چشم اندازهفته نامه

نگاهی به قوی‌ترین پیشرانه‌های شش سیلندر حال حاضر دنیا

با سخت‌گیرانه‌تر شدن قوانین آلایندگی و لزوم به کاهش مصرف سوخت خودروها، تقریباً همهٔ خودروسازان دنیا به سمت کوچک‌سازی پیشرانه‌ها حرکت کرده‌اند و به همین دلیل، این روزها در خودروهای پرفورمنس و قدرتمند، پیشرانه‌های شش سیلندر را بیش از هر زمان دیگری می‌بینیم. این موتورها با استفاده از تکنولوژی‌هایی مثل پرخوران و هیبریدی، بسیار قدرتمند شده‌اند تا جایی که از موتورهای V8 و حتی V12 چند سال پیش هم قدرت بیشتری تولید می‌کنند؛ اما قوی‌ترین پیشرانه‌های شش سیلندر حال حاضر دنیا کدامند؟ در ادامه قصد داریم به این سؤال پاسخ دهیم.

۱۰-ب‌ام‌و، پیشرانهٔ S58

حجم و تنفس: ۳.۰ لیتری توئین توربو

بیشترین قدرت: ۵۱۰ اسب بخار

بیشترین گشتاور: ۶۵۰ نیوتن متر

پیشرانهٔ سری B58 ب‌ام‌و برای اولین بار در سال ۲۰۱۵ در نسل قبلی سری ۳ به‌عنوان جایگزینی برای موتورهای سری N55 معرفی شد. این پیشرانه که در محصولات مختلف ب‌ام‌و مورداستفاده قرار می‌گیرد، بارها در لیست بهترین موتورهای سال قرار گرفته است. نسخهٔ پرفورمنس بالای این موتور، S58 نام داشته و هم‌اکنون در مدل‌های M3، M4، X3 M و X4 M مورداستفاده قرار می‌گیرد. در حال حاضر بیشترین قدرت این موتور ۵۱۰ اسب بخار است که در نسخهٔ کامپتیشن همهٔ این مدل‌ها ارائه می‌شود.

۹-هوندا، پیشرانهٔ JNC

حجم و تنفس: ۳.۵ لیتری توئین توربو

بیشترین قدرت: ۵۲۰ اسب بخار

بیشترین گشتاور: ۶۰۰ نیوتن متر

هوندا در نسل دوم NSX از قوای محرکهٔ هیبریدی استفاده کرد که اصلی‌ترین بخش آن پیشرانهٔ ۳.۵ لیتری V6 توئین توربو بنام JNC است. این موتور به‌تنهایی ۵۰۰ اسب بخار قدرت تولید می‌کند و سه موتور الکتریکی هم مجموع قدرت را به ۵۸۰ اسب بخار می‌رسانند. در نسخهٔ جدید NSX تایپ S اما که به‌تازگی معرفی شد، قدرت موتور بنزینی به ۵۲۰ اسب بخار افزایش یافته و مجموع قدرت به ۶۰۰ اسب بخار رسیده است.

۸-پورشه، پیشرانهٔ M1.76

حجم و تنفس: ۴.۰ لیتری طبیعی

بیشترین قدرت: ۵۲۰ اسب بخار

بیشترین گشتاور: ۴۷۰ نیوتن متر

در ابتدای این مطلب گفتیم که با استفاده از تکنولوژی‌هایی مثل پرخوران از موتورهای شش سیلندر قدرت‌های بالایی گرفته می‌شود اما هنر پورشه این است که از موتور شش سیلندر به‌صورت تنفس طبیعی بیش از ۵۰۰ اسب بخار قدرت بیرون کشیده است. این موتور که تنها تنفس طبیعی این لیست محسوب می‌شود، در مدل‌های GT3 پورشه ۹۱۱ بکار می‌رود. قوی‌ترین نسخهٔ موتور M1.76 در GT3 RS نسل قبلی با ۵۲۰ اسب بخار قدرت ارائه می‌شود درحالی‌که همین موتور در GT3 جدید ۵۱۰ اسب بخار قدرت دارد و بنابراین در GT3 RS جدید باید انتظار قدرتی حتی بیشتر از ۵۲۰ اسب بخار را از این موتور تنفس طبیعی داشته باشیم.

۷-آلفارومئو، پیشرانهٔ ۶۹۰T

حجم و تنفس: ۲.۹ لیتری توئین توربو

بیشترین قدرت: ۵۴۰ اسب بخار

بیشترین گشتاور: ۶۰۰ نیوتن متر

پیشرانهٔ ۶۹۰T آلفارومئو در اصل همان موتور F154 فراری است که دو سیلندر آن حذف شده و حجم آن به ۲.۹ لیتر رسیده است. این موتور برای اولین بار در سال ۲۰۱۶ در مدل‌های جولیا و استلویو کوادیفولیو ارائه شده و فقط در این دو خودرو مورداستفاده قرار می‌گیرد. موتور ۶۹۰T به‌طورمعمول ۵۱۰ اسب بخار قدرت تولید می‌کند اما در نسخهٔ تولید محدود جولیا GTA قدرت آن به ۵۴۰ اسب بخار افزایش یافته است.

۶-مک‌لارن، پیشرانهٔ M630

حجم و تنفس: ۳.۰ لیتری توئین توربو

بیشترین قدرت: ۵۸۵ اسب بخار

بیشترین گشتاور: ۵۸۴ نیوتن متر

آرتورا که اوایل امسال معرفی شد، جانشینی برای سوپراسپرت‌های سری اسپرت مک‌لارن محسوب می‌شود. مک‌لارن برای این خودرو قوای محرکهٔ هیبریدی کاملاً جدیدی را توسعه داده که در هستهٔ آن یک موتور ۳ لیتری V6 توئین توربو بنام M630 قرار گرفته است. این یک موتور تمام آلومینیومی با زاویهٔ ۱۲۰ درجه است که به‌تنهایی ۵۸۵ اسب بخار قدرت تولید می‌کند و با کمک موتور الکتریکی مجموع قدرت آرتورا را به ۶۸۰ اسب بخار می‌رساند.

۵-مازراتی، پیشرانهٔ Nettuno

حجم و تنفس: ۳.۰ لیتری توئین توربو

بیشترین قدرت: ۶۳۰ اسب بخار

بیشترین گشتاور: ۷۳۰ نیوتن متر

مازراتی که قصد دارد به‌زودی به استفاده از موتورهای فراری پایان دهد، پیشرانهٔ جدیدی بنام Nettuno را توسعه داده است که برای اولین بار چندی پیش در سوپراسپرت MC20 معرفی شد. این موتور بسیار پیشرفته بوده و از تکنولوژی پیش احتراق موتورهای فرمول یک بهره می‌برد. این موتور در سوپراسپرت مذکور ۶۳۰ اسب بخار قدرت تولید می‌کند و قرار است در آینده در دیگر محصولات جدید مازراتی هم مورداستفاده قرار گیرد.

۴-فراری، پیشرانهٔ F163

حجم و تنفس: ۳.۰ لیتری توئین توربو

بیشترین قدرت: ۶۶۳ اسب بخار

بیشترین گشتاور: ۷۴۰ نیوتن متر

سوپراسپرت هیبریدی جدید ۲۹۶ GTB که به‌تازگی معرفی شده است، اولین محصول شش سیلندر فراری از زمان مدل‌های دینو در دههٔ ۷۰ میلادی محسوب می‌شود. عنصر اصلی قوای محرکهٔ این خودرو پیشرانهٔ V6 کاملاً جدید F163 است که با تولید ۲۲۱ اسب بخار قدرت در هر لیتر، بیشترین قدرت نسبت به حجم را دارد. در ۲۹۶ GTB یک موتور الکتریکی هم پیشرانهٔ بنزینی را همراهی می‌کند و مجموع قدرت را به ۸۳۰ اسب بخار می‌رساند.

۳-پورشه، پیشرانهٔ Flat-6 توئین توربو

حجم: ۳.۸ لیتری، توئین توربو

بیشترین قدرت: ۷۰۰ اسب بخار

بیشترین گشتاور: ۷۵۰ نیوتن متر

دومین نمایندهٔ پورشه در این لیست هرچند تنفس طبیعی نیست اما یکی از قوی‌ترین موتورهای شش سیلندر دنیا محسوب می‌شود. این پیشرانه از نوع ۳.۸ لیتری تخت است که بیشترین قدرت خود که ۷۰۰ اسب بخار است را در ۹۱۱ GT2 RS ارائه می‌کند. البته پورشه در مدل‌های مختلف ۹۱۱ مثل توربو S هم موتورهای شش سیلندر قدرتمندی را ارائه می‌کند ولی ما در این مطلب قوی‌ترین آن‌ها را انتخاب کرده‌ایم.

۲-فورد، پیشرانهٔ اکوبوست

حجم و تنفس: ۳.۵ لیتری توئین توربو

بیشترین قدرت: ۷۱۰ اسب بخار

بیشترین گشتاور: ۷۴۵ نیوتن متر

فورد در نسل دوم سوپراسپرت GT تصمیم گرفت بجای موتور V8 از یک پیشرانهٔ کوچک‌تر V6 استفاده کند. این پیشرانهٔ ۳.۵ لیتری که اشتراکات فراوانی با موتور پیکاپ F150 و همین‌طور دیگر محصولات فورد دارد، در ابتدا ۶۵۰ اسب بخار قدرت تولید می‌کرد اما در به‌روزرسانی GT برای مدل ۲۰۲۰ قدرت آن به ۶۶۰ اسب بخار افزایش یافت و در نسخهٔ مخصوص پیست MKII نیز فورد خروجی آن‌را به عدد چشمگیر ۷۱۰ اسب بخار رساند.

۱۰-نیسان، پیشرانهٔ VR38

حجم و تنفس: ۳.۸ لیتری توئین توربو

بیشترین قدرت: ۷۲۰ اسب بخار

بیشترین گشتاور: ۷۸۰ نیوتن متر

زمانی که برای اولین بار در سال ۲۰۰۸ نیسان GT-R با پیشرانهٔ V6 به بازار آمد، بسیاری از سوپراسپرت‌های قوی‌تر از خود را شرمنده کرد. این پیشرانهٔ جذاب که به شکل دست‌ساز تولید می‌شود، در ابتدا تنها ۴۸۶ اسب بخار قدرت تولید می‌کرد اما نیسان به‌تدریج قدرت آن‌را افزایش داد تا به ۶۰۰ اسب بخار در قوی‌ترین نسخهٔ تولیدی یعنی GT-R نیسمو رسید. این اما پایان کار موتور VR38 نبود زیرا نیسمو در نسخهٔ ویژه و تولید محدود GT-R50 که به مناسبت پنجاه‌سالگی GT-R با همکاری ایتال‌دیزاین ساخته شده، قدرت این موتور را به عدد فوق‌العادهٔ ۷۲۰ اسب بخار رسانده تا به قوی‌ترین موتور شش سیلندر حال حاضر دنیا تبدیل شود.

امیر دهقان

نویسنده و مترجم پدال، عاشق ماشین، عشقی که حد و حصر نداره

مطالب مشابه

‫۷۷ دیدگاه‌ها

 1. mohamadreza

  ۲۳ مهر ۱۴۰۰
  سوابق: (205 ديدگاه)

  عاشق عملکرد و صدای پیشرانه های ۶ سیلندر در ماشینای پرفورمنسم !
  کلا تعصب شدیدی به انجینای ۶ سیلندر وی شکل دارم !
  کلا برعکس خیلیا موتور وی ۶ را همیشه به موتور وی ۸ ترجیح میدم !

  موافقم ۹
  مخالفم ۱۲
  1. [email protected]!n

   ۲۳ مهر ۱۴۰۰
   سوابق: (1605 ديدگاه)

   موتور شش سیلندر تیون های خیلی سنگینی روش میشه انجام داد. واقعا دسته تیونر خیلی بازتره.

   موافقم ۵
   مخالفم ۱
   1. mohamadreza

    ۲۳ مهر ۱۴۰۰
    سوابق: (205 ديدگاه)

    اره داداش
    نه کلا موتور های ۸ سیلندر یه صدای بم و دورگیری آرومتر و سنگین تری دارن که من اصلا ازشون خوشم نمیاد !
    ولی موتور های وی ۶ در حجم های ۳ تا۴ لیتر خیلی دورگیری سریع تر و صدای روان و زیرتری دارن که من عاشقشونم !!!!

    موافقم ۶
    مخالفم ۸
   2. امیرحسین

    ۲۳ مهر ۱۴۰۰
    سوابق: (129 ديدگاه)

    رامین جان با پوزش باید بگم مخالف شما
    هستم بامرام
    اینکه تیون میکنند V6 رو دلیل بر این نیست که v8 تیون نمیشه اگه موتور ها سوپر شارژ باشند تا حد توان ازشون خروجی می‌گیرند اما اگه طبیعی باشه خیلی این مرحله سخت پیش خواهد رفت
    .من بدون دشمنی با هر نوع از سیلندر میگم
    اما یکی از مزیت های خوب v6 وزنش که
    یک برتری نسبت به v8 به حساب میاد
    و اینکه با پیشرفت تکنولوژی و گرفتن خروجی بالا از موتور کوچکتر نیازی به سنگین کردن خودرو نیس
    و در برخی مواقع ما شاهد این هستیم صدای موتور های v6 به مراتب بهتر و خشن تر هم هست ولی باز هم به کمپانی های خودرو سازی مربوط میشه که چه نوع از عملکرد رو از نوع سیلندر خواسته باشند.
    در پایان اینکه نصب هر نوع از سیلندر به اقتضای زمان و میزان تکنولوژی بر میگرد شاید در آینده مجدد ما با v8 و V12 های خشن تر و سریع سرکار داشته باشیم هر چند که دوره شون در حال حاضر رو به توقف تولید هست

    موافقم ۸
    مخالفم ۰
    1. [email protected]!n

     ۲۳ مهر ۱۴۰۰
     سوابق: (1605 ديدگاه)

     دوست من منظور من این نبود که ۸ و ۱۰ سیلندر تیون نمیشن بلکه اون ها هم تیون پذیرن اما دو اصل در مبحث تیون موتور خیلی مهمه اولی ساختاره موتور طوریکه جوری طراحی شه که جا برای تغییر باشه مثله موتورای ژاپنی و آمریکایی و در آلمانی ها بی ام و و دومی تعداد سیلندر هست که هر چی کمتر باشه تیون راحت تر انجام میشه و دست تیونر بازتره. مباحث تیون خیلی گستردس و باید برای هر بخش چندین مقاله نوشت.

     موافقم ۲
     مخالفم ۱
  2. کیان

   ۲۳ مهر ۱۴۰۰
   سوابق: (711 ديدگاه)

   دوست عزیز تو مجازی همه عاشق ۱۶ سیلندر بوگاتی و ۱۲ سیلندر هستند، ۸ سیلندر ک جای خود دارد.
   هرچند ک تکنولوژی تونسته از حجم کمتر قدرت بیشتری بیرون بکشه ولی یه نقص بهش وارد هست از نظر من اونم این هست ک همزمان با افزایش قدرت نتونستن استهلاک ثابت یا پایینتر بیارن، بنظرم این پیشرفت هنوز ناقص مونده
   این لیست به خوبی نشون داد کدوم کشورها صاحب تکنولوژی خودروسازی هستن و کجاها یدک کشی میکنن و …

   موافقم ۸
   مخالفم ۵
   1. MC20

    ۲۳ مهر ۱۴۰۰
    سوابق: (714 ديدگاه)

    کیان عزیز ، به نظرم ، نکته بسیار درست و حساسی رو گفتید اما متاسفانه این نکته ، در نقطه کور دید خیلی از شرکت ها و طرفدارانشون پنهان شده .

    موافقم ۳
    مخالفم ۲
    1. Iman99

     ۲۴ مهر ۱۴۰۰
     سوابق: (526 ديدگاه)

     کیان تا حدودی درست میگی ولی اگه بخواهیم کاملترش رو بگیم باید تو بالاترین سطح این موضوع رو دنبال کنیم که اونم تو فرمولا وان پیدا میشه که بالاترین سطح مهندسی رو داره اونجا هم موتور های شش سیلندر بکار برده میشه اگه در مورد توانایی ها و مقایسه بخواهیم صحبت کنیم باید اون رو مثال بزنیم این لیست چیز زیادی رو اثبات نمیکنه ( از همه خودرو ساز ها هم تو لیست هست پس کاری به کسی ندارم کلی گفتم چون هرکدومش نوع و فلسفه ساختشون متفاوته ) ولی تو فورمولا وان که تیم ها با هم رقابت شدیدی دارن تا یه جایی هزینه های میلیون دلاری جواب میده ولی از یه جایی به بعد فقط و فقط فکر و نبوغ مهندسان طراح و سازنده توش تعیین کنندس در کل معیار هایی که اونجا هست تو بالاترین سطح مهندسی قرار داره در حال حاضر هم مرسدس قوی ترین پیشرانه تو فرمولا وان رو توسعه داده رکورد های دیگه هم مثل بالاترین بازدهی تو پیشرانه های احتراق داخلی و .. رو یدک میکشه
     مقایسه تیونینگ و افزایش قدرت موتور های خودرو های جاده ای با ارتقای یک موتور فرمولا وان مثل مقایسه بین یه دانشجوی سال اول با یک استاد فوق دکترا یا یک دانشمنده.
     مگر اینکه بحث تیونینگ با خودرو های درگستر مخصوص این کار باشه که در قالب مسابقات nhra برگزار میشن ممکنه اون رو بشه مثال زد که تو اون مسابقات هم تو بالاترین سطح همه موتور های hemi v8 یا فورد یا کامینز دیزلی هستن که تا ۱۰ یا ۲۰ هزار اسب هم از اونها قدرت میگیرن
     بین خود موتور هایی که تیونینگ پذیر هستن هم موتور های ۶ سیلندری هستن که تا محدوده ۳ هزار اسب هم تقویت شدن ولی هیچ موتوری مثل موتور های hemi v8 پتانسیل تیونینگ رو نداره و با فاصله بهترین و تیونینگ پذیر ترین موتور ها هستن تو این زمینه و مثلا به راحتی ۵۰۰۰ اسب رو ساپورت میکنند و در عین حال قابل استفاده هم هستن تا اون محدوده ولی ۶ سیلندر ها نهایتا تا حدود ۳۰۰۰ اسب تیون میشن که تو اون محدوده هم هر لحظه امکان متلاشی شدنشون وجود داره.
     در کل پیشرانه های خودرو های تولیدی و یا پیشرانه های تیونینگ شده موضوع متفاوتی هست که تصمیم گیری برای مقایسه طبق اونها چیز زیادی رو اثبات نمیکنه.

     موافقم ۶
     مخالفم ۱
   2. Erfan

    ۲۴ مهر ۱۴۰۰
    سوابق: (218 ديدگاه)

    یدک کشی رو خیلی جالب گفتی 😅

    موافقم ۲
    مخالفم ۰
  3. Reza Waffen SS

   ۲۳ مهر ۱۴۰۰
   سوابق: (3212 ديدگاه)

   عاشق شیش سیلندرای پورش و نیسانم

   موافقم ۴
   مخالفم ۱
 2. Audi rs e_tron gt

  ۲۳ مهر ۱۴۰۰
  سوابق: (695 ديدگاه)

  پدال چرا مطلبی از الکتریکی ها نذاشتید ؟
  لطفا روزانه مطالب زیادی از الکتریکی ها هم بذارید برای بنزینی دوستان هم مطلب بذارید که از هر دو مطلب باشد
  هم برای همه ی کسانی که الکتریکی دوست دارن هم بنزینی دوستان
  با تشکر

  موافقم ۶
  مخالفم ۳۰
  1. A ..... She reminds Me of love ..... A

   ۲۳ مهر ۱۴۰۰
   سوابق: (72 ديدگاه)

   چون اکثرا از مطالب الکتریکی خوششان نمیاد !!!

   موافقم ۱۲
   مخالفم ۱۰
   1. mohamadreza

    ۲۳ مهر ۱۴۰۰
    سوابق: (205 ديدگاه)

    تو در چه جایگاهی هستی که از جانب بقیه نظر میدی ؟!
    اصلا مگر در سایت کسی هست که به اشعار تو اهمیت بدهد ؟!!!

    موافقم ۱۳
    مخالفم ۹
    1. A ..... She reminds Me of love ..... A

     ۲۳ مهر ۱۴۰۰
     سوابق: (72 ديدگاه)

     تو اهمیت دادی که بهش ریپلی زدی😎😎😎

     موافقم ۵
     مخالفم ۵
   2. mohamadreza

    ۲۳ مهر ۱۴۰۰
    سوابق: (205 ديدگاه)

    در ضمن یه چیزم بگم بهت
    هر چقد میخای ریپلای بزن و جواب بده
    از جانب من ری اکشن نمیبینی !
    چون ..شعرهای جنابعالی ارزش خوندن هم ندارن ؛ چه برسه به جواب دادن !!!!

    موافقم ۱۰
    مخالفم ۷
    1. A ..... She reminds Me of love ..... A

     ۲۳ مهر ۱۴۰۰
     سوابق: (72 ديدگاه)

     محمد رضا ، خوشم میاد پیگر همه کامنت هام هستی به همه شون واکنش نشون میدی کل میکنی با کامنت هام …😎😎😎
     خوبه بازگشتم یه سرگرمی برای تو شده😂😂😂

     موافقم ۶
     مخالفم ۷
  2. datsun

   ۲۳ مهر ۱۴۰۰
   سوابق: (2167 ديدگاه)

   مثلا چیه الکتریکی رو بزارن موتور های الکتریکی سیم پیچ شده آهن ربایی
   مهندسی و دنیای مکانیک رو تو این موتورها دریاب نه چهار تا باتری و آرمیچر

   موافقم ۱۱
   مخالفم ۸
   1. Audi rs e_tron gt

    ۲۴ مهر ۱۴۰۰
    سوابق: (695 ديدگاه)

    در جواب به همتون که به من ریپلای زدید
    باشه
    زباله های متحرک بنزینی خوبن
    بعد بجز اون الکتریکی فن تو سایت زیاد هست از جمله خودم
    یا صد ها نفر هستن که این سایتو می بینن و کامنتی نمی ذارن
    اونا هم شاید خیلی هاشون الکتریکی دوست داشته باشن .بعد چرا بهتون بر می خوره ؟
    نگفتم همش الکتریکی شه گفتم برای بنزینی فنا هم مطلب بذارین

    موافقم ۲
    مخالفم ۷
   2. مجتبی

    ۲۴ مهر ۱۴۰۰
    سوابق: (6 ديدگاه)

    شما درکی از تکنولوژی نداری، معلومه کار مهندسی نکرده، چه برقی چه مکانیکی و…

    موافقم ۰
    مخالفم ۰
  3. M.K karimi

   ۲۳ مهر ۱۴۰۰
   سوابق: (413 ديدگاه)

   بنظرم یکی از معیار های پدال در این خصوص تعداد فن های هر کدوم تو سایته 😉😉
   خیلی جالبه برین خداروشکر کنین اعتراضای عشق بنزینی ها در حد چند کامنت تو چند روز برای این حجم از مطالب الکتریکی تو پدال هست !!!
   تا دو روز پیش یه نفر به این آرمیچر ها و جاروبرقی ها محل نمیذاشت حالا دوستان طلب کارن که تعداد مطالب روزانه الکتریکی ها کمن !!!!

   داریم به کجا میریم …!!! 🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️

   موافقم ۷
   مخالفم ۶
 3. ممد ژانگولر

  ۲۳ مهر ۱۴۰۰
  سوابق: (2026 ديدگاه)

  نیسان و فراری به دل میشینه موتوراش
  دلم میخواد در کاپوتو بزنم بالا باهاش عکس بگیرم

  ولی موندم پورشه تو اون حجم کم چجوری این همه قدرت تولید میکنه ؟!!

  موافقم ۷
  مخالفم ۵
  1. MC20

   ۲۳ مهر ۱۴۰۰
   سوابق: (714 ديدگاه)

   با نبوغ

   موافقم ۴
   مخالفم ۳
   1. ممد ژانگولر

    ۲۳ مهر ۱۴۰۰
    سوابق: (2026 ديدگاه)

    👌واقعا این کمپانی پورشه نهایت مهندسی خودروست
    تو بیشتر درگها هم برندست

    موافقم ۳
    مخالفم ۳
    1. MC20

     ۲۳ مهر ۱۴۰۰
     سوابق: (714 ديدگاه)

     شتاب پورشه خارق العاده است . ۹۱۸ اسپایدر نجیب و خفن و هیولاست واقعا . . .

     موافقم ۱
     مخالفم ۱
  2. ARMAN

   ۲۳ مهر ۱۴۰۰
   سوابق: (130 ديدگاه)

   هنر پورشه))))))

   موافقم ۲
   مخالفم ۲
 4. MOHAMMAD.DEMON

  ۲۳ مهر ۱۴۰۰
  سوابق: (1209 ديدگاه)

  موتور شش سیلندر اکبوست فورد نه تنها بهترین صدا رو داره با اون اگزوز های تیتانیومی
  بلکه حتی کوچیک ترین هم هست به قدری کوچیک که انگار یه موتور چهار سیلندر هستش

  موافقم ۱۴
  مخالفم ۸
  1. MOHAMMAD.DEMON

   ۲۳ مهر ۱۴۰۰
   سوابق: (1209 ديدگاه)

   اما یه چیز جالب بگم الان فورد gt ها دور بر ۱.۲ تا ۱.۵ میلیون دلار فروش میرن
   هم قیمت مکلارن سنا هایی که قیمتشون زمان خرید از کارخونه خیلی بیشتر بودن
   خوش به حال خریداران GT

   موافقم ۱۰
   مخالفم ۶
   1. A ..... She reminds Me of love ..... A

    ۲۳ مهر ۱۴۰۰
    سوابق: (72 ديدگاه)

    چرا اینقدر سر و دست برای فورد GT میشکونن؟
    تایم نوربرگ گرینگ اش رو داری؟

    موافقم ۲
    مخالفم ۷
    1. MOHAMMAD.DEMON

     ۲۳ مهر ۱۴۰۰
     سوابق: (1209 ديدگاه)

     مگه همه چی به تایم نوربرینگه ؟
     فورد جی تی یه محصول خاص با تیراژ پایین از یه کمپانی که دو بار با این اسم تاریخ سازی کرده

     موافقم ۱۲
     مخالفم ۲
  2. [email protected]@DRZ 911

   ۲۳ مهر ۱۴۰۰
   سوابق: (106 ديدگاه)

   برادر دیگه اینو نگو صدای تنفس طبیعی پورشه بهتره دیگه همه میدونن و کاملا اثبات شدست ( البته اگه منظورت فقط موتور های توربو ۶ سیلندر هست که هیچ منم باهات موافقم ولی اگه کلی گفتی که معلومه پورشه )

   موافقم ۲
   مخالفم ۳
   1. MOHAMMAD.DEMON

    ۲۳ مهر ۱۴۰۰
    سوابق: (1209 ديدگاه)

    والا تا جایی که من شنیدم ۹۱۱ ها فعلا فقط صدای گاز خوردن دارن نه چیز دیگه
    تو نسل فعلی که همین مقایسه صداش با GT یه شوخیه فقط

    موافقم ۵
    مخالفم ۳
    1. [email protected]@DRZ 911

     ۲۳ مهر ۱۴۰۰
     سوابق: (106 ديدگاه)

     دیمون جان گفتم تنفس طبیعی نگفتم توربو که
     پ.ن : یکم دقتم خوبه ها 🙃

     موافقم ۳
     مخالفم ۰
 5. [email protected]!n

  ۲۳ مهر ۱۴۰۰
  سوابق: (1605 ديدگاه)

  از لحاظ تکنولوژی موتور، فورد و فراری پیشرفته تر هستن و بین این دو موتور فراری یه جورایی یه محصول انقلابی به حساب میاد.

  البته از موتور بی نظیره نیسان هم نمیشه گذشت.

  موافقم ۸
  مخالفم ۲
 6. MC20

  ۲۳ مهر ۱۴۰۰
  سوابق: (714 ديدگاه)

  انتخاب من : Nettuno Engine از maserati fabrica ، چون تعادل ، رمز جاودانگی است .

  درضمن مازراتی قصد دارد به‌ زودی به استفاده از بلوک و سرسیلندر مشترک با موتور فراری پایان دهد و
  Nettuno Engine از ۰ تا ۱۰۰ در مازراتی فابریکا ، ساخته شده و مازراتی اون رو توسعه نداده بلکه از هیچ ، اون رو ساخته (این ها با هم خیلی فرق دارند) هرچند . . . . . . . . .

  موافقم ۳
  مخالفم ۳
 7. MNM

  ۲۳ مهر ۱۴۰۰
  سوابق: (8 ديدگاه)

  پاوریونیت فرمول یک V6 هست با تنها ۱۶۰۰cc حجم و قدرت ۱۰۳۰ اسب بخار

  موافقم ۲
  مخالفم ۲
  1. Erfan

   ۲۴ مهر ۱۴۰۰
   سوابق: (218 ديدگاه)

   بعلاوه یک سیستم هیبریدی البته، فکر نمی‌کنم ممکن باشه الان از ۱.۶ V6 انقدر قدرت گرفت.

   موافقم ۲
   مخالفم ۰
 8. محمد امین

  ۲۳ مهر ۱۴۰۰
  سوابق: (1447 ديدگاه)

  باتوجه به اوضاع فعلی ، شرکتی که دست برتر در ساخت پیشرانه های v6 داشته باشه ، به نوعی برنده هست
  موتور f163 فراری بهترین هست از حجم ۳ لیتر ، ۷۴۰ نیتون متر گشتاور و ۶۶۳ اسب قدرت ، یعنی تقریبا به انداره ی پیشرانه ی v8 3.9 لیتر فراری ۴۸۸ gtb …!!
  و پیشرانه ی فورد و نیسان gtr و پورشه ۹۱۱ gt2 rs هم جزو بهترین ها هستن ، و آزمون هاشون رو پس دادن

  موافقم ۶
  مخالفم ۱
  1. MC20

   ۲۳ مهر ۱۴۰۰
   سوابق: (714 ديدگاه)

   محمد امین عزیز این که میگی بهترین ، خودش محل بحثه ، ولی بیشترین توان خروجی به نسبت حجم ، درسته . برای بهترین بودن به فاکتور هایی به غیر از بیشترین بودن هم نیاز هست و هر بیشتری ، بهتر نیست لزوما ( زمانی که ما از سطح ، به بعد یا عمق ، در طراحی وارد می شیم ) که در اینجا دوام موتور همان بعد سوم هست که فراری همیشه ( به عنوان یک طرفدارش دارم میگم ) سعی ش بر گرفتن بیشترین out put هست و از تعادل رد می شه . مثال هاش هم دردنیای خودرو موجوده خواستی بگم .

   موافقم ۰
   مخالفم ۲
   1. محمد امین

    ۲۳ مهر ۱۴۰۰
    سوابق: (1447 ديدگاه)

    من اطلاعات زیادی ندارم راجب بحث فنی این موتور ، و این رو هم قبول دارم همیشه بیشترین خروجی به معنی بهتر بودن نیست ، و کاملا قبول دارم این موضوعات رو
    اما تا اونجایی که میدونم
    نکته ی اول این موتور رو فراری ساخته
    و نامزد بهترین موتور سال شده ، و بهترین v6 سال
    و هیچکدوم از این موتور های مقاله نامزد بهترین موتور 《سال》نشدن….. پس این یعتی کارشناس ها تشخیص دادن که این بهترین هست با در نظر گرفتن نکات فنی
    البته برای نتایج قطعی باید منتظر بمونیم ولی چیزی که مشخصه این هست که گزینه های روی میز و نامزد های اصلی ، پیشرانه ی ۴ لیتر ۸ سیلندر توربو فراری و پیشرانه ی ۳ لیتر ۶ سیلندر فراری … یکی بین این دوتا میشه

    موافقم ۶
    مخالفم ۱
    1. MC20

     ۲۳ مهر ۱۴۰۰
     سوابق: (714 ديدگاه)

     می دونی آخه اون کارشناس ها ، نمیان ، بین یک موتور ۶۶۰ اسبی با دوام ۳۰ هزار کیلومتر و یک موتور ۶۳۰ اسبی با دوام ۵۰ هزار کیلومتر ، به موتور با توان کمتر رای بدن ، برای اینکه ، امثال من ، چه دوست داشته باشن چه نه ، بیشتر بودن توان موتور ، برای هرکسی ( چه عادی چه کارشناس ) ، یک سمت تصمیم گیری ( یک پارامتر مهم ) هست و این رو هم بگم من دارم از جایگاه یک طرفدار فراری و یک عاشق هنر مازراتی این نقد رو وارد می کنم و اگه مازراتی نبود و ثابت نمی کرد ( MC12 که ۳۰ اسب از انزو کمتر داره ولی رکورد بهتر می زنه و دوام بیشتری داره ) بی هیچ تردیدی من هم می گفتم فراری بهترین هست که در حقیقت هم هست ( منتها فرق بین ۹۹ و ۱۰۰ هست یعنی ۱۰ نیوتن متر گشتاور کمتر و ۳۳ اسب کمتر ، اگر دوام بیشتری به سنت مازراتی برام به همراه داشته باشه ،به نظرم بهتره ، چون دوام بیشتر یعنی هزینه کمتر ) و بماند که کارشناس ها به نظرم ، بیشر دنبال افت عملکرد کمتر و پویایی بیشتر ، دردسترس بودن گشتاور مناسب در هر دوری ، توربولگ کمتر و صدای گیراتر و مصرف کمتر و . . . . هستند و احتمالا به دوام توجهی نمیکنند چون هیچ کارشناسی نمی توونه یک ماشین رو ۵۰ هزار کیلومتر راه ببره ، بعد نظر بده که در قیاس با فلان ماشین دوام داشت یا نه .

     موافقم ۳
     مخالفم ۶
 9. محمد امین

  ۲۳ مهر ۱۴۰۰
  سوابق: (1447 ديدگاه)

  یه نکته ی جالب
  پیشرانه ی تخت تنفس طبیعی پورشه ، با پیشرانه ۴.۳ لیتر میلنگ تخت تنفس طبیعی فراری ، دقیقا خروجی برابری دارن
  هردو ۵۱۰ اسب قدرت و ۴۷۰ نیوتون متر گشتاور
  البته ، حجم موتور فراری حدود ۳۰۰ cc بیشتره ، ولی خب حدود ۱۴ سال پیش ساخته شده

  موافقم ۳
  مخالفم ۰
 10. datsun

  ۲۳ مهر ۱۴۰۰
  سوابق: (2167 ديدگاه)

  با تشکر از تاکومی ها 🇯🇵

  موافقم ۸
  مخالفم ۳
 11. مهردادکمال

  ۲۳ مهر ۱۴۰۰
  سوابق: (774 ديدگاه)

  جالب بود مرسی پدال

  موافقم ۲
  مخالفم ۰
 12. SF90 STRADALE

  ۲۳ مهر ۱۴۰۰
  سوابق: (3419 ديدگاه)

  انتخاب بهترین ۶ سیلندر دنیا خیلی سخته
  ولی عشق است V6 Handbuilt نیسان GT_R

  موافقم ۱۱
  مخالفم ۲
 13. یانکی

  ۲۳ مهر ۱۴۰۰
  سوابق: (1583 ديدگاه)

  تو بحث صدا انجین gt3 پورشه رو بزاریم کنار به عنوان یکی از خوش صدا ترینها بین انواع انجین من صدای همین فورد gt که تو متن هست رو خیلی دوست دارم معرکه هست.بعد انجین آلفا و جی تی آر.بی خودترین صدا که حالت رو بهم مینه ۳.۸ تخت پورشه بعد خطی بیمر.کاش بیمر میتونست همون صدای ناب اس ۵۵ رو از اس ۵۸ بگیره انگار یه ۴ سیلندره که فقط منبع اگزوز رو برداشته.

  موافقم ۶
  مخالفم ۱
 14. مازیار

  ۲۳ مهر ۱۴۰۰
  سوابق: (738 ديدگاه)

  مطلب خوبی بود
  در صورت امکان ، لطفا درمورد موتورهای ۸ و ۱۲ سیلندر هم تکرار کنید با تشکر

  موافقم ۲
  مخالفم ۰
 15. mos

  ۲۳ مهر ۱۴۰۰
  سوابق: (544 ديدگاه)

  انجین VR38DETT نیسان فوق‌العاده‌ست

  با وجود اینکه قدیمی ترین انجین تو این لیسته ولی بیشتر قدرت رو داره و حتی به قدری خوب هست که تو نسل بعدی جی تی آر با کد R36 از همین انجین استفاده خواهد شد.

  حالا بریم سر تاریخچه این موتور
  سال ۲۰۰۷ که جی تی آر R35 رونمایی شد دیگه از موتور RB که تو نسل های قبل استفاده شده بود خبری نبود و عوضش نیسان انجین VR38 رو ساخت. بلوک این موتور برخلاف سری RB که از چدن ساخته شده بودن از آلیاژ آلومینیوم ساخته شده که هم سبک تره و هم بهتر خنک میشه.

  تو سال ۲۰۰۷ این موتور ۴۸۰ اسب بخار قدرت و ۵۸۳ نیوتون متر گشتاور گشتاور داشت و نیسان هر چند سال با تغییرات کوچیکی قدرت و گشتاور رو افزایش می‌داد.

  تو سال ۲۰۰۹ نیسان از توربو های بزرگتر استفاده کرد که قدرتش ۶ اسب بخار و گشتاورش ۲۰ نیوتون متر بیشتر شد.

  سال ۲۰۱۱ نیسان علاوه بر استفاده از توربو های جدید که بزرگتر بودن، سیستم اگزوز رو هم تغییر داد که باعث شد قدرت موتور به ۵۳۰ اسب بخار و گشتاور ۶۰۷ نیتون متر برسه.

  سال ۲۰۱۳ نیسان یه سری تغییرات مثل استفاده از فلایویل جدید و… داد که قدرت موتور رو به ۵۴۵ و گشتاور ۶۲۸ رسوند.

  سال ۲۰۱۷ جی تی آر یه فیس لیفت نسبتا سنگین داشت که علاوه بر تغییرات ظاهری از توربو ها، یاتاقان ها و سیستم اگزوز جدید استفاده شد که قدرت موتور به ۵۶۵ و گشتاور ۶۳۳ نیوتون متر رسوند.

  تو GTR نیسمو که سال ۲۰۱۴ رونمایی شد، نیسان از توربو های خودروی GT3 استفاده کرد که قدرت رو به ۶۰۰ اسب بخار و گشتاور ۶۵۲ رسوند.

  در نهایت آخرین و بیشتر تغییر برای نسخه ۵۰ سالگی جی تی آر بود.
  این مدل رو نیسمو و مرکز تکنیکال نیسان با همکاری هم این مدل را توسعه دادن و طبق گفته مدیران نیسمو دوازده درصد این انجین دوباره طراحی شده.
  از جمله توربوشارژر ها، یاتاقان ها، پیستون ها، میل سوپاپ ها، سیستم سوخت رسانی و کاتالیزور بازطراحی شدن .همچنین کشش ترنس‌اکسل (ترکیب گیربکس و دیفرانسیل) نیز با استفاده از آلیاژ های مقاوم تر تقویت شد. این تغییرات بازدهی کلی پیشرانه به ۷۲۰ اسب بخار و ۷۸۰ نیوتن متر رسوند . همچنین نیسمو ادعا کرد که این مدل هشت دهم ثانیه در شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت از آر۳۵ سریع تره.

  همچنین موتور تمام جی تی آر ها دست سازه و توسط چهار نفر از بهترین مهندس های نیسان که سال‌ها سابقه دارن و بهشون میگن تاکومی ساخته میشه. (در زبان ژاپنی به اساتید حرفه ای هر کاری میگن تاکومی)
  در نهایت هم نام اون مهندسی که موتور رو ساخته بر پلاکی که روی موتور هست حک میشه.

  این درباره موتور جی تی آر، امیدوارم بقیه دوستان هم درباره موتور برند مورد علاقشون بگن.

  موافقم ۱۴
  مخالفم ۳
  1. [email protected]!n

   ۲۳ مهر ۱۴۰۰
   سوابق: (1605 ديدگاه)

   👏👏👏👍

   موافقم ۴
   مخالفم ۰
  2. MC20

   ۲۳ مهر ۱۴۰۰
   سوابق: (714 ديدگاه)

   mos عزیز ممنون که همه چیز رو گفتی فقط از مکتب کایزن ( مکتب ارشد مدیریت ژاپنی که شرکت نیسان هم از این مکتب بهره ها برده ) بگم که با تاکید بر بهره وری تمام عناصر یک سیستم و با باز تعریف نقش هر عنصر در صورت بروز مشکل هر عنصر رو نسبت به کل سیستم مسعول میکنه و نتیجش می شه تضمین راندمان ۵۰۰ هزار کیلومتر پیمایش بدون فرسودگی و تلفات موتور ( برای مثال موتور maxima QX 1998 که در ایران هم داریم برمبنای همین مکتب ساخته شده ) و یک سوال هم داشتم قبلا شنیده بودم ( فکر کنم از مجله ماشین ) نیسان موتور GTR رو وکیوم میکنه تا هیچ ریزگردی و غباری وارد موتور نشه ؟ این ادعا صحت داره و اگر داره چگونه موتور رو وکیوم میکنن ؟ مرسی .

   موافقم ۲
   مخالفم ۱
  3. A ..... She reminds Me of love ..... A

   ۲۳ مهر ۱۴۰۰
   سوابق: (72 ديدگاه)

   با وجود اینکه قدیمی ترین انجین تو این لیسته ولی بیشتر قدرت رو داره و حتی به قدری خوب هست که تو نسل بعدی جی تی آر با کد R36 از همین انجین استفاده خواهد شد.
   میدونی به قول خودتون همه چی که قدرت نیست وگرنه پیشنهاد میکنم نگاهی به قدرت ماسل کار های کلاسیک بندازین تاکومی عزیزم😁

   موافقم ۲
   مخالفم ۲۲
   1. حسین

    ۲۳ مهر ۱۴۰۰
    سوابق: (434 ديدگاه)

    خبری از ماسل کارهای امروزی هم نیست تا چه برسه به اون قدیمی ها که هیچ ارزشی ندارن. البته واضح هم بود به هر حال از قدیم گفتن ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست. خواستی اسم از این اکوبوست فورد ببری باید بگم تکنولوژیش رو از آلمان گرفتن مال خودشون نیست.
    دوم اینکه امروز دوباره شروع کردی مزه پرونی نکنه اخراج شدی از مدرسه حالا اومدی اینجا دنبال موز و کیوی می گردی😂
    حرف آخر اینکه نذار بهت بی احترامی بشه. امروز چند نفر دیگه هم زدن تو برجکت نذار ادامه دار بشه گل پسر

    موافقم ۱۲
    مخالفم ۴
    1. Aboalfazl demon

     ۲۳ مهر ۱۴۰۰
     سوابق: (121 ديدگاه)

     مسخره ترین حرفی که شنیدم
     ماسل کار ها هیچ ارزشی ندارن
     ماسل کار هرچی باشه قدرتش فابریکه
     نه این که یه توربو شارژ اندازه توربین هواپیما روش بزارن بعد ذوق کنن

     موافقم ۲
     مخالفم ۷
    2. mohamadreza

     ۲۳ مهر ۱۴۰۰
     سوابق: (205 ديدگاه)

     باید هم ازشون خبری نباشه حسین جان.
     ماسل های قدیمی آمریکایی چه نوآوری یا تکنولوژی خاصی داشتن که باید ازشون یاد بشه ؟
     چه تکونی به صنعت خودرو دادن ؟!!!
     الان بعد از گذشت ۴۰_۵۰سال از کدوم یک از اون انجینای وی ۸ لگن بی مصرف که روی ماسل ها میزاشتن یاد میشه ؟!
     کدوم یکی شون تو خاطره ها موندن و تبدیل به افسانه شدن ؟!!!!
     در حالی که تک تک انجینای ماشینای اسپرت ژاپنی ( اعم از ۲jz و r28 یا همین r38 فعلی و … ) تو خاطره ها موندن و هنوزم که هنوزه عشاق ماشین براشون دست و پا میشکونن !!!!

     موافقم ۹
     مخالفم ۱۰
    3. Amir Machine

     ۲۳ مهر ۱۴۰۰
     سوابق: (983 ديدگاه)

     هرچند اصلاً نمیخوام دیگه جواب همچنین کامنت‌های چرت و بچگونه‌ای رو بدم ولی فقط بگم که هنوزم که هنوزه از موتورهای Hemi کرایسلر بعنوان یکی از بهترین موتورهای تاریخ آمریکا یاد میشه و حتی هنوزم از این موتورها قدرتای چند صد و بلکه هزار اسبی میگیرن
     کاش میفهمیدین که خودروسازی هر کشوری طبق سلیقه مردمش انجین و ماشین میسازه و V8 حجیم جزئی از فرهنگ آمریکاس
     کاش میفهمیدین که جواب ندادن به یه کامنت چرت که هیچی جز به هم ریختن فضای کامنت‌ها نداره هیچی از شما و سلایقتون کم نمیکنه
     کاش میفهمیدین… کاش میفهمیدین…

     موافقم ۸
     مخالفم ۳
    4. محمد امین

     ۲۳ مهر ۱۴۰۰
     سوابق: (1447 ديدگاه)

     داداش دیگه انقد هم یکطرفه صحبت نکنید
     صنعت گیربکس های اتوماتیک یه جورایی از همین خودرو سازی آمریکا شکل گرفت و یه دست آورد بزرگ فنی بود
     این یکی از نکات کوچیک هست و قطعا میشه مثال های زیادی از تکنولوژی هایی که ریشه در صنعت خودرو های آمریکایی دارن ، بزنیم
     البته میدونم الان یک نفر میاد که از اونبر بوم افتاده و میگه کل صنعت خودرو برای آمریکا هست …

     موافقم ۹
     مخالفم ۱
   2. RezaRs

    ۲۳ مهر ۱۴۰۰
    سوابق: (1614 ديدگاه)

    شاد چه خبر

    موافقم ۲
    مخالفم ۱
   3. MOHAMMAD.n.r

    ۲۴ مهر ۱۴۰۰
    سوابق: (832 ديدگاه)

    ماسل کار های قدیمی فابریکشون قدرت زیادی نداره.
    تیون شده هاش خوبن.
    اگر بحث تیون باشه موتور GTR رو تا ۳۳۰۰ اسب تیون کردن!!!

    موافقم ۳
    مخالفم ۲
 16. Amir Machine

  ۲۳ مهر ۱۴۰۰
  سوابق: (983 ديدگاه)

  صرف نظر از از بحث‌های بچگونه‌ای که یه سری تو کامنت‌ها راه میندازن و یه سری دیگه هم با جواب دادن و تیکه انداختن فقط بهش دامن میزنن دریغ از اینکه تو کل کامنت‌هاشون یه کلمه بحث فنی باشه و دوتا نکته بدردبخور بگن، یه سری اطلاعات در مورد موتورهای اکوبوست فورد میدم
  موتورهای اکوبوست در ابتدا توسط شرکت آلمانی FEV توسعه پیدا کرد و بعد فورد در پاسخ به افزایش مصرف سوخت، سراغ این تکنولوژی رفت با سرمایه گذاری عظیم، توسعه این موتورها رو ادامه داد. اصلی‌ترین ویژگی این موتورها ترکیب تکنولوژی توربوشارژر با تزریق مستقیم سوخت و زمان‌بندی متغیر سوپاپ‌هاس که باعث کاهش مصرف سوخت میشه. موتور اکوبوست برای اولین بار در سال ۲۰۱۱ در F150 معرفی شد و اولین باری بود که یه خودروساز در این سطح گسترده و استراتژیک از موتور توربو استفاده میکرد
  فورد طرح اولیه FEV رو با تکنولوژی خودش ترکیب کرد و موتورهای اکبوست رو در حجم عظیمی مورداستفاده قرار داد. البته از اونجایی که این یه تکنولوژی جدید بود، باید کاملاً آزمایش میشد و فورد آزمایش‌های گسترده‌ای شامل ۱.۵ میلیون ساعت آنالیز کامپیوتری، ۱۳ هزار ساعت آزمایش دور موتور که ۵ هزار ساعتش در حداکثر قدرت بود و ۱۰۰ هزار ساعت آزمایش تحت شدیدترین فشارها رو انجام داد.
  موتورهای اکوبوست از یک طرف افزایش قدرت و گشتاور چشمگیری نسبت به موتورهای قبلی فورد داشتن و از طرف دیگه ۳۰ درصد مصرف سوخت و ۱۵ درصد آلایندگی کمتری داشتن و به همین خاطر بود که این موتورها به یه انقلاب تو خودروسازی آمریکا تبدیل و بشذت بین خریدارا محبوب شدن

  موافقم ۶
  مخالفم ۱
  1. mohamadreza

   ۲۳ مهر ۱۴۰۰
   سوابق: (205 ديدگاه)

   اولا اینکه آقای amir machine
   قبلا نحوه کامنت گذاشتن تو رو دیدم و اصلا دوست ندارم با آدمایی مثل تو بحث کنم !!
   ولی حالا بنظرم خوبه تا یکم باهات بحث کنم !
   انجینای قدیمی آمریکایی یه لگن بی مصرفن !
   اونایی که شما گفتی همشون از عشق نشأت میگیرن نه منطق !
   وجدانا یک بار کامنت خودتو بخون !
   یک ذره نتونستی از اون انجین ها دفاع کنی !
   مگه به تیونینگه ؟!
   افتخار میکنین که از یک انجین ۹۳۰۰سی سی چند هزار اسب قدرت میگیرین ؟
   واقعا شاهکاره
   تبریک میگم بهتون !
   پس اونوقت باید ما ژاپنی بازا که از انجین ۱.۳لیتری مزدا rx 7 هزار اسب قدرت میگیرن بدون اینکه موتور اوخ بگه ؛خودمونو بکشیم !!!
   طراحی و متریال و آلیاژ به کار رفته در سر سیلندر موتور ۲jzبه قدری عالیه که در بابر هیچ تیونیگی از خودش ضعف نشون نمیده !!!!
   کاش اینا رو میفهمیدین !
   کاش !
   کااااش !
   تنها مزیت انجینای گنده آمریکایی موضوعی هست که به فیزیک ‌ پایه مربوط میشه و من خلاصه وار میگم :
   حجم موتور بالا است و تعداد سیلندرها نسبت به حجم موتور کم ( مثلا ۷.۵ لیتر و ۸سیلندر ) در نتیجه طول کورس پیستون و مساحت تاج پیستون و طول شاتون افزایش پیدا میکنه و طبق فرمول گشتاور در دور های پایین کوهی از گشتاور ایجاد میشه !
   این تنها مزیت موتورهای حجیم بی مصرف آمریکاییه که اونم شاهکار نکردن ؛ فقط یه قانون ساده فیزیک هس .
   گشتاور = نیرو ضربدر فاصله
   نیرو رو ثابت در نظر گرفتم ؛ مثلا یک مقدار ثابت از بنزین داخل سیلندر احتراق پیدا میکنه .
   کاش میفهمیدین !!!
   کاش !!!!
   کاششششش !!!
   در ضمن شما که هی تیونیگ تیونیگ میکنین ؛ از موتور مال عهد تیرکمون شاه پارس ای ال ایکس هم ۷۰۰ تا اسب میگیرن ؛ پس حتما خیلی انجین خوبیه !
   همین انجینای همی هلکت ( که حکم کتاب مقدس رو برا امثال شما داره ) انقد پراستهلاک هستن که علی بخردی میگفت عمرا این موتور ها به ۱۰۰هزار کیلومتر برسن !
   اکثرشون حول و حوش ۶۰_۷۰ هزار کیلومتر میترکن !!!!

   موافقم ۶
   مخالفم ۸
   1. Amir Machine

    ۲۳ مهر ۱۴۰۰
    سوابق: (983 ديدگاه)

    خوبه زیر همون کامنتی ریپلی کردی که کلی در مورد موتورهای اکوبوست فورد نوشتم!!! همون موتورایی که دوست عزیزتون فرمودن کل تکنولوژیش مال آلمان بوده و فورد فقط ازش استفاده کرده!!!
    این یعنی اگه بخوام در مورد موتورهای V8 قدیمی آمریکایی هم حرف بزنم، اطلاعاتشو دارم ولی موضوع اینه که دیگه نمیخوام وقتم رو بخاطر توضیح برای کسایی مثل شماها تلف کنم
    راحت باش، هرچی دلت میخواد بگو، اینقدر بگو لگن و بی‌مصرف تا خسته شی، حیف از وقت که صرف خوندن همچین کامنتایی بشه، چه برسه به جواب دادن
    (علی بخردی!!! عجب منبع موثقی!!!!)

    موافقم ۹
    مخالفم ۲
    1. mohamadreza

     ۲۳ مهر ۱۴۰۰
     سوابق: (205 ديدگاه)

     اطلاعاتتو به رخ من میکشی ؟!
     باشع بابا تو اصلا دانشمندی !!
     منم اصلا دوس ندارم به آدمایی مثل تو توضیح بدم !!
     جالبترم اینکه خودت اول بهم ریپلای زدی!
     اشکال نداره !
     فکر کنم حتی یک نکته هم درباره انجینای آمریکایی نتونستی در سایت ها پیدا کنی و اونا رو copy pasteکنی اینجا 😂😂😂
     اره ؟!

     موافقم ۴
     مخالفم ۴
    2. mohamadreza

     ۲۳ مهر ۱۴۰۰
     سوابق: (205 ديدگاه)

     ای خداااا
     از دست این ملت !!!!
     عزیز من
     ماشینایی که تو در خوابت نمیتونی سوار بشی ؛ علی بخردی با اونا شباشو گذرونده !!!!!!
     بعد تو بهش میگی منبع موثق نیست!
     لابد تو منبع موثقی !!!
     باشه بابا
     اصلا حق با تو ئه
     تمام

     موافقم ۴
     مخالفم ۶
    3. mohamadreza

     ۲۳ مهر ۱۴۰۰
     سوابق: (205 ديدگاه)

     قربونت برادر
     ببخش واقعا
     من خیلی بچه گانه رفتار کردم
     الان که کامنتامو میبینم خودم خجالت میکشم .
     اولش تو یذره تند رفتی منم …
     ولش
     بهر حال ببخش
     ولی کاملا صحیح
     من اصلا از ماسل کارا اطلاعات ندارم
     پس نباید دربارشون اونجوری نظر میدادم.
     بازم عذر میخوام .

     موافقم ۶
     مخالفم ۱
   2. [email protected]!n

    ۲۳ مهر ۱۴۰۰
    سوابق: (1605 ديدگاه)

    دوسته من اطلاعاتت بالاست و خیلی خوبه امثال تو اینجا کامنت بزارن و خیلی بهتر از کامنتای به به و برو سیستم تعلیقه فراموش ببین هست اما این حد از نادیده گرفتن یه صنعت و تعصب کیفیت کامنتتو پایین میاره و باعث میشه بحث به توهین ختم میشه.

    بهتر نیست با ملایمت بیشتری صحبت کرد ؟؟ صنعت خودرو سازی آمریکا هم فقط ماسل کار نیست و صنعت ژاپنم فقط کوپه های اسپرت. نمیشه با زیر سوال بردن یه موضوع کلیت رو هم زیر سوال برد که همون موتورای حجیم هم کلی نوآوری داشتن.

    موافقم ۵
    مخالفم ۰
    1. mohamadreza

     ۲۳ مهر ۱۴۰۰
     سوابق: (205 ديدگاه)

     آقا رامین
     شما تاج سر ما هستی
     ولی لطفا حرف من رو تحریف نکنید
     من هرگز به صنعت خودروسازی آمریکا توهین نکردم و هچین اجازه ای به خودم نمیدم .
     بحث ما سر ماسل کار ها ( اونم سر انجینشون و نه چیز دیگه ) بود .
     ولی اون دوستمون هم یذره اولش بی احترامی کردن !!!!
     بله
     اصلا نمیشه منکر خدمات شرکتای آمریکایی ( بخصوص کادیلاک ) به صنعت خودروسازی شد .
     یا مثلا همین فورد جی تی یه شاهکاره .
     محمد امین
     من بازم میگم
     حرفمو تحریف نکنید
     لطفا
     من طرف حسابم صنعت خودرو سازی آمریکا نبود
     فقط و فقط و فقط انجین های قدیمی آمریکایی کع رو ماسل ها مینداختن .
     همین.
     بازم از تمام آمریکایی فن ها عذر میخام .

     موافقم ۲
     مخالفم ۱
    2. Amir Machine

     ۲۳ مهر ۱۴۰۰
     سوابق: (983 ديدگاه)

     داداش منم نه قصد توهین به کسی رو داشتم نه کشوری و نه خودروسازی!
     کسایی که منو تو این سایت میشناسن میدونن که تا حالا به هیچ خودروسازی حتی چینی توهین نکردم
     حرف اصلی من این بود که وقتی میدونید یه نفر همه کامنت‌هاش بی‌محتوا و چرت هستن و فقط دنبال بحث درست کردنه، جوابشو ندید! همین!
     حالا شاید منم تند رفته باشم و بابتش عذر میخوام اما خب وقتی تو یه کامنت ۱۰ بار میگید لگن بی‌مصرف بالاخره ممکنه اون لحظه منم بخوام یه جوابی مثل همون بدم چون به قول رامین جان همون موتورهای به گفته شما لگن هم زمان خودشون نوآوری‌های زیادی داشتن، اون موتورها نماد خودروسازی آمریکا بودن و حتی هنوزم هستن، وقتی در مورد یکی از نمادهای مهم خودروسازی آمریکا اینطوری حرف میزنید خب اسمش میشه توهین دیگه چون بخش مهمی از خودروسازی آمریکا همین موتورهای V8 حجیم و بزرگ هستن

     موافقم ۲
     مخالفم ۰
    3. [email protected]!n

     ۲۳ مهر ۱۴۰۰
     سوابق: (1605 ديدگاه)

     به شخصه اینجا از دوستان مطالب زیادی یاد گرفتم و میگیرم مطمئنم شما هم جزو اون دسته هستی.

     البته همون انجین های حجیم سنگ بنای موتورهای حجیم امروزی هستن که حتما سر یه پست مربوطه کامنتی میزارم و راجب حرف اون علی بخردی که بیشتر یه مجنون بی ام و هست نکته فنی از ویدیوهاش ندیدم. نمی دونم کی بهش گفته یا کجا دیده اما موتورای حجیم چه قدیم و چه جدیده آمریکایی استهلاک پایین و عمر بالا از ویژگی های اصلیشونه. مطمئنن می دونی هر چی حجم موتور بالاتر بره استهلاک هم کمتره و این موتورها هم طراحی ساده ای داشتن و دارن. من تو هیچ تو فروم خارجی ندیدم که به عمر پایین این موتورها اشاره کنن.

     در کل بنظرم از علی بخردی و امثالش تکانه فنی دستت نمیاد و صرفا یه آدم فارسی زبونه که تو آمریکا سوار ماشینای مختلف میشه.

     موافقم ۳
     مخالفم ۰
   3. Iman99

    ۲۴ مهر ۱۴۰۰
    سوابق: (526 ديدگاه)

    Mohamadreza چی داری میگی واسه خودت
    اینقدر آلیاژ آلیاژ نکن واسه ما همون موتور های ۶ سیلندری که گفتی که تماما تیونینگ هایی که تا ۲ یا ۳ هزار اسب نهایتا ازشون خروجی گرفتن تقریبا هیچ چیزیشون از موتور اورجینال اولیه نیست به طور کامل قطعات با قطعات افترمارکتی که توسط شرکت های تیونینگ که اکثرا امریکایی بودن جایگزین شدن خود همین قطعات هم از شرکت های تخصصی امریکایی که تو این زمینه فعالیت میکنن تامین میشن بطور کامل سیلندر و رینگ و میل لنگ و پیستون و خود بلوک سیلندر و فلایویل و میل سوپاپ و سوپاپ و سر سیلندر و … تقریبا چیزی از موتور اصلی باقی نمیمونه پس اگه بحث متریال و آلیاژ و اینگونه مباحث باشه
    چه تو تیونینگ و چه تو اورجینال فکتوری آلمانی ها و امریکایی ها دست برتر رو دارن و طراحی و متریال و آلیاژ و کیفیت بالاتری دارن و به قدری عالی هستن که هیچی به پاشون نمیرسه
    منم قبلا کامنتای تو رو با اسمی دیگه میدیدم خوشم نمیومد بقیه هم میدیدن خوششون نمیومد ولی شما میگفتی دوست نداری نخون
    وقتی یکطرفه نظر میدی جوابشم میگیری
    پس چیزی که عوض داره گله نداره
    نظر دیگه ای هم داری بگو تا ادامشو بگم

    موافقم ۲
    مخالفم ۳
    1. mohamadreza

     ۲۴ مهر ۱۴۰۰
     سوابق: (205 ديدگاه)

     دوست من فکر کنم شما یه چیزی زدی😂😂😂😂😂
     مرد حسابی
     من الان کمتر از ۱ هفته هس که اکانت باز کردم و نظر میدم !!! ( ۴_۵سال میشه میبینم سایتو ولی الان خیلی تازگیا شروع به کامنت گذاشتن کردم )
     کینه ای که از یه آدم دیگه داری چرا سر من خالی میکنی ؟!
     بعد به من میگی قبلا کسی خوشش نمیومد و ….😂😂😂
     بخدا جر خوردم از خنده
     در ضمن
     برا من اصلا مهم نیست که بقیه از کامنتام خوششون میاد یا ن
     من نظرامو میگم همین
     فهمیدی ؟!
     ثانیا
     اینکه موتور همون پتانسیل تیونیگ و تقویت داشته باشه خودش شاهکاره !!!!
     کل دنیا جلوی طراحی هنرمندانه و مقاوم و متریال قسمت سرسیلندر انجین افسانه ای ۲jz سر تعظیم فرود میارن ؛ اونوقت ببین این چی میگه !!!!
     هعععییی خداااا
     گفتم کع حق با شما است .
     تمام
     موفق باشی

     موافقم ۲
     مخالفم ۱
    2. Iman99

     ۲۴ مهر ۱۴۰۰
     سوابق: (526 ديدگاه)

     ***

     جا داره به این موضوع هم اشاره کنیم
     تو همون پتانسیل تیونینگ هم موتور های امریکایی بهترین و بالاترین پتانسیل تیونینگ رو دارن
     واقعیتش اینه که کل دنیا جلوی طراحی هنر مندانه و بسیار مقاوم و با کیفیت و با مهندسی برتر انجین های افسانه ای آلمانی و ایتالیایی و امریکایی سر تعظیم فرود میارن چون بهترین هستن تو همه چیزای دیگه هم همینطور

     پ.ن: شایان ذکره که این کامنت بدون هیچگونه قصد بی احترامی و یا تهمتی هست و جملاتی که گفته شد صرفا متناسب با صراحت گفته های طرف مقابل هستن و همچنین برای گوشزد طرف مقابل درمورد اطلاعات اشتباهی که از طرف او وارد شده هستن.

     موافقم ۳
     مخالفم ۱
   4. M.A.S

    ۲۴ مهر ۱۴۰۰
    سوابق: (553 ديدگاه)

    محمد رضا جان
    اصلی ترین علتی که ماسل کارای امریکایی دورگیری کمی دارن استروک یا طول کورس کم پیستون هست بعد شما میگی طول کورس پیستون خیلی زیادی دارن ؟
    یه نگاه به ردلاین انجین هلکت وLT4 و… بنداز
    البته همونطور که گفتید بور یا شعاع پیستون زیاد هست و به همین دلیل گشتاور زیادی در دور پایین دارن
    بهترین میزان حجم سیلندر در انجینا معمولا۵۰۰CCهست در حالت معمول
    مثل ۴ سیلندر ۲۰۰۰CC یا ۸سیلندر۴۰۰۰CC
    البته اگر بتونن بدون ایجاد هدررفت زیاد و انفجار در انجین حجم سیلندر رو افزایش داد خب میشه انجین قوی تری رو ساخت که احتمالا دوام بیشتری داره و خیلیم کار عجیبی نیست
    علت اینکه انجین های المانی نسبت به امریکایی ها حجم کمتری دارن اینه که میخوان به این عدد۵۰۰CC برای سیلندر نزدیکتر باشن مثل V8های مرسدس و بی ام و که ۴۰۰۰و۴۴۰۰CCحجم دارن (البته حدس میزنم)
    و سوالی که دارم اینه که الان همه هلکت های ساخت۲۰۱۵و ۲۰۱۶ پس باید موتور تعویضی باشن از نظر شما دیگه؟؟
    درباره انجین روتاری هم فقط باید بگم با وجود برخی ضعف ها عاشقشم

    موافقم ۰
    مخالفم ۰
    1. mohamadreza

     ۲۴ مهر ۱۴۰۰
     سوابق: (205 ديدگاه)

     M.A.S جان
     بخدا من این حرف رو نزدم
     علی بخردی گفت تو یکی از کلیپاش
     لینکشم میزارم واست
     https://www.instagram.com/tv/CH3ZsoTgnXz/?utm_medium=copy_link
     حتما خودت گوش کن .
     در ضمن در مورد اون حرف که بهترین حجم سیلندر نیم لیتره ؛ خیلی عجیبه این حرف واسم !!!
     الان خیلی از ماشینای پرفورمنس حجم سیلندرشون اصلا ۰.۵لیتر نیس !
     موتورهای مرسدس هم قبلا ۵.۵ لیتر ۸ سیلندر بودن که با یه تقسیم ساده حجم سیلندر از نیم لیتر فاصله داره !
     بنظرم دلیل دور گیری آروم موتورای ماسل کارا سنگین بودن پیستون و کلا گشتاور محور بودنشون هس .
     موتورای گشتاور محور خیلی دور خوبی نمیخورن و ردلاین جالبی ندارن .

     موافقم ۰
     مخالفم ۰
  2. [email protected]!n

   ۲۳ مهر ۱۴۰۰
   سوابق: (1605 ديدگاه)

   اشتراکات تکنولوژی بین همه برندا رایجه و همه برندای با هم همکاری می کنن. حالا اینکه دوستمون حسین خیلی به مسئله تکنولوژی دامستیک اعتقاد داره حتما می دونه برندای ژاپنی در طول تاریخ با همه همکاری و اشتراک تکنولوژی داشتن.

   فورد فقط یه تکنولوژی نخرید بلکه اونو به بلوغ رسوند، اون شرکت به تنهایی هرگز نمی تونست پرفورمنس موتورو به حد فورد برسونه چون نیازمند صرف چند صد میلیون دلار هزینه و هزاران ساعت کار هست که فقط از یه ابر کمپانی برمیاد و مطمئنن اگر فورد پیش دستی نمی کرد حتما تویوتا و فولکس اونو می خریدن.

   یه نکته ای که هست اون شرکت این تکنولوژی رو برای خودروهای کوچیک شهری توسعه داده بود و اصلا تو ذهنشونم نمی گشت تا کجا ظرفیت داره اما تیم فورد پرفورمنس این موتورو جوری توسعه داد که باهاش قهرمان لمانز شد. موتور اکوبوست جایزه بهترین موتور سال هم برده. فورد با این موتور جاپاشو جوری تو اروپا سفت کرد که دیگه دهنه دولتهای اروپایی رو برای افزایش قیمت بخاطر بحث آلودگی بست و از سنگ اندازی برای محدودیت صادرات به اروپا جلوگیری کرد.

   موافقم ۲
   مخالفم ۰
   1. mohamadreza

    ۲۳ مهر ۱۴۰۰
    سوابق: (205 ديدگاه)

    مخلصیم رامین جان
    بله
    هر چه حجم موتور بالاتر بشه
    گشتاور تولیدی در دور های پایینی بیشتر میشه
    و راننده ناخودآگاه هی مجبور نمیشه برا گشتاور بیشتر دور بالا حرکت کنه و استهلاک میاد پایین .
    چی بگم والا
    منم عاشق چشم ابروی بخردی نیستم
    بالاخره یه کسی هست که فارسی زبونه و از جنس خودمونه و حرفاش بیشتر به ذهن و دل آدم میشینه ( خارجیا یجوری ان !‌)
    البته اینم بگم
    من بشخصه از اخلاق و رفتارش و .. خوشم نمیاد
    ولی وحید امیری رو خیلی دوست دارم و بنظرم یکی از جذاب ترین و بهترین ریپورتر های خودرو هستن !!
    چندین بار هم مقالاتشون در پدال منتشر شده !
    من جمله بررسی آئودی rs7

    موافقم ۳
    مخالفم ۱
 17. Audi R8

  ۲۳ مهر ۱۴۰۰
  سوابق: (701 ديدگاه)

  فورد GT خیلی موتور خوب و جذابی داره و همینطور GT-R

  موافقم ۲
  مخالفم ۱
 18. MC20

  ۲۳ مهر ۱۴۰۰
  سوابق: (714 ديدگاه)

  می خوان چراغارو خاموش کنن ، دارن درا رو می بندن ، آره تعطیله دیگه ، دارن می بندن . نه داداش نمی شه گفتم ، گفتم تعطیله . واسه امشب دیگه بسه ایشالا باشه فردا . نوکرتم . هم آمریکا خوبه هم جاپون
  درود به هر دوتاشون . والسلام .

  موافقم ۴
  مخالفم ۲
 19. رامتین

  ۲۴ مهر ۱۴۰۰
  سوابق: (2329 ديدگاه)

  از موتور ۳ لیتری فراری و ۴ لیتری تنفس طبیعی پورشه بیش از همه خوشم میاد. ضمنا بشدت کودکانه هست که گفته شده قویترین موتور ۶ سیلندر برای نیسانه. ایران خودرو هم میتونه ۶ سیلندر بزنه با ۱۵ لیتر حجم و ۷۲۱ اسب بده و بگیم این قویتر از ۷۲۰ اسب هست! نسبت توان به لیتر باید گرفته بشه. بنابراین قویترین ۶ سیلندر برای موتور فراری هست که با ازای هر لیتر بیش از ۲۲۰ اسب توان میده.

  موافقم ۲
  مخالفم ۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا