شورولتفورد

نبرد شیاطین: مقایسه کامارو SS 1LE با موستانگGT پرفورمنس پک۱

در حدود پنجاه سال است که این چالش شاخ به شاخ را انجام میدهیم و هیچگاه خوانندگان نگفته‌اند که دیگر بس است! در اینجا دست روی فورد موستانگ GT پرفورمنس پک ۱ و شورولت کامارو SS 1LE گذاشته‌ایم. هر دو خودرو به گیربکس شش سرعته دستی مجهز شده‌اند، البته جعبه دنده ده سرعته اتوماتیک نیز برای موستانگ ۲۰۱۸ قابل سفارش است.

مقایسه کامارو SS 1LE با موستانگGT پرفورمنس پک1
اول به سراغ کامارو برویم. این خودرو نیروی خود را از یک پیشرانه ۶.۲ لیتری V-8 با قدرت ۴۵۵ اسب بخار و ۴۵۵ پوند فوت گشتاور دریافت می‌کند. کلیه کاماروهای ۱LE دارای درب کاپوت مشکی، آینه‌های مشکی، برخی اجزای مشکی رنگ دیگر و گیربکس دستی هستند. نسخه SS 1LE با تجهیزاتی نظیر: کنترل مغناطیسی سواری، ترمزهای برمبو، مدیریت کشش پرفورمنس و لاستیک‌های ویژه ساخت گودیر عرضه می‌شوند. این خودرو همچنین دارای اگزوز با حالت دوگانه و خنک کننده روغن دیفرانسیل و گیربکس است. خودروی ما به طور آپشنال دارای صندلی‌های ریکارو، سیستم ثبت داده‌های پرفورمنس و یک سیستم دوربینی برای کمک به ارتقای زمان‌های ثبت شده در رکوردگیری پیست است. فیمت این هیولای قرمز معادل ۴۶,۲۹۵ دلار است که ۸۳۰۰ دلار فراتر از یک کامارو SS پایه ارزش‌گذاری شده است.

مقایسه کامارو SS 1LE با موستانگGT پرفورمنس پک1

مقایسه کامارو SS 1LE با موستانگGT پرفورمنس پک1
پیشرانه موستانگ دارای حجمی برابر ۵۰۳۸ سی‌سی بوده و به تکنولوژی‌ فرایند قوس انتقالی پلاسما نظیر آنچه در فورد جی‌تی مجهز شده است. این موتور نسبت به نمونه V-8 قبلی دارای قطر سیلندر و سوپاپ‌های بزرگتر است. سرسیلندرها و همچنین میل سوپاپها تغییر کرده‌اند. این پیشرانه حداکثر دور موتور را به میزان ۵۰۰rpm گسترش داده و به شیوه تزریق مستقیم و غیر مستقیم، عمل پاشش سوخت را انجام می‌دهد. قدرت این موتور معادل ۴۶۰ اسب بخار و گشتاور حاصل نیز معادل ۵۷۰ نیوتن-متر است. گیربکس شش سرعته آن نیز برای تطابق بیشتر با پیشرانه ارتقا داده شده است. فورد به منظور تامین مقررات ایمنی عابرین در اروپا، مجبور به انجام تغییراتی ناسازگار در طراحی شده که چراغ‌های کوچکتر جلو یکی از آنهاست.


یکی از دلچسب‌ترین تغییرات موستانگ، استفاده از صفحه سرعت شمار دیجیتال ۱۲.۴ اینچی است. نوشته های آن کاملا خوانا بوده و روشنایی مناسبی دارد و برحسب حالت‌های مختلف رانندگی، چینش عناصر آن تغییر می‌کند.

مقایسه کامارو SS 1LE با موستانگGT پرفورمنس پک1
انتخاب گزینه پرفورمنس پک ۱ در هنگام خرید فورد موستانگ ۲۰۱۸ موارد ذیل را به خودروی شما الصاق خواهد نمود:
یک بال بزرگ، رینگ‌های آلومینیومی مشکی، تایرهای میشلین ps4، ترمز برمبو، اگزور دوحالته، K-brace، فنرهای سفت‌تر برای جلو، میله ضد چرخش بزرگتر در عقب، رادیاتور بزرگتر، دیفرانسیل لغزش محدود، فرمان الکتریکی تقویت شده، کنترل پایداری، ABS و تقویت منحصر به فرد شاسی.
نمونه مورد بررسی به کمک‌فنرهای مغناطیسی نیز تجهیز شده و قیمت آن مساوی با ۴۹,۶۷۰ دلار است.

مقایسه کامارو SS 1LE با موستانگGT پرفورمنس پک1
هر دو خودرو دارای اگزوز دوحالته و تعداد هشت سیلندر در موتور هستند اما آوای پیشرانه موستانگ زیباتر است. هر دو اتومبیل به فناوری از کار انداختن ترمز عقب به منظور انجام بهتر برن-اوتز(burnouts) مجهز شده‌اند، اما استفاده از این تکنولوژی موسوم به لاین-لاک چندان هم ساده نیست و به اندکی تمرین نیاز دارد.


به جهت انجام مسابقه‌ای داغ، وارد باند فرودگاه به طول تقریبی یک مایل شدیم و پس از انجام تست مذکور، فورد موستانگ به دفعات کامارو را شکست داد. موستانگ موفق شد تا با حداکثر سرعت ۲۵۶km\h و با فاصله تقریبی به طول چهار برابر یک خودرو، از کامارو با حداکثر سرعت ۲۴۳km\h پیش بی‌افتد. از جمله دلایل پیروزی موستانگ می‌توان به قدرت بیشتر پیشرانه و دور موتور بالاتر آن اشاره نمود. همچنین پیشرانه کایوت V-8 جدید این خودرو طوری رفتار می‌کند که گویی بیش از ۴۶۰ اسب بخار قدرت دارد. البته ذکر این نکته لازم است که کامارو بر روی تایرهای عریضتر و لغزنده‌تری نسبت به موستانگ سوار شده که در نتیجه حاصل از مسابقه بی‌تاثیر نیست.


وزن موستانگ کمی بیش از کامارو بوده و برابر ۱۷۵۲.۲ کیلوگرم است. این درحالیست که وزن کامارو معادل ۱۷۰۰ کیلوگرم است و توزیع وزنی هردو یکسان و برابر ۵۴/۴۶ است.


در تست شتاب ۰-۹۶، این کامارو بود که برنده مسابقه شد. رکورد کامارو برابر ۴.۱ ثانیه و رکورد موستانگ در این تست برابر ۴.۴ ثانیه است. در آزمایش یک چهارم مایل نیز کامارو برتری خود را حفظ نمود و با ۱۲.۵ ثانیه و حداکثر سرعت ۱۸۵.۴ کیلومتربرساعت در برابر ۱۲.۶ ثانیه و ۱۸۵.۲ کیلومتربرساعت برای موستانگ، آزمایش یک چهارم مایل به پایان رسید. البته طبق نظر متخصصان ما، اگر مسیر طولانی‌تر بود، موستانگ حتما پیروز می‌شد. البته از نظر ما فورد قدرت واقعی این خودرو را اعلام نکرده و خواسته تا فروش مدل GT350 به قدرت ۵۲۶ اسب بخار با مشکل مواجه نشود.


ترمزهای شش پیستونه کامارو، این خودرو را در تست ترمزها نیز نسبت به موستانگ جلو انداخت. مسافت مورد نیاز برای توقف کامل این خودرو از سرعت ۹۶km/h برابر ۲۸.۳۵ متر بوده و این رقم برای موستانگ معادل ۳۱.۷ متر است.


در تست هندلینگ هم کامارو بهتر ظاهر شد. بازه زمانی ثبت شده برای موستانگ درعبور از مسیر ۸ شکل، هندلینگ برابر ۲۴ ثانیه بود که رقم مناسبی است. اما کامارو با رقم ۲۲.۹ثانیه همسنگ بزرگانی همچون پورشه ۹۹۱ GT3 و نیسان GTR نیسمو قرار گرفته است. بهتر است بدانید سریعترین زمان ثبت شده در این مسیر برابر ۲۲.۲ ثانیه بوده و توسط پورشه ۹۱۸ اسپایدر و لامبورگینی اوراکان پرفورمانته به ثبت رسیده است. متخصص هندلینگ ما راجع به اختلاف هندلینگ این دو خودرو، چنین اظهار نمود که گویی چهار هزار سال فاصله بین این دو وجود دارد.


بر روی جاده‌های کوچک بیرون شهری، کامارو دلاورانه عمل می‌کند. از دور زدن در پیچ‌های مسیر گرفته تا هر کاری که انجام می‌دهد، بی‌نقص و تقریبا بدون هرگونه کم‌فرمانی است. چسبندگی بالا و شاسی مناسب، کاری کرده‌اند که کامارو هرگز دچار بیش فرمانی نخواهد شد. اما موستانگ در این زمینه دچار مشکل است و علی رغم برخورداری از بخش عقبی مستقل، این خودرو به دور خود می چرخد و دچار بیش و کم فرمانی می‌شود. گاهی اوقات نیز در ورود به پیچ مشکل دار می‌شود.


در پیست مخصوص نیز کامارو با اختلاف جلو افتاد و توانست با ثبت زمان ۱:۲۰.۶۷ بهتر از خودروهایی همچون پورشه کیمن gt4، آئودی R8 2014 و فراری ۴۵۸ ایتالیا عمل کند. فورد موستانگ نیز ۳.۳ ثانیه کندتر از این میزان عمل نموده است.

از نظر ما کامارو برنده این رقابت است. کامارو کاری کرده کارستان و مانند بوکسوری است که در دسته بالاتر رقابت می‌کند و با قیمت ۴۶هزار دلاری‌اش، رقیبی سرسخت برای سایر خودروهای اسپرت این کلاس است؛ و اما موستانگ، اگرچه خودروی خوبی است اما به نظر ما فورد قادر به رفع ایرادات آن و ارایه محصولی در سطحی بالاتر است. موستانگ GT خودرویی افسانه‌ایست، پس عملکردش هم باید درخور نامش باشد.

منبع: motortrend

برچسب ها

حسین باباپور

کارشناس مهندسی مواد کارشناسی ارشد اقتصاد

مطالب مشابه

‫۳۳ دیدگاه

 1. علی

  ۱۲ بهمن ۱۳۹۶
  سوابق: (226 ديدگاه)

  بین دوتا کامارو
  بین سه تا چلنجر

 2. Mopar Or No Car

  ۱۲ بهمن ۱۳۹۶
  سوابق: (1199 ديدگاه)

  اگه دقت کنید مدتی هست که بیشتر کامارو و ماستنگ با هم مقایسه میشن و چلنجر کمتر با این دو مقایسه میشه. علتش هم همونطور که قبلا گفتم اینه که کامارو و ماستنگ کم کم دارن ویژگیهای یک ماسل کار رو از دست میدن و بیشتر شبیه کوپه های اسپرت اروپایی و آسیایی میشن. اما خوشبختانه داج حاضر نیست در ازای فروش تو اروپا اصالت خودشو از دست بده. میشه گفت چلنجر در حال حاضر تنها وارث ماسل کارهای دهه ۶۰ و ۷۰ هست.

  1. MOBINPOURMAMD

   ۱۳ بهمن ۱۳۹۶
   سوابق: (94 ديدگاه)

   دقیقا

  2. سياوش

   ۱۳ بهمن ۱۳۹۶
   سوابق: (171 ديدگاه)

   خود آمریکایی ها هم فهمیدن ماشین کوپه درست و حسابی باید شبیه کوپه های آلمانی باشه تا ماسل کارها یا پونی کارهای دهه ۹۰ خودشون و دارن به این سمت حرکت میکنن حالا به نظر من کامارو زودتر این موضوع رو فهمیده و الان تو اکثر مقایسه ها از موستانگ و چلنجر قویتر عمل کرده حتی تو این متن هم به اشاره شده
   موستانگ هم داره کم کم این موضوع رو درک میکنه
   اما چلنجر هنوز داره مقاومت میکنه و فقط تمرکز رو خط مستقیم گذاشته که خب میزان فروششم از اون دوتا پایین تره حالا بعضیا میگن ماسل واقعی الان فقط چلنجره خب گیریم که درست باشه اما تا کی؟
   بالاخره باید با سلیقه جهانی جلو رفت دیر یازود داره اما حتمیه

 3. (Ali (Chevy nova

  ۱۲ بهمن ۱۳۹۶
  سوابق: (5198 ديدگاه)

  سلاطىن قدرت و ابهت و گشتاور
  هر ۲ عشقن و برابر هستن براى من

  1. (Ali (Chevy nova

   ۱۲ بهمن ۱۳۹۶
   سوابق: (5198 ديدگاه)

   خوب منتظر همچىن مطلبى بودم تا ۲ تا بحث فنى توپ براى رفقا بذارم
   اولىش معرفى موتور بىگ بلاگ ۵۷۲ شوى هست
   شورولت در سال ۱۹۷۰ نسل تازه اى از موتورهاى بىگ بلاگ خودش رو معرفى کرد در کنار موتور بىگ بلاگ ۳۹۶
   اون موتور۴۵۴ بود که هىولاى گشتاور و قدرت هست
   موتور ۴۵۴ از۲۶۰ تا ۷۱۰ اسب بخار قدرت داشت در سال ۱۹۷۰ و بصورت کاربراتورى و تنفس طبىعى اون قدرت رو تولىد مىکرد
   در دهه ى ۹۰ شورولت موتور ۴۵۴ رو با افزاىش حجم سىلندر به ۵۷۲ اىنچ رسوند که ۹۰۰۰ سى سى هست
   موتور ۵۷۲ با قدرت ۷۰۰ اسب و گشتاور ۱۰۰۰ نىوتنى تولىد شد ولى بصورت استاندارد روى محصولى استفاده نشد
   اىن موتور با کاربراتور و انژکتور قابل سفارش هست
   البته موتورهاى ۵۰۲ و ۶۳۲ هم مثل موتور ۵۷۲ از موتور ۴۵۴ بوجود اومدن
   موتور ۶۳۲ حجمش ۱۱۰۰۰ سى سى هست

   1. (Ali (Chevy nova

    ۱۲ بهمن ۱۳۹۶
    سوابق: (5198 ديدگاه)

    موتور بعدى موتور بىگ بلاک(( ۴۱۳ Max wedge))دوج هستش
    موتور ۴۱۳ از موتورهاى سرى مگنوم کراىسلر هست که از ۱۹۵۸ تا ۱۹۷۸ تولىد شدن
    موتور ۴۱۳ از سال ۱۹۵۹ تا ۱۹۶۵ در محصولات دوج و پلىموت استفاده شد
    موتور ۴۱۳ با حجم ۶/۸ لىتر از ۳۴۰ تا ۴۲۰ اسب قدرت تولىد مىکرد و مدلهاى ۴۲۰ اسبى مجهز به ۲ کاربراتور ۴ دهنه ى هولى که جمعا ۸ دهنه کاربرات بود کار مىکرد
    گشتاور اىن موتور بسىار بالا هست و تا۵۳۰ نىوتن متر گشتاور داره

    1. (Ali (Chevy nova

     ۱۲ بهمن ۱۳۹۶
     سوابق: (5198 ديدگاه)

     اىن ۲ پاراگراف رو با دقت ۲ باره بخونىد
     ((اما کامارو با رقم ۲۲.۹ثانیه همسنگ بزرگانی همچون پورشه ۹۹۱ GT3 و نیسان GTR نیسمو قرار گرفته است. بهتر است بدانید سریعترین زمان ثبت شده در این مسیر برابر ۲۲.۲ ثانیه بوده و توسط پورشه ۹۱۸ اسپایدر و لامبورگینی اوراکان پرفورمانته به ثبت رسیده است. متخصص هندلینگ ما راجع به اختلاف هندلینگ این دو خودرو، چنین اظهار نمود که گویی چهار هزار سال فاصله بین این دو وجود دارد.))
     ((در پیست مخصوص نیز کامارو با اختلاف جلو افتاد و توانست با ثبت زمان ۱:۲۰.۶۷ بهتر از خودروهایی همچون پورشه کیمن gt4، آئودی R8 2014 و فراری ۴۵۸ ایتالیا عمل کند. فورد موستانگ نیز ۳.۳ ثانیه کندتر از این میزان عمل نموده است.))

   2. M.us

    ۱۲ بهمن ۱۳۹۶
    سوابق: (238 ديدگاه)

    ممنون علی جان بخاطر این کامنت انشالله کامنت بعد درباره معرفی انجین ۱۰۰۵.۸باشه که گروه sunny سفارششو دادن

    1. (Ali (Chevy nova

     ۱۲ بهمن ۱۳۹۶
     سوابق: (5198 ديدگاه)

     خواهش دارم دادا

 4. حمید فورد

  ۱۲ بهمن ۱۳۹۶
  سوابق: (78 ديدگاه)

  موستانگGT و کاماروSS بین این دوتا که برد و باختی وجود نداره اما باختتم واسه من برده موستانگGT

 5. ایمان

  ۱۲ بهمن ۱۳۹۶
  سوابق: (2352 ديدگاه)

  شورولت کامارو : لایک ????
  فورد موستانگ : دیسلایک ????

  1. امیر

   ۱۲ بهمن ۱۳۹۶
   سوابق: (2258 ديدگاه)

   خیلی سخته انتخاب…..

 6. منصور

  ۱۲ بهمن ۱۳۹۶
  سوابق: (89 ديدگاه)

  اینا هردو برنده ان
  بازنده ماییم که با پول اینا نهایتا بهمون هیوندا توسان میدن!

 7. الف.ی

  ۱۲ بهمن ۱۳۹۶
  سوابق: (1495 ديدگاه)

  نمی‌دونم چرا ولی همیشه بین موستانگ و کامارو به سمت کامارو جذب شدم

 8. M.us

  ۱۲ بهمن ۱۳۹۶
  سوابق: (238 ديدگاه)

  راستی یه خبر واسه امریکایی بازا کوروت پیست ویرجینیا رو تو۲.۳۷.۲۵ لپ تایم زده

  1. (Ali (Chevy nova

   ۱۲ بهمن ۱۳۹۶
   سوابق: (5198 ديدگاه)

   M. Us
   دادا خوش خبر باشى همىشه
   دمت گرم من خبر نداشتم
   منتظر موفقىتهاى بىشتر هستم

   1. M.us

    ۱۲ بهمن ۱۳۹۶
    سوابق: (238 ديدگاه)

    من کوچیک شما امریکایی بازام

 9. Efk

  ۱۲ بهمن ۱۳۹۶
  سوابق: (212 ديدگاه)

  واقعا انتخاب بین این سه تا ماسل کار جزو سخت ترین کارای دنیاس
  من که هر کدومشونو اون لحظه میبینم میگم اون بهترینه

 10. Amir

  ۱۲ بهمن ۱۳۹۶
  سوابق: (170 ديدگاه)

  موستانگ عشقه

 11. سروش

  ۱۲ بهمن ۱۳۹۶
  سوابق: (171 ديدگاه)

  عشق من این دوتا ماشینه و تا نسل قبلی طرفدار موستانگ بودم ولی بنظرم حالا کامارو از نظر طراحی سرتره

 12. کارل شلبی

  ۱۲ بهمن ۱۳۹۶
  سوابق: (300 ديدگاه)

  وای??عجب مقایسه ای ایول
  عجب شیاطینی???
  واقعا نمیتونم بینشون انتخاب کنم
  یاخداااااااااا

 13. کارل شلبی

  ۱۲ بهمن ۱۳۹۶
  سوابق: (300 ديدگاه)

  چلنجر تو کجا بودی شیطون

 14. Fk

  ۱۲ بهمن ۱۳۹۶
  سوابق: (1 ديدگاه)

  واقعا دقت کنید
  پولی که پرداخت میکنید زیر ٢۵٠میلیون تؤمنه ب دلار امروز در واقع حدود ٢٢٠ تومن
  اًون وقت اینجا باید ماشین ١۵هزار دلاری ٢٠٠میلیون بخریم
  بگذریم از خدمات قبلو بعد فروش
  حقیقت امروز ما واقعا تلخو درد أورده

  1. حسن

   ۱۳ بهمن ۱۳۹۶
   سوابق: (420 ديدگاه)

   قبلا میگفتن یه مشتت میزنم که یکی از من بخوری یکی از دیوار دقیقا حکایت این روزهای ماست . دولت اومد تعرفه ی خودرو را زیاد کردکه این تعرفه مستقیم میره تو جیب دولت بعد برای تبدیل به احسن دلارا هم کرد ۴۷۰۰ یعنی ۱۵۰۰ تومن زیادتر در حالی که تنها منبع تهیه ی دلار کشور بانک مرکزیه صددر صد پول گرانی دلار میره تو جیب دولت . بعد بعضی دوستان هم هستند ارز به قیمت تبادل بانکی میگیرن میرن ماشین میارن حالا ببین چقد سود میبرن که اونا هم با دولتیها شریکن .وزارت نفتم که مستقله.

 15. M

  ۱۲ بهمن ۱۳۹۶
  سوابق: (3 ديدگاه)

  رخ موستانگ هر روز دوست داشتنی تر از دیروز …

 16. حسن

  ۱۲ بهمن ۱۳۹۶
  سوابق: (420 ديدگاه)

  مطلب فقط یه فیلم کم داشت. رخ کامارو عالیه . صورتش عضلانی تر و با جذبه تر به نظر میرسه
  حالت چشماشم بی نظیره. موستانگ در نسل ششم با پایین کشیدن جلو پنجره و اضافه کردن نیم قوس به کاپوت باعث شد جلوی ماشین باریک به نظر برسه و حالت عضلانی صورت از بین بره.ماشین قلدر صورت پهن میخواد.

 17. MOBINPOURMAMD

  ۱۳ بهمن ۱۳۹۶
  سوابق: (94 ديدگاه)

  شیطان فقط برای دیمونه،،نبینم کسی رو بچه سوسولای اروپایی نما این اسمو بذاره

 18. جواد

  ۱۳ بهمن ۱۳۹۶
  سوابق: (7 ديدگاه)

  سلام
  اره کامارو بهتر چنلجر هم اصیل مونده ولی موستانگ پرچم داره
  اینو همه میدونن همه

 19. emad1990

  ۱۳ بهمن ۱۳۹۶
  سوابق: (999 ديدگاه)

  متخصص هندلینگ ما راجع به اختلاف هندلینگ این دو خودرو، چنین اظهار نمود که گویی چهار هزار سال فاصله بین این دو وجود دارد.
  هیچ فکرشو نمیکردم از نظر فنی اینقدر اختلاف بینشون باشه.کاش یه مقایسه با چلنجر به همین شکل بینشون بذارن
  جالبیش اینه ماستنگ خودش پایه گذار این کلاس بوده ولی حالا عقب افتاده

 20. حمیدرضا

  ۱۳ بهمن ۱۳۹۶
  سوابق: (2398 ديدگاه)

  عجیبه من احساس میکردم با توجه به شکل دماغه و انتهای ماشین موستانگ باید در حرکاتی که نیاز به ایرودینامیک هست بهتر عمل کنه ولی کامارو بهتر بوده با توجه به حجم موتور به نظرم اگر مسافت هم بیشتر میشد باز کامارو برنده بود ولی خوب موستانگ هم خودروی بسیار خوبی هست

 21. MR.XENON

  ۱۳ بهمن ۱۳۹۶
  سوابق: (92 ديدگاه)

  این دو خودرو افسانه ای هستند که اگه به قصه تبدیل بشن،هر شب با شنیدنش خوابم میبره…
  برنده و بازنده نداره بینشون…

 22. مهدی

  ۱۶ بهمن ۱۳۹۶
  سوابق: (2361 ديدگاه)

  منطق : کامارو
  احساس : موسانگ
  اصالت : چلنجر
  یعنی کدومشون؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
X