آموزش

چگونه خودروی دست دوم را بهتر بفروشیم

فرایند خسته‌کننده خرید و فروش خودرو نیاز به رعایت نکاتی خاص دارد. اگر فروشنده هستید باید از نکاتی ضروری که فروش خودرو شما را ساده‌تر می‌کنند، آگاهی داشته باشید.

فروش معقوله‌ای اجتماعی محسوب می‌شود که در آن انسان‌ها تلاش می‌کنند خدمت یا کالایی را در ازای چیزی که امروزه پول نام دارد، به دیگری بفروشند. در این راه، مسائل زیادی باید مورد توجه فروشنده باشد تا بتواند توجه خریداران احتمالی را به خود جلب کند. خرید خودرو هم از این قاعده مستثنا نیست بنابراین مطلبی را تدارک دیده‌ایم که در آن به نکاتی مفید برای بهترکردن تجربه فروش خودرو شما بپردازیم.

ممکن است انگیزه‌های بسیاری پشت دلیل فروش خودروی شما باشد اما هیچ کدام این حقیقت را تغییر نمی‌دهد که باید فرایندی نسبتا مشخص را برای فروش آن بپیمایید. چه از دلالان کمک بگیرید، به بنگاه بروید یا از سایت‌های آنلاین استفاده کنید، مجبور هستید خودرویتان را از قبل برای فروش آماده کنید. شما نمی‌توانید از خریدار انتظار داشته باشید خودرویی کثیف و خراب را با قیمتی غیرمنصفانه (یعنی نرخ تعیین‌شده برای همه چیز در بحران اقتصادی ما) بخرد.

پیش از آنکه اقدام به فروش خودروی خود کنید، بهتر است نگاهی به  فهرست نکات زیر داشته باشید تا اگر نکته کوچکی هم وجود دارد، آن را رعایت کرده و به بهترین شکل ممکن، فرایند طاقت‌فرسای معامله خودرو را جلو بیاندازید.

۱. ماشین را تمیز نگه دارید

از ابتدا تا انتهای صحبت‌های شما با خریدار، ظاهر خودرو در ذهن او نقش بسته است و مهم‌ترین و نخستین مولفه ارتباطی‌اش با خودروی شما خواهد بود. چه چیزی بهتر از آنکه محصولی تمیز را در اختیار او قرار دهید؛ چون تقریبا همه انسان‌ها تمیزی و آراستگی را دوست دارند. حتی لکه‌های کوچک و گردوغبار هم می‌تواند در نمای کلی تصویری ناخوشایند در ذهن خریدار ایجاد کند. کثیف‌بودن ارزش خودروی شما را کمتر از آنچه که هست نشان می‌دهد.

این مسئله تنها به بدنه بیرونی ختم نشده و باید توجه ویژه‌ای به کابین و حتی موتور خودرو داشته باشید. درزهای کوچک مثل ورودی‌های کولر، سطح داشبورد، صفحه کیلومتر شمار یا بخش‌های مختلف موتور مثل پوشش بالای موتور، لوله‌ها و سیم‌های زیر کاپوت و… از بخش‌های بسیار مهم و جلوه‌گر در چشم خریداران به شمار می‌روند. تمیزی موتور، اهمیت این بخش برای شما را نشان می‌دهد و به خریداران این پیام را می‌رساند که شما به‌خوبی از آن مراقبت کرده‌اید (حتی اگر این‌گونه نباشد). در کنار پاک‌سازی این سطوح، می‌توانید از اسپری خوشبو کننده و سایر براق‌کننده‌ها هم استفاده کنید اما هرگز در این کار زیاده‌روی نکنید چون نتیجه معکوس خواهد داشت.

۲.نقص ظاهری را برطرف کنید

اگر بدنه خودروی شما در حادثه‌ای خواسته یا ناخواسته ضربه خورده است، بهتر است پیش از فروش، آن را به صافکاری برده و از رفع نقایص ظاهری کوچک و بزرگش مطمئئن شوید. انجام چند پولیش حتی در بخش‌هایی که بدنه رنگ‌‌پریدگی دارد ارزشش را دارد و شانس فروش با قیمت بهتر را افزایش خواهد داد.

۳. از پولیش واکس استفاده کنید

بخش اعظمی از خودروهای مردم ما نمونه‌های قدیمی با کارکرد بالا هستند. از آنجایی که معیاری قانونی و درست برای قدیمی‌شدن یک خودرو و از رده خارج شدن آن وجود ندارد، خودروهای بسیاری را می‌بینیم که با گذر زمان و به دلیل کیفیت نه‌چندان خوب رنگ‌آمیزی کارخانه‌های این محصولات، جلای اولیه و درخشش زمان خرید خود را ندارند. استفاده زیاد هم در درازمدت باعث می‌شود تا در بخش‌هایی چون رکاب خودرو شاهد خط‌ و خش باشیم. برای رفع این عارضه‌ها می‌توانید از پولیش واکس استفاده کنید؛ فراموش نکنید که پولیش را پس از شستن کامل دستگاه خود به بدنه خارجی آن بزنید.

۴. نقص فنی خودرو را برطرف کنید

هیچ یک علاقه‌ای به صرف هزینه گزاف چند صد میلیونی برای یک خودروی خراب ندارد؛ پس کمی خود را جای خریدار قرار دهید تا حد ممکن نقص‌های فنی موجود در خودروی خود را رفع کنید. اگر خودرو به سرویسی نیاز دارد می‌توانید آن را انجام دهید. انجام یک سرویس دوره‌ای شاید در نگاه اول هزینه‌بر باشد اما می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی روی خریدار و جلب نظر او داشته باشد. پس از انجام این سرویس‌ها حتما مواردی را که انجام داده‌اید به‌طور کامل به خریدار اطلاع دهید. این کار نشان می‌دهد شما درطول مالکیت خودرو به ان اهمیت می‌داده‌اید.

۵. خودرو را بی سروصدا کنید

ممکن است خودروی شما با گذر زمان به روغن‌کاری نیاز داشته باشد. اگر تاکنون لولاهای در و داشبورد، لنت‌‌های ترمز و هر بخش دیگر که تولید صدا می‌کند را بررسی چندانی نکرده‌اید، یک‌بار به متخصص مراجعه کرده و آن‌ها را برای بررسی نشان دهید. صدا ناشی از نقص تاثیر بسیار بدی روی خریدار دارد پس این نکته را جدی بگیرید.

۶. سوابق فنی خودرو را آماده کنید

اگر تاکنون به فکر این کار نبوده‌اید بهتر است این عادت را در خود ایجاد کنید. ایجاد سوابقی منظم برای سرویس‌های دوره‌ای در فرایند فروش تاثیر زیادی دارد و نشانه مراقبت مرتب شما از خودرو به شمار می‌رود. در ضمن به عنوان فروشنده باید در نظر داشته باشید که ضمانت خودرو از سوی سازنده به پایان رسیده است یا نه، تا درصورت موجودی گارانتی، آن را به خریدار خودروتان تحویل دهید.

۷. آگهی فروش منتشر کنید

برای خودروی خود متن کاملی را تدارک ببینید که به تمام نکات مهم آن شامل میزان ضمانت شرکتی باقی‌ماده، بیمه، کارکرد برحسب کیلومتر، رنگ‌زدگی و… اشاره کند. یک متن مهم و صادقانه می‌تواند به اعتماد بیشتر خریدار به شما کمک کند. دقت اطلاعات شما را فردی مطمئن جلوه می‌دهد؛ اگر اطلاعات آگهی شما با آنچه در واقعیت خواهید گفت مغایرت داشته باشد، تقریبا کسی حاضر به اعتماد به شما نخواهد شد. به این ترتیب مشتری خود را از دست خواهید داد.

۸. از خودرو خود عکس بگیرید

برخی آگهی‌های خودرو وجود دارند که در آن‌ها مالک تصویری از خودروی خود نگذاشته است؛ خود شما باشید آیا حاضر به تماس با او هستید؟ چنین آگهی حتی باز نخواهد شد چه برسد به آنکه مالکش تماسی را دریافت کند.

حتما درنظر داشته باشید که در شرایط نوری مناسب، تعداد کافی تصویر از خودروی خود بگیرید و در آگهی خود منتشر کنید. حتما از کابین خودرو هم عکس‌برداری کنید تا نمای کاملی از خودروتان در دسترس خریداران احتمالی باشد. این کار هم ارزش و هم امکان بازدید آگهی شما را افزایش خواهد داد. هرچه تصاویر شما بهتر باشند احتمال دریافت تماس هم بیشتر خواهد شد.

۹. منصفانه قیمت‌گذاری کنید

این مورد تنها به سود مدنظر شما باز می‌گردد اما دست هر فروشنده‌ای برای انتخاب بالاترین قیمت موجود در بازار یا فروش محصولش به نرخی پایین‌تر کاملا باز است. می‌توانید به‌جای انتخاب بالاترین قیمت ممکن، کمی از سود خود بکاهید و در ازای آن، شانس فروش‌رفتن خودروی خود را بیشتر کنید.

متاسفانه فرهنگ معامله در جامعه ما ضعیف است و بسیاری از ما به‌جای تمرکز روی روند معامله و بسته شدن آن، روی سودآوری شخصی خود تمرکز می‌کنیم و آن را یک رقابت با هدف پیروزی می‌انگاریم. یکی از راه‌های رسیدن به یک معامله راضی‌کننده برای هر دو طرف، دوری از این ذهنیت به شمار می‌رود.

در نهایت می‌توانید با رعایت نکات ساده‌ای که در مطلب بالا گفته شد، به راحتی در چشم خریداران به‌عنوان فروشنده‌ای قابل اعتمادتر و منصف ظاهر شوید. اگر شما هم در این حوزه تجربه یا دانشی دارید، آن را از طریق بخش نظرات با ما و سایر مخاطبان پدال در میان بگذارید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۰ رای

علی صفرپور

نویسنده و مترجم سایت پدال٬ کارشناس مهندسی مکانیک

مطالب مشابه

‫۶ دیدگاه‌ها

 1. مرتضی علی وحیدی

  ۱۱ خرداد ۱۴۰۲
  سوابق: (117 ديدگاه)

  ممنون به خاطر مطالب خوبتون💙❤

  موافقم ۷
  مخالفم ۱
 2. harry.potter

  ۱۱ خرداد ۱۴۰۲
  سوابق: (178 ديدگاه)

  راهنمای جامع ترجمه متن اگهی:💯😜

  -کولر یخچالی (نه تنها کولرش خرابه و گاز می خواپ بلکه بخاریش هم داغونه)

  -آماده مسافرت (بدون اگه می خری باید حالا حالا ها مصرفی هاشو عوض کنی)

  -ماشین دوم بوده چند سال خواب تو پارکینگ (هر روز باهاش رفتیم سرکار پدرش رو تو ترافیک در اوردیم)

  -بدون حتی یه لکه رنگ (راست می گیم چون درب راننده کلا تعویضه و انقدر موتوری محکم زد که فکر رنگ و صافکاری هم از کلمون پرید)

  -لاستیک ۷۰ (ببین لاستیک نداره از صفر زیر ماشینه چشمی ۷۰ بگیر برو حالشو ببر)

  -تخفیف پای معامله (هرچی بهت تخفیف میدم جیگر جون سه برابرش رو بیشتر قیمت زده بودم)

  -بدون افتاب سوختگی (چند سال تو کوچه زیر افتاب مورد لطف واقع شده)😅

  رخ ۱۴۰۰‌ (اکثر برای ماشینای زیر ۹۰ استفاده میشه که بعد کارواش عکس انداختن)

  زاپاس زیرش نرفته (جشنواره پنجری های زمستانی)

  معاوضه با ایرانی (هرچی غیر این اشغال فقط بیا ببرش جان خودت راحتم کن)

  بازید = خرید (خیلی بازدید خورده هیچکی نپسندیده کلافه شدم ، اذیتم نکن توروخدا)

  مناسب مصرف کننده (اتاق صدا افتاده ولی قابل تحمله)

  جلو بندی تازه تعمیر و نو (از روی دست انداز ها به سوی بی نهایت و فراتر از آن)

  خط و خش جزئی (خطوط وحشی سرتاسری از کاپوت تا صندوق )

  گیربکس به شرط (خانومی با این ماشین تمرین می کرده یه بار هول شد یادش رفت دنده چنده از دنده پنج داد دنده عقب که از صفر شروع کنه ناچارا مجبور شدم کلا گیربکس رو تعویض کنم)😅

  دور رنگ جهت زیبایی (خداوند زیباست و زیبایی ها را دوست دارد بعد چپ کردن ما به این آیه ایمان اوردیم و زیبا سازی کردیم )

  روکش صندلی نو (یا مصالح جابه جا کردم یا مسافر کش حرف ای هستم . کارکرد بالای ۳۰۰۰۰۰)

  پول لازم / نیاز مالی و… (دلال هستم می‌خوام زود رد شه)

  ⚠️در تمام موارد بالا ممکنه صداقت هم باشه (همه رو با یه چشم نبینیم)

  موافقم ۴۵
  مخالفم ۳
  1. میثم

   ۱۱ خرداد ۱۴۰۲
   سوابق: (89 ديدگاه)

   آخرشم میگن همه انقدر میفروشن من انقدر دارم بهت ارزونتر میدم و تازه دارم ضرر هم میکنم. 😂

   موافقم ۱۱
   مخالفم ۱
  2. mahdi-es17

   ۱۱ خرداد ۱۴۰۲
   سوابق: (562 ديدگاه)

   پلاستیک خیاری فقط

   موافقم ۹
   مخالفم ۱
 3. M.D

  ۱۱ خرداد ۱۴۰۲
  سوابق: (24 ديدگاه)

  مطالب بالا درست اما بعضی از فروشندگان باید به انصاف هم توجه داشته باشند. خیلی از عزیزان بخاطر مبلغی نا چیز دروغ میگن

  موافقم ۸
  مخالفم ۱
 4. H

  ۱۲ خرداد ۱۴۰۲
  سوابق: (17 ديدگاه)

  از دلال جماعت انتظار انصاف نداشته باشید حتی اگر اشنا باشد. از یک آشنای بنگاه دار ماشین خریدم، تعریف مفصل کرد بعدا فهمیدم صاحب قبلیش مسافرکش بوده و کیلومتر را دستکاری کرده.

  موافقم ۷
  مخالفم ۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا
فهرست