آموزشمقالات

برای تمدید گواهینامه رانندگی چه مدارکی لازم است؟

مراحل تمدید گواهینامهٔ رانندگی چیست؟ چه مدارکی لازم دارد؟ چقدر هزینه خواهد داشت و چقدر زمان می‌برد؟ به همهٔ این سؤالات در ادامه پاسخ می‌دهیم.

گواهینامهٔ رانندگی مدت‌زمان اعتبار مشخصی دارد و پس‌ازآن شخص باید برای تمدید آن اقدام کند. هدف از تعیین تاریخ اعتبار برای گواهینامه، به‌روزرسانی هر چند سال یک‌بار اطلاعات شخصی و پزشکی رانندگان و تأیید صلاحیت آن‌ها برای رانندگی است. تمدید اعتبار گواهینامهٔ رانندگی بسیار ضروری است زیرا اگر اعتبار گواهینامه تمام شده باشد و تصادف کنید و مقصر باشید، بیمه هیچ خسارتی به شما پرداخت نخواهد کرد؛ بنابراین، اگر اعتبار گواهینامهٔ شما تمام شده، با دنبال کردن مطلب زیر حتماً اقدام به تمدید آن کنید.

همچنین بخوانید:

نمره منفی در چه صورت باعث ابطال گواهینامه می‌شود؟

شرایط ثبت ‌نام و دریافت گواهینامه موتورسیکلت

استعلام نمره منفی گواهینامه چگونه انجام می‌شود؟

مدارک لازم برای تمدید گواهینامه چیست؟

برای تمدید گواهینامه مدارک زیر نیاز است:

 • اصل و کپی شناسنامه. در صورت وجود توضیحات، کپی صفحه توضیحات با مهر ثبت‌احوال نیز الزامی است. در شناسنامه‌های جدید کپی صفحه محل تنظیم سند هم باید ارائه شود.
 • اصل و کپی پشت و روی کارت ملی.
 • آدرس دقیق و کد پستی محل سکونت
 • اصل گواهینامهٔ قبلی. اگر گواهینامه مفقود شده است، باید استعلام نیروی انتظامی را داشته باشید.
 • سه قطعه عکس ۴*۳ رنگی با زمینه سفید (باید در دفتر پلیس+۱۰ گرفته شود)
 • گواهی گروه خونی (هر مدرک معتبری که در آن گروه خونی مشخص شده باشد، در غیر این صورت باید فرم خود اظهاری را پر و امضا کنید تا در صورت بروز هر مشکلی مسئولیت آن به عهده خودتان باشد)
 • گواهی عدم اعتیاد برای متقاضیان تمدید گواهینامه پایه‌یک

تمدید گواهینامه رانندگی

شرایط لازم برای تمدید گواهینامه رانندگی چیست؟

درصورتی‌که گواهینامه قبلی به یکی از دلایل زیر قابل‌استفاده نباشد، باید برای تمدید گواهینامه اقدام کرد:

 • پایان تاریخ اعتبار گواهینامه
 • مفقود یا دزدیده شدن گواهینامه (در این صورت باید در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی، استعلام اولیه را انجام دهید و در صورت نبود سابقه به اداره راهنمایی‌ و رانندگی مراجعه و برگه استعلام را دریافت کنید)
 • مخدوش شدن گواهینامه (به‌ویژه بخش‌های مهمی مثل اطلاعات و محدودیت‌ها)
 • تغییر اطلاعات هویتی (تغییر رسمی نام یا نام خانوادگی)

چگونه باید مراحل تمدید گواهینامه را طی کرد؟

پس از تهیه کردن مدارک بالا، (به‌جز عکس و گواهی عدم اعتیاد) برای تمدید گواهینامه باید به یکی از دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه کنید. پس از ارائه مدارک و تأیید کارشناس، برای شما معرفی‌نامه معاینه چشم و گواهی عدم اعتیاد (برای تمدید گواهینامه پایه‌یک) صادر می‌شود. برای انجام معاینه چشم و گرفتن گواهی عدم اعتیاد باید به مراکز مورد تأیید ناجا مراجعه کنید. اگر در گواهینامه قبلی شما رانندگی با عینک قید شده و در مدت اعتبار آن عمل لیزیک انجام داده‌اید یا به‌جای عینک لنز می‌گذارید، باید هنگام معاینه چشم برای تمدید گواهینامه این موضوع را به پزشک معتمد ناجا اطلاع دهید تا او تأییدیه لازم را به‌صورت سیستمی برای مراکز پلیس ۱۰+ ارسال کند.

تمدید گواهینامه رانندگی

همچنین افرادی که بالای ۷۰ سال سن دارند، باید آزمایش شنوایی هم انجام دهند و صلاحیت آن‌ها به تأیید کاردان فنی برسد. کسانی که قبلاً نقص عضو داشته‌اند یا پس از اخذ گواهینامه دچار مشکلات جسمانی شده‌اند، پس‌ از انجام معاینه پزشکی به تأیید کاردان فنی نیز نیاز خواهند داشت. پس از ثبت درخواست و اتمام مراحل تمدید گواهینامه رانندگی، به متقاضی رسیدی داده می‌شود که می‌تواند آن را به مأموران راهنمایی و رانندگی ارائه دهد. حداکثر یک هفته تا ۱۰ روز پس از ارائه مدارک و ثبت درخواست در پلیس+۱۰ گواهینامه جدید صادر می‌شود.

هزینه تمدید گواهینامه رانندگی چقدر است؟

 • برای تمدید گواهینامهٔ رانندگی هزینه‌هایی باید پرداخت شود که شامل موارد زیر خواهد بود:
 • هزینهٔ تبدیل گواهینامهٔ قدیمی به گواهینامهٔ هوشمند
 • حق تمبر
 • هزینه گرفتن عکس ۴*۳
 • هزینه ارسال گواهینامه رانندگی توسط اداره پست به آدرس محل سکونت متقاضی.
 • هزینه معاینات و آزمایشات پزشکی
 • جریمه دیرکرد تعویض گواهینامه رانندگی. این جریمه به ازای هرسال ۲۵ هزار تومان است و پس از گذشت یک سال تمام از تاریخ انقضای اعتبار گواهینامه اعمال می‌شود.

مجموع این هزینه‌ها حدوداً بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان خواهد شد.

آیا تمدید گواهینامه به‌صورت آنلاین امکان‌پذیر است؟

در حال حاضر امکان تمدید گواهینامه رانندگی به‌صورت آنلاین وجود ندارد، زیرا حضور شخص متقاضی برای اخذ اثرانگشت الزامی است و یکی از شرایط تمدید گواهینامه، احراز هویت فرد و ثبت الکترونیکی اثرانگشت او است. البته برای پیگیری صدور گواهینامه می‌توانید به‌صورت اینترنتی یا با استفاده از پیامک و تماس تلفنی اقدام کنید.

تمدید گواهینامه رانندگی

تمدید گواهینامه چقدر زمان می‌برد؟

معمولاً بین یک هفته تا ۱۰ روز طول می‌کشد تا گواهینامه جدید برای متقاضی ارسال شود و در این مدت می‌توانید از رسیدی که پلیس+۱۰ به شما داده است به‌عنوان گواهینامه استفاده کنید.

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۸ رای

امیر دهقان

نویسنده و مترجم پدال، عاشق ماشین، عشقی که حد و حصر نداره

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا