متفرقه

شک و تردید سباستین فتل برای حضور در فرمول یک…

سباستین فتل که چهار بار قهرمان مسابقات فرمول یک شده است چند روز پیش در برنامه زمان پرسش تلویزیون بریتانیا حضور یافت تا درباره برخی مشکلات جهانی و سیاسی کنونی بحث و گفت‌وگو کند. او در این برنامه تأکید زیادی روی بحران انرژی داشت. فتل در سال‌های اخیر یکی از افراد خبرساز موتور اسپرت از نظر پیگیری مشکلات آب و هوایی در جهان و همچنین دیگر موضوعات اجتماعی و سیاسی بوده است. این راننده باتجربه در برنامه زمان پرسش روی اهمیت عدم تکیه کشورها به تأمین انرژی تأکید داشته و از تکیه آلمان به انرژی روسیه و مشکلات آن پس از حمله روس‌ها به اوکراین به عنوان مثال این گفته‌ها نام برده است.

نکته جالب اینکه مجری برنامه به راندن خودروهای پرمصرف توسط فتل اشاره کرده و در همین حین صدای خنده حضار نیز بلند شده است! مجری از فتل می‌پرسد آیا حضور در فرمول یک باعث می‌شود او شخصیتی دو رو درباره برجسته ساختن نیاز کشورها برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی داشته باشد یا خیر و فتل نیز می‌گوید:

بله این‌طور است و زمانی که می‌خندید حق دارید زیرا سؤالات زیادی وجود دارد که هر روز از خودم می‌پرسم. من مقدس نیستم. من بسیار نگران آینده هستم و بنابراین این مباحث درباره انرژی، تکیه به انرژی سایر کشورها و آینده جهان همیشه در ذهن من وجود دارند.

فتل می‌افزاید من همیشه از خودم می‌پرسیدم که آیا باید در فرمول یک حضور داشته باشم یا دور دنیا را بگردم. او اظهار می‌دارد:

چیزهایی هستند که می‌توانم آن‌ها را کنترل کنم و برخی چیزها نیز از کنترل من خارج هستند. راندن خودرو جزو لذت‌های من است و آن را دوست دارم؛ و هر زمانی که قدم در یک خودرو می‌گذارم از آن لذت می‌برم. البته زمانی که از خودرو پیاده می‌شوم هم فکر می‌کنم و می‌گویم آیا این کاری است که باید انجام دهم؟ سفر به دنیا، هدر دادن منابع؟

البته این راننده اسبق فرمول یک به اهمیت فرمول یک به عنوان منبع مهم سرگرمی نیز اشاره می‌کند و معتقد است مردم بدون وجود چیزهایی برای لذت بردن احتمالاً دیوانه خواهند شد. او خاطرنشان می‌سازد:

سؤالات زیادی وجود دارد که از خودم می‌پرسم. چیزهای زیادی وجود دارد که باید انجام دهم زیرا فکر می‌کنم می‌توانم آن‌ها را بهتر بکنم. آیا نیاز دارم که هر زمانی با هواپیما پرواز کنم؟ نه! نه زمانی که خودرو در دسترس است. چیزهای مشخصی در کنترل من هستند و چیزهای دیگری نیز این‌طور نیستند.

 

شاهین احمدزاده

نویسنده و مترجم وبسایت "پدال"

مطالب مشابه

‫۴ دیدگاه‌ها

 1. akrh78

  ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (1226 ديدگاه)

  “البته این راننده اسبق فرمول یک” چی شد اینجای متن؟
  اون حمله ناشیانه مجری عنگلیسی اوج بی اطلاعیش از فرمول یک و سطح تکنولوژی اون بود
  مگه یه ماشین فرمول یک هر اخر هفته چند لیتر بنزین مصرف میکنه؟ من میگم نهایتا ۳۰۰ لیتر. اونم با راندمان احتراق بالای ۵۰ درصد

  هفته گذشته وقتی حمله امریکایی هایی که به تغییرات اب و هوایی اعتقاد ندارن (که تعدادشونم کم نیست) رو به تیشرت و صحبت های فتل توی میامی دیدم واقعا تعجب کردم که با کیا شدیم ۸ میلیارد نفر

  موافقم ۷
  مخالفم ۷
  1. ممد ژانگولر

   ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱
   سوابق: (2611 ديدگاه)

   داداش یکبار دیگه با تایپ صحیح توضیح میدی چی شد و چی گفتی ؟!!
   و کلا چی میخواستی بگی و مفهوم صحبتات چیه ؟!

   موافقم ۸
   مخالفم ۴
  2. MrSpeedy

   ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱
   سوابق: (8 ديدگاه)

   حسین جان جوش نخور!
   شما مثلا مهندسی ازت بعیده!
   البته همینو بدون که همون یه بریتانیایی که تو محله شما میگن عنگلیسی پرافتخارترین راننده تاریخه و همونیه که تو اون یکی سایته که نمیشه اسمشو بیارم اشک خودتو و رفیقاتو درآورده بود!

   موافقم ۷
   مخالفم ۲
  3. mahdi

   ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱
   سوابق: (130 ديدگاه)

   ۳۰۰ لیتر مگه کم عددی هست برای یه نفر
   در ضمن ۲۴ مسابقه فرمول یک در سال برگزار میشه فقط هم مصرف سوخت خودرو ها نیست همون طور که وتل گفت مصرف منابع زمین که باید برای اجرای این مسابقات مصرف بشه عدد و آلودگی در سطح بزرگی هست
   فرمول یک به ضرر محیط زیست هست و درست نیست که برای خوش گذرانی یه گروه کل مردم آسیب ببینن
   با اینکه خودم عاشق فرمول یکم

   موافقم ۰
   مخالفم ۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا