فراریهفته نامه

نقد و بررسی فنی فراری F۱۲ برلینتا مدل ۲۰۱۶

من از این‌که اعتراف کنم در دورانی بزرگ شدم که تنها ماشین محبوب جوانان که تصاویرش را روی دیوارهای اتاق هر عشق ماشینی می‌شد دید فراری دیتونا موتور جلو و دیفرانسیل عقب بود خجالت نمی‌کشم، این خودرو به‌قدری محبوب بود که به یکی از ستارگان اصلی سریال آمریکایی میامی وایس که در دهه ۸۰ میلادی پخش می‌شد تبدیل شده بود.

برای استانداردهای آن دوران این یک خودروی بی‌نظیر بود. زیر کاپوتش یک موتور فراری دوازده سیلندر ۴.۴ لیتری خوابیده بود که با شش کاربراتور Weber خود ۳۵۱ اسب بخار نیرو تولید می‌کرد.

سال‌ها بعد، من به اندازه کافی خوش‌شانس بودم که بتوانم پشت فرمان یک مارانلو ۵۵۰، یک فراری محبوب دیگر زمان خود با موتور ۱۲ سیلندر ۵.۵ لیتری‌اش که این بار ۴۷۸ اسب بخار نیرو تولید می‌کرد بنشینم. این یکی از بی‌نظیرترین تجربه‌های رانندگی من بود.

ferrari-f12-berlinetta-102
این موضوع به سال ۱۹۹۷ بازمی‌گردد، تقریباً ۲۰ سال زمان گذشت تا دوباره موفق شدم یک ابرخودروی موتور جلوی دیگر از ایتالیا را برانم، باید اعتراف کنم، این‌همه انتظار کاملاً ارزشش را داشت.

ferrari-f12-berlinetta-37
اف ۱۲ برلینتا ممکن است همان ترکیب موتور جلوی اجداد خود را داشته باشد، ولی باور کنید، این هیولای ایتالیایی نیروی تنفس طبیعی بیشتری از کل ارتش آمریکا را در خود دارد!

ferrari-f12-berlinetta-34
موتور دوازده سیلندر V شکل ۶۲۶۲ سی‌سی ۶۵ درجه با سیستم تزریق سوخت مستقیم آن واقعاً عظیم‌الجثه است! این موتور نیروی فوق‌العاده ۷۳۰ اسب بخار در ۸۲۵۰ دور در دقیقه و گشتاوری معادل ۶۹۰ نیوتن متر را در ۶۰۰۰ دور در دقیقه تولید می‌کند. تقریباً اکثر این میزان خروجی‌ها فقط از ۲۵۰۰ دور در دقیقه در اختیار راننده قرار می‌گیرد.

ferrari-f12-berlinetta-83
سایر مشخصات پرفورمنس اف ۱۲ نیز شگفت‌انگیز هستند: ۰ تا ۱۰۰ در ۳.۱ ثانیه، ۰ تا ۲۰۰ در ۸.۵ ثانیه و حداکثر سرعتی معادل بیش از ۳۴۰ کیلومتر بر ساعت. این موضوع که چگونه مهندسان ایتالیایی می‌توانند این اعداد و ارقام را بدون کمک‌گیری از آخرین نسل‌های توربوها و سوپرشارژرها از این موتور به دست بیاورند به معنای واقعی کلمه شگفت‌انگیز است.

این خودرو یک دور کامل پیست آزمایشی فیورانو فراری را در ۱.۲۳: ۰۰ ثانیه طی می‌کند که آن را به خودرویی سریع‌تری از انزو افسانه‌ای و حتی ۵۹۹GTO معروف تبدیل می‌کند.

ferrari-f12-berlinetta-68
درواقع، قبل از ورود لافراری در سال ۲۰۱۳ با موتور V۱۲ هیبریدی خود، اف ۱۲ عنوان سریع‌ترین خودروی جاده‌ای فراری را به خود اختصاص داده بود. با در نظر گرفتن این نکته، این خودرو هنوز هم به‌عنوانی خودروی فوق‌سریع که هم در جاده و هم در پیست عملکردی فوق‌العاده می‌تواند از خود نشان دهد شناخته می‌شود.

ferrari-f12-berlinetta-103
تکنولوژی‌های به‌کاررفته در این خودرو مخصوصاً در حوزه آئرودینامیک بی‌نظیر هستند. هیچ باله بزرگ یا حتی اسپویلری در آن وجود ندارد، طبق ادعای فلاویو مانزونی، یکی از طراحان ارشد فراری، استفاده از باله و اسپویلر می‌توانست طراحی کلی خودرو را خراب کرده و ظاهر آن را زشت کند.

به‌جای آن، اف ۱۲ بیشتر روی یک طراحی پیچیده تکیه می‌کند، طراحی که از قطعات آئرودینامیکی هوشمندی برای کاهش درگ و همچنین چسباندن هم چهار چرخ روی آسفالت تقریباً در هر سرعتی استفاده کرده است.

ferrari-f12-berlinetta-31
فقط کاپوت این خودرو به‌قدری بی‌نظیر است که بتواند غرفه مخصوص به خود را در موزه تکنولوژی خلاقانه سن خوزه داشته باشد. جدا از این‌که خیلی‌ها آن را یک قطعه زیبای هنر خودروسازی می‌دانند، پل آئرودینامیکی ایجاد شده با دو داکت در هر سوی آن، ۱۲۳ کیلوگرم نیروی داون فورس را در سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت ایجاد می‌کند.

ferrari-f12-berlinetta-16-1
در اسپلیتر جلو سیستم خنک‌کننده فعال ترمزها قرار گرفته است، فلپ‌های خلاقانه‌ای که هنگامی‌که سنسورهای سیستم ترمز سرامیک کربنی خودرو افزایش دما را احساس می‌کنند باز شده و هوای خنک را به داخل سیستم راه می‌دهند. این چیزها هنوز هم بسیار شگفت‌انگیز هستند، چه برسد به سال ۲۰۱۲ که خودرو در نمایشگاه ژنو به‌طور رسمی معرفی شد.

با در نظر گرفتن این نکات، می نمی‌توانم بگویم که اف ۱۲ به همان اندازه آستون مارتین ونکوئیش یا حتی مرسدس آام‌گ SL۶۳ زیبا هست یا نه، بیشتر به این دلیل که فراری فرم و سبک مختص به خود را دارد. شاید حتی ازنظر بعضی‌ها این سبک زشت هم باشد.

من خودم یکی از طرفداران پر و پا قرص این سبک هستم، ازنظر من کالیفرنیا تی زیباترین و خوش‌تیپ‌ترین مدل در مجموعه فعلی فراری است.

فراری اف ۱۲ یک خودروی مسابقه‌ای است که مجوز حضور در جاده‌های عمومی به آن داده شده است، با استایلی مشابه F۱ قدیمی، این خودرو از همان لحظه اولی که پا روی پدال گاز می‌گذارد فریاد می‌کشد.

خودرویی مانند آن هم‌اکنون در بازار نیست، حداقل بین خودروهای زیر یک میلیون دلار چنین چیزی نمی‌توان پیدا کرد. صدایی که موتور این خودرو در دور موتور بالای ۸۰۰۰ دور در دقیقه تولید می‌کند مانند این است که در یک مسابقه فرمول یک کنار پیست نشسته‌اید.

ferrari-f12-berlinetta-107
پشت فرمان این خودرو، مطمئناً در جاده و خیابان قادر نخواهید بود که پتانسیل حداکثری آن را ببینید، پس اگر روزی به اندازه کافی خوش‌شانس بودید که یکی از آن را داخل گاراژ خود داشته باشید، حتماً گاهی اوقات هیولای خود را به پیست ببرید.

ferrari-f12-berlinetta-72
البته پشت فرمان این خودرو داخل پیست باید حواستان کامل جمع باشد، زیرا اگر صبر پای راست شما روی پدال گاز سر بیاید به‌راحتی می‌توانید تایرهای پیرلی روی چرخ‌های عقب را به آتش بکشید!

ferrari-f12-berlinetta-60
در حالت اسپرت وقتی پا از روی پدال گاز برمی‌دارید سروصدای زیادی از داخل موتور به گوش می‌رسد. وقتی از روی فرمان خودرو حالت مسابقه‌ای را فعال می‌کنید سروصداها بسیار خشن‌تر شده و به صورتی آنی خودرو آماده ارائه عملکردی دیوانه‌وار می‌شود.

ferrari-f12-berlinetta-63
پاسخ‌گویی گاز به‌مانند یک تیغ تیز می‌باشد، و این برخلاف تمام خودروهای مسابقه‌ای GT۳ است که تجربه کرده‌ایم.

درست زمانی که فکر می‌کنید تجربه رانندگی با این خودرو بهتر از این نمی‌تواند باشد، تمرکز خود را به گیربکس هفت دنده دو کلاچه اف ۱۲ معطوف می‌کنید و دوباره روز از نو، روزی از نو!

ferrari-f12-berlinetta-9
اگر فکر می‌کردید که گیربکس PDK پورشه به‌عنوان یک بنچ مارک پرفورمنس خود می‌تواند محسوب شود، تکنولوژی فراری در این زمینه سرعت تعویض دنده‌ها را بسیار بیشتر کرده است.

خودروهای جاده‌ای خیلی زیادی در این سطح وجود ندارند که بتوانید از روی فرمان به‌راحتی آب خوردن دنده عوض کنید، ولی اف ۱۲ اینجا هم یکی از بهترین‌هاست، موضوعی که شاید برای یک موتور فوق‌العاده قوی V۱۲ این‌چنین امری اجتناب‌ناپذیر به شمار بیاید.

ferrari-f12-berlinetta-28
بالاخره نوبت فرمان می‌رسد، بسیار سبک و نرم‌تر ازآنچه از یک ابرخودروی فوق‌سریع انتظار دارید، و یک ضریب جعبه‌فرمان واقعاً سریع که برای عادت کردن به آن کمی باید با این خودرو رانندگی کنید.

در ابتدا، کمی سخت شاید به نظر برسد، ولی به‌زودی متوجه خواهید شد که دور میدان‌ها یا هنگام پارک کردن این خودرو به حرکت دست بسیار اندکی روی فرمان نیاز دارید.

اگر خود را پشت فرمان این خودرو داخل پیست یا یک جاده کوهستانی پیدا کنید، بدون شک به ستایش قدرت ترمز فوق‌العاده‌ای که فراری در این خودرو به لطف ترمزهای بزرگ سرامیک کربن و پدال ترمز پیشرفته آن قرار داده خواهید پرداخت.

ما به‌قدری خوش‌شانس نبودیم که در طول چند روز رانندگی با این خودرو با آن داخل پیست برویم، در عوض، در محیط‌های شهری زمان زیادی را با این خودرو گذراندیم که حداقل، کیفیت و راحتی سواری را توانستیم به‌خوبی آزمایش کنیم.

در شهر، ابعاد بزرگ خودرو خیلی به چشم می‌آید، ولی این موضوع با چالاکی خوب این خودرو به یک مشکل حاد تبدیل نمی‌شود. داخل شهری به‌هیچ‌وجه نیازی به استفاده از شیفتر روی فرمان برای تعویض دنده نیست، فقط دکمه اتو را روی کنسول مرکزی زیبا و شیک آن بزنید و از سواری بدون زحمت در داخل خیابان‌های شهری لذت ببرید.

یک سفتی خاصی در سیستم تعلیق سازگارشونده این خودرو در تمامی حالت‌های رانندگی وجود دارد، ولی این موضوع به‌هیچ‌وجه برای سرنشین اذیت کننده نیست و به‌طورکلی خودرو سواری راحتی دارد.

ferrari-f12-berlinetta-70
طراحی کابین اف ۱۲ به معنای واقعی کلمه بی‌نظیر است. استفاده از روکش‌های چرمی، در کنار تزئینات شیک و زیبای آلیاژی و فیبر کربنی جلوه‌ای مسحورکننده را به کابین این خودرو داده است.

ferrari-f12-berlinetta-55
کافی است روی صندلی‌های چرمی اسپرت این خودرو بنشینید، احساس خواهید که گویی این صندلی‌ها به‌طور خاص برای شکل بدن شما طراحی شده‌اند.

ferrari-f12-berlinetta-57
من تقریباً مطمئن هستم که یک سیستم صوتی خیلی خوبی نیز روی این خودرو نصب شده است، ولی خوب چه کسی دوست دارد به چیزی جز صدای زیبای موتور V۱۲ این خودرو هنگام رانندگی گوش کند؟ پس من اعتراف می‌کنم که سیستم صوتی آن را روشن نکردم.

ferrari-f12-berlinetta-49
صندوق عقب خودرو را باز کنید و فضای بار زیادی را مشاهده خواهید کرد که در یک ترکیب دو بخشی طراحی شده است. این فضای بار برای یک مسافرت یک هفته‌ای به اندازه کافی جا دارد.

ferrari-f12-berlinetta-76
ابرخودروهای سریع‌تر و ارزان‌تری در بازار وجود دارند، ولی فراری F۱۲ برلینتا به‌عنوان یک نماد در این سگمنت محسوب می‌شود. ازآنجایی‌که قوانین مربوط به آلایندگی خودروها روزبه‌روز سخت‌گیرانه‌تر می‌شود، احتمال دارد این خودرو آخرین فراری تنفس طبیعی V۱۲ تاریخ باشد.

ferrari-f12-berlinetta-74
درهرصورت، من بسیار خوشحال هستم که شانس رانندگی با این خودرو را به دست آوردم.

ferrari-f12-berlinetta-44
امتیاز کلی: ۹.۵
عملکرد و مصرف سوخت: ۱۰
فضای کابین و راحتی: ۹
تکنولوژی و تجهیزات ارتباطی: ۸
قیمت و آپشن‌ها: ۸
سواری و هندلینگ: ۹

منبع: caradvice

برچسب ها

آرش نهندیان فرد

آرش نهندیان فرد، مترجم اخبار دنیای اتومبیل و موتورسیکلت در سایت پدال

مطالب مشابه

‫۲۱ دیدگاه

 1. madjid

  ۱۸ آذر ۱۳۹۵
  سوابق: (11347 ديدگاه)

  .
  من غیر از ستایش فراری چیزی در این مقاله ندیدم.
  .
  فراری = الماس دنیای خودروسازی.

  1. مصطفی

   ۱۸ آذر ۱۳۹۵
   سوابق: (226 ديدگاه)

   به معنی واقعی کلمه فوق العادست از هر جهت.

 2. KING 918

  ۱۸ آذر ۱۳۹۵
  سوابق: (217 ديدگاه)

  ساخته شدن این مدل فراری خیلی واجب بود چون در بین مدل های ۱۲ سیلندر مدل ۵۹۹ با عملکرد ضعیفش داشت اسم فراری رو خدشه دار میکرد و اومدن برلینتا یه جور خون تازه در رگ های فراری و عاشقان فراری بود ……..

 3. مجید

  ۱۸ آذر ۱۳۹۵
  سوابق: (681 ديدگاه)

  من اولین بار که در موردش خوندم به فاصله کمتر از دو هفته بعد جرمی کلارکسن تو تاپ گیر سابق تستش کرد محو صداش شدم و همچنین اصلاحات آیرودینامیکیش(مثل باز و بسته شدن فلاپ ها برای هوارسانی دیسک ترمز) و به نظرم حتی همون مدل پایه عالی بود چه برسه به این مدل با قدرت ۷۷۰ اسبی و اصلاحات متعدد!!!!!!!!یک کلام : خارق العاده!!!!!!

 4. 4x

  ۱۸ آذر ۱۳۹۵
  سوابق: (101 ديدگاه)

  اگه این رو داشته باشم قول میدم چیزی نخوام

 5. Rouzbeh

  ۱۸ آذر ۱۳۹۵
  سوابق: (171 ديدگاه)

  فراری و دیگر هیچ . واقعا ماشین روح داره به نظرم…

 6. امير علي

  ۱۸ آذر ۱۳۹۵
  سوابق: (375 ديدگاه)

  سواری و هندلینگ ٩ ؟؟؟ اونم فراری ؟؟؟ ۱۰۰ هم کمشه

 7. وحید

  ۱۸ آذر ۱۳۹۵
  سوابق: (15 ديدگاه)

  نیمار ۲۴ سالشه فراری داره من ۲۷ سالمه هندا ۱۲۵
  تازه خداوکیلی اگه من تو الکلاسیکو بودم اون توپو تو شش قدم گل میکردم

  1. احمد

   ۱۹ آذر ۱۳۹۵
   سوابق: (121 ديدگاه)

   داداش من همون هوندا ۱۲۵ رو هم ندارم….

 8. احمد باقری

  ۱۸ آذر ۱۳۹۵
  سوابق: (4715 ديدگاه)

  در نوع خودش شاهکار حساب میشه.

 9. Amirlp-700

  ۱۹ آذر ۱۳۹۵
  سوابق: (35 ديدگاه)

  حیف به خاطر تولید خودرو های جهان سوم که آلایندگی شون سر به فلک کشیده میشه همچین ماشین های (فراری.لامبورگینى.بنز.بى ام و و…) مجبورن موتور های دوازده سیلندر زیبا و خوش صدای خودشون رو کنار بزارن

 10. ایمان

  ۱۹ آذر ۱۳۹۵
  سوابق: (242 ديدگاه)

  فراری بهترین وبا ارزشترین خودروهای دنیارو میسازه بدون تردید

 11. Saied

  ۱۹ آذر ۱۳۹۵
  سوابق: (1265 ديدگاه)

  واقعا لازم بود بیاد و کل خیلی هارو بخوابونه. البته به این نتیجه رسیدن مشتری هایه فراری به شتاب و سرعتش زیاد هم توجه ندارن . اونا واقعا عاشق فراری هستن. و همه جورشو قبول دارن.

 12. AMG///

  ۱۹ آذر ۱۳۹۵
  سوابق: (218 ديدگاه)

  خدا وکیلی قیافه بر لینتا رو مقایسه کنید با بنز اس ال اس .هر دو موتور جلو با کاپوتای خیلی کشیده ولی این کجا و آن کجا !!! کاش به جای اون اس ال اس هایی که اومد ایران برلینتا می اومد ، حداقل زیارتش میکردیم .

 13. GOD BLESS AMERICA

  ۱۹ آذر ۱۳۹۵
  سوابق: (758 ديدگاه)

  چندی پیش پدال کلیپی آپ کرد که در اون صدای اگزوز اف ۱۲ برلینتا با صدای اگزوز لامبورگینی گالاردو مقایسه شده بود .
  صدای اگزوز لامبورگینی گالاردو با موتور ۵.۲لیتری و حدود ۲۸۰ اسب بخار قدرت کمتر به مراتب بهتر از فراری مجهز به موتور ۶.۳لیتری بود.

 14. TRX

  ۲۰ آذر ۱۳۹۵
  سوابق: (285 ديدگاه)

  زیبا ترین اثر هنری جاده ای!!!
  فراری ماشینی زیبا تر از این تا حالا نساخته . این فرا تر از یه ماشینه !

 15. یاس ی

  ۲۰ آذر ۱۳۹۵
  سوابق: (764 ديدگاه)

  آخر همه ماشینهای دنیاست.
  کلارکسون گفت کاشکی یکم قدرتش کمتر بود!!!!!! یعنی حساب کنید که چه اعجوبه ای هستش که کلارکسون جلوش کم آورده بود. آخر زیبایی وصلابته.
  ختم کلام دنیای ماشینه.

 16. میلاد

  ۲۰ آذر ۱۳۹۵
  سوابق: (2 ديدگاه)

  برا من که یه لامبو فنِ متعصبم ( هرچند دستمونم بهش نمیرسه تا آخر عمرمون) تنها فراری دوست داشتنیه F12 – شاهکاریه برا خودش و مهمترین نکته ش هم موتورشه – تنفس طبیعی بدون توربو البته در مقایسه با اونتادور یه سرو گردن پایین تره – ابهت و کاراکتر اونتادور بی نظیره

  1. ferrari

   ۲۱ آذر ۱۳۹۵
   سوابق: (1498 ديدگاه)

   از همه نظر از اونتادور بهتره

   1. Alireza.GT86

    ۱۵ دی ۱۳۹۵
    سوابق: (236 ديدگاه)

    قبول ندارم ، شما اگه از این ماشین خوشت میاد بگو دوستش دارم ، مقایسه این ماشین و اونتادور مثل مقایسه تویوتا GT86 و جنسیس کوپه ست ، البته نه در جزئیات ولی به هر حال اشتباهه

 17. Alireza.GT86

  ۱۵ دی ۱۳۹۵
  سوابق: (236 ديدگاه)

  از ته دل عاشق این ماشینم ? نمیدونم شاید از اونتادور هم بیشتر دوستش دارم ، نمیدونم ، شاید ، ولی خیلی دوستش دارم ، عاشقشم ✌

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
X