آموزشمقالات

چطور وام خرید خودرو بگیریم؟

وام خودرو 1402 | شرایط، ثبت نام و نحوه دریافت

وام خرید خودرو ۱۴۰۲ چه شرایطی دارد؟ سقف این وام و تعداد و میزان قسط‌های آن چقدر است؟ در این مقاله همه‌چیز درباره وام خودرو را بخوانید.

با افزایش شدید قیمت خودرو در سال‌های اخیر، اکثر افرادی که به دنبال خرید وسیله نقلیه هستند به ناچار دنبال وام خرید خودرو خواهند بود تا بتوانند با استفاده از آن هزینه‌های بالای خرید را پوشش دهند. طبیعی است که بانک‌های مختلف در کشور و همچنین برخی مؤسسات لیزینگ تأسیس شده به همین منظور تسهیلات و شرایط خاصی را جهت دریافت وام خرید خودرو فراهم ساخته‌اند و ما نیز در این مقاله سعی داریم شرایط و جزئیات آن را خدمت شما عزیزان تقدیم کنیم.

شرایط موردنیاز برای دریافت وام خرید خودرو

پیش از آنکه به جزئیات چگونگی دریافت این وام بپردازیم بهتر است برخی پیش‌شرط‌های مهم دریافت آن را بازگو کنیم. نکته اول اینکه خودروی انتخابی شما برای دریافت وام خرید می‌بایست حتماً داخلی باشد و بنابراین امکان خرید خودروهای وارداتی با این وام میسر نخواهد بود. بانک‌ها و مؤسسات اعتباری و لیزینگ شرایط متنوعی جهت پرداخت این نوع تسهیلات دارند اما سه شرط مشترک بین همه آن‌ها وجود دارد که عبارت‌اند از:

  • تسهیلات گیرنده می‌بایست حداقل ۱۸ سال سن داشته باشد
  • فرد درخواست‌کننده وام فاقد سابقه چک برگشتی و تسهیلات معوقه در سیستم بانکی کشور باشد
  • ارائه مدارک لازم مبنی بر توانایی پرداخت اقساط

در بحث ضمانت باید دانست وام خرید خودرو نیز همانند تمامی وام‌های دیگر نیازمند ضامن خواهد بود و بسته به نوع و میزان تسهیلات می‌بایست حداقل یک یا دو ضامن را معرفی نمایید که این ضامن‌ها یا کارمند رسمی دولت یا فرد بازاری دارای پروانه کسب معتبر و با گردش حساب مورد تائید بانک خواهند بود. برخی بانک‌ها نیز مبلغ وام را به حساب فرد درخواست‌کننده تسهیلات واریز نمی‌کنند بلکه آن را به‌صورت حواله در وجه خودروساز صادر می‌نمایند.

همچنین بخوانید:

مراحل ترخیص خودرو از پارکینگ + مدارک لازم

هزینه به نام زدن ماشین در محضر چقدر است؟

برای وام خرید خودرو چه مدارکی لازم است؟

فرد متقاضی این نوع وام پس از مراجعه به بانک می‌بایست پرونده‌ای را تشکیل دهد و به همین منظور برخی مدارک را می‌بایست ارائه نماید. باید خاطرنشان ساخت هر بانک یا موسسه اعتباری و لیزینگی شرایط و ضوابط خاص خود را جهت اعطای این تسهیلات دارد اما به‌طورکلی اسناد زیر جزو مدارک مشترکی هستند که فرد خواهان وام خرید خودرو می‌بایست ارائه کند:

  • اصل و رونوشت کارت ملی و شناسنامه فرد متقاضی و ضامن‌ها
  • ارائه گواهی اشتغال به کار معتبر به همراه فیش حقوقی و حکم کارگزینی فرد تسهیلات گیرنده
  • اصل و رونوشت فیش حقوقی و حکم کارگزینی ضامن‌ها
  • فاکتور اولیه خرید خودرو به همراه سایر اسناد همراه آن

چطور وام خرید خودرو بگیریم؟

پس از آنکه با شرایط لازم برای دریافت وام خرید خودرو و همچنین اسناد موردنیاز جهت تشکیل پرونده آشنا شدید نوبت به آشنایی با بانک‌های پرداخت کننده این نوع تسهیلات و شرایط و ضوابط آن‌ها می‌رسد. بدیهی است که هر بانکی شرایط خاص خود را از نظر سقف وام خرید خودرو، دوره بازپرداخت، میزان اقساط، تعداد ضامن‌ها و… دارد اما اکثر آن‌ها شرط دو ضامن یا سند ملکی را تعیین کرده‌اند و در برخی بانک‌ها نیز می‌بایست قبل از دریافت وام مبلغی را به مدت مشخص در بانک سپرده‌گذاری نمایید. همچنین میزان سود وام خرید خودرو می‌تواند بین ۱۸ تا ۲۴ درصد و دوره بازپرداخت آن نیز ۳ تا ۵ سال باشد. نکته مهم دیگری نیز وجود دارد و آن اینکه برخی بانک‌ها تسهیلاتی را ارائه می‌کنند که لزوماً وام خرید خودرو نیستند و با عناوین دیگری ارائه می‌شوند ولی فرد متقاضی می‌تواند از این تسهیلات جهت خرید وسیله نقلیه نیز استفاده کند. در ادامه به شرایط برخی بانک‌ها جهت دریافت وام خرید خودرو اشاره می‌کنیم.

بانک ملت: جهت دریافت تسهیلات از این بانک می‌بایست مبلغ مشخصی را به مدت حداقل ۶ ماه در بانک سپرده‌گذاری کنید و بانک نیز بسته به میزان سپرده و مدت آن تسهیلات خرید وسایل گوناگون از جمله خودرو را ارائه می‌کند. گفته می‌شود برای تسهیلات با مبلغ کمتر از ۵۰ میلیون تومان تنها به یک ضامن نیاز خواهد بود. سود تسهیلات بانک ملت نیز ۱۸ درصد است.

بانک رفاه: افراد مستمری‌بگیر و بازنشستگان تأمین اجتماعی که حقوق خود را از این بانک دریافت می‌کنند امکان اخذ تسهیلات تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان را خواهند داشت. مدت بازپرداخت این وام ۴۸ ماه و نرخ سود آن نیز ۱۸ درصد است. برای دریافت این وام به دو ضامن نیاز خواهد بود.

بانک سپه: اگرچه بانک سپه تسهیلاتی با عنوان وام خرید خودرو ارائه نمی‌کند اما متقاضیان با سپرده‌گذاری در این بانک می‌توانند حداکثر مبلغ ۵۰ میلیون تومان را به عنوان تسهیلات دریافت کنند. حداکثر زمان بازپرداخت این وام ۳۶ ماه و سود آن نیز ۱۸ درصد است.

بانک سامان: سقف وام خرید خودروی این بانک ۱۰۰ میلیون تومان است و با سود ۱۸ درصد و بازپرداخت ۳۶ ماهه ارائه می‌شود. نکته مهم اینکه بخشی از مبلغ وام تا زمان تسویه مسدود خواهد ماند. برای دریافت این وام می‌بایست سند ملکی ارائه کرده و گردش حساب حداکثر ۶ ماهه نیز داشته باشید.

بانک ملی: برای دریافت تسهیلات از بانک ملی می‌توان تا مبلغ ۵۰ میلیون تومان و با مدت بازپرداخت ۳۶ ماهه و دو ضامن اقدام کرد. البته طرح دیگری نیز وجود دارد که برای دریافت آن می‌توان بجای ضامن وثایقی همچون طلا و سکه را نزد بانک به امانت گذاشت و بانک نیز با توجه به ارزش آن‌ها میزان وام را تعیین خواهد کرد.

در بالا به شرایط کلی برخی بانک‌های شناخته شده کشور در ارائه تسهیلات اشاره شد اما باید توجه داشت که اکثر این تسهیلات برای خرید وسایل گوناگون ارائه می‌شود و لزوماً برای خرید خودرو نیست اما می‌توان از آن‌ها جهت خرید وسایل نقلیه نیز استفاده کرد.

آیا روش دیگری برای دریافت وام خرید خودرو وجود دارد؟

اخیراً برخی شرکت‌ها و مؤسسات لیزینگی نیز مطرح شده‌اند که با طرح‌های گوناگون شرایط خرید خودرو را تسهیل کرده‌اند. برای مثال برخی مؤسسات نیمی از قیمت خودروی مدنظر خریدار را به عنوان وام پرداخت می‌کنند و مدت بازپرداخت آن نیز تا ۳۶ ماه خواهد بود و میزان اقساط نیز به قیمت کلی خودرو و دوره بازپرداخت بستگی خواهد داشت. برخی شرکت‌ها از همان ابتدا سند و برگ سبز را به نام خریدار می‌کنند اما برخی دیگر نیز چنین امری به تسویه کامل اقساط مشروط کرده‌اند.

وام خودرو بدون ضامن

شاید برای شما این سؤال پیش آمده باشد که آیا امکان دریافت وام خرید خودرو بدون ضامن وجود دارد؟ باید گفت برخی مؤسسات چنین کاری را انجام می‌دهند به گونه‌ای که شما نیمی از قیمت خودرو را پرداخت می‌کنید و ۵۰ درصد دیگر آن را بر اساس شرایط و ضوابط خاصی به‌صورت وام پرداخت خواهید کرد. البته برای دریافت این نوع تسهیلات می‌بایست مدارکی همچون گردش حساب ۶ ماهه، سند منزل یا اجاره‌نامه، فیش حقوقی یا پروانه کسب معتبر را ارائه کنید.

وام خودرو فوری

همان‌طور که می‌دانید دریافت تسهیلات از بانک‌ها فرایندی نسبتاً پیچیده و زمان‌بر است اما برخی شرکت‌های لیزینگ مدعی پرداخت فوری وام خرید خودرو هستند هرچند قبل از اقدام در این زمینه حتماً می‌بایست نسبت به معتبر بودن این شرکت‌ها اطمینان حاصل کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۷ رای

شاهین احمدزاده

نویسنده و مترجم مجله "پدال"

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا