آموزش

چگونه از شر بوی سیگار در کابین خودرو خلاص شویم؟!

خودرویی که بوی بد سیگار و دود می‌دهد مشکلات زیادی ایجاد خواهد کرد. این مشکلات کاملاً متنوع هستند، از موارد کوچکی همچون احساس ناراحتی سرنشینان در کابین گرفته تا مشکلات بزرگ‌تری همچون امراض گوناگون ریوی که نهایتاً باعث ایجاد سرطان نیز می‌شوند.


دود سیگار برای ماده ژنتیکی سلول‌ها کاملاً مضر بوده و در بدن تولید سم می‌کند. این را بو هانگ، محقق مواد شیمیایی در آزمایشگاه ملی لاورنس برکلی کالیفرنیا می‌گوید. هر چقدر بیشتر در معرض مواد شیمیایی دود سیگار قرار گیرید سلامتی خود را بیشتر به خطر می‌اندازید.


هوشمندانه‌ترین کاری که می‌توانید بکنید ناپدید کردن دود سیگار از خودرو در سریع‌ترین زمان ممکن است. شاید شما یک خودروی دست‌دوم خریده و می‌خواهید از آن استفاده کنید اما در هر صورت فرقی نمی‌کند، اگر دوست دارید سلامتی خود را حفظ کنید باید دود سیگار را از کابین حذف کنید.

خب چگونه از شر بوی سیگار در کابین خلاص شویم؟

علیرغم اینکه اسپری‌های تازه کننده هوا می‌توانند دودهای موجود در کابین را خنثی کنند اما عطر پراکنده شده در هوا کمک زیادی به حذف بوی سیگار از خودرو نخواهد کرد و بنابراین باید کار اساسی‌تری انجام دهید.

جرمی مارتینز یکی از متخصصان این حوزه در تورنتو می‌گوید:

حذف بوی سیگار در ابتدا کار سختی است اما پاک کردن مداوم آن باعث خواهد شد دیگر بویی به مشام نرسد. 80 درصد خودروهایی که من با آن‌ها سر و کار داشته‌ام پس از فرایند کامل تمیز کردن دیگر بوی سیگاری در کابین نداشته‌اند.

20 درصد باقی مانده چه؟ شاید سیستم تهویه مطبوع برخی خودروها بیشتر از بقیه خودروها بوی سیگار را به خود جذب کرده باشند. بوی سیگار می‌تواند در شکاف‌های داخلی جای گیرد و متأسفانه حذف آن تقریباً غیرممکن خواهد بود.


مارتینز تجربه زیادی در زمینه بازسازی و پاک‌سازی کابین خودروها داشته و می‌گوید صندلی‌های پارچه‌ای بیشتر از صندلی‌های چرمی بوی سیگار را به خود می‌گیرند زیرا فیبرهای فوم بکار رفته در این صندلی‌ها منافذ بیشتری دارند.

اگرچه هر خودرو وضعیت خاص خود را دارد اما آفتاب‌گیرها، کمربند صندلی‌ها، پوشش سقف طرف راننده و شیشه‌ها از جمله نقاطی هستند که ذرات نیکوتین به سرعت روی آن‌ها نشسته و به آرامی آلاینده‌های شیمیایی را به کابین آزاد می‌کنند.

یکی دیگر از فعالان این حوزه می‌گوید:

پوشش سقف تأثیرات گوناگونی را می‌پذیرد زیرا ذرات دود سیگاری که به سمت بالا می‌روند مجبورند در این نقطه جمع شده و توزیع ذرات نیکوتین در این مورد پراکندگی کمتری دارد.

پیش از خرید شامپو و پاک کننده موردنظر به تغییر رنگ قهوه‌ای و قهوه‌ای تیره روی پوشش سقف نگاه کنید. البته برای خراب شدن احتمالی پوشش سقف نیز آماده باشید. برخی متخصصان می‌گویند اگر پوشش سقف در نتیجه فرایند پاک کردن و حذف بوی سیگار خراب شد باید آن را عوض کرد.

کابین یک خودروی پر از بوی سیگار از نظر شیمیایی محیطی غیر متوازن بوده و استفاده از سرکه روش بسیار مناسبی برای جذب اولیه بوی سیگار و باقی مانده‌های آن روی صندلی‌ها، داشبورد و دیگر بخش‌هایی است که دسترسی به آن سخت می‌باشد.

چیزی که خودتان باید پیش از بردن خودرو پیش متخصص انجام دهید عوض کردن فیلتر هوای کابین است زیرا ذرات و دود سیگار در این بخش به دام افتاده و اگر آن را عوض نکنید با روشن کردن سیستم تهویه مطبوع همچنان شاهد ورود بوی سیگار به کابین خواهید بود.

پس از تعویض فیلتر هوای کابین، پاک کردن سطوح به شروع فرایند کمک خواهد کرد.

ریک نرسیان، مالک یکی از مؤسسات معروف پاک‌سازی کابین خودروها در پنسیلوانیا می‌گوید:

تمیز کردن تمامی سطوح کابین با استفاده از تمیزکننده‌های سطوح باعث می‌شود باقی مانده‌های سیگار سریعاً پاک شده و لایه محافظتی جدیدی تشکیل شود.

پس از پاک کردن ابتدایی کابین، استفاده از بخار شو روی کف‌پوش‌ها و سطوح پارچه‌ای باعث پاک شدن نیکوتین سفت شده و دیگر ذرات دوده‌ای خواهد شد که در طی ماه‌ها روی این بخش‌ها نشسته‌اند. این امر باعث می‌شود شامپوی مخصوص پاک کردن آسان‌تر به تمامی سطوح موردنظر برسد و کار خود را انجام دهد.

پس از این مرحله نیز شامپو را مستقیم باید روی کف‌پوش و صندلی‌ها بکار برد. یک برس مته‌ای بهترین ابزار برای استفاده در این مرحله است. شامپو باید ذرات سیگار و نیکوتین را پاک کند و شما باید شامپو را حداقل دو بار استفاده کنید. یک تکنیک مفید برای تمیز کردن سقف، بکار گیری شامپو از کناره‌های بیرونی به طرف مرکز سقف است. این امر باعث می‌شود از گسترش باقی مانده‌های سفت‌تر ذرات سیگار روی دیگر بخش‌های پاک جلوگیری شود. پس از اینکه کارتان تمام شد از ماشین بخار برای خارج کردن آرام آلودگی‌های عمیق استفاده کنید. پس از آن نیز یک دستگاه خلا خیس برای خشک کردن صندلی‌ها و کف‌پوش‌ها لازم خواهد بود.

پارچه‌های میکرو فیبری بکار رفته در این فرایند باید بتوانند آلودگی زیادی را جذب کنند. پارچه‌هایی که خاصیت جذب‌کنندگی کمتری دارند باید برای شیشه‌ها و سطوح تخت‌تر استفاده شوند. با این کار باقی مانده‌های دوده سیگار با اتمام فرایند پاک کردن کابین دوباره پخش نخواهند شد.

پس از اینکه اولین فرایند موردنظر تمام شد شاید برخی دوده‌ها هنوز هم در کابین باقی مانده باشند. فرایند پاک کردن کابین معمولاً بسته به نیاز و شدت بوی به مشام رسیده تکرار می‌شود. پس از آن نیز شاید یک ژنراتور اوزون برای شکستن بیشتر مولکول‌های هوا در کابین کمک کننده باشد. ژنراتورهای اوزون از تابش فرابنفش برای شکست مولکول‌های اکسیژن به هسته خود استفاده کرده و اوزون نیز فراورده جانبی است. یک متخصص کاربلد می‌داند چگونه از این وسیله استفاده کند.

خلاص شدن از شر بوی سیگار یک کار کاملاً طولانی و وسیع بوده و اگر شما در حال خرید خودرویی هستید که پر از فیلتر سیگار و بوی آن است شاید بهتر باشد از آن صرف‌نظر کنید مگر اینکه واقعاً خرید آن معامله مناسبی برایتان باشد.

اما اگر در دام افتادید انتظار هزینه‌ای بین 60 تا 200 دلار را بسته به ابزار مورد استفاده برای تمیز کردن کابین داشته باشید. یکی از گران‌ترین ابزارهای مورد استفاده تمیز کننده بخار خواهد بود.

اما اگر خودرو را پیش یک متخصص ببرید بین 100 تا 125 دلار هزینه خواهید کرد ولی این را بدانید خلاصی کامل از شر این بو فرایندی چندباره خواهد بود.

تا جایی که می‌توانید خودتان فرایند تمیز کردن کابین را انجام دهید اما اگر نیازمند یک متخصص این کار بودید اطلاعات بیشتر می‌تواند کمک‌حال شما باشد.

منبع: autoguide

شاهین احمدزاده

نویسنده و مترجم مطالب مربوط به دنیای خودرو در سایت پدال

مطالب مشابه

‫۱۰ دیدگاه

 1. Saeed Boroomand

  ۱۴ فروردین ۱۳۹۷
  سوابق: (477 ديدگاه)

  خلاصه ی متن این که شیشه ی ماشین رو پایین بکشید ، ته سیگار و پوست تخمه هم نریزید.

 2. ahmad

  ۱۴ فروردین ۱۳۹۷
  سوابق: (493 ديدگاه)

  نتیجه اینکه ، ماشینی که بوی سیگار میده نه بخریم ، نه سوار شیم .

 3. aston martin

  ۱۴ فروردین ۱۳۹۷
  سوابق: (1349 ديدگاه)

  دیر گفتی پدال خیلی وقت پیش ترک کردم :))
  والا بوی سیگار بعد یه مدت از ماشین خارج میشه
  به هفته نمیکشه
  مشروط به اینکه خاکسترش داخل ماشین نریخته باشه
  عمده بوی سیگار بخاطر خاکسترشه
  اونا تمیز شن بویی که نشسته روی بدنه بعد نهایت یه هفته “اگه دیگه هرروز سیگاراتو تو ماشین بکشی” میره خودش
  والا این پروسه ها نیازی نیس :/

  1. هموطن

   ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
   سوابق: (16 ديدگاه)

   سلام برای ما عزیزان ایرانی نیازی نیست که هم پودر سوخته سیگار و هم فیلترش رو بیرون میریزیم و الا اونایی که تو ماشین نگه میدارن برای حفظ محیط زیست بو به ماشین میشینه وقتی شیشه هات بالا باشن و یه ته سیگار تو ماشین باشه و افتاب هم بزنه تو ماشین در حال پارک اون موقع بو که به ماشین که میشینه هیچ به هرچیزی که تو ماشین هم گزاشته باشی میشینه مثل کیف و لباس و غیره پس این مطالب برای ما ایرانی ها صدق نمیکنه چون ما پرت میکنیم بیرون همون اول کاری

 4. علی

  ۱۴ فروردین ۱۳۹۷
  سوابق: (8 ديدگاه)

  نتیجه اینکه نمیمیری سیگار نکشی ، اینهمه نمردن تو هم نکش نمیمیری

 5. emad1990

  ۱۴ فروردین ۱۳۹۷
  سوابق: (999 ديدگاه)

  مرسی از پدال که به فکر ما سیگاری ها هستی

 6. سهیل

  ۱۴ فروردین ۱۳۹۷
  سوابق: (4 ديدگاه)

  به نظرم اگر راننده یک ماشین که احتمالا سیگاری هم هست سیگار بکشه من حق اعتراض ندارم و اگه خیلی نگران سلامتیم هستم بهتره پیاده بشم و البته من خودم سیگاری هستم وآدم تا سیگاری نباشه نمی فهمه چقدر سیگار بد است اما به دوستانی که طرفدار زندگی سالم هستند توصیه می کنم کمی از این اعتراضات علیه دود و بوی سیگار را متوجه سرب و هزار ماده شیمیایی موجود در هوای تهران و….استرس های مزمن ناشی از شلوغی و زندگی مدرن و…احتمالا سیگار متهم ردیف سی و شش خواهد بود !

  1. ahmad

   ۱۵ فروردین ۱۳۹۷
   سوابق: (659 ديدگاه)

   یک جایی خوندم تنفس توی هوای غبار آلوده و دوده آلود تهران معادل کشیدن چند ده نخ سیگار در روز به سلامتی آسیب میرسونه (بیش از چند پاکت سیگار در روز)
   فکر نمیکنم چهارتا نخ سیگار و توتون توی این دریای سمی که درش غوطه ور هستیم، تاثیر یا تفاوت خاصی داشته باشه!

 7. ستار

  ۱۴ فروردین ۱۳۹۷
  سوابق: (145 ديدگاه)

  واقعا بوی سیگار بشینه دیگه همیشه بوش میمونه
  وقتی سیگار میکشین شیشه عقب یک کوچولو پایین بدین فک کنم کارساز باشه
  تازه تو ماشین سیگار کشیدین خیلی حال میده
  دودشم باس بدی وسط داشبورد

 8. ماریا

  ۳۰ بهمن ۱۳۹۸
  سوابق: (1 ديدگاه)

  من دوهفته هست ماشین خریدم بعد متوجه شدم توش بوی سیگار میده تا جایی که میخوام بفروشمش چون بقول معروف منو ماشین میگیره و بوی سیگار اوضاع رو بدتر میکنه . آخرین حربه ام کارواشه اگه حل نشه مجبورم زیر قیمت بفروشم .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا
بستن