چشم اندازمتفرقه

پرفروش ترین خودروهای جهان در کشورهای مختلف

با نگاهی به میزان تقاضا برای انواع خودرو در سراسر دنیا، اطلاعاتی از شهرت برندها، علایق مردم و سبک زندگی جوامع مختلف در سال ۲۰۲۱، مشخص می‌شود.

وب‌سایت موتوروان، ۱۲ دفتر فعال در کشورهای متفاوت دارد. این مراکز، توسط خبرنگاران بومی اداره می‌شود و به همین دلیل، دسترسی مناسب به آمار فروش محلی را فراهم می‌کند.

با نگاهی اجمالی به میزان تقاضا در قاره‌های مختلف، افزایش علاقه به شاسی‌بلندها به وضوح دیده می‌شود. مردم امریکا و کانادا، مشابه سال‌های قبل عمل کردند و وانت‌های پهن پکر را به دیگر مدل‌های خودرو، ترجیح دادند. در‌ استرالیا، آرژانتین، برزیل و اندونزی هم، پیکاپ‌های اندازه متوسط، بیشترین فروش را داشتند. از سویی دیگر، مردم اروپا به هاچبک‌ها و کراس‌اوورهای کوچک وفادار باقی ماندند.

وانت های پرفروش امریکا

وانت‌های فورد، دوج و شورولت؛ پادشاهان بازار امریکا

امسال هم وانت فورد سری F پرفروش‌ترین خودروی امریکا و کانادا بود. تعداد ۷۲۶ هزار دستگاه از این مدل، شامل F-150 و F-250 و F350 و F-450 در سال ۲۰۲۱ تحویل خریداران امریکایی شد. مردم این کشور برای دوج رم و  شورولت سیلورادو به ترتیب، ۵۷۰ هزار و ۵۳۰ هزار دستگاه، تقاضا داشتند. در کانادا هم، وانت فورد سری F بیش از ۱۱۱ هزار دستگاه فروش داشت و پرفروش‌ترین خودروی سال ۲۰۲۱ بود.

وانت‌های اقتصادی؛ محبوب برای پرجمعیت‌ترین کشورهای امریکای جنوبی

در کشور برزیل با جمعیت ۲۱۰ میلیون نفر، فیات استرادا پرفروش‌ترین خودرو بوده است. مردم این ناحیه در سال ۲۰۲۱، تعداد ۱۰۹ هزار دستگاه وانت فیات، خریده‌اند. در رتبه‌های دوم و سوم، هیوندای HB20 و  فیات آرگو به‌ترتیب با ۸۶ هزار و ۸۴ هزار دستگاه هستند.

خودروهای پرفروش برزیل

وانت فیات استرادا به تنهایی، ۵/۵ درصد از کل خودروهای صفر کیلومتر فروخته شده در برزیل را تشکیل می‌دهد. این خودرو از سال ۱۹۹۶ تاکنون، به صدر جدول فروش برزیل نرسیده بود.  فیات استرادا با آستانه قیمت ۱۳ هزار دلار، فقط در برزیل، اندونزی و افریقای جنوبی تولید می‌شود. هیوندای HB20 و فیات آرگو، هاچبک‌های اندازه کوچک با موتور یک لیتر تا ۱/۸ لیتر تنفس طبیعی هستند که فقط در برزیل تولید می‌شوند.

در آرژانتین، فیات کرونوس پرفروش‌ترین خودروی سال ۲۰۲۱ بود. این سدان کوچک، نسخه‌ی صندوق‌دار فیات آرگو محسوب می‌‌شود و فقط در آرژانتین و برزیل، خط تولید دارد.

خودروهای پرفروش آرژانتین

رتبه‌ی دوم و سوم پرفروش‌ترین خودروهای آرژانتین، در اختیار وانت‌های ساخت تویوتا و فولکس واگن است. هایلوکس و آماروک، تقریبا همیشه در فهرست مدل‌های پرتقاضا برای مردم آرژانتین هستند؛ اما سال ۲۰۲۱ فاصله‌ی بین این خودروها بیشتر شد. در سال گذشته، ۲۷ هزار دستگاه هایلوکس و ۱۸ هزار نسخه آماروک به بازار آرژانتین رسید.

هاچبک‌های محلی؛ پرفروش‌ترین خودرو در کشورهای اروپایی

بیشترین تقاضا برای خودروی صفر کیلومتر در آلمان، فرانسه، ایتالیا، انگلیس و اسپانیا، همچنان مختص تولیات داخلی همان کشورها است. جالب‌تر اینکه علاقه به هاچبک‌ها و کراس‌اورهای اقتصادی، تفاوتی با گذشته ندارد.

خودروهای پرفروش آلمان

در آلمان از ۴۰ سال پیش تاکنون، همیشه فولکس واگن گلف در صدر جدول فروش بوده است. امسال، رتبه‌های دوم و سوم به دیگر تولیدات فولکس واگن، شامل تی‌راک (T-Toc) و تیگوان رسید.  از سویی دیگر، تنها ۳/۵ درصد کل فروش خودروهای مدرن آلمان در سال ۲۰۲۱، به گلف اختصاص داشته است. این آمار، پایین‌ترین میزان از سال ۱۹۸۰ را نشان می‌دهد و زنگ خطر برای مشهورترین هاچبک ساخت آلمان محسوب می‌شود.

خودروهای پرفروش فرانسه

در فرانسه هم مشابه آلمان، نتیجه‌ی قابل پیش‌بینی مشابه سنوات قبل وجود دارد. پژو ۳۰۸ همچنان پرفروش‌ترین خودرو است و رنو کلیو با اختلافی اندک، رتبه‌ی دوم را کسب کرده ؛ اما در کمال ناباوری، داچیا ساندرو به رتبه‌ی سوم رسیده است. امسال فروش ساندرو در فرانسه نسبت به سال قبل، ۴۴ درصد رشد داشت.

خودروهای پرفروش انگلیس

در بازار انگلیس هم، یک اتفاق هیجان‌انگیز وجود دارد. تسلا مدل ۳ به رتبه‌ی دوم پرفروش‌ترین خودروی سال ۲۰۲۱ این ناحیه رسیده است. در صدر جدول، واکسال کورسا و در جایگاه سوم، مینی دیده می‌شود. از سال ۲۰۰۹ تاکنون، برای اولین‌بار هیچ خودرویی از برند فورد به فهرست پرفروش‌ترین‌های انگلیس نرسیده است.

خودروهای پرفروش ایتالیا

در ایتالیا، هر سه خودروی جدول فروش سال ۲۰۲۱، ساخت داخل و زیرمجموعه‌ی فیات هستند. طی سال‌های اخیر، همیشه فیات ۵۰۰ پرفروش‌ترین خودروی ایتالیا بود اما این مدل امسال به جایگاه دوم سقوط کرد و رتبه‌ی اول را به فیات پاندا در کلاس کراس‌اورهای کوچک داد. لانچیا یپسلون (Ypsilon)  سومین خودرو پرفروش ایتالیا برای سال ۲۰۲۱ بود.

دیگر موضوع جالب در ایتالیا، فروش ۲/۵ برابری فیات پاندا نسبت به فیات ۵۰۰ است. تقاضا برای لانچیا یپسلون هم تفاوت چندانی با فیات ۵۰۰ ندارد. با این شرایط، ظاهرا مردم ایتالیا هم نسبت به فیات ۵۰۰ که ۱۴ سال است بدون تحول در نمای بدنه تولید می‌شود، روی‌گردان شده‌اند.

خودروهای پرفروش اسپانیا

در اسپانیا، سیات آرونا به صدر جدول فروش رسیده است  تا محصولی از تنها برند اسپانیایی در صنعت خودروسازی اروپا، محبوبیتش را نشان دهد. البته جایگاه این مدل با اقتدار همراه نیست و اختلاف اندکی با هیوندای توسان دارد. در رتبه‌ی سوم پرفروش‌ترین خودروهای سال ۲۰۲۱ اسپانیا، داچیا ساندرو دیده می‌شود.

حضور توسان در جایگاه دوم پرفروش‌ترین خودروهای اسپانیا، زنگ خطر برند کره‌ای برای تولیدکنندگان اروپایی است. در سال‌های قبل، فولکس‌واگن تیگوان، پژو ۳۰۰۸ و نیسان قشقایی، مهم‌ترین خودروهای کراس‌اوور برای اسپانیا بودند؛ اما امار فروش توسان در سال ۲۰۲۱، بیش از ۲/۵ برابر تیگوان است.

خودروهای پرفروش ترکیه

در بازار ترکیه، شرایطی مشابه سال قبل وجود دارد و همچنان، خودروهای خارجی مونتاژ این کشور، پرتقاضاتر از دیگران هستند. فیات ایگیا، تویوتا کرولا و رنو کلیو، رتبه‌های اول تا سوم پرفروش‌ترین خودروهای ترکیه در سال ۲۰۲۱ را کسب کرده‌اند. جالب‌تر اینکه، برخلاف سال‌های قبل، هیچ خودرویی از داچیا در میان سه‌خودروی پرفروش ترکیه نیست.

خودروهای پرفروش روسیه

شرایط خاص برای روسیه و اندونزی

برای روسیه با جمعیتی نزدیک به ۱۵۰ میلیون نفر، خودروهای ساخت لادا رتبه‌ی اول و دوم را در اختیار دارند. سدان‌های اقتصادی ساخت روسیه شامل وستا و گرانتا آستانه قیمت کمتر از ۱۰ هزار دلار دارند و باوجود عدم محدودیت یا مالیات سنگین برای واردات خودرو، همچنان مورد پسند مردم روسیه هستند. از سویی دیگر، کیا ریو برای اولین‌بار به رتبه‌ی سوم  فروش خودرو در پهناورترین کشور جهان رسیده است.

خودروهای پرفروش اندونزی

در اندونزی با جمعیت ۲۷۰ میلیون نفری، شرایطی بسیار عجیب از نظر فروش خودروهای صفر کیلومتر وجود دارد. رتبه‌ی اول، به ون تویوتا آوانزا رسیده است، درحالی‌که ون اندازه کوچک میتسوبیشی اکسپندر و کامیونت سوزوکی کری، به جایگاه‌های دوم و سوم فروش رسیده‌اند. امسال هم ۴۵ درصد از کل خودروهای صفر کیلومتر فروخته شده در اندونزی، ون بودند.

 

 

مطالب مشابه

‫۲۹ دیدگاه‌ها

 1. مرتضی

  ۳۰ دی ۱۴۰۰
  سوابق: (185 ديدگاه)

  چرا لانچیا انقد پرفروشه تو ایتالیا؟

  موافقم ۲۶
  مخالفم ۱
  1. محمدرضا اشتری - دبیر سایت پدال

   ۳۰ دی ۱۴۰۰
   سوابق: (338 ديدگاه)

   هم ارزون هست و هم برند شناخته شده برای مردم ایتالیا است
   لانچیا در حدود ۴۰ سال پیش، انواع خودروهای اسپرت تولید می کرد و چیزی شبیه آلفارومئو بود؛ اما فیات از حدود سال ۲۰۰۰ تصمیم گرفت سرمایه گذاری روی لانچیا کم بشه و فقط چند مدل بسیار ارزون و کم اهمیت داشته باشه

   موافقم ۳۰
   مخالفم ۳
   1. عاشق پدال

    ۵ بهمن ۱۴۰۰
    سوابق: (21 ديدگاه)

    من یکی لانچیا رو با ون میشناسم.
    دانشگاه فکر کنم ۲۰ تایی داره. باهاش اساتید و دانشجوهای تازه رو جابجا میکنن.
    خود من و دو تا دانشجوی دیگه رو با همین ون از فروگاه اوردن.
    فکر میکنی لیموزینه
    صندلی هاش شبیه مبله. هنوز راحتیش تو ذهنمه

    موافقم ۲
    مخالفم ۲
  2. ممد ژانگولر

   ۱ بهمن ۱۴۰۰
   سوابق: (2436 ديدگاه)

   انتخابهای کشور آلمان و فرانسه و الخصوص انتخاب دوم بازار اسپانیا کامل معقول و عالی بود 👏

   موافقم ۱۴
   مخالفم ۱۱
  3. ali(chevynova)

   ۱ بهمن ۱۴۰۰
   سوابق: (5752 ديدگاه)

   بازار جذاب آمریکا با در صدر بودن پیکاپ ها جذاب تر هم میشه

   موافقم ۱۶
   مخالفم ۵
 2. ارین صاحب جمعی

  ۳۰ دی ۱۴۰۰
  سوابق: (733 ديدگاه)

  دیگه تو بحث پرفروش ترین برندهای اقتصادی که رقابت بیشتر بین تویوتا و گروه هیوندای کیا و بعضی ماشین چینی ها و فیات و غیرس

  موافقم ۱۷
  مخالفم ۴
  1. مهران

   ۱ بهمن ۱۴۰۰
   سوابق: (9 ديدگاه)

   ماشین چینی کدومه!!!

   موافقم ۷
   مخالفم ۱
 3. Farzad

  ۳۰ دی ۱۴۰۰
  سوابق: (2496 ديدگاه)

  در ایران هم مردم به سایپا و ایرانخودرو وفادار بودند و هستند و خواهند بود !

  موافقم ۴۳
  مخالفم ۳
 4. میثم

  ۳۰ دی ۱۴۰۰
  سوابق: (2861 ديدگاه)

  اندونزی چقدر ون می‌خرن، جالبه.
  گروه هیوندای، کیا خوب خودشونو کشوندن بالا

  موافقم ۱۳
  مخالفم ۴
  1. ارین صاحب جمعی

   ۳۰ دی ۱۴۰۰
   سوابق: (733 ديدگاه)

   دقیقا کیا هیوندای در لوکس سازی حرفهای زیادی جلوی لکسوس ندارن چون اغلب دچار اتش سوزی میشن ولی رقیب بزرگی تو اقتصادی ها برای تویوتا هستن و الان مهمترین رقیب تویوتا کیا و هیوندای هست

   موافقم ۷
   مخالفم ۲۶
   1. M.Kkarimi

    ۱ بهمن ۱۴۰۰
    سوابق: (773 ديدگاه)

    ((کیا هیوندای در لوکس سازی حرفهای زیادی جلوی لکسوس ندارن چون اغلب دچار اتش سوزی میشن)) عجب 😐 😐

    موافقم ۲۷
    مخالفم ۱
   2. دايان

    ۱ بهمن ۱۴۰۰
    سوابق: (93 ديدگاه)

    حرص نخور ارین جان!

    موافقم ۱۲
    مخالفم ۲
   3. Clean energy (بر باعث بانیش...)

    ۱ بهمن ۱۴۰۰
    سوابق: (1019 ديدگاه)

    چقد تنذ
    جنسیس پس پشمه داش گلم؟

    موافقم ۱۲
    مخالفم ۳
    1. A ... She just reminds Me of love ... A

     ۱ بهمن ۱۴۰۰
     سوابق: (276 ديدگاه)

     نسیه نداریم داآش گُل

     موافقم ۱
     مخالفم ۴
 5. Northrop/McDonnell Douglas YF-23

  ۳۰ دی ۱۴۰۰
  سوابق: (1071 ديدگاه)

  بازار انگلیس خیلی جالب بود

  موافقم ۸
  مخالفم ۳
 6. علی

  ۱ بهمن ۱۴۰۰
  سوابق: (74 ديدگاه)

  تو خاور میانه ،ژاپن ،اکثر کشور های آفریقایی، ژاپنی ها حرف اولو میزنن

  تو اروپا و چین هم پر فردش ترین فولکس واگن هست
  آمریکا جنوبی و شمالی هم همه شون توش موفق هستن

  موافقم ۱۲
  مخالفم ۱۳
 7. مهردادکمال

  ۱ بهمن ۱۴۰۰
  سوابق: (1087 ديدگاه)

  من به شخصه توی سگمنت ماشین های اقتصادی برای فیات و داچیا خیلی احترام قائلم واقعا مشخصه تا حد امکان محصولاتشون ارزون هست و اصلا هم ازاردهنده هم نیستن برای مالک هایشون مشخصه بدون شعار دادن فقط رضایت مشری براشونذاهمیت داره بر خلاف ایران

  موافقم ۱۴
  مخالفم ۲
  1. مهران

   ۱ بهمن ۱۴۰۰
   سوابق: (9 ديدگاه)

   داچیا با فیات توو یه رده !!!

   موافقم ۱
   مخالفم ۰
  2. عاشق پدال

   ۵ بهمن ۱۴۰۰
   سوابق: (189 ديدگاه)

   تو اقتصادی که ازاردهنده نباشه داچیا یا اشکودا.
   تو روسیه که خودت شرائطشو میدونی این دو برند معروفن به اذیت نکردن. اگه خواستی از پارکینگ دانشگاه عکس میگیرم. اشکوداهای ۲۰ سال پیش زیر پای دانشجوهای فلک زده هستش. یه مدلاش به جا تسمه تایم، زنجیر داره. اینا خیلی پرطرفدارن.
   بعدش لاداها. لاداها برا کله خرهای روسی هستش که دوست دارن رو برف سر بخورن و گاز بدن

   موافقم ۰
   مخالفم ۱
 8. کافر مقدس

  ۱ بهمن ۱۴۰۰
  سوابق: (1385 ديدگاه)

  ماهم از سال ۷۱ همینجور پشت سرـه هم پراید و ۴۰۵ میخریم خسته هم نمیشیم

  سال ۱۴۰۰ هم تارا میسازیم همان ۴۰۵ ولی به همراه eps

  موافقم ۲۱
  مخالفم ۵
 9. مردیم از خوشی

  ۱ بهمن ۱۴۰۰
  سوابق: (868 ديدگاه)

  همه به محصولات کشور خودشون حساس و هستندو فرهنگ سازی شده و البته محصولاتشان هم باکیفیت هست! و بیش تر خریدند ،

  ما هم محصولات داخلی می‌خریم البته بخاطر اینکه اجباری هست و ماشین دیگه ای تو بازار نیست و وضع اقتصادی مون هم داغونه

  موافقم ۸
  مخالفم ۶
 10. یوسف

  ۱ بهمن ۱۴۰۰
  سوابق: (533 ديدگاه)

  سومین خودروی پرفروش روسیه کیا ریو سدان هست نه کیا نیرو، لطفا اصلاح بشه.

  موافقم ۱۲
  مخالفم ۱
 11. کوبیده

  ۱ بهمن ۱۴۰۰
  سوابق: (614 ديدگاه)

  ماشینایی اندونزیایی ها سوار میشن ما تو خواب هم نمیتونیم تصورش کنیم
  پدال لطفا یه بررسی انجام دهید از چه زاویه ای باید برخورد صورت بگیرد تا ایربگ ماشینا کار کنه
  ممنون

  موافقم ۷
  مخالفم ۲
  1. Farzad

   ۱ بهمن ۱۴۰۰
   سوابق: (2496 ديدگاه)

   ماشینایی که تو عراق و افغانستان سوار میشن هم ما نمیتونیم تو خیابون ببینیم ، اندونزی که جای خود داره .

   موافقم ۱۴
   مخالفم ۱
   1. من⁦^_^⁩

    ۴ بهمن ۱۴۰۰
    سوابق: (161 ديدگاه)

    تاکسی سوار شدم عراق النترا سال
    دوج چارجر ماشین معمولی بود

    موافقم ۲
    مخالفم ۰
 12. Clean energy (بر باعث بانیش...)

  ۱ بهمن ۱۴۰۰
  سوابق: (1019 ديدگاه)

  بعد بگید کیا و هیوندای فروش ندارن!
  جهت اطلاع بگم که مجموعا نزدیک ۶ میلیون فروش داشتن😉
  پس زیادم کم نمیفروشن ولی خب عالی هم نیستن
  در نتیجه کمی عدالت به خرج بدید
  https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.topgear.com/car-news/list/how-many-cars-did-these-manufacturers-sell-2021&ved=2ahUKEwif4bH438L1AhWOqaQKHa-rAQ4QFnoECCsQAQ&usg=AOvVaw2b-8a7PXVnD4DqxkkrxXV1
  اینم لینک برید ببینید
  و اگه هم خودتون میخواید ته و تو شو در بیارید این گزینه ها خوبن
  “sale cars 2021”
  “the sold cars in year 2021 dw”
  ” (یا model) europe car sales 2021 by brand” اینو پدال کار کردع بود ولی این لیست کاملشو بهتون میده
  چندتا سایت رو چک کنید آمار فروش فوق العاده ای نسیبتون میشه (من خودم بیش از ۱۵ تا سایت رو گشتم و کشور به کشور پرفروش ترین هارو پیدا کردم)

  موافقم ۶
  مخالفم ۶
  1. عاشق پدال

   ۵ بهمن ۱۴۰۰
   سوابق: (189 ديدگاه)

   که چی؟

   موافقم ۱
   مخالفم ۱
 13. RKH7787

  ۲ بهمن ۱۴۰۰
  سوابق: (266 ديدگاه)

  هشتگ آ؟
  دوستان این چیه؟ 🤨

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 14. Ali

  ۳ بهمن ۱۴۰۰
  سوابق: (267 ديدگاه)

  فیات یه مدلم قبلاً تو ایران داشت که خیلی اقتصادی و با دوام بود و محبوبیتش بین برند های اقتصادی بی دلیل نیست

  موافقم ۱
  مخالفم ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا