چشم اندازهفته نامه

عجیب ترین قوانین رانندگی کشورهای مختلف دنیا را بشناسید!

در این نوشتار می‌خواهیم شما را با عجیب ترین قوانین رانندگی دنیا آشنا کنیم. در این مقاله خواهید دانست در کدام کشورها به خاطر سرعت غیرمجاز به زندان خواهید افتاد و در کدام شهرها نمی‌توانید بیش از حد مجاز سیب‌زمینی حمل کنید!


آیا می‌دانید میزان مجاز سیب‌زمینی‌ای که می‌توانید حمل کنید چقدر است؟ به احتمال زیاد اصلاً نیازی به دانستن این موارد ندارید زیرا هیچ محدودیتی در محل زندگی شما برای این کار وجود ندارد اما اتوکار می گوید حمل میزان مشخصی از سیب‌زمینی قبلاً یک نگرانی بزرگ و با عواقب زیاد برای رانندگان در نیو ساوت ولز استرالیا بود. قوانین رانندگی یک کشور تحت تأثیر خودروها، رانندگان و محیطی خواهد بود که از این وسایل نقلیه استفاده می‌کنند.

اگرچه تقریباً در تمامی کشورها رانندگی با سرعت غیرمجاز و تحت تأثیر مشروبات الکلی و مواد مخدر غیرقانونی است اما به نظر می‌رسد برخی کشورها قوانین عجیبی دارند. به این ترتیب بود که قانون‌گذاران در سراسر جهان مجبور شدند سیب‌زمینی، هدفون و گل پخش کن را هم در نظر بگیرند! در ادامه عجیب ترین قوانین رانندگی دنیا را از نظر خواهید گذراند. با ما همراه باشید.

استرالیا: خودروی خود را قفل کنید

در برخی ایالت‌های استرالیا همچون نیو ساوت ولز، رانندگان باید خودروهای را سریعاً پس از ترک کردنش قفل کنند. حتی اگر راننده چند متر هم از خودروی خود دور نشود باید این قانون را رعایت کند. همچنین بر اساس این قانون رانندگان باید شیشه‌ها را ببندند به این معنی که شیشه یا به‌صورت کامل بسته باشد و یا اینکه از حد معینی پایین نیاید. البته این قانون شامل خودروهایی که فاقد قفل یا شیشه نیستند نمی‌شود. از جمله این خودروها می‌توان به مینی موک یا جیب رانگلر بدون سقف اشاره کرد.

استرالیا: سیب‌زمینی خود را ثبت کنید!

قانون بازاریابی سیب‌زمینی کشور استرالیا که در سال ۱۹۴۶ تصویب شد رانندگانی را که عضو شرکت بازاریابی سیب‌زمینی نیستند از حمل بیش از ۵۰ کیلوگرم سیب‌زمینی منع می‌کند. این موضوع یکی از عجیب ترین قوانین رانندگی دنیا به شمار می‌رود. البته پلیس این کشور نیازی به حمل ترازو ندارد زیرا مجوز تخمین زدن وزن سیب‌زمینی حمل شده را دارند. افرادی که در دهه ۴۰ میلادی این قانون را می‌شکستند با جریمه‌های سنگین مواجه می‌شدند.

بحرین: به زندان برو!

در بحرین پلیس می‌تواند رانندگان را تقریباً برای هر تخلفی بازداشت کرده و به زندان بفرستد. راننده‌ای که از چراغ‌قرمز عبور کند شاید با حداکثر ۶ ماه زندان و جریمه حدود ۱۰۰۰ پوندی مواجه شود. آسیب زدن به دیگران در زمان عبور از چراغ‌قرمز می‌تواند ۱ سال زندان و جریمه حدود ۶۱۰۰ پوندی به همراه داشته باشد.

چین: لاتاری برای رانندگی

یکی از عجیب ترین قوانین رانندگی دنیا در چین دیده می‌شود. مقامات چینی ‌فروش خودروهای جدید در این کشور را بر اساس نوع سوخت محدود می‌کنند تا آلودگی هوا و ترافیک شهری کاهش یابد. در سال ۲۰۱۹ کمیسیون حمل‌ونقل پکن مجوز حضور ۶۰ هزار خودرو با قوای محرکه جدید و ۴۰ هزار مدل پیستونی را صادر کرد. رانندگان در یک سیستم قرعه‌کشی یا لاتاری شرکت کردند تا مجوز خرید خودرو را به دست آورند. شانس برنده شدن در این لاتاری ۱ به ۵۰۰ بود.

قبرس: قبل از رانندگی غذا بخور

در قبرس رانندگان از نوشیدن پشت فرمان منع شده‌اند حتی اگر این نوشیدنی یک بطری آب باشد. خوردن غذا در زمان رانندگی هم ممنوع است زیرا رانندگان باید دو دست خود را همواره روی فرمان بگذارند؛ و همانند بسیاری از کشورهای اسکاندیناوی، قبرس از رانندگان می‌خواهد چراغ‌های جلوی خودروهای خود را همیشه روشن نگه دارند.

فرانسه: دستگاه تست الکل خود را بیاورید!

یکی دیگر از عجیب ترین قوانین رانندگی دنیا در کشور فرانسه دیده می‌شود. رانندگان فرانسوی از سال ۲۰۱۳ به بعد می‌بایست دستگاه تست الکل استفاده نشده را در خودرو داشته باشند. افرادی که این کار را انجام ندهند با ریسک جریمه حدود ۱۰ پوندی یا ۱۱ یورویی مواجه خواهند شد. پلیس راهنمایی این کشور بر اجرای این قانون تأکید دارد و از دستگاه تنفس رانندگان برای بررسی میزان الکل خون آن‌ها استفاده می‌کند.

فرانسه: گواهینامه نداری؟ مشکلی نیست!

رانندگی بدون داشتن گواهینامه در فرانسه کاملاً قانونی است. البته نکته مهم این است که شما باید سن بالاتر از ۱۴ سال داشته و مجوز نشستن پشت فرمان یک وسیله نقلیه چهار چرخ را نیز گرفته باشید. خودروهای بدون نیاز به گواهینامه حداکثر قدرت ۸ اسب بخاری و سرعت ۴۵ کیلومتر در ساعتی دارند. سازندگان این وسایل نیز باید محدودیت‌های وزن مدنظر را رعایت کنند. این وسایل نقلیه کوچک، پر سر و صدا و کند به وفور در جاده‌های فرانسه دیده می‌شوند.

آلمان: باک بنزین خودروی خود را پر نگه دارید

یکی از عجیب ترین قوانین رانندگی دنیا در آلمان وجود دارد. تمام کردن بنزین در شبکه اتوبان‌های آلمان غیرقانونی بوده و مقامات این کشور تمام شدن بنزین را مشکلی قابل‌پیشگیری می‌دانند. آن‌ها می‌گویند توقف در حاشیه اتوبان‌هایی که معمولاً محدودیت سرعت ندارند بسیار خطرناک خواهد بود. جریمه تمام کردن بنزین در این کشور می‌تواند به ۷۰ یورو برسد.

ژاپن: وقتی‌که جاده خیس است مواظب باش!

رانندگان ژاپنی باید قبل از رانندگی در خیابان‌های دارای گودال خوب فکر کنند. در قوانین این کشور آمده که خودروها باید دارای گل پخش‌کن باشند و رانندگان پیش از رسیدن به مسیر دارای چاله پر از آب سرعت خود را کم کنند تا مانع پاشیدن آب و گل‌ولای به عابران شوند.

ژاپن: در خودروی راننده مست ننشین!

ژاپنی‌ها رانندگی در حالت مستی را بسیار جدی می‌گیرند. رانندگی در شرایط تحت تأثیر الکل غیرقانونی بوده اما نکته عجیب اینجاست که سرنشینان اگر با راننده‌ای مست همراه شوند با ریسک حداکثر ۳ سال زندان و جریمه حدود ۳۵۰۰ پوندی مواجه خواهند شد.

مغولستان: هر طور می‌خواهی بران!

این هم جزو عجیب ترین قوانین رانندگی دنیاست. ساکنان این کشور از سمت راست جاده رانندگی می‌کنند اما حدود ۴۸ خودروی موجود در مغولستان از نوع فرمان راست هستند. این رقم در پایتخت یعنی اولان باتور به ۵۵ درصد می‌رسد. واضح است که چنین ترکیبی مشکل‌ساز خواهد بود و مقامات این کشور نیز محدودیت‌هایی را برای واردات خودروها در نظر گرفته‌اند.

اسپانیا: نه به هدفون!

رانندگی با هدفون در هر جای دنیا خطرناک خواهد بود اما این موضوع در اسپانیا صرف‌نظر از گوش دادن به موسیقی یا مکالمه موبایل غیرقانونی است. تنها در صورتی می‌توان از هدفون در زمان رانندگی استفاده کرد که در حال اخذ گواهینامه موتورسیکلت باشید و بخواهید به آموزش‌های مربی گوش دهید.

آفریقای جنوبی: اگر خودروی شما خراب شد پیاده نشوید!

اگرچه این موضوع را نمی‌توان خیلی قانون دانست اما مقامات برخی نواحی آفریقای جنوبی به رانندگان توصیه می‌کنند در صورت خرابی خودرو از آن پیاده نشوند. ماندن در داخل خودرو و درخواست کمک بسیار ایمن‌تر از پیاده شدن و طعمه سارقان شدن خواهد بود.

روسیه: پلاک خودروی خود را تمیز نگه‌دار!

شاید شنیده باشید که رانندگی با خودروی کثیف در روسیه ممنوع است اما این درست نیست. در مسکو رانندگان اگر پلاک خودروی خود را تمیز نگه ندارند با جریمه مواجه خواهند شد. نکته جالب اینکه پلیس این کشور گاهی اوقات از مزیت شایعه یاد شده برای جریمه رانندگانی که خودروی خود را چندین هفته نشسته‌اند استفاده می‌کند. این موضوع به حدی گسترده شده بود که چندین کانال رادیویی در این کشور حقوق رانندگان را به آن‌ها یادآوری می‌کرد.

سوئد: چراغ‌های خودرو را روشن نگه‌دار!

در سوئد تمامی خودروها باید چراغ‌های جلو را صرف‌نظر از نوع جاده یا شرایط آب و هوایی به‌صورت ۲۴ ساعته روشن نگه دارند. البته تا زمان تاریک شدن هوا نیازی به روشن کردن چراغ‌های عقب نیست بنابراین رانندگان خودروهای مدرن‌تر می‌توانند از دیلایت ها استفاده کنند.

سوئیس: خودرو را در خانه نشور!

یکی دیگر از عجیب ترین قوانین رانندگی دنیا در سوئیس دیده می‌شود. رانندگان اجازه شستن خودروی خود در جلوی خانه را ندارند. اگرچه این کار غیرقانونی نیست اما در کل الزامی بوده ولی دولت علیه رانندگان خاطی اعلام‌جرم نمی‌کند. برای شستن خودرو در سوئیس می‌بایست به نزدیک‌ترین کارواش مراجعه کرد تا با استفاده از تجهیزات ویژه خودرو شسته شود.

تایلند: در زمان رانندگی حتماً لباس بپوش!

تایلند آب و هوایی گرم و مرطوب دارد اما این باعث نمی‌شود افراد بدون پیراهن یا تی‌شرت رانندگی کنند. رانندگی بدون پیراهن در خودرو، اسکوتر و حتی دوچرخه غیرقانونی بوده و مقامات این کشور در سال ۲۰۱۴ به توریست‌ها هشدار دادند که قانون یاد شده شامل حال آن‌ها نیز می‌شود.

آمریکا: نه به بررسی و معاینه فنی!

ایالت‌ها و شهرهای آمریکا این اختیار را دارند که تصمیم بگیرند آیا خودروها نیازی به پاس کردن بررسی‌های منظم ایمنی و آلایندگی دارند یا خیر. برخی ایالت‌ها، خودروهای خاص را بر اساس سن یا استایل بدنه از این بازرسی‌ها معاف می‌کنند درحالی‌که برخی بخش‌ها به کلی این تست‌ها را حذف کرده‌اند. میشیگان، مونتانا و داکوتای شمالی کاملاً بدون بازرسی ایمنی و آلایندگی هستند.

آمریکا: سوار کردن افراد به پشت وانت مشکلی ندارد!

این هم یکی دیگر از عجیب ترین قوانین رانندگی در آمریکاست. در هاوایی شما می‌توانید افراد را پشت وانت خود سوار کنید. البته برخی نکات باید رعایت شود از جمله اینکه فرد سوار شده حداقل ۱۲ سال سن داشته باشد و تمامی صندلی‌های داخل کابین نیز باید پر باشند. برخی افراد می‌گویند سوار شدن افراد به پشت وانت مشکلی ندارد و به سنتی در هاوایی تبدیل شده اما برخی افراد نیز آن‌ها را بسیار خطرناک می‌دانند.

آمریکا: لاستیک‌های خودرو را ساکت نگه‌دار!

اگر لاستیک‌های خودروی خود را در دربی کانزاس دود کنید شورشی خواهید بود! این شهر ۲۵ هزار نفری برن اوت را ممنوع کرده است. هر فردی که این کار را انجام دهد با ریسک جریمه ۵۰۰ دلاری یا ۳۰ روز زندان مواجه خواهد شد.

فرانسه: چراغ‌های زردرنگ

برای چندین دهه، خودروهای پلاک شده در فرانسه باید از چراغ‌های جلوی زردرنگ استفاده می‌کردند. ریشه این قانون به سال ۱۹۳۶ بازمی‌گردد. ظاهراً در آن زمان سربازان با این قانون می‌توانستند خودروهای فرانسوی و دشمن را در زمان جنگ تشخیص دهند. البته برخی افراد نیز می‌گویند این قانون ربطی به جنگ ندارد و چراغ‌های زرد برای جلوگیری از کور شدن آنی رانندگان روبرو الزامی شدند. به‌هرحال استفاده از چراغ‌های جلوی زرد تا سال ۱۹۹۳ در فرانسه الزامی بود.

ژاپن: دو سوئیچ

به آخرین بخش از عجیب ترین قوانین رانندگی دنیا می‌رسیم. در اوایل قرن ۲۰ میلادی، استفاده از یک سوئیچ که چراغ‌ها را کنترل کند برای خودروهای بازار ژاپن غیرقانونی بود. سوئیچ روی داشبورد می‌توانست چراغ‌های جلو را روشن کند اما خودروسازان باید سوئیچ دوم و جداگانه‌ای را در پشت خودرو و برای چراغ‌های عقب نصب می‌کردند. ایده اصلی این بود که اگر رانندگان مجبور به پیاده شدن از خودرو و روشن کردن چراغ‌های عقب می‌شدند آن موقع می‌توانستند بفهمند که چراغ‌های عقب کار می‌کند یا خیر.

شاهین احمدزاده

نویسنده و مترجم وبسایت "پدال"

مطالب مشابه

‫۳۷ دیدگاه‌ها

 1. corvette

  ۱۴ شهریور ۱۴۰۱
  سوابق: (110 ديدگاه)

  که اینطور

  موافقم ۲۸
  مخالفم ۸
  1. chevo

   ۱۵ شهریور ۱۴۰۱
   سوابق: (16 ديدگاه)

   ایران هم اگر در لاین خودت رانندگی کنی قطعا تصادف میکنی

   موافقم ۲۳
   مخالفم ۰
   1. bizhan nano

    ۱۵ شهریور ۱۴۰۱
    سوابق: (9 ديدگاه)

    ایران یکی از مزخرف ترین قوانین رو داره،تمام دنیا خودرو یه مکان شخصیه بجز ایران،تمام دنیا بیشتر خودروها از توی کارخونه شیشه هاشون دودیه یا ضد اشعه خورشید ولی اینجا به محلی برای کسب درآمد تبدیل شده،ایران حتی با ارتفاع ماشینت مشکل داره آخه ادم حسابی ارتفاع ماشین بنده چه ربطی به شما داره؟؟؟؟؟

    موافقم ۱۷
    مخالفم ۲۱
 2. آرین

  ۱۴ شهریور ۱۴۰۱
  سوابق: (335 ديدگاه)

  ایران: قانون؟!

  موافقم ۶۰
  مخالفم ۴
  1. mahdi-es17

   ۱۴ شهریور ۱۴۰۱
   سوابق: (218 ديدگاه)

   گاز بده ازت سبقت نگیرن 😂

   موافقم ۷۳
   مخالفم ۲
   1. Shayan

    ۱۴ شهریور ۱۴۰۱
    سوابق: (108 ديدگاه)

    🚗

    موافقم ۲۱
    مخالفم ۰
  2. بهراد

   ۱۴ شهریور ۱۴۰۱
   سوابق: (228 ديدگاه)

   قانون؟ نمیدونم در مورد چی داری حرف میزنی 😂

   موافقم ۴۳
   مخالفم ۰
 3. ایلیا

  ۱۴ شهریور ۱۴۰۱
  سوابق: (131 ديدگاه)

  والا تو فرانسه که حتی ۱ کیلومتر از حد مجاز برونی پولاتو با گواهینامه میگرن عین بدبختا میندازنت کنار خیابون (اونایی از قدیم تاپ گیر دیدن میفهمن)عجیبه بدون گواهینامه میتونی رانندگی کنی

  موافقم ۴۷
  مخالفم ۰
 4. Reza Waffen SS

  ۱۴ شهریور ۱۴۰۱
  سوابق: (4301 ديدگاه)

  فقط مال تایلند

  موافقم ۴۳
  مخالفم ۲
  1. سید امین حسینی

   ۱۵ شهریور ۱۴۰۱
   سوابق: (1 ديدگاه)

   چرا یک اکانت با نشان فاشیستی نازی اینجا باید باشه؟!!

   موافقم ۲۳
   مخالفم ۱۷
   1. Radmehr

    ۱۵ شهریور ۱۴۰۱
    سوابق: (340 ديدگاه)

    ایشون یکی از قدیمیترینای اینجان
    شما به پروفایلشون چیکار دارین؟

    موافقم ۱۳
    مخالفم ۹
 5. charger

  ۱۴ شهریور ۱۴۰۱
  سوابق: (395 ديدگاه)

  ایران :
  چراغ سبز = حرکت
  چراغ زرد = حرکت با سرعت زیاد
  چراغ قرمز = اگه افسر و دوربین نبود حرکت

  موافقم ۶۵
  مخالفم ۰
  1. PURIYA

   ۱۴ شهریور ۱۴۰۱
   سوابق: (136 ديدگاه)

   🤣🤣 واااای لامصب روده بر شدم

   موافقم ۲۷
   مخالفم ۰
 6. JDM lover

  ۱۴ شهریور ۱۴۰۱
  سوابق: (886 ديدگاه)

  جالب بود
  بنظرم ممنوع بودن دنده عقب تو کیش هم میتونست باشه

  موافقم ۴۲
  مخالفم ۱
 7. Twin H Power

  ۱۴ شهریور ۱۴۰۱
  سوابق: (196 ديدگاه)

  ژاپن: وقتی‌که جاده خیس است مواظب باش!

  این یکی منو یاد پیاده رفتن به مدرسه تو روزای بارونی انداخت ..‌.

  موافقم ۳۱
  مخالفم ۰
 8. 4wheeled

  ۱۴ شهریور ۱۴۰۱
  سوابق: (57 ديدگاه)

  تایلند 🤣

  موافقم ۲۱
  مخالفم ۰
 9. افشار

  ۱۴ شهریور ۱۴۰۱
  سوابق: (531 ديدگاه)

  این قانون در ژاپن اصلا عجیب نبوده و اتفاقا بسیار هم خوب و عالی بوده چون نوشته شده : (( رانندگان ژاپنی باید قبل از رانندگی در خیابان‌های دارای گودال خوب فکر کنند. در قوانین این کشور آمده که خودروها باید دارای گل پخش‌کن باشند و رانندگان پیش از رسیدن به مسیر دارای چاله پر از آب سرعت خود را کم کنند تا مانع پاشیدن آب و گل‌ولای به عابران شوند.)) ، برای اینکه بعضی از راننده هایی هستن که در زمان بارندگی مثل گاو رانندگی میکنن و با سرعت از روی گودالها و جاهایی که آب جمع شده رد میشن و سر تا پای عابرهای پیاده رو به نکبت میکشن !!

  موافقم ۳۸
  مخالفم ۰
 10. aMiRsHaYaN

  ۱۴ شهریور ۱۴۰۱
  سوابق: (379 ديدگاه)

  قوانین ژاپن کاملا منطقیه
  ایران: رسیدی به دوربین سرعت کم کن بعدش تاپ اسپید بگیر 😂😂
  فاقانسه: گواهینامه نداقی؟ موشکل یوختی

  موافقم ۳۰
  مخالفم ۰
 11. AmirAli

  ۱۴ شهریور ۱۴۰۱
  سوابق: (64 ديدگاه)

  این بده

  موافقم ۱۳
  مخالفم ۰
 12. PURIYA

  ۱۴ شهریور ۱۴۰۱
  سوابق: (136 ديدگاه)

  خیلی مطلب قشنگی بودم از اینا بیشتر بگذارید خوشمان آمد

  موافقم ۸
  مخالفم ۰
 13. A.A.S

  ۱۴ شهریور ۱۴۰۱
  سوابق: (69 ديدگاه)

  والا خیلیاش هم عجیب نبود

  موافقم ۵
  مخالفم ۰
 14. Pedram7

  ۱۴ شهریور ۱۴۰۱
  سوابق: (58 ديدگاه)

  عجیبه!

  موافقم ۱
  مخالفم ۱
 15. Payfast

  ۱۴ شهریور ۱۴۰۱
  سوابق: (490 ديدگاه)

  تایلند آب و هوایی گرم و مربوط دارد
  مربوط؟

  موافقم ۱۶
  مخالفم ۰
  1. PURIYA

   ۱۴ شهریور ۱۴۰۱
   سوابق: (136 ديدگاه)

   ربطش اینکه میگه اگه گرم بود دلیل نمیشه با رکابی و شلوارک رانندگی کنی

   موافقم ۹
   مخالفم ۱
   1. Payfast

    ۱۵ شهریور ۱۴۰۱
    سوابق: (490 ديدگاه)

    اخه مگه نباید مرطوب باشه؟

    موافقم ۵
    مخالفم ۰
 16. mr-naftalin-az-roghan-abad-70

  ۱۴ شهریور ۱۴۰۱
  سوابق: (362 ديدگاه)

  ایران: جون هزاران نفرو بگیر برامون مهم نیست.

  موافقم ۱۴
  مخالفم ۰
 17. AMD

  ۱۴ شهریور ۱۴۰۱
  سوابق: (138 ديدگاه)

  قوانین ایران:
  در ماشین که خوبه باید ۶۰۰ جاشون قفل کنی وگرنه سرویسی .
  با سرعت از چاله آب رد شو فاز خوبی میده و میتونی گند بزنی به مردم
  گواهینامه ندارم موشکل داری ؟
  میدونی کارواش چنده ؟ماشینو تو همین حیاط میشوریم هرچند که اونم پولیه پس بیخیال
  هدفون ؟ یه باند می زارم شهر بلرزه
  تصادف شد پیاده نشم؟ اصلش دعواست
  میخوام با شورتک و زیر پیرهن تو ماشینم باشم چهار دیواری اختیاری
  معاینه فنی کیلو چنده بابا
  (و موردی از همه عجیبتر که برا خودمم عجیب بود )وانت فازش به اینه که پشتش ۳۰ نفرو جا کنی این سوسول بازیا چیه ؟

  موافقم ۲۵
  مخالفم ۰
 18. Elemento

  ۱۵ شهریور ۱۴۰۱
  سوابق: (11589 ديدگاه)

  چراغ زرد ماشینای فرانسوی به یکی از مهم ترین سوالام در مورد چرایی زرد رنگ بودن چراغ های فرانسوی های کلاسیک پاسخ داد
  مرسی

  موافقم ۱۰
  مخالفم ۰
 19. نویدی

  ۱۵ شهریور ۱۴۰۱
  سوابق: (9 ديدگاه)

  آفرین به بحرین،شدیدا این قانون توی ایران واجبه.

  موافقم ۹
  مخالفم ۰
 20. Mohammad

  ۱۵ شهریور ۱۴۰۱
  سوابق: (18 ديدگاه)

  دقت کردین مدل ماشین خریدن تو چین چقدر شبیه ایران بود؟

  موافقم ۱۶
  مخالفم ۰
  1. soulsmaster

   ۱۵ شهریور ۱۴۰۱
   سوابق: (34 ديدگاه)

   این سوال منم بود و فکر میکردم دلیل علمی داره که ندارد‌

   موافقم ۶
   مخالفم ۰
   1. soulsmaster

    ۱۵ شهریور ۱۴۰۱
    سوابق: (34 ديدگاه)

    اشتباه ریپ زدم🤦‍♂️

    موافقم ۲
    مخالفم ۰
 21. Radmehr

  ۱۵ شهریور ۱۴۰۱
  سوابق: (340 ديدگاه)

  طبق گرند تور، ۳۵ درصد آهنگ های پاپی که از رادیوی فرانسه پخش میشن باید به زبان فرانسوی باشن…

  موافقم ۹
  مخالفم ۰
 22. nima1912

  ۱۶ شهریور ۱۴۰۱
  سوابق: (20 ديدگاه)

  بعضی از قوانین جالبن و لازم!

  موافقم ۳
  مخالفم ۰
 23. مسعود

  ۱۶ شهریور ۱۴۰۱
  سوابق: (26 ديدگاه)

  ایران : گاز ورمه

  موافقم ۵
  مخالفم ۰
 24. مجتبی .

  ۱۸ شهریور ۱۴۰۱
  سوابق: (112 ديدگاه)

  من تو کشور خودمون هم برای پلاک کثیف وهم برای هدفون جریمه شدم. ماشین خریدن ماهم مثل چینیاس

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 25. مهدی

  ۲۱ شهریور ۱۴۰۱
  سوابق: (460 ديدگاه)

  من با دیلایت در روزهایی که هوا روشنایی مناسبی دارد مخالف هستم باید خاموش شود چون بلاخره اگر روشن باشه در گرمایش زمین موثر است و مناسب نیست
  این قانون باید در همه دنیا جاری شود و سیستم دیلایت باید اتومات باشد و در هوای روشن خاموش شود

  موافقم ۰
  مخالفم ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا