آموزشچشم انداز

۱۰ روش برای کاهش مصرف بنزین خودرو

در این مقاله ۱۰ روش برای صرفه‌جویی در مصرف سوخت و هزینه با وجود قیمت بالای بنزین ارائه شده است. این اقدامات کوچک می‌تواند پس انداز بزرگی را به همراه داشته باشد.


براساس گزارش اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده، قیمت بنزین به‌طور متوسط ​​در سراسر این کشور در طول سال گذشته ۴۹ درصد افزایش یافته است. به گزارش اتوبلاگ، افزایش قیمت بنزین می‌تواند کاملاً تحریک‌کننده باشد، اما راه‌هایی برای کاهش مصرف سوخت در خودرو وجود دارد.

مصرف سوخت / fuel consumption قیمت بنزین آمریکا

در کشور ما نیز احتمالاً در ماه‌ها یا سال‌های آینده با افزایش قیمت سوخت (بنزین و گازوئیل) روبه‌رو شویم. در اینجا چند نکته برای کمک به صرفه‌جویی در هزینه در مواجهه با افزایش هزینه‌های سوخت آورده شده و حتی زمانی که قیمت بنزین پایین است، روش‌های خوبی برای کمک به محیط زیست هستند.

۱. بار خودرو را سبک کنید

ما کاهش وزن خودرو را در صدر فهرست قرار می‌دهیم زیرا بیشترین تأثیر را بر کاهش مصرف سوخت دارد. کالین چپمن، بنیانگذار لوتوس می‌گوید «وزن نه‌تنها دشمن میزان مصرف سوخت، بلکه دشمن تمام عملکردهای خودرو است. خودروی سبک‌تر سریع‌تر شتاب می‌گیرد، به مسافت کمتری برای ترمز کردن تا توقف کامل نیاز دارد و مهم‌تر از همه، چابک‌تر است. این فقط استفاده از قوانین فیزیک است؛ هنگام حرکت جسمی از نقطه‌ای به نقطه‌ی دیگر، هرچه خودرو سبک‌تر باشد، انرژی (بنزین) کمتری مصرف می‌کند».

بنابراین، خلاص شدن از شر چیزهای غیر ضروری در ماشین مانند جعبه ابزار، توپ بولینگ، تجهیزات کمپینگ، ساب ووفر، وسایل جعبه‌ای و غیره در نهایت باعث صرفه‌جویی در مصرف سوخت می‌شود. وزارت انرژی ایالات متحده می‌گوید که به ازای هر ۴۵ کیلوگرم (۱۰۰ پوند) کاهش وزن، شما حدود ۱ درصد میزان مصرف سوخت را بهبود می‌بخشید. البته این چیز زیادی نیست، اما مزایای آن فراتر از مصرف سوخت است. هرچه خودرو بیشتر سبک شود، بیشتر در مصرف سوخت صرفه‌جویی می‌کنید و این کار آسانی است که هر کسی می‌تواند انجام دهد. اگر می‌خواهید واقعاً افراطی عمل کنید، حتی می‌توانید منتظر بمانید تا بنزین را فقط در مواقعی که نیاز دارید، داخل باک بریزید، زیرا وزن مخزن پر ۶۸ لیتری (۱۸ گالنی) بنزین بیش از ۴۵ کیلوگرم (۱۰۰ پوند) است.

 

۲. تجهیزات غیرضروری را روی سقف قرار ندهید

مشابه بحث صرفه‌جویی در وزن، اگر از تجهیزات غیرضروری استفاده نمی‌کنید، سعی کنید جعبه‌های بار نصب شده روی سقف یا تجهیزات فضای باز مانند دوچرخه یا چوب اسکی را از روی سقف ماشین بردارید. آن‌ها نه‌تنها به وزن خودرو اضافه می‌کنند، بلکه باعث ایجاد مقاومت در حرکت و درگ می‌شوند.

طبق گفته وزارت انرژی ایالات متحده، جعبه بار بزرگ و صلب روی سقف خودرو می‌تواند مصرف سوخت را در حدود ۲ تا ۸ درصد در رانندگی شهری، ۶ تا ۱۷ درصد در بزرگراه و ۱۰ تا ۲۵ درصد در آزادراه‌ها کاهش دهد. وزارت انرژی ایالات متحده جعبه‌های بار نصب شده در عقب را توصیه می‌کند که تنها ۱ یا ۲ درصد سوخت را در رانندگی شهری و ۱ تا ۵ درصد در بزرگراه کاهش می‌دهند.

۳. سرعت نگیرید

کاهش سرعت با با کاهش درگ رابطه تنگاتنگی دارد. هر وسیله نقلیه محدوده سرعت بهینه‌ای برای بهترین مصرف سوخت دارد که عموماً بین ۸۰ تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت مهندسی شده است. متخصصان SAE می‌گویند که در سرعت‌های بیش از ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت، ضریب درگ خودرو به‌طور تصاعدی افزایش می‌یابد، که مسافت پیموده شده را کاهش می‌دهد. اگر به نشانگر مصرف سوخت لحظه‌‌ای خودرو در داشبورد نگاه کنید، نتیجه را خواهید دید.

مصرف سوخت / fuel consumption بنزین

در سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت، یک ماشین چهار سیلندر معمولی ممکن است به‌طور متوسط ​​بیش از ۷/۸۴ لیتر بر ۱۰۰ کیلومتر مصرف کند. در سرعت ۱۳۰ کیلومتر بر ساعت، مصرف سوخت همان خودرو می‌تواند تا ۱۱/۷۶ لیتر بر ۱۰۰ کیلومتر افزایش یابد. همچنین، بدیهی است که هر کندتر رانندگی کنید، سفر ایمن‌تر است.

۴. آرام‌تر رانندگی کنید

جای تعجب نیست که شتاب‌گیری تهاجمی و ترمزگیری باعث هدر رفتن سوخت زیادی می‌شود. غلبه بر اینرسی وسیله‌ای فلزی با وزن ۱،۸۰۰ کیلوگرم انرژی زیادی مصرف می‌کند و هرچه سریع‌تر بخواهید این کار را انجام دهید، انرژی بیشتری مورد نیاز است. به‌سادگی سرعت‌سنج خودرو را در نمایشگر جلو داشبورد تماشا کنید. هرچه دور بیشتر باشد، بنزین بیشتری مصرف می‌کنید.

از طرف دیگر، هر زمان که ترمز می‌کنید، سرعتی که برای تولید آن از بنزین استفاده کرده‌اید را کاهش می‌دهید. کارآمدترین روش برای رانندگی این است که تا توقف کامل خودرو، پای خود را از روی پدال گاز بردارید و از توقف کامل ناگهانی بپرهیزید. این همیشه در شرایط واقعی امکان‌پذیر نیست، اما در بسیاری از مواقع به‌طور شگفت‌انگیزی مفید خواهد بود.

۵. در مواقع غیرضروری، خودرو را خاموش کنید

هنگامی که ماشین شما روشن و در حالت خلاص است، با این‌که حرکت نمی‌کنید، ولی شما در حال سوختن بنزین هستید. در زمان استفاده از موتورهای کاربراتوری، مردم می‌گفتند که اگر خودرو برای چند دقیقه در حالت خلاص کار کند، سوخت کمتری نسبت به خاموش کردن و راه‌اندازی مجدد موتور مصرف خواهد کرد. این درباره خودروهای مدرن و مجهز به سیستم تزریق سوخت انژکتوری صدق نمی‌کند، که مقدار دقیقی از سوخت را برای روشن کردن موتور مصرف می‌کنند و اغلب به سیستم‌های استاپ استارت مجهز هستند.

مصرف سوخت / fuel consumption سرازیری

به‌عنوان نتیجه، استفاده از آن برای حالتی که خودرو بدون نیروی موتور (مثلا در سرازیری) حرکت می‌کند، مفید خواهد بود. این مورد درباره اکثر خودروهای ساخته شده در چند دهه گذشته صادق نیست. موتورها و جعبه‌دنده‌ها در بسیاری از مدل‌ها به اندازه‌ای هوشمند هستند که بدانند چه زمانی شما در حال حرکت در سرازیری هستید، بنابراین اساساً هیچ سوختی به موتور نمی‌رسد. وقتی دنده را به حالت خلاص تغییر می‌دهید، موتور همچنان باید سوخت بسوزاند تا دور آرام را حفظ کند.

۶. باد لاستیک‌ها را همیشه تنظیم کنید

فشار مناسب در تایرهای شما نه‌تنها برای صرفه‌جویی در مصرف سوخت، بلکه برای ایمنی نیز مفید است. فشار کم تایر باعث تغییر شکل لاستیک و بزرگ شدن سطح تماس و ایجاد اصطکاک بیشتر با سطح آسفالت می‌شود. در صورت تغییر شکل تایر، خودرو به قدرت بیشتری برای چرخاندن لاستیک‌ها نیاز دارد و در نهایت باعث خرابی زودرس لاستیک می‌شود (و لاستیک‌ها نیز می‌توانند گران‌قیمت باشند).

به یاد داشته باشید، لاستیک‌ها هنگام استفاده منظم باد خالی می‌کنند، اما فشار تایر نیز تحت تأثیر دما قرار می‌گیرد. دما بر تراکم هوا تأثیر می‌گذارد، بنابراین اغلب در طول فصل سرمای سال، متوجه می‌شوید که فشار تایر شما به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. سرد شدن هوا یادآور خوبی برای پر کردن باد لاستیک‌های خودرو است.

۷. از روغن مناسب در خودرو استفاده کنید

شاید متوجه شده باشید که روغن موتور چهارفصل ۱۰W-۴۰، که ویسکوزیته پیش‌فرض روغن در دهه‌های ۸۰ و ۹۰ بود، روغن‌های بسیار رقیق‌تری مانند ۵W-۳۰ یا حتی ۰W-۲۰ را کاهش داده است. موتورهای مدرن با تلرانس بسیار کم در قطعات داخلی خود طراحی می‌شوند. بدین‌ترتیب، استفاده از ویسکوزیته یا غلظت صحیح روغن که توسط خودروساز توصیه شده، از اهمیت بالایی برخوردار است.

اگر از روغن بیش از حد غلیظ استفاده می‌کنید، سرعت قطعات متحرک موتور را کاهش می‌دهید و از سوخت بیشتری استفاده می‌کنید تا آن‌ها را به حرکت در آورد. از سوی دیگر، اگر از روغن بسیار رقیق استفاده می‌کنید، درمعرض خطر آسیب دیدن قسمت‌های حیاتی (و گران‌قیمت) موتور هستید. البته اگر توجه زیادی به روغن موتور مصرفی ندارید، بهتر است روغن با هر ویسکوزیته‌ای در موتور بریزید تا اینکه اصلاً روغنی داخل آن نباشد.

۸. در نگه‌داری مداوم از ماشین خود بکوشید

حفظ و نگه‌داری مناسب خودرو نه‌تنها هزینه‌های تعمیر را کاهش می‌دهد، بلکه باعث صرفه‌جویی در مصرف سوخت نیز می‌شود. روغن موتور را مرتباً تعویض کنید (به مرور زمان غلیظ شده و رسوبات در آن جمع می‌شود) و اگر چراغ چک موتور روشن شد، فوراً آن را بررسی کنید.

حسگرهای خودرو (به‌خصوص حسگر اکسیژن)، شمع‌ها و سایر دستگاه‌های اندازه‌گیری که همگی می‌توانند بر مصرف سوخت تأثیر بگذارند، باید برای بهینه‌سازی عملکرد موتور و مصرف سوخت به‌طور هماهنگ کار کنند. برای دستیابی به بهترین نتایج، توصیه‌های دوره‌ای در دفترچه راهنمای مالک را که توسط شرکت سازنده توصیه شده است، انجام دهید.

۹. مراقب رانندگی خود باشید

وزارت انرژی ایالات متحده استفاده از کروز کنترل را برای صرفه‌جویی در مصرف سوخت خودرو توصیه می‌کند، اما ما در این مورد کمی نظر متفاوتی داریم. بله، اگر در مسیر خلوت و طولانی بین ایالتی رانندگی می‌کنید، کروز کنترل بهترین انتخاب است. حفظ سرعت حرکت، سوخت زیادی مصرف نمی‌کند و اگر خودرو برای حفظ سرعت ثابت روی کروز کنترل قرار بگیرد، بهتر از این است که پای راست شما خسته شود.

مصرف سوخت / fuel consumption کروز کنترل

بااین‌حال، اگر واقعاً پشت فرمان حواستان باشد، احتمالاً می‌توانید بهتر از کروز کنترل ماشین خود کار کنید. این امر به‌ویژه درباره خودروهای مدرن مجهز به کروز کنترل تطبیقی ​​(ACC) صادق است. با استفاده از آن، خودرو سعی می‌کند فاصله تعیین شده را با هر چیزی که در جلو حرکت می‌کند، حفظ کند. اما اگر خودروی روبروی شما تغییر مسیر دهد، کروز کنترل تظبیقی به سرعت شتاب می‌گیرد، حتی اگر خودروی دیگری در چند قدمی جاده وجود داشته باشد. شتاب‌گیری با سرعتی آرام که کروز کنترل (چه تطبیقی ​​یا غیر تطبیقی) برای انجام آن طراحی نشده، بسیار کارآمدتر از اعتماد به کروز کنترل است.

از محیط اطراف خود آگاه باشید، به خودروهای جلوتر نگاه کرده و حرکات خود (و حرکت سایر ماشین‌ها) را پیش‌بینی کنید. اگر در ترافیک دقت کنید، احتمالاً می‌توانید بهتر از کروز کنترل خودرو در مصرف سوخت صرفه‌جویی کنید.

۱۰. کمتر رانندگی کنید

این امر بدیهی به نظر می‌رسد، اما تعجب خواهید کرد که چگونه مردم بدون این‌که به آن فکر کنند، بی‌اهمیت رانندگی می‌کنند. سفرهای کوتاه و غیرضروری به میزان زیادی مصرف سوخت شما را افزایش می‌دهند. کارهای خود را براساس مکان دسته‌بندی کنید و در نهایت می‌‌توانید نه‌تنها در مصرف سوخت، بلکه در زمان نیز صرفه‌جویی کنید. پس از آن، نه‌تنها پول نقد بیشتری در جیب خود دارید، بلکه شاید بتوانید به تفریحات بیشتری بپردازید.

نتیجه‌گیری

هیچ کدام از چیزهایی که در این مقاله بحث کردیم، خیلی پیچیده نیستند. تنها چیزی که باید بدانید، درک اولیه از نحوه کار ماشین و آگاهی هنگام رانندگی است. داشتن آن‌ها به‌طور کلی خوب است و زمانی که قیمت سوخت افزایش می‌یابد، به دانش چگونگی پس‌انداز کردن مقداری پول در پمپ بنزین مجهز می‌شوید.

مصرف سوخت / fuel consumption پمپ بنزین

راه دیگری برای صرفه‌جویی در هزینه‌های سوخت وجود دارد و آن استفاده از نرم‌افزارهای راهنمای نزدیک‌ترین پمپ بنزین با ارزان‌ترین قیمت است. با کمک این ابزارها، می‌توانید ارزان‌ترین قیمت بنزین را در نزدیکی محل سکونت خود پیدا کنید.

در نهایت، قیمت بنزین گاهی ارزان یا گران است؛ اما حتی در زمان‌های خوب، هنگام خرید وسیله نقلیه به بهره‌وری سوخت به‌عنوان معیار اصلی خرید خودرو دقت کنید. خصوصا اگر بتوان خودروی هیبریدی یا  الکتریکی خرید.

ابوالقاسم اسلامی

هنرآموز مکانیک خودرو ، مترجم و نویسنده

مطالب مشابه

‫۹ دیدگاه‌ها

 1. مازیار

  ۳ اسفند ۱۴۰۰
  سوابق: (1375 ديدگاه)

  موردی که در کشورمون تو مصرف بالای سوخت تاثیر زیادی داره تعداد زیاد سرعتگیرهاست که بخاطر کم و زیاد شدن سرعت مصرف رو خیلی بالا میبره
  یه مسیر صد کیلومتری تو آزادراه، و جاده ای با پنجاه سرعتگیر، تفاوت مصرف سوختی بیش از حد تصور داره

  موافقم ۴۸
  مخالفم ۳
  1. افشار

   ۳ اسفند ۱۴۰۰
   سوابق: (528 ديدگاه)

   برعکس موردی که در کشورمان در مصرف بالای سوخت تاثیر زیادی داره تا ۹۰ درصد خودروهای غیر استاندارد سایپا و ایرانخودرو هستند و نه چیز دیگر

   موافقم ۴۳
   مخالفم ۵
   1. مازیار

    ۳ اسفند ۱۴۰۰
    سوابق: (1375 ديدگاه)

    اینم بله
    اما هیچ ارتباطی بهم دارن؟
    با کم و زیاد شدن سرعت مصرف بالا میره
    و بدون اون پایین
    چه سایپا و ایران خودرو چه بنز و بی ام و

    موافقم ۱۶
    مخالفم ۱
    1. افشار

     ۳ اسفند ۱۴۰۰
     سوابق: (528 ديدگاه)

     خودروهای تولیدی سایپا و ایرانخودرو موتورهایشان متعلق به عهد تیغ علیشاه هست و ذاتاً پر مصرف هستن و آلایندگی بالایی دارند و اگر هم بخواهی بقول شما تخته گاز باهاشون بری وضعیت بدتر هم میشه

     موافقم ۱۸
     مخالفم ۶
 2. viper2

  ۳ اسفند ۱۴۰۰
  سوابق: (914 ديدگاه)

  هدرز هم میتونه کمک کنه به این موضوع . وقتی که پیستون در نقطه مرگ پایین قرار داره و سوپاپ دود باز میشه و میخواد دود بره بیرون هدرز کمک میکنه که راحت بره بیرون و در اصل هدرز کمک میکنه که پیستون و شاتون با نیروی جاذبه زمین مقابله کنن و راحت مقابله کنن .
  ولی خب هدرز خوب نه این دست ساز ها . مثلا هدرز هوکر هولی .

  موافقم ۱۲
  مخالفم ۲
 3. عباس

  ۳ اسفند ۱۴۰۰
  سوابق: (17 ديدگاه)

  بعد مورد دهم بهتر بود میگفت: اصلا ماشین نخرید. 😆

  موافقم ۲۵
  مخالفم ۰
 4. محمد مختاری آذر

  ۴ اسفند ۱۴۰۰
  سوابق: (999 ديدگاه)

  مقاله ای خوب و ساده ای با رعایت این موارد ساده حتی میشه آلایندگی هم کاهش داد ولی موردش اینه که کل جهان اینارو رعایت کنند تا نیاز به الکتریکی نباشه اینا به بنزینی ها دست نزدند میرن الکتریکی بشوند

  موافقم ۲
  مخالفم ۲
 5. زنگنه

  ۸ اسفند ۱۴۰۰
  سوابق: (1 ديدگاه)

  وقتی باک خودرو پر از بنزین باشد مصرف پایین تر میاد.

  موافقم ۳
  مخالفم ۳
 6. Sepehr Alavi

  ۱۳ اسفند ۱۴۰۰
  سوابق: (3 ديدگاه)

  افزایش باد لاستیک تاثیر زیادی در کاهش مصرف سوخت داره و به وضوح حس میشه.
  بنده باد لاستیکم رو همیشه از نرمال چند شماره بالاتر میزنم

  موافقم ۲
  مخالفم ۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا