ولوو

گشت‌وگذار در موزه ولوو؛ جذاب‌ترین پدیده خودرویی سوئد

موزه جدید ولوو در گوتنبرگ سوئد جایی است که علاقه‌مندان این برند خوش‌نام را راضی خواهد کرد.


زمانی که تلاش می‌کنید توریست‌ها را جذب کنید تأسیس موزه و دنیایی اختصاصی برای یک برند کار خوبی خواهد بود. بیرمنگام انگلستان دنیای کدبوری را دارد. اورلاندو فلوریدا هم دنیای دیزنی را به خود اختصاص داده و همین موضوع در کشورهای دیگر نیز دیده می‌شود. تا همین چندی پیش شهر گوتنبرگ سوئد پر از ساختمان‌های تاریخی و موزه‌های باشکوه بود اما دنیایی در آن وجود نداشت اما حالا بازدیدکنندگان از این شهر سوئد می‌توانند وارد دنیای ولوو شوند.

گوتنبرگ از سال ۱۹۲۷ تاکنون خانه ولوو بوده اما مقر اصلی این شرکت حدود ۱۲ کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد. در مقر ولوو که موزه‌ای قرار داشت که وسایل نقلیه بخش سواری و سنگین ولوو را در خود جای داده بود. این مقر هم‌اکنون بسته شده و مدل‌های کلیدی هر دو شرکت در قلب دنیای ولوو به نمایش گذاشته شده‌اند. البته دنیای ولوو فقط به گذشته نگاه ندارد و جذابیت‌های زیادی را در دسترس بازدیدکنندگان قرار می‌دهد. موزه ولوو به گونه‌ای طراحی شده که نیم‌نگاه سوئدی‌ها به آینده را نیز نشان دهد. برای مثال فضایی برای جلسات و استراحت و… نیز وجود دارد. مگنوس رامی رئیس دنیای ولوو می‌گوید:

ولوو در گوتنبرگ بوده اما ما همیشه در بخش متفاوتی از شهر زندگی کرده‌ایم. این برای اولین بار است که به مرکز شهر نقل‌مکان کرده‌ایم تا طیف وسیع‌تری از بازدیدکنندگان را به خود جذب کنیم. هدف ما این است که مطمئن شویم شما به خوبی می‌توانید مسیر پیش روی ولوو را احساس کنید

اما قبل از آنکه به گذشته، حال یا آینده ولوو بپردازیم بهتر است ساختمان این تأسیسات را بررسی نماییم. این ساختمان توسط معماران هنینگ لارسن طراحی شده و فضایی گرد و وسیع دارد. سه تکیه‌گاه چوبی درخت مانند و بزرگ از کف بتنی بالا آمده‌اند و حالتی شبیه یک سایبان بزرگ را تشکیل داده‌اند. استفاده از پنجره‌ها و شیشه‌های بزرگ باعث شده نور زیادی به داخل بتابد و در کل این مجموعه بسیار مدرن و سوئدی کار شده است. ورود به دنیای ولوو رایگان است و با حضور در این ساختمان به فضاهای مراسم، مرکز نمایش با ظرفیت بیش از ۱۰۰۰ نفر و همچنین رستوران دسترسی خواهید داشت. مدیر مجموعه می‌افزاید:

حضور رایگان در این مجموعه اهمیت زیادی در فرهنگ سوئدی دارد. ما می‌خواهیم اینجا یک مقصد جذاب باشد و افراد بخواهند آن را ببینند. ما مردم را دوست داریم و می‌خواهیم اینجا فضایی باشد که اگر به گوتنبرگ آمدید از آن‌ هم بازدید کنید

البته برای حضور در برخی بخش‌ها باید بلیت خریداری کنید و زمانی که این کار را انجام دهید سفر شما با نمایش خودروها شروع نخواهد شد بلکه یک سری ویژگی‌های تعاملی وجود خواهد داشت که بسیاری از آن‌ها طبیعتاً روی ایمنی و محیط‌زیست تمرکز دارند. نگران نباشید! دنیای ولوو جذاب‌تر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد. نمایشگاه‌هایی وجود دارند که نشان می‌دهند چگونه ولوو سیستم‌های ایمنی از کمربند ایمنی گرفته تا آدمک‌های تست را ساخته است. در یکی از بخش‌ها شما پرتره‌هایی از افرادی را می‌بینید که جانشان با استفاده از کمربند ایمنی حفظ شده و داستان زندگی آن‌ها نیز پخش می‌شود. در یکی دیگر از بخش‌ها یک شبیه‌ساز رانندگی کارتونی وجود دارد که برای هشدار درباره حواس‌پرتی زمان رانندگی طراحی شده و یک کاراکتر از شما می‌خواهد تا در حین رانندگی یک وظیفه خاص را روی نمایشگر لمسی بزرگ انجام دهید. همچنین می‌توانید در استخر توپ جست‌وجو کرده یا حضور در تونل باد را تجربه کنید.

بخش‌های دیگری نیز در موزه ولوو وجود دارند که جنبه سرگرمی خواهند داشت. در یکی از بخش‌ها نمایشگر منحنی بزرگی قرار دارد که شکل‌ها و تصاویر متنوعی را بر اساس حرکات بازدیدکنندگان می‌سازد. رامی می‌گوید:

ما می‌خواهیم به بازدیدکنندگان نشان دهیم ولوو فقط به خودرو خلاصه نمی‌شود. این برند بسیار روی انسان تمرکز دارد و بنابراین به دنبال این هستیم که نشان دهیم ولوو چگونه می‌تواند از تکنولوژی برای کمک به مردم استفاده کند.

در ادامه بازدید از دنیا و موزه ولوو به برخی از خودروهای حاضر در این ساختمان اشاره می‌کنیم:

 • ولوو OV4 (سال ۱۹۲۷ تا ۱۹۲۹)

این اولین خودروی ولوو است و ۱۰ نمونه اول آن در استکهلم ساخته شده‌اند و سپس شرکت به گوتنبرگ نقل‌مکان کرده است. البته تولید این خودرو به خوبی پیش نرفت چراکه دنده اکسل عقب به نادرستی نصب شده بود و خودرو در اولین تست فقط رو به عقب حرکت می‌کرد. مشتریان همچنین علاقه زیادی به خرید خودروی روباز در سوئد نداشتند مخصوصاً اینکه قیمت آن نیز بالا بود. همین موضوع باعث شد ولوو تا دهه ۴۰ میلادی سودده نباشد.

 • ولوو LV4 (سال ۱۹۲۸ تا ۱۹۲۹)

اگر فکر می‌کنید استفاده مشترک از پلتفرم‌ها ایده‌ای جدید است در اشتباه هستید. ولوو که با OV4 به مشکل برخورده بود به فکر تولید تراک LV4 افتاد. این خودرو از همان پیشرانه ۲۸ اسب بخار OV4 استفاده می‌کرد اما شاسی آن تقویت شده بود. ۵۰۰ دستگاه اول تولیدی در ۶ ماه به فروش رسیدند تا ولوو به آینده امیدوار باشد.

 • ولوو PV36 کاریوکا (سال ۱۹۳۵ تا ۱۹۳۸)

تا دهه ۳۰ میلادی ولوو هنوز نفهمیده بود چگونه خودروهایی سودده بسازد اما از نظر طراحی پیشرفت‌های خوبی داشت. PV36 از بدنه‌ای سرراست سود می‌برد و همین امر راندمان آن را بهبود بخشیده بود. متأسفانه فقط ۵۰۰ دستگاه از این خودرو به فروش رفت. نکته دیگر اینکه کاریوکا نام مستعار یکی از ساکنان ریودوژانیرو برزیل است و مشخص نشده که چرا نام آن با این خودرو همراه شده است.

 • اتوبوس سفید ولوو (سال ۱۹۴۵)

این اتوبوس سفید هم‌اکنون در بخش نمایش ویژه ولوو قرار دارد و جزو شاخص‌ترین محصولات به نمایش درآمده است. در ماه‌های پایانی جنگ جهانی دوم، صلیب سرخ سوئد ناوگانی از خودروها را راهی کمپ‌های اسرا کرد تا زندانیان را نجات داده و به سوئد بازگردانند. ۷۵ خودرو از جمله همین اتوبوس با صدها سفری که انجام دادند باعث حفظ جان بیش از ۱۵ هزار زندانی شدند.

 • ولوو پنتا آکواماتیک (سال ۱۹۵۹ تاکنون)

گروه ولوو فقط روی وسایل نقلیه زمینی کار نمی‌کند. این شرکت در سال ۱۹۵۹ پیشرانه قایق پنتا آکواماتیک را معرفی کرد که ویژگی‌های پیشرفته زیادی داشت. این پیشرانه در تاریخ صنعت قایق‌سازی به عنوان یک تحول مهم ارزیابی می‌شود.

 • ولوو PV445 دوئت (سال ۱۹۵۳ تا ۱۹۶۰)

با PV444 بود که شانس به بخش خودروسازی ولوو رو کرد، خودرویی که به عنوان محصولی کوچک و ارزان‌قیمت در سال‌های آخر جنگ جهانی دوم توسعه یافت. PV444 اولین خودروی سودده ولوو بود و شاسی آن برای محصولات متنوعی از جمله PV445 دوئت به عنوان اولین خودروی استیشن شرکت بکار رفت.

 • خودروی ایمنی آزمایشی ولوو (سال ۱۹۷۲)

این خودرو در سال ۱۹۷۲ و در ژنو معرفی شد و آزمایشگاهی برای بررسی تجهیزات ایمنی روی خودروهای تولید انبوه بعدی بود. از جمله این تجهیزات می‌توان به کیسه هوا، دوربین دید عقب، ترمز ضد قفل و سپر جاذب نیرو اشاره کرد. رنگ خاص خودرو هم به خاطر وضوح دید انتخاب شده بود و یک نوار هم روی کاپوت کشیده شد تا درک از عمق را بهبود بخشد.

 • پروتوتایپ برقی ولوو (سال ۱۹۷۶)

یک ولووی برقی رادیکال با ابعادی کوچک؟ این پروتوتایپ را می‌توان جد EX30 دانست. در واقع پروژه موردبحث توسط شرکت مخابرات سوئد برای توسعه یک ون نامه‌رسان بدون آلایندگی کلید خورد و تنها ۲۶۸۰ میلی‌متر طول داشت. قدرت پروتوتایپ برقی ولوو هم به ۱۳ اسب بخار می‌رسید و البته باتری‌ها نیز وزن بالایی داشتند. شارژ این باتری‌ها ۱۰ ساعت طول می‌کشید و فقط شعاع حرکتی ۴۵ کیلومتری را فراهم می‌کردند.

 • کانسپت زیست‌محیطی ولوو (سال ۱۹۹۲)

یکی از چندین کانسپت برجسته ولوو همین محصول است که پیش‌نمایشی از S80 با تکنولوژی‌های جدید بود. در ساخت این کانسپت از متریال بازیافتی استفاده شده است. برای مثال شاسی و کابین پذیرای چنین موادی شده‌اند.

 • ولوو ۷۶۰ GLE (سال ۱۹۸۲ تا ۱۹۹۰)

ولوو که از بحران نفتی دهه ۷۰ میلادی آسیب شدیدی دیده بود به دنبال ادغام با ساب یا حتی فروش سهام به دولت نروژ بود اما در نهایت تصمیم گرفته روی تولید خودرویی جدید با کد ۱۱۵۵ تمرکز کند. نتیجه این پروژه خودروی ۷۶۰ بود که وزن و مصرف سوخت کمتری نسبت به مدل ۲۴۰ داشت و طراحی جعبه‌ای نیز باعث شد طرفداران زیادی پیدا کند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲۳۷ رای

شاهین احمدزاده

نویسنده و مترجم مجله "پدال"

مطالب مشابه

‫۲۱ دیدگاه‌ها

 1. Ni

  ۲۳ خرداد ۱۴۰۳
  سوابق: (2 ديدگاه)

  دوستان به نظرتون ام وی ام ۵۲۰ بهتره یا پرشیا و سمند؟ منظورم از نظر امنیت و استهلاک و وفور قطعات و قیمت تعمیرات هست

  موافقم 10
  مخالفم 6
  1. پیرمرد قدیمی

   ۲۳ خرداد ۱۴۰۳
   سوابق: (156 ديدگاه)

   با ملاک هایی که شما مد نظرتون هست اگر قصد خرید خودروی داخلی دارید قطعا رنو L90 کم کارکرد یا رانا LX سرحال گزینه مناسبیه اما اگر چینی میخواید من mvm 315 توصیه میکنم نسبت به 206 تیپ 2 و 5 بهتر عمل کرده.

   موافقم 10
   مخالفم 4
  2. ۲۳ خرداد ۱۴۰۳
   سوابق: (4716 ديدگاه)

   سمند ماشین خوبیه فقط خیلی چرته ولی از پرشیا بهتره ام وی ام ۵۳۰ رو تجربه سوار شدنشو ندارم ولی اریزو ۵ رو تو ایران مال سوار شدم خیلی ماشین باحالیه ولی ماشین خوبیه
   شاید ام وی ام بهتر باشه حالا انتخاب با خودته یه ۱۰۰ تومن وام بگیر ۵۵۰ بخر هرکس داشته راضی بوده موتورش هم ۲۰۰۰ هست خوبه

   موافقم 4
   مخالفم 9
  3. Hadi

   ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
   سوابق: (588 ديدگاه)

   مزدا 323

   موافقم 7
   مخالفم 4
  4. Behnood

   ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
   سوابق: (1059 ديدگاه)

   یکی از دوستان اشاره کردند ۵۵۰ گزینه بسیار عالی و مناسبیه مشخصاتش با ۵۳۰ یکیه ولی ظاهر و کابین زیباتر و سر زندهتری داره موتورش هم آریزو قوی تر و بهتره آریزو کم شتاب و پرسر و صداست

   موافقم 4
   مخالفم 0
  5. محسن

   ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
   سوابق: (1 ديدگاه)

   سلام
   اولا ۵۳۰ نه ۵۲۰
   بعد هم من چند ساله ام وی ام ۵۳۰ دارم قبلش ماشینهای ایران خودرو رو هم داشتم از این ماشین به مراتب راضی ترم تا از بقیه اگه ماشین رو‌فرم و‌سرحالشو پیدا کردی با خیال راحت بگیر و حالشو ببر

   موافقم 1
   مخالفم 2
  6. مهدی

   ۲۶ خرداد ۱۴۰۳
   سوابق: (18 ديدگاه)

   سمند ای اف سون هم امنیت و هم قدرت و هم استحلاک پایین به شرط رسیدگی به روغن موتور

   موافقم 0
   مخالفم 0
 2. زیزیگولو

  ۲۳ خرداد ۱۴۰۳
  سوابق: (5908 ديدگاه)

  تکنولوژی، کیفیت، عملکرد، طراحی، امنیت خودرو و در نهایت تولید یه محصول ارزشمند و اون رو در اختیار مشتری قرار دادن و از اون‌ طرف راضی بودن مشتری از خرید خدمات در طول گارانتی و حتی بعد از گارانتی …….. و همه اینا چیزیه که کمپانیای بزرگ بین اللمللی به مشتریاشون ارائه میدن

  موافقم 9
  مخالفم 1
  1. زیزیگولو

   ۲۳ خرداد ۱۴۰۳
   سوابق: (5908 ديدگاه)

   خرید و خدمات در طول گارانتی

   موافقم 2
   مخالفم 2
  2. بابایی

   ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
   سوابق: (1 ديدگاه)

   که خودروسازان ایرانی هیچکدوم رو ارائه نمیدن

   موافقم 2
   مخالفم 1
 3. Gabriel

  ۲۳ خرداد ۱۴۰۳
  سوابق: (117 ديدگاه)

  سوئد خیلی خوبه؟آره؟یادتون باشه پادشاهی مشروطه است.

  موافقم 8
  مخالفم 6
 4. جرمی کلارکسون

  ۲۳ خرداد ۱۴۰۳
  سوابق: (553 ديدگاه)

  ماشین های زیباتری داخل موزه نبود؟
  کانسپت زیست محیطی ولوو رو دیدم احساس میکنم صفحه کلاچم باید عوض کنم

  موافقم 9
  مخالفم 2
  1. پیام۲

   ۲۳ خرداد ۱۴۰۳
   سوابق: (220 ديدگاه)

   نه اون بخاطر چیز دیگس

   موافقم 0
   مخالفم 3
 5. پیرمرد قدیمی

  ۲۳ خرداد ۱۴۰۳
  سوابق: (156 ديدگاه)

  جالب ترین محصول برای من، کانسپت زیست محیطی مدل ۱۹۹۲ بود و اینکه مقاومت بدنه و ستون هایی که از مواد بازیافتی ساخته شدن دیدنیه 😁

  موافقم 4
  مخالفم 2
  1. جرمی کلارکسون

   ۲۳ خرداد ۱۴۰۳
   سوابق: (553 ديدگاه)

   😐😐😐😐

   موافقم 1
   مخالفم 1
 6. Amirsh

  ۲۳ خرداد ۱۴۰۳
  سوابق: (78 ديدگاه)

  عجب معماری ایی داره
  آدمو یاد تئاتر شهر میندازه نماش

  موافقم 10
  مخالفم 1
 7. GMA

  ۲۳ خرداد ۱۴۰۳
  سوابق: (806 ديدگاه)

  ولوو، دوست داشتنی و بی حاشیه ❤️

  موافقم 8
  مخالفم 1
 8. ۲۳ خرداد ۱۴۰۳
  سوابق: (4716 ديدگاه)

  یکی از بهترین خودرو سازان دنیا همین ولوو هست پرچم سوئدو برده بالا

  موافقم 9
  مخالفم 1
 9. Aradkhodaverdi

  ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
  سوابق: (129 ديدگاه)

  موزه ایمنی جهان

  موافقم 10
  مخالفم 1
 10. علی

  ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
  سوابق: (1 ديدگاه)

  چه جالب جذاب و مفهومی و چه اعتماد و تعهدی دارن اینا به خودرسازی خودشون ولی جالب تر از اون هموطنان عزیزمون بودن که ذیل این مقاله جذاب بحث خرید سمند یا ام وی ام میکردن😂

  موافقم 4
  مخالفم 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا