خلاصه‌ای از تاریخچه کمپانی دانگ فنگ موتور

ازجمله خودروسازان چینی که بیشتر به‌واسطه فروش و مونتاژ خودروهای سنگین خود در کشورمان شناخته می‌شود، خودروسازی دانگ فنگ (DONGFENG) است. چند صباحی است که این مجموعه به عرضه خودروهای سبک نیز در ایران مبادرت می‌ورزد، که نخستین نمونه از آن، عرضه پیکاپ ریچ (RICH) می‌باشد، خودرویی که چند سالی است جانشین خودروی نیسان پیکاپ در خط تولید پارس‌خودرو شد ولی به لحاظ کیفی فرسنگ‌ها از آن دور، و تنها صورتی از آن را به یادگار دارد و نه سیرتش را. و اما آن دیگری، مینی‌کراس‌اووری است به نام H30، که ثبت‌نام از این خودرو هم مدتی است توسط ایران‌خودرو آغاز شده است.

logo-dongfeng
کمپانی دانگ فنگ، یک خودروساز دولتی در چین است و در حال حاضر، در کنار شرکت‌هایی همچون چانگان، سایک و فاو، به‌عنوان یکی از چهار سازنده بزرگ خودرو در این کشور مطرح است. کل تولیدات این شرکت در سال 2014 میلادی، معادل 3.5 میلیون دستگاه خودرو اعم از سبک و سنگین بود که از این تعداد، نزدیک به 450 هزار دستگاه از آن را خودروهای سنگین دربر می‌گرفت که البته این حجم از تولید، بیش از کل خروجی رقبای وطنی‌اش بود.

Dongfeng Rich China 2012
Dongfeng Rich China 2012

دانگ فنگ که در زبان چینی به معنای ” توفان شرق ” می‌باشد، کمی کمتر از نیم قرن پیش، یعنی در سال 1969 میلادی، در شهر ووهان (WUHAN)، مرکز استان هبی (HEBI) پا به عرصه وجود نهاد. دستور تأسیس آن نیز توسط شخص مائو زدونگ (MAO ZEDONG) صادر شد و این کار هم در راستای استراتژی سیاسی او مبنی بر خلق “جبهه سوم” صورت پذیرفت، از همین رو بود که این کمپانی در استان دورافتاده‌ای همچون هبی احداث شد تا بلکه از تعرض و گزند دشمن خارجی مصون بماند.

Donfeng-truck
مأموریت اصلی این کمپانی تنها ساخت خودروهای تجاری بود، زیرا در چین آن دوره، ساخت خودروهای سواری و نیز تملک آن، محلی از اعراب نداشت و به‌جز خودروهای دولتی که جهت تردد مقامات و صاحب‌منصبان به کار می‌رفت، مقوله‌ای به نام مالکیت خودروهای شخصی خودروهای سواری اصلاً وجود خارجی نداشت، و این وضع تا مدت‌های مدیدی پس از این تاریخ هم برقرار بود، مثلاً در سال 1983 میلادی (1362 شمسی)، درمجموع تنها 60 تن از ساکنان این کشور مالک خودروی شخصی بودند! و تازه این رقم حدود یک دهه بعد، یعنی در سال 1994 میلادی، به 50 هزار دستگاه رسید. برای مقایسه بد نیست یادآور شویم که در آن زمان بیش از دو میلیون خودروی شخصی در کشورمان تردد می‌نمودند.

Inside A Dongfend Dongfeng Peugeot-Citroen Plant
بین سال‌های 1978 الی 1985 میلادی، در کنار اصلاحات اقتصادی که توسط شخص دنگ ژیائوپینگ (DENG XIAOPING) رهبر و دبیرکل وقت جمهوری خلق چین، صورت پذیرفت، دانگ فنگ هم به یکی از دو تولیدکننده بزرگ کامیون در چین مبدل شد. در آن زمان، این شرکت به‌صورت بخش‌های مجزا و پراکنده از یکدیگر اداره می‌شد اما طی پروسه‌ای، بخش‌های متعدد آن در هم ادغام شدند و کنترل آن نیز به یک نهاد کسب‌وکار دولتی سپرده شد، از سال 1985 میلادی به بعد، این شرکت به خودمختاری بیشتری دست یافت و کنترل مستقیم دولت مرکزی هم از روی آن حذف شد، گرچه کماکان 70 درصد از سهام آن همچنان دولتی باقی ماند. از میانه دهه هشتاد میلادی و متعاقب رفرم های انجام شده، دارائی این شرکت بالغ بر سه برابر افزایش یافت و همین امر مدیران این شرکت را ترغیب نمود تا بلکه به افزایش ظرفیت تولیدی آن همت گمارند. در سال 1995 میلادی، این شرکت مشکلات مالی چندی را از ناحیه رقابت با تعداد زیادی از خودروسازان هم‌وطن خویش متحمل شد و حتی تا سال 1998 میلادی هم وضعیت مالی شرکت وخیم بود و البته وجود همین امر موجبات بازسازی این شرکت را در سال 1999 میلادی، فراهم آورد.

dongfeng_aeolus_a9_7
شرکت دانگ فنگ در طی دوران کاری خود، برای کسب تکنولوژی با شرکت‌های متعددی همکاری نمود و در این میان، نخستین کمپانی فرامرزی که دانگ فنگ با آن نرد عشق باخت، شرکت فرانسوی PSA و یا همان پژو – سیتروئن بود، این عمل نیز در سال 1992 میلادی صورت پذیرفت، و حاصل مشارکت بین این دو، تأسیس شرکتی به نام DPCA (دانگ فنگ – پژو سیتروئن) بود. همین شرکت در زمان تحریم‌های ظالمانه غرب علیه کشورمان و ترک بازار ایران توسط پژو، نقش بسزایی را در تداوم تولیدات این کمپانی ایفاء نمود. در سال 2014 میلادی، شرکت دانگ فنگ بخش زیادی از سهام کمپانی PSA را خریداری نمود و به یکی از سهامداران این کمپانی مبدل شد.

dongfeng-kc
از سال‌های 2000 الی 2010 میلادی، دانگ فنگ با چند کمپانی دیگر هم شروع به شراکت نمود که ازجمله می‌توان به شرکت کیا موتور از کره جنوبی اشاره نمود، همکاری بین این دو در سال 2002 میلادی آغاز شد و حاصل این وصلت هم ایجاد شرکتی به نام YUEDA می‌باشد که در حال حاضر به تولید مدل‌هایی مشهوری همچون کیا اپتیما و کیا سراتو می‌پردازد، دیگری نیز شراکت با کمپانی نیسان است، که این یکی هم در سال 2003 میلادی صورت پذیرفت و ازجمله محصولات این شراکت، خودروی نام آشنای نیسان تیانا است که در کشورمان نیز کاملاً شناخته شده است. از دیگر کمپانی‌های خارجی که با دانگ فنگ مشارکت دارند می‌توان به رنو و هوندا و نیز برند لوکس اینفینیتی از ژاپن اشاره داشت. ضمن اینکه، این خودروساز برندهایی چینی و تایوانی دیگری همچون فنگ شن (FENGSHEN)، ونوسیا (VENUCIA) و لاکسجن (LUXGEN) را هم زیر چتر خود قرار داده است.

DFM_H30_Cross
در سال 2013 میلادی، دانگ فنگ و شرکت اساساً سوئدی ولو یک قرارداد را با یکدیگر منعقد نمودند. بر مبنای این قرارداد، خودروهای سنگین و نیمه سنگین به اشتراک توسط این دو کمپانی تولید، و بخش کامیون سازی دانگ فنگ هم به نام DFCV”” پایه‌گذاری شد.55 درصد از سهام این مجموعه از آن دانگ فنگ و 45 درصد هم از آن ولو تراکس می‌باشد. با کمک و همیاری شرکت‌های ولو و رنو، دانگ فنگ توانست به بازارهای اروپایی هم گام نهد. ضمن اینکه شرکت دانگ فنگ، در اکتبر سال 2012 میلادی، اولین مجموعه تحقیق و توسعه خود را در خارج از مرزهای چین و در کشور سوئد برپا نمود و این امر هم با خرید 70 درصد از سهام شرکت مهندسی T ENGINEERING AB تحقق یافت. در کشور ما نیز، خودروهای سنگین این شرکت، ازجمله کامیون‌های T300 و T375 کاملاً شناخته شده‌اند و توسط شرکت سایپا دیزل به نام‌های کاوه و البرز عرضه می‌شوند.

Dongfeng H30 Cross
Dongfeng H30 Cross

کل درآمد این کمپانی در سال 2012 میلادی، معادل 62.9 میلیارد دلار بود که از این میزان، رقم 1.3 میلیارد دلار آن درآمد خالص شرکت بود. شمار کارکنان این شرکت هم در همین سال، معادل 161/377 تن بود.

منابع:
WIKIPEDIA.ORG
مجله حمل‌ونقل، شماره 135، دی‌ماه 1373
نوشته: سام کاویانی

درباره نویسنده

کارشناس مکانیک، مترجم و نویسنده مطالب خودرویی

22 دیدگاه

 1. نوید جهرمی
  سوابق: (1895 دیدگاه) ,

  این خودروساز دولتی. مال مام دولتی. دانگ فنگ رفته سهام دار PSA و اون شرکت سوئدی شده. مال مام دارن گدایی میکنن بیان سرمایه گذاری کنن براشون.
  واقعاً که حرص آدم در میاد از کار و کرد این مدیران متخصص.کشورثروتمندی مثل ایران ب این حال و روز انداختن باید توی رکوردهای گینس ثبت شه.

  پاسخ
  1. سام
   سوابق: (902 دیدگاه) ,

   با سلام
   تاریخ نشریه مربوطه درست و صحیح است.آن زمان مثل هم اکنون،بنده علاقه زیادی به خرید مجلات خودرو و حمل و نقل داشتم و تقریبا اکثر آنها را یا خریداری کرده و یا مشترک بودم.در آن دوران،اصلا چین در زمینه خودروسازی مطرح نبود و صنایع آن به مراتب عقب تر از خودروسازان ایرانی بودند.

   پاسخ
 2. مهسا مهیسی
  سوابق: (5 دیدگاه) ,

  الان یه عده میان میگن چینیا فوق العادن واز کره وآلمان بهترن :v

  پاسخ
  1. پهلوان مک لارن(دانیال)Surrey-England
   سوابق: (1523 دیدگاه) ,

   شما نترس مهسا خانوم کسی نمیگه چین فوق العادس.
   چین هرچی داره از تمدن غرب داره.
   چینی ها فقط ماله دیگران رو میسازن یا کپی میکنن.
   دایی پدرم که نزدیک 50 ساله تو آلمان هستش خانومش هم آلمانیه دو سال پیش که اومده بود اینجا میگفت دخترم میگه چینی ها هرچی که تو زمین و آسمان و دریا زندگی میکنه میخورن!!!!!!(البته این رو ما هم میدونیم)
   و میگفت دخترش هم زیاد از چینی ها خوشش نمیاد.
   اکثره کشورهایه پیشرفته از چین خوششون نمیاد.فقط دارن تحملشون میکنن به اجبار.البته آدم های سخت کوشی هستن.ولی ای کاش سخت کوشیشون به سبک ژاپنی ها بود که اینقدر به مردم دنیا جنس هایه درجه چندم غالب نمی کردن.
   ژاپن فقط جنس های درجه یک داره. من نمیفهمم چرا چین اینطوریه.
   حالا ما که پیشرفته نیستیم جایه خود داره……………..

   پاسخ
 3. احمد باقری
  سوابق: (4715 دیدگاه) ,

  آره، کامیونهاش توی ایران زیاد شده.

  پاسخ
 4. sina.d
  سوابق: (60 دیدگاه) ,

  کامیونهاش که افتضاحه میشه گفت فاجعست

  پاسخ
 5. Das Beste Oder Nichts
  سوابق: (219 دیدگاه) ,

  اصلا از شرکت هایی که ارزش یک محصول رو با کپی برداری های ناشیانه و واضح پایین میارن خوشم نمیاد. اصن متنفرم. خودروهای چینی دو دستن یا زشتن یا کپی شدن!!! اون سیاهه دانگ فنگ الوس است ولی جلوش با مدل های فلکس واگن مخصوصا تیگوان و توارگ مو نمیزنه. واقعا چینی ها در طراحی و ایده پردازی هیچ استعدادی ندارن. فقط بلدن کپی کنن و ارزش محصولات رو بیارن پایین. البته سخت کوش یودنشون تحسین برانگیزه.

  پاسخ
  1. نوید جهرمی
   سوابق: (1895 دیدگاه) ,

   همین کپی کردن هنر و جسارت میخواد. ک همینم ما بلد نیستیم.
   کارشونو تأیید نمیکنم. منم مثل تو از این کارشون بدم میاد. اما افسوس میخورم ب حال خودمون که چی شده ک اینجاییم.

   پاسخ
  2. محمدرضا
   سوابق: (49 دیدگاه) ,

   من تو کالایاب جی اسم ام خوندم ایران خودرو داره با تاتا موتور قرار داد میبنده . دو روز دیگه که ماشین از هند آوردن ماشین چینی میشه دست نیافتنی و کره و ژاپن میشن آرزو ، آلمان و … هم که هایپر آرزو .
   اگر از هم سنای ما استفاده ای نمی کنن کاش حاضر به کپی کاری خوب بودن .

   پاسخ
  3. mohammad_fm480
   سوابق: (452 دیدگاه) ,

   چینی ها استعداد ندارن!! نه که ما خدای استعدادیم.اونا حداقل اگه کپی هم هست یه چیزی درست میکنن مثل ما نیستن که هنوز ماشین 50ساله پیش رو تولید کنن(مدیونید اگه فکر کنید منظورم ویران خودروئه

   پاسخ
 6. حامد ف
  سوابق: (24 دیدگاه) ,

  وقتی آدم این مقاله ها رو میخونه تازه میفهمه که چقدر ما از دنیا پرت هستیم و با یکسری تفکرات بسته و منجمد ، خودمونو از همه دنیا عقب انداخته ایم و در واقع خودمون خودمون رو تحریم کرده ایم …. وگرنه تمام دنیا در ارتباط با یکدیگر و به سمت جلو و پیشرفت، در حرکت هستند … نمونه اش ترکیه ، مالزی ، امارات ، مکزیک ، کره جنوبی و ….
  فقط باید گفت : دریغ و افسوس ………..

  پاسخ
 7. mohammad_FM 480
  سوابق: (452 دیدگاه) ,

  دانگ فنگ موتور شرکت خوبیه که با این شرکت ها مطرح علی الخصوص با ولوو همکاری داره .کامیوناش هم خوبن نسبت به قیمتشون :طراحی داخلیش خوبه فرمان پذیری خوبی داره شتابش عالیه با 10تن بار 90-100تا راه میره زیر بار کم نمیاره .ماشین نرمه. شاسی هاش نسبت به هم رده هاش بلندتر و قویتره یه نمونش همین کاویان k219

  پاسخ
  1. moein
   سوابق: (865 دیدگاه) ,

   شما که انقدر خوب کاتالوگشو حفظ کردی تاحالا سوارش شدی
   تاحالا باحاش توپیچ ترمز زدی ببینی حس نا امنی سر تا پاتو بگیره
   یدک کش که مثل ماشین سواری نیست نسبت به قیمت بیرزه باید حد اقل ها فراهم باشه چون شب روز باید راه بره

   پاسخ
   1. mohammad_fm480
    سوابق: (452 دیدگاه) ,

    آره من بابام کاویان (دانگ فنگ) داشت ماشین خوبی بود به دلیل مشکلات کاری فروخت .من خودم دوباره یکی دیگه خریدم خیلی هم راضیم .اره مدل های قبلیش یکم ضعیف بود ولی نسل جدیدش رو خیلی خوب کار کرده

    پاسخ
 8. sina.d
  سوابق: (60 دیدگاه) ,

  اقایه mohamad fm جان
  کامیون یه وسیله کاریه،طراحی داخلیه خوب و سرعت 100تا رفتن دلیل بر خوب بودن ماشین نمیشه این 100تا رو هم ولووf12با طراحی 30 سال پیش مثل هلو اونم با بار برات پر میکنه.
  کامیون رو با جنس قطعات و مهندسیش باید قضاوت کرد.این حرف منو وقتی یه دانگ فانگ 5 سال کار کرده و یه ولوویه 30 سال کار کرده رو کنار هم ببینی متوجه میشی

  پاسخ
  1. mohammad-fm480
   سوابق: (452 دیدگاه) ,

   این حرف شما درست نیست من مگه گفتم از ولوو بهتره؟؟شما اصلا نباید دانگ فنگ رو با ولوو مقایسه کنید و اینکار بنظرم توهین به ولوو محسوب میشه .چون واضحه که ولوو بهترین کامیون ها رو تو لید میکنه

   پاسخ
 9. محمد
  سوابق: (512 دیدگاه) ,

  اشغاااااالی بیش نیست….
  کامیوناش که فوق العاده مزخرف ازکاردراومده

  پاسخ
 10. HSN
  سوابق: (13 دیدگاه) ,

  دیگه وضعیت بازار و کیفیت و خودرو و قیمت رو میبینید دیگه ، دانگ فنگ H30 نباید بد باشه حداقل روی کاغذ که خوبه یعنی نیم شاسیه ، اتوماته ،موتور خوب TU5 هست ، خدمات ایرانخودرو هم که خوبه و قیمتش هم حدود 44 گفتن . باز چینی خوب بیاد تولید بشه بد نیست . دیگه با این وضعیت انتظار تویوتا و هیوندای و کیا و … هم نمیشه داشت و واقیت تلخیه که هست دیگه .

  پاسخ
 11. کیارش
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  فکر میکنم که اشتباه نوشتین کارخونه ولوو مطلقا مطعلق به جیلی چین میباشداااااااا

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x