چشم اندازهفته نامه

نگاهی به قیمت خودروهای بازار ایران در سال ۱۳۸۲

چند روز پیش که در حال گشتن میان مجلات و دفاتر قدیمی خود بودم، چشمم به بریده روزنامه‌هایی افتاد که مربوط به قیمت خودروهای تولید داخل و وارداتی ایران در سال‌هایی ابتدایی دههٔ ۸۰ شمسی یعنی سال‌های ۸۲ تا ۸۶ بودند. با توجه به قیمت‌ها و خودروهای جالبی که در این بریده روزنامه‌ها دیده می‌شدند به نظرم بد نبود مطلبی در رابطه با آن به رشتهٔ تحریر درآورم.

DSC_0312

به این جهت میگویم خودروهای جالب که تولید بسیاری از آن‌ها مدت زیادی است متوقف‌شده و شاید حتی تا حدودی فراموش‌شده باشند. خودروهایی مثل پیکان، رنو سپند، مزدا ۳۲۳، نیسان پاترول و… . بعلاوه اختلاف قیمت تعدادی از ماشین‌های آن زمان که هنوز در حال تولید هستند با قیمت کنونی آن‌ها به‌قدری زیاد است که قیمت‌های سال ۱۳۸۲ مربوط به نیم‌قرن پیش به نظر می‌رسند! این قیمت‌ها مربوط به دورانی است که خودروهای نسبتاً بروزی چون پژو ۲۰۶، فولکس‌واگن گل، هیوندای ورنا، کیا ریو، دوو سی‌یلو، پروتون ویرا و مزدا ۳۲۳ از سوی خودروسازان داخلی تولید می‌شد.

DSC_0313

بعلاوه هنوز چینی‌ها به بازار و صنعت خودروی ایران وارد نشده بودند به‌طوری‌که هنوز پای هیچ خودروی چینی به کشور باز نشده و بازار خودروهای ایران هنوز از گزند و آزمون‌وخطای خودروسازان چینی در امان مانده بود. حتی با آزاد شدن واردات خودرو در اواسط دههٔ ۸۰ حتی هنوز خبری از خودروسازان کره‌ای هم نبود و فقط محصولات مرسدس بنز، ب‌ام‌و و تویوتا به کشور وارد شدند. با این توضیحات به سراغ بررسی قیمت خودروهای داخلی و وارداتی ایران طی سال‌های ۸۲ تا ۸۶ می‌رویم.

Iran-Car-Price

از روزنامه‌های مربوط به سال ۱۳۸۲ شروع می‌کنم که در آن قیمت خودروهای صفرکیلومتری چون دوو سی‌یلو، پیکان، جیپ صحرا، سانگ‌یانگ موسو و… به چشم می‌خورد. ارزان‌ترین خودروی این لیست رنو سپند ۲ است که در نمونهٔ گارانتی دار ۴ میلیون و نسخهٔ بدون گارانتی ۳,۸۵ میلیون تومان قیمت دارد! پس‌ازآن پیکان وانت با ۵,۳ میلیون و پیکان سواری با ۶,۱۲ میلیون تومان قرار دارد. در آن سال‌ها گروه بهمن به مونتاژ مزدا ۳۲۳ می‌پرداخت که تیپ فول آن ۲۴ میلیون تومان قیمت داشت.

محصولات دوو یعنی سی‌یلو و ماتیز که توسط کرمان خودرو مونتاژ می‌شدند نیز به ترتیب ۱۲,۲ و ۷,۷ میلیون تومان قیمت داشتند. جیپ صحرا با ۸,۶ میلیون، نیسان رونیز با ۳۲ میلیون، سانگ‌یانگ موسو با موتور ۳.۲ لیتری ۶ سیلندر با ۴۶ میلیون، نیسان پاترول ۲ در با ۱۵ میلیون، پاترول سافاری (نسخهٔ فیس‌لیفت شدهٔ پاترول) با ۲۲ میلیون، رنو پی‌کی با ۴,۹ میلیون، سایپا کاروان با ۱۳,۵ میلیون، پروتون ویرا با ۱۵ میلیون، سیناد با ۱۱,۵ میلیون و پژو آردی با ۷,۶ میلیون از خودروهایی هستند که تولیدشان چندین سال است خاتمه یافته است.

خودروهایی چون سمند، پژو پارس و پژو ۲۰۶ در آن سال‌ها تقریباً در ابتدای راه قرار داشتند و به ترتیب ۱۲,۲، ۱۵,۲ و ۱۱,۲ میلیون تومان قیمت داشتند. از دیگر خودروهای این لیست که همچنان تولید می‌شوند خانوادهٔ پراید است که در مدل صبا ۷,۴ میلیون و در مدل ۱۴۱ حدود ۷,۸ میلیون قیمت داشتند. یار قدیمی ایران‌خودرو یعنی پژو ۴۰۵ با موتور ۱۸۰۰ انژکتوری نیز ۱۱,۹ میلیون تومان قیمت داشت. قیمت خودروهای لوکس آن سال‌ها یعنی سیتروئن زانتیا و نیسان ماکسیما نیز به ترتیب ۲۲ میلیون و ۳۷ میلیون تومان ذکرشده بود.

می‌رسیم به وانت‌ها. وانت‌هایی که تعدادی از آن‌ها همچنان در حال تولید هستند مانند زامیاد ۲۴ و وانت مزدا. زامیاد ۲۴ یا همان نیسان جونیور که هم‌اکنون ۳۰ میلیون تومان قیمت دارد در سال ۸۲ قیمتی برابر با ۸,۳ میلیون تومان داشت درحالی‌که وانت مزدا که نسخهٔ دو کابین آن امروزه حدود ۴۲ میلیون تومان قیمت دارد در آن سال ۱۱ میلیون تومان قیمت داشت. نیسان پیکاپ هم که این روزها با وانت چینی ریچ جایگزین شده است قیمتی معادل ۲۵,۵ میلیون تومان داشته است.

قیمت دقیق‌تر خودروهای مذکور در جدول زیر نوشته‌شده است:

قیمت خودروهای داخلی در سال ۱۳۸۲

خودروقیمتخودروقیمت
رنو سپند ۲ بدون گارانتی۳,۸۵۰,۰۰۰ توماننیسان پاترول سافاری۲۲,۰۰۰,۰۰۰ تومان
رنو سپند ۲ با گارانتی۴,۰۰۰,۰۰۰ تومانمزدا ۳۲۳ ساده۲۲,۵۰۰,۰۰۰ تومان
رنو پی‌کی۴,۹۵۰,۰۰۰ تومانمزدا ۳۲۳ فول۲۴,۰۰۰,۰۰۰ تومان
پیکان وانت۶,۱۲۰,۰۰۰ تومانسیتروئن زانتیا۲۲,۳۰۰,۰۰۰ تومان
پیکان سواری۵,۳۵۰,۰۰۰ توماندوو سی‌یلو۱۲,۲۰۰,۰۰۰ تومان
جیپ صحرا۸,۶۰۰,۰۰۰ توماندوو ماتیز۷,۷۰۰,۰۰۰ تومان
وانت نیسان ۲۴۸,۳۸۰,۰۰۰ تومانپروتون ویرا۱۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان
سمند۱۲,۲۰۰,۰۰۰ تومانسیناد ۲۱۱,۵۰۰,۰۰۰ تومان
نیسان ماکسیما دستی۳۷,۰۰۰,۰۰۰ تومانوانت مزدا تک کابین۹,۲۵۰,۰۰۰ تومان
نیسان ماکسیما اتوماتیک۴۰,۰۰۰,۰۰۰ تومانوانت مزدا دو کابین۱۱,۰۰۰,۰۰۰ تومان
نیسان پیکاپ۲۵,۵۰۰,۰۰۰ تومانپژو آردی۷,۶۰۰,۰۰۰ تومان
نیسان رونیز۳۱,۰۰۰,۰۰۰ تومانپژو ۴۰۵۱۱,۸۰۰,۰۰۰ تومان
سانگ‌یانگ موسو ۲.۳۳۵,۰۰۰,۰۰۰ تومانپژو پارس۱۵,۲۰۰,۰۰۰ تومان
سانگ‌یانگ موسو ۳.۲۴۶,۰۰۰,۰۰۰ تومانپژو ۲۰۴ تیپ ۲۱۱,۲۰۰,۰۰۰ تومان
پاژن سواری۸,۷۰۰,۰۰۰ تومانپراید صبا۷,۴۰۰,۰۰۰ تومان
پاژن وانت دو کابین۱۰,۰۰۰,۰۰۰ تومانپراید ۱۴۱۷,۸۰۰,۰۰۰ تومان
نیسان پاترول ۲ در۱۵,۰۰۰,۰۰۰سایپا کاروان۱۳,۵۰۰,۰۰۰ تومان

 

بپردازیم به روزنامهٔ مربوط به سال ۱۳۸۵. در بخش خودروهای داخلی، قیمت‌ها با سال ۸۲ تفاوت چندانی ندارد به همین دلیل تنها قیمت خودروهای جدیدی که به لیست اضافه‌شده‌اند را مرور می‌کنیم. فولکس‌واگن گل در سال ۸۵ قیمتی معادل ۱۴,۵ میلیون تومان داشته است درحالی‌که هیوندای ورنا نیز با قیمت حدود ۱۴ میلیون تقریباً در بازهٔ قیمتی گل قرار داشته است. پژو ۴۰۵ GLI که نسخهٔ ارزان‌تر ۴۰۵ GLX بود ۱۰,۱ میلیون تومان قیمت داشت و نسخهٔ جدید سمند یعنی سمند LX نیز با قیمت ۱۲,۸ میلیون تومان بفروش می‌رسیده است.

پژو پارس ELX که به موتور زانتیایی معروف بود به‌عنوان گران‌ترین و لوکس‌ترین محصول ایران‌خودرو در آن دوران ۱۷ میلیون تومان قیمت داشت. از محصولات سایپا هم می‌توان به پراید نسیم یا هاچبک با قیمت ۶,۷ میلیون و کیا ریو با ۱۱,۴۵ میلیون تومان اشاره کرد. نیو پی‌کی که فیس‌لیفت شدهٔ پی‌کی قدیمی محسوب می‌شد و در برخی قسمت‌ها مانند گلگیرها و چراغ‌های عقب مورد بهسازی قرارگرفته بود به‌عنوان ارزان‌ترین خودروی صفرکیلومتر بازار در آن سال ۵,۲۵ میلیون تومان قیمت داشته است. از دیگر خودروهای جدید نیز می‌توان به میتسوبیشی پاجرو گروه بهمن با قیمت ۴۷,۷ و هیوندای آوانته کرمان خودرو با ۲۳ میلیون تومان اشاره کرد.

بپردازیم به قیمت خودروهای وارداتی در سال ۱۳۸۵. در این لیست که دقیقاً مربوط به ۱۰ سال پیش می‌شود، قیمت محصولات مرسدس بنز و ب‌ام‌و به‌قدری است که امروزه شاید بتوان با آن مبلغ خودروهای چینی خریداری کرد. به‌عنوان‌مثال ب‌ام‌و ۳۱۸i چهار سیلندر ۳۸,۵ میلیون و ۳۲۰i شش سیلندر نیز ۵۳,۵ میلیون تومان قیمت داشته است درحالی‌که ب‌ام‌و ۵۳۰i شش سیلندر ۶۳,۵ میلیون و ۶۳۰i هم با ۱۱۲ میلیون تومان عرضه می‌شده است.

و اما محصولات مرسدس بنز. C200 مدل ۲۰۰۶ قیمتی برابر با ۵۶,۵ میلیون، E200 معادل ۶۶,۵ میلیون، CLK200 معادل ۷۵ میلیون، CLS350 معادل ۱۰۰ میلیون و درنهایت S350 به‌عنوان گران‌ترین محصول مرسدس بنز در ایران ۱۲۰ میلیون تومان قیمت داشته است که البته مربوط به نسل قبلی می‌شده است.

محصولات تویوتا به‌عنوان خودروهایی اقتصادی، قیمت کمتری داشته‌اند به‌گونه‌ای که کرولا ۱۸۰۰ اتوماتیک ۲۷,۷ میلیون، کمری ۳۰۰۰ اتوماتیک ۴۰ میلیون، پرادو VX اتوماتیک ۶۷,۵ میلیون، وانت هایلوکس دو کابین دو دیفرانسیل ۳۴,۵ میلیون و درنهایت گران‌ترین تویوتای بازار یعنی لندکروزر نیز در بالاترین مدل ۷۸,۸ میلیون تومان قیمت داشته است.

قیمت خودروهای داخلی جدید در سال ۱۳۸۵

خودروقیمتخودروقیمت
فولکس‌واگن گل۱۴,۵۰۰,۰۰۰ تومانهیوندای ورنا۱۴,۰۰۰,۰۰۰ تومان
میتسوبیشی پاجرو دستی۴۷,۷۰۰,۰۰۰ تومانهیوندای آوانته دستی۲۳,۰۰۰,۰۰۰ تومان
پژو پارس ELX۱۷,۰۰۰,۰۰۰ تومانهیوندای آوانته اتوماتیک۲۶,۰۰۰,۰۰۰ تومان
پژو ۴۰۵ GLI۱۰,۱۰۰,۰۰۰ تومانپراید نسیم۶,۷۰۰,۰۰۰ تومان
سمند LX۱۲,۸۰۰,۰۰۰ تومانکیا ریو۱۱,۴۰۰,۰۰۰ تومان
پژو ۲۰۶ تیپ ۶۱۳,۶۰۰,۰۰۰ توماننیو پی‌کی۵,۲۰۰,۰۰۰ تومان

قیمت خودروهای وارداتی در سال ۱۳۸۵ (۲۰۰۶)

خودروقیمتخودروقیمت
ب‌ام‌و ۳۱۸i۳۸,۵۰۰,۰۰۰ تومانتویوتا کرولا Xli۲۷,۷۰۰,۰۰۰ تومان
ب‌ام‌و ۳۲۰i۵۳,۵۰۰,۰۰۰ تومانتویوتا کمری Xli۲۹,۵۰۰,۰۰۰ تومان
ب‌ام‌و ۵۳۰i۶۳,۵۰۰,۰۰۰ تومانتویوتا کمری گرند اتوماتیک۴۰,۵۰۰,۰۰۰ تومان
ب‌ام‌و ۶۳۰i۱۱۲,۰۰۰,۰۰۰ تومانتویوتا پرادو VX اتوماتیک۶۷,۵۰۰,۰۰۰ تومان
مرسدس بنز C200۵۶,۵۰۰,۰۰۰ تومانتویوتا پرادو GX دستی۵۰,۵۰۰,۰۰۰ تومان
مرسدس بنز E200۶۶,۵۰۰,۰۰۰ تومانتویوتا لندکروزر VXR۷۸,۸۰۰,۰۰۰ تومان
مرسدس بنز CLK200۷۵,۰۰۰,۰۰۰ تومانتویوتا لندکروزر GXR۶۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان
مرسدس بنز CLS350۱۰۰,۲۵۰,۰۰۰ تومانتویوتا هایلوکس تک کابین۲۲,۴۰۰,۰۰۰ تومان
مرسدس بنز S350۱۲۰,۰۰۰,۰۰۰ تومانتویوتا هایلوکس دو کابین۳۴,۵۰۰,۰۰۰ تومان

و درنهایت می‌رسیم به سال ۱۳۸۶ که بازهم قیمت خودروهای داخلی و وارداتی جدید را ذکر می‌کنیم. در خودروهای داخلی یا مونتاژ داخل نسبتاً محصولات جدیدی عرضه‌شده است به‌گونه‌ای که پژو ۲۰۶ صندوقدار با قیمت ۱۲,۲ میلیون، رنو مگان ۱۶۰۰ دستی با ۲۲,۵ میلیون، نیسان سرانزا با ۲۹,۱ میلیون، پروتون جنتو با ۱۹,۷ میلیون، پروتون ایمپیان با ۲۱,۷ میلیون تومان و مزدا ۳ با ۲۷ میلیون تومان در لیست خودروها دیده می‌شود. بعلاوه با قطع روابط شرکت دوو با ایران، کرمان خودرو به سراغ کپی چینی ماتیز یعنی چری QQ رفته و آن‌را بانام ام‌وی‌ام ۱۱۰ به بازار عرضه نمود. بدین ترتیب اولین خودروی چینی در بازار ایران عرضه گشت و کم‌کم تعداد آن‌ها افزوده شد به‌طوری‌که هم‌اکنون چینی‌ها حمله‌ای همه‌جانبه به بازار خودروی ایران کرده و تقریباً تمامی رنج‌های قیمتی بازار را پوشش داده‌اند. ام‌وی‌ام ۱۱۰ در ابتدای عرضه که با موتور ۳ سیلندر ارائه شد ۷,۱۵ میلیون تومان قیمت داشت.

در بخش خودروهای وارداتی نیز موارد جدید زیادی وجود ندارد به‌گونه‌ای که فقط می‌توان به مرسدس بنز S500 نسل جدید با قیمت ۱۶۰ میلیون و ب‌ام‌و X3 با ۷۹ میلیون تومان اشاره کرد؛ بنابراین می‌بینیم که طی فقط ۱۰ سال بازار خودروی ایران چه تغییرات و تحولات بزرگی را تجربه کرده است و علاوه بر اینکه تحت سلطهٔ چینی‌ها درآمده بلکه قیمت‌ها نیز تا چندین برابر افزایش داشته‌اند. جای بسی تأسف است که زمانی می‌شد با ۳۸ میلیون تومان یک ب‌ام‌و سری ۳ روز دنیا با بهترین کیفیت را خریداری کرد و هم‌اکنون با همان مبلغ امکان خرید یک پژو ۲۰۶ تیپ ۵ بی‌کیفیت با قطعات چینی وجود دارد.

قیمت خودروهای داخلی و وارداتی جدید در سال ۱۳۸۶

خودروقیمتخودروقیمت
پژو ۲۰۶ SD تیپ ۱۱۲,۲۰۰,۰۰۰ تومانپروتون جنتو دستی۱۹,۷۰۰,۰۰۰ تومان
پژو ۲۰۶ SD تیپ ۲۱۶,۵۰۰,۰۰۰ تومانپروتون جنتو اتوماتیک۲۱,۴۰۰,۰۰۰ تومان
رنو مگان ۱۶۰۰ دستی۲۲,۵۰۰,۰۰۰ تومانپروتون ایمپیان دستی۲۱,۷۰۰,۰۰۰ تومان
رنو مگان ۲۰۰۰ اتوماتیک۲۷,۵۰۰,۰۰۰ تومانپروتون ایمپیان اتوماتیک۲۳,۷۰۰,۰۰۰ تومان
نیسان سرانزا۲۹,۱۰۰,۰۰۰ تومانمزدا ۳۲۷,۰۰۰,۰۰۰ تومان
ب‌ام‌و X3۷۹,۰۰۰,۰۰۰ تومانمرسدس بنز S500۱۶۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان

امیر دهقان

نویسنده و مترجم پدال، عاشق ماشین، عشقی که حد و حصر نداره

مطالب مشابه

‫۴۷ دیدگاه‌ها

 1. علی

  ۹ مهر ۱۳۹۹
  سوابق: (1 ديدگاه)

  الان با پول مرسدس بنز ۱۶۰ میلیونی فقط میشه یه کوییک چینی خرید پراید ۱۳۰ میلیون
  مهر سال ۹۹

  موافقم ۱۳
  مخالفم ۰
  1. محمد

   ۲۹ اسفند ۱۴۰۰
   سوابق: (3 ديدگاه)

   الان ۲۹ اسفند ۱۴۰۰
   همون رو هم نمیشه خرید
   پراید صفر هم نمیشه خرید….

   موافقم ۰
   مخالفم ۰
 2. جواد

  ۴ فروردین ۱۴۰۰
  سوابق: (1 ديدگاه)

  اون زمان هم میلیون پول بود
  کارمند ۱۵۰هزار تومن حقوق میگرفت
  باید پول ده سالش رو جمع میکرد

  موافقم ۷
  مخالفم ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا