صنایع هوایی

آنتونوف AN-225، بزرگ‌ترین هواپیمای دنیا در جنگ اوکراین نابود شد

به گفتهٔ مقامات اوکراینی، بزرگ‌ترین هواپیمای دنیا، آنتونوف AN-225 در جریان حملهٔ روسیه به اوکراین نابود شده است. این موضوع غم و اندوهی را در جهان هوانوردی به دنبال داشته است زیرا AN-225 هواپیمایی افسانه‌ای بود. طبق اظهارات مقامات اوکراینی، این هواپیمای عظیم که به مریا ملقب است (در زبان اوکراینی به معنای رؤیا)، در فرودگاهی در نزدیکی کی‌یف پارک بوده که این فرودگاه موردحملهٔ نیروهای روسی قرار گرفته است. البته مقامات اوکراینی افزوده‌اند که این هواپیما را بازسازی خواهند کرد.

وزیر امور خارجهٔ اوکراین در توییتر دراین‌باره نوشته است:

روسیه ممکن است مریای ما را نابود کرده باشد اما آن‌ها هرگز نخواهند توانست رؤیای ما برای داشتن یک کشور اروپایی قوی، آزاد و دموکراتیک را نابود کنند. ما پیروز خواهیم شد

شرکت آنتونوف نیز در توییتی اعلام کرده است تا زمانی که AN-225 توسط کارشناسان بازرسی نشود نمی‌تواند در مورد وضعیت هواپیما حرفی بزند. شرکت دفاعی دولتی Ukroboronprom اوکراین که آنتونوف را مدیریت می‌کند طی بیانیه‌ای گفته است که این هواپیما منهدم شده اما با هزینهٔ روسیه بازسازی خواهد شد که این بازسازی ۳ میلیارد دلار هزینه خواهد داشت. در این بیانیه گفته شده است:

تخمین زده می‌شود که بازسازی بیش از ۳ میلیارد دلار هزینه داشته و بیش از پنج سال طول بکشد. باید مطمئن شویم که این هزینه‌ها توسط فدراسیون روسیه پوشش داده می‌شود که باعث آسیب عمدی به هوانوردی اوکراین و بخش بار هوایی آن شده است

گفته شده AN-225 در روز ۲۴ فوریه در نزدیکی کی‌یف در حال تعمیر و نگهداری بوده است. به گفتهٔ مدیر شرکت آنتونوف، یکی از موتورهای این هواپیما برای تعمیر پیاده شده و هواپیما نتوانسته است آن روز از زمین بلند شود. تصاویر ماهواره‌ای آسیب بزرگی به بخشی از آشیانه‌ای که AN-225 در آن نگهداری می‌شده است را نشان داده‌اند. نیروهای روسی هم مدعی شده‌اند که روز جمعه، فرودگاه هوستومل که AN-225 در آن بوده را تصرف کرده‌اند. این حمله پایانی تکان‌دهنده برای هواپیمایی است که بیش از ۳۰ سال سابقهٔ خدمت به اتحاد جماهیر شوروی را داشته است.

داستان AN-225 در دههٔ ۷۰ میلادی آغاز شد یعنی زمانی که اتحاد جماهیر شوروی در رقابت فضایی سختی با ایالات‌متحده بود. در پایان دههٔ ۷۰، نیاز به حمل محموله‌های بزرگ و سنگین از محل ساخت به پایگاه فضایی بایکونور شوروی در بیابان‌های قزاقستان پدیدار شد. این محموله، فضاپیمای بوران بود که پاسخ شوروی به شاتل فضایی ناسا محسوب می‌شد. ازآنجایی‌که در آن زمان هیچ هواپیمایی که قادر به حمل بوران باشد وجود نداشت، به آنتونوف دستور توسعهٔ چنین هواپیمایی داده شد. AN-225 ماریا از آن زمان تاکنون رکورد سنگین‌ترین و بزرگ‌ترین هواپیمای دنیا را در اختیار دارد. این غول پرنده با برخورداری از شش موتور توربوفن می‌تواند تا حداکثر ۲۵۰ تن بار را با خود به آسمان ببرد. تنها یک فروند AN-225 توسط آنتونوف ساخته شد که اولین پرواز خود را در سال ۱۹۸۸ انجام داد و از آن زمان تاکنون در حال خدمت بوده است. ساخت دومین فروند از ماریا هم آغاز شد اما هیچ‌گاه به پایان نرسید.

طی سال‌های اخیر، از AN-225 گاهی برای کمک به کشورهای دیگر در هنگام بحران استفاده می‌شد. به‌عنوان‌مثال، در زلزلهٔ سال ۲۰۱۰ هائیتی، ماریا تجهیزات امدادی را به کشور همسایه یعنی جمهوری دومینیکن می‌رساند. در روزهای اولیهٔ شیوع بیماری کرونا نیز از این هواپیما برای انتقال تجهیزات پزشکی به مناطق بحرانی درگیر بیماری استفاده می‌شد. آنتونوف AN-225 در دنیای هوانوردی آن‌قدر محبوب بود که هرکجا می‌رفت اغلب جمعیت زیادی را به سمت خود جذب می‌کرد خصوصاً وقتی به‌عنوان ستارهٔ نمایشگاه‌های هوایی ظاهر می‌شد. به همین دلیل، برخی از طرفداران ماریا پس از پخش خبر انهدام آن، در شبکه‌های اجتماعی ابراز تأسف و ناراحتی کردند.

امیر دهقان

نویسنده و مترجم پدال، عاشق ماشین، عشقی که حد و حصر نداره

مطالب مشابه

‫۷۱ دیدگاه‌ها

 1. امیرشایان فرازی

  ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
  سوابق: (156 ديدگاه)

  هعی

  موافقم ۱۸
  مخالفم ۷
  1. NAVID۰۰۹۸

   ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
   سوابق: (7159 ديدگاه)

   چرا تعجب میکنید !
   جنگ یعنی نابودی !
   هرکه از جنگ حمایت کند یعنی احمق است !
   اما اگر قرار بر جنایت جنگی باشد ، اروپا و آمریکا سلطان جنایت جنگی هستند ، حرامزاده‌ها !
   الان هم که برای پوتین بال‌بال میزنند ، برای اینه که فکر نمیکردند جز خودشان کسی جسورتر پیدا بشه که بلاهایی را که دهه‌هاست بر سر خاورمیانه و آفریقا آوردند ، حالا کسی مثل پوتین بر سر اروپا بیاورد !
   در این مدت کم ، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها خودشان را با نژادپرستی خوب نشان دادند و مسخره کردن مردم جنگ‌زده‌ی سوریه یمن افغانستان !

   میدانید چرا جرئت نمیکنند رو در روی سربازان روس باایستند و فقط پشت دوربین تهدید میکنند ، چون میدانند روسیه دنبال بهانه میگرده تا هر کشوری دخالت نظامی کرد را وارد جنگ بکنه و این خصلت روس‌هاست تمام ساختمان‌ها را با خاک یکسان کنند و غارت کنند مثل چنگیزخان !

   اگر ریشه‌یابی کنید ، میفهمید سرآغاز این جنگ در زمان بوش پدر شکل گرفت با دروغ اتمام ناتو که برای فروپاشی شوروی شکل گرفته بود اما روسیه زمین‌های باارزشش را از دست داد مثل اوکراین و ناتو هم بزرگ و بزرگ‌تر شد !
   هر کسی جای پوتین بود چنین میکرد اما هرکسی جسارت پوتین را ندارد که در سال ۲۰۲۲ چنین جرئتی داشته باشد !

   متاسفانه اوکراین با خاک یکسان میشود ، مطمئن باشید ، اما روسیه هم خوب میداند در آینده چه زمین باارزشی را برگردانده که هم دیگر نمیخواهد پول خط انتقال انرژی به اوکراین بدهد و هم زمین‌های حاصل‌خیز بیشتری را به دست می‌آورد برای آینده‌ای که احتمالاً جنگ آب و غذا شکل میگیرد !

   موافقم ۳۵
   مخالفم ۶۲
   1. MC20

    ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
    سوابق: (947 ديدگاه)

    تو به نظرم باید مهرماهی باشی نوید . . .

    موافقم ۵
    مخالفم ۱۹
   2. shirko

    ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
    سوابق: (112 ديدگاه)

    اقای نوید قدرت پوشالی و دروغین روسیه رو همه دیدن .

    موافقم ۳۱
    مخالفم ۲۰
    1. علی

     ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
     سوابق: (5 ديدگاه)

     قدرت پوشالی خخخخ تازه هنوز یه هفته هست جنگ شده شاهنامه اخرش خوشه ، خود امریکا با ۳۰ کشور متحدش که به عراق حمله کردن یک ماه طول کشید تا کل عراق غارت کنن

     موافقم ۲۲
     مخالفم ۲۳
   3. دیجی

    ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
    سوابق: (171 ديدگاه)

    مگه روسیه زمین حاصلخیز منابع طبیعی کم داره ؟؟؟ این جنگ و جنگ های دیگه بازیهای پنهان اداره کنندگان جهان است که ۵۰سال پیش نوشته شده وپله پله تو هر نقطه ای از این جهان اجرا میشود

    موافقم ۱۱
    مخالفم ۱۶
    1. NAVID۰۰۹۸

     ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
     سوابق: (7159 ديدگاه)

     روسیه زمین خیلی داره و پهناورترین کشور دنیاست اما قسمت‌های فراوانی از روسیه شرایطی داره که حتی قدرتمندترین خودروها هم نمیتوانند دوام بیاورند و اگر خاموش کنید و بخواهید دوباره استارت بزنید دیگر روشن نمیشود که در بهترین حالت منفی ۴۰ درجه زیر صفر و در بدترین حالت منفی ۷۰ درجه زیر صفره که اسمش یادم نمی‌آید ولی میتوانید در یوتیوب مستندش را ببینید !

     زمین حاصلخیز چیزی نیست که به راحتی به دست بیاید و این علم زمین‌شناسی میخواهد و کمتر کشورهایی در جهان هستند که چنین قدرتی داشته باشند مثل آمریکا ، ایران ، چین و روسیه که هم خاک حاصلخیز دارد هم چهار فصل هستند !

     اوکراین تمام شرایط مساعد جهت کشاورزی را داراست که روسیه برایش خودش را به آب و آتش کشیده تا برگرداند و اگر نه اینقدر کم عقل نبوده که بخواهد جنگ کند و بهای تحریم بپردازد !

     دوستی میگوید قدرت پوشالی ، واقعاً چنین فکری میکنید !
     با این اوصاف عقل قدرت‌های جهانی پوشالیست که چرا جواب این قدرت پوشالی به گفته‌ی شما را نمیدهند !

     جنگ جهانی دوم را تجزیه تحلیل کنید تا بدانید پوشالی یعنی چی !

     رئیس‌جمهور‌های گذشته‌ی آمریکا با زیرکی و بازی بلوف توانستند شوروی را متلاشی کنند اما رهبر امروز روسیه با رهبران گذشته تفاوتی بسیار دارد و آن هم زیرکیست همانند خود آمریکایی‌ها !

     تنها ترس من شروع جنگ جهانیست و امیدوارم این قضیه در اوکراین تمام شود و به جاهای باریک کشیده نشود که اونوقت شاید جنگ سوم پایان زمین باشد نه پایان کشورها !!!

     موافقم ۱۶
     مخالفم ۱۴
   4. Navid_A.J

    ۱۵ اسفند ۱۴۰۰
    سوابق: (3290 ديدگاه)

    باهات موافقم نوید جان. کاملا با جنگ مخالفم. اما نظرم این است که وقتی همه رسانه ها دارند یک صدا از اوکراین میگویند و رسانه های روسی را بایکد کرده و خفه کرده اند، یک جای کار میلنگد و بد هم میلنگد. دوم این که نه روسیه و نه اوکراین، دلشان برای ما نسوخته و نمیسوزد، دلیلی نداره ک منم کاسه داغتر از آش بشم. در حال حاضر این جنگ، روی دیگری هم خواهد داشت و کشورها به دنبال به دست آوردن سود خود از این اتفاق هستند. ایران هم باید منافع خود را دنبال کند. بقیه ش بازی سیاسی و سرگرم کردن مردمان جهانه. امیدوارم که خواب نمونن. به دست آوردن قراردادهای جدید تجاری، رقمی بین ۴۰ تا ۶۰ میلیارد دلار رو میتونه برای ایران فراهم کنه که رقم قابل توجهیه.

    موافقم ۶
    مخالفم ۰
  2. مزدا

   ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
   سوابق: (1856 ديدگاه)

   لعنت به جنگ
   لعنت به فقر
   لعنت به دیکتاتوری

   موافقم ۱۲
   مخالفم ۴
   1. shirko

    ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
    سوابق: (112 ديدگاه)

    اقای نوید پوتین تو دام امریکا و انگلیس قرار گرفت ، خود پوتین هم ازش باخبره چون خودش اعتراف کرد که واقعا انها شیطان هستند ، نقشه اونها فلج کردن روسیه و اعمال تحریمهای بسیار باور نکردنی و در نتیجه متلاشی کردن روسیه به چند کشور دیگر !!!الان کل دنیا باهاش دشمن شدن ، غیر از ایران و چین و دو سه کشور عقب افتاده !! التماس تفکر 🤲🤲

    موافقم ۱۴
    مخالفم ۸
    1. NAVID۰۰۹۸

     ۱۳ اسفند ۱۴۰۰
     سوابق: (7159 ديدگاه)

     اصلاً میدانید روسیه با چه کشوری بیشترین مراودات مالی را دارد !!!
     با چین !

     اصلاً میدانید اگر روسیه گاز نفت گندمش را به روی جهانیان ببنده چه میشود !
     گرانی و تورم در مقیاس جهانی !

     به شوآف راه انداختن اروپا و آمریکا نگاه نکن !
     پوتین یه شطرنج‌بازه کارکُشتَست که میدونه کی مهره‌هاش را عوض کنه !

     ساده نباشید و به شوآف و بولوف‌های اروپا آمریکا توجه نکنید که دیگر حناشون رنگی ندارد !

     موافقم ۱۳
     مخالفم ۱۶
 2. GMA

  ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
  سوابق: (1597 ديدگاه)

  😐

  موافقم ۱۰
  مخالفم ۳
  1. shirko

   ۱۳ اسفند ۱۴۰۰
   سوابق: (112 ديدگاه)

   کاش این طوری که شما فکر می کنید بود .

   موافقم ۴
   مخالفم ۰
 3. Aboalfazl demon

  ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
  سوابق: (454 ديدگاه)

  سر این خیلی ناراحت شدم
  چون من خیلی راجب ای هواپیما میدونستم . سطح مهندسی این هواپیما به قدری بالاس که انگار بوئینگ آمریکا طراحیش کرده بود نه شوروی سابق
  یگانه هواپیمای دنیاس

  موافقم ۲۹
  مخالفم ۵
  1. کافر مقدس

   ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
   سوابق: (1442 ديدگاه)

   روسیه هیچوقت نتونست هواپیمایی در حد نمونه های آمریکایی تولید کنه

   چیزهایی که روسیه تولید کرده رکورد دار خرابی و سقوط هستن و اللخصوص کشور ما که سابقه سقوط زیادی با هواپیماهای روسی داره

   جنگ ایران عراق هم تنها وزن سنگین ما اف ۱۴ بود که به تنهایی جلو انواع اقسام سوخو و میراژ و.. مانور میداد . اف ۱۴ نابود وضع جنگ با شکست ایران مواجهه میشد

   اف ۱۶ هم داشتیم که البته اونایی که میخاستن ارتش رو توحیدی کنن دو دستی تقدیم آمریکا کردن! جلو اف ۱۴ هم خلبان های ایرانی خوابیدن که مگر از جنازه اونا رد بشن تا پس بدن

   موافقم ۳۴
   مخالفم ۳۱
   1. mohsen

    ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
    سوابق: (44 ديدگاه)

    اف ۱۶ نیومد داداچ
    کلا اونایی که باور دارن اف ۱۶ ایران لومده میگن یکی دو تا بود که دادن پاکستان در ازای قطعات میراژ

    موافقم ۱۰
    مخالفم ۱
 4. Humer

  ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
  سوابق: (223 ديدگاه)

  حداقل یک خبر خوب توی این پست بود
  اینکه دوباره بازسازیش می کنند خیلی خوبه😍
  مثل کلیسای نوتردام فرانسه
  باید دانست که حتی امکان داره خیلی بهتر هم بشوند

  موافقم ۱۹
  مخالفم ۲
 5. آرم@ن

  ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
  سوابق: (141 ديدگاه)

  حتما هم روسیه ٣ میلیارد دلارو میده واس تعمیر!

  موافقم ۲۸
  مخالفم ۵
  1. پویا

   ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
   سوابق: (250 ديدگاه)

   قرار نیست بده از حسابش کم میکنن

   موافقم ۴
   مخالفم ۴
 6. ارین صاحب جمعی

  ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
  سوابق: (813 ديدگاه)

  روسیه گند نزنه بهش که زده پولش پیشکش همیشه همین بوده کثیف ترین مردم جهان روس ها هستن و تنبل ترین مردم جهان هم هستن خیلی منفورن

  موافقم ۳۲
  مخالفم ۴۴
  1. کوبیده

   ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
   سوابق: (665 ديدگاه)

   روسا و فرانسویا تو منفور بودن رو دست ندارن

   موافقم ۲۹
   مخالفم ۲۲
   1. امین

    ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
    سوابق: (451 ديدگاه)

    چرا رو دست دارن انگلیسی ها آمریکایی ها

    موافقم ۲۸
    مخالفم ۲۶
    1. Vandel

     ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
     سوابق: (559 ديدگاه)

     انگلیسیا و امریکاییها بسیار منفور هستن تو دنیا خیلی بیشتر از فرانسویا ولی چیزی که هست با استفاده از قدرت رسانه سعی میکنن که خودشونو بسیار خوب جلوه بدن وگرنه کیه که از انگلیس و امریکا متنفر نباشه

     موافقم ۲۰
     مخالفم ۹
    2. پویا

     ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
     سوابق: (250 ديدگاه)

     تو از ۷میلیارو آدم دنیا نظرشونو درباره آمریکا و انگلیس پرسیدی

     موافقم ۱۲
     مخالفم ۱۱
   2. حسین

    ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
    سوابق: (958 ديدگاه)

    لعنت بر فرانسه‌ی وحشی کثیف و دوروی دروغگوی خون آلوده دهنده و قاتل جان مردم و استقلال کلی کشور مثل الجزایر و حامی منافقین و صدام.
    من به روسیه مثل شوروی سابق کثیف ، نگاه نمی کنم.
    پدال لطفا منتشر کن.با درود

    موافقم ۵
    مخالفم ۱۹
    1. vandel

     ۱۳ اسفند ۱۴۰۰
     سوابق: (559 ديدگاه)

     در پاسخ به پویا باید بگم نه نظر ۷ میلیارد نفر نپرسیدم ، ولی مثل اینکه شما نظر ۷ میلیارد نفر راجب فرانسه و روسیه پرسیدی

     موافقم ۱۲
     مخالفم ۲
 7. سرخ پوست

  ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
  سوابق: (7 ديدگاه)

  شما دیگه خیلی نژاد پرستانه صحبت کردی …

  موافقم ۱۹
  مخالفم ۱۰
 8. فريد

  ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
  سوابق: (306 ديدگاه)

  تو این جنگ که روسیه داره از خودش دفاع میکنه و غرب هم اوکراین رو بهونه کردن. حالا منفور باشن یا نه مهمه مگه؟!!!

  موافقم ۲۷
  مخالفم ۴۱
  1. Ferrari

   ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
   سوابق: (1713 ديدگاه)

   ببخشید جناب هشت سال پیش کدوم کشور کریمه که متعلق به اوکراین بوده، تصرف کرده؟ کدوم کشور از جدایی طلبان اکراین رو تحریک و حمایت میکنه؟ فراموش کردین همینها هواپیمای مسافری مالزی رو منهدم کردن و هیچوقت هم مسئولیت قبول نکردن
   وقتی یک کشور هشت ساله به کشور شما دست درازی میکنه و شما با بودجه نظامی ۲ میلیارد دلاری نمیتونی از خپدت دفاع کنی خیلی واضح و منطقی هست که به ناتو رو بیاری.
   روسیه همیشه یک کشور متجاوز بوده و اینو ما که دو دوره خاک مارو به تاراج بردن باید خوب درک کنیم.

   موافقم ۳۸
   مخالفم ۱۷
  2. حسین

   ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
   سوابق: (958 ديدگاه)

   این جنگ نتیجه‌ی کار ها و نقشه های آمریکاست.
   من طرف تمام شدن جنگ هستم که متاسفانه مثل ابنکه داره شدیدتر هم میشه.
   پدال لطفا منتشر کن ممنون.

   موافقم ۱۹
   مخالفم ۲۸
   1. Ferrari

    ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
    سوابق: (1713 ديدگاه)

    شماها تو خواب غفلت هستید. بگید امریکا چیکار کرده؟ بخاطر حمله روسیه به اوکراین, فنلاند درخواست پیوستن به ناتو داده. روسیه اگر میخواد ناتو گسترش پیدا نکنه باید سیاست خارجی تهاجمی رو کنار بذاره و با همسایه های غربی خودش مدارا کنه. منظورم از مدارا دست درازی نکردن به کشورهاست.

    موافقم ۲۲
    مخالفم ۱۷
    1. Raptor

     ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
     سوابق: (107 ديدگاه)

     فنلاند که الان رئیس جمهورش شبا خواب نداره فکر کنم چون روسیه خیلی صریح گفت اگه فلاند و سوئیس هم بخوان از این بانمک بازیا در بیارن خدمت اونا هم میرسیم برای احوال پرسی
     ببخشید برای چی باید قبول کنه دور مرزش پایگاهای ناتو باشه؟ کدوم کشور قبول میکنه اینو؟ چین و روسیه بیان تو مکزیک که مرز داره با امریکا پایگاه نظامی بزنن امریکا چیکار میکنه بنظرت؟

     رئیس جمهور اوکراین که اصلا به غربگرایی معروفه و از همون اول که اومد سرکار گفت هم باید عضو اتحادیه اروپا بشیم هم ناتو،برای همین روسیه شروع کرد به اذیت کردنش،اینم نتیجش،نابود شد اوکراین

     موافقم ۱۲
     مخالفم ۲۱
    2. ... love The DEMON }} To turn over a new start }}

     ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
     سوابق: (11 ديدگاه)

     فعلا کشوری که ساست خارجی تهاجمی رو پیش گرفته آمریکاست ؛ دقیقا در دهه ۹۰ مقرر شد یه قدم به سمت شرق پیشروی نکنن ( به اصطلاح خودشون یه اینچ ) اما الان این قول و قرار ها در چه وضعیتی به سر میبره ؟!؟ قطعا راه کاری که روسیه برای مقابله با این پیشروی پیش گرفته جز بی آبرو کردن خودشو و ریختن خون مردم بی گناه نتیجه دیگه ای نداره ؛ ولی قطعا عامل محرک این جنگ آمریکا و سیاست هاش بود ؛ وضعیت اوکراین رو با همین سیاست مدارا کردن و اعتماد کردن های بی مورد داریم میبینیم … چه خلع سلاح شدنش ، چه اشغال ۶ روزش با وجود حمایت پوشالی قدرت های اول جهان …

     موافقم ۱۸
     مخالفم ۹
    3. Ferrari

     ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
     سوابق: (1713 ديدگاه)

     Raptor
     من حرف شمارو قبول میکنم اگر شما به سوال من جواب بدی
     مگه هشت سال پیش روسیه به اوکراین دست درازی نکرد؟ مگه تو این هشت سال از جدایی طلبان حمایت نکرده؟ بگید چرا اکراین که زورش به روسیه نمیرسه نباید به ناتو ملحق بشه؟
     سوال دوم مگه کشورهای حوزه دریای بالتیک که از شوروی جدا شدن و الان هم مرز روسیه هستن جزو ناتو نیستن یا لهستان.را اون موقع روسها خفه بودن؟
     ضمنا دوست عزیز فنلاند ارتش استالین رو با پس گردنی بیرون کرد ارتش روسیه که تو جنگ اوکراین خیلی سوتی داده
     شما به سوالرمن جواب قانع کننده بده من هم نظر شمارو قبول کنم

     موافقم ۱۴
     مخالفم ۹
    4. Ferrari

     ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
     سوابق: (1713 ديدگاه)

     استاد بفرمایید کدوم متخصصی با شما هم نظره که دولت جوبایدن خوابالو سیاست تهاجمی داره؟ چرا نظرات خنده دار میدید؟
     روسیه در این سالها چه برنامه ای برای جلب اعتماد کشورهایی که زمانی عضو شوروی بودن انجام داده؟ شما دو مورد رو نام ببر
     کشورهای دیگه حق دارن برای امنیت خودشون درخواست عضویت ناتو بدن
     اصلا اوکراین کشور مستقل و ازادی هستش چرا نباید برای اینده خودش تصمیم بگیره؟
     خودتون هم میدونید اینها بهانست روسیه اگر از گسترش ناتو میترسید جلوی عضویت کشورهای بالتیک و لهستان رو میگرفت.
     پوتین دنبال گسترش روسیه‌ست و دوستداره روسیه رو اندازه شوروی گسترش بده وگرنه این ترس امنیتی رو میتونسن با پیمان عدم تعرض دوکشور نسبت به هم ببنده و نیازی به لشکرکشی نباشه

     موافقم ۱۵
     مخالفم ۱۰
    5. Raptor

     ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
     سوابق: (107 ديدگاه)

     اولا هشت سال پیش بعد از اینکه زلینسکی اومد سر کار و گفت باید عضو ناتو و اتحادیه اروپا بشم قضیه کریمه پیش اومد،که در واکنش به موضع زلینسکی بود
     دوما مرز اوکراین با روسیه ١٠ برابر مرز لهستان با روسیس،اصلا مرز لهستان با روسیه رو نگاه کن،اون شهری که مال روسیه محسوب میشه و با لهستان مرز داره حتی به خود روسیه هم متصل نیست و مرز نداره با روسیه،یه تیکه کوچیک و جدا هست و بین همون شهر با روسیه ٣ تا کشور هست! پس در اصل لهستان مرزی نداره با روسیه
     سوما فنلاند که هیچوقت تو بحث نظامی عددی نبود بخواد بجنگه فوقش بتونه لیتوانی استونی جایی رو بزنه که همونم بعید میدونم!! روسیه هم سوتی نداره مثل بنز داره میره جلو،تو ۵ روز ۶ تا شهر رو گرفت،امروزم خارسون رو گرفت،تا یکی دو روز دیگه هم خارکیف رو میگیره،طبق صحبت های همه کارشناس ها هم از ۶٠ درصد توانش داره استفاده میکنه! شما سوتی دیدی مارو خبر کن

     موافقم ۱۱
     مخالفم ۱۰
    6. mohsen

     ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
     سوابق: (44 ديدگاه)

     جناب فلسفه وجود ناتو بعد شوروی از بین رفت غرب خواست نگهش داره برا مقابله با روسیه
     پوتینم از سالها پیش گفته بود تحمل نخواهد کرد دیگه حالا صبرش تموم شد

     موافقم ۶
     مخالفم ۲
    7. Ferrari

     ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
     سوابق: (1713 ديدگاه)

     اولا زلینسکی اون زمان نگفت میخوان به ناتو ملحق بشیم ولی بحث ورود به اتحادیه اروپا مطرح بود که این اصلا حرکت نظامی محسوب نمیشه ضمنا با ادعا که نمیشه خاک یک کشور رو ضمیمه کرد حاجی خودت هم میدونی که روسیه قبله شما پوتین حقی نداشته که اینکارو بکنه
     فقط بخاطر سیاستهای روسیه بود که یکی دوسال اخیر اوکراین تلاش کرده به ناتو ماحق بشه و شک نکن هم فنلاند و هم اوکراین ملحق خواهند شد
     دوما درمورد شکست خوردن ارتش شوروی حداقل برو یکم مطالعه کن. فنلاند ضربه بزرگی شوری زد و کلی کشته رو دست شوروی گذاشت اخرش هم استالین درخواست مذاکره داد و جنگ تموم شد

     موافقم ۶
     مخالفم ۷
    8. Ferrari

     ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
     سوابق: (1713 ديدگاه)

     درمورد ملحق شدن کشورهای لیتوانی لتونی و استونی نظرت چیه؟ اونها هم مرزی با روسیه ندارن؟

     موافقم ۸
     مخالفم ۵
 9. سرخ پوست

  ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
  سوابق: (7 ديدگاه)

  شما دیگه خیلی نژاد پرستانه حرف زدی (ارین صاحب جمعی) …

  موافقم ۱۱
  مخالفم ۳
 10. AMIR / ARMI

  ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
  سوابق: (1167 ديدگاه)

  سرنوشت آلمان نازی و هیتلر در انتظار روسیه و پوتین
  #لاهه_منتظر_توهستش

  موافقم ۳۲
  مخالفم ۳۱
  1. میثم

   ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
   سوابق: (3000 ديدگاه)

   هرچند داستان هیتلر و آلمان نازی رو کاملا یکطرفه به مردم القا کردن و “فقط هیتلر” این وسط شد آدم بده،
   ولی انشاالله پوتین و دار و دسته‌ش به سرنوشت بدتر از اون دچار بشن و بعدش چین.
   چون این دوتا واقعا آدم بده هستن

   موافقم ۲۸
   مخالفم ۱۲
   1. حسین

    ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
    سوابق: (958 ديدگاه)

    بدتر از همه آمریکا و اسراییل هستن.

    موافقم ۹
    مخالفم ۶
  2. Raptor

   ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
   سوابق: (107 ديدگاه)

   فعلا لاهه مواظب باشه روسیه با خاک یکسانش نکنه
   امریکا به عراق حمله کرد کسی تحریمش کرد؟ بعد فهمیدن اصلا عراق به بمب اتم نزدیکم نشد
   سیاست همینه،مردم فقط بهانه میشن وگرنه اروپا و غیره اهمیتی به مردم اوکراین نمیدن،اگه کشورای شرق اتحادی مثل ناتو درست میکردن و یه کشور هم مرز با امریکا میخواست عضوش بشه شک نکن همین اتفاق تکرار میشد،چون هم زورشو داره هم اختیارشو
   فرقش اینه اون موقع کسی دیگه محکوم نمیکرد چون اسمش امریکاس

   موافقم ۲۱
   مخالفم ۱۶
   1. datsun

    ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
    سوابق: (2447 ديدگاه)

    تو دنیا هیچ کشورهای اندازه اروپا و آمریکا جنایت نکردن بعد اینها میخان از حقوق بشر حمایت کنن خیلی جالبه انصافا روی دارن از حقوق بشر صحبت کنن

    موافقم ۲۶
    مخالفم ۱۲
    1. Raptor

     ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
     سوابق: (107 ديدگاه)

     دقیقا،همین امریکا که به زمین و زمان میگه کسی حق نداره بمب اتم بسازه،خودش ۵٧٠٠ تا کلاهک هسته ای داره و ٣ بار هم استفاده کرده
     اروپایی ها که همیشه در حال مستعمره گرفتن با جنگ بودن

     موافقم ۲۱
     مخالفم ۷
    2. دانیال_Surrey،England

     ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
     سوابق: (2529 ديدگاه)

     ((تو دنیا هیچ کشورهای اندازه اروپا و آمریکا جنایت نکردن))
     همونقدر که جنایات کردن ۱۰ ها برابر سود برای همه داشتن.
     امثال مغول ها غارت میکردن و ت جاوز و سوزاندن و….بدون کوچک ترین خیری برای بشر.
     شما همین قرصی که میخوری سرت خوب بشه یا انواع واکسنی که میزنی یا گوشی موبایل یا کامپیوتری که داری برای سرگرمی یا صنعت حمل و نقل و ….همش مدیون اروپا و آمریکایی.
     کسایی که میگن آفریقایی ها رو غرب غارت کرده و فلان و….
     بهتره نگاه با الانشون بکنن که حتی وضعیت بدتری نسبت به دوران استعمار اروپایی ها دارن.
     کشورهای بسیاری هستن که استعمار شدن و تحت تاثیر تمدن غرب بودن((نمونش ژاپن مورد علاقه ی شما)) الانم وضعیتشون بسیار در رفاهه.
     ..
     کشورهایی هم هستن مثل همین روسیه و امثال که فقط کشورگشایی میکنن برای شکمشون و هیچ جای دفاعی هم نداره.
     اگر ذره ای اطمینان داشتم که استعمار امثال روسیه به درد میخوره خودم اولین نفر حمایت میکردم.
     بهتره دیدتون رو درست کنید.

     موافقم ۲۰
     مخالفم ۱۶
    3. Vandel

     ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
     سوابق: (559 ديدگاه)

     اصلا تو دنیا دو تا مدل جنگ داریم ، یکی جنگ خوب ، یکی جنگ بد ، جنگ خوب مال امریکا و متحدان غربیشه که تو اون جنگ هدف دموکراسی و ازادی هست ، تو اون جنگ زن و مرد و بچه های بی گناه کشته نمیشن ، زیر ساخت ها خراب نمیشه خانه ها خراب نمیشن ، خود اون مردمی که کشورشون مورد تجاوز قرار گرفته بسیار خوشحال هستن از اینکه امریکا و متحدانش بهشون حمله کرده و با دسته گل و شیرینی از سربازان امریکایی استقبال میکنن / ولی تو جنگ بد که مال روسیه ، چین ، و کلا هر کشوری که دشمن امریکا و غرب هست فقط زن و بچه های مظلوم کشته میشن ، زیر ساخت ها تخریب میشن ، خانه های مردم خراب میشن ، اسمش میشه تجاوز و اشغالگری ، مردم اون کشور که مورد حمله قرار گرفتن تا اخرین نفس با نیروهای اشغالگر میجنگند و اصلا با گل و شیرینی به استقبال اونها نمیرن ، خلاصه اینکه جنگ فقط برای کشورای جهان سومی کله سیاها ، چشم قهوه ای ها خوبه ، جنگ برای بلوندها ، چشم ابی ها خوب نیست ، اگر کشوری در خاورمیانه ( البته به غیر از اسرائیل ) یه بمب اتم بالا سرشون انداخته بشه اصلا برای دنیا مهم نیست و فقط تو رسانه ها یه اشاره جزئی بهش میکنن و ازش رد میشن ولی اگه جنگ تو اروپا باشه صبح تا شب رسانه های خارجی و فارسی زبان تحت حمایتشون ازش حرف میزنن و مارو دیوانه میکنن ، اینجاست که پی به مظلومیت مردم افغانستان ، سوریه ، یمن ، افریقا میبریم ( امیدوارم سایت پدال منطق داشته باشه حذف نکنه )

     موافقم ۲۱
     مخالفم ۱۶
   2. M.Kkarimi

    ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
    سوابق: (771 ديدگاه)

    نه داداش میدونی مشکل اصلی رنگ چشم و نژاد ، و از اون طرف اسم و جایگاه کشور م.تجاوزه ….
    تو ببین وضعیت چقدر مضحک و خنده داره که اسر..ائیل پا میشه تظاهرات میکنه !! …
    جالب بود همین دیروز پریروز بود خبرش پخش شد ، مازپین هم از مسابقه محروم شد !! تیم ملی رو.سیه از جام جهانی حذف شد !تقریبا بقیه ورزشکاراشون هم به همین منوال تحریم شدن! همینقدر م.ضحک ! ( البته فکر کنم برای گرند پری انگلیس بود ولی خب …)

    موافقم ۱۶
    مخالفم ۶
    1. Raptor

     ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
     سوابق: (107 ديدگاه)

     کارایی که اسرائیل و اسرائیلیا میکنن که سوژه خندس! خودشون وسط شهرک سازی میان به کشورگشایی( البته من این عبارتو قبول ندارم) کشور دیگه گیر میدن
     خودشون یواشکی بمب اتم ساختن بعد به ایران گیر میدن! اگه اون دانشمندشون لو نمیداد تا الان کسی نمیدونست ساختن
     کلا نرمال نیستن

     موافقم ۱۳
     مخالفم ۹
   3. 1123

    ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
    سوابق: (473 ديدگاه)

    فرقش میدونی چیه؟
    آمریکا قصد اضافه کردن به خاک خودش رو نداشت میخواست از یازده سپتامبر احتمالی جلوگیری کنه

    موافقم ۴
    مخالفم ۸
    1. علی

     ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
     سوابق: (114 ديدگاه)

     آره یازده سپتامبری که خود آمریکا طرح و نقششو ریخت وگرنه کدام آدم عاقلی باورش میشه چهارتا پا برهنه سوار بر موتور سیکلت تو بر و بیابون به رهبری بن لادن از امنییتی ترین فرودگاه دنیا چهارتا هواپیما بدزدن بزنن به برج ، میدونم الان باز به توهم توطئه متهم میشم ولی واقعیت همینه .

     موافقم ۸
     مخالفم ۱
  3. ارین صاحب جمعی

   ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
   سوابق: (813 ديدگاه)

   امیر آرمی عزیز تاریخ را برندگان مینویسن چرا تاریخ از تجاوزبه ۳ میلیون زن توسط متفقین اشاره نکرد چرا به بمباران هامبورگ اشاره نکرد چرا به بیماران درسدن اشاره نکرد چرا دو تا بمب اتمی امریکا رو سر ژاپن مجازات نشد واقعا چرا چرا فقط هیتلر که داشت روسیه کثیف از بین میبرد شد ادم بده اونا شدن خوبه اینا همش معلوم میکنه که واقعا تاریخ را برندگان مینویسن چرا نازی ها بد شدن ؟؟؟ چون همین روسهای کثیف را میکشن چون مردم اوکراین ازشون استقبال کردن چرا تو اخبار همش میگن مردم آلمان ۱۹۴۵ داشتن توسط هیتلر کشته میشدن مردم آلمان عاشق رهبرشون بودن چرا نمیگن استالین میلیون ها زن اوکراینی را آواره کرده تاتارها هارو بدبخت کرده به ارتشش دستور تجاوز به۵ میلیون زن اوکراینی را داد چرا اینا رو نمیگن ؟؟؟؟

   موافقم ۱۵
   مخالفم ۸
   1. حسین

    ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
    سوابق: (958 ديدگاه)

    لعنت بر هیتلر جنایت کار ماسون.لعنت بر شوروی سابق،لعنت بر آمریکا و اسراییل
    پدال لطفا منتشرکن.چیز بدی ننوشتم.

    موافقم ۸
    مخالفم ۰
  4. Vandel

   ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
   سوابق: (559 ديدگاه)

   سرنوشتی که در انتظار زلنسکی هست اینکه در نهایت پس از یکی دو ماه جلوی دوربین و به صورت تحقیر امیز با یک متر ریش و پشم توسط یک دکتر ارتش روسیه داره با چراغ قوه دنبال شپشای سرش میگرده و با چوب بستی میگه دهنتو باز کن بگو عاعاعاعاعا ، مگر اینکه زرنگ باشه و قبل از اینکه گیر بیفته به امریکا پناهنده بشه و یه تلویزیونم در اختیارش قرار بدن بگن بشو رهبر اوپوزسیون .

   موافقم ۹
   مخالفم ۱۴
   1. Ferrari

    ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
    سوابق: (1713 ديدگاه)

    زلیسنکی چه داغی گذاشته روی دل شما روس پرستها چه ضجه ای میزنید.

    موافقم ۱۶
    مخالفم ۱۱
    1. Vandel

     ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
     سوابق: (559 ديدگاه)

     ما نه روسیه پرستیم نه مثل شما غرب پرست ، اما باید واقعیت دید ، الان اگه به جای روسیه امریکا به یه کشور تو افریقا یا تو خاورمیانه حمله کرده بود نه تنها محکوم نمیشد تو دنیا بلکه همه میگفتن دستش درد نکنه که داره ازادی و دموکراسی برای اون کشور میاره ، حالا دموکراسی و ازادی که امریکا برای مصر ، عراق ، سوریه ، لیبی ، یمن داریم میبینیم ، همین برخی از هموطنان عزیز خودمون که این روزها داغ اکراین کبابشون کرده لحظه شماری میکنن برای حمله امریکا به ایران و اگه روزی امریکا جرعت اینکارو پیدا کنه نه تنها ناراحت نمیشن بلکه تقدیر و تشکرم میکنن از رئیس جمهور امریکا . ( پدال لطفا تایید کن )

     موافقم ۱۲
     مخالفم ۹
    2. پویا

     ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
     سوابق: (250 ديدگاه)

     مصر و یمن چه ربطی به امریکا دارن!!!!بعد شما که تمام رسانه هاتون در حال تقدیر از روسیه در رسانه هاتون هستید حرف از بی طرفی نزنید 🤣

     موافقم ۵
     مخالفم ۷
    3. Ferrari

     ۱۳ اسفند ۱۴۰۰
     سوابق: (1713 ديدگاه)

     من حداقل انقدر شرف دارم که طرف کشوری که در طول تاریخ معاصر همیشه به کشورم ظلم کرده محکوم کنم، برعکس شما که عاشق سینه چاکش هستید. شماها ساده لوح هستید و نمیفهمید کاری که امروز روسیه با اوکراین میکنه، ممکنه بخاطر کنوانسیون حقوقی دریای خزر و گرفتن سهم بیشتر ، با ایران هم انجام بده. ببینیم اون موقع هم از عمو پوتینت حمایت میکنی

     موافقم ۹
     مخالفم ۹
    4. Ferrari

     ۱۳ اسفند ۱۴۰۰
     سوابق: (1713 ديدگاه)

     جالبه که برای محکوم کردن امریکا، طرف قذافی ، صدام حسین و طالبان رو میگیرید.

     موافقم ۵
     مخالفم ۹
 11. ARMAN

  ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
  سوابق: (309 ديدگاه)

  حیف

  موافقم ۴
  مخالفم ۱
 12. MC20

  ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
  سوابق: (947 ديدگاه)

  دو قطبی های ، فن آمریکایی VS فن آلمانی . . . فن انگلیسی VS فن آلمانی . . . فن ایتالیایی VS فن آمریکایی . . . فن ایتالیایی VS فن انگلیسی . . . فن ایتالیایی VS فن آلمانی . . . فن آلمانی VS فن ژاپنی . . . فن آمریکایی VS فن ژاپنی . . . فن کره ای VS (فن ژاپنی + فن آمریکایی + فن آلمانی + فن انگلیسی+ فن ایتالیایی (خودم )) . . . کم بودن که حالا از این به بعد با جنگ روسیه و یوکرایین ، دوقطبی فن آمریکایی VS فن روسی . . . هم در سایت شکل گرفت !!!! جنسمون جور شد !!!! مرگ بر پوتین حروم زاده و مرگ بر بایدن بی شرف بی همه چیز . . .

  موافقم ۱۳
  مخالفم ۶
 13. Vandel

  ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
  سوابق: (559 ديدگاه)

  اصلا تو دنیا دو تا مدل جنگ داریم ، یکی جنگ خوب ، یکی جنگ بد ، جنگ خوب مال امریکا و متحدان غربیشه که تو اون جنگ هدف دموکراسی و ازادی هست ، تو اون جنگ زن و مرد و بچه های بی گناه کشته نمیشن ، زیر ساخت ها خراب نمیشه خانه ها خراب نمیشن ، خود اون مردمی که کشورشون مورد تجاوز قرار گرفته بسیار خوشحال هستن از اینکه امریکا و متحدانش بهشون حمله کرده و با دسته گل و شیرینی از سربازان امریکایی استقبال میکنن / ولی تو جنگ بد که مال روسیه ، چین ، و کلا هر کشوری که دشمن امریکا و غرب هست فقط زن و بچه های مظلوم کشته میشن ، زیر ساخت ها تخریب میشن ، خانه های مردم خراب میشن ، اسمش میشه تجاوز و اشغالگری ، مردم اون کشور که مورد حمله قرار گرفتن تا اخرین نفس با نیروهای اشغالگر میجنگند و اصلا با گل و شیرینی به استقبال اونها نمیرن ، خلاصه اینکه جنگ فقط برای کشورای جهان سومی کله سیاها ، چشم قهوه ای ها خوبه ، جنگ برای بلوندها ، چشم ابی ها خوب نیست ، اگر کشوری در خاورمیانه ( البته به غیر از اسرائیل ) یه بمب اتم بالا سرشون انداخته بشه اصلا برای دنیا مهم نیست و فقط تو رسانه ها یه اشاره جزئی بهش میکنن و ازش رد میشن ولی اگه جنگ تو اروپا باشه صبح تا شب رسانه های خارجی و فارسی زبان تحت حمایتشون ازش حرف میزنن و مارو دیوانه میکنن ، اینجاست که پی به مظلومیت مردم افغانستان ، سوریه ، یمن ، افریقا میبریم ( امیدوارم سایت پدال منطق داشته باشه حذف نکنه )

  موافقم ۵
  مخالفم ۵
  1. onegold

   ۱۴ اسفند ۱۴۰۰
   سوابق: (41 ديدگاه)

   کشور ما در حال زواله.لعنت به روسیه و آمریکا و چین و اروپا و اسراِییل و عراق و یمن و اکراین و…

   موافقم ۲
   مخالفم ۲
 14. مهدی

  ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
  سوابق: (1103 ديدگاه)

  اینکه بعضی ها فکر کنن چون روسیه روی کاغذ قدرت نظامی بزرگی هست باید دو روزه یه کشور رو نابود کنه یا حتی پایتخت رو بگیره تفکر ساده لوحانه ای هست الان هم که فعلا یک هفته از جنگ بیشتر نگذشته و البته این رو هم در نظر بگیرید که اوکراین به صورت مستمر ساپورت اطلاعاتی و تسلیحاتی و تبلیغاتی میشه اما در کل کافیه یه نگاه به جنگ های این پنجاه شصت سال اخیر بندازین تا متوجه بشیم فاتح هیچ جنگی صرافا روی کاغذ مشخص نمیشه . آمریکا که آمریکاست جلو پاپتی های ویتنام خسارت سنگین دید و بقیه درگیری هاش هم با کشورهای ضعیف و فقیر بدون پشتوانه مردمی و بدون تجهیزات بود یا گروهک های مسلح

  موافقم ۱۲
  مخالفم ۶
  1. پویا

   ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
   سوابق: (250 ديدگاه)

   درسته اما نه دیگه در این حد که بغل مرزت سوخت تموم کنی نتونی کل پدافند رو بدست بگیری غذای تاریخ مصرف گذشته بدی دست سربازا یه هفته نشده ۳۰۰ تا تسلیحات ازت نابود بشه
   روسیه با این ارتش دیگه حیثیتی نموند 🤣

   موافقم ۹
   مخالفم ۸
 15. حسین دهمرد

  ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
  سوابق: (2021 ديدگاه)

  آمریکا با اینهمه پشتیبانی لجستیکی و تجهیزات و تبلیغات هشت ساله زیر یمنی ها و سوری ها زاییده .اینکه دیگه روسیه هست. فکر نکنم بتونن بیشتر پیش برن. نهایتش همون دوتا شهر طرفدار روسیه رو بتونن به روسیه ملحق کنن. ولی واسه یکی مثه پوتین خیلی زور داره که از عهده ی یه دلقک یهودی بر نیاد.
  انگلیس هم چهل میلیون پوند به اوکراین کمک کرده براندازای انگلیس الان دارن میگن اوکراینو رها کن فکری به حال ما کن

  موافقم ۱۲
  مخالفم ۸
  1. پویا

   ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
   سوابق: (250 ديدگاه)

   شما که رای دادی به رئیسی دیگه به رئیس جمهور بقیه کشورها گیر نده!!!
   ثانیا آمریکا کجا با یمن جنگیده اون عربستان هم فقط بمب بارون میکنه

   پدال تایید کن

   موافقم ۵
   مخالفم ۱۵
   1. mohsen

    ۱۴ اسفند ۱۴۰۰
    سوابق: (44 ديدگاه)

    خیلی نظر پخته اس بود تحت تاثیر قرار گرفتم داداش حیف نشی اینجا
    امریکا برا پیروزی عربستان بهش همه چیز داده بازم نتونستن جلو یمنیارئ بگیرن ثانیا تو جبهه مارب نیروهای ویژه امریکایی حضور مستقیم داشتن ولی خوب کسی خیلی از یمن نمیگه چون صلاح نیست اونا مثل اوکراینی ها نیستن که همس حرف بزنن ازاونا

    موافقم ۲
    مخالفم ۲
   2. حسین دهمرد

    ۱۴ اسفند ۱۴۰۰
    سوابق: (2021 ديدگاه)

    از زیر پتو اینهمه اطلاعات بدست آوردی؟ ندزدنت.
    تو که به سن رای دادن نرسیدی لازم نکرده نظر منو نقد کنی. یمن رو نمیبینید چون اگه ببینید جیره تون قطع میشه.

    موافقم ۱
    مخالفم ۲
 16. حسین

  ۲۰ اسفند ۱۴۰۰
  سوابق: (958 ديدگاه)

  پدال چرا تعداد کامنتام کم شد؟

  موافقم ۱
  مخالفم ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا