چشم انداز

شرایط مختلف برای واردات خودروهای گذرموقت

در سالهای اخیر واردات خودروهای گذرموقت به داخل کشور تب و تاب بسیاری پیدا کرده است و هریک از ما به طور روزمره در خیابان‌های شهر اتوموبیل‌هایی می‌بینیم که مزین به پلاک گذرموقت هستند.

(عکس جنبه تزئینی دارد)

بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند بجای راندن اتوموبیل‌های دارای مجوز داخل کشور، اتوموبیل‌های خود را از خارج کشور به داخل آورده تا خودروی مورد علاقه خود را برانند، این درحالیست که بسیاری از افراد از چگونگی انجام این کار بی‌خبر هستند. به همین جهت تصمیم گرفتیم تا گزارش جامعی از شرایط و نحوه واردات خودروی گذرموقت را گردآوری کنیم. به طور کلی واردات خودروهای گذرموقت به داخل کشور به سه صورت قابل اجراست.

***  اولین روش ؛ دفتـرچه بیـن‌المللی کارنـه‌ دوپــاساژ  ***

کارنه دوپاساژ (CARNET DE PASSAGES) دفترچه‌ای زردرنگ شامل مشخصات فنی و ظاهری خودرو به دو زبان انگلیسی و فرانسوی است (کارنه دوپاساژ یک کلمه فرانسوی به معنای کتاب ترخیص است) این روش برای کشورهایی که عضو کنوانسیون بین‌المللی کارنه دوپاساژ (تنها مربوط به مسافران) می‌باشند اعتبار داشته و قابل اجراست.

(عکس جنبه تزئینی دارد)

کارنه دوپاساژ برای هر فرد ایرانی که حداقل یکسال در خارج از کشور با ویزای معتبر و یا اقامت ساکن بوده و همچنین حداقل شش‌ماه بصورت متوالی بدون خروج از آن کشور حضور داشته، قابل اجراست. همچنین افرادی که ملیتی خارجی دارند می‌توانند از این طریق اتوموبیل خود را به کشور وارد کنند.

بدین ترتیب شخص می‌تواند ابتدا با تهیه دفترچه کارنه دوپساژ خودرو، به ایران وارد شود و در گمرکات مرزی کشور با تایید اعتبار دفترچه از یکماه تا نهایتا سه‌ماه مهلت تردد دریافت کند. این مهلت می‌تواند در مرحله دوم بصورت قانونی تا حداکثر سه ماه دیگر نیز تمدید شود تا شخص به مدت شش ماه اجازه تردد کسب کند.

(عکس جنبه تزئینی دارد)

توجه: این مسله در رابطه با توریست‌ها و گردشگران خارجی متفاوت است و آنها می‌توانند بصورت قانونی و درصورت داشتمن ویزا، مدت زمان مذکور را تا مدت یکسال نیز تمدید نمایند. همچنین برای ایرانیان مقیم اروپا و آمریکا در این روش، تنها داشتن پاسپورت ایرانی/اروپایی یا ایرانی/آمریکایی کافی است.

اما در صورتیکه مالک خودرو، مهلت اقامت و یا اعتبار ویزایش به اتمام رسیده باشد، نمی‌تواند از شرایط کارنه دوپاساژ استفاده کند؛ به این معنا که تنها ایرانیان مقیم با اقامت و ویزای معتبر، شرایط کارنه دوپاساژ را دارند. همچنین درصورت ازبین رفتن خودرو، حقوق دولت از طریق دفترچه کارنه دوپاساژ از کشور مبدا دریافت خواهد شد.

(عکس جنبه تزئینی دارد)

***  دومیـن روش ؛ روش مـرســوم واردات  ***

در این روش شخص مقیم یا ساکن در کشورهای دیگر، ابتدا با گرفتن دستور از گمرک ایران و اخذ ضمانت‌نامه معتبر بانکی و یا نقدی، به اندازه ارزش اصلی خودرو بعلاوه‌ی حقوق و سود احتمالی ورود خودرو به ایران، اقدام به واردکردن خودرو می‌کند. چند نکته قابل ذکر در مورد خودروهای گذرموقت:

۱)) تنها شخصی که نام وی در دفترچه کارنه خودرو یا در برگه ورود موقت آن ذکر شده، اجازه رانندگی با خودرو را دارد؛ در غیر اینصورت مرتکب جرم شده و خودرو توقیف خواهد شد.

۲)) در صورت ازبین رفتن خودرو (مفقود شدن، سرقت و …) دولت از محل سپرده یا ضمانت‌نامه، حقوق خود را دریافت می‌کند.

۳)) در صورت تاخیر در بازگشت خودرو به گمرک و تحویل آن به کشور مبدا پس از اتمام دوره تردد خودرو، در فاصله ده روز به مالک خودرو اخطاریه داده می‌شود و با گذشت ده روز از تاریخ اخطاریه، پرونده قاچاق تشکیل و به دادگاه ارسال خواهد شد. در نهایت نیز دستور توقیف خودرو توسط نیروی انتظامی صادر می‌گردد. همچنین به ازای هر روز تاخیر، جریمه‌ای معادل روزانه حداقل ۲۰,۰۰۰ تومان دریافت خواهد شد. (این مبلغ می‌تواند تغییر کند)

(عکس جنبه تزئینی دارد)

۴)) خرید و فروش هر نوع خودروی گذرموقت در داخل کشور ممنوع بوده و قاچاق محسوب می‌شود و با فرد خاطی، برخوردی جدی انجام گرفته و خودرو توقیف می‌شود؛ چه در زمان داشتن اعتبار و چه پس از آن. اجاره دادن خودروی گذرموقت نیز شامل این قانون می‌باشد. در صورت قاچاق‌شدن خودروی گذرموقت، دولت سه برابر ارزش گمرکی خودرو و همچنین حقوق و سود آن‌را مطالبه می‌کند.

۵)) شخص صاحب خودروی گذرموقت هرسال می‌تواند خودروی خود را حداکثر شش ماه پلاک گذرموقت کند؛ البته به شرط مقیم بودن در کشورهای دیگر.

(عکس جنبه تزئینی دارد)

۶)) اگر فردی پس از واردکردن خودروی گذرموقت به داخل کشور متوجه شود که باید بلافاصله از کشور خارج شود، باید خودروی خود را در اولین گمرک در نزدیکی محل سکونت خود قرار دهد و سپس از کشور خارج شود (برای مثال ممکن است فردی با خودروی خود برای تفریح به ایران سفر کرده باشد اما پس از واردشدن به ایران دچار مشکل خاصی از محل اقامت خود در خارج از کشور شده و فرصتی برای خروج با خودرو نیست و ناگزیر باید خود را رها کرده و بوسیله هواپیما سفر کند) ؛ در اینصورت شخص زمانیکه دوباره به ایران بازگردد در صورت داشتن زمان اعتبار برای خودرو می‌تواند از مدت زمان باقیمانده استفاده کند و در صورت زمان اتمام دوره گذرموقت خودرو، می‌تواند با پرداخت جریمه دیرکرد (روزی حداقل ۲۰,۰۰۰ تومان) خودروی خود را پس گرفته و از آنجا که تحویل گمرک بوده قاچاق محسوب نمشود و تنها باید جریمه مشخص شده را پرداخت نماید.

توجه: این امر بارها و بارها در مورد افرادیکه اقدام به واردات خودروهای گذرموقت به داخل کشور کرده اند، اتفاق افتاده است. و بی توجهی به آن میتواند عواقب غیرقابل جبرانی داشته باشد.

۷)) درصورت پیشنهاد خرید یک خودروی گذرموقت در داخل کشور، بیش از هرچیز دقت کنید که ممکن است چه عواقب و ضرر و زیانی در انتظار شما باشد. به همین دلیل باید پیش از این اقدام جوانب کار را خوب بسنجید.

(عکس جنبه تزئینی دارد)

***  سومیـن روش ؛ راهــی جـدیـد امـا پـرمخــاطـره !!!  ***

در این روش که راهی جدید و پرمخاطره بدلیل کلاهیبرداری‌های متعدد و سواستفاده‌های زیاد است، تنها شرط لازم برای گذرموقت کردن خودرو، شرط سکونت در مناطق آزاد و اثبات آن می‌باشدو باقی شرایط، همان شرایط مذکور فوق‌الذکر است. اما تفاوت این روش با روش‌های قبل عبارتند از:

۱)) اعظای مجوز ورود گذرموقت این خودروها در گمرکات منطقه آزاد کشور انجام می‌شود (برای مثال گمرک قشم تنها برای خودروهای قشم مجوز دارای اعتبار برای خروج صادر می‌کند) که مراحل آن بسیار ساده‌تر از دو روش قبلی است.

۲)) پس از اتمام زمان گذرموقت بودن خودرو و استرداد نشدن آن به گمرک، شما موظف به به پرداخت جریمه‌ی ثابت حداقل روزانه ۲۵ هزار تومان و همچنین جریمه روزانه‌ای هستید که مبالغ آن بدین شرح می‌باشد:

اگر از یک‌روز تا ۲۰ روز از موعد مقرر گذشته باشد، به ازای هر روز مبلغ ۵هزار تومان؛ اگر از مدت زمان مذکور از ۲۰ تا ۳۰ روز به طول بیانجامد باید به ازای هر روز ۶هزار تومان بپردازید و پس از گذشت ۳۰روز برای خودروی شما اعلام قاچاق شده و نهایتا توقیف می‌شود.

(عکس جنبه تزئینی دارد)

توجه داشته باشید که به علت حضور پر رنگ دلال‌ها افرادسودجو و کلاهبرداران در بازار داغ خودروهای گذرموقت، تعداد بسیار زیادی پرونده فروش غیرقانونی کلاهیبرداری و قاچاق تشکیل شده و درحال پیگیری است.

در اینجا بازهم تاکید می‌شود که خودروهای گذرموقت قابل خریداری و اجاره نمی‌باشند و به همین جهت توصیه میشود تا جای ممکن از این کار خودداری فرمایید. این کار رسما غیرقانونی بوده و عواقب آن نهایتا به عهده خود شخص باز می‌گردد.

همچنین اشخاصی وجود دارند که با خرید یک خودرو در کشورهای حاشیه خلیج فارس به نام یک شخص مقیم در آنجا و پرداخت وجهی به عنوان حق امتیاز به وی، اقدام به وارد کردن خودرو به ایران نموده و پس از اخذ پلاک گذرموقت وکالتی با بندها و شرایط مختلف از شخص مقیم، اتوموبیل را به شخص خریدار در ایران تحویل می‌دهند. پس از اتمام تاریخ گذرموقت خودرو می‌توان این خودرو را مجددا با همین شرایط به شخص دیگری واگذار کرد. بسیاری از افراد که این کار را به شکلی جدی دنبال می‌کنند نه تنها در فروش اتوموبیل ضرر مالی نمی‌کنند بلکه سود خوبی هم نصیب آنها خواهد شد.

(عکس جنبه تزئینی دارد)

یکی دیگر از دلایل عمده واردات گسترده خودروهای گذرموقت را می‌توان ارزان بودن خودروهای دست دوم در کشورهای حاشیه خلیج فارس دانست چرا که با کمتر ۲۵ میلیون تومان فورد موستانگ ۲۰۰۸، هامر یا نیسان ۳۵۰Z خریداری کرد و با قرار دادن ۱۰ میلیون تومان به عنوان وثیقه نزد دولت امارات (بصورت نقدی یا اعتباری) و همچنین با پرداخت هزینه‌ای معادل ۴.۵ میلیون تومان که شامل حمل‌ونقل دریایی، ترخیص، شماره‌گذاری خودرو و تحویل در بندرعباس می‌شود، یک خودرو گذرموقت وارد کشور کرد.

………………………………………………………………………………….

# ضمن سپاس فراوان از گروه نشریات GSM جهت اجازه انتشار متن فوق، لازم به یادآوری است که این مقاله پیش از این با نام « هفت‌خان رستم » و به نویسندگی « محمدعلی امیرحسینی » در دومین شمار کلکسیون خودروهای خاص منتشر شده است.

مطالب مشابه

‫۸۶ دیدگاه‌ها

 1. مهرداد

  ۵ خرداد ۱۳۹۵
  سوابق: (1 ديدگاه)

  ببخشید من اطلاعات کمی دارم . میخواستم ببینم اگه شیش ماه گذز موقت گرفتی … بازم میتونی بگیری یا نه فقط یک بار میشه گرفت؟؟؟؟؟ اگرم میشه بیشتر گرفت شرایطش چه جوریه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 2. حامد خیاطیان

  ۲ تیر ۱۳۹۵
  سوابق: (1 ديدگاه)

  امکان این که یک ایرانی به اروپا سفر کند و بعد از خرید یک دستگاه خودروی سواری به ایران برگردد و عوارض ورود آن را بپردازد و پلاک ملی ایران را دریافت کند

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 3. احمدرضا

  ۸ تیر ۱۳۹۵
  سوابق: (1 ديدگاه)

  چجوری پلاک ماشینی که اینور اوردم رو ملی کنم یعنی پلاک ملی بگیرم؟

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 4. على

  ۲ مهر ۱۳۹۵
  سوابق: (2 ديدگاه)

  آخرین مصوبه در این موضوع چیست ؟

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 5. على

  ۲ مهر ۱۳۹۵
  سوابق: (2 ديدگاه)

  ۶ماه که در ایران بود بعد ۶ ماه چى کى میتونه برگرده ؟

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 6. ارمن

  ۲۴ مهر ۱۳۹۵
  سوابق: (1 ديدگاه)

  درود , پرسش این هست که اگر کشور مبدا , عضو کارنه دوپاساژ نباشه چه باید کرد ؟

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 7. محمد

  ۱۷ آبان ۱۳۹۵
  سوابق: (1 ديدگاه)

  سلام
  میخواستم ببینم مثلا به فورد موستانگ پلاک ملی میدن؟
  یا فقط گذر موقت؟

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 8. مردهمیشه پیروز

  ۲۳ اسفند ۱۳۹۵
  سوابق: (14 ديدگاه)

  هه
  هیچکس جواب نداد.اینجا ایرانه
  ههههه

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 9. رویا

  ۵ فروردین ۱۳۹۶
  سوابق: (1 ديدگاه)

  سلام

  رویا هستم در لندن زندگی میکنم پاسپورت انگلیس رو دارم و سالی دو ماه در ایران هستم میخواستم یک ماشین برای استفاده شخصی خودم بیارم و برای همیشه ایران بماند هر وقت بر میگردم ماشین داشته باشم ؟ایا میتوانم یک ماشین فقط برای استفاده خودم بیارم ؟
  جه پروسه هایی را باید پشت سر بگذارم ؟
  آیا میتوان پلاک ایرانی روی ماشین گذاشت ؟
  خیلی ممنون میشم اطلاعات بمن بدهید…
  با تشکر فراوان

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
  1. بابک

   ۱ اسفند ۱۳۹۶
   سوابق: (3 ديدگاه)

   شما یه اتومبیل تو ایران بخر . هر وقت ایران اومدید استفاده کن .

   موافقم ۰
   مخالفم ۰
 10. حسین

  ۶ فروردین ۱۳۹۶
  سوابق: (1 ديدگاه)

  سلام
  چطوری میشه ازمنطقه آزاد ماشین خارجی بخری وپلاک ملیش کنی ؟ مثلا تویوتا ۲۰۱۰
  لطفا توضیح بدید راهش چیه
  خیلی ممنون میشم

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 11. علی

  ۱۴ مهر ۱۳۹۶
  سوابق: (1 ديدگاه)

  ببخشید اگه بعد ۶ماه بخواهم تمدید کنم چه مبلغی باید پرداخت کنم

  موافقم ۰
  مخالفم ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا