چشم اندازهفته نامه

قابل‌اعتمادترین پیشرانه‌های تاریخ، موتورهایی که مرگ ندارند!

در این مطلب با قابل‌اعتمادترین پیشرانه‌های تاریخ از ۲JZ تویوتا سوپرا گرفته تا LS جنرال موتورز و OM617 دیزلی مرسدس بنز آشنا خواهیم شد.

یکی از مهم‌ترین موضوعات در خودروها قابلیت اطمینان است و این موضوع در مهم‌ترین قطعهٔ خودرو یعنی پیشرانه بیشتر خود را نشان می‌دهد. یک پیشرانهٔ قابل‌اطمینان و جان ساخت، خیال مالک را از رانندگی با خودروی خود در شرایط مختلف راحت می‌کند. ازاین‌رو، در ادامه قصد داریم با قابل‌اعتمادترین پیشرانه‌های تاریخ آشنا شویم. البته مطمئناً ممکن است پیشرانه‌هایی هم وجود داشته باشند که ما نمی‌شناسیم زیرا از زمان اختراع خودرو صدها نوع پیشرانهٔ مختلف در سراسر جهان ساخته شده است ولی بااین‌حال، ما ۱۰ پیشرانه‌ای را انتخاب کرده‌ایم که در بسیاری از خودروها قابلیت اطمینان خود را اثبات کرده‌اند.

همچنین بخوانید: قابل‌اعتمادترین خودروهای تاریخ، از تویوتا هایلوکس تا شورلت سابربن و ژیان

۲JZ تویوتا

خودروهای اسپرت به دلیل رانندگی سریع و تهاجمی، فشار بیشتری به موتور وارد می‌کنند و بنابراین شانس کمتری برای حضور در لیست‌های قابلیت اطمینان دارند اما موتور ۲JZ تویوتا سوپرا یک استثناء است. این پیشرانهٔ ۳ لیتری شش سیلندر خطی افسانه‌ای با بلوک چدنی و سرسیلندر آلومینیومی، به معنای واقعی کلمه مرگ ندارد. تیونرها با قطعات داخلی فابریک، تا ۱۰۰۰ اسب بخار قدرت از این موتور بیرون می‌کشند. ۲JZ برای پیمودن صدها کیلومتر، به تنها چیزی که نیاز دارد تعمیر و نگهداری معمول است. همین موضوع در مورد موتور ۱JZ هم صدق می‌کند که نسخهٔ ۲.۵ لیتری از پیشرانهٔ شش سیلندر خطی تویوتا بود و ۱۷ سل تولید شد.

سری K هوندا

پیشرانه‌های محبوب سری K هوندا که هنوز هم در حال تولید است، در سال ۲۰۰۱ ارائه شدند. این موتوری چهار سیلندر با دو میل‌سوپاپ DOHC و حجمی از ۲ تا ۲.۴ لیتر است که در انواع محصولات هوندا از سیویک تایپ R و اینتگرا گرفته تا آکورد و CR-V استفاده می‌شد. نسخه‌های اول این سری موتور تنفس طبیعی بودند اما بعداً هوندا نسخهٔ توربو را ارائه کرد که با ردلاین بالا و جان‌سختی، به گزینه‌ای عالی برای خودروهای پرفورمنس تبدیل شد. همچنین، سری K خصوصاً در نسخه‌های تنفس طبیعی اولیه یکی از محدود موتورهای چهار سیلندر خوش‌صدا محسوب می‌شود.

LS جنرال موتورز

خانوادهٔ موتورهای V8 بلوک کوچک LS جنرال موتورز در سال ۱۹۹۷ متولد شد و تاکنون در سه نسل ساخته شده و نسل چهارم آن‌هم طی چند سال آینده معرفی خواهد شد. LS که در هر خودرویی از کوروت گرفته تا سیلورادو استفاده می‌شود، ثابت کرده که بسیار قابل‌اعتماد است. این سری موتور در حجم‌های مختلفی از ۴.۸ تا ۷.۴ لیتری ساخته شده و بسته به مدل، بین ۲۵۵ تا ۷۵۵ اسب بخار قدرت تولید می‌کند. موتور LS در کل آمریکا به قابلیت اطمینان بالا شهرت دارد به‌گونه‌ای که مالکین پیکاپ‌ها صدها هزار کیلومتر را با این موتور بدون مشکل رانندگی می‌کنند. همچنین تیونرها هم به‌راحتی از LS استفاده می‌کنند.

UZ تویوتا

تویوتا به ساخت پیشرانه‌های قابل‌اعتماد شهرت دارد و سری UZ یکی از بهترین‌های آن محسوب می‌شود. این موتور V8 با زاویهٔ ۹۰ درجه در سال ۱۹۸۹ با لکسوس LS400 متولد شد و تا سال ۲۰۱۳ روی خط تولید باقی ماند. ترکیبی از قدرت، قابلیت اطمینان و نرمی این موتور باعث شد در خودروهای مختلفی از سدان‌های لوکس و پیکاپ‌ها گرفته تا شاسی‌بلندهای آفرودی مثل لندکروزر و تاندرا و حتی مینی‌بوس‌ها استفاده شود. این موتور در نسخهٔ اول با نام ۱UZ چهار لیتر حجم داشت که بعداً در نسخه‌های ۲UZ و ۳UZ به ترتیب به ۴.۷ و ۴.۳ لیتر افزایش پیدا کرد. نسخه‌های مسابقه‌ای این موتور هم با حجم ۴.۵ و ۵ لیتر ساخته شدند. خانوادهٔ موتورهای UZ آن‌قدر قابل‌اعتماد بود که حتی به‌عنوان موتور دریایی هم مورداستفاده قرار گرفت.

M50 ب‌ام‌و

در بین موتورهای شش سیلندر خطی که ب‌ام‌و به ساخت آن شهرت دارد، M50 به‌عنوان موتوری افسانه‌ای برجسته‌تر است. این موتور که تنها به مدت هفت سال از سال ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۶ تولید شد، در سری ۵ نسل E34 به‌عنوان جایگزین موتور M20 ارائه شد. این موتور با حجمی بین ۲ تا ۲.۵ لیتری، از ۱۵۰ تا ۱۹۰ اسب بخار قدرت داشت. M50 اولین پیشرانهٔ ب‌ام‌و با سیستم زمان‌بندی متغیر سوپاپ بود. این موتور همچنین به پایه‌ای برای ساخت پیشرانهٔ S50 تبدیل شد که در M3 نسل E36 موتور استفاده قرار گرفت. این موتور در تیونینگ هم حرف‌های زیادی برای گفتن داشت و بلوک چدنی آن می‌توانست بوست سنگین توربوشارژرها را تحمل کند.

ABF فولکس‌واگن

یکی دیگر از پیشرانه‌هایی که عمر کوتاه اما قابلیت اطمینان بالایی داشت، موتور ABF فولکس‌واگن بود. این یک پیشرانهٔ ۲ لیتری چهار سیلندر ۱۶ سوپاپ پرفورمنس بود که از سال ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۹ تولید شد و در خودروهایی مثل نسل سوم گلف GTI و نسل چهارم پاسات مورداستفاده قرار گرفت. این موتور سرحالی بود که به دور گیری تمایل داشت و ۱۵۰ اسب بخار قدرت در ۶ هزار rpm تولید می‌کرد. پیشرانهٔ ABF با بلوک چدنی و سرسیلندر آلومینیومی، بیش از ۴۰۰ هزار کیلومتر را تحت رانندگی تهاجمی بدون هیچ مشکلی طی می‌کرد.

OM617 مرسدس بنز

احتمالاً تاکنون داستان تاکسی‌های دیزلی مرسدس را شنیده‌اید که یک میلیون کیلومتر را بدون باز کردن موتور پیموده‌اند. این داستان‌ها به خاطر قابلیت اطمینان افسانه‌ای موتور OM617 است. این موتور ۳ لیتری دیزلی پنج سیلندر از سال ۱۹۷۴ تا ۱۹۹۱ با بلوک و سرسیلندر چدنی و یک میل بادامک در بالا (SOHC) ساخته شد. این موتور عاملی کلیدی در شهرت مرسدس به قابلیت اطمینان در ایالات‌متحده در دههٔ ۸۰ بود. OM617 تعادلی بین قدرت و قابلیت اطمینان ایجاد کرد یعنی چیزهایی که موتورهای دیزلی آن سال‌ها نداشتند. این پیشرانه که برگرفته از موتور چهار سیلندر OM616 بود، در سال ۱۹۷۴ در W115 با تنها ۸۰ اسب بخار قدرت به‌صورت تنفس طبیعی معرفی شد. دو سال بعد، نسخهٔ توربودیزل این موتور با ۱۹۰ اسب بخار قدرت روی کانسپت C111 نصب شد و ۱۶ رکورد سرعت جهانی را بنام خود ثبت کرد. این موتور بعداً در سینهٔ S300SD نسل W116 قرار گرفت که اولین سدان تولیدی توربودیزل جهان بود.

سری ۳۰۰ فورد

نسل چهارم موتور شش سیلندر خطی سری ۳۰۰ فورد اولین بار در سال ۱۹۶۵ در پیکاپ سری F معرفی شد. این یک موتور ۴.۹ لیتری با ۱۷۰ اسب بخار قدرت بود که سال‌ها به تولید رسید و در سال ۱۹۸۷ به سیستم سوخت‌رسانی انژکتوری مجهز شد. موتور ۳۰۰ در همه‌چیز از پیکاپ‌های سبک گرفته تا کامیون‌های کمپرسی با وزن کلی بیش از ۹ تن استفاده می‌شد. این پیشرانه حتی در تراکتورها و پمپ‌های آب هم مورداستفاده قرار می‌گرفت. موتور ۳۰۰ در هر نوع کاربری، به دلیل نیاز حداقلی به تعمیرات و نگهداری شهرت داشت. این موتور حتی در صورت کمبود روغن یا عدم رسیدگی به‌موقع همچنان بدون مشکل کار می‌کرد و به همین دلیل به موتور بدون مرگ شهرت یافت. تولید پیشرانهٔ ۳۰۰ در سال ۱۹۹۶ به پایان رسید.

Slant-Six کرایسلر

موتور Slant-Six کرایسلر یک نمونهٔ شش سیلندر خطی بود که در نسخه‌های مختلف به مدت ۴۱ سال از ۱۹۵۹ تا آغاز قرن بیست و یکم تولید شد و در ۳۱ مدل خودروی مختلف مورداستفاده قرار گرفت. کرایسلر کوردوبا، دوج دارت، چارجر و چلنجر، پیکاپ رم و پلیموث باراکودا ازجمله خودروهایی بودند که این پیشرانه را زیر کاپوت داشتند. Slant-Six می‌توانست در هر خودرویی به‌خوبی کار کند. این پیشرانه در سه نسخه با حجم‌های ۲.۸ لیتری، ۳.۲ لیتری و ۳.۷ لیتری با بلوک‌های چدنی و آلومینیومی ساخته شده و در تمام نسخه‌ها به یک اندازه قابل‌اعتماد بود.

۲GR تویوتا

بله بازهم تویوتا! چه کنیم وقتی تویوتا خیلی خوب می‌داند چطور پیشرانهٔ قابل‌اعتماد بسازد؟ خانوادهٔ موتورهای GR شامل هشت نسخهٔ مختلف و چندین زیرشاخه می‌شود اما در بین آن‌ها، ۲GR بیشترین شهرت را به قابلیت اطمینان دارد. این یک موتور ۳.۵ لیتری V6 است که از سال ۲۰۰۵ تا امروز تولید می‌شود و می‌توان آن را زیر کاپوت خودروهایی مثل تویوتا تاکوما، کمری، هایلندر، آوالون و همین‌طور لکسوس ES، GS و RX دید. حتی لوتوس اوورا و امیرا هم از نسخهٔ سوپرشارژ این موتور استفاده می‌کنند. این موتور با بلوک و سرسیلندر آلومینیومی، یکی از مدرن‌ترین پیشرانه‌های این لیست محسوب می‌شود و بین ۲۴۵ تا ۳۱۶ اسب بخار قدرت دارد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۷۶ رای
منبع
CarBuzz

امیر دهقان

نویسنده و مترجم پدال، عاشق ماشین، عشقی که حد و حصر نداره

مطالب مشابه

‫۷۰ دیدگاه‌ها

 1. Ahmad

  ۲۱ آبان ۱۴۰۲
  سوابق: (1 ديدگاه)

  Ls جنرال موتورز
  و سری ۳۰۰ فورد و om617 مرسدس بنز واقعا افسانه ای هستن با دوام ترین موتور های جهان هستند.

  موافقم 111
  مخالفم 33
  1. زیزیگولو

   ۲۱ آبان ۱۴۰۲
   سوابق: (4870 ديدگاه)

   با دیدن تیتر خبر و قبل از خوندن این مقاله سه تا کشور تو ذهن من تداعی شد و وقتی مقاله رو خوندم دقیقاً همون چیزی بود که فکر کردم و تو ذهنم تداعی شد ……پرچم آمریکایا و آلمانیا و ژاپنیا بالاست 👌👌👌

   موافقم 99
   مخالفم 4
   1. NAVID۰۰۹۸

    ۲۱ آبان ۱۴۰۲
    سوابق: (10232 ديدگاه)

    چیزی که من خودم دیدم از اطرافیانم و تجربه کردم ، موتورِ نیسان Z قدیمی دهه ۷۰ با ۲لیتر حجم‌موتور و زنجیرتایم مثل خر کار بکشید ولی خداشاهده مرگ نداره و همین الانشم مثل بلدوزر کار میکشند و جالب هست بدونید با قیمت‌های بالایی هم خرید فروش میشه و تنها ضعفش مصرف سوخت بالاش هست که بالای صدی بیست میسوزونه ولی نوشِ جونش !
    از باغدارانی که در مناطق کوهستانی زندگی میکنند بپرسید که تا ۲تن بار را در بدترین جاده‌های خاکی جاب‌جا میکنند تا به کامیون و ترانزیت برسونند !
    عملاً کار تراکتور را انجام میدهند !
    به قولِ هموطنان بلوچ ، میگن حیف که نیسان دو دف نیست و اگر نه خدا را بنده نبود !
    البته دیدم که برخی‌ها دو دف کردنش !

    خودروی دیگر که تا سر حد مرگ از اون کار میکشند و کار میکشیم ، مزدا B2000 هست که حدود ۱۵ سال گروه بهمن تا سال ۹۵ تولیدش کرد و از اون سخت‌جان‌تر مزدا ۱۶۰۰ هست که در زمان جنگ که کمبود بنزین در ایران بود حتی بنزین را با نفت قاطی میکردند و در باک میریختند و از خودرو ۲۴ ساعته کار میکشیدند !!!

    کلاً هرچقدر جلوتر میرویم ، موتور خودروها مثل بدن آدم‌های این دوره‌زمونه استهلاکی‌تر و تیتش‌مامانی‌تر شده‌اند !

    تویوتا مردِ روزهای سختِ و این برای همه ثابت شده !
    موتور ۲۷۰۰ هایلوکس و ۲۵۰۰ کمری و راوفور که در همین ایرانِ خودمون بدونِ کوچکترین عیبی دارند کار میکنند و تازه روغن بهران داخلش میریزند و یک میلیون کارکرد را رد کرده !
    موتور ۱۶۰۰ پیکان
    موتور ۱۳۰۰ پراید‌های کاربراتوری دهه ۷۰

    این‌ها دیگه تکرار نمیشوند و ساخته شده‌اند برای کار کار کار و نون رسوندن و نه مثل کره‌مربا و چین خالی کردن جیب مالک را هدف قرار داده باشند !

    خداروشکر دیگه مثل روز برای همه روشن شده و همه داریم مستند میبینیم که خودروهای چینی و کره‌ای چقدر بُنجُل و لگن هستند و مالکانشان را بدبخت کرده‌اند !
    ببینید چیه که صدای سالار و ماشین3 هم در اومده و دارند نشون میدن چقدر لگن هستند !

    موافقم 15
    مخالفم 23
  2. (Ali(chevynova

   ۲۱ آبان ۱۴۰۲
   سوابق: (6809 ديدگاه)

   امریکا مثل همیشه حضور موفق داره

   موافقم 77
   مخالفم 38
  3. parhamiof

   ۲۱ آبان ۱۴۰۲
   سوابق: (683 ديدگاه)

   کلمه دوام و سرسختی بدون امریکاییا و ژاپنیا معنی نداره
   (بله بازهم تویوتا! چه کنیم وقتی تویوتا خیلی خوب می‌داند چطور پیشرانهٔ قابل‌اعتماد بسازد؟)

   موافقم 48
   مخالفم 7
  4. JDM_Japan

   ۲۱ آبان ۱۴۰۲
   سوابق: (167 ديدگاه)

   خیلی از افراد میگن تویوتا خراب نمیشه چون از خیلی از چیزای یک ماشین لوکس زده ولی با این لیست مشخصه که تویوتا چه کاره اس
   پیشرانه های ژاپنی سرآمد کیفیت و دوام در دنیا هستن و هیچ سازنده ای در هیچ کشوری توان رقابت با این غول دنیای ماشین رو نداره
   توی لیست هم میبینیم که اصلا اسمی از کره و مربا نیست چون کره ای ها فقط بلدن ماشین های خوشگل بسازن
   و مثل مرداشون(اشاره به kpop) خوشگل باشن و تو خالی…

   موافقم 44
   مخالفم 40
   1. Anti bts

    ۲۱ آبان ۱۴۰۲
    سوابق: (1 ديدگاه)

    بهتره بگی هیچ سازنده کره ای توان رقابت باهاشون رو نداره.
    جمع خوبان جمع بجز کشور کره مربا

    موافقم 45
    مخالفم 7
   2. Anti bts

    ۲۲ آبان ۱۴۰۲
    سوابق: (3 ديدگاه)

    والا خیلی افراد میگفتن آلمانی ها هم مثل مرسدس بنز و بی ام و خرج دارن و.. ولی با این لیست مشخصه که مرسدس بنز و بی ام و چی کاره هستن
    پبشرانه های آلمانی یک تنه به نمایندگی از کل قاره اروپا و پیشرانه های آمریکایی سرآمد کیفیت و دوام در دنیا هستن و هیچ سازنده ای در هیچ کشوری توان رقابت با این غول های دنیای ماشین نداره
    و توی این لیست هم اصلا نباید هم اسمی از کره ای ها نبینیم چون کره ای ها شاید فقط ماشین خوشکل داشته باشند ولی به نظر من حتی مرداشونم خوشکل نیستن فقط تو خالی هستن ولاغیر…

    موافقم 12
    مخالفم 3
  5. دیاکو

   ۲۱ آبان ۱۴۰۲
   سوابق: (138 ديدگاه)

   برای من جالب بود که موتور های آلمانی یک تنه به نمایندگی از کل قارع اروپا و موتور های آمریکایی قابل اعتماد ترین موتور های جهان باشند و در این لیست حضور داشته باشند و مرگ نداشته باشند واقعا سرآمد کیفیت و دوام هستند. در این پست اولین بار با موتور مشهور بدون مرگ فورد آشنا شدم که در متن گفت در همه چیز از تراکتور ها تا پمپ آب و حتی کامیو‌ن هایی با وزن ۹ تن هم استفاده شد و حتی با کم شدن میزان روغن و یا عدم رسیدگی همچنان بدون مشکل کار میکند خیلی جالب بود و موتور دیزلی مرسدس بنز که گفت درحالی که سایر موتور های دیزلی نمی‌توانستند بادوام باشند ولی مرسدس بنز خلاف این را اثبات کرد بهترین و قابل اعتماد ترین را ساخت و رکورد سرعت جهانی را هم با این موتور زد یا موتور Ls جنرال موتورز که به چاقوی سوئیسی صنعت خودرو معروف شد و مثل موتور همی بیشترین قابلیت تیونینگ را داراست حتی با قطعات فابریک و بهترین و قابل اعتماد ترین برای این کار باشه. واقعا مطلب زیبایی بود همشون خوبن👌👍

   موافقم 42
   مخالفم 6
  6. Avan

   ۲۱ آبان ۱۴۰۲
   سوابق: (314 ديدگاه)

   کلا قدیم جنس ها را طوری می ساختن که خراب نشه.اما الان فقط تویوتا همون روش را ادامه می دهد

   موافقم 25
   مخالفم 22
  7. Anti bts

   ۲۱ آبان ۱۴۰۲
   سوابق: (2 ديدگاه)

   فن های محترم بیایید باهم متحد شویم و دوستدار هرکه در این لیست هست باشیم ( آلمان ژاپن آمریکا )
   هرکه هم نیست ما مقابلش هستیم 😂😉
   البته استثناء هایی هم بگذاریم.
   مثلا ایتالیا و… که اصالت و ارزش خودشان را دارند‌.

   ولی کره در این لیست نیست اقا کره نیست تمام.

   پس ما همه باهم متحد و دوستیم هروقت هم که کره ای وارد این لیست شد (البته بعیده) اونهم بعنوان خودی قبول می کنیم.

   الان که نیست پس فعلا برن مهد کودک هنوز باید خیلی چیز ها یاد بگیرند برایشان زوده.

   موافقم 21
   مخالفم 4
   1. amir

    ۲۲ آبان ۱۴۰۲
    سوابق: (2294 ديدگاه)

    همین کره فن های عزیز معتقدن که تمام صنعت ژاپن رو به افوله و روز های سختی رو باید بگذرونه با دو عدد محصول جنسیس و کیا برقی مدعی براندازی سلطنت تسلا هستن

    موافقم 8
    مخالفم 1
  8. Anti bts

   ۲۱ آبان ۱۴۰۲
   سوابق: (2 ديدگاه)

   فن های محترم بیایید باهم متحد شویم و دوستدار هرکه در این لیست هست باشیم ( آلمان ژاپن آمریکا )
   هرکه هم نیست ما برایش متأسف هستیم 😂😉
   البته استثناء هایی هم بگذاریم.
   مثلا ایتالیا و… که اصالت و ارزش خودشان را دارند‌.

   ولی کره در این لیست نیست اقا کره نیست تمام.

   پس ما همه باهم متحد و دوستیم هروقت هم که کره ای وارد این لیست شد (البته بعیده) اونهم بعنوان خودی قبول می کنیم.

   الان که نیست پس فعلا برن مهد کودک هنوز باید خیلی چیز ها یاد بگیرند برایشان زوده.

   موافقم 18
   مخالفم 3
  9. خودرو چینی ،خدا

   ۲۵ آبان ۱۴۰۲
   سوابق: (2 ديدگاه)

   چینی های جدید هم واقعا ماشینهای خوبی هستند ، قدیمی ها هم واقعا سگ جون هستند ، باید ماشین چینی داشته باشی بفهمی ، حرف های کسایی که یک بار هم نشستن رو باور نکنید .شرف داره به ایرانی و کره و الان هم که با همه خودرو سازی ها مطرح جهان داره رقابت میکنه ، و تو همین چند سال از همه خودرو سازی های مطرح زده ،جلو ، الان خودرو سازی های مطرح رقیب خودرو هاشون ، چینی ها هستن و همین تسلا از BYD عقب افتاده

   من از اول ماشین چینی داشتم ، لیفان x60 سال ۹۱ رو تا حالا تعمیر نکردم ، هیچ وسیله ای رو تا حالا عوض نکردم ، شاید باور نکنید، ولی هنوز نه دیسک و صفحه اش رو عوض کردم و حتا لنت ها رو ، بردم نمایندگی گفت ۱سال بیشتر هم برات لنت ها کار می کنند ، تا حالا من رو تعمیرگاه نبره ، هیچ چیزیش تا حالا عوض نشده ،،
   سواریش عالی ، خداست سواریش ، موتوری عالی

   اشغال ترین ماشین ها ماشین های کره هستند، اشغال

   موافقم 1
   مخالفم 7
 2. cyrus-az

  ۲۱ آبان ۱۴۰۲
  سوابق: (76 ديدگاه)

  یکی از لذت های یه مرد عاشق ماشین یا البته زن عاشق ماشین اینه که با آچار بیوفته رو ماشین و آخر هفته توو گاراژ باهاش ور بره. با تویوتا این ممکن نیست.

  موافقم 25
  مخالفم 34
  1. زیزیگولو

   ۲۱ آبان ۱۴۰۲
   سوابق: (4870 ديدگاه)

   دقیقاً همینطوره تویوتا خرابی تو کارش نیستش، مثل همون تبلیغ معروف و خلاقانه کمپانی تویوتا که مثلاً ماشین یه خانم زیبا وسط بیابون خراب شده ولی یه آقای راننده میگه این یه تله بود چون من تا حالا ندیدم یه تویوتا خراب بشه …… جالبه ببینین البته اگر پدال اجازه انتشار این لینک رو بده 👇🏻👇🏻👇🏻
   https://www.aparat.com/v/TOeNM

   موافقم 47
   مخالفم 7
   1. پیام

    ۲۱ آبان ۱۴۰۲
    سوابق: (1546 ديدگاه)

    اگه خرابی تو کارش نبود رئیسش گریه نمی‌افتاد!

    موافقم 7
    مخالفم 57
    1. Anti BTS

     ۲۱ آبان ۱۴۰۲
     سوابق: (1 ديدگاه)

     ۴ تا انجین معذرت .

     موافقم 24
     مخالفم 5
    2. amir

     ۲۱ آبان ۱۴۰۲
     سوابق: (2294 ديدگاه)

     میگما
     یه وقت زشت نباشه یدونه موتورم از برند مورد علاقه ات نیست؟
     اون آرمیچرا رو که تسلا از همه سر

     موافقم 14
     مخالفم 0
   2. عجب

    ۲۱ آبان ۱۴۰۲
    سوابق: (88 ديدگاه)

    تبلیغ جالبی بود زی زی جان👍

    موافقم 24
    مخالفم 0
  2. NAVID۰۰۹۸

   ۲۱ آبان ۱۴۰۲
   سوابق: (10232 ديدگاه)

   هرکسی ماشین خانه‌خراب‌کُن میخواد یا کُره‌مربا بخره یا چینی و لاغیر !

   موافقم 40
   مخالفم 39
   1. پیام

    ۲۱ آبان ۱۴۰۲
    سوابق: (1546 ديدگاه)

    نوید امثال میتسوبیشی و سوزوکی رو که رو به افول هستن میشه با چین مقاییه کرد نه برند کره‌ای که هنوز پرایدای اون موقعش کار می‌کنن! فکر کنم خیلی جواب دندان شکنی دادم 😂😂😂😂😂

    موافقم 21
    مخالفم 42
    1. TRD

     ۲۱ آبان ۱۴۰۲
     سوابق: (1 ديدگاه)

     درون سوز ها اومدن و رفتن ، یه انجین از کره تو لیست نیومد . اگه ۱۰ درصد از ادعای کره فنا تبدیل به فناوری و کیفیت میشد الان کل لیست کره ای بود 😂

     موافقم 20
     مخالفم 6
    2. آمریکا 💪ایتالیا 💪آلمان 💪انگلیس💪 ژاپن

     ۲۱ آبان ۱۴۰۲
     سوابق: (1 ديدگاه)

     جوابت تناقض داره پیکان ۵۰ سال پیش هم کار میکنه بحس بحس کیفیت بعد از گذر سالهاست که نداره کره
     بعدشم همیشه یه علاپت یوال گنده تو ذهنم بود تا وقتی ژاپن هست تا وقتی آمریکا وقتی ایتالیا هست آلمان هست چرا خودرو سازی ضعیف و صغیری رو مثل کره انتخاب میکنید؟کره و چین جزو خودروسازی های بسیار ضعیفند خودروسازی ۵ کلام:ژاپن آمریکا آلمان ایتالیا انگلیس و سلام تموم شدو رفت دیگه بحس نکنید.

     موافقم 18
     مخالفم 3
    3. حمیدرضا

     ۲۱ آبان ۱۴۰۲
     سوابق: (154 ديدگاه)

     پراید؟ منظورتون مزدا ۱۲۱ ژاپنی هست که امتیازشو دادن به کره؟😁

     موافقم 20
     مخالفم 0
    4. amir

     ۲۱ آبان ۱۴۰۲
     سوابق: (2294 ديدگاه)

     پراید در اصل فورد فستیوا هستش عزیزم
     لطفا هرچقدر پول میگیری بگو با بچه ها جور کنیم بدیم بهت فقط کامنت نزار چون تو زمینه کلکل کردن با اطلاعات کمت همش سوتی میدی زیره پست تانکه میگفتی ژاپن اصلا تانک نداره
     زیره پست اون ۴ ۵ تا شاسی بلند توجمعی که ۳ ژاپنی بودن گفتی بزرگان🤣🤣 زیره پست رضایت مندی خریداران اصلا میتسو رو رده چهارم بود ندیدی
     خواهشا شما فقط بخون پستارو هیچ کامنتی نزار چون هر کامنتی میزاری بیشتر باعث رفتن آبروی نداشته کیا و هیوندای میشی

     موافقم 14
     مخالفم 3
    5. amir

     ۲۱ آبان ۱۴۰۲
     سوابق: (2294 ديدگاه)

     به قول آقای حمیدرضاهم که فورد فستیوا در اصل باز برمیگرده به مزدا ۱۲۱ دیگه اونو من نخواستم بگم ناراحت بشی

     موافقم 10
     مخالفم 3
    6. Farhan

     ۲۴ آبان ۱۴۰۲
     سوابق: (72 ديدگاه)

     ایده همون پراید رو هم مزدا داد🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

     موافقم 2
     مخالفم 0
    7. 🌪️ Tornado 🌪️

     ۲۵ آبان ۱۴۰۲
     سوابق: (23 ديدگاه)

     وای دندونام🤣🤣🤣🤣🤣

     موافقم 2
     مخالفم 0
   2. عجب

    ۲۱ آبان ۱۴۰۲
    سوابق: (88 ديدگاه)

    بگو حضرت لندکروز

    موافقم 15
    مخالفم 16
 3. سالار خان فصل

  ۲۱ آبان ۱۴۰۲
  سوابق: (366 ديدگاه)

  بله بازهم تویوتا!

  موافقم 50
  مخالفم 8
  1. زیزیگولو

   ۲۱ آبان ۱۴۰۲
   سوابق: (4870 ديدگاه)

   اگر غیر این میشد جای شک داشت

   موافقم 31
   مخالفم 3
  2. NAVID۰۰۹۸

   ۲۱ آبان ۱۴۰۲
   سوابق: (10232 ديدگاه)

   نگو تویوتا !
   تویوتا پیشوند داره !
   باید بگی (((((( سلطانِ تمام دنیا تویوتا ))))))
   😎👑👑👑👑😎

   موافقم 27
   مخالفم 44
   1. زیزیگولو

    ۲۱ آبان ۱۴۰۲
    سوابق: (4870 ديدگاه)

    اول لکسوس

    موافقم 12
    مخالفم 6
   2. پیام

    ۲۱ آبان ۱۴۰۲
    سوابق: (1546 ديدگاه)

    اگه به تو پیشنهاد فراری و یاریس جاروبرقی رو دادن تو برو جاروبرقی سلطان دنیا رو انتخاب کن.

    موافقم 16
    مخالفم 23
    1. Anti BTS

     ۲۱ آبان ۱۴۰۲
     سوابق: (1 ديدگاه)

     فشار چیه 😂
     ۵۰ سال هم بگذره یه انجین از کره نمیاد تو این لیست .

     موافقم 32
     مخالفم 4
    2. datsun

     ۲۱ آبان ۱۴۰۲
     سوابق: (3495 ديدگاه)

     پیام نکنه انتظار داشتی موتور تتا و لامبدا هم تو این لیست باشن انقدر جوش میزنی اونا هم هستن تولیست منتها تو لیست افتضاح ترین موتورهای تاریخ

     موافقم 20
     مخالفم 3
 4. سالار فصل

  ۲۱ آبان ۱۴۰۲
  سوابق: (366 ديدگاه)

  بله بازهم تویوتا!

  موافقم 36
  مخالفم 8
 5. Ahmad

  ۲۱ آبان ۱۴۰۲
  سوابق: (86 ديدگاه)

  ایتالیایی ها کجان؟😂😂😂

  موافقم 14
  مخالفم 17
  1. امیر علی

   ۲۱ آبان ۱۴۰۲
   سوابق: (1 ديدگاه)

   مقاله نویس آلمان فن !!! فراری را یادش رفته یا هم دلخوشی از ایتالیایی ها نداره !!!

   موافقم 8
   مخالفم 34
   1. Enzo Ferrari 2008

    ۲۱ آبان ۱۴۰۲
    سوابق: (1208 ديدگاه)

    اتفاقا من همیشه هستم اون بنز حرمت داره

    موافقم 8
    مخالفم 0
 6. علی

  ۲۱ آبان ۱۴۰۲
  سوابق: (1203 ديدگاه)

  Uz V8 500 تا کار داریم هر 12 15 تا روغنشو عوض کردیم هنوز انگار صفر

  موافقم 27
  مخالفم 4
 7. کاربر۳

  ۲۱ آبان ۱۴۰۲
  سوابق: (107 ديدگاه)

  تخصص تویوتا در دوام موتوره،به نظرم با توجه به آب و هوای ایران که یه نقطش ۵۰ درجس نقطه دیگه در فصل دیگه منفی ۱۵ درجه خودرو های تویوتا بهترینن و استهلاک پایینی و البته مصرف پایین در بعضی موتور ها.👍

  موافقم 40
  مخالفم 6
 8. Amir Ali

  ۲۱ آبان ۱۴۰۲
  سوابق: (168 ديدگاه)

  مقاله، عالی بود جناب دهقان

  خیلی خوبه سری RB و VR نیسان هم اضافه بشه

  موفق باشید

  موافقم 26
  مخالفم 3
  1. datsun

   ۲۱ آبان ۱۴۰۲
   سوابق: (3495 ديدگاه)

   تو مقاله اصلی car buzz به vQ اشاره کرده به عنوان گزینه افتخاری

   موافقم 14
   مخالفم 3
 9. علی

  ۲۱ آبان ۱۴۰۲
  سوابق: (14 ديدگاه)

  البته قطغا منظور از تویوتا کمری همون آریون هست چونکه توی امریکا و خیلی کشورهای دیگه اسمش کمری شش سیلندره.
  منظورم برای موتور 2GR هست.

  موافقم 19
  مخالفم 0
 10. ۰۰۹۸سامورایی

  ۲۱ آبان ۱۴۰۲
  سوابق: (126 ديدگاه)

  همه این موتور ها از قابل اعتماد ترین موتور ها هستن با تشکر از زحمات شما برای تهیه این مقاله.

  موافقم 19
  مخالفم 4
 11. 🤡

  ۲۱ آبان ۱۴۰۲
  سوابق: (139 ديدگاه)

  لکسوس Ls400 2024 از چه پیشرانه ای استفاده میکنه ؟

  موافقم 13
  مخالفم 1
 12. JDM سابق

  ۲۱ آبان ۱۴۰۲
  سوابق: (377 ديدگاه)

  LSswaptheworld#

  موافقم 3
  مخالفم 0
 13. معصومه رستمی

  ۲۱ آبان ۱۴۰۲
  سوابق: (2 ديدگاه)

  موتور فورد فستیوا یا همون پراید خودمون جایزه خوش تعمیرترین و کمترین نیاز به چک و کنترل در سال 1985 را بدست آورده است.

  موافقم 14
  مخالفم 1
 14. GODZILLA

  ۲۱ آبان ۱۴۰۲
  سوابق: (31 ديدگاه)

  کره مربا فنا کجان؟

  موافقم 19
  مخالفم 6
  1. Anti BTS

   ۲۱ آبان ۱۴۰۲
   سوابق: (1 ديدگاه)

   همینجا هستند . با چشمانی گریان و فشاری فراوان ، دیس میکنند و میگذرند .

   موافقم 17
   مخالفم 3
   1. amir

    ۲۱ آبان ۱۴۰۲
    سوابق: (2294 ديدگاه)

    آنها صب تا شب دعا میکنند که تیم چهارنفره مستر اشتری خبری از افزایش فروش برقی های جنسیس از ۲۰۰۰ به ۴۰۰۰ بگذارند تا زیرش به تمسخر bz4x بپردازند هم دعا میکنن که نکند تیم ۴نفره نویسندگان ناگهان بار دیگری خبری از دسته گل های برندای مورد علاقه اشون بزارن

    موافقم 13
    مخالفم 3
 15. 18:45

  ۲۱ آبان ۱۴۰۲
  سوابق: (468 ديدگاه)

  احسنت به این مطلب عالی و فوق العاده جذاب👏👏🙌

  موافقم 7
  مخالفم 0
 16. رومانی>چین>فرانسه

  ۲۱ آبان ۱۴۰۲
  سوابق: (1114 ديدگاه)

  اجازه بدین یه مثبت جلو اسم تویوتا بنویسم

  موافقم 8
  مخالفم 3
 17. blackwing

  ۲۱ آبان ۱۴۰۲
  سوابق: (866 ديدگاه)

  به دور از تعصب و هر گونه حاشیه ، اینجا مشخص میشه کدوم کشورها پیشرو تو صنعت موتور سازی هستن ( دوستان من به شخصه احترام خیلی زیادی به ماشین سازی انگلستان و ایتالیا قائل هستم اما اینجا بحث کاملاً فرق داره )

  موافقم 15
  مخالفم 9
  1. مازیار

   ۲۱ آبان ۱۴۰۲
   سوابق: (819 ديدگاه)

   بله اینجا بحث دوام هست از تیتر مقاله هم پیداست
   و طبیعیه که مثلا موتور چهار سیلندر ۱.۶ لیتری پونصد اسبی جگوار اونم ده سال قبل تو یه مقوله دیگه ای بالای قله ایستاده. و یا موتور ۳.۹ لیتری اتمسفریک کاسورث با ۱۸۰ اسب بر هر لیتر!!

   دوام و صرفه اقتصادی یا حد نهایی بازدهی هر کدوم به جای خود و هر کدوم “پیشرو” در نوع خود

   موافقم 17
   مخالفم 3
 18. Anti Tesla

  ۲۱ آبان ۱۴۰۲
  سوابق: (615 ديدگاه)

  به نظرتون اگر بخواهم از بیت پیشرانه های ژاپنی موجود در بازار یکی رو برای تویوتا کریسیدا خود،انتخاب کنم،کدام را پیشنهاد می کنید؟

  موافقم 4
  مخالفم 3
  1. GODZILLA

   ۲۱ آبان ۱۴۰۲
   سوابق: (31 ديدگاه)

   صد در صد 2jz

   موافقم 1
   مخالفم 3
   1. Anti Tesla

    ۲۲ آبان ۱۴۰۲
    سوابق: (615 ديدگاه)

    ممنون از راهنمایی شما!
    آیا این پیشرانه مناسب برای خودرو کریسیدا هست.
    باعث اختلال در حرکت خودرو می شود؟
    و یا موجب از دست رفتن تعادل خودرو در سرعت های زیاد؟

    موافقم 1
    مخالفم 0
 19. حسین

  ۲۱ آبان ۱۴۰۲
  سوابق: (2820 ديدگاه)

  اپلیکشن دیوار یه قابلیتی اضافه کرده که میتونید سلامت موتور یا موتور تعویض را انتخاب کنید، لامصب اصلا تویوتا در لیست موتور تعویض نیست مگر خودرو های ۶۰ سال پیشش!

  موافقم 6
  مخالفم 5
 20. مهدی

  ۲۱ آبان ۱۴۰۲
  سوابق: (19 ديدگاه)

  بعید می‌دونم بی ام و چیزی بسازه که زود خراب نشه !

  موافقم 5
  مخالفم 15
 21. JDM_Japan

  ۲۱ آبان ۱۴۰۲
  سوابق: (167 ديدگاه)

  خیلی افراد میگن تویوتا خراب نمیشه چون از خیلی از چیزای یک ماشین لوکس زده ولی با این لیست مشخصه که تویوتا چه کارس
  پیشرانه های ژاپنی سرآمد کیفیت و دوام در دنیا هستن و هیچ سازنده ای در هیچ کشوری توان رقابت با این غول دنیای ماشین نداره
  توی لیست هم میبینیم که اصلا اسمی از کره و مربا نیست چون کره ای ها فقط بلدن ماشین های خوشگل بسازن
  و مثل مرداشون خوشگل باشن و تو خالی…

  موافقم 3
  مخالفم 6
  1. Anti bts

   ۲۲ آبان ۱۴۰۲
   سوابق: (3 ديدگاه)

   والا خیلی افراد میگفتن آلمانی ها هم مثل مرسدس بنز و بی ام و خرج دارن و.. ولی با این لیست مشخصه که مرسدس بنز و بی ام و چی کاره هستن
   پبشرانه های آلمانی یک تنه به نمایندگی از کل قاره اروپا و پیشرانه های آمریکایی سرآمد کیفیت و دوام در دنیا هستن و هیچ سازنده ای در هیچ کشوری توان رقابت با این غول های دنیای ماشین نداره
   و توی این لیست هم اصلا نباید هم اسمی از کره ای ها نبینیم چون کره ای ها شاید فقط ماشین خوشکل داشته باشند ولی به نظر من حتی مرداشونم خوشکل نیستن فقط تو خالی هستن ولاغیر…

   موافقم 3
   مخالفم 1
  2. Anti bts

   ۲۳ آبان ۱۴۰۲
   سوابق: (3 ديدگاه)

   والا خیلی افراد میگفتن آلمانی ها هم مثل مرسدس بنز و بی ام و خرج دارن و.. ولی با این لیست مشخصه که مرسدس بنز و بی ام و چی کاره هستن
   پیشرانه های آلمانی یک تنه به نمایندگی از کل قاره اروپا و پیشرانه های آمریکایی سرآمد کیفیت و دوام در دنیا هستن و هیچ سازنده ای در هیچ کشوری توان رقابت با این غول های دنیای ماشین نداره
   و توی این لیست هم اصلا نباید هم اسمی از کره ای ها نبینیم چون کره ای ها شاید فقط ماشین خوشکل داشته باشند ولی به نظر من حتی مرداشونم خوشکل نیستن فقط تو خالی هستن ولاغیر…

   موافقم 3
   مخالفم 1
 22. رامتین

  ۲۱ آبان ۱۴۰۲
  سوابق: (3048 ديدگاه)

  لذت بردم. تویوتا هم نشون میده کیفیت تعریفش چیه…

  موافقم 9
  مخالفم 3
 23. R R

  ۲۱ آبان ۱۴۰۲
  سوابق: (168 ديدگاه)

  جای خیلی از موتور ها خالیه
  موتور های کتر پیلار، پاکار، موتور اسکای لاین، موتور پاترول سافاری، موتورهای سوبارو، موتور قدیمی ولوو و کلی موتور دیگه…………

  موافقم 3
  مخالفم 0
 24. yaghoub

  ۲۲ آبان ۱۴۰۲
  سوابق: (297 ديدگاه)

  سری k هوندا بی نظیره

  موافقم 1
  مخالفم 1
 25. یزدان

  ۲۴ آبان ۱۴۰۲
  سوابق: (1 ديدگاه)

  چرا پرایدو توی لیست قرار ندادن؟
  واقعا در حقش ظلم شده

  موافقم 1
  مخالفم 0
 26. Farhan

  ۲۴ آبان ۱۴۰۲
  سوابق: (72 ديدگاه)

  چی بگم

  موافقم 1
  مخالفم 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا