ولو XC90 مدل 2016، برقی از آسمان اسکاندیناوی
ولو XC90 مدل 2016، برقی از آسمان اسکاندیناوی

ولو XC90 مدل 2016، برقی از آسمان اسکاندیناوی

ولو از پیشگامان بزرگ خودروسازی در دنیای امروز است و دستکم، سوابقی نود ساله را در کارنامه کاری خود به ثبت رسانده، سوابقی بس پربار که در جای‌جای آن نشان از عزمی درست جهت نیل به تکنیکی برتر دیده می‌شود. در تمامی این نه دهه، این برند شهیر سوئدی، اصول مهندسی را با وسواس و دقتی درخور توجه مراعات نموده و دوام و استحکام محصولاتش همواره زبانزد عام و خاص بوده است. ولو یکی از مبدعان بلندمرتبه دنیای خودروست و اگر در برهه‌ای از تاریخ تااندازه‌ای ناکام مانده بیشتر به عوامل اقتصادی بازار مرتبط بوده تا عوامل فنی. امروزه دنیای رقابت بسی بی‌رحم است و به کمتر برندی مجال جولان‌دهی می‌دهد، حتی اگر آن برند پهلوانی چون ولو باشد!

2016 Volvo XC90 T6
2016 Volvo XC90 T6

در ایران، بیشتر نام ولو را با کامیون‌های آن می‌شناسند و خودروهای سواری آن به‌ندرت در جاده‌ها دیده‌شده و یا اصلاً دیده نمی‌شوند! اما حال به نظر می‌آید که ولو قصد دارد گام‌های محکم‌تری را در این بازار برداشته و تااندازه‌ای بخت خود را در این عرصه بیازماید. از همین روست که بهترین محصول خود، یعنی XC90 را راهی دیارمان نموده است.

2016 Volvo XC90 T6
2016 Volvo XC90 T6

ولو XC90، یک شاسی‌بلند کلان سایز سوئدی است که از بدو تولد تاکنون، تنها در دو نسل پیاپی عرضه‌شده است. نخستین نسل از آن، در سال‌های 2003 الی 2014 میلادی در مدار تولید بود، درحالی‌که نسل دوم و یا فعلی‌اش از اواخر سال 2014 میلادی، به‌عنوان مدل 2015 راهی بازارهای جهانی شد. طراحی بدنه آن توسط شخصی به نام توماس اینجنلیس (THOMAS INGENLATH) صورت پذیرفت. این طراح 52 ساله زاده آلمان، پیش‌تر در شرکت فولکس‌واگن و اقمار آن من‌جمله آئودی و اشکودا مشغول به کار بود. طراحی داخلی ولو XC90 نیز توسط روبین پیج (ROBIN PAGE) بریتانیایی انجام شد، نامبرده هم پیش‌ازاین، در کمپانی لوکس ساز بنتلی بریتانیا مشغول به فعالیت بود و طراحی کابین خودروهای این شرکت زیر نظر وی صورت می‌گرفت.

2016 Volvo XC90 T6
2016 Volvo XC90 T6

ولو XC90 بر مبنای پلت‌فرم جدید این شرکت تکوین و توسعه یافته است. این پلت‌فرم به‌اختصار SPA نام دارد که مخفف عبارت SCALABLE PRODUCT ARCHITECTUR می‌باشد که معنای فارسی آن «ساختار تولید مقیاس‌پذیر» است. این پلت‌فرم، از ساختاری قوی‌تر، سبک‌تر و در عین حال ایمن‌تر و کاراتری نسبت به نسخه‌های پیشین خود برخوردار است. ازلحاظ ابعادی نیز، نسخه جدید XC90 نسبت به سلف خود، بلندتر، عریض‌تر و کوتاه‌تر شده است.

2016 Volvo XC90 T8
2016 Volvo XC90 T8

نسل نوین XC90، با پیشرانه‌های متفاوت بنزینی، دیزلی و هیبریدی عرضه می‌شود، اما نکته جالبی که در تمامی آن‌ها مشترک آن است مربوط به میزان حجم آنهاست، تمامی این پیشرانه‌های جورواجور تنها 2 لیتر حجم دارند! پیشرانه‌های بنزینی این خودرو با کد T6 و T5 عرضه می‌شوند. در این میان، نسخه T6 به سامانه توئین شارژ (توربو شارژ و سوپرشارژ) مجهز است و از توانی معادل 320 اسب بخار برخوردار است، درحالی‌که نسخه T5 تنها از سیستم توربوشارژر بهره برده و توان خروجی آن معادل 240 اسب بخار است. از سوی دیگر، پیشرانه‌های دیزلی این خودرو نیز با کدهای D4 و D5 عرضه می‌شوند. خروجی توان نسخه D4 که از سیستم توربوشارژر بهره می‌برد معادل 190 اسب بخار است. در عوض، نسخه D5 که از سامانه توئین توربو مدد می‌گیرد، از توانی معادل 225 اسب بخار برخوردار است. ولو XC90 در یک نسخه هیبریدی نیز عرضه می‌شود، این نسخه با کد معرف آن T8 شناسایی می‌شود. پیشرانه مذکور، از ترکیب یک پیشرانه بنزینی مجهز به سامانه سوپرشارژ و یک پیشرانه الکتریکی خلق شده و خروجی توان آن معادل 408 اسب بخار است.

2016 Volvo XC90
2016 Volvo XC90

نسل جدید ولو XC90، از همان بدو ورود خود، مورد توجه رسانه‌های گروهی و مشاهیر و ثروتمندان عالم قرار گرفت و جوایز متعددی را هم درو نمود. از مهم‌ترین مشتریان این خودرو می‌توان به “کارل گوستاو” پادشاه سوئد اشاره داشت که نخستین خریدار این خودرو بود. به‌غیراز شخص پادشاه، افراد معروف دیگری هم از مشتریان آن بودند که ازجمله می‌توان به زلاتان، فوتبالیست معروف سوئدی اشاره نمود، این شخص دهمین خریدار این مدل بود. ایزابل اولسون، طراح سایت گوگل هم از دیگر مشتریان به نام این خودروست و نیز افراد دیگری که ذکر نام تمامی آن‌ها از حوصله این مطلب خارج است. از طرف دیگر، ولو XC90 از طرف مجله موتورترند آمریکا هم به‌عنوان خودروی SUV سال 2016 برگزیده شد و در نمایشگاه بزرگ خودرو در دیترویت آمریکا نیز توانست عنوان خودروی سال آمریکای شمالی را در بخش خودروهای تراک و SUV از آن خود نماید. البته پیش‌تر و در سال 2015 میلادی، ولو XC90 به‌عنوان بهترین خودروی SUV بازار استرالیا گزینش شده بود.

2016 Volvo XC90 T8
2016 Volvo XC90 T8

در حال حاضر، نسل جدید XC90 فقط در کشور سوئد تولید می‌شود. محل کارخانه آن نیز در حومه تورسلاندا ((TORSLANDA از توابع شهر گوتنبرگ، واقع شده است.
چندی پیش سایت «YALLAHMOTOR» نسخه جدید این خودرو با پیشرانه بنزینی توئین توربو (T6) را مورد تست و بررسی خود قرار داد که در اینجا برگردان متن آن را تقدیمتان می‌کنم.


مقدمه
ولو همواره یک گزینه عجیب جهت انتخاب در این منطقه (خاورمیانه) بوده است. این امر بدان خاطر است که ولو هرگز به‌عنوان نشانی دوست‌داشتنی و یا پریمیوم مطرح نبوده و سازندگان این خودرو نیز برای خلق و آفرینش خط‌مشی جدیدی در خاورمیانه سردرگم بوده‌اند. با این وجود، از برکت وجود مالکین جدید آن یعنی جیلی، بخاری از ولو متصاعد شد که در این میان،XC90 نخستین مخلوق جدیدش بود.

2016 Volvo XC90 T6 AWD Inscription
2016 Volvo XC90 T6 AWD Inscription

نمای خارجی
زمانی که این خودرو برای نخستین بار، جلوی دوربین رسانه‌های گروهی ظاهر شد، یک برنده بود. ولو پس از دهه‌ها تغییرات حداقلی در ناوگان خود، سرانجام عملی غیرقابل‌تصور را با طرحی کاملاً انقلابی صورت داد و به هر شخصی، حسی از یک طرح آینده‌نگرانه را القاء نمود. به‌عنوان یک روزنامه‌نگار خودرویی، من هوادار و خاطرخواه آن شدم. این طرحی لطیف و زیرکانه است و نه یک طرح قدیمی و دمده و کاملاً هم متفاوت از دیگر رقباست و به همین سبب است که من عاشق آن هستم. چراغ‌های جلو شبیه حرف T بوده و یک جلوپنجره بزرگ در آن تعبیه شده است. روی هم رفته، طراحی XC90 عالی و درخشان است.


کابین و ایمنی
داخل کابین این خودرو، دلشادکننده و لذت‌بخش است. طراحی آن مینیممی و نسبت به دیگر رقبا، از ساختار مرتب و شسته‌رفته‌ای برخوردار است. از داخل، شبیه به یک سفینه فضایی به نظر می‌آید و هر چیزی در آن به‌وسیله یک صفحه لمسی شبیه به IPOD کنترل می‌شود، صفحه‌ای که در میانه کنسول آن جای گرفته است. به‌غیراز این، مواد و متریال نرمی هم در جای‌جای کابین به کار رفته است، متریالی که با چرم و فلز بر روی آن‌ها کار شده است. گرچه فضای داخل برای نشستن هفت نفر کفایت می‌کند، ولی کودکان بهتر است که در ردیف سوم آن جای گیرند.

2016 Volvo XC90 T6 AWD Inscription
2016 Volvo XC90 T6 AWD Inscription

چنانچه شما یک کاربر تلفن هوشمند باشید، استفاده از صفحه لمسی آن برایتان سهل و آسان خواهد بود. خودروی مورد تست از تریم “INSCRIPTION” بهره می‌برد و مملو از تجهیزات رفاهی من‌جمله سیستم صوتی با 19 عدد بلندگو، سیستم روشنایی در آستانه درب‌های خودرو، سیستم نمایش بالاسری (HEAD UP DISPLAY)، تهویه مطبوع چهار ناحیه‌ای و… بود. ازلحاظ ایمنی، ولو سلطان وسایل نقلیه ایمن است و البته مدل XC90 هم چیزی جز این نیست. شما در این مدل، اقلام ایمنی همچون ترمزهای خودکار، سیستم کمکی هوشیاری راننده، سامانه‌های BSD/RTCA/LDW و سامانه ردیابی نشان‌های جاده‌ای و تعداد زیادی کیسه هوا و نیز کروز کنترل تطبیقی را، می‌یابید.


رانندگی
ولو پیشرانه‌های قدیمی خود را رها نموده و راه‌حل این مسئله را در بهره‌گیری از یک نسخه 2 لیتری کوچک پیدا نموده است. پیشرانه این خودرو به یک سامانه سوپرشارژ کوپل شده است که توانی متحیرکننده‌ای معادل 320 اسب بخار و گشتاوری برابر با 400 نیوتن‌متر را تولید می‌کند. با اضافه نمودن یک گیربکس فوق‌العاده نرم 8 سرعته و نیز سیستم تمام چرخ متحرک (AWD)، این خودرو می‌تواند شتاب صفر تا صد را در زمانی کمتر از 7.5 ثانیه تجربه کند. البته این امر بدان معنا نیست که ولو XC90 خودرویی لذت‌بخش جهت رانندگی است و من شخصاً پیشرانه بزرگتری را برای کسب نیروی اضافی ترجیح می‌دهم؛ اما این خودرو، سیستم فنربندی فوق‌العاده نرمی دارد و همین امر موجب می‌شود که کاملاً نواقص و مسائل دیگر را به باد فراموشی بسپارید. روی هم رفته، خیلی خوب بر روی این خودرو کار شده است.

2016 Volvo XC90 T6

2016 Volvo XC90 T6
داوری
ولو XC90 به منظور ترابری درون‌شهری تکوین یافته است و این کار را هم به بهترین نحو ممکن انجام می‌دهد.


مشخصات فنی (پیشرانه T6 – سفارش ایران)
شناسه موتور: B4204T27
نوع موتور: توربو شارژ و سوپرشارژ (TWINCHARGE)
تعداد سیلندر: 4 عدد
حجم موتور: 1969 سی‌سی
توان: 320 اسب بخار در 5700 دور در دقیقه
گشتاور: 400 نیوتن‌متر در 2200 – 4500 دور در دقیقه
شتاب صفر تا صد: 6.5 ثانیه
حداکثر سرعت: 240 کیلومتر بر ساعت (در برخی منابع 230 کیلومتر ذکر شد)
مصرف سوخت ترکیبی: 7.7 لیتر در هر یک‌صد کیلومتر مسافت
سیستم فنربندی جلو: جناغی دوبل (DOUBLE WISHBONE)
سیستم فنربندی عقب: اتصال چندگانه (MULTI LINK)
نوع کالیپرهای ترمز جلو و عقب: دیسکی خنک شونده
استاندارد آلایندگی: یورو 6
نوع گیربکس: 8 سرعته GEARTRONIC ساخت AISIN
نوع محور: چهارچرخ محرک (AWD)


ابعاد
طول/عرض/ارتفاع: 4950/1775/2008 میلی‌متر
فاصله بین دو محور جلو و عقب: 2984 میلی‌متر
وزن خالص: 2125 کیلوگرم (نسخه T6)
گنجایش صندوق بار: 1868 لیتر
ظرفیت باک بنزین: 71 لیتر
شعاع گردش خودرو: 11.9 متر


ایمنی
این خودرو در موسسه بیمه ایمنی بزرگراه‌های آمریکا (IIHS) تحت آزمون‌های متعددی قرار گرفت و در تمامی بخش‌ها اعم از استحکام سقف، برخورد از نیمه جلو (هم‌پوشانی کامل)، برخورد از بغل (بخش کناری خودرو) و نیز حفاظت از سر و صندلی‌ها و نیز، تست بسیار دشوار همپوشانی کوتاه یا SMALL OVERLAP، بالاترین امتیاز و یا همان خوب (GOOD) را از آن خود نمود (رتبه ایمنی: TOP SAFETY PICK+).
5 ستاره ایمنی از موسسه EURONCAP اروپا (با نرخ ایمنی 97 درصد برای سرنشینان بزرگسال)
8 عدد کیسه هوای ایمنی (راننده، سرنشین جلو، جانبی و پرده‌ای)
سیستم ضد بلوکه ترمز (ABS) – چهار کاناله
سیستم کمکی ترمز (EBA)
سیستم توزیع الکترونیکی نیروی ترمز (EBD)
سیستم کنترل کشش و پایداری دینامیکی (DSTC)
سیستم محافظتی ضربه‌های جانبی (SIPS)
سیستم حفاظت صندلی در تصادفات (WHIPS)
سیستم حفاظت داخل کابین (REDUCED GUARD)
سیستم هشدار و ترمز اتوماتیک (CITY SAFETY)
سیستم هشدار خواب‌آلودگی راننده و انحراف از مسیر (DRIVE ALERT)
سیستم هشدار موانع با قابلیت تنظیم فاصله (COLLISION WARNING)
سیستم حفاظت داخل کابین در زمان واژگونی (ROPS)
چراغ‌های هوشمند کمکی (LIGHT ASSISTANT)
ترمزدستی الکترونیکی
بغل‌گیرهای هوشمند صندلی‌های جلو
نشانگر وضعیت درب‌ها از روی ریموت
سیستم ISOFIX برای صندلی کودک
رادار نقاط کور در زمان رانندگی (BLIND SPOT) – فقط در تیپ R-DESIGN و INSCRIPTION عرضه می‌شود.
سیستم هشداردهنده رانندگی بین خطوط با آلارم (LDW) – فقط در تیپ R-DESIGN و INSCRIPTION عرضه می‌شود.
سیستم کنترل سرعت در سراشیبی (HDC) – فقط در تیپ R-DESIGN و INSCRIPTION عرضه می‌شود.
سیستم تشخیص عابران پیاده و دوچرخه‌سواران – فقط در تیپ INSCRIPTION عرضه می‌شود.
سیستم تشخیص گاردریل های جاده و تنظیم خودکار فرمان – فقط در تیپ INSCRIPTION عرضه می‌شود.
سیستم کمکی حرکت مجدد در سربالایی‌های تند – فقط در تیپ INSCRIPTION عرضه می‌شود.
سیستم پارک خودکار دوبل – فقط در تیپ INSCRIPTION عرضه می‌شود.
توضیح: تمامی تجهیزات ایمنی که در سطور بالا ذکر شد مطابق داده‌هایی است که در فایل PDF این خودرو و توسط نماینده ایرانی این خودرو درج شده است. این داده‌ها هم مربوط به تیپ‌های گوناگون ولو XC90 در ایران است.


تجهیزات رفاهی (تیپ INSCRIPTION یا فول سفارش ایران)
در حال حاضر، این خودرو ازلحاظ تجهیزات ایمنی و رفاهی در سه تیپ متفاوت من‌جمله MOMENTUM و R – DESIGN و نیز INSCRIPTION در ایران عرضه می‌شود که در سطور ذیل تنها تجهیزات مربوط به تیپ INSCRIPTION درج شده است.
سیستم هوشمند ورود بدون کلید با حافظه + سیستم استارت هوشمند
صفحه‌نمایش لمسی به سایز 12.3 اینچ مجهز به سیستم APPLE CAR PLAY
کروز کنترل تطبیقی و سوئیچ آن بر روی فرمان (ADAPTIVE CRUSE CONTROL)
سقف پانوراما ثابت (SUNROOF&MOONROOF)
دوربین دید عقب در دو حالت
صندلی برقی 12 حالته راننده با سه حافظه
تنظیم اتوماتیک شعاع نور چراغ‌های جلو (AHBS)
صندلی برقی سرنشین جلو + پشت‌سری‌های برقی
گرم‌کن صندلی‌های جلو
چراغ‌های نمایشگر جانبی (CORNERING LIGHT)
آینه‌های جانبی هوشمند با تنظیمات اتوماتیک به همراه گرم‌کن
صندلی طبی
قابلیت رانندگی در حالت‌های مختلف (ECO،SPORT و…)
سیستم تشخیص تابلوهای راهنمایی و رانندگی (RSI)
سیستم NAVIGATION نقشه‌های اینترنتی
درب صندوق عقب برقی
تهویه مطبوع هوشمند چهار ناحیه‌ای با قابلیت تصفیه اتوماتیک هوا
بخار زدایی اتوماتیک شیشه‌های عقب برحسب دما
صندلی کودک عقب
چراغ‌های جلو با امکان تنظیم ارتفاع
سیستم نمایشگر فشار باد لاستیک (TPMS)
شیشه‌شور چراغ‌های جلو
قابلیت چرخش چراغ‌های جلو در هنگام پیچیدن (ABL)
سنسور دنده‌عقب به همراه نمایشگر + سنسور جلو به همراه نمایشگر
سیستم صوتی از برند SENSUS با ده عدد بلندگو + ساب ووفر + آمپلی‌فایر با قدرت خروجی 330 وات
چراغ راهنما با قابلیت روشنایی سه‌گانه و دائم (TRIPLE INDUCTOR)
چراغ‌های جلو از جنس زنون + چراغ‌های LED روشنایی در روز
سنسور باران + سنسور نور
صندلی‌ها با پوشش چرم طبیعی + فرمان و دسته‌دنده از جنس چرم
پشت آمپر دیجیتالی با قابلیت تنظیم نور
سنسور رطوبت‌سنج
پدال‌های اسپرت آلومینیمی
آینه‌های داخلی از جنس الکتروکرومیک
اندازه‌گیری درجه حرارت بیرون
ریل سقفی
کنترل سیستم صوتی بر روی فرمان + MP3 و پورت USB و IPOD و اتصالات بلوتوث و هندزفری
اسپویلرهای جلو
ریموت چرمی
و…
آپشن های سفارشی در ایران: سیستم صوتی حرفه‌ای BOWERS WILKINS با 19 عدد بلندگو+ ساب ووفر و خروجی 1400 وات – کمک‌فنرهای بادی تنظیم شونده در حین حرکت – سیستم هدآپ دیسپلی حرفه‌ای – دوربین 360 درجه

2016 Volvo XC90 01
قیمت
در ایران: 500 میلیون تومان (تیپ INSCRIPTION) و 475 میلیون تومان (تیپ R-DESIGN) و 450 میلیون تومان (تیپ MOMENTUM)
در امارات: 249,900 درهم
در آمریکا: 55,400 دلار (نسخه T6 – تیپ INSCRIPTION)
مکان ساخت: سوئد


منابع:
YALLAHMOTOR.COM
VOLVO.COM
WIKIPEDIA.ORG
و…

نوشته: سام کاویانی


[دانلود ویدئو]

درباره نویسنده

کارشناس مکانیک، مترجم و نویسنده مطالب خودرویی

51 دیدگاه

 1. Das Beste Oder Nichts
  سوابق: (219 دیدگاه) ,

  خجالت اوره. برندی که به ایمنی در تمام دنیا زبانزده چرا قیمت محصولش باید از پنجاه هزار دلار بشه نیم میلیارد تومن؟ چرا حق ما نیست که خودرویی سوار بشیم که جونمون حفظ بشه؟چرا تو هر تصادفی کشته یا معلول برای خانواده ها میمونه؟ چرا جون من و شما ارزش نداره؟ من نمیدونم و نمیفهمم چطور مسئولین صحنه های دلخراش بعضی تصادفات رو میبینن و دلشون به حال این ملت نمیسوزه و باز هم اجازه میدن یک عده این مردم رو سرکیسه کنن. قیمت عادلانه ی این ماشین 200 میلیون تومنه نه دو و نیم برابرش

  پاسخ
  1. mohsen
   سوابق: (1031 دیدگاه) ,

   خوب داداش پراید نقش موثری داره تو کنترل جمعیت کی میاد ولوو بکاره جاش
   خخخخخخ
   راستی گیرم 200 میلیون باز کسی که ماشین معمولی داره میتونه اینو بخره؟

   پاسخ
   1. rezazadeh
    سوابق: (111 دیدگاه) ,

    محسن خان داستان فقط مال این ماشین نیست.
    درسته که با قیمت 200 تومنی باز هم من و شما و خیلیهای دیگه نمیتونن بخرن.
    خب این ماشین از پایه قیمت جهانیش بالاست.
    ولی شما مثلا خودروهای معمولی تویوتا هیوندای مزدا و……هم از این داستان پیروی میگنن که همین هودروها را توی ایران میدن 200 میلیون تومن در صورتی که قیمت جهانیش در حد 70 تا 80 تومنه.
    دیگه همه میدونیم که خودروهای خوب و دارای استانداردهای روز دنیا قیمت پایشون 20 تا 24 هزار دلاره مثل مزدای سی ایکس 5 یا فارستر یا سانتافه یا کمری و……..
    اینجا هر خودرویی را حداقل سه برار قیمت جهانیش میکنن توی پاچه مردم.
    حالا کدوم مردم؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    همون مردمی که انقلاب کردن همون مردمی که 8 سال از مملکتشون با چنگ و دندون محافظت کردن همون مردمی که با صبر و شکیبایی تحریم ها را تحمل میکنن و کردن.
    حالا این مردم لیاقتشون پرایده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    شایدم نه تیبا این زیبای ایرانی هستش.

    پاسخ
  2. حسين
   سوابق: (125 دیدگاه) ,

   دلیلش مشخصه ، چون این ماشین برای همون مسئولین و خانواده هاشون وارد میشه و نه برای من و شما ، ماها باید سوار چینی های بدرد نخور و محصولات ایران لنگن بشیم

   پاسخ
  3. علي
   سوابق: (922 دیدگاه) ,

   نون بربری که تا همین ٢ سال پیش بود ١۵٠ تومان که الان شده ١۵٠٠ تومان رو نمیبینی که خیلیها بهش محتاجا اونوقت ماشینی که به اندازه نون شب واجب نیست رو کردی تو بوق .

   پاسخ
  4. ایرانی
   سوابق: (329 دیدگاه) ,

   این قیمت برای تمام ماشینهای وارداتی نا عادلانه است…!!!

   مثلا toyota landcrus کجاش میرزه اون قیمت…؟!!!!!!!!

   bmw x5 …..و…… چطور ؟!!!!!

   این ماشین هم مثل بقیه لوکسهای بازار و بلکه ارزان تر هم به نصبت ارزشش قیمت گذاری شده!!!

   با توجه به این بازار نا عادلانه… قیمت ولوو ها نسبت به ارزش ماشین… خیلی هم خوب هستن…(با توجه به این بازار نامرد …پست و پولدار پرست افاده ای)
   اگه لابیها و دلالها بذارن…!!!

   اینجا ایرانه… دلال جماعت با ماشین و سودی که براش داره بیشتر حال میکنه…تا با ارزش ماشین… این ماشین تو آلمان اول شد… بالاتر از x5 و….. !!!
   وقتی بعضی همینجور یهویی پولدار میشن و بعضی فقیر… خلاصه بگم… سلیقه ها هم خود به خود عوض میشه….!!!

   پاسخ
 2. ارش
  سوابق: (72 دیدگاه) ,

  با این دلار این روزا میشه تقریبا ۲۰۰ میلیون تومان.چرا ۵۰۰ میلیون تومان !!اخه این پولا کجا میره ؟کجای این مملکت خرج میشه؟کجای این مملکت رو با این تعرفه های ناعادلانه اباد میکنن؟خدا رسواشون کنه ایشالله

  پاسخ
  1. tv
   سوابق: (207 دیدگاه) ,

   متاسفم که اینو میگم ولی اقتصاد تو همه جای دنیا چون برپایه ی دلار ه… و هیچ وقت دلار و سیاست هاش بر پایه ی حفظ حقوق فقرا نبوده و همیشه این قدرت در اختیار 3 درصد بالای جامعه بوده( تو هر جای این کره ی خاکی باشی، نم.نه ی بارزش پرداخت 50 درصد مالیات بخاطر داشتن شغل کارمندی -خصوصی یا دولتی-در آمریکا) … کشور ما هم اقتصادش بر پایه ی دلار های نفتیه و حفظ حقوق اقلیت 3 درصدی … پس یا باید سعی کرد جزئی از اون سه درصد بود و لذت برد ( بنز وبی ام دابلیو و لامبورگینی سوار شد ) یا به همین زندگی بخور و نمیر خو گرفت …

   پاسخ
   1. Archi KHAN
    سوابق: (1759 دیدگاه) ,

    دوست عزیز چگونه سعی کنیم که جزئی از اون سه درصد باشیم !
    شما راهش را بلدی ؟!

    پاسخ
    1. tv
     سوابق: (207 دیدگاه) ,

     خودمم دنبال راهشم ، ولی هنوز پیدا نکردم

    2. امیر
     سوابق: (192 دیدگاه) ,

     از این بازیگره مشورت بگیر.بازیگر فیلم اوای باران اا راهشو بگو بت یاد بده .(: .در کمتر از ۳ثانیه قله های ترقی رو طی کن

    3. Archi KHAN
     سوابق: (1759 دیدگاه) ,

     چطور امیرجان
     تست اش کردی ؟! جواب گرفتی یا نه ؟!

     البته به این هم توجه داشته باش ، که قله های ترقی از دید افراد مختلف ، متفاوته دوست عزیز …

   2. مهران
    سوابق: (191 دیدگاه) ,

    کی به شما این خبر رو رسونده که کارمندان آمریکا 50 درصد مالیات میدن؟ یه سرچ کن بعدا ازین اطلاعاتا بده

    پاسخ
    1. tv
     سوابق: (207 دیدگاه) ,

     مهران جان چرا بدون اطلاع دیگرانو محکوم میکنی این لینک مالیات بردرامد و مالیات ایالتی آمریکا ست که با هم جمع میشن و حتی در بعضی از موارد بیشتر از 50% میشه ( نهایتش باید بشه 52.5%)
     این در حالیه که براحتی دست سرمایه دار ها برای فرار مالیاتی بازه
     تحت این عناوین تو لینک ذکر شده

     Federal income tax rates for individuals
     Effective income tax rates
     https://en.wikipedia.org/wiki/Income_tax_in_the_United_States
     پاراگراف اول این لینک
     https://en.wikipedia.org/wiki/Taxation_in_the_United_States
     اینم لینک مستقیم دولتیش
     https://www.law.cornell.edu/wex/income_tax
     واقعا از دست شماهایی که علامه ی دهر هستید و فقط سعی دارید با سیاه کردن دیگران خودتونو خوب جلوه بدید خسته شدم … به خدا سخت نیست چند دقیقه وقت بذاری همه چیز مفتی تو نت هست

    2. Das Beste Oder Nichts
     سوابق: (219 دیدگاه) ,

     درامد یک معلم در انگلستان با مالیات میشه سالی 300000 پوند. یعنی پول یکی از اینا. تو ایران معلمی سالی نیم میلیارد درامد دارد ایا؟؟؟؟

  2. Ramin
   سوابق: (7 دیدگاه) ,

   خدا سرنوشت هیچ ملتی رو تا خودشون نخوان عوض نمیکه این مهمترین قانون هر اجتماعی هست…

   پاسخ
 3. شروین
  سوابق: (10 دیدگاه) ,

  من حساب کردم؛
  اگر عوارض و گمرکات(!) رو به قیمت ماشین اضافه کنیم،
  هر دلار 9000 تومن درمیاد …
  من دیگه حرفی ندارم

  پاسخ
 4. احسان(احسان سابق)
  سوابق: (2470 دیدگاه) ,

  ماشین بشدت قابل احترامیه اما قیمت نجومی و غیر قابل تحملی تو ایران داره.خیلی دوست داشتنیه ولی نیم میلیارد تومن؟!.چرا بعضی از مردم ما به این اندازه بی فرهنگ و مضخرف شدن که با وقاحت تمام از هر راهی به دنیال سود و منافع شخصی هستن و برای رسیدن به این خواسته ها با وقاحت تمام اخلاقیات رو زیرپا میزان که نمونه بارز اینکار وجود دلال بازی در بازار خودرو هست.اما این فقط بخش کوچکی از دزدی و از بین رفتن انسانیت در ذات بعضی از مردم این سرزمینه که زمانی بسیار باشکوه بوده اما حالا تبدیل به امانتگاهی برای لاشخوران بشدت دنیاپرست و دورو و فریبکار شده

  پاسخ
 5. Cadillac
  سوابق: (54 دیدگاه) ,

  صندلی این در دوازده جهت تنظیم میشود.خیلی خوب است.
  همچنین لطفا بگید که صندلی های کادیلاک اسکالد و جیپ گرند کروک در چند جهت تنظیم میشود؟ لطفا بگید

  پاسخ
  1. Hitler
   سوابق: (478 دیدگاه) ,

   هر چند جهت که دلتان خواستعه کردعه نوماید.

   پاسخ
 6. tv
  سوابق: (207 دیدگاه) ,

  یکی از سختترین طراحی ها موتور اینه که سوپر شارژ رو با توربو هماهنگ بکنی … چون دو جبهه هوای پرفشار وارد موتور میشه تلاطم شدیدی تو اینتک ایجاد میشه و عملکرد موتور رو به شدت کاهش میده … حالا باید یک رزوناتور براش طراحی کرد که این اشفتگی رو از بین ببره … این یعنی مهندسی از نوع عالیش

  پاسخ
 7. امير علي
  سوابق: (311 دیدگاه) ,

  من خیلی از طراحی جلو و بغل و داخلش خوشم میاد اما از پشت زیاد جالب نیست همه ی ولوو ها همینه ولی از نزدیک حرف نداره تا وقتی که پشتش و ندیدی ولی در کل ماشین خوبیه

  پاسخ
 8. کادیلاک
  سوابق: (54 دیدگاه) ,

  آیا کسی میتونه بگه که صندلی های جیپ گرند کروک و کادیلاک اسکالد.در چند جهت تنظیم میشود

  پاسخ
 9. امیر.عارف
  سوابق: (459 دیدگاه) ,

  خیلی جالبه 55400تو آمریکا ولی تو ایران500 م یعنی تقریبا 300 م عوارض و سود و …..

  پاسخ
 10. احمد باقری
  سوابق: (4715 دیدگاه) ,

  خیلی در بحث ایمنی و استحکام، عالی کار کرده.

  پاسخ
 11. حسین
  سوابق: (31 دیدگاه) ,

  من حتی اگه این ماشینو زیر پای بقیه هم ببینم خوشحال میشم چون واقعا هر بار که میبینمش حس بسیار خوبی بهم میده…

  پاسخ
 12. حسین
  سوابق: (31 دیدگاه) ,

  فقط یه چیزی بد اعصابمو خورد میکنه..این ماشین قیمت فروشش واسه ولوو با احتساب سود 200میلیونه حالا اینو تو ایران باید بخریش 500میلیون!!یعنی اینا بدون هیچ دردسری بدون هیچ علم و دانشی تو عرصه خودروسازی چندین برابر خود شرکت ولوو سود میکنن!!!!!آیا این عدالته؟ خداااااااا

  پاسخ
  1. محمدرضا
   سوابق: (2 دیدگاه) ,

   دقیقا ؛ بیشترین ضرر به کمپانى ولوو میرسه

   پاسخ
 13. ASTON
  سوابق: (181 دیدگاه) ,

  جالب ترین قسمت قضیه میدونید چیه؟

  شرکت ولو از تحقیق و توسعه و استفاده ار برند و حق اختراع و کارگر و فلان و فلان + شرکت جیلی همگی چند سال زحمت کشیدن تلاش کردن تحقیق کردن بازاریابی و کوفت و زهر مار کردن پدر صاحابشون در اومده تا ماشین رو به پول ما بفروشن کمتر از 200 میلیون تومن
  اما یه عده نشستن تو ایران با زد و بند دارن واسه تلاش نکرده بالای 300 میلیون سود خالص گیرشون میاد اعم از دولت و واردکننده
  یعنی اینها احساس مالکیتی که به این مردم و سرزمین دارن هیچ کس تا به حال نداشته
  به قول بهروز وثوقی تو فیلم سوته دلان : چقدر دشمن داری خدا دوستهای تو هم که ما هستیم یه مشت فقیر …
  خدایا خودت حقتو از اینها بگیر ما حقمون رو نخواستیم
  ما چقدر ساده هستیم وقتی میشه اینجوری تو ایران از شرکتی که 80 سال قدمت داره بیشتر سود آوری داشت چرا باید تو این کشور بفکر تولید یه ماشین با کیفیت شد که آیا بشه و آیا نشه
  توقع ما زیاده

  پاسخ
  1. Reza
   سوابق: (19 دیدگاه) ,

   خداوند سرنوشت هیچ قومی را عوض نمیکند مگر خودشان سرنوشتشان را عوض کنند

   پاسخ
 14. بهنام طیبی
  سوابق: (4511 دیدگاه) ,

  حجم موتور 2 لیتری چطوری تونسته توان 320 اسب بخار تولید کنه؟؟؟؟؟

  پاسخ
 15. Kamran
  سوابق: (18 دیدگاه) ,

  قیمت این مدل لوکس ولوو واقعا بالاست البته تو ایران اما به نظرم هر قیمتی و هر پولی که بابت ماشین های ولوو بدی ارزش داره واقعا چون من خودم بیل مکانیکی ولوو دارم که یه سر وگردن از تمام بیل های موجود بلاتره

  پاسخ
 16. Iman
  سوابق: (78 دیدگاه) ,

  یکی از بهترین خودروهای بازار همین چینی سویدی xc90 هست که تو ایران هم هست
  شتاب کشش بازده ایمنی هندلینگ
  خلاصه نسخه فول تکنولوژی اروپایی که تحت لیسانس ولو و مالکیت چین ساخته میشه ?

  پاسخ
 17. Kamran
  سوابق: (18 دیدگاه) ,

  قیمت این مدل لوکس ولوو واقعا بالاست البته تو ایران اما به نظرم هر قیمتی و هر پولی که بابت ماشین های ولوو بدی ارزش داره واقعا چون من خودم بیل مکانیکی ولوو دارم که یه سر وگردن از تمام بیل های موجود بالاتره

  پاسخ
  1. mojtaba
   سوابق: (329 دیدگاه) ,

   زمانی میشه گفت قیمتش بالاس که شما ماشین بهتری با این قیمت گیر بیاری تو ایران!!!!

   پاسخ
 18. اکبر
  سوابق: (65 دیدگاه) ,

  فقط نباید از گرانفروشی دولتی یا خصوصی انتقاد کرد بلکه کسانی که از گرانفروش حمایت می کنند نیز مورد انتقاد قرار دارند ، خیلی ها به خودرو علاقه مند هستند ولی باید خود را آموزش دهند که جلوی هوای نفس خود را بگیرند و از گرانفروش حمایت نکنند . تا زمان آینده ای نا مشخص خود را عادت دهیم تا از اطلاعات و تصاویر صنعت خودرو لذت ببریم ولی تسلیم گرانفروش نشویم .

  پاسخ
 19. ارمان
  سوابق: (1224 دیدگاه) ,

  از این به بعد نحوه حساب کردن قیمت در امریکا و ایران به این شکل که زیادم سخت نیست هرچی میبینی 18تا صفر بزرارید کنارش قیمت روز میاد دستتون

  پاسخ
 20. Matin
  سوابق: (29 دیدگاه) ,

  البته قیمت این ماشین در فنلاند همسایه سوئد ۱۱۲۰۰۰ هزار یورو است که با هر یورو ۳۹۰۰ تومان میشه چیزی حدود ۴۳۶ میلیون تومان . !
  m.nettiauto.com/volvo/xc90/8003666?vifAdCount=165&vifNav=Y#10

  پاسخ
  1. ایرانی
   سوابق: (329 دیدگاه) ,

   اشتباهی تأیید کردم…

   وااای…

   اشتباه…شد

   این چه حرفیه شما میزنی؟!!!!!!

   پاسخ
  2. ایرانی
   سوابق: (329 دیدگاه) ,

   قیمت این ماشین از نزدیک 60 هزار دلار شروع میشه…

   مطالعتونا زیاد کنین جناب متین…

   پاسخ
   1. lolipop
    سوابق: (159 دیدگاه) ,

    بله حق با شماست از 65 هزارتا در حالت لو آپشن شروع میشه و تا 120 هزارتا ادامه داره

    پاسخ
  3. lolipop
   سوابق: (159 دیدگاه) ,

   در تمام اروپا قیمت این ماشین تقریبا ١٢٠ هزار یورو هست دوستان یکم دارن تند میرن بابت قیمت

   پاسخ
 21. mohammad fm 480
  سوابق: (11 دیدگاه) ,

  xc90 عالیه رو دست نداره مثل تمام ماشین های ولوو بینظیره.

  پاسخ
 22. mohammad fm 480
  سوابق: (11 دیدگاه) ,

  کلا از استایل ماشین خوشم میاد مخصوصا چراغ جلو . تو خطر عقب که دیگه سنگ تموم گزاشته .منکه روانیه خطر عقبشم

  پاسخ
 23. kasraart
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  سلام
  نظر های دوستان وتا اینجا خوندم راستش چنتا نکته کوچیک هست
  اول اینکه نمیدوم چرا تو هر مطلبی که در مجله پدال میخونم، نظرات بیشتر در مورد قیمت خودرو است و کسی به تحلیل خودرو انچنان نمیپردازه و بعد این موضوع از خاطر میره که درصد زیادی از تقصیر گرانی بی دلیل خودرو ،متوجه خود ما است که این چیز ها رو میخریم حق رو خود ادما تعیین میکنن حقیقت اینه که وقتی مردم با یه استراتژی ساده ایران خودرو و سایپا حمله میکنن و خودرو بی کیفیتی مثل پراید و پژو رو به صورت قسطی نزدیک به 50% گرون تر میخرند دیگه نباید از حق صحبتی کنیم و طبیعیه که خودرو ساز کره ایی خودرویی با دو برابر قیمت جهانی به ما میده یا خودرویی مثل لندر کروز سری 200 اونم مدل 2013 بالای 400 میلیون تومن قیمت میخوره و یا خودرو ولوو که قیمتی بین 500 تا 700 میلیون قیمت داره
  نکته دوم در مورد خود خودرو به نظرم طراحی داخلش واقعا زیباست البته وقتی دخالش سفید میشه جذابیت بیشتری پیدا میکنه . طراحی داشبورد ساده با حد اقل دکمه و یه مانیتور 12.3 واقعا جالبه
  و نکته اخر امیدوارم یه روز حق خودمون بدونیم که از حد اقل نعمتهای دنیا بهره مند بشیم

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x