آموزشمقالات

رایج ترین ایرادات برف پاک کن خودرو

برف پاک کن خودرو شاید در نگاه اول قطعه ساده‌ای به نظر برسد اما نقش مهمی در ایمنی دارد و در این مقاله به رایج ترین ایرادات آن پرداخته‌ایم.

برف پاک کن خودرو windscreen wiper وسیله‌ای است که در زمان بارندگی برای تمیز کردن شیشه خودرو بکار می‌رود. تقریباً تمامی وسایل نقلیه موتوری دارای این وسیله هستند و در حقیقت می‌توان آن را جزو الزامات یک خودرو دانست. برف پاک کن خودرو معمولاً از بازوی فلزی تشکیل می‌شود که یک انتهای آن دارای محور است و انتهای دیگر نیز از تیغه لاستیکی بلندی پشتیبانی می‌کند. بازو توسط یک موتور به حرکت درمی‌آید و این موتور معمولاً از نوع برقی است هرچند موتورهای پنوماتیکی نیز در برخی خودروها بکار رفته‌اند. با حرکت بازوی فلزی تیغه‌ها روی شیشه جلو حرکت می‌کنند تا آن را تمیز کنند.

در همین زمینه بخوانید:

برف پاک کن خودرو اگرچه از دید رانندگان پنهان می‌ماند اما نقش مهمی در افزایش ایمنی سرنشینان به ویژه در شرایط آب و هوایی نامساعد ایفا می‌کند و ما هم می‌خواهیم به رایج ترین ایرادات برف پاک کن خودرو بپردازیم. البته دقت داشته باشید که عمده مشکلات و ایرادات برف پاک کن خودرو به موتور آن مربوط می‌شود و تیغه‌های لاستیکی به عنوان قطعه‌ای مصرفی می‌بایست پس از گذشت مدت‌زمانی مشخص تعویض شوند؛ بنابراین عمده تمرکز ما در این مقاله روی یافتن ایرادات موتور برف پاک کن و ارائه راه‌حل برای رفع آن‌ها خواهد بود.

رایج ترین ایرادات برف پاک کن خودرو چیست؟

مشکلات مربوط به موتور برف پاک کن دلایل گوناگونی دارد و علائم آن نیز متفاوت خواهد بود. این مشکلات می‌توانند مکانیکی یا برقی باشند و یا اینکه از سوئیچ برف پاک کن نشات بگیرند که منجر به از کار افتادن کل سیستم خواهد شد. احتمال از کار افتادن موتور برف پاک کن در هر زمانی وجود دارد اما برای رفع عیوب آن باید دلایل خرابی موتور را پیدا کنید. در ادامه رایج ترین ایرادات برف پاک کن خودرو پرداخته‌ایم.

 • مشکلات برقی

این دسته از مشکلات شامل سیم‌های فرسوده و قطع شده، کانکتورهای خراب یا کثیف و رله یا فیوز معیوب خواهند بود. همچنین احتمال خرابی سوئیچ برف پاک کن یا ماژول کنترل موتور آن نیز وجود دارد. هر قطعه در سیستم برقی موتور برف پاک کن خودرو نقش به خصوصی دارد و زمانی که این قطعات از کار بیفتند برق لازم به موتور نمی‌رسد که منجر به عدم کارکرد آن خواهد شد.

 • کثیفی قطعات

مجموعه موتور برف پاک کن معمولاً مهر و موم شده است اما با گذشت زمان کثیفی و گردوخاک به آن نفوذ خواهد کرد. کثیفی خود موتور و گیربکس آن جزو رایج ترین ایرادات برف پاک کن خودروست که می‌تواند باعث کاهش سرعت حرکت تیغه‌ها شده و استهلاک قطعات را نیز بالا ببرد.

 • استهلاک قطعات

موتور برف پاک کن به عنوان قطعه‌ای مکانیکی در معرض خرابی به خاطر کارکرد و استهلاک زیاد خواهد بود. قطعات متحرک این مجموعه مستهلک می‌شوند و می‌توانند باعث ایجاد سر و صدا و حرکت ناهنجار تیغه‌ها شوند. زمانی که این اتفاق رخ دهد موتور به پایان عمر خود نزدیک خواهد شد و باید برخی قطعات آن همچون چرخ‌دنده‌ها را تعویض نمود.

 • شکستگی قطعات

جدای از استهلاک، احتمال شکستگی قطعات موتور برف پاک کن وجود دارد. این قطعات معمولاً از نوع پلاستیکی هستند و خرابی و شکستگی آن‌ها می‌تواند باعث ایجاد اختلال در عملکرد یا توقف کامل موتور شوند. اگرچه برخی قطعات برف پاک کن را می‌توان تعویض کرد اما شاید در نهایت مجبور به تعویض کل موتور شوید.

 • عدم تمیزی کامل شیشه‌ها

این مشکل به موتور برف پاک کن ارتباطی ندارد و ناشی از استهلاک و خرابی تیغه‌هاست؛ بنابراین درصورتی‌که مواردی همچون عدم تمیز شدن شیشه‌ها، خراش تیغه‌ها روی شیشه و… را مشاهده کردید نسبت به تعویض تیغه‌ها اقدام نمایید.

نشانه‌های خرابی موتور برف پاک کن چیست؟

ایجاد مشکل در موتور با نشانه‌های مختلفی همراه است و از آنجایی که قیمت موتور برف پاک کن نیز بالاست بنابراین رفع ایرادات اهمیت زیادی خواهد داشت. شما با توجه به این نشانه‌ها می‌توانید ریشه مشکل را بیابید.

 • کاهش سرعت حرکت تیغه‌ها

معمولاً نفوذ گردوغبار و کثیفی به قطعات برف پاک کن باعث کاهش سرعت حرکت تیغه‌ها می‌شود. چنین مشکلی همچنین می‌تواند ناشی از اتصالات برف پاک کن یا قطعات داخلی موتور باشد. ریشه دیگر این عیب شاید از قطعات برقی معیوب همچون سیم‌ها و کانکتورها باشد که برق کمتری را به سیستم می‌رسانند.

 • عدم تغییر سرعت حرکت تیغه‌ها

دلایل عدم تغییر سرعت حرکت تیغه‌ها می‌تواند شامل عدم عملکرد سوئیچ برف پاک کن یا خرابی ماژول کنترل آن باشد. این قطعات در تغییر سرعت حرکت تیغه‌ها دخیل هستند و بنابراین ایجاد مشکل در آن‌ها سبب بروز چنین نشانه‌ای خواهد شد.

 • از کار افتادن برف پاک کن

این مشکل معمولاً زمانی رخ می‌دهد که موتور برف پاک کن بسوزد. همچنین احتمال دارد مشکلی برقی در سیم‌های موتور وجود داشته باشد. در صورت خرابی رله، فیوز، کانکتور و یا قطع سیم‌ها نیز چنین نشانه‌ای وجود خواهد داشت.

 • توقف برف پاک کن در موقعیت اشتباه

درصورتی‌که با خاموش کردن برف پاک کن شاهد توقف آن در موقعیت اشتباه هستید احتمال خرابی سوئیچ پارک آن وجود دارد. این مشکل معمولاً به خاطر استهلاک یا کثیفی قطعات رخ می‌دهد. همچنین خرابی ECU نیز می‌تواند در توقف اشتباه برف پاک‌کن‌ها تأثیر داشته باشد.

 • صدای موتور برف پاک کن

وجود صدای غیرعادی در برف پاک کن به معنی شکستگی قطعات یا استهلاک آن‌ها خواهد بود. دیگر دلیل احتمالی این مشکل می‌تواند شل بودن پیچ و مهره‌های محور برف پاک کن باشد.

توصیه‌های مفید برای افزایش طول عمر برف پاک کن خودرو

موتور برف پاک کن مهم‌ترین بخش آن محسوب می‌شود و بنابراین نگهداری از آن اهمیت ویژه‌ای دارد. از کار افتادن این سیستم به معنی ایجاد خطرات زیاد خواهد بود اما ما در ادامه توصیه‌های مفیدی را برای افزایش طول عمر موتور برف پاک کن خودرو ذکر کرده‌ایم:

 • قبل از خاموش کردن خودرو حتماً اجازه دهید برف پاک کن به موقعیت اولیه خود بازگردد.
 • زمانی که شیشه جلو خشک است یا گردوغبار و کثیفی زیادی روی آن وجود دارد از برف پاک کن با سرعت‌ بالا استفاده نکنید.
 • درصورتی‌که تیغه‌ها یخ زده‌اند و روی شیشه مقدار زیادی برف وجود دارد از برف پاک کن استفاده نکنید چراکه ریسک داغ کردن و سوختن موتور وجود دارد.
 • اگر به مدت زیادی از خودرو استفاده نکنید تیغه‌ها احتمالاً به شیشه جلو خواهند چسبید بنابراین در صورت استفاده از برف پاک کن بهتر است با دست خود تیغه‌ها را کمی جابجا کنید.
 • برای عملکرد نرم و روان قطعات بهتر است موتور و قطعات برف پاک کن را گریس کاری کنید.
 • برای جلوگیری از مشکلات گسترده در برف پاک کن بهتر است قطعات شکسته شده و مستهلک موتور را در اسرع وقت تعویض کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۶۰ رای

شاهین احمدزاده

نویسنده و مترجم مجله "پدال"

مطالب مشابه

‫۵ دیدگاه‌ها

 1. علی جردن

  ۲ مهر ۱۴۰۲
  سوابق: (1237 ديدگاه)

  وقتی تو ماشینت مسافر اسنپ تپسی نشستن و هوا بارشی می شه اونوقت قدر برف پاک کن سالم رو میفهمی… نه می تونی جلو مسافر ثانیه به ثانیه ماشینو پارک کنی شیشه رو تمیز کنی نه می تونی با اون حالت رانندگی کنی

  موافقم 15
  مخالفم 6
 2. oasis

  ۲ مهر ۱۴۰۲
  سوابق: (27 ديدگاه)

  بچه ها پراید شبیه suzuki mehran نیست

  موافقم 4
  مخالفم 3
 3. Enzo Ferrari 2008

  ۲ مهر ۱۴۰۲
  سوابق: (1208 ديدگاه)

  فکر کنم باید تعویض کنیم

  موافقم 4
  مخالفم 7
 4. همایون

  ۲ مهر ۱۴۰۲
  سوابق: (596 ديدگاه)

  دیروز یه ماشین دستم بود که وقتی برف پاکن میزدم بعد از عملکردش وسط گاهی اشتباها وسط شیشه متوقف میشد با توجه به اینکه به گفته مالک ماشین ایرادات برقی داره و سیستم پخش صوت هم به همین دلیل از کار افتاده به نظرتون بهش بگم موتور برف پاکن رو تعویض کنه یا میشه تعمیرش کرد

  موافقم 8
  مخالفم 1
 5. کلاسیک باز آتشین

  ۳ مهر ۱۴۰۲
  سوابق: (20 ديدگاه)

  چرا وقتی به پست ستاره میدیم اون چیز اشتراک گزاری میاد بالا خب دکمشو بندازین یه جا دیگه .

  موافقم 5
  مخالفم 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا