مشخصات موتورهای خودرو ایرانی

از چند سال پیش که خودروسازان وطنی تصمیم گرفتند که موتورهایی ویژه و ملی برای خود داشته باشند، تا کنون چند موتور با کمک شرکای خارجی طراحی و تولید کرده اند بعلاوه موتورهایی نیز در دست ساخت دارند که بعضی کاملاً اختصاصی طراحی شده اند و بعضی همان موتورهای قبلی مونتاژی با اندکی بهینه سازی هستند. سایر موتورهای مورد استفاده نیز تنها مونتاژ می شوند. در ادامه مقاله به شرح مشخصات و ویژگیهای تعدادی از پراستفاده ترین موتورها در ایران خواهیم پرداخت. این مقاله توسط مهندس امین آزاد نوشته و در هفته نامه دنیای خودرو منتشر شده است.

موتور ملی EF7

خانواده‌ موتورهای ملی ایران خودرو
مجموعه خانواده موتور ملی هم با توجه به تنوع آن می‌تواند گزینه خوبی برای خودروهای آینده ایران خودرو باشد. جایگزینی موتور ای اف 7 به جای موتورهای خانواده XU از برنامه های این خودروساز است.

این موتور با توربوشارژ می‌تواند تا 150 اسب‌بخار قدرت تولید که این موتور که ابتدا بر پایه گاز طراحی شده بود در مدل جدیدترش بر پایه بنزین هم طراحی شده است.

تولید انبوه موتور ملی 1.7 لیتری اولین موتور از این دسته آغاز شده البته تولید این موتور پیشرفته كه شاید آن را بتوان پیشرفته‌ترین موتور ایران‌خودرو نامید بارها به تاخیر افتاده است.

مشكل اصلی در تاخیر تولید این موتور كه اولین موتور پایه گازسوز ایران است مشكل ساخت داخل قطعات این موتور با استانداردهای بالا و سختی ترخیص برخی قطعات از گمرك بوده است.

این موتور دارای آلودگی كم (استاندارد یورو4) و دوام بالا و مغز هوشمند پیشرفته‌ای است كه در حالت بنزینی 110 و در حالت گاز 98 اسب‌بخار قدرت دارد و با گاز می‌تواند 300 كیلومتر پیمایش داشته باشد حال آنكه خودروهای گازسوز فعلی بین 120 تا 200 كیلومتر پیمایش دارند.

این موتور پیشرفته دارای حجم 1.7 لیتر و سیستم تغییر زمان بندی ورود هواست كه سبب افزایش بازده موتور می‌شود. این موتور در حالت گاز كمترین آسیب نسبت به بقیه موتورهای داخلی به آن وارد می‌شود.

موتور دیگر از خانواده موتور ملی همراه با پرخوران موتور (توربوشارژ‌) است كه هوای اضافی به موتور تزریق می‌كند و به همین خاطر در هر دو حالت گاز و بنزین قدرت موتور 155 اسب‌بخار است .

اگر این نكته را مدنظر قرار دهیم كه ایران به دلیل آنكه كشوری در ارتفاع است به طور متوسط 13درصد از توان اصلی موتور از دست می‌رود. توربوشارژ كه هوای اضافی به درون موتور می‌دمد تا حدودی می‌تواند این مشكل را حل كند. این موتور قرار است در سال 90 بر روی سورن ELX قرار گیرد .

موتور 1.4 لیتری از خانواده موتور ملی هم طراحی‌اش تمام شده و آزمایش های خود را طی می‌كند اما مشكل برای این موتور كم حجم و ارزان تعریف‌نشدن پروژه خودرویی است و اینكه قرار است بر روی چه خودرویی قرار گیرد. ایران خودرو می تواند این خودرو را روی رانا نصب کند اما نصب آن روی 206 و تندر بعلت مخالفت شرکای خارجی مقدور نیست. این موتور 1397 سی‌سی حجم دارد و 95 اسب بخار قدرت در حالت بنزینی و 84 اسب‌بخار در حالت گاز سوز قدرت تولید می‌کند گشتاور آن هم در حالت بنزین 125 نیوتن‌متر در 4500 دور و 111 نیوتن‌متر در 4500 در حالت گاز تولید می کند. نسبت تراکم این موتور 11 به یک است‌

این سه موتور با مشاركت دانشگاه آخن آلمان طراحی شده‌اند.

 • نوع موتور EF7 (NA)
 • حجم موتور 1648 سی سی چهار سیلندر
 • نسبت تراكم 11 به یک
 • قدرت موتور در دور 6000 RPM بنزینی : اسب بخار113 ‌گاز : اسب بخار 103
 • حداكثر گشتاوردر 4500 دور بر دقیقه بنزینی:155 نیوتن متر گاز 136 نیوتن متر
 • سیستم انژكتوری پاشش چند نقطه‌ای مرحله‌ای (Sequential ) نوع سوخت گاز طبیعی آلترناتیو: بنزین بدون سرب RON 95
 • تعداد سوپاپ 16
 • سرعت با بنزین189Km/h- با گاز 181Km/h
 • سیستم انتقال قدرت گیربكس جعبه‌دنده BE3/5 كلاچ Dry Friction Single Plate Pre-Damper – مكانیكی‌، تك‌صفحه‌ای خشك دیفرانسیل نوع‌: Pinion Crownwheel موقعیت ‌: جلو
موتور دیزلی EF7

موتور دیزلی جدید ایران خودرو
دیزل یکی از گزینه‌های مناسب در بی بنزینی است مخصوصاً آنکه قیمت دیزل بسیار ارزان‌تر از بنزین است در ایران با توجه به نبود خودرو سواری دیزلی محدودیت برای تامین این موتور زیاد است البته موتور جدیدی در ایران خودرو در حال طراحی است نخستین موتور برای این سوخت نیز با نام EFD طراحی شده است. پس از طراحی موتور ملی با نام EF7 با مشاركت شركت FEV آلمان و موتور توربو شارژ ملی 1.4 لیتری از خانواده موتور ملی، موتور دیزلی، چهارمین موتوری است كه بر پایه موتور EF7 طراحی شده است. این موتور با نام EFD با مشاوره شركت شریك آلمانی زیر مجموعه شركت بزرگ مهندسی موتور AVL اتریش طراحی شده است. در این موتور قطر سیلندرهای موتور بنزینی EF7 كاهش یافته تا حجم آن به 1.5 لیتر برسد. این موتور حدود 120 اسب‌بخار قدرت تولید می‌كند؛ یعنی با كاهش 200سی‌سی حجم نسبت به موتور پایه (EF7)، قدرت این موتور 10 اسب‌بخار افزایش و مصرف‌آن 25‌درصد كاهش می‌یابد.

دلیل افزایش قدرت در سامانه پر فشار، پاشش دیزل و توربو شارژ قوی آن بوده و دلیل كاهش مصرف نیز راندمان بالاتر موتورهای دیزلی نسبت به‌خودروهای بنزینی است. گشتاور این موتور كه نشان‌دهنده قدرت بالای آن است حدود 100 نیوتن‌متر بیشتر از موتور 1700 سی‌سی بنزینی است؛ یعنی با 200 سی‌سی كمتر در حجم موتور، 100نیوتن‌متر گشتاور این موتور بیشتر از موتور بنزینی است.

این اعدادی است كه شركت ایپكو ارائه كرده اما با این همه موتور مذكور هم‌اكنون در اتاق تست موتور بوده و هنوز روی خودرو نصب نشده است.

باید دید در شرایط واقعی عملكرد این موتور چگونه خواهد بود اما براساس اطلاعات روی كاغذ این موتور اگر روی خودرویی نصب شود، بهترین گزینه برای خرید خواهد بود چرا كه با مصرف 25درصد كمتر، آلودگی كمتر و گشتاور و قدرت بیشتری دارد. برای این موتور دیزلی، سیستم پاشش مستقیم كه دارای فناوری چند راهه فشار بالای سوخت است در نظر گرفته شده است. از سوی دیگر این موتور دارای شمع گرمكن، پرخوران هندسه متغیر و خنك كن میانی هواست.

این محصول مجهز به مجموعه باز‌خورانی دود (EGR) همراه با خنك كن بوده و مجموعه این قطعات پیشرفته و جدید، سبب شده تا تولید این موتور در ایران بسیار سخت باشد.

با این روند بر‌آورد می‌شود برای تولید آن بیش از نیمی از قطعات باید وارد شوند البته پیش‌بینی می‌شود تولید این موتور بیش از 3سال دیگر به طول می‌ انجامد. با این همه موتور EF7 تنها موتور دیزلی‌ای نخواهد بود كه در ایران روی خودروهای سواری نصب می‌شود چرا كه قرار است از موتورهای پژو نیز برای خودروهای سواری دیزلی استفاده شود. موتور پژو 206 یكی از این موتورهاست.

موتور TU3
این موتور هم‌اکنون در خودرو پژو 206 استفاده می‌شود و بخشی از آن در ایران ساخته می‌شود. این موتور شاید نسبت به موتور TU5 ضعیف‌تر باشد اما مصرف کمتری هم دارد البته تعداد سوپاپ کمتر نسب به موتور TU5 از نقاط ضعف این موتور است. گشتاور این موتور هم حدود 30 نیوتن‌متر کمتر موتور TU5 است که عملکردی ضعیفی دارد.

 • حجم موتور 1360 سی‌سی – تعداد سیلندر 4 سیلندر- نسبت تراكم 10.2 به یک
 • قدرت موتور 75 اسب بخار در 5500 rpm – حداكثر گشتاور111 نیوتن متر در 3400 rpm
 • سیستم انژكتوری چند نقطه‌ای با پاشش الكترونیكی
 • نوع سوخت بنزین با اكتان 91
 • تعداد سوپاپ 8
 • سیستم احتراق احتراق داخلی جرقه‌ای
 • استاندارد حد آلایندگی Euro II
 • سیستم سوخت انژكتوری كاتالیست اگزوز ‌سنسور اكسیژن
 • شتاب صفرتا 100كیلومتر14.1 ثانیه
 • گیربكس دستی با نام – MA5N كلاچ تك صفحه‌ای خشك – مكانیكی – دیفرانسیل جلو
موتور تیبا

تیبا
تیم طراحی آلمانی از دانشگاه آخن آلمان موتور پراید را افزایش حجم داده‌اند و با رساندن حجم این موتور به 1500‌سی‌سی و افزایش ضریب تراكم موتور به عدد 9.7 قدرت این موتور را به 80 اسب‌بخار رسانده‌اند. براساس اعلام شركت مگاموتور، سازنده قوای محركه سایپا،‌ این موتور  8درصد مصرف كمتری نسبت به پراید دارد .

مگاموتور با كمك شركت آلمانی FEV وابسته به دانشگاه آخن آلمان حجم موتور را افزایش داده و ضریب تراكم موتور را برای افزایش قدرت موتور به عدد 9.7 رسانده است.(عدد قبلی حدود 8.5 بوده است) درباره گیربكس نیز یكی از مهندسان مركز تحقیقات سایپا، توضیح می‌دهد؛ نسبت دنده‌های گیربكس پراید براساس خودرو و موتور جدید تغییر داده شده است.

گفته می‌شود كه مصرف سوخت این خودرو 10‌درصد كمتر از پراید است البته این موتور گزینه بسیار بهتری نسبت به موتور پراید است این موتور یکی از ارزان‌ترین موتورهای ایرانی در این کلاس هم محسوب می‌شود گشتاور این محصول هم از 103 نیوتن‌متر به 124 نیوتن‌متر ارتقا یافته است .

گیربکس پراید تحمل گشتاور بالای این موتور را نداشت. برای همین در خودروی جدید تیبا گیربکس پراید در دنده دو به گونه ای تقویت شد تا بتواند گشتاور بالای این موتور را تحمل کند. برای تحمل گشتاور حاصل از این موتور همچنین کلاچ پراید که بر روی تیبا استفاده شده تغییراتی کرد. از آن جمله می توان سفت تر شدن فنرهای صفحه کلاچ است تا بتواند گشتاور 124 نیوتن متری موتور جدید را تحمل کند. از طرفی هزارخواری سر پلوس ها نیز به دلیل قدرت بالاتر موتور تقویت شد.

موتور پراید

پراید
فرا‌گیر‌ترین خودروی ایرانی که دارای موتوری ضعیف است پراید است قدرت این موتور از 59 تا 69 اسب‌بخار بنا به استفاده از قطعات مختلف در خط تولید متغیر است با اینکه این موتور با بار کم بسیار راحت و پرشتاب است اما با افزایش حجم سرنشین خودرو به دلیل گشتاور پایین به سرعت تنبل می‌شود با اینکه مصرف این موتور پایین است اما در مقابل توان محدودی که ارائه می‌دهد می‌توان گفت‌ راندمان موتور چندان مناسب نیست .

• حجم سیلندر 1323 سی سی

• نسبت تراکم 9.7:1

• حداکثر قدرت موتور در 5000 دور در دقیقه‌63 اسب بخار

• حداکثرگشتاور موتور در 2500 دور در دقیقه ‌103 نیوتن متر

• نوع کلاچ تک صفحه ای خشک با فنر خورشیدی

موتور XU7JPL3
این موتور هم‌اكنون اصلی‌ترین محصولات‌ شركت‌ ایران‌خودرو از جمله سمند و پژو‌405 و پژوپارس را به جلو می‌رانند. این موتور به دلیل مصرف بالای 12 لیتری‌اش در 100 كیلومتر عاملی برای از دست‌دادن مشتریان در شرایط جدید سهمیه‌بندی بنزین شده است.

قرار است این موتور در بهینه‌سازی جدیدی حجمش از 1.8 لیتر به دو لیتر برسد و قدرت آن نیز از 98 اسب‌بخار به 107 اسب‌بخار ارتقاء یابد و برای گازسوزشدن هم تغییراتی در قطعات اساسی آن صورت خواهد گرفت و حالا حتی در حالت گازسوز نیز از موتور كنونی پژو 405 قدرت بیشتری دارد.

از طرفی مهندسان ایران خودرو معتقدند مشكلات موتور قبلی پژو 405 از جمله روغنكاری هم با اصلاح مدار روغنكاری موتور برطرف شده است. در این موتور روش باز و بسته‌شدن دریچه ورود هوا هیدرولیكی شده كه سبب افزایش عمر موتور می‌شود مصرف سوخت این خودرو حتی با توجه به افزایش حجم موتور با اصلاحات انجام گرفته 10درصد كاهش یافته است‌.

مغز هوشمند موتور هم برای گاز و بنزین یكی شده اما برای هر كدام از سوخت‌ها‌ برنامه این مغز جداگانه تعریف شده است.

20درصد قطعات اصلی موتور تغییر كرده است كه از آن جمله می‌توان به میل‌لنگ شاتون‌، راه‌ها‌ی ورودی هوا میل بادامك مدار روغنكاری سرسیلندر و سوپاپ‌ها‌ اشاره كرد.

برنامه تولید این موتور هم برای آبان سال آینده طرح‌ریزی شده است.

با این همه برخی معتقدند این موتور را باید فراموش كرد همان‌‌گونه كه پژو آن را در سال 95 فراموش كرد.

• حجم موتور 1761 سی سی چهار سیلندر

• نسبت تراكم 9.3:1

• قدرت موتور 100bhp@6000 rpm

• حداكثر گشتاور153Nm@3000 rpm

• سیستم انژكتوری پاشش چند نقطه‌ای با كنترل الكترونیكی(MPFI)

• تعداد سوپاپ 8

• سیستم احتراق سیستم جرقه دوبل

• سیستم سوخت رسانی انژكتوری پمپ بنزین داخل باك(INTANK)- اتصالات لوله سوخت از نوع Quick Connection كاتالیست اگزوز دارد.

• حداكثر سرعت 185 Km/h شتاب صفرتا 100كیلومتر11.9 s

• سیستم انتقال قدرت گیربكس‌ BE3/5 كلاچ Dry Friction Single Plate Non Pre-Damper – مكانیكی‌، تك صفحه ای خشك دیفرانسیل نوع Pinion Crown wheel موقعیت‌: جلو

موتور TU5
این موتور با‌ پژو 206 وارد ایران شد ‌و‌ هم‌اکنون بر روی برخی مدل‌های سمند هم نصب می شود البته برنامه قرارگیری آن بر روی پژو‌پارس و پژو‌405 هم تعریف شده است. این موتور تا حدودی ساخت داخل هم شده و یکی از مدرن‌ترین موتورهایی است که بر روی خودروهای داخلی استفاده می‌شود. این موتور بر‌اساس قدرت موتور، شتاب، قیمت و سرعت یکی از بهترین گزینه‌های بازار ایران است. قدرت 110 اسب‌بخاری مصرف پایین در سیکل ترکیبی یعنی 8 لیتر در 100 کیلومتر طبق اعلام وزارت نفت هماهنگی مناسب با گیربکس و برنامه مناسب مغز هوشمند موتور این خودرو را بهترین موتور ایرانی کرده است ضریب تراکم 10 هم سبب می‌شود راندمان موتور عدد قابل قبولی داشته باشد.

* حجم موتور 1587 سی‌سی

* تعداد سیلندر 4

* نسبت تراكم 10.5

* قدرت موتور 110 اسب بخار در 5800 rpm

* حداكثر گشتاور142نیوتن متر در 4000 rpm

* سیستم انژكتوری چند نقطه‌ای با پاشش الكترونیكی

* نوع سوخت بنزین با اكتان 95

* تعداد سوپاپ 16

* سیستم احتراق احتراق داخلی (جرقه‌ای)

* استاندارد حد آلایندگی Euro III

* سیستم سوخت: انژكتوری

* حداكثر سرعت 190 km/h

* شتاب صفرتا 100كیلومتریازده ثانیه در خودرو پژو 206 با وزن‌ 2504 Kg

* سیستم انتقال قدرت متناسب با این موتور از نوع اتوماتیک با نامAL4 و با كلاچ هیدرولیكی و الكترونیكی و با دیفرانسیل جلو است البته نوع جعبه‌دنده دستی هم با) MA5N با كلاچ تك صفحه‌ای خشك – مكانیكی بر روی این خودرو نصب می‌شود.

موتور XU7JP4/L4
این موتور هم‌اکنون بر روی پژو‌پارس ELX گذاشته می‌شود که موتوری با شتاب و قدرت مناسب است البته مصرف بالایی دارد و ایران‌خودرو هم برای تامین آن با مشکل مواجه است. با این همه ضریب تراکم بالا سبب شده از موتور خواهرش یعنی l3 مصرف کمتر راندمان بالاتر و قدرت بیشتری داشته باشد.

• حجم موتور 1761 چهار سیلندر

• ‌نسبت تراكم 10.4:1

• قدرت موتور 110@5500

• حداكثر گشتاور155@4250

• سیستم انژكتوری BOSCH

• نوع سوخت بنزین, بدون سرب, RON 95 Min.

• تعداد سوپاپ 16

• حداكثر سرعت 195 شتاب صفرتا 100كیلومتر9(S)

• سیستم انتقال قدرت‌‌، جعبه‌دنده BE3/5N كلاچ تک صفحه‌ای خشک، کابلی دیفرانسیل (4.52) جلو

موتور تندر L90

مطالب مرتبط

134 دیدگاه

 1. Ehsan
  سوابق: (4 دیدگاه) ,

  نمیدونم چرا از موتورTu5 رو پارس اینقدر بد میگین!
  من خودم پارس tu5مدل ۹۲دارم تا حالا هیچ جا منو اذییت نکرده تو سربالایی ها با۴.۵ نفر وجعبه فول و باک ۷۰لیتر فول و حدود ۷۰کیلو سیستم صوتی ،، با دنده ۴ راحت میرفت و راحت از همه ماشین ها سبقت میگرفتم و حتی بعضی جاها کولر هم میزدم! و تا ۲۰۰ باهاش راحت تو کفی رفتم،،موتورXu7 یه موتور پر مصرف با صدای خیلی زیاد (مثل تراکتور)و قدیمی هست ولی tu5 یه موتور کم مصرف و فوق العاده کم صدا و نرم هست و اینا به خاطر ۱۶سوپاپ بودن و تنفس بهتر هست
  موفق باشین

  پاسخ
  1. مجتبی
   سوابق: (1 دیدگاه) ,

   داش من درست موتور tu5 اوکیه ولی اگه پژو سوار باشی ، دقیقا بخاطر صدای اگزوزش xu7 میخری، وإلا میتونستیم ۲۰۶ تیپ ۲ بخری و مصرف و شتاب خوبیم داره

   پاسخ
  2. علی
   سوابق: (1 دیدگاه) ,

   سلام من مدل 95 همین ماشین گرفتم توی سربالایی قدرت نداره

   پاسخ
   1. سینا
    سوابق: (1 دیدگاه) ,

    داداش منم94دارم منم تو سرابالایی کم میاره و سوختشم زیاده همشم بخاطر گیربکسه ک دنده ریزه

    پاسخ
  3. امير
   سوابق: (4 دیدگاه) ,

   شاید ایکس یو سون های نود ب بعد مثل تراکتور باشن.ولی خداییش من ١٢ سال یه ۴٠۵ مدل ٨٣ داشتم خدا میدونه اکثر مواقع حداقل دور موتورم ۴۵٠٠ بوده برا تعویض دنده خیلی مواقع هم ک شتاب گیری میکردم راحت تا کات اف گاز میدادم نه موتورش خراب شد نه جا میموند نه مصرفش تراکتوری بود.الان ال نود دارم ولی گاهی دلم برای موتور وحشیه اون پژو تنگ میشه

   پاسخ
  4. افشین
   سوابق: (24 دیدگاه) ,

   حتما مال شما یه چیز دیگه است!!!!!!!نفروشی هیچکدومشون مثل ماشین شما تعریفی نیست اینو منی میگم که از دست مکانیک حداکثر دو سال یک بار صفر میگیرم و تا حالا دو بار داشتم و از همه ماشینهایی که داشتم بی حال تر بوده

   پاسخ
 2. شهرامشاه
  سوابق: (73 دیدگاه) ,

  با درود
  اگه پیکان خدا بیامرز را از ابتدا دیفرانسیل جلو طراحی میکردند البته با تغییرات دیگری در توضیع وزن و محکم نمودن شاسیها
  کسی نمیگفت قدرتش کم است چه برسه پیکان نیز 100 اسب بخار بود در حالی در کشورمان بین 68.5 تا خدابیامرز پیکان جوانان 94 اسب بخاری بود حالا بماند موتور هولبایش به ایران نیامد تا ببینیم وقتی 110 اسب بخار نیرو تولید میکرد در سربالایی همه ی 206 و زانتیا و پرشیا و سمند و پراید را درو و جمع میکرد
  بابا آخه پیکان زبان بسته دیفرانسیل عقب بود ولی بازم طفلک کم نمی آورد هر چند هیچ گونه استانداردی چه از لحاظ موتوری و چه اتق و هندلینگ و ترمز و غیره نداشت
  درود بر پیکان

  پاسخ
 3. شهرامشاه
  سوابق: (73 دیدگاه) ,

  با درود
  اگه پیکان خدا بیامرز را از ابتدا دیفرانسیل جلو طراحی میکردند البته با تغییرات دیگری در توزیع وزن و محکم نمودن شاسیها
  کسی نمیگفت قدرتش کم است چه برسه پیکان نیز 100 اسب بخار بود در حالی در کشورمان بین 68.5 تا خدابیامرز پیکان جوانان 94 اسب بخاری بود حالا بماند موتور هولبایش به ایران نیامد تا ببینیم وقتی 110 اسب بخار نیرو تولید میکرد در سربالایی همه ی 206 و زانتیا و پرشیا و سمند و پراید را درو و جمع میکرد البته کاش موتور هولبای با 16 سوپاپ و سیستمهای پیشرفته Dual v v t و GDI و نسبت تراکم بالا و …. داشت
  بابا آخه پیکان زبان بسته دیفرانسیل عقب بود ولی بازم طفلک کم نمی آورد هر چند هیچ گونه استانداردی چه از لحاظ موتوری و چه اتاق و ضریب هندلینگ و آیرودینامیک و ترمز و غیره نداشت
  درود بر پیکان

  پاسخ
 4. شهرامشاه
  سوابق: (73 دیدگاه) ,

  شوربختانه همه ماشینهایی که موتورشان به آنها اشاره شد همگی دارای تسمه تایم میباشد که کشورهای بزرگ صنعتی به ضعف تسمه تایم پی بردند و از زنجیر تایم استفاده میکنند این تسمه تایمه اگه سالم و اورجینال و نو هم باشه با گاز دادن و هر گونه شکی هر لحظه احتمال رد کردن و از تایم خارج شدن هست و نمیشه گاز درست حسابی بزنی چرا لامبورگینی و فراری و دیگر کارخانه ها از تسمه تایم استفاده نمیکنند…. به جان خودم این فرانسه و چین با این سیاست کشور ما را وابسته و مستعمره صنعتی کردند که تسمه ببره سرسیلندر و بوش و پیستون و همه موتور را باید تعویض کرد بعضیا میگن استهلاک و صدای موتور تسمه تایم دار کمتره آخه استهلاک و صدا بخوره توی سرت مگه نیسان ماکسیما یا نیسان سفیرو به اصطلاح که دارای زنجیر تایم میباشد و سابق در ایران مونتاژ میشد آیا صدایش زیاد بود آیا استهلاک بیشتری نسبت به زانتیا و پراید داشت چرا کسی دل نمیسوزونه و برای هم میهنان یک خودرویی ابدی انتخاب نمیکنه که هم مصرف و استهلاکش کم باشه هم ارزون باشه و اگر مونتاژ میهنی باشه بی شک ارزان و باکیفیت و اوریجینال باشه و نه بر عکس
  سپاس از شما
  پاینده باد ایران

  پاسخ
  1. شهرامشاه
   سوابق: (73 دیدگاه) ,

   البته زنجیر تایم دوبل ( دوقلو یا دوتایی ) خیلی بهتر میباشد

   پاسخ
  2. حسین
   سوابق: (1 دیدگاه) ,

   داداش زنجیر تایم یه مدتی رو بورس بود بعدش تسمه اومد و زنجیر رفت کنار بعد دوباره زنجیر اومد رو بورس ربطی به فرانسوی و چینی نداره الان موتور های جدید فرانسوی و چینیا هم زنجیری شده و یه مدت پیش موتور های ژاپنی و امریکایی هم تسمه بود شما یادتون نیست البته فک کنم
   همین پراید شما ساخت و طراحی امریکاست و بعدشم که کره ای شد و از اول تا اخر هم تسمه تایم بود
   حرف بی حساب و منطق تحویل ندین مرسی

   پاسخ
 5. شهرامشاه
  سوابق: (73 دیدگاه) ,

  در مورد زنجیر تایم بگم که به جای دنده تایم آمد جالب اینجاست هم از نسل بعد که تسمه تایم باشه بهتره و هم از نسل قبلی دنده تایم بهتره
  در مورد تکقلو و دوقلو و سه قلو زنجیر تایم به انگلیسی ( تک قلو
  Simplex chain ) و ( دو قلو Duplex chain
  ) و ( سه قلو Triplex chain

  پاسخ
 6. شهرامشاه
  سوابق: (73 دیدگاه) ,

  که زنجیر تایم سه قلو خیلی خیلی بهتر است.

  پاسخ
 7. رضا
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  با سلام به تمام دوستان عزیز. ایران کشوری هست که جای پیشرفت داره ولی اگر بعضی از آن هایی که خودروی بی کیفیت میسازند تا سود بیشتر کنند بگذارند. دوستان عزیز ما در این کشور مهندس های خوب زیادی داریم ولی متاسفانه دولت به آنها اهمیتی نمیدهد/
  با آرزوی موفقیت بر آریایی های عزیز….

  پاسخ
 8. خسرو پرویز
  سوابق: (11 دیدگاه) ,

  درود بر شما
  شوربختانه در ایران از همون ابتدا در امر صنعتی ، صنعت مونتاژ آمد !!!
  کاش دانش تولید و کارخانه مادر داخل کشورمان میامد مثلا یک موتور از نظر اندازه بتوانیم خودمان تغییر در آن وارد کنیم و آن را تولید میکردیم در کشورهای صنعتی یک انقلاب صنعتی در آن کشورها شد که در ایران متاسفانه با این مونتاژ نه فقط در بخش خودرو در بیشتر موارد منتظریم معذرت از خوانندگان کاسه گدایی صنعتی در دست بگیریم تا فلان قطعه وارد شود…
  کشورهای عربی نفت فروش مثل حاشیه خلیج فارس ( دریای پارس) به جای احداث کارخانه مونتاژ سمند و پراید و وانت پراید… با پول نفت در دست مردم خود بدون گمرگ اقدام به خرید مستقیم خودرو با کیفیت خارجی میکنند !!!!!!
  در ایران مونتاژ هم اگه باشه باید جنس با کیفیت بدست مردم برسه نه قیمتش چند برابر بازارهای جهانی و جنس تقلبی بی کیفیت مونتاژی به دست مردم برسه
  ای کاش صنعت مونتاژ یا نبود و یا طوری بود که جنس مونتاژی کیفیتش بالا و قیمتش مطابق بازارهای جهانی بود و یا خودمان تولید میکردیم یا جنس با کیفیت خارجی بدون گمرگ یا با هزینه کم گمرگی بدست مشتری میرسید

  والا???????☺?

  پاسخ
 9. مجید
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  تسمه تایم اگه خوب بود روی پیکان می بستن درود بر شرفت پیکان که هنوز مردانگی تو وجودت موج می زنه. لامبورگینی وفراری از همین پیکان کپی برداری کردن شدن لامبور گینی فراری

  پاسخ
  1. علیرضا
   سوابق: (1 دیدگاه) ,

   باسلام به دوست عزیز,,,
   شما اگه تاریخچه پیکان را میدونستی همچین حرفی نمی زدی,,,,دوست گرامی فکرکردی پیکان را ایرونیا طراحی وتولید کردن,,,,نخیر,,سال ۴۶ برادران خیامی رفتن انگلستان و با یه شرکت ورشکست شده قراردادی بستند و پیکان انگلیسی را وارد کردند,
   تا آخرین سال تولیدش هم هنوز ۹۸ درصد
   قطعاتش تولید داخل بود یعنی بعد از حدود چهل سال ازتولیدش هنوز صددرصد نمیتونستیم بگیم خودرو ملی است,متاسفانه اینقدر ماشین بی کیفیت
   به خوردمون دادن که هنوز دوست داریم به پیکان برگردیم,,, کشور کره بعد از ایران خودروسازی را شروع کرد ولی الآن اونا فرقشون با ما از زمین است تا آسمون,,,,,,,,,!!!!!

   پاسخ
 10. علی
  سوابق: (3 دیدگاه) ,

  دوستان عزیز درود برهمگی، من 11 سال توی ایران خودرو و سایپا در بخش موتوری کار کردم و به قولی، توی بطن قضیه بودم.
  خودم ده ها مورد با چشم خودم دیدم که پراید و پژو صفر کیلومتر و اغلب زیر 1000 کیلومتر مسافت رفته و اومده نمایندگی روغن و واسکازین رایگان عوض کنه توی نمایندگی تسمه و سینی پلاستیک جلو موتور پاره شد و ترکیده…!!! البته که فرانسه و موتور سازیش به نسبت ژاپن و انگلستان و امریکا و آلمان جایگاهی نداره و رد کردن این قضیه یعنی ما سواد فنی و علمی نداریم در این مورد.
  هرچه نسل به نسل میگذره کیفیت ها بهبود پیدا میکنه. ولی چی…؟! شرکتهای سازند داخلی دولتی هستند و نمیخوان بهبودی به تولید بدهند. متأسفم برای رویکرد غلط مونتاژکاران ایران خودرو و سایپا.
  با آرزوی رهایی از تکنولوژی قرن بیستم خودروسازان فرانسه و چین و…

  پاسخ
 11. mori
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  اگه بخوای پژو برای صداش بخری 206 v8بگری از همه خانواده پژو بهتره ولی با علم نظر بدین ینی xu7 1800cc هیچ فرقی با tu51600cc نداره 200cc کم داره همین 200cc راندمان بالاتر می بره اصطحلاک کمتر

  پاسخ
 12. Ali027
  سوابق: (9 دیدگاه) ,

  دوستان توجه کنید: tu5 از نظر قدرت و کشش تو خواب هم حریف xu7 نمیشه ( چ کفی چ سینه کشی) دلیلش هم بازدهی بسیار بالای xu7 است با اینکه ۸ اسب قدرت کمتر و ۸تا سوپاپ کمتر داره… از نظر هزینه و نگهداری tu5 پرخرج تر از xu7 است چون مقاومت کمتری داره (در بین موتورهای داخلی، xu7 بعد از موتور پراید کمترین استهلاک را داره)… از نظر وزن خالص موتور، tu5 نسبت به xu7 پنجاه کیلوگرم سنگیتره… از لحاظ تقویت و بهینه سازی، xu7 ظرفیت بالاتری نسبت به tu5 داره… تنها مزیت tu5 نسبت به xu7 مصرف سوخت داخل شهرش است… مشکل اصلی slxtu5 گیریبکسشه دلیلش هم اینه که شرکت نیرو محرکه ضریب دنده های ۱ و ۲ را سنگین تر کرده ب خاطر همین دنده ۵ش مرخصه البته خرابی های گیربکس این ماشین هم بسیار زیاده و اکثر دارندگان slxtu5 از زوزه کشیدن گیریبکس این ماشین ابراز نارضایتی کردن… درضمن اینو بدونید که xu7 حاصل ۲۰سال تلاش شرکت پژو است… وسلام

  پاسخ
  1. مهدی
   سوابق: (1 دیدگاه) ,

   داداش شما یا tu5 نداری یا دستت بهش نمی رسه یا چون xu7 داری میگی ماست من ترش نیست.واسه همه مکانییک ها این اثبات شده هس که موتور tu5 چون از جنس چدنه سخت به خرج میفته من خودم مدل 91 پارس lxدارم 150 هزار تا راه رفتم کل ایرانم گشتم باهاش از اهواز با اون هوای گرمش گرفته تا شمال غربش که اردبیل باشه با اون سوز سرماش .فقط مصرفی عوض کردم (تایم-روغن-تایر-فیلتر هاش….)لطفا ملت رو گمراه نکنید با اون موتور xu7 آلمونیومی که دور موتور به 4 برسونی واشر مرخص میشه

   پاسخ
  2. امير
   سوابق: (4 دیدگاه) ,

   ایکس یو سون قوی و خوبه ولی برای سال ١٩٨٨ هست تکنولوژیش ما داریم در مورد اینکه این این اشغال از اون اشغال یکم کمتر اشغاله بحث میکنیم در واقع?

   پاسخ
  3. علی
   سوابق: (5 دیدگاه) ,

   داداش جوری تعریف میکنی انگار ما الاق سوار بودیم موتور xu7 یه موتور باستانیه دیگه نباید ازش حرف زد مصرف بالا ، اصتحکاک داخلی زیاد ، ضعیف بودن سر سیلندر که همش واشر میسوزونه هر کی داشته میدونه من چی میگم تسمه تایم مزخرف که همیشه ایراد میاره یا پاره یا رد میکنه پایین بودن تراکم کورس پیستون زیاد که در دور های بالا جواب نمیده و هزار ایراد دیگه ما خدا وکیل گیر دو فرغون ساز شدیم میگن می خری بخر نمیخری هرری وسلام

   پاسخ
 13. آل احمد
  سوابق: (7 دیدگاه) ,

  برلیانس زنجیر تایم داره

  پاسخ
  1. حسین میرشکار
   سوابق: (1 دیدگاه) ,

   تو هم هی بگو‌برلیانس چی داره چی نداره پدرمون در آوردیا

   پاسخ
 14. amir
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  موتور tu5خیلی خیلی هم از xu7ضعیف تره چون ۱۶۰۰هست موتورش هم کشش کمتره مخصوصا slxکه به پژو چینی معروفه

  پاسخ
  1. امیرحسین جعفری
   سوابق: (1 دیدگاه) ,

   دوست گرامی: برای مقایسه، قدرت موتورها رو مقایسه میکنن، نه حجم موتورها رو!!!
   کادیلاک سویل مدل ۱۹۷۷ با اون موتور انژکتوری و پیشرفته ش که مثل بمب تو دنیا صدا کرد، با حجم ۵۷۰۰ سی سی ، ۱۱۰ اسب بخار قدرت داشت ولی موتور tu5 با ۱۶۰۰ سی سی حجم، ۱۱۰ اسب بخار قدرت داره! پس هیچ وقت حجم موتور رو برای خودت ملاک قرار نده

   پاسخ
   1. امير
    سوابق: (4 دیدگاه) ,

    الان موتور ٢٠٠٠ با پرخوران میتونه ٢۵۶ اسب پیشکش کنه?

    پاسخ
 15. nj
  سوابق: (4 دیدگاه) ,

  سلام. فقط مگاموتور. … فقط وفقط ماشین ساینا بدون مشکل بدون دردسر. …

  پاسخ
  1. امير
   سوابق: (4 دیدگاه) ,

   وقتی اینجوری تعریف میکنید اگه ندیده باشمش فکر میکنم الان داری از رقیب گلف ٢٠١٨ تعریف میکنی نه اون قوطی

   پاسخ
 16. سورن
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  موتور xu7 هم پر سر و صدا هست و هم پر استهلاک آب کم کنه واشر سرسیلندر مرخصه جوش بیاره واشر مرخصه اصلا هیچی هم که نشه دو سه سال یه واشر و تعمیر سر سیلندر داره رو هوا نمیگم چند ساله که سمند دارم از این بابت همیشه با نگرانی رانندگی میکنم

  پاسخ
 17. تراشکار
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  موتورtu5فعلا بهترین موتور از نظر راندمان مصرف واستهلاک میباشد واشرسرسیلندرش فولادی موتوربیصدا سیلندرش چدنی در شهر ما شوتی ها(قاچاق کشها)فقط از۴۰۵slxبامورtu5گازبرقی استفاده میکنند ۲۱۰کیلومتر هم سرعت میروندباآن حدود هفده نفر افغانی ویاجنس بار میبرند هیچکس هم حریفشان نیست خودمم هم یکی دارم عالیست فقط روی دست اندازها باید باسرعت کم بیای دنده یک .

  پاسخ
 18. وحيد
  سوابق: (4 دیدگاه) ,

  یه سوال؛tu5 رو تا قبل سال 90 موتوری با 110 اسب معرفی می کردن الان شده 105 اسب چرا؟ 5 تا اسبش رو تعدیل نیرو کردن؟(دلیل علمی محکمه پسند میخوام نه تراوشات ذهنی الکی)

  پاسخ
 19. اشک
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  والا یه سمند مدل92دارم موتورxu7تو دور بالا خیلی صدا میده شتاب خوبی هم نداره حالا انشالله واس تابستان میخوام پارس سال بگیرم

  پاسخ
  1. جواد
   سوابق: (3 دیدگاه) ,

   پارس نگیر دوست عزیز پارس فقط رخ داره موتوری به درد نمیخوره یا ال 90 بگیر یا رانا یا دنا که ال 90 از همشون بهتره

   پاسخ
 20. رضا
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  سلام دوستان
  من یه سمند 91 ال ایکس 1800 داشتم
  شیش ماه پیش فروختم یه پارس 95 tu5 گرفتم
  واقعا مزخرفه نسبت به قدرت سمند
  شتابش شاید بالاتر باشه ولی واقعا بعضی جاها کم میاره

  پاسخ
 21. سید
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  من حدودا تمام ماشینهای ایران رو سوار شدم ولی موتورtu5 به نظر من بهترین موتور ایرانه از نظر سوخت وشتاب وقدرت وخرابی کمتر من الان خودم رانا خریدم با این موتور خیلی خیلی راضیم

  پاسخ
 22. Mehrdad
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  سلام داشتم خدمت تمام عزیزان
  میخواسم نظرمو بعد از چند سال تحقیق و تفحص در مورد موتور ها بگم
  از نظر بنده در حال حاضر بهترین موتوری که میشه تو ایران پیدا کرد که تقریبا در دسترس عموم قرار داره موتور ef7توربو عه که تو سورن و دنا پلاس توربو استفاده شده و تو حالت فابریکی(همونطور که میدونید) ۱۵۰ اسب خشک! سر چرخ میده که بین موتور های فابریکی تو ایران(بین سواری ها) تقریبا بی سابقست!
  در ادامه هم باید بگم که اگه قصد تقویت کردن و ماشین RACEساختنید بهتره برید سراغ موتور های با سابقه مثلBP مزدا۳۲۳ و TU5پژو ۲۰۶ (بالاخره بیخود بهترین هاچبک سال۲۰۰۰و ۲۰۰۱ نشد که!)
  دلیلش هم اینه که افتر مارکت های خیلی زیادی دارن با یه کوچولو خرج میتونید ماشینی برا خودتون درست کنید هیولا
  در ادامه هم اگر بخوایم که بهترین موتور فابریکی رو در نظر بگیریم که معیار های (اصطحلاک،بازده،کشش،فناوری،قدرت،گشتاور) رو با بالا ترین نمره پاس کنن،موتور های K4M(ال نود)،EF7(خانواده سمند)،TU5(خانواده ایرانخودرو به خصوص ۲۰۶) بهترین موتور های داخلی ان
  موتور های XU7(پژو ۴۰۵) و XUM(پارس ای ال ایکس یا موتور زانتیایی) هم به درد کسایی میخوره که عاشق دیوونه بازی ان و دنبال مصرف سوخت نیستن(اینم بگم XU7 سن بابای منو داره و مال۱۹۸۵میلادیه!) پس به قول دوستان فقط برا کل کل صدا خوبه
  XUM هم که خوب با پارس های شوتی معروف شده و نیازی به توضیح نداره
  در موردTU5 وXU7باید بگم که موتور ۲۰۶ برای یه هاچبک نهایت ۱۰۰۰ کیلویی طراحی شده که متاسفانه ایران خودرو اون رو ماشینای۱۳۰۰ کیلویی به بالا نصب کرده که عموما صندوق دارن و فشار زیادی روی موتور میاد که باعث نابود کردن گیربکس ماشین میشه
  در کل ببخشید که کامنتم اینقد طولانی شد و باعث سر رفتن حوصلتون شد

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.