چشم اندازهفته نامه

بهترین خودروهای اروپایی زیر ۲۰ هزار یورو برای واردات به ایران

چندی پیش طی مطلبی به معرفی بهترین خودروهای کره‌ای با قیمت زیر ۲۰ هزار یورو برای واردات به کشور پرداختیم و حالا در اینجا قصد داریم همین لیست را برای خودروهای اروپایی داشته باشیم با این توضیح که برخی از خودروهایی که در ادامه خواهید دید صرفاً در بازارهای خاصی مثل چین یا آمریکای جنوبی عرضه می‌شوند. همچنین ازآنجایی‌که در حال حاضر نرخ جهانی دلار و یورو تقریباً برابر است (۲۰ هزار یورو معادل ۱۹, ۹۳۰ دلار است) در اینجا همان ۲۰ هزار دلار را ملاک قرار می‌دهیم.

داچیا داستر

قیمت: ۱۵,۹۰۰ دلار

در بازارهای اروپا و آمریکا خیلی سخت می‌توان خودرویی از برندهای اروپایی با قیمت زیر ۲۰ هزار دلار پیدا کرد اما دراین‌بین یک استثنا وجود دارد که آن محصولات برند اقتصادی داچیا است. در حال حاضر قیمت پایه تمام محصولات این شرکت در اروپا از زیر ۲۰ هزار دلار آغاز می‌شود و یکی از مناسب‌ترین آن‌ها برای واردات به کشورمان کراس‌اوور داستر خواهد بود. نسخه پایه داستر در اروپا با یک پیشرانه ۱ لیتری سه سیلندر توربو عرضه می‌شود که ۹۰ اسب بخار قدرت دارد ولی با زیر ۲۰ هزار دلار می‌توان سراغ نمونه ۱.۳ لیتری چهار سیلندر توربوشارژ آن با ۱۳۰ اسب بخار قدرت هم رفت.

داچیا ساندرو

قیمت پایه: ۸,۲۵۰ دلار

ساندرو یکی از ارزان‌ترین خودروهایی است که در حال حاضر می‌توان در اروپا خرید و به لطف استهلاک و هزینه‌های نگهداری پایین و همین‌طور محبوبیت نسل اول آن در کشورمان می‌تواند یکی از گزینه‌های مناسب برای واردات باشد. البته نسخه پایه ساندرو با پیشرانه ۱ لیتری سه سیلندر ۶۷ اسب بخاری شاید چندان جالب نباشد اما با ۱۱ هزار دلار می‌توان نسخه ۱ لیتری توربوشارژ آن با ۹۱ اسب بخار قدرت را انتخاب کرد درحالی‌که نسخه اتوماتیک همین موتور هم با گیربکس CVT نزدیک به ۱۵ هزار دلار قیمت دارد.

رنو کلیو

قیمت پایه: ۱۹,۰۰۰ دلار

خودروی بعدی لیست ما هم از گروه رنو است ولی لوگوی لوزی شکل خود این برند فرانسوی را بر پیشانی دارد. کلیو ارزان‌ترین محصول رنو در اروپا محسوب می‌شود. قیمت پایه این خودرو در اروپا از ۱۹,۵۵۰ دلار آغاز می‌شود. این نسخه با یک پیشرانه ۱ لیتری سه سیلندر تنفس طبیعی عرضه می‌شود که تنها ۶۵ اسب بخار قدرت دارد اما با کمی افزایش قیمت به ۱۹,۸۲۰ دلار می‌توان سراغ نسخه توربوشارژ این موتور با ۹۰ اسب بخار قدرت رفت. انتقال نیروی هردو موتور توسط یک گیربکس پنج سرعته دستی صورت می‌گیرد اما برای نسخه توربو گیربکس CVT هم قابل انتخاب است که البته قیمت را به ۲۲,۲۰۰ دلار افزایش می‌دهد.

اشکودا فابیا

قیمت پایه: ۱۷,۶۳۰ دلار

هرچند فولکس‌واگن پولو در اروپا بیش از ۲۰ هزار دلار قیمت دارد اما می‌توان سراغ پسرعموی ارزان‌تر آن یعنی اشکودا فابیا رفت. قیمت این خودرو که اشتراکات فراوانی با پولو دارد از ۱۷,۶۳۰ دلار آغاز می‌شود. البته اشکودا با این قیمت یک پیشرانه ۱ لیتری سه سیلندر تنفس طبیعی را ارائه می‌کند که تنها ۶۵ اسب بخار قدرت دارد و هرچند نسخه ۸۰ اسب بخاری این موتور هم ارائه می‌شود اما قیمت را به ۲۰,۵۰۰ دلار افزایش می‌دهد.

فولکس‌واگن آپ

قیمت پایه: ۱۵,۳۷۰ دلار

آپ کوچک‌ترین و ارزان‌ترین محصول فولکس‌واگن محسوب می‌شود. این خودرو روزهای پایانی عمر خود را سپری می‌کند و تولید نسخه‌های اشکودا و سئات آن یعنی مدل‌های سیتیگو و Mii هم چند وقتی است که خاتمه یافته است. آپ پایه با همان پیشرانه ۱ لیتری سه سیلندر تنفس طبیعی ۶۵ اسب بخاری اشکودا فابیا عرضه می‌شود اما فولکس‌واگن نسخه GTI این هاچ‌بک کوچک را هم ارائه می‌کند که به موتور ۱ لیتری سه سیلندر توربو با ۱۱۰ اسب بخار قدرت مجهز است و قیمت آن از ۱۹,۲۱۰ دلار آغاز می‌شود.

فولکس‌واگن گل

قیمت پایه: ۱۳,۵۰۰ دلار

ازآنجایی‌که در اروپا خودرویی بزرگ‌تر از آپ با قیمت زیر ۲۰ هزار دلار از فولکس‌واگن پیدا نمی‌شود سراغ دیگر بازارها رفتیم. گل هاچ‌بک ساب‌کامپکت این برند آلمانی است که فقط در بازار آمریکای جنوبی عرضه می‌شود و نسل دوم آن در کشورمان هم عرضه می‌شد. البته گل در حال حاضر خودروی سالخورده‌ای شده زیرا نسل کنونی یا سوم آن در سال ۲۰۰۸ معرفی شده هرچند که سه بار در سال‌های ۲۰۱۲، ۲۰۱۶ و ۲۰۱۸ فیس‌لیفت شده است. با این حال، گل خودروی بسیار ارزان‌قیمتی است و قیمت نسخه پایه آن با پیشرانه ۱ لیتری سه سیلندر تنفس طبیعی که ۸۴ اسب بخار قدرت دارد در برزیل از ۱۳,۵۰۰ دلار آغاز می‌شود. برای گل یک پیشرانه قوی‌تر ۱.۶ لیتری با ۱۱۶ اسب بخار قدرت و قیمت ۱۴,۵۰۰ دلار هم ارائه می‌شود که با گیربکس اتوماتیک این رقم به ۱۶,۶۰۰ دلار می‌رسد. نسخهٔ سدان گل هم با نام وویج در برزیل با قیمت پایهٔ ۱۵,۶۲۰ دلار ارائه می‌شود.

فولکس‌واگن لاویدا

قیمت پایه: ۱۷,۵۲۰ دلار

هرچند قیمت فولکس‌واگن جتا در ایالات‌متحده از کمی بیش از ۲۰ هزار دلار آغاز می‌شود اما می‌توان همتای چینی آن یعنی لاویدا را با قیمتی زیر ۲۰ هزار دلار خرید. نسخهٔ پایهٔ این خودرو که در چین ۱۷,۵۲۰ دلار قیمت دارد، با یک پیشرانهٔ ۱.۵ لیتری تنفس طبیعی عرضه می‌شود که ۱۱۱ اسب بخار قدرت و ۲۰۰ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند. این موتور فقط با گیربکس شش سرعتهٔ دستی ارائه می‌شود و برای گیربکس هفت سرعتهٔ دوکلاچه باید سراغ موتور ۱.۲ لیتری چهار سیلندر توربو با ۱۱۴ اسب بخار قدرت و ۲۰۰ نیوتن متر گشتاور رفت که قیمت را به ۱۸,۹۷۰ دلار افزایش می‌دهد.

جتا VS5

قیمت پایه: ۱۲,۵۸۰ دلار

جتا یک برند اقتصادی است که فولکس‌واگن در اوایل سال ۲۰۱۹ آن را برای عرضه خودروهای ارزان‌قیمت در چین تأسیس کرد. یکی از محصولات این برند نوپا کراس‌اوور کامپکتی بنام VS5 است که بر اساس سئات آتکا ساخته شده است و قیمت بسیار مناسبی دارد. قیمت این خودرو از تنها ۱۲,۵۸۰ دلار آغاز شده و در مجهزترین نسخه به ۱۶,۷۸۰ دلار می‌رسد. VS5 فقط با یک پیشرانهٔ ۱.۴ لیتری چهار سیلندر توربو ارائه می‌شود که ۱۵۰ اسب بخار قدرت و ۲۵۰ نیوتن متر گشتاور دارد و نیروی آن فقط توسط یک گیربکس شش سرعتهٔ اتوماتیک انتقال پیدا می‌کند.

فیات پالس

قیمت پایه: ۱۸,۷۰۰ دلار

هرچند این روزها فیات در بازار اروپا حضور خیلی پررنگی ندارد اما در بازار آمریکای جنوبی خودروهای متنوع و مدرنی را عرضه می‌کند که یکی از آن‌ها کراس‌اوور پالس است. قیمت پایه این خودرو در برزیل از ۱۸,۷۰۰ دلار آغاز می‌شود و با این قیمت یک پیشرانه ۱.۳ لیتری تنفس طبیعی با ۱۰۰ اسب بخار قدرت و گیربکس پنج سرعته دستی را ارائه می‌کند. در صورت انتخاب گیربکس CVT برای این موتور، قیمت به ۲۰ هزار دلار افزایش پیدا می‌کند. فیات برای پالس یک پیشرانه ۱ لیتری ۳ سیلندر توربو با ۱۲۰ اسب بخار قدرت را هم ارائه می‌کند اما برای خرید این نسخه باید حداقل ۲۱,۶۵۰ دلار هزینه کرد.

پژو ۴۰۸

قیمت پایه: ۱۵,۵۰۰ دلار

پژو در بازار اروپا هیچ خودروی زیر ۲۰ هزار دلاری ندارد اما در چین یکی از مناسب‌ترین خودروها برای واردات به کشورمان را با قیمت بسیار مناسبی عرضه میکند. این خودرو ۴۰۸ است که به‌تازگی نسخه جدید آن با یک فیس‌لیفت کلی در داخل و خارج معرفی شده است. ۴۰۸ که مخصوص بازار چین است، صرفاً با یک پیشرانه ۱.۶ لیتری چهار سیلندر توربو عرضه می‌شود که ۱۶۷ اسب بخار قدرت و ۲۵۰ نیوتن متر گشتاور دارد. این خودرو در چین در سه تیپ مختلف به فروش می‌رسد که قیمت ارزان‌ترین آن‌ها از ۱۵,۵۰۰ دلار آغاز شده و در گران‌ترین تیپ به ۱۷,۹۰۰ دلار می‌رسد.

امیر دهقان

نویسنده و مترجم پدال، عاشق ماشین، عشقی که حد و حصر نداره

مطالب مشابه

‫۵۸ دیدگاه‌ها

 1. nima1912

  ۱۶ شهریور ۱۴۰۱
  سوابق: (20 ديدگاه)

  ماشینی که موتورش زیر سه لیتر باشه ماشین نیست!اینایی که میخوان وارد کنن بهتره که وارد نشه

  موافقم ۷
  مخالفم ۲۳
  1. Royal Driver UK 70

   ۱۸ شهریور ۱۴۰۱
   سوابق: (286 ديدگاه)

   برادر من. اینا اقتصدای هستن که فردی که گدا هست هم بتونه بخره :) . بی ام و بنز آعودی لوکسن گرونن. ماشین زیر ۲۰ هزار دلار یا ۳۰ اقتصادی حساب میشن. بیشتر اروپا سوار اینا میشن. ۴۵ هزار دلار هم ارزونه. فکر کردی ماشین بالای ۷۰ هزار دلار وارد کنن؟ اینا همشون فوقش قیمتشون باید زیر ۳۰۰ تومن باشه. چی توی سر مردمه. اینا وارد نمیشن دلتو خوش نکن

   موافقم ۲
   مخالفم ۲
 2. aliHOZA

  ۱۶ شهریور ۱۴۰۱
  سوابق: (485 ديدگاه)

  فقط داچیا داستر و ساندرو به دل میشینن.

  موافقم ۴
  مخالفم ۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا