آموزشمقالات

ترفندهای فروش سریع‌تر خودرو

چطور ماشین خود را سریع تر بفروشیم؟ در این مقاله بهترین راهکارها و ترفندهای فروش راحت تر و سریع تر خودرو را در اختیار شما گذاشته‌ایم.

شاید در نگاه اول خرید خودروی کارکرده امری سخت به نظر برسد اما فروش آن نیز به همان اندازه سخت خواهد بود! زمانی که بازار خریدوفروش راکد است و مشتریان رغبتی به خرید ندارند کار فروشنده خودرو دشوار خواهد بود اما ما می‌خواهیم ترفندهای فروش سریع تر خودرو را خدمت شما عزیزان تقدیم کنیم پس همراه ما باشید. افرادی که تصمیم می‌گیرند به‌صورت شخصی اقدام به فروش خودروی کارکرده بکنند معمولاً مبلغ نهایی بیشتری را در مقایسه با سپردن خودرو به نمایشگاه‌ها و نمایندگی‌ها دریافت خواهند کرد و دلیل خوبی نیز برای این موضوع وجود دارد. البته در مقابل این کار انرژی و زمان بیشتری را نیز باید صرف فروش خودرو نمود.

ترفندهای فروش سریع تر خودرو

ما با برخی کارشناسان خریدوفروش خودرو برای ارائه ترفندهای فروش سریع تر خودرو گفت‌وگو کرده‌ایم و شما نیز با مطالعه آن می‌توانید وسیله نقلیه خود را سریع تر و با قیمت بالاتری به فروش برسانید. با محبوبیت بالای شبکه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های خریدوفروش آنلاین، افراد زیادی خودروی خود را در بسترهای موجود به فروش می‌رسانند و ما نیز توصیه می‌کنیم با رعایت برخی نکات مهم خودروی خود را بفروشید.

هر چیز شخصی را از روی خودرو پاک کنید

کارشناسان می‌گویند وقتی تصمیم به فروش خودروی بگیرید می‌بایست تمامی ویژگی‌های موردعلاقه و شخصی خود را از روی آن پاک کنید. به این ترتیب نه تنها باید خودرو را تر و تمیز بکنید بلکه باید از شر هرگونه برچسب اضافی خلاص شوید تا خودرو در عادی‌ترین حالت ممکن به نظر برسد. یکی از کارشناسان دنیای خودرو معتقد است این کار نه به دلیل تمیز نشان دادن خودرو بلکه به دلیل موضوعات روانی است. خود شما در زمان خرید تصورات جذابی در پشت فرمان دارید و هرگز به دنبال خودرویی نخواهید بود که برچسب‌های عجیب‌وغریب روی بدنه آن چسبانده شده‌اند.

خودرو را کاملاً تمیز کنید

همه کارشناسان متفق‌القول هستند که قبل از فروش خودرو می‌بایست آن را شست. تمیز کردن کامل خودرو نشان می‌دهد که فروشنده از خودروی خود به خوبی نگهداری می‌کند و به وقت خریداران نیز ارزش قائل است. حداقل کار ممکن برای فروشنده خودرو شستن آن خواهد بود اما به نظر ما باید کارهای بیشتری نیز انجام شود. برای مثال برق انداختن رینگ‌ها و تمیزی کابین دو روش کم‌هزینه برای تحت تأثیر قرار دادن مشتری هستند. متخصصان بازار می‌گویند فروشندگان خودرو می‌بایست جزئیات را رعایت کنند و حتی به بویی که در کابین به مشام می‌رسد حساس باشند.

در زمان عکاسی از خودرو مراقب محیط اطراف باشید

حذف برچسب‌های بدنه و شست و شوی آن به جذابیت بیشتر خودرو در تصاویر کمک می‌کند اما محیط اطراف آن نیز اهمیت دارد. زمان تصویربرداری از خودرو دقت کنید که اعضای خانواده یا حیوان خانگی در عکس‌ها دیده نشوند و همچنین سعی کنید محیط تمیزی را برای این کار انتخاب نمایید. در واقع بهتر است تصاویر خودرو را در فضایی همچون پارک‌ها ثبت کنید.

تصاویر زیبا و مناسبی تهیه کنید

یکی از ترفندهای فروش سریع تر خودرو تهیه تصاویر باکیفیت از تمامی زوایاست. همچنین تصاویر بدنه و کابین خودرو بهتر است به تعداد بیشتری تهیه شوند. یکی از کارشناسان می‌گوید اکثر فروشندگان خودرو تصاویر بسیار بدی از خودروی خود ثبت می‌کنند. از جمله اشتباهات فروشندگان می‌توان به تصاویری با نور ضعیف و همچنین تصاویر ناقص از بدنه و کابین اشاره کرد. توصیه می‌شود به اندازه تعدادی که سایت مدنظر اجازه می‌دهد تصویر از خودرو بارگذاری کنید و البته دقت نمایید که بخشی از بدنه و کابین از قلم نیفتد چراکه خریدار شاید فکر کند شما در حال پنهان کردن چیزی هستید.

متنی مناسب، گویا و جامع تهیه کنید

متخصصان فعال در زمینه خریدوفروش خودرو می‌گویند برای فروش خودروی خود می‌بایست متنی گویا، سرراست و جامع تهیه کنید اما دقت داشته باشید که طول متن شما نه خیلی کم و نه خیلی زیاد باشد. متن مدنظر شما نباید تنها به قیمت اشاره کند بلکه باید ویژگی‌های خودرو را نیز شامل شود. همچنین بهتر است به وضعیت بدنه و فنی خودرو نیز اشاره کنید و البته در بیان نقاط قوت و ضعف آن زیاده‌روی نکنید. همیشه صادق باشید و بدانید که خریداران چنین چیزی را دوست دارند اما در همین حین روی نقاط منفی خودرو نیز بیش از حد تمرکز نکنید.

درباره شرایط خودرو با خودتان صادق باشید

وقتی بحث شرایط خودروی دست‌دوم می‌شود فروشندگان باید قبل از ملاقات با خریداران با خودشان صادق باشند. شاید فکر کنید قیمت خودروی شما در بازار خیلی بالاتر خواهد بود اما احتمالاً قیمت واقعی آن بسیار پایین‌تر از چیزی باشد که انتظارش را دارید. پس بهتر است درباره قیمت خودروی کارکرده خود واقع‌بین باشید و از پیشنهاد قیمت‌های فضایی بپرهیزید.

به میزان کارکرد خودرو و تناسب آن با قیمت دقت کنید

کیلومتر شمار خودرو کل داستان را بازگو نمی‌کند. برخی خودروها بیشتر از سایرین دوام می‌آورند بنابراین کیلومتر شمار پشت آمپرها می‌تواند تفاوت‌های زیادی از یک خودرو به خودروی دیگر داشته باشد. یکی از کارشناسان می‌گوید قبل از فروش خودرو درباره قیمت آن تحقیق کنید زیرا خودروهای زیادی با کارکردهای بالاتر وجود دارد. از طرف دیگر برخی فروشندگان فکر می‌کنند چون خودروی کم کارکردی دارند پس مجاز هستند آن را با هر قیمتی عرضه کنند. چنین خودروهایی معمولاً چندین سال گوشه پارکینگ خاک خواهند خورد. برخی نیز تصور دارند با مالکیت خودروهای کم دردسر و مطمئن خواهند توانست آن‌ها را با قیمت‌های بالاتری به فروش برسانند اما چنین چیزی به ندرت رخ می‌دهد.

دقت در انجام برخی تعمیرات ساده و کم‌هزینه

همه کارشناسان اعتقاد دارند انجام برخی تعمیرات کلی و مهم قبل از فروش خودرو همیشه ارزشش را ندارد اما قطعاً برخی بهبودهای کم‌هزینه و ساده می‌تواند تأثیر زیادی روی قیمت خودروی شما داشته باشد. برای مثال شما می‌توانید با هزینه‌ای نسبتاً کم یک چراغ و مه شکن شکسته را تعویض کنید.

قیمتی واقعی برای خودروی خود تعیین کنید

شاید بدیهی باشد که فروشندگان اندکی قیمت خودرو را بالاتر از چیزی که واقعاً می‌خواهند به دست آورند تعیین کنند تا بتوانند در گفت‌وگو با خریدار دست بالاتر را داشته باشند اما قیمت نهایی معامله چیزی است که مهم خواهد بود. این موضوع به ویژه در خودروهای گران‌قیمت اهمیت دارد زیرا مردم دوست دارند درباره رقم‌های بالاتر بیشتر چانه بزنند. پس از بررسی قیمت خودروی خود و مقایسه با برخی مدل‌های مشابه، می‌توانید قیمت خودروهای را اندکی بالاتر تصور کنید تا فضا برای گفت‌وگو با خریدار و تخفیف وجود داشته باشد. البته بازهم تأکید می‌کنیم قیمت‌های فضایی راه هرگونه مذاکره برای خرید را خواهند بست و در آینده مجبور خواهید شد خودروی خود را با قیمت پایین‌تری عرضه کنید.

رعایت نکات امنیتی در زمان فروش

همه ما از خطرات بالقوه موجود در فروش خودرو از طریق پلتفرم‌های آنلاین و حتی به‌صورت حضوری آگاه هستیم اما بازهم باید دانست که خودروی خود را از طریق تلفنی یا پیامکی معامله نکنید و حتماً در زمان معامله نهایی یک کارشناس حقوقی در کنار شما حضور داشته باشد. همچنین از قرار دادن خودرو در اختیار خریداران به‌صورت امانتی و یا برای بررسی کارشناسی اجتناب کنید. نکته دیگر اینکه تا زمانی که کل پول فروش خودرو را دریافت نکرده‌اید از امضای هرگونه وکالت در دفترخانه خودداری نمایید.

رقابت با هزاران فروشنده دیگر

در نظر داشته باشید که شما با انجام تمامی این مراحل در حال رقابت با هزاران فروشنده و نمایندگی دیگر هستید، افرادی که شاید کار حرفه‌ای آن‌ها همین باشد. آنچه باعث سخت‌تر شدن رقابت بر سر فروش خودرو شده اینترنت است. شما می‌توانید در عرض چند ثانیه وارد پلتفرم‌های آنلاین خریدوفروش خودرو شوید و چند صد دستگاه از خودروی مشابه را که برای فروش عرضه شده‌اند بیابید. فروشندگان شخصی باید دلیل خوبی به خریداران جهت جلب نظر آن‌ها بدهند و شما با ترفندهای فروش سریع تر خودرو می‌توانید چنین کاری را انجام دهید.

برخی سایت‌ها و پلتفرم‌های آنلاین خریداران جدی‌تری دارند

حتماً متوجه شده‌اید که میزان خریدوفروش خودرو در برخی پلتفرم‌های آنلاین بیشتر از دیگران است و بنابراین شما نیز می‌توانید روی چنین سایت‌هایی تمرکز کنید تا شانس فروش خودروی‌تان بالاتر برود.

فروش خودرو امری زمان‌بر است

افرادی که تصمیم گرفته‌اند خودروی خود را فروشند حتماً باید آماده کارهای زیادی شوند. فروشندگان باید به تماس‌های خریداران پاسخ دهند و با آن‌ها سر و کله بزنند. به همین خاطر است که چنین کاری انرژی و زمان بیشتری می‌طلبد و اگر بخواهید خودروی خود را با قیمت مناسبی بفروشید حتماً زمان بیشتری را برای آن صرف خواهید کرد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۵ رای

شاهین احمدزاده

نویسنده و مترجم مجله "پدال"

مطالب مشابه

‫۵ دیدگاه‌ها

 1. ‌ ‌

  ۵ شهریور ۱۴۰۲
  سوابق: (3613 ديدگاه)

  چجوری دلتون میاد ماشینی که باهاش خاطره دارید رو بفروشید😔😭

  موافقم 2
  مخالفم 15
  1. JDM

   ۵ شهریور ۱۴۰۲
   سوابق: (636 ديدگاه)

   داداش همه که ماشینباز نیستن فقط یه وسلیه نقلیه میدونن

   موافقم 8
   مخالفم 0
   1. فرشید

    ۶ شهریور ۱۴۰۲
    سوابق: (188 ديدگاه)

    یک ماه پیش پرایدمو فروختم هنوز افسرده ام. لعنتی بعد از هشت سال بخشی از وجودم بود. جاش بدجور خالیه :(

    موافقم 6
    مخالفم 1
    1. آرین

     ۲۱ آذر ۱۴۰۲
     سوابق: (288 ديدگاه)

     خوبه پراید بود

     موافقم 1
     مخالفم 2
 2. علی جردن

  ۵ شهریور ۱۴۰۲
  سوابق: (1190 ديدگاه)

  واقعا ممنونم بخاطر این پست آموزنده
  این صفحه رو ذخیره کردم نکات این مقاله قطعا به درد همه ی فروشنده ها چه خودرویی چه غیره خودرویی می خوره
  سپاس گزارم

  موافقم 7
  مخالفم 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا