آموزش

هزینه های نگهداری و استفاده از خودروی شخصی خود را چگونه محاسبه کنیم؟

با بالا رفتن بهای سوخت و هزینه های تعمیراتی خودروها در کشور، مسئله محاسبه هزینه های نگهداری و استفاده از خودرو اهمیت ویژه‌ای یافته است و ما در این مقاله می‌خواهیم به شما راهکاری مناسب در ثبت و محاسبه این هزینه‌ها و به دنبال صرفه‌جویی حداکثری را آموزش دهیم. محاسبه هزینه های سوخت، نگهداری و بیمه می‌تواند ایده‌ای کلی از اینکه خودروی‌تان سهمی چند درصدی از حساب بانکی‌تان را به خود اختصاص می‌دهد ایجاد کند! پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

گام اول

محاسبه هزینه های سوخت

 1. زمانی که باک سوخت خودرو تقریباً خالی از سوخت شده شماره کارکرد خودرو در پشت آمپرها را یادداشت کنید تا بتوانید هزینه سوخت را محاسبه نمایید.
 2. زمانی که باک سوخت تقریباً خالی بود آن را پر کنید اما دقت کنید که آن را سرریز نکنید.
 3. دوباره باک را زمانی که تقریباً خالی از سوخت شد پر کرده و میزان سوخت ریخته شده در باک را نیز محاسبه کنید.
 4. مجدداً به کارکرد خودرو در زمان پر کردن دوباره باک سوخت نگاه کرده و کارکرد اولیه‌ای را که یادداشت کرده بودید از رقم کارکرد فعلی کم کنید تا میزان رانندگی شما با خودرو به دست آید. تفاوت بین دو رقم کارکرد خودرو را بنویسید. اگر به‌طور مثال رقم کارکرد در زمانی که اولین بار باک سوخت را پر کردید ۴۸۲۸۰ کیلومتر و در بار دوم و سوخت‌گیری ۴۸۷۶۳ کیلومتر بود شما با یک باک سوخت ۴۸۳ کیلومتر رانندگی کرده‌اید.
 5. بیشتر خودروهای امروزی دارای دکمه‌ای برای صفر کردن کیلومترشمار هستن. بنابراین می‌توانید در زمان پرکردن باک، این عدد را صفر کنید و ببینید که با میزانی که در باک سوخت زده‌اید چه مسافتی را طی کرده اید.
 6. برای به دست اوردن مصرف سوخت، میزان سوخت مصرف شده از زمان سوختگیری تا خالی شدن باک را تقسیم بر میزان پیمایش به کیلومتر نموده و در عدد ۱۰۰ ضرب کنید. به عنوان مثال اگر ۳۰ لیتر در باک خودرویتان سوخت‌گیری کرده باشید و با این میزان مسافت ۴۸۳ کیلومتر را طی کرده باشید میزان مصرف سوختی معادل ۶.۲۱ لیتر در صد کیلومتر ۶.۲۱=(۱۰۰)*(۳۰/۴۸۳) برای خودروی شما به دست خواهد آمد.
 7. مقدار کل سوخت مصرفی در یک ماه را درب‌های هر لیتر سوخت ضرب کنید تا هزینه سوخت ماهانه خودروی شما به دست آید.

گام دوم

هزینه های نگهداری و بیمه

 1. تمامی مبالغی را که در یک سال برای تعویض روغن، لاستیک‌ها، تعمیرات قطعات مختلف و بیمه خرج می‌کنید با یکدیگر جمع کنید. رقم به دست آمده را به عدد ۱۲ تقسیم کنید تا هزینه یک ماه به دست آید. اگر برای مثال هزینه کل خرج‌ها در سال ۵ میلیون تومان بود، هزینه ماهانه تعمیر، نگهداری و بیمه برابر با ۴۱۶.۶ تومان خواهد بود.
 2. هزینه های معاینه فنی، عوارض و… را در یک سال جمع کرده و سپس به ۱۲ تقسیم کنید تا هزینه ماهانه به دست آید. اگر جمع مبالغ یک سال برابر با ۵۰۰ هزار تومان باشد هزینه ماهانه یک ماه برابر با ۴۱.۶ هزار تومان خواهد بود.

گام سوم

هزینه های رانندگی

 1. هزینه های ماهانه سوخت، نگهداری و بیمه، معاینه فنی و عوارض را با یکدیگر جمع کنید تا هزینه‌هایی که خودروی شما در یک ماه دارد به دست آید.
 2. هزینه های عملیاتی خودرو در ماه را به کارکرد خودرو در یک ماه تقسیم کنید تا هزینه های خودرو در هر کیلومتر به دست آید.
 3. در نظر داشته باشید که هزینه های محاسبه شده در این مثال‌ها شامل اقساط احتمالی خرید خودرو، زمان سفر، استهلاک و افت قیمت، تصادفات، هزینه های پارکینگ و عوارضی جاده‌ای، مالیات و… نیست.

گام چهارم

هزینه های سرمایه ای

 1. اگر برای خرید یک خودرو از وام یا لیزینگ استفاده کرده باشید، اقساط ماهیانه یا بهره پرداختی جزو هزینه های خودروی شماست.
 2. افت قیمت یک خودرو در طول چند سال پس از خرید که البته معمولا در خارج از ایران دیده می‌شود و باید این میزان افت قیمت را تقسیم بر ماههای مالکیت نمود. به عنوان مثال اگر قیمت فروش خودروی دست دوم شما بعد از مالکیتی ۵۰ ماهه با ۱۰۰ میلیون کاهش قیمت همراه باشد، بنابراین شما به طور غیر مستقیم ماهانه ۲ میلیون تومان از سرمایه خود را صرف خودرو کرده‌اید.
 3. در کشوری مانند ایران با تورم بالا ممکن است در طول دوره مالکیت، قیمت خودروی کارکرده افزایش یابد. با این وجود باید محاسبه نمایید که سرمایه‌‌ای که برای خرید خودرو اختصاص داده‌اید در طول دوره مالکیت نسبت به حفظ آن سرمایه در بانک و دریافت سود متعارف بانکی چقدر تنزل کرده یا افزایش یافته است.

شاهین احمدزاده

نویسنده و مترجم وبسایت "پدال"

مطالب مشابه

‫۲ دیدگاه‌ها

 1. Nima

  ۲۹ دی ۱۴۰۰
  سوابق: (1471 ديدگاه)

  ممنونم ، فقط لطفا از این دست مقاله ها که اتفاقا این چند روز خوب کار کردین ، بیشتر کار کنید.
  محاسبه هزینه هاى ١٠ ساله خودرو میتونه جالب باشه .
  براى عمده ماشین ها توى بازه ۸-۱۸ هزار دلار هست فقط براى تعمیرات و لوازم مصرفى!

  موافقم ۱
  مخالفم ۱
 2. Amir

  ۲۹ دی ۱۴۰۰
  سوابق: (79 ديدگاه)

  چقد جالب!

  موافقم ۰
  مخالفم ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا