رودررویی مهم جگوار اف تایپ و پورشه 718 کیمن

جگوار اف تایپ در سال 2013 و با پیشرانه‌های 6 و 8 سیلندر سوپرشارژردار عرضه شد. حال 5 سال از آن زمان گذشته و جگوار سیستم چهار چرخ محرک و مدل پرفورمنس و پرچم‌دار SVR را معرفی کرده است اما اخیراً نیز مدل ارزان‌تری عرضه شده که باعث می‌شود افراد بیشتری بتوانند پشت فرمان این زیبای بریتانیایی بنشینند.

جگوار اف تایپ

پورشه 718 کیمن
پیشرانه 4 سیلندر 2 لیتری توربو که اخیراً در اف تایپ نصب شده قیمت خودرو را به نقطه نسبتاً مناسب 50795 پوندی رسانده است؛ اما استفاده از پیشرانه کم‌حجم بنزینی در خودروی خوش‌تیپی همچون اف تایپ کوپه به معنی رودرو شدن با بهترین خودروی دو درب اسپورت کلاس یعنی پورشه 718 کیمن است. این خودرو نیز در سال 2016 قلب تپنده 4 سیلندر را به دست آورد. در یک مصاف مهم و سخت کدام‌یک از این دو خودرو پیروز خواهند بود؟ با ما همراه باشید تا پاسخ این سؤال را بدانید.

 • شاخ‌به‌شاخ

پورشه 718 کیمن S PDK

جگوار اف تایپ P300 2.0 i4 R-Dynamic

نام خودرو

53853

54495 قیمت (پوند)
4 سیلندر 2.5 لیتری توربو 4 سیلندر 2 لیتری توربو

پیشرانه

345/420

296/400 قدرت/گشتاور (اسب بخار/نیوتون متر)
7 سرعته دوکلاچه اتوماتیک، دیفرانسیل عقب 8 سرعته اتوماتیک، دیفرانسیل عقب

گیربکس

3.9

5.9 شتاب صفر تا 96 کیلومتر در ساعت (ثانیه)
285 250

حداکثر سرعت (کیلومتر در ساعت)

10.2

9.5 مصرف سوخت (لیتر در هر صد کیلومتر)
چراغ‌های LED تطبیقی (1397 پوند)، دستیار پارک با دوربین عقب (1086 پوند)، مدیریت سیستم تعلیق تطبیقی پورشه (1010 پوند)، هدایت گشتاوری پورشه و قفل دیفرانسیل مکانیکی (926 پوند)، ترمزهای سرامیک کامپوزیت (5177 پوند)، پکیج اسپورت کرونو (1574 پوند)، اگزوز اسپورت (1380 پوند)، رینگ‌های 20 اینچی (1629 پوند)، صندلی‌های گرم شونده (294 پوند)، سیستم صوتی Bose (834 پوند) رینگ‌های 19 اینچی (1045 پوند)، دوربین عقب (275 پوند)، ورود بدون کلید (470 پوند)، درب صندوق برقی (470 پوند)، سقف پانورامیک (1310 پوند)، پکیج آب‌وهوا (1070 پوند)، پکیج مشکی (675 پوند)

آپشن ها

 

 • جگوار اف تایپ 2.0

نقاط قوت: ظاهر و تصویر ذهنی برند، پاسخ خوب فرمان، ترکیب آرامش کابین با توانایی‌های دینامیکی

نقاط ضعف: چابکی کم در مقایسه با 718 کیمن، کیفیت و سیستم اطلاعات سرگرمی رده پایین نسبت به پورشه، کارکرد سخت پیشرانه
جگوار اف تایپ
با معرفی پیشرانه 2 لیتری انجینیوم در مدل‌هایی همچون XE و XF تنها موضوع زمانی بود که باعث می‌شد اف تایپ دیرتر از برادران به این پیشرانه دست یابد. همان‌گونه که می‌دانید پیشرانه‌های 6 و 8 سیلندر اف تایپ شخصیت این خودرو را تشکیل می‌دهند و ما با تست نمونه 2 لیتری می‌خواهیم بدانیم اف تایپ چگونه عمل می‌کند.

جگوار اف تایپ
اما حتی در مدل P 300 2.0 i4 که تست شده شاهد شخصیت خاص و کمی متفاوت این بریتانیایی زیبا هستیم. اف تایپ 4 سیلندر خشمگین نیست. در حقیقت شاید در نگاه اول برخی افراد این خودرو را دست‌کم بگیرند.

جگوار اف تایپ
استارت پیشرانه با یک ‌صدای تخت است و در زمان حرکت در بزرگراه‌ها احساس بسیار خاصی ایجاد نمی‌کند. این نسخه از اف تایپ به دلیل اصلاحات اعمال شده در شاسی فاقد جسارت لازم است؛ اما هنوز هم سیستم دینامیک انتخابی عملکرد مناسبی داشته و صدای پیشرانه را سرزنده نگاه می‌دارد. صدای تولیدی پیشرانه بهترین لذت شنیداری را ایجاد نمی‌کند اما در مقایسه با پورشه جذاب است.

جگوار اف تایپ
پیشرانه به لطف گشتاور گسترده‌ای که ارائه می‌کند کشش خوبی را به خودرو اعطا کرده و توربوی توئین اسکرول آن نیز تضمین کننده ارائه حداکثر گشتاور 400 نیوتون متری از دور 1500 پیشرانه است؛ اما با وزن 1525 کیلوگرمی، این خودرو بسیار سنگین‌تر از کیمن 1385 کیلویی بوده و سریعاً این مطلب را متوجه می‌شوید.

جگوار اف تایپ
در پیست تست شاهد شتاب صفر تا 96 کیلومتر در ساعتی 5.9 ثانیه‌ای اف تایپ بودیم که 2 ثانیه کندتر از حریف ژرمنی می‌باشد. اگرچه گیربکس جگوار یک دنده اضافه دارد اما نمی‌تواند در شتاب گیری بین دنده‌ای با کیمن سبک‌تر و قدرتمندتر شاخ‌به‌شاخ شود. در تست شتاب بین سرعت‌های 80 تا 113 کیلومتر در ساعت اف تایپ نه‌دهم ثانیه کندتر نشان می‌دهد.

جگوار F تایپ
اما همه‌چیز یک خودرو به عملکرد خط مستقیم مربوط نمی‌شود. پیشرانه 4 سیلندر جگوار باعث شده دماغه این خودرو نسبت به مدل‌های 6 و 8 سیلندر سبک‌تر باشد و این امر باعث می‌شود اف تایپ در سر پیچ‌ها عملکرد بهتری را نشان دهد.

جگوار اف تایپ
همین امر باعث شده چسبندگی چرخ‌های جلوی جگوار بهبود یابد و اکثر رانندگان این چسبندگی بالا را شاهد خواهند بود.

جگوار اف تایپ
هنوز هم احساس زیادی از طریق فرمان به دستانتان منتقل نخواهد شد اما این خودرو خنده بر لبانتان جاری می‌سازد حتی اگر به تند و تیزی پورشه نباشد.


مهندسان جگوار شاسی خود را با فنرهای نرم‌تر در جلو و عقب بهبود داده‌اند و در توسعه دامپرها نیز از تکنولوژی بکار رفته در مدل SVR استفاده شده است. این بازنگری‌ها در جاده‌های خشن مشهود هستند زیرا سواری خودرو بهبود یافته و باعث ایجاد آرامش بیشتر شده است. اف تایپ 4 سیلندر راحتی خوبی داشته و پورشه در برابر آن سفت‌تر حس می‌شود.

نظرات آزمایش‌کنندگان
صفحه لمسی: سیستم تاچ پرو که شامل یک صفحه لمسی 10 اینچی است به ‌صورت استاندارد در این خودرو وجود داشته و پاسخ‌های سریع‌تری به دستورات راننده می‌دهد. این سیستم کاربری آسانی نیز دارد.

گیربکس: تعویض‌های نرم و روان از ویژگی‌های این گیربکس است.

میدان دید: در صندلی راننده اف تایپ از سواری راحت‌تری سود خواهید برد اما میدان دید آن می‌توانست بهتر باشد.

 • پورشه 718 کیمن S

نقاط قوت: فرمان، توازن شاسی و چسبندگی، ترکیب سرعت زیاد با کاربردی بودن بالا

نقاط ضعف: صدای نه چندان جالب پیشرانه، نبود شخصیت نسل قبلی، آپشن های گران‌بها
پورشه 718 کیمن
بی‌شک بررسی پیشرانه 4 سیلندر توربوی تخت نشان می‌دهد که این نسخه فاقد کاراکتر پیشرانه 6 سیلندر تنفس طبیعی قبلی کیمن بوده اما 718 اینجاست که بماند و البته با دست‌ پر در میدان حضور دارد.

پورشه 718 کیمن
مدل مجهز به گیربکس PDK که در تست حاضر بود از پکیج سفارشی اسپورت کرونو نیز سود می‌برد بنابراین با وجود لانچ کنترل، شتاب آن تنها در 3.9 ثانیه ثبت می‌شود که باورنکردنی است.

پورشه 718 کیمن
این خودرو همچنین در بحث شتاب گیری بین دنده‌ای نیز علیرغم گیربکسی با دنده کمتر حرفی برای گفتن باقی نمی‌گذارد و جگوار را به راحتی شکست می‌دهد.

با وجود قدرت و گشتاور بیشتر نسبت به جگوار و همچنین وزن کمتر، جای تعجبی وجود ندارد که 718 کیمن شتاب گیری کاملاً بهتری دارد. این خودرو در حالت اسپورت پلاس معکوس‌های بسیار لذت بخشی دارد. گیربکس PDK نیز تعویض‌های تیز و بدون تعللی داشته که همین امر هم از دیگر مزیت‌های این ژرمنی کار بلد می‌باشد.

پورشه 718 کیمن
فرمان خودرو وزن مشابهی با رقیب داشته اما احساس بهتری را به راننده منتقل می‌کند بنابراین در کیمن می‌توانید اعتمادبه‌نفس بیشتری در زمان عبور از پیچ‌ها داشته باشید. با انجام این کار شاهد بالانس طبیعی زیبای این خودرو خواهید بود.

718 کیمن علاقه زیادی به تغییر جهت نشان می‌دهد و طراحی پیشرانه وسط آن به افزایش چابکی خودرو کمک می‌کند. چسبندگی زیادی نیز وجود دارد.

پورشه 718 کیمن
البته این پیشرفت دینامیکی نیز نقاط ضعف خاص خودش را دارد. اگرچه کنترل تکان‌های بدنه فوق‌العاده خوب بوده و پایداری خوبی در سرعت‌های بالا دارد اما سواری 718 کیمن سفت‌تر از جگوار است. البته که سواری پورشه خیلی ناراحت نیست اما باید با حرکات عمودی بیشتری در صندلی کنار بیایید.

پورشه 718 کیمن
مهمان ناخوانده کابین پورشه صدای لاستیک است. البته صدای پیشرانه تا حدی این صدا را محو می‌کند. صدای پیشرانه پورشه بد نیست اما خب به لذت بخشی صدای جگوار نمی‌باشد.


هنوز هم کابین پورشه پر است از متریال باکیفیت و دل‌چسب. علیرغم اینکه پورشه کمی ارزان‌تر است (در مدل پایه) اما احساس لوکس‌تر بودن بیشتری داشته که بخشی از آن به دلیل سیستم اطلاعات سرگرمی پیشرفته‌تر است. شما همچنین در کابین شاهد سیستم ناوبری، اپل کارپلی، سرویس‌های ارتباطی، رادیو DAB، بلوتوث، صندلی‌های چرمی خواهید بود. چراغ‌های زنون و رینگ‌های 19 اینچی به‌صورت استاندارد در 718 کیمن وجود داشته درحالی‌که برای استفاده از امکاناتی همچون ورود بدون کلید، حسگرهای دنده‌عقب و اگزوز اسپورت مبلغ زیادی را بپردازید.

نظرات آزمایش‌کنندگان
گیربکس: گیربکس PDK دوکلاچه واقعاً تجربه رانندگی کیمن را بهبود بخشیده و تعویض‌های تیز و بدون وقفه‌ای دارد.

کیفیت کابین: با اینکه پورشه خودروی ارزان‌تری است اما متریال باکیفیت‌تری در کابین آن دیده می‌شود.

فرمان: بازخورد زیادی از چرخ‌ها به راننده منتقل می‌شود بنابراین حس واقعی از آنچه خودرو انجام می‌دهد به دست می‌آورید.

 • قضاوت نهایی

رتبه اول: پورشه 718 کیمن S
پورشه 718 کیمن
با اینکه پیشرانه این خودرو فاقد شخصیت خاص نسل قبلی است اما شکی وجود ندارد که پرفورمنس پورشه وحشیانه است. از نظر سرعت جگوار حرفی برای گفتن در برابر پورشه 718 کیمن ندارد ضمن اینکه این خودرو کمی قابل‌استفاده‌تر است.

رتبه دوم: جگوار اف تایپ 2.0
جگوار اف تایپ
نسخه 4 سیلندر باعث افزایش جذابیت اف تایپ شده و خریداران بیشتری می‌توانند به این خودرو دست یابند. ظاهر اف تایپ زیبا بوده و هندلینگ مناسب و سریعی دارد اما هنوز هم به اندازه پورشه کاربردی یا درگیر کننده نیست. اف تایپ 4 سیلندر مجموعه هماهنگی است اما به اندازه‌ای که انتظار داشتیم کاریزماتیک نیست.

منبع: autoexpress

درباره نویسنده

شاهین احمدزاده، نویسنده و مترجم مطالب مربوط به دنیای خودرو در سایت پدال

مطالب مرتبط

20 دیدگاه

  1. Vahid
   سوابق: (86 دیدگاه) ,

   صحیحش پورشه هست.
   پورشه اسم هست و اسم رو نباید غلط خوند. اسم هر چی باشه باید درست خونده بشه. مثلا من اینجا وحید هستم ، یه خارجی هم باید منو وحید صدا کنه ، غیر از این صدا کنه غلطه . این اسم هم در آلمانی پورشه تلفظ میشه .

   پاسخ
 1. علی
  سوابق: (848 دیدگاه) ,

  یعنی در ی جمله اصالت وکیفیت از پورشه میباره.طراحی پورشه جاودانه تره و از نظر فنی هم نگم بهتره . انگلستان حالا حالاها باید بدو تا به مهندسی آلمانها برسه . این پیشرفت جگوار هم مدیون سرمایه های هندوستانیها بوده مگرنه الان ته سطل زباله تاریخ میدیدیمش.

  با تچکر

  پاسخ
  1. دانیال_Surrey،England
   سوابق: (2183 دیدگاه) ,

   خیلی دوست دارم اونایی که بهت همیشه((چون 99 درصد حرفاتون کاملا بی منطق و بی مغزه)) لایک میدن رو بشناسم.
   بعضی ها به خاطر شوخ طبعی بعضی ها هم ……………………..

   پاسخ
   1. mehran (fox)
    سوابق: (123 دیدگاه) ,

    دانیال جان دوست عزیزم من از طرف آلمانی بازای سایت به خاطر حرفای این دوستمون ازت معذرت می خوام…یه دوست امریکایی باز داریم که تا به یه ماشین امریکایی نظر منفی از طرف هر کسی داده بشه شروع به بد و بیراه گفتن به 911 و ب ام و و همه خودروهای آلمانی میکنه و علی آقام که نمیدونم چرا اینقدر کینه توزانه نسبت به خودروهای با کلاس و درجه یک انگلیسی نظر میده…عاشق پورشم ولی به جگوارم همیشه با دید احترام به خاطر ماشینای فوق العاده ای که میسازه نگاه کردم.مخصوصا اف تایپ که محشره….

    پاسخ
    1. دانیال_Surrey،England
     سوابق: (2183 دیدگاه) ,

     شما چرا دوست من؟؟.
     ایشون اصلا آلمانی دوست نیستن.
     نمیدونم چرا ایشون اصلا درست بشو نیست،شده عینه ربات هر کی هم بهش هرچی میگه گوشش بدهکار نیست.
     اگه کلا از انگلیسی ها خوشش نمیاد،نیاد مهم نیست ولی دیگه این همه زور و فشار برای چیه نمیدونم.
     موفق باشید.

 2. ..::Majidio Lamborghini::..
  سوابق: (11198 دیدگاه) ,

  جگوار باید از اون موتور ۸ سیلندر ۵ لیتری سوپرشارژ با ۵۶۷ اسب قدرت و ۷۰۰ نیوتن متر گشتاور خجالت بکشه که اومده موتور ۴ سیلندر ۲ لیتری رو هم روی اف تایپ سوار کرده.

  مثه این میمونه لامبورگینی بیاد نسخه ی ۶ سیلندر اونتادور رو با قیمت ۴۵/۰۰۰ دلار عرضه کنه ،

  متاسفانه اف تایپ رو قربانی افزایش فروش کردند

  پاسخ
  1. نوید جهرمی
   سوابق: (2407 دیدگاه) ,

   البته علاوه بر ارزون تر کردن اف تایپ و جذب مشتری های بیشتر میشه اینطور دید ک زمینه رو برای یه اف تایپ هابریدی با موتور ترکیبی همین 4 سیلندر و یه موتور برقی فراهم کرده. به نظرم هر چند این کار جالب نبوده اما موتور ضعیفی نیس. برای یه کاربر که دنبال اف زیبایی اف تایپ با خشونت کمتر و کاربری ارزون تره بسیار هم مناسبه.

   پاسخ
 3. KING 918
  سوابق: (2428 دیدگاه) ,

  با اینکه اف تایپ رو خیلی دوست دارم اما دیگه تمامی سنگینی ترازو به سمت پورشه ست
  کیفیت بیشتر
  قدرت بیشتر
  شتاب بهتر
  هندلینگ بهتر
  امکانات بیشتر
  قیمت کمتر
  عقل و دل میگه پورشه

  پاسخ
 4. Fk
  سوابق: (209 دیدگاه) ,

  ظاهرا تو انگلستان خودرو گرونه اقای دهقان فرمودن
  جایی که من پرسیدم چرا ی فورد فوکوی ٢٣هزار پوند قیمّت داره اشتباه نکردید
  جواب اینطور دادن

  پاسخ
 5. Ali Keyhani
  سوابق: (426 دیدگاه) ,

  هردو زیباهستن،اگه بخوام یکی از این دو اسپرت رو انتخاب کنم قطعا پورشه رو انتخاب میکنم،

  پاسخ
 6. فرهاد كرمستجی
  سوابق: (253 دیدگاه) ,

  بببین اف تایپ چیه که کیمن رو تو طراحی بیرونی کنار میزنه، اونوقت ببین پورش چیه که از یه انجیین چهار سیلندر 3،8 ثانیه زده، واقعا این صنعت خودرو سازیو ما کاملا باهاش بیگانه ایم.

  پاسخ
  1. Vahid
   سوابق: (86 دیدگاه) ,

   ما تو کشور خودمون مهندسین خیلی با سوادتر از آلمان داریم با طرحهای بهتر ولی کسی به اونها اهمیت نمیده. اگر اون صنعت به اون جایگاه رسیده به خاطر اینه که بهش بها داده شده. اینجا به این چیزا بها نمیدن و مغز های ما مجبورن برن صنعت کشورهای دیگه رو سروسامون بدن.
   یه زمانی ایران داشت صنعتشو صادر میکرد حالا مخ صادر میکنیم . باهوشتر از ایرانی خدا خلقت نکرده اما….

   پاسخ
 7. م.ر.باقرپور
  سوابق: (7 دیدگاه) ,

  اف تایپ یکی از خوشگلترین ماشین هاییه که ساخته شده و الان قابل خریده
  دل اف تایپ رو انتخاب میکنه و عقل پورشه رو و جیب با نهایت زورش یه شاسی بلند چینی رو!

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.