آموزشطراحیهفته نامه

نگاهی به مفهوم زبان طراحی در خودروسازان

در نمایشگاه خودروی پاریس ۲۰۱۲ این شانس را داشتیم که با والتر دسیلوا (رئیس بخش طراحی گروه فولکس‌واگن تا سال ۲۰۱۵) در مراسم شب فولکس‌واگن گفتگویی داشته باشیم. این شرکت در آن زمان نسل جدید آئودی A3 و سئات لئون را معرفی کرده بود و بسیاری از خودروهای آن تا حد زیادی شبیه به یکدیگر به نظر می‌رسیدند. در آن زمان از دسیلوا در این مورد سؤال کردیم و او موضعی بسیار تدافعی بر خود گرفت.

walter-de-silva-peter-schreyer-john-jullens-and-luiz-alberto-veiga

اما به نظر می‌رسد امروزه بسیاری از خودروسازان دیگر نیز در وضعیتی مشابه فولکس‌واگن قرار گرفته‌اند. وضعیتی که برخی از آن به‌عنوان ماتروشکا در خودروها یاد می‌کنند. ماتروشکا که به آن عروسک تودرتوی روسی هم گفته می‌شود، مجموعه‌ای از عروسک‌ها با ابعادی از بزرگ تا کوچک است که چهره‌ای مشابه یکدیگر داشته و در داخل هم قرار می‌گیرند. بااین‌حال به نظر می‌رسد امروزه استراتژی چهرهٔ خانوادگی در صنعت خودروسازی به یک مُد تبدیل شده است؛ اما آیا استفاده از این استراتژی بیش‌ازاندازه شده است؟ در تلاش برای یافتن پاسخ این سؤال با تعدادی از اشخاص کلیدی در صنعت خودروسازی صحبت کرده‌ایم.

عروسک های ماتروشکا
عروسک های ماتروشکا

اما پیش از شروع مطلب مهم است یادآوری کنیم که طراحی خودروهای مشابه در سگمنت‌های مختلف در راستای هویت کلی برند، کار اشتباهی نیست. این چیزی است که موجب می‌شود یک خودرو بدون نگاه به لوگوها و نشان‌ها شناخته شود و انسان دریابد که این خودرو ساخت چه شرکتی است که این امر یکی از جنبه‌های بسیار مهم در صنعت خودروسازی مدرن است. یک طراحی خودرو در IED (موسسهٔ طراحی Europeo di در سائوپائولو) بنام «Fernando Morita» در این رابطه می‌گوید:

«این روند تنها در صنعت خودروسازی بکار نمی‌رود. با توجه به تنوع فزاینده‌ای از برندهای مختلف خودروسازی در بازار و همچنین تعامل مردم با این برندها، ارائهٔ یک زبان طراحی مشترک در محصولات، پیوند عاطفی بیشتری بین خودروسازان و خریداران آن‌ها ایجاد می‌کند».

این در حالی است که خودروسازان چینی هم به‌تازگی اهمیت ایجاد یک هویت برای برند را درک کرده‌اند. به‌عنوان‌مثال، شرکت چری «Sergio Loureiro»، «Hakan Saracoglu» و «James Hope» را به‌عنوان طراح استخدام کرده است که Loureiro برای پژو-سیتروئن، ب‌ام‌و، جنرال موتورز و مرسدس بنز کار کرده، Saracoglu در پروژه‌هایی چون پورشه ۹۱۸، باکستر و کیمن کار کرده است و Hope نیز طراح ارشد فورد بوده و به‌عنوان پدر نسل پنجم موستانگ شناخته می‌شود.

خودروسازان کره‌ای نیز پیش‌ازاین با استخدام طراحان موفق با رزومهٔ قابل‌توجه، راهی مشابه چینی‌ها را طی کرده‌اند. کیا در سال ۲۰۰۶ پیتر شرایر را به‌عنوان یکی از موفق‌ترین طراحان دنیا استخدام نمود. او یکی از تنها سه طراحی است که تابه‌حال توانسته‌اند دکترای افتخاری از کالج سلطنتی هنر لندن را کسب کنند. دو نفر دیگر نیز سرجیو پینین‌فارینا و جور جتو جیارو هستند.

walter-de-silva-peter-schreyer-john-jullens-and-luiz-alb_003

پیتر شرایر در گفتگو با ما گفته است:

«من همیشه در بحث در مورد طراحی گفته‌ام که اگر این کار آسانی بود، هرکسی می‌توانست آن‌را انجام دهد. من نمی‌خواهم در مورد کار افراد دیگر بخصوص رقیبان اظهارنظر کنم اما بله استفاده از طراحی مشابه در تمامی محصولات یک خودروساز خطرناک است. ما همیشه وجود شخصیت در هریک از خودروها را دنبال می‌کنیم. به‌عنوان‌مثال استینگر به‌راحتی به‌عنوان یک کیا قابل‌تشخیص است درحالی‌که مثلاً می‌توان ریو را هم از دیگر ساخته‌های کیا تشخیص داد. به‌هرحال من در طراحی چیزی را می‌خواهم که قابل‌تشخیص باشد نه کاملاً مشابه».

mercedes-faces

شرایر طراحی است که توانسته هویتی برای برند کیا ایجاد کند بدون آنکه شخصیت خودروهای این شرکت به خطر بیفتد. وی در این رابطه می‌گوید:

«این چیزی است که من در دستور کار خود قرار داده‌ام. ما به یک چهره یا به‌عبارت‌دیگر به یک امضا برای برند کیا نیاز داشتیم و من آن‌را با پوزهٔ ببر ایجاد کردم. البته ما هم‌اکنون در حال ایجاد تغییراتی در این امضا هستیم و در محصولات مختلف آن‌را نازک‌تر، ضخیم‌تر، عریض‌تر یا… می‌کنیم. این جلوپنجره را من در اولین کانسپت خود در کیا با نام Kee در نمایشگاه فرانکفورت ۲۰۰۷ ارائه کردم. ما هنوز در حال ایجاد یک میراث هستیم. کیا شرکت جوانی است و در حال توسعۀ میراثی در طراحی هستیم که تنها ۱۰ سال از ایجاد آن گذشته است. همچنین ما قصد داریم در خودروهای کیا عناصر طراحی‌ای را توسعه دهیم که فوراً قابل‌تشخیص هستند مانند خم هافمیستر در سدان‌های ب‌ام‌و».

kia-kee_concept-2007-1024-01

البته ممکن هنگامی‌که هیچ امضا یا میراثی وجود نداشته باشد، است طراحی خودرویی با ظاهر نوآورانه راحت‌تر باشد اما این بدان معنا نیست که میراث گذشته مانع از ایجاد عناصر جدید می‌شود. تا جایی که به گفتهٔ شرایر چشم‌پوشی از میراث در طراحی اشتباه خواهد بود و این عنصری قوی در هویت یک برند است.

«Luiz Alberto Veiga» طراح دیگری است که از سال ۲۰۰۵ در کنار شرایر در گروه فولکس‌واگن کار می‌کرد تا زمانی که کیا این طراحی برزیلی را هم به استخدام خود درآورد. قبلاً هردوی آن‌ها در مرکز طراحی فولکس‌واگن در Potsdam کار می‌کردند. به نظر ویگا، یک استراتژی طراحی موفق در یک شرکت به استعدادهای تیم طراحی آن شرکت بستگی دارد. وی دراین‌ارتباط می‌گوید:

«این کار بسیار دشواری است. در ایجاد یک زبان طراحی واحد، این خطر وجود دارد که تمامی خودروها شبیه یکدیگر شوند که این برای طراحان محدودیت ایجاد می‌کند. دستیابی به نتایج خوب در ساختاری امکان‌پذیر است که در آن طراح ارشد مقام بالایی در سلسله‌مراتب شرکت داشته باشد. در حالت ایده آل، طراح ارشد باید بالاتر از سرمهندس قرار گرفته باشد و مستقیماً به رئیس شرکت گزارش دهد؛ بنابراین در این حالت، این طراح ارشد است که تصمیم‌گیری‌های نهایی طراحی را انجام می‌دهد. به‌عنوان‌مثال پیتر در کیا در سطح رئیس شرکت قرار دارد به‌طوری‌که حتی رئیس کیا هم نمی‌تواند تصمیم‌گیری‌های شرایر را زیر سؤال بَرد».

walter-de-silva-peter-schreyer-john-jullens-and-luiz-alb_002

با توجه به گفته‌های ویگا، شرکتی با ساختاری غیرازاین، روند پیچیده‌تری برای تیم طراحی خواهد داشت چراکه مثلاً در این صورت طراح بجای ایجاد و تمرکز روی پروژه‌های اصلی باید به دنبال دستور از سوی مقامات بالاتر باشد. وی در ادامه گفته است:

«به‌عنوان‌مثال فولکس‌واگن شرکتی با ساختاری سنتی و زنجیرهٔ تصمیم‌گیری پیچیده بود. من به‌عنوان یک طراحی باتجربه در این شرکت محدود به پیروی از پارامترها و تصمیمات اتخاذشده در جلسات مقامات ارشد فولکس‌واگن بودم. این رویه در آغاز بسیار دشوار بود که نقد طراحی‌های خارجی و داخلی محصولات گروه فولکس‌واگن نیز از نتایج آن بود؛ اما از سوی دیگر امروزه این رویه تقریباً از بین رفته است و جریان کار خیلی بهتر از قبل شده است. با آزادی خیلی بیشتر».

«John Jullens» مدیر شرکت Strategy& PwC نیز در موردبحث ما می‌گوید:

«وقتی در ایجاد یک زبان طراحی، تعادل وجود نداشته باشد ممکن است به ارائهٔ خودروهایی بسیار شبیه به هم بینجامد؛ اما درعین‌حال باید هر شرکت برای خود یک نماد در طراحی ایجاد کند. مثلاً خودروسازان آمریکایی قبلاً تنها با ریبج کردن، خودروهای مشابهی را با برندهای مختلف به بازار عرضه می‌کردند؛ اما امروزه به‌وضوح این روش کار نمی‌کند. خریداران خواستار تغییراتی بسیار بیش از این‌ها هستند؛ بنابراین برای پاسخ به این تقاضا، راه‌های هوشمندانه‌تری مانند ایجاد تغییرات در پیشرانه‌ها، قطعات و پلت‌فرم وجود دارد. روشی که فولکس‌واگن در انجام آن بسیار موفق بوده است».

walter-de-silva-peter-schreyer-john-jullens-and-luiz-alb_004

حال با توجه به این تغییرات، جالب خواهد بود که دوباره به دیدار والتر دسیلوا برویم. اگر ما امروز همان سؤال سال ۲۰۱۲ را از او بپرسیم، مطمئناً با تغییراتی که طی این پنج سال در فولکس‌واگن روی داده و آزادی بیشتری که در ساختار سازمانی آن به وجود آمده است، پاسخ بسیار متفاوتی دریافت خواهیم کرد.

 

منبع: Motor1

امیر دهقان

نویسنده و مترجم سایت پدال، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته حقوق خصوصی

مطالب مشابه

‫۲۷ دیدگاه

 1. reza

  ۱۲ اسفند ۱۳۹۵
  سوابق: (234 ديدگاه)

  به تازگی این عکس رو که مرتبط با زبان طراحی هم هست دیدم خیلی جالب بود
  سیر تکاملی خودرو ها:
  http://uupload.ir/files/kxog_4767fd364a8.jpg
  اینجا هم گذاشتم به اشتراک بزارید!

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
  1. سعید(تهران)

   ۱۲ اسفند ۱۳۹۵
   سوابق: (484 ديدگاه)

   عکس عالی بود ولی فقط همین نیست، کاش فقط همین بود که طراحی پراید تغییری نکرده، متاسفانه نمیشه با عکس نشون داد که پراید مدل ۷۳ تبدیل به چه آشغال بی کیفیتی توی سال ۹۵ شده…

   موافقم ۰
   مخالفم ۰
  2. پرسپولیس

   ۱۴ اسفند ۱۳۹۵
   سوابق: (260 ديدگاه)

   این عکس بسیارعالی بودوبه جا

   موافقم ۰
   مخالفم ۰
 2. (ali (CHEVY NOVA

  ۱۲ اسفند ۱۳۹۵
  سوابق: (5674 ديدگاه)

  این چیز جدیدی نیست که ماشینها دارن شبیه هم میشن
  در گذشته هم همین روال بود
  شما تو اینترنت سرچ کنید packard 1956 و mercury 1956 و gaz chaika 1960ظاهر ۳ ماشین عین هم هستش و هر کدوم برا یه کمپانی هستن و مورد اخری ساخت روسیه و ۲ مورد اول ساخت امریکا هستش واز این مثالها بالای ۲۰ تا میتونم براتون نام ببرم که بوده
  بنظرم تازه الان به مراتب شباهت ها کم تر شده نسبت به گذشته و اگر هم شباهتی باشه بین مدلهای مختلف یک کمپانی هست نه چند کمپانی و امروزه کمپانیهای مختلف یه هویت خاصی برا خودشون دارن در طراحی هاشون

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 3. حمیدرضا

  ۱۲ اسفند ۱۳۹۵
  سوابق: (2406 ديدگاه)

  واقعا جالب بود خیلی از شرکت ها الان باظاهرشون مشخص میکنه برای چه برندی هستن مثل شرکت های کره ای و آمریکایی ولی شرکت های آلمانی عملا شورشو در اوردن خیلی محصولاتشون شکل همه به نحوی که تشخیص مدلا عملا در برخی موارد غیر ممکنه خصوصا در مورد شرکت مرسدس و آئودی

  موافقم ۰
  مخالفم ۱
  1. فقط تویوتا و هوندا

   ۱۲ اسفند ۱۳۹۵
   سوابق: (571 ديدگاه)

   و بی ام و و پورشه :))

   موافقم ۰
   مخالفم ۱
   1. جی تی ار

    ۱۷ مهر ۱۳۹۶
    سوابق: (459 ديدگاه)

    خیر. بی ام و هر مدلش کاملا مجزا از مدل های دیگر است…

    موافقم ۱
    مخالفم ۰
  2. RoadRunner

   ۱۲ اسفند ۱۳۹۵
   سوابق: (11451 ديدگاه)

   من عاشق همین سبک آلمانی ها هستم که شما ازش متنفری .
   بخصوص اصالتی که در طراحی های آئودی و پورشه موج میزنه.
   .
   ماشین های پورشه ، بنز ، آئودی ، BMW رو در کنار محصولات هوندا و تویوتا به ۱۰۰/۰۰۰ نفر نشون بدی بهت قول میدم ۹۹/۹۹۹ نفرشون به ماشین های تویوتا و هوندا نگاه هم نمیکنن.

   موافقم ۱
   مخالفم ۰
   1. فقط تویوتا و هوندا

    ۱۲ اسفند ۱۳۹۵
    سوابق: (571 ديدگاه)

    مقایسه ی هوندا و تویوتا با بنزو بی ام و و آئودی ذاتاً اشتباهه. تویوتا و هوندا ماشینای غیر لوکسن درحالیکه اونا لوکسن.هیچ وقت نباید این دوتا رو با هم مقایسه کرد. بنز و بی ام و رو باس با لکسوس مقایسه کرد که در این صورت شاید باز اکثر مردم بگن بنز و بی ام و و …، ولی اون وقت درصد ۹۹.۹۹۹ شما میشه مثلاً ۶۰ به ۴۰. همین الان اگه لکسوس rx بیاد ایران، حاضرم شرط ببندم که ۹۰ درصد نگاه ها میره به سمت لکسوس نه bmw x4. یا مثلاً لکسوس GS در مقابل بی ام و سری ۵ و بنز e class. همونطور که تو نمایشگاه تهران هم همین RX یا GS بیشتر مردمو به سمت خودش جذب کرده بود تا سری ۷ و کلاس E. طوری که دور ماشینای لکسوس جای سوزن انداختن هم نبود و نتیجش هم شد دزدی سر دنده. البته یه چیزی هم که هست شاید در نگاه اول این باشه و به مرور زمان برعکس شه. چون به نظر من طراحی های آلمانی موندگارترین طراحی ها تو دنیا هستن. لذا شاید همین لکسوس ها بعد از چندین سال جذابیت اولشونو از دست بدن و آلمانی ها نه.

    موافقم ۱
    مخالفم ۱
  3. Omid

   ۱۳ اسفند ۱۳۹۵
   سوابق: (26 ديدگاه)

   درمورد آئودی حتما باید طرف اهل ماشین و مجلات و سایت های خودرویی باشه که بتونه تفاوت مدل هاشو تشخیص بده! جدیدا مرسدس و بی ام و هم همینطور شدن
   مثلا سری ۷ خیلی شبیه سری ۵ هست فقط بزرگتر
   یا کلاس C جدید بنز شبیه کلاس S هست ولی جمع و جورتر!

   یه زمانی بود که طراحی هر مدل منحصر به فرد بود و طرفدارای خودشو داشت

   موافقم ۰
   مخالفم ۰
 4. shirko

  ۱۲ اسفند ۱۳۹۵
  سوابق: (200 ديدگاه)

  در جواب حمید رضا باید گفت ، تمام المانی ها رو نباید با هم مقایسه کرد ،در بینشون فقط محصولات بنزه که شدن شبیه هم دیگه در ابعاد مختلف!!!!

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 5. Sajjad

  ۱۲ اسفند ۱۳۹۵
  سوابق: (1783 ديدگاه)

  بنز رو نمیشه گفت اما پورشه دقیقا همونه که بود!

  موافقم ۱
  مخالفم ۰
  1. KING 918 (سلطان اشتوتگارت)

   ۱۲ اسفند ۱۳۹۵
   سوابق: (2484 ديدگاه)

   رفیق عزیز میشه یه توضیحی هم بدی که چرا بنز نه ولی پورشه اره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
   پورشه فقط فقط فقط فقط فقط فقط فقط فقط فقط فقط فقط فقط فقط فقط فقط مدل های ۹۱۱ به هم شباهت دارن که اون هم قابل تشخیص هست بین مدل های کاررا و تارگا GT3 و توربو نمیدونم چرا دوستان گیر الکی به پورشه میدن
   کجای ۹۱۱ شبیه ۹۱۸ ست کجای کاین شبیه کاررا جی تی شده کجای باکستر شبیه پانامراست ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

   موافقم ۰
   مخالفم ۱
   1. Sajjad

    ۱۲ اسفند ۱۳۹۵
    سوابق: (1783 ديدگاه)

    من از هردو کمپانی خوشم نمیاد اما تا حالا اکثر پورشه ها چهارتا چراغ گرد داشتن

    موافقم ۰
    مخالفم ۰
    1. RoadRunner

     ۱۲ اسفند ۱۳۹۵
     سوابق: (11451 ديدگاه)

     .
     چلنجر هم ۵۰ ساله طراحیش دست نخورده .
     چلنجر هم مثل ۹۱۱ دقیقا همونیه که بود.
     چون هر دوتاشون اصالت دارن.

     موافقم ۰
     مخالفم ۰
    2. محمد حسین

     ۱۳ اسفند ۱۳۹۵
     سوابق: (478 ديدگاه)

     این دیگه از اون حرفهاست !
     خب با این منطق که تقریبا همه ماشین ها شبیه هم هستن چون ۴ تا چرخ دارن !

     موافقم ۰
     مخالفم ۰
    3. Sajjad

     ۱۳ اسفند ۱۳۹۵
     سوابق: (1783 ديدگاه)

     چلنجر اسمش یکی بود و طراحیش فرق نداشت
     مدلش فرق نداشت
     ————
     اما مدل های مختلف پورشه شبیه به هم هستن، البته بعضیاشون
     ———–
     درضمن، همه آدما شبیه همن چون چهارتا دست و پا دارن، اما باهم فرق دارن چون دست یکی قطور تره، دست یکی نازک تر!

     موافقم ۰
     مخالفم ۰
 6. Matin

  ۱۲ اسفند ۱۳۹۵
  سوابق: (243 ديدگاه)

  به‌عنوان‌مثال پیتر در کیا در سطح رئیس شرکت قرار دارد به‌طوری‌که حتی رئیس کیا هم نمی‌تواند تصمیم‌گیری‌های شرایر را زیر سؤال بَرد».???

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 7. mehran.Jy

  ۱۲ اسفند ۱۳۹۵
  سوابق: (220 ديدگاه)

  من طراحی جدید بنز رو زیبا میدونم، گرچه ابهت قبل رو نداره( به سی کلاس های قبل توجه کنین)
  ولی بزرگ ترین عیب طراحی جدید اینه که چراغ های دوقلو زیبای کلاس ای رو که تو نسل قبل آورده بود داخل یه چراغ ( و من با اونم در عین زیبایش خیلی مشکل دارم)رسما حذف کرد و به سی کلاس برد اصلا!!!.
  با این کار به تاریخ و اعتبار کلاس ای لطمه زد. اون چراغ دوقلو جذاب ترین نماد اون کلاس بود که با دوتا طرح برا دو نسل کلا حذفش کرد.

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
  1. امیر

   ۱۵ فروردین ۱۳۹۶
   سوابق: (4 ديدگاه)

   دقیقااااا موافقم

   موافقم ۰
   مخالفم ۰
 8. BMW

  ۱۲ اسفند ۱۳۹۵
  سوابق: (467 ديدگاه)

  فقط مرسدس خیلی خراب کرده تنها مدل مرسدسو که با قطعیت میشه گفت چیه G کلاسِ من چند وقت پیش که یه خبر راجبه کراس اور مرسدس بود اول که عکسو دیدم فکر کردم a کلاس بعد که متنو خوندم فهمیدم چیه!پورشه ام که حسابش جداس اونو همینطوری میپسندن! البته پورشه فقط طراحی پانمرا نسل قدیمش بد بود که تو نسل جدید به بهترین شکل ممکن برطرفش کرده

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
  1. Mehran

   ۱۲ اسفند ۱۳۹۵
   سوابق: (178 ديدگاه)

   معذرت میخام اینو میگم ها ولی بنز زبان طراحیش یه خورده برا ما سنگین و غریبه منم مدلای جدیدش سخت از هم تشخیص میدم یا اصلا تشخیص نمیدم ولی مطمئنم یه سال دیگه که چشم بهش عادت کنه هم من هم شما به همون راحتی که مدلای ۲۰۰۵و۲۰۰۶ رو از هم تشخیص میدیم اینا رو هم میشناسیم.بنزه بنز

   موافقم ۰
   مخالفم ۰
 9. خسرو

  ۱۳ اسفند ۱۳۹۵
  سوابق: (1939 ديدگاه)

  این طراح ها یه کاری کردن که همه عشق ماشینا موندن توش ولی از کارخودشون مطمعنا دفاع میکنن / یعنی چی که از ۲متری هم سخت میشه مدلارو تشخیص داد (مرسدس) /این هیچ توجیهی نداره اقایون ه طراح و قطعا پایین اومدن هزینه سنگین طراحی هر سگمنت دلیل اول و اخره برای کمپانی ها/ بقیش دیگه توجیه و قصه / حیف از مرسدس ..

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 10. یاسین

  ۱۳ اسفند ۱۳۹۵
  سوابق: (658 ديدگاه)

  من به شخصه یکی از زبان طراحی هایی که دوست دارم جگواره
  ماشین یه طراحی خیلی زنده داره در عین اینکه یه حس لوکس بودن داره یه طعم اسپرت بودن و وحشی بودنم انتقال میده

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 11. علیرضا

  ۱۴ اسفند ۱۳۹۵
  سوابق: (717 ديدگاه)

  چرا اینقدر بعضیا متعصبن آخه بابا بنز هم اشتباه میکنه الان بنز رو با خودش مقایسه کنید نه شرکت دیگه ای والا قبلا هم ما بنز رو از فاصله میدیدم می فهمیدیم بنزه و خوبیش این بود که حتی میفهمیدیم چه مدل بنزیه الان باید نزدیکش بشی پشتشو بخونی طراح بنز اول سی کلاسو طراحی کرد بعدش زوم صفحه رو زیاد کرد شد اس بعد یه کم کمش کرد شد ای!!این قضیه قضیه همون لباس پادشاهه که همه میگفتن به به ولی یه بچه که ذهنش رو با اسم های بزرگ پر نکرده بود فهمید لباس تن پادشاه نیست پورشه هم تو ۹۱۱ بیشتر مشکلش اینه که باید یه تغییری بده خیلی ساله طراحیشو عوض نکرده یا تو پانامرا طراحی خارجیش در حد فیس لیفت بود وگرنه تفاوت چهره مدلاش مشهوده

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 12. امیر احمد

  ۳ مهر ۱۳۹۷
  سوابق: (1 ديدگاه)

  عزیزان بعد از یک مدت استفاده از یک زبان طراحی اون دیگه حس جذابیت و زیبایی قبل رو ایجاد نمی کنه برای همین شرکت ها مجبور می شن زبان طراحی رو هر چند سال یکبار عوض کنن حالا هر چی بین مدل هاتفاوت بیشتری باشه این تعویض باید زودتر صورت بگیره و این یعنی یک اعصاب خوردی برای کار کنان اون شرکت برای همین سعی میکنن تفاوت ها رو در مقیاسی از تفاوت نگه دارند که نه خیلی قدیمی بشه و نه خیلی مشابه

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 13. ali

  ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
  سوابق: (3 ديدگاه)

  زبان طراحی سایپا هم مشخص شده
  یعنی توی کوییک و رهام
  آرم سایپا وسطه و دو خط جانبی بهش متصل نیستند

  موافقم ۰
  مخالفم ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا