چشم اندازهفته نامه

نگاهی به سریع‌ ترین خودروهای حال حاضر دنیا

هزاران سال است که سرعت انسان را مجذوب خود کرده است. مسابقات دو در یونان باستان و مسابقات ارابه‌رانی در رم باعث افزایش سرعت و رقابت شد اما تنها زمانی که اولین خودروها پای به خیابان‌ها گذاشتند، تلاش جدی انسان برای دستیابی به سرعت‌های بالا شروع شد. امروزه تقریباً هر خودرویی می‌تواند به سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت دست پیدا کند و اکثر سدان‌های خانوادگی از سرعت ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت هم فراتر می‌روند. خودروهای پرفورمنس بالا هم معمولاً بین سرعت‌های ۲۳۰ تا ۲۸۰ کیلومتر بر ساعت سیر می‌کنند ولی نیاز ما به سرعت فراتر از این‌ها است. زمانی خودروسازان تلاش می‌کردند در مدل‌های تولیدی به سرعت ۲۰۰ مایل بر ساعت یا ۳۲۰ کیلومتر بر ساعت برسند اما در دوران امروزی با اضافه کردن قدرت بیشتر، آئرودینامیک هوشمندتر و استفاده از موتورهای الکتریکی، این مرز به ۳۰۰ مایل بر ساعت یا ۴۸۰ کیلومتر بر ساعت رسیده است. حال در ادامه این مطلب، نگاهی به سریع‌ترین خودروهای حال حاضر جهان بر اساس حداکثر سرعت داشته‌ایم.

۱-کونیگزگ یسکو ابسلوت

حداکثر سرعت: ۵۳۰ کیلومتر بر ساعت

شتاب صفر تا ۹۶نامشخص
قدرت۱۶۰۰ اسب بخار
گشتاور۱۵۰۰ نیوتن متر
قیمت۲.۸ میلیون دلار

-Koenigsegg-Jesko-Absolut

کونیگزگ چیزهای زیادی در مورد ساخت هایپرکارهای چشمگیر می‌داند و جسکو ابسلوت جدیدترین محصول این دانسته‌ها است. البته درحالی‌که اکثر خودروهای این لیست به حداکثر سرعت خود رسیده‌اند، سرعت ۵۳۰ کیلومتری جسکو ابسلوت فعلاً فقط یک تئوری است. این سرعت طبق محاسبات ریاضی تخمین زده شده و هنوز هیچ جسکویی به این سرعت نرسیده است. بااین‌حال، این هیولای ۲.۸ میلیون دلاری سوئدی با ۱۶۰۰ اسب بخار قدرت و ۱۵۰۰ نیوتن متر گشتاور در کناره بدنهٔ آئرودینامیکی که درعین‌حال داون‌فورس قابل‌توجهی هم تولید می‌کند، می‌تواند توانایی دستیابی به چنین سرعتی را داشته باشد به شرط آنکه مکان مناسبی روی کره زمین برای حرکت با این سرعت پیدا کند!

۲-هنسی ونوم F5

حداکثر سرعت: ۵۰۰ کیلومتر بر ساعت

شتاب صفر تا ۹۶۲.۴ ثانیه
قدرت۱۸۰۰ اسب بخار
گشتاور۱۶۰۰ نیوتن متر
قیمت۱.۸ میلیون دلار

سرعت‌های فوق‌العاده بالا فقط در انحصار اروپایی‌ها نیست زیرا مردان دیوانه‌ای که در مرکز پرفورمنس هنسی در تگزاس کار می‌کنند هم چیزهای زیادی دراین‌باره می‌دانند. محصول قبلی این شرکت یعنی ونوم GT که بر اساس لوتوس الیزه ساخته شده بود توانست به سرعت ۴۲۸ کیلومتر بر ساعت دست پیدا کند و حالا هنسی ادعا می‌کند مدل جدید F5 به لطف پیشرانهٔ ۶.۶ لیتری V8 توئین توربو با ۱۸۰۰ اسب بخار قدرت و ۱۶۰۰ نیوتن متر گشتاور می‌تواند از مرز سرعت ۵۰۰ کیلومتر بر ساعت عبور کند. این در حالی است که قیمت F5 از رقبای اروپایی کمتر است و از ۱.۸ میلیون دلار شروع می‌شود. هنسی تنها ۲۴ دستگاه از این هایپرکار تولید خواهد کرد.

۳-بوگاتی شیرون سوپراسپرت ۳۰۰

حداکثر سرعت: ۴۹۰ کیلومتر بر ساعت

شتاب صفر تا ۹۶۲.۳ ثانیه
قدرت۱۶۰۰ اسب بخار
گشتاور۱۶۰۰ نیوتن متر
قیمت۳.۹ میلیون دلار

بوگاتی مثل دوج در دنیای هایپرکارها می‌ماند زیرا مدام راه‌هایی برای بیرون کشیدن پرفورمنس بیشتر از یک پیشرانه پیدا می‌کند. این موتور ۸ لیتری W16 چهار توربو هرچند ما را در ویرون و ویرون سوپراسپرت شوکه کرد (دو خودرویی که اگر هنوز در حال تولید بودند به‌راحتی در این لیست جای می‌گرفتند) اما در شیرون سوپراسپرت ۳۰۰ سطح جدیدی از توانایی‌های خود را نشان داد. این نیروگاه با ۱۶۰۰ اسب بخار قدرت و ۱۶۰۰ نیوتن متر گشتاور، شتاب ۲.۳ ثانیه‌ای را برای پرچم‌دار خانوادهٔ شیرون فراهم می‌کند. این خودرو همچنین توانست در دنیای واقعی به سرعت ۴۹۰ کیلومتر بر ساعت دست پیدا کند.

۴-SSC تواتارا

حداکثر سرعت: ۴۵۵ کیلومتر بر ساعت

شتاب صفر تا ۹۶۲.۵ ثانیه
قدرت۱۷۵۰ اسب بخار
گشتاور۱۷۳۵ نیوتن متر
قیمت۱.۹ میلیون دلار

SSC تواتارا پس از ابهامات فراوان پیرامون اولین تلاش خود برای شکستن رکورد سرعت، در ژانویهٔ ۲۰۲۱ در دومین تلاش توانست در میدان آزمایشی جانی بومر در تأسیسات فرود شاتل فضایی در فلوریدا به‌طور میانگین در مسیر رفت‌وبرگشت سرعت ۴۵۵ کیلومتر بر ساعت را ثبت کند. هرچند این سرعت از رکورد ۵۰۸ کیلومتر بر ساعتی که SSC در ابتدا ادعا کرده بود کمتر است اما هنوز هم برای هایپرکاری با ۱۷۵۰ اسب بخار قدرت و ۱۷۳۵ نیوتن متر گشتاور سرعت قابل‌توجهی به نظر می‌رسد.

۵-ریمک نورا

حداکثر سرعت: ۴۱۵ کیلومتر بر ساعت

شتاب صفر تا ۹۶۱.۹ ثانیه
قدرت۱۹۴۰ اسب بخار
گشتاور۲۳۶۰ نیوتن متر
قیمت۲.۵ میلیون دلار

اگر تاکنون این سؤال مطرح بود که آیا الکتریکی‌سازی آیندهٔ پرفورمنس در خودروها خواهد بود، ریماک قصد دارد با خودرویی مثل نورا به این سؤال پاسخ مثبت بدهد. این هایپرکار شیک کروات به چهار موتور الکتریکی با مجموع قدرت ۱۹۴۰ اسب بخار مجهز است. هرچند حداکثر سرعت ۴۱۵ کیلومتری نورا چشمگیر است اما این ماشین بیشتر ما را با شتاب صفر تا ۹۶ کیلومتر بر ساعت ۱.۹ ثانیه‌ای خود تحت تأثیر قرار داده است. هایپرکار ریماک همچنین مسافت ۴۰۰ متر را هم ظرف تنها ۸.۶ ثانیه طی کرده است.

۶-آستون‌مارتین والکری

حداکثر سرعت: ۴۰۰ کیلومتر بر ساعت

شتاب صفر تا ۹۶۲.۵ ثانیه
قدرت۱۱۶۰ اسب بخار
گشتاور۹۰۰ نیوتن متر
قیمت۳.۰ میلیون دلار

آستون‌مارتین هیچ‌گاه در دنیای هایپرکارها فعالیت جدی نداشته و صرفاً روی ساخت گرند توررهای شیک و عالی تمرکز داشته است اما والکری همه‌چیز را تغییر دارد. این نتیجهٔ همکاری آستون‌مارتین با شریک فرمول یک خود، تیم ردبول ریسینگ برای ساخت یک هایپرکار برتر جهانی است. والکری به یک پیشرانهٔ V12 تنفس طبیعی ساخت کاسورث به همراه سیستم هیبریدی است که مجموعاً ۱۱۶۰ اسب بخار قدرت و ۹۰۰ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کنند. ردلاین پیشرانهٔ بنزینی خودرو هم به رقم چشمگیر ۱۱ هزار rpm می‌رسد. والکری ظرف ۲.۵ ثانیه از صفر به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت دست پیدا می‌کند و حداکثر سرعت آن به بیش از ۴۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد.

۷-مک‌لارن اسپیدتیل

حداکثر سرعت: ۴۰۰ کیلومتر بر ساعت

شتاب صفر تا ۹۶۲.۹ ثانیه
قدرت۱۰۵۰ اسب بخار
گشتاور۱۱۵۰ نیوتن متر
قیمت۲.۰ میلیون دلار

پیش از همهٔ خودروسازان این لیست، مک‌لارن رکورد سرعت را شکست. F1 افسانه‌ای بیش از دو دهه این رکورد را در اختیار داشت تا اینکه بوگاتی ویرون از راه رسید. اسپیدتیل جدید با حداکثر سرعت ۴۰۰ کیلومتر بر ساعت رکورد F1 را پس نخواهد گرفت اما این هایپرکار ۱۰۵۰ اسب بخاری ۲ میلیون دلاری بدون شک یکی از زیباترین خودروهای این لیست محسوب می‌شود. همچنین، به‌هرحال سرعت ۴۰۰ کیلومتر بر ساعت و مهم‌تر اینکه برخلاف جسکو ابسلوت یا ونوم F5، در توانایی دستیابی اسپیدتیل به این حداکثر سرعت نسبتاً معقول تردیدی نداریم.

۸-کونیگزگ جمیرا

حداکثر سرعت: ۴۰۰ کیلومتر بر ساعت

شتاب صفر تا ۹۶۱.۹ ثانیه
قدرت۱۷۰۰ اسب بخار
گشتاور۳۵۰۰ نیوتن متر
قیمت۵۰۰ هزار دلار

کونیگزگ جمیرای چهارنفره با پیشرانهٔ سه سیلندر، شبیه خودرویی نیست که بتواند در لیست سریع‌ترین خودروهای جهان قرار گیرد اما تعداد صندلی‌ها و سیلندرها فقط بخشی از داستان این ماشین را بیان می‌کنند. جمیرا که ۱۷۰۰ اسب بخار قدرت و ۳۵۰۰ نیوتن متر گشتاور دارد، با حداکثر سرعت ۴۰۰ کیلومتری و شتاب ۱.۹ ثانیه‌ای می‌تواند سه سرنشین دیگر را حسابی بترساند. این پرفورمنس خیره‌کننده به لطف سه موتور الکتریکی در کنار پیشرانهٔ ۲ لیتری سه سیلندر توئین توربوی بنزینی حاصل می‌شود. قیمت جمیرا از تنها ۵۰۰ هزار دلار شروع می‌شود که برای یکی از جذاب‌ترین ساخته‌های کونیگزگ اصلاً رقم زیادی نیست.

۹-پاگانی هوآیرا BC پاکتو تمپستا

حداکثر سرعت: ۳۸۰ کیلومتر بر ساعت

شتاب صفر تا ۹۶۲.۸ ثانیه
قدرت۸۳۰ اسب بخار
گشتاور۱۱۰۰ نیوتن متر
قیمت۳.۴ میلیون دلار

شاید پاگانی هوآیرا BC به خاطر سن بالایی که دارد خودروی غیرمعمولی در این لیست به نظر برسد. قدرت این ماشین هم در مقایسه با دیگر خودروهای این لیست چندان زیاد به نظر نمی‌رسد ولی بااین‌حال، این هایپرکار شیک V12 می‌تواند به حداکثر سرعت ۳۸۰ کیلومتر بر ساعت دست پیدا کند. پکیج جدید پاکتو تمپستا (Pacchetto Tempesta به معنای پکیج طوفان) که در سال ۲۰۲۱ معرفی شد، ۲۵ اسب بخار قدرت و ۵۰ نیوتن متر گشتاور به خروجی موتور ۶ لیتری V12 توئین توربوی هوآیرا اضافه کرد.

۱۰-لامبورگینی اونتادور اولتیمائه

حداکثر سرعت: ۳۵۵ کیلومتر بر ساعت

شتاب صفر تا ۹۶۲.۸ ثانیه
قدرت۷۸۰ اسب بخار
گشتاور۷۲۰ نیوتن متر
قیمت ۵۰۰ هزار دلار

لامبورگینی اونتادور هم مثل پاگانی هوآیرا مدت‌زمان زیادی است که در بازار حضور دارد اما این سوپرکار ایتالیایی به پایان عمر خود رسیده است. اولتیمائه آخرین میخ بر تابوت اونتادور است که این تابوت، پرفورمنس V12 بنزینی خالص این شرکت را هم با خود خواهد برد زیرا جانشین اونتادور هیبریدی خواهد بود. موتور ۶.۵ لیتری V12 تنفس طبیعی اولتیمائه تنها ۷۸۰ اسب بخار قدرت و ۷۲۰ نیوتن متر گشتاور دارد که از همهٔ خودروهای این لیست کمتر است ولی با حداکثر سرعت ۳۵۵ کیلومتر بر ساعت و شتاب صفر تا ۹۶ کیلومتر ۲.۸ ثانیه، خداحافظی باشکوهی را با اونتادور رقم خواهد زد.

منبع
Motor1

امیر دهقان

نویسنده و مترجم پدال، عاشق ماشین، عشقی که حد و حصر نداره

مطالب مشابه

‫۶۳ دیدگاه‌ها

 1. Arshia m3csl

  ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (64 ديدگاه)

  انتخابم بین این ماشین ها لامبورگینی اونتادر هست

  موافقم ۳۲
  مخالفم ۲۸
 2. سهیل

  ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (119 ديدگاه)

  لامبورگینی بین بقیه شبیه اسباب بازی هست

  موافقم ۲۷
  مخالفم ۲۲
  1. عاشق لامبرگینی

   ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱
   سوابق: (4 ديدگاه)

   شاه شاهان
   شیر شیر ها
   فقط و فقط سلطان اونتادور
   اخرین تلاشش برای بقا عالی بود خداحافظ سلطان

   مثل سوپرا ماندگار بمان

   موافقم ۱۳
   مخالفم ۳
  2. Arshia m3csl

   ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱
   سوابق: (64 ديدگاه)

   لامبورگینی اونتادر همیشه با ابهته هیچوقت شبیه اسباب بازی نیست لامبورگینی اونتادر و بسیار با ابهت و جذابه این لامبورگینی اونتادر اولتیمائه

   موافقم ۴
   مخالفم ۱
 3. ماهان

  ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (2 ديدگاه)

  بین این ماشین ها کونیگزگ رگرا از قلم افتاده حد اکثر سرعت کونیگزگ رگرا ۴۱۰ کیلومتر برساعته

  موافقم ۱۱
  مخالفم ۰
 4. Erfan

  ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (3 ديدگاه)

  آمارات اشتباهه
  در واقع سریع ترین ماشین بوگاتیه با ۴۹۰ کیلومتر
  وقتی از کویینگ زگ تست گرفتن تونست ۴۸۴ و هنسی هم ۴۸۳ تا پر کنه
  اونا‌آمارایی بود که خودشون منتشر کردن و صحت نداشت

  موافقم ۶
  مخالفم ۵
 5. LH44

  ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (1 ديدگاه)

  برادر شاه شاهان شیرشیران شما، حضورش تو این مقاله بیشتر جنبه ی تزیینی داره.

  موافقم ۳
  مخالفم ۶
 6. صدرا

  ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (5 ديدگاه)

  تو اینکونیگزگ وان وآگرا نیست سرعتشون تا ۴۴۰ تا است درزمن کونیگزگ یسکو تا ۴۸۵ می رفت چی شد

  موافقم ۳
  مخالفم ۱
 7. Tiger

  ۵ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (3 ديدگاه)

  ریمک نورا با ماشین ۸ سیلندری اومده ببشتراز بوگاتی اسب بخار داره اونوقت بوگاتی هرچی سیلندره پرکرده تو کاپوت اما اون قدرت اسب بخارشه درسته سرعتش کمتره اما ماشینای دیگم بودن ک سرعت بیشترو اسب بخارو کشتاور بیشتری داشتن ۸ سسلندرم بودن
  اگه اونام ب اندازه بوگاتی فقط تمرکز کنن ب ساخت ی جور ماشین سرعتی شک نکن دیگه بوگاتی حرفی واس گفتن نخواهد داشت بعد این
  سلطان فقط BMW هرمدلی ک میخواد باشه رو چشام میذارمش 💋

  موافقم ۳
  مخالفم ۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا