‌هایی روبرو بوده‌ایم. والدین کودکان فکر می‌کنند با این کار موجبات خرسندی و شادی کودک خود را فراهم می‌آورند اما واقعیت این است که خودروی در حال حرکت می‌تواند خطرات زیادی را برای جان آن‌ها در بر داشته باشد.

حرکات ساده‌ای همچون بغل کردن کودک در خودروی مجهز به کیسه هوا و نشاندن آن روی صندلی جلو، بیرون آوردن نیمی از بدن کودک از پنجره و نشستن او روی لبه شیشه، رها کردن کودک در خودروی پارک شده در زیر نور آفتاب و… همه و همه جزو رفتارهایی هستند که شاید به ظاهر بسیار ساده به نظر برسند اما متأسفانه همه‌ساله تلفات زیادی را در برمی‌گیرند. پس بهتر است پیش از رخ دادن اتفاقی ناگوار یک‌بار دیگر درباره تصمیمات خود تجدیدنظر کنیم تا همواره رانندگی ایمن و بی‌خطری داشته باشیم.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۹ رای

شاهین احمدزاده

نویسنده و مترجم مجله "پدال"

مطالب مشابه

‫۲۳ دیدگاه‌ها

 1. آرنگ

  ۲۱ تیر ۱۴۰۱
  سوابق: (2 ديدگاه)

  نرسیدن اکسیژن در صورت شتاب ناگهانی و سرعت های بالای بیست کیلومتر بسته به سن کودک و اندازه بلوغ شش ها

  موافقم 51
  مخالفم 6
  1. NAVID۰۰۹۸

   ۲۱ تیر ۱۴۰۱
   سوابق: (10220 ديدگاه)

   بچه نمیفهمه و درک درست نداره ، اون پدر و مادر که پَسِش انداختن هم نمیفهمند که چه کاری درسته چه کاری غلط که تازه بِهشون میگیم میخوان آدمو بخورن پهن کنند رو تاقچه !
   یکی اینارو درک نمیکنم ، یکی هم اون شاسکولایی که مه‌شکن روشن میکنن به خیال اینکه ماشین لکنتشون زیباتر شده !
   خداشاهده به طرف میگم آقا همه را کور کردی ، میخنده میگه چیکار کنم مشکل از خودتونه !

   جدیداً هم مُد شده راننده ماشین سنگین‌ها یه چراغ میبندن عقب تا همین که میخوای سبقت بگیری و لاین سبقت هم بستندش و چراغ نور بالا میزنی با دیوانگی تمام نور بالا چراغ عقب روشن میکنند که یعنی همینِ که هست ، میخوای بخواه ، نمیخوای هم برو به درک !

   ایشالاه جریمه‌ها کف قیمت بشه حداقل ۵ میلیون تا بلکه برخی‌ها آدم شوند و به زورِ جریمه ، تربیت انسانی شوند یا اصلاً ماشین سوار نشوند وقتی لیاقت داشتن ماشین و رانندگی درست را ندارند !

   تنها راه بازدارنده ، جریمه‌های سنگین هست و بَس !

   موافقم 58
   مخالفم 8
   1. محمدرضا اشتری - دبیر سایت پدال

    ۲۲ تیر ۱۴۰۱
    سوابق: (2338 ديدگاه)

    واقعا جریمه سنگین لازمه برای این کار
    حتی نشستن بچه روی قاب پنجره

    موافقم 31
    مخالفم 0
   2. نوید AJ

    ۲۳ تیر ۱۴۰۱
    سوابق: (3691 ديدگاه)

    راجع به جریمه های اینجا بگم که قیمتش بالاس. ولی این قیمت نیست که بازدارندگی داره، نمره ی منفی هست که بدجور بازدارندس. چون به شدت در مبلغ پرداختی بیمه تأثیر داره. بیمه یهو قیمت پرداختی رو افزایش میده. اگر الکل مجاز خونت بیشتر از مجاز باشه، اون هم نمره ی منفی داره، هم جریمه ی خیلی سنگین. بیمه رو هم خیلی شرکت ها بهت نمیدن و بیمه ی ماهیانه گیرت نمیاد و باید یکسال بیمه رو یکجا بخری.
    خلاصه این ک فقط مبلغ جریمه، نمیتونه بازدارنده باشه. بهتره که جریمه ها رو با توجه به ماشین و وضعیت اجتماعی و حقوقی فرد تعیین کنن. اون سلبریتی که میلیون براش پول خورده، و چشم های زیادی بهشه، اون خلاف کردنش باید تبعات بیشتری براش داشته باشه تا اون کارگر معمولی که وضعی هم نداره.

    موافقم 10
    مخالفم 0
   3. mr-naftalin-az-roghan-abad-70

    ۲۴ تیر ۱۴۰۱
    سوابق: (1293 ديدگاه)

    با اون مه شکن خیلی موافقم نوید زدی تو خال! داخله اروپا هم ببینن ماشین مه شکنش روشنه دهنه راننده رو باآسفالتو جریمه صاف میکنن! ما تو کشوری هستیم که … خداراشکر منو تو که اینطور نیستیم ولی مردم هم باید درست شن فرهنگ سازی لازمه تو فرهنگ رانندگی که اینقدر هم کشته داخله جاده ندن. منو مادرم داشتیم تو خیابون دور میزدیم. مادرم راننده بود نمیدونی یک پژو پارس شوتی سیاه زد به بغل ما دره ماشین تو رفت! ما هم پراید داریم دیگه هیچی ارابه مرگ! طرف دندون نداشت معتاد سوار ماشین، پدر و مادر که نداره هم خودشو و چند نفر دیگه رو میکشه ایرانه دیگه!

    موافقم 2
    مخالفم 0
 2. JDM lover

  ۲۱ تیر ۱۴۰۱
  سوابق: (886 ديدگاه)

  تو ایمنی کلی خودرو چقدر تاثیر داره؟؟
  منظورم ایمنی خودرو در حین تصادفه

  موافقم 29
  مخالفم 5
 3. مانی

  ۲۱ تیر ۱۴۰۱
  سوابق: (2486 ديدگاه)

  سطح جاده‌های ما پر سنگریزه هست و کامیون‌های شن و ماسه گذری
  نصف بارشون رو تو جاده خالی‌ می‌کنن،خطر بر خورد سنگریزه هم کم نیست

  موافقم 45
  مخالفم 5
 4. یانکی.من هم فرزند کسی هستم.آبان سرخ.

  ۲۱ تیر ۱۴۰۱
  سوابق: (2354 ديدگاه)

  من همیشه با دیدن این صحنه ها به سرنشینهای اون ماشین اخطار میدم البته با خواهش کردن میخوام که این کار رو نکنن.

  موافقم 19
  مخالفم 4
 5. AMD

  ۲۱ تیر ۱۴۰۱
  سوابق: (249 ديدگاه)

  اگه از پارکینگ های با سقف کوتاه رد بشن …

  موافقم 25
  مخالفم 5
 6. فرامرز

  ۲۱ تیر ۱۴۰۱
  سوابق: (1595 ديدگاه)

  چاره اش فقط جریمه هست اونم مثلا ۱ سال زندان یا بالای ۱ میلیارد نه ۲۰ هزار تومن که پول پفک هم نیست

  موافقم 8
  مخالفم 23
 7. فرزاد

  ۲۱ تیر ۱۴۰۱
  سوابق: (285 ديدگاه)

  ساده‌ترین راه حل ساختن یه کلیپ کوتاه با استفاده از جلوه‌های ویژه‌ی قدرتمند سینمایی بدست یه فیلمساز خوب با موضوع حوادث وحشتناک برای کودکان هنگام استفاده نادرست از سانروف در جاده و پخش کردن اون در مدارس و سینما برای دانش‌آموزان

  موافقم 25
  مخالفم 7
  1. آترین

   ۲۲ تیر ۱۴۰۱
   سوابق: (2 ديدگاه)

   کلیپ وحشتناک برای کودکان؟! …

   موافقم 7
   مخالفم 1
   1. Mustang shelby gt 350

    ۲۴ تیر ۱۴۰۱
    سوابق: (116 ديدگاه)

    متاسفانه تو ایران نیازه

    موافقم 4
    مخالفم 1
 8. پیام

  ۲۱ تیر ۱۴۰۱
  سوابق: (283 ديدگاه)

  من خیلی با ماشین بد رانندگی میکردم از موقعی که اون کلیپ که توش دوتا ماشین دارن با هم تصادف میکنن یه لحظه زمان وایمیسه راننده هر دو تا ماشین پیاده میشن و یکی از راننده از اون یکی خواهش میکنه که نمیشه نزنی به ماشینم اخه پسرم تو ماشینه اون راننده میگه متاسفم سرعتم بالاست و نمیتونم کاری کنم و اخرشم که… خیلی روم تاثیر گذاشت دیگه عین ادم رانندگی میکنم اون فرهنگ سازی هم بی تاثیر نیست

  موافقم 25
  مخالفم 1
  1. سعید ر

   ۲۲ تیر ۱۴۰۱
   سوابق: (1 ديدگاه)

   لطفا لینک کلیپ رو میذارید

   موافقم 4
   مخالفم 0
 9. داوود

  ۲۱ تیر ۱۴۰۱
  سوابق: (36 ديدگاه)

  برخورد حشرات سرگردان به چشم کودکان قطعا” خطر ساز خواهد بود.

  موافقم 23
  مخالفم 1
 10. آترین

  ۲۲ تیر ۱۴۰۱
  سوابق: (2 ديدگاه)

  یه تجربه شخصی در این مورد داشتم که خیلی وحشتناک بود. تویه خیابون با ماشین می‌رفتیم که ماشینی که جلومون ولی در کنار حرکت میکرد دختر چهار پنج سالش از سانروف سر رو کرده بود بیرون. توی یه لحظه پرت شد بیرون و ماشین پشتی اون با لاستیک از رو سرش رد شد و بچه درجا مرد.

  موافقم 9
  مخالفم 1
  1. Shayan

   ۲۵ مرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (129 ديدگاه)

   چه بد!

   موافقم 3
   مخالفم 0
 11. میلاد

  ۲۲ تیر ۱۴۰۱
  سوابق: (1 ديدگاه)

  خطرناک ترین و محتمل ترین رو نگفتید
  برخورد با شاخ و برگ درختهای بلوار
  یبار خودم دیدم بچه داشت به شاخه برخورد میکرد نه راننده متوجه بود نه خود بچه، فقط نمیدونم چطور نخورد بهش، براحتی کمر بچه رو میشکست

  موافقم 7
  مخالفم 0
 12. S

  ۲۳ تیر ۱۴۰۱
  سوابق: (5 ديدگاه)

  با این وضعیت جاده‌ها در ایران، سانروف نه تنها یک آپشن نیست بلکه یک نقطه ضعف هست چون در صورت چپ کردن خودرو، سقف خودرویی که سانروف داره آسیب پذیرتر از سقف خودرویی هست که یک تیکه آهن هست

  موافقم 9
  مخالفم 0
 13. عاشق پدال

  ۲۳ تیر ۱۴۰۱
  سوابق: (253 ديدگاه)

  اره خار داشت.
  من ان گل رزم که با خارهام نمیزارم هرکی بهم دست بزنه
  والله

  موافقم 2
  مخالفم 0
 14. mr-naftalin-az-roghan-abad-70

  ۲۴ تیر ۱۴۰۱
  سوابق: (1293 ديدگاه)

  تو کشورای اروپایی ببینن بچه از سانروف بیرونه اولا ماشین توقیف میشه دوما پول گنده ای از راننده میگیرن و سوما واخ واخ واخ نترسید زندان نمیرن حالا قانون اروپاست! حالا تو ایران که مردم والا چی بگم از لحاظ ذهنی ضعیفن مد شده ۳ تا بچه ۴ تا ۶ ساله کلش از سقف بیرونه ، اصلا هم ما صندلی کودک نمیبندیم به ایزوفیکس ها ! این فرهنگ پایین رانندگی و جامعه رو نشون میده تو اروپا حتی صندلی کودک نداشته باشی رو پایه ننه باشه بازم جریمه میشی! وطنم 😂 (لطفا منتشرش کن پدال) پدرو مادرا نادونن که فکر بچه رو نمیکنن

  موافقم 4
  مخالفم 0
 15. Mustang shelby gt 350

  ۲۴ تیر ۱۴۰۱
  سوابق: (116 ديدگاه)

  بابا ما اهل گیلانیم هر سال سر عید حرکتای این تهرانی ها(کلا مسافرا)عجیب تر میشه، میان طبیعتو به گند میکشن، بعضیا با آره چوب میبرن برا آتیش ، ولی همه اینا به کنار، خطرناک ترین کار بیرون اومدن از سانروف تو کوهه! بابا این دیگه والا بازی با زندگیتونه نکنید این کارو بعد بعضیا بپر بپر میکنن می‌رقصند ( رو سقف بیرون سانروف) یه ترمز برابر مرگه نکنید تورو خدا

  موافقم 6
  مخالفم 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا