نقد و بررسی فنی فراری F۱۲ برلینتا مدل ۲۰۱۶

من از این‌که اعتراف کنم در دورانی بزرگ شدم که تنها ماشین محبوب جوانان که تصاویرش را روی دیوارهای اتاق هر عشق ماشینی می‌شد دید فراری دیتونا موتور جلو و دیفرانسیل عقب بود خجالت نمی‌کشم، این خودرو به‌قدری محبوب بود که به یکی از ستارگان اصلی سریال آمریکایی میامی وایس که در دهه ۸۰ میلادی پخش می‌شد تبدیل شده بود.

برای استانداردهای آن دوران این یک خودروی بی‌نظیر بود. زیر کاپوتش یک موتور فراری دوازده سیلندر ۴.۴ لیتری خوابیده بود که با شش کاربراتور Weber خود ۳۵۱ اسب بخار نیرو تولید می‌کرد.

سال‌ها بعد، من به اندازه کافی خوش‌شانس بودم که بتوانم پشت فرمان یک مارانلو ۵۵۰، یک فراری محبوب دیگر زمان خود با موتور ۱۲ سیلندر ۵.۵ لیتری‌اش که این بار ۴۷۸ اسب بخار نیرو تولید می‌کرد بنشینم. این یکی از بی‌نظیرترین تجربه‌های رانندگی من بود.

ferrari-f12-berlinetta-102
این موضوع به سال ۱۹۹۷ بازمی‌گردد، تقریباً ۲۰ سال زمان گذشت تا دوباره موفق شدم یک ابرخودروی موتور جلوی دیگر از ایتالیا را برانم، باید اعتراف کنم، این‌همه انتظار کاملاً ارزشش را داشت.

ferrari-f12-berlinetta-37
اف ۱۲ برلینتا ممکن است همان ترکیب موتور جلوی اجداد خود را داشته باشد، ولی باور کنید، این هیولای ایتالیایی نیروی تنفس طبیعی بیشتری از کل ارتش آمریکا را در خود دارد!

ferrari-f12-berlinetta-34
موتور دوازده سیلندر V شکل ۶۲۶۲ سی‌سی ۶۵ درجه با سیستم تزریق سوخت مستقیم آن واقعاً عظیم‌الجثه است! این موتور نیروی فوق‌العاده ۷۳۰ اسب بخار در ۸۲۵۰ دور در دقیقه و گشتاوری معادل ۶۹۰ نیوتن متر را در ۶۰۰۰ دور در دقیقه تولید می‌کند. تقریباً اکثر این میزان خروجی‌ها فقط از ۲۵۰۰ دور در دقیقه در اختیار راننده قرار می‌گیرد.

ferrari-f12-berlinetta-83
سایر مشخصات پرفورمنس اف ۱۲ نیز شگفت‌انگیز هستند: ۰ تا ۱۰۰ در ۳.۱ ثانیه، ۰ تا ۲۰۰ در ۸.۵ ثانیه و حداکثر سرعتی معادل بیش از ۳۴۰ کیلومتر بر ساعت. این موضوع که چگونه مهندسان ایتالیایی می‌توانند این اعداد و ارقام را بدون کمک‌گیری از آخرین نسل‌های توربوها و سوپرشارژرها از این موتور به دست بیاورند به معنای واقعی کلمه شگفت‌انگیز است.


این خودرو یک دور کامل پیست آزمایشی فیورانو فراری را در ۱.۲۳: ۰۰ ثانیه طی می‌کند که آن را به خودرویی سریع‌تری از انزو افسانه‌ای و حتی ۵۹۹GTO معروف تبدیل می‌کند.

ferrari-f12-berlinetta-68
درواقع، قبل از ورود لافراری در سال ۲۰۱۳ با موتور V۱۲ هیبریدی خود، اف ۱۲ عنوان سریع‌ترین خودروی جاده‌ای فراری را به خود اختصاص داده بود. با در نظر گرفتن این نکته، این خودرو هنوز هم به‌عنوانی خودروی فوق‌سریع که هم در جاده و هم در پیست عملکردی فوق‌العاده می‌تواند از خود نشان دهد شناخته می‌شود.

ferrari-f12-berlinetta-103
تکنولوژی‌های به‌کاررفته در این خودرو مخصوصاً در حوزه آئرودینامیک بی‌نظیر هستند. هیچ باله بزرگ یا حتی اسپویلری در آن وجود ندارد، طبق ادعای فلاویو مانزونی، یکی از طراحان ارشد فراری، استفاده از باله و اسپویلر می‌توانست طراحی کلی خودرو را خراب کرده و ظاهر آن را زشت کند.

به‌جای آن، اف ۱۲ بیشتر روی یک طراحی پیچیده تکیه می‌کند، طراحی که از قطعات آئرودینامیکی هوشمندی برای کاهش درگ و همچنین چسباندن هم چهار چرخ روی آسفالت تقریباً در هر سرعتی استفاده کرده است.

ferrari-f12-berlinetta-31
فقط کاپوت این خودرو به‌قدری بی‌نظیر است که بتواند غرفه مخصوص به خود را در موزه تکنولوژی خلاقانه سن خوزه داشته باشد. جدا از این‌که خیلی‌ها آن را یک قطعه زیبای هنر خودروسازی می‌دانند، پل آئرودینامیکی ایجاد شده با دو داکت در هر سوی آن، ۱۲۳ کیلوگرم نیروی داون فورس را در سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت ایجاد می‌کند.

ferrari-f12-berlinetta-16-1
در اسپلیتر جلو سیستم خنک‌کننده فعال ترمزها قرار گرفته است، فلپ‌های خلاقانه‌ای که هنگامی‌که سنسورهای سیستم ترمز سرامیک کربنی خودرو افزایش دما را احساس می‌کنند باز شده و هوای خنک را به داخل سیستم راه می‌دهند. این چیزها هنوز هم بسیار شگفت‌انگیز هستند، چه برسد به سال ۲۰۱۲ که خودرو در نمایشگاه ژنو به‌طور رسمی معرفی شد.


با در نظر گرفتن این نکات، می نمی‌توانم بگویم که اف ۱۲ به همان اندازه آستون مارتین ونکوئیش یا حتی مرسدس آام‌گ SL۶۳ زیبا هست یا نه، بیشتر به این دلیل که فراری فرم و سبک مختص به خود را دارد. شاید حتی ازنظر بعضی‌ها این سبک زشت هم باشد.


من خودم یکی از طرفداران پر و پا قرص این سبک هستم، ازنظر من کالیفرنیا تی زیباترین و خوش‌تیپ‌ترین مدل در مجموعه فعلی فراری است.

فراری اف ۱۲ یک خودروی مسابقه‌ای است که مجوز حضور در جاده‌های عمومی به آن داده شده است، با استایلی مشابه F۱ قدیمی، این خودرو از همان لحظه اولی که پا روی پدال گاز می‌گذارد فریاد می‌کشد.


خودرویی مانند آن هم‌اکنون در بازار نیست، حداقل بین خودروهای زیر یک میلیون دلار چنین چیزی نمی‌توان پیدا کرد. صدایی که موتور این خودرو در دور موتور بالای ۸۰۰۰ دور در دقیقه تولید می‌کند مانند این است که در یک مسابقه فرمول یک کنار پیست نشسته‌اید.

ferrari-f12-berlinetta-107
پشت فرمان این خودرو، مطمئناً در جاده و خیابان قادر نخواهید بود که پتانسیل حداکثری آن را ببینید، پس اگر روزی به اندازه کافی خوش‌شانس بودید که یکی از آن را داخل گاراژ خود داشته باشید، حتماً گاهی اوقات هیولای خود را به پیست ببرید.

ferrari-f12-berlinetta-72
البته پشت فرمان این خودرو داخل پیست باید حواستان کامل جمع باشد، زیرا اگر صبر پای راست شما روی پدال گاز سر بیاید به‌راحتی می‌توانید تایرهای پیرلی روی چرخ‌های عقب را به آتش بکشید!

ferrari-f12-berlinetta-60
در حالت اسپرت وقتی پا از روی پدال گاز برمی‌دارید سروصدای زیادی از داخل موتور به گوش می‌رسد. وقتی از روی فرمان خودرو حالت مسابقه‌ای را فعال می‌کنید سروصداها بسیار خشن‌تر شده و به صورتی آنی خودرو آماده ارائه عملکردی دیوانه‌وار می‌شود.

ferrari-f12-berlinetta-63
پاسخ‌گویی گاز به‌مانند یک تیغ تیز می‌باشد، و این برخلاف تمام خودروهای مسابقه‌ای GT۳ است که تجربه کرده‌ایم.

درست زمانی که فکر می‌کنید تجربه رانندگی با این خودرو بهتر از این نمی‌تواند باشد، تمرکز خود را به گیربکس هفت دنده دو کلاچه اف ۱۲ معطوف می‌کنید و دوباره روز از نو، روزی از نو!

ferrari-f12-berlinetta-9
اگر فکر می‌کردید که گیربکس PDK پورشه به‌عنوان یک بنچ مارک پرفورمنس خود می‌تواند محسوب شود، تکنولوژی فراری در این زمینه سرعت تعویض دنده‌ها را بسیار بیشتر کرده است.

خودروهای جاده‌ای خیلی زیادی در این سطح وجود ندارند که بتوانید از روی فرمان به‌راحتی آب خوردن دنده عوض کنید، ولی اف ۱۲ اینجا هم یکی از بهترین‌هاست، موضوعی که شاید برای یک موتور فوق‌العاده قوی V۱۲ این‌چنین امری اجتناب‌ناپذیر به شمار بیاید.

ferrari-f12-berlinetta-28
بالاخره نوبت فرمان می‌رسد، بسیار سبک و نرم‌تر ازآنچه از یک ابرخودروی فوق‌سریع انتظار دارید، و یک ضریب جعبه‌فرمان واقعاً سریع که برای عادت کردن به آن کمی باید با این خودرو رانندگی کنید.

در ابتدا، کمی سخت شاید به نظر برسد، ولی به‌زودی متوجه خواهید شد که دور میدان‌ها یا هنگام پارک کردن این خودرو به حرکت دست بسیار اندکی روی فرمان نیاز دارید.

اگر خود را پشت فرمان این خودرو داخل پیست یا یک جاده کوهستانی پیدا کنید، بدون شک به ستایش قدرت ترمز فوق‌العاده‌ای که فراری در این خودرو به لطف ترمزهای بزرگ سرامیک کربن و پدال ترمز پیشرفته آن قرار داده خواهید پرداخت.

ما به‌قدری خوش‌شانس نبودیم که در طول چند روز رانندگی با این خودرو با آن داخل پیست برویم، در عوض، در محیط‌های شهری زمان زیادی را با این خودرو گذراندیم که حداقل، کیفیت و راحتی سواری را توانستیم به‌خوبی آزمایش کنیم.

در شهر، ابعاد بزرگ خودرو خیلی به چشم می‌آید، ولی این موضوع با چالاکی خوب این خودرو به یک مشکل حاد تبدیل نمی‌شود. داخل شهری به‌هیچ‌وجه نیازی به استفاده از شیفتر روی فرمان برای تعویض دنده نیست، فقط دکمه اتو را روی کنسول مرکزی زیبا و شیک آن بزنید و از سواری بدون زحمت در داخل خیابان‌های شهری لذت ببرید.

یک سفتی خاصی در سیستم تعلیق سازگارشونده این خودرو در تمامی حالت‌های رانندگی وجود دارد، ولی این موضوع به‌هیچ‌وجه برای سرنشین اذیت کننده نیست و به‌طورکلی خودرو سواری راحتی دارد.

ferrari-f12-berlinetta-70
طراحی کابین اف ۱۲ به معنای واقعی کلمه بی‌نظیر است. استفاده از روکش‌های چرمی، در کنار تزئینات شیک و زیبای آلیاژی و فیبر کربنی جلوه‌ای مسحورکننده را به کابین این خودرو داده است.

ferrari-f12-berlinetta-55
کافی است روی صندلی‌های چرمی اسپرت این خودرو بنشینید، احساس خواهید که گویی این صندلی‌ها به‌طور خاص برای شکل بدن شما طراحی شده‌اند.

ferrari-f12-berlinetta-57
من تقریباً مطمئن هستم که یک سیستم صوتی خیلی خوبی نیز روی این خودرو نصب شده است، ولی خوب چه کسی دوست دارد به چیزی جز صدای زیبای موتور V۱۲ این خودرو هنگام رانندگی گوش کند؟ پس من اعتراف می‌کنم که سیستم صوتی آن را روشن نکردم.

ferrari-f12-berlinetta-49
صندوق عقب خودرو را باز کنید و فضای بار زیادی را مشاهده خواهید کرد که در یک ترکیب دو بخشی طراحی شده است. این فضای بار برای یک مسافرت یک هفته‌ای به اندازه کافی جا دارد.

ferrari-f12-berlinetta-76
ابرخودروهای سریع‌تر و ارزان‌تری در بازار وجود دارند، ولی فراری F۱۲ برلینتا به‌عنوان یک نماد در این سگمنت محسوب می‌شود. ازآنجایی‌که قوانین مربوط به آلایندگی خودروها روزبه‌روز سخت‌گیرانه‌تر می‌شود، احتمال دارد این خودرو آخرین فراری تنفس طبیعی V۱۲ تاریخ باشد.

ferrari-f12-berlinetta-74
درهرصورت، من بسیار خوشحال هستم که شانس رانندگی با این خودرو را به دست آوردم.

ferrari-f12-berlinetta-44
امتیاز کلی: ۹.۵
عملکرد و مصرف سوخت: ۱۰
فضای کابین و راحتی: ۹
تکنولوژی و تجهیزات ارتباطی: ۸
قیمت و آپشن‌ها: ۸
سواری و هندلینگ: ۹

منبع: caradvice

درباره نویسنده

آرش نهندیان فرد، مترجم اخبار دنیای اتومبیل و موتورسیکلت در سایت پدال

مطالب مرتبط

21 دیدگاه

 1. madjid
  سوابق: (11288 دیدگاه) ,

  .
  من غیر از ستایش فراری چیزی در این مقاله ندیدم.
  .
  فراری = الماس دنیای خودروسازی.

  پاسخ
  1. مصطفی
   سوابق: (226 دیدگاه) ,

   به معنی واقعی کلمه فوق العادست از هر جهت.

   پاسخ
 2. KING 918
  سوابق: (217 دیدگاه) ,

  ساخته شدن این مدل فراری خیلی واجب بود چون در بین مدل های 12 سیلندر مدل 599 با عملکرد ضعیفش داشت اسم فراری رو خدشه دار میکرد و اومدن برلینتا یه جور خون تازه در رگ های فراری و عاشقان فراری بود ……..

  پاسخ
 3. مجید
  سوابق: (681 دیدگاه) ,

  من اولین بار که در موردش خوندم به فاصله کمتر از دو هفته بعد جرمی کلارکسن تو تاپ گیر سابق تستش کرد محو صداش شدم و همچنین اصلاحات آیرودینامیکیش(مثل باز و بسته شدن فلاپ ها برای هوارسانی دیسک ترمز) و به نظرم حتی همون مدل پایه عالی بود چه برسه به این مدل با قدرت 770 اسبی و اصلاحات متعدد!!!!!!!!یک کلام : خارق العاده!!!!!!

  پاسخ
 4. 4x
  سوابق: (101 دیدگاه) ,

  اگه این رو داشته باشم قول میدم چیزی نخوام

  پاسخ
 5. Rouzbeh
  سوابق: (171 دیدگاه) ,

  فراری و دیگر هیچ . واقعا ماشین روح داره به نظرم…

  پاسخ
 6. امير علي
  سوابق: (358 دیدگاه) ,

  سواری و هندلینگ ٩ ؟؟؟ اونم فراری ؟؟؟ 100 هم کمشه

  پاسخ
 7. وحید
  سوابق: (15 دیدگاه) ,

  نیمار 24 سالشه فراری داره من 27 سالمه هندا 125
  تازه خداوکیلی اگه من تو الکلاسیکو بودم اون توپو تو شش قدم گل میکردم

  پاسخ
  1. احمد
   سوابق: (110 دیدگاه) ,

   داداش من همون هوندا 125 رو هم ندارم….

   پاسخ
 8. احمد باقری
  سوابق: (4715 دیدگاه) ,

  در نوع خودش شاهکار حساب میشه.

  پاسخ
 9. Amirlp-700
  سوابق: (35 دیدگاه) ,

  حیف به خاطر تولید خودرو های جهان سوم که آلایندگی شون سر به فلک کشیده میشه همچین ماشین های (فراری.لامبورگینى.بنز.بى ام و و…) مجبورن موتور های دوازده سیلندر زیبا و خوش صدای خودشون رو کنار بزارن

  پاسخ
 10. ایمان
  سوابق: (231 دیدگاه) ,

  فراری بهترین وبا ارزشترین خودروهای دنیارو میسازه بدون تردید

  پاسخ
 11. Saied
  سوابق: (1265 دیدگاه) ,

  واقعا لازم بود بیاد و کل خیلی هارو بخوابونه. البته به این نتیجه رسیدن مشتری هایه فراری به شتاب و سرعتش زیاد هم توجه ندارن . اونا واقعا عاشق فراری هستن. و همه جورشو قبول دارن.

  پاسخ
 12. AMG///
  سوابق: (218 دیدگاه) ,

  خدا وکیلی قیافه بر لینتا رو مقایسه کنید با بنز اس ال اس .هر دو موتور جلو با کاپوتای خیلی کشیده ولی این کجا و آن کجا !!! کاش به جای اون اس ال اس هایی که اومد ایران برلینتا می اومد ، حداقل زیارتش میکردیم .

  پاسخ
 13. GOD BLESS AMERICA
  سوابق: (758 دیدگاه) ,

  چندی پیش پدال کلیپی آپ کرد که در اون صدای اگزوز اف 12 برلینتا با صدای اگزوز لامبورگینی گالاردو مقایسه شده بود .
  صدای اگزوز لامبورگینی گالاردو با موتور 5.2لیتری و حدود 280 اسب بخار قدرت کمتر به مراتب بهتر از فراری مجهز به موتور 6.3لیتری بود.

  پاسخ
 14. TRX
  سوابق: (283 دیدگاه) ,

  زیبا ترین اثر هنری جاده ای!!!
  فراری ماشینی زیبا تر از این تا حالا نساخته . این فرا تر از یه ماشینه !

  پاسخ
 15. یاس ی
  سوابق: (730 دیدگاه) ,

  آخر همه ماشینهای دنیاست.
  کلارکسون گفت کاشکی یکم قدرتش کمتر بود!!!!!! یعنی حساب کنید که چه اعجوبه ای هستش که کلارکسون جلوش کم آورده بود. آخر زیبایی وصلابته.
  ختم کلام دنیای ماشینه.

  پاسخ
 16. میلاد
  سوابق: (2 دیدگاه) ,

  برا من که یه لامبو فنِ متعصبم ( هرچند دستمونم بهش نمیرسه تا آخر عمرمون) تنها فراری دوست داشتنیه F12 – شاهکاریه برا خودش و مهمترین نکته ش هم موتورشه – تنفس طبیعی بدون توربو البته در مقایسه با اونتادور یه سرو گردن پایین تره – ابهت و کاراکتر اونتادور بی نظیره

  پاسخ
  1. ferrari
   سوابق: (1428 دیدگاه) ,

   از همه نظر از اونتادور بهتره

   پاسخ
   1. Alireza.GT86
    سوابق: (236 دیدگاه) ,

    قبول ندارم ، شما اگه از این ماشین خوشت میاد بگو دوستش دارم ، مقایسه این ماشین و اونتادور مثل مقایسه تویوتا GT86 و جنسیس کوپه ست ، البته نه در جزئیات ولی به هر حال اشتباهه

    پاسخ
 17. Alireza.GT86
  سوابق: (236 دیدگاه) ,

  از ته دل عاشق این ماشینم ? نمیدونم شاید از اونتادور هم بیشتر دوستش دارم ، نمیدونم ، شاید ، ولی خیلی دوستش دارم ، عاشقشم ✌

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.