آموزشمقالات

فرار از صحنه تصادف چه عواقبی دارد؟

اگرچه تصادف خودروها امری اجتناب‌ناپذیر به شمار می‌رود اما فرار از صحنه تصادف کاملاً غیرانسانی و غیرقانونی خواهد بود؛ اما این کار با چه جرائم و عواقبی همراه است؟ در این مقاله می‌خواهیم پاسخ این پرسش‌ها را بیابیم.

فرار از صحنه تصادف چیست؟

همه کشورها قوانین مشخصی در زمینه تصادفات وسایل نقلیه و همچنین فرار از صحنه تصادف دارند هرچند جزئیات آن‌ها با یکدیگر تفاوت دارد و برخی کشورها در این زمینه سخت‌گیرانه‌تر عمل می‌کنند. فرار از صحنه تصادف به معنی ترک محل تصادف بدون کمک به دیگر افراد حادثه‌دیده و بدون اطلاع یافتن نیروهای امدادی و پلیس خواهد بود. این کار جدای از غیرانسانی بودن باعث سنگین‌تر شدن مجازات فرد خاطی و همچنین افزایش هزینه‌های او خواهد شد.

در همین زمینه بخوانید:

همان‌طور که می‌دانید تصادفات وسایل نقلیه به دو دسته جرحی و غیر جرحی یا مالی تقسیم می‌شود. در تصادفات جرحی سرنشینان خودرو مصدوم یا فوت می‌شوند اما در تصادفات غیر جرحی فقط خسارت مالی به خودروها وارد می‌شود. همین امر باعث می‌شود مجازات فرار برای فرد خاطی متفاوت باشد.

مجازات فرار از صحنه تصادف جرحی

بر اساس ماده ۷۱۹ قانون مجازات اسلامی، درصورتی‌که راننده مقصر حادثه تصادف جرحی فرار کند مجازات تصادف و فرار او این‌گونه خواهد بود: هرگاه مصدوم احتیاج به کمک فوری داشته و راننده با وجود امکان رساندن مصدوم به مراکز درمانی و یا استمداد از مأمورین انتظامی از‌ این کار خودداری کند؛ و یا به منظور فرار از تعقیب محل حادثه را ترک و مصدوم را رها کند حسب مورد به بیش از دو سوم حداکثر مجازات مذکور در مواد (۷۱۴) و (۷۱۵) و (۷۱۶) محکوم خواهد شد. دادگاه نمی‌تواند در مورد این ماده تخفیف قائل شود. در تصادفاتی که راننده باعث فوت فرد دیگری شود به حبس از ۶ ماه تا ۳ سال و همچنین پرداخت دیه محکوم می‌شود اما اگر از صحنه فرار کند مجازات او تشدید شده و به بیش از دو سوم حداکثر مجازات ماده‌های ۷۱۴ تا ۷۱۶ خواهد رسید. به این ترتیب حداقل زمان حبس این راننده ۲ سال به همراه پرداخت دیه خواهد بود و دادگاه نیز برای حکم او تخفیف قائل نخواهد شد.

مجازات فرار از صحنه تصادف غیر جرحی

در این حالت که تنها خسارت مالی به خودروها وارد شده است فرد خاطی مجرم نخواهد بود و تنها می‌بایست خسارت خودروی زیان‌دیده را پرداخت کند.

اثبات فرار از صحنه تصادف

پس از وقوع تصادف یکی از اولین اقدامات در این زمینه مستندسازی شرایط خواهد بود. در حقیقت مالک خودروی زیان‌دیده می‌تواند با تصویربرداری از خودروی مقصر و یادداشت شماره پلاک او، مستندات لازم را در اختیار نیروی انتظامی قرار دهد. همچنین حضور شاهدان حادثه در کلانتری نیز می‌تواند یکی دیگر از راه‌های اثبات فرار راننده خاطی باشد.

فرار از صحنه تصادف با وجود مقصر نبودن

حتی اگر مقصر حادثه رانندگی نباشید و از صحنه فرار کنید بازهم باید منتظر عواقب قانونی باشید. بهترین کار این است که پس از وقوع حادثه در محل بمانید و با پلیس و در صورت نیاز با اورژانس تماس بگیرید. همچنین در صورت فرار از صحنه تصادف امکان پیگیری دریافت خسارت نیز وجود نخواهد داشت.

فرار از صحنه تصادف و بیمه

فرد زیان‌دیده با وجود فرار مقصر از صحنه تصادف می‌تواند خسارت خود را از بیمه بگیرد اما برای این کار شرایطی وجود دارد. اولین اقدامی که پس از وقوع تصادف و فرار مقصر باید انجام داد تماس با پلیس جهت ترسیم کروکی و گزارش حادثه خواهد بود. پس از آن می‌توان در کلانتری شکایتی را علیه راننده مقصر تنظیم کرد. در ادامه پرونده جهت بررسی و صدور رای به دادسرا فرستاده می‌شود و با اثبات جرم راننده مقصر، راننده زیان‌دیده می‌تواند پیگیر دریافت خسارت خود از بیمه شود. اگر حادثه از نوع مالی باشد کروکی تصادف و بیمه‌نامه مالک زیان‌دیده برای دریافت خسارت از بیمه کافی خواهد بود اما در صورت وقوع تصادف جرحی، فرد زیان‌دیده می‌بایست به پزشکی قانونی نیز مراجعه نماید.

آیا بیمه به راننده متواری تعلق می‌گیرد؟

اگر راننده مقصر حادثه صحنه را ترک کند بیمه شخص ثالث او همچنان خسارت تصادف را پرداخت می‌کند اما جریمه‌هایی که قانون به خاطر فرار برای او در نظر می‌گیرد می‌بایست توسط راننده خاطی پرداخت شوند.

عوامل تشدید کننده مجازات راننده فراری

عواملی که می‌توانند تشدید کننده مجازات راننده فراری باشند شامل رانندگی در حالت مستی، رانندگی با گواهینامه نامعتبر، سرعت غیرمجاز و… خواهند بود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۷ رای

شاهین احمدزاده

نویسنده و مترجم مجله "پدال"

مطالب مشابه

‫۱۲ دیدگاه‌ها

 1. Mosi

  ۱۶ شهریور ۱۴۰۲
  سوابق: (58 ديدگاه)

  آقا چند وقت پیش من زدم عقب یه ماشینی که توش هیچ کس نبود .ضربه شدید نبود و یه کف دست کاپوت ماشین من غر شد ولی ماشین اون بنده خدا سپرش رو نگاه کردم هیچی نشده بود. به هر حال من وانستادم و رفتم .الان عذاب وجدان گرفتم.🥲🥲

  موافقم 27
  مخالفم 3
  1. Yyy

   ۱۶ شهریور ۱۴۰۲
   سوابق: (1 ديدگاه)

   منم یه بار با دوچرخه کوبیدم به یه تیبا در رفتم 🥲💔

   موافقم 21
   مخالفم 5
   1. Dan

    ۱۶ شهریور ۱۴۰۲
    سوابق: (618 ديدگاه)

    منم با دوچرخه به آینه بغل یه کورولا پارک شده زدم چون عجله داشتم رفتم :/
    برای یه لحظه به پشت سرم نگاه کردم ببینم کسی توش بود یا نه
    کسی نبود
    ولی آینه بغلش به جلو خم شده بود🥲

    موافقم 16
    مخالفم 3
    1. فرشید

     ۱۷ شهریور ۱۴۰۲
     سوابق: (188 ديدگاه)

     یک شب زمستون، یه جای خلوت که هیچ کس نبود، دنده عقب زدم به یه پراید. بالای چرخ جلو کامل داخل رفته بود. اول میخواستم فرار کنم ولی از مردونگی دور بود. نیم ساعت وایسادم صاحبش بیاد ولی خبری نشد. شمارمو نوشتم گذاشتم زیر برف پاکن. تا صبح استرس داشتم گرفتار یه آدم دندون گرد و رند نشده باشم که یه عالمه خرابی بخش های دیگه ماشین رو بذاره به حساب من. اونم الان که زیر یک خروار فسط و قرض بودم. ساعت 10 صبح زنگ زد منم براش توضیح دادم. در کمال ناباوری گفت فدای سرت و خداحافظی کرد. هنوزم از این همه سخاوتمندی و مناعت طبع صاحب اون ماشین متعجبم. خدا رو شکر دنیا امثال این آدم ها رو هم داره

     موافقم 19
     مخالفم 1
  2. امیر

   ۱۶ شهریور ۱۴۰۲
   سوابق: (103 ديدگاه)

   من یبار داشتم ماشینو از پارکینگ خارج میکردم چون رمپ پارکینگ شیب تند داره نیم کلاچ وارد کوچه شدم پام از زیر پدال دررفت محکم کوبیدم به گلگیر 207😂 بماند که چنتا فحش هم به صاحب ماشین دادم چرا دقیقا رو به روی در پارکینگ پارک کرده. ماشین خودم چیزیش نشد درحد مالیدگی سپر بود ولی برای اون بدجوری غر شد خلاصه دیدم مورد توجه مردم قرار گرفتم شمارمو با یه یادداشت رو کاغذ نوشتم گذاشتم پشت شیشه فرداش زنگ زد بهم رفتیم بیمه 2.500 هزینش شد😂

   موافقم 13
   مخالفم 2
 2. 911

  ۱۶ شهریور ۱۴۰۲
  سوابق: (566 ديدگاه)

  من یه خاطره‌ جالب دارم .
  داشتم از تو خیابون میرفتم رسیدم نزدیک پیاده روی اونور، یه پراید بود که با سرعت کم زد به پا یه من خیلی کم، بعد در رفت با اینکه هیچی نشده بود یعنی داشت میرفت عقب منم دیدمش گفتم نمیاد ولی اینطوری شدو سریع در رفت😂😂😂😂😂

  موافقم 8
  مخالفم 0
 3. SS

  ۱۶ شهریور ۱۴۰۲
  سوابق: (751 ديدگاه)

  قانون معیوب یعنی همین
  اگر کسی خسارت وارد کرد و فرار کرد در نهایت دستگیر هم بشه فقط باید خسارت پرداخت کنه
  که یعنی تشویق مقصر به فرار از صحنه
  در حالی که در کشوری مثل آمریکا این کار یعنی Hit and Run که بر خلاف خود تصادف، این عمل جرم محسوب میشه و حتی اگر خسارت بسیار جزئی باشه عواقب سنگینی برای راننده داره

  موافقم 18
  مخالفم 3
  1. .

   ۱۶ شهریور ۱۴۰۲
   سوابق: (245 ديدگاه)

   خیلی خوبیم ما هرررر چی بشه بلاخره یکی مقصره
   ن عزیز من وجدانمون داره کم رنگ میشه

   موافقم 3
   مخالفم 4
 4. blackwing

  ۱۶ شهریور ۱۴۰۲
  سوابق: (965 ديدگاه)

  عواقب بد ، بدجوررر 🤦🏻‍♂️😂

  موافقم 5
  مخالفم 0
 5. خسرو

  ۱۷ شهریور ۱۴۰۲
  سوابق: (29 ديدگاه)

  خیابون ما همیشه خلاف میان و ترافیکه،
  از پارک خارج شدم تق زدم پشت ۲۰۷ خالی.
  چیزیش نشد و راننده داشت سیگار میکشید، فحش داد و رفت.
  ۲۰ متر جلوتر اومدم از خیابون خارج شم،
  یک mvm اومد و سپر من مالید و در اون رفت.
  خلاصه، در طرف از قبل مالیده بود و ازم خسارت نتونست بگیره 😁

  موافقم 8
  مخالفم 1
 6. Mobin

  ۱۴ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (1 ديدگاه)

  سلام اگر بعد تصادف صحنه را ترک کنیم بیمه شامل میشود ؟

  موافقم 0
  مخالفم 0
 7. ...

  ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
  سوابق: (1 ديدگاه)

  من امروز سر چهارراه وقتی چراغ سبز شد اومدم برم ی موتور اومد از جلو رد بشه
  سریع زدم رو ترمز ولی کنار ماشینم خورد پلاک موتوره و افتادن رو زمین🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️ و پلاک موتور کنده شد🥲🥲یه آقای دیگه اونجا بودن بهم گفتن برو من رفتم و الان عذاب وجدان دارم🥲🥲🫠

  موافقم 1
  مخالفم 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا