صنایع هوایی

نگاهی به تاریخچه مسراشمیت Me 262 آلمان، اولین جت جنگنده جهان

مسراشمیت Me 262 هرچند به‌طور رسمی اولین جت جنگندهٔ جهان محسوب نمی‌شود اما اولین جنگندهٔ تولید انبوه دنیا بود و بیش از ۱,۴۰۰ فروند از آن ساخته شد.

Me 262 ابتدا به درخواست رهبر آلمان نازی آدولف هیتلر طراحی شد که خواهان سلاح شگفت‌انگیزی برای بمباران متفقین بود. برای این هواپیما استفاده از موتورهای جت در نظر گرفته شده بود که هاینکل و ب‌ام‌و در اوایل دههٔ ۳۰ کار روی آن را آغاز کرده بودند. بدین ترتیب، در اواسط سال ۱۹۳۹ طراحی جنگنده‌ای برای مسراشمیت با سرعت ۹۶۰ کیلومتر بر ساعت آغاز شد. بااین‌حال، در فوریهٔ ۱۹۴۰، فرمانده کل نیروی هوای آلمان نازی «هرمان گورینگ» دستور توقف کار روی موتورهای جت را صادر کرد و چند سال طول کشید تا دوباره آلمان‌ها برای توسعهٔ موتورهای جت سرمایه‌گذاری کنند.

به همین دلیل، Me 262 نتوانست به اولین جت جنگنده‌ای تبدیل شود که به آسمان می‌رود زیرا این عنوان به هاینکل He 178 رسید که اولین پرواز خود را در ۲۷ آگوست ۱۹۳۹ انجام داد. البته این یک پروتوتایپ آزمایشی بود که نهایتاً منجر به ساخت He 280 شد که اولین پرواز خود را در ۳۰ مارس ۱۹۴۱ انجام داد. بااین‌حال، مشکلات موتور P3302 ب‌ام‌و و همین‌طور علاقهٔ لوفت‌وافه (نیروی هوای آلمان) به مسراشمیت و توانایی‌های Me 262 باعث شد در مارس ۱۹۴۳ بازرس کل نیروی هوایی دستور توقف کار روی He 280 را بدهد.

نازی‌ها در آن زمان از یک جنگنده بمب‌افکن سریع بنام دهاویلند موسکیتو می‌ترسیدند که جد یوروفایتر امروزی بود. موسکیتو از اکثر جنگنده‌ها سریع‌تر بود، برای صرفه‌جویی در متریال استراتژیک در بدنهٔ آن از چوب استفاده شده بود و می‌توانست چند هزار کیلوگرم بمب را روی یک هدف خالی کند. به همین دلیل، توانایی Me 262 برای تعقیب موسکیتو کمک بزرگی به آلمان نازی می‌کرد که پیش‌ازاین جنگنده‌های موتور پیستونی کندتر و فاقد رادار Me 109 را در آسمان‌ها داشت. از Me 262 چندین نسخه ساخته شد که برخی از آن‌ها به رادار مجهز بودند و حتی برخی از دو صندلی بهره می‌بردند.

دهاویلند موسکیتو

بااین‌حال، هیتلر Me 262 را برای مأموریت‌های جنگنده بمب‌افکن می‌خواست نه برتری هوایی و نمی‌دانست این هواپیما اگر به‌عنوان یک جنگنده استفاده شود می‌تواند بمباران استراتژیک متفقین و تهاجم به اروپا را متوقف یا حداقل کمتر کند. یکی از برترین خلبان‌های لوفت‌وافه دراین‌باره می‌گوید:

با وجود انبوه جنگنده‌های موستانگ و لایتنینگ، داشتن یک جت به‌عنوان جنگنده برای آلمان بسیار مهم بود و با اینکه هیتلر دستور ساخت بمب‌افکن را داده بود اما آزمایش جنگنده همچنان مجاز بود. البته مطمئناً این کار نتیجهٔ نهایی جنگ را تغییر نمی‌داد زیرا ما قبلاً به‌طور کامل شکست خورده بودیم اما احتمالاً پایان جنگ را به تعویق می‌انداخت زیرا اگر Me 262 در تعداد زیادی عملیاتی و استفاده می‌شد احتمالاً جلوی حملهٔ نرماندی در ژوئن ۱۹۴۴ را می‌گرفت.

تمام مشکلات Me 262 اما در دستورات سیاسی خلاصه نمی‌شد و هرچند بیش از ۱۴۰۰ فروند از این هواپیما ساخته شد اما در یک زمان واحد تنها چند صد فروند می‌توانستند پرواز کنند و به نبرد بپردازند. این بیشتر به خاطر بمباران گستردهٔ آلمان توسط متفقین بود که کارخانه‌ها و منابع اصلی را نابود کرد. علاوه بر این، موتورهای این جنگنده که ساخت یانکرز بودند و جومو نام داشتند قابل‌اعتماد نبودند. اولین موتورهای جت نمی‌توانستند تغییرات ناگهانی دریچهٔ گاز را تحمل کنند و به همین دلیل، از ترس از کار افتادن موتورهای جومو، به خلبانان Me 262 گفته می‌شد دستهٔ گاز را به‌طور ناگهانی حرکت ندهد.

یکی دیگر از خلبانان لوفت‌وافه دراین‌باره می‌گوید:

این موتورها به زمان بیشتری برای توسعه و آزمایش نیاز داشتند که ما نداشتیم. همچنین ما با کمبود فولاد مرغوب مواجه بودیم که برای ساخت این موتورها بسیار حیاتی بود. این موتورها به تغییر شتاب و قدرت بسیار حساس بودند و به همین دلیل در پایان جنگ دستگاهی برای کنترل خودکار شتاب گیری هواپیما ساخته و نصب شد. بدین ترتیب، دستگاه به‌طور خودکار افزایش رانش را تنظیم می‌کرد و نیازی نبود خلبان این کار را انجام دهد

علاوه بر این، تعمیر و نگهداری موتورهای جومو هم بسیار دشوار بود. سرگرد «ولفگانگ شنک» که اسکادران Me 262 را رهبری می‌کرد دراین‌باره می‌گوید:

نبود قطعات موتور مشکل بزرگی بود و به همین دلیل تعویض موتور بسیار آسان‌تر از تعمیر آن بود. البته ما یک ماشین‌کار خبره داشتیم که سعی می‌کرد تمام قطعات فلزی که نیاز داشتیم را بسازد اما نمی‌توانست نیاز کل اسکادران را تأمین کند.

این کمبود قطعات حفظ Me 262 در آسمان را بسیار دشوار کرده بود. علاوه بر این، راکت‌های این جنگنده هم به دلیل مشکل در سیم‌کشی گاهی شلیک نمی‌شدند. این موضوع سرعت Me 262 را کاهش می‌داد و آن را به هدف آسان‌تری برای جنگنده‌هایی تبدیل می‌کرد که بمب‌افکن‌های متفقین را اسکورت می‌کردند. به همین دلیل، یکی از تاکتیک‌های متفقین شکار Me 262 و نشاندن آن در پایگاه‌های خود بود زمانی که سرعت و ارتفاع پایین و سوخت کمی داشت.

بااین‌حال، استفاده از Me 262 به‌عنوان یک جنگنده بجای بمب‌افکن آسان‌تر بود. این هواپیما چهار توپ ۳۰ میلی‌متری در دماغهٔ خود داشت که می‌توانست به‌راحتی دشمان را هدف قرار دهد. یکی از خلبانان بریتانیایی می‌گوید:

به نظر من، Me 262 ترسناک‌ترین هواپیمای جنگ جهانی دوم بود.

آلمان نازی حدود پنج سال قبل از متفقین اقدام به توسعهٔ جت جنگنده کرد و هرچند Me 262 قربانی محدودیت‌های زمان و قطعه شد اما نمونه‌هایی از آن که توسط متفقین شکار شدند به توسعهٔ جنگنده‌های بریتانیایی، فرانسوی، آمریکایی و حتی شوروی کمک کردند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۴۳ رای

امیر دهقان

نویسنده و مترجم پدال، عاشق ماشین، عشقی که حد و حصر نداره

مطالب مشابه

‫۵۲ دیدگاه‌ها

 1. علی مرادی نژاد

  ۱۸ اسفند ۱۴۰۲
  سوابق: (5 ديدگاه)

  جنگنده‌ای که دیر بدست هیتلر رسید😕

  موافقم 19
  مخالفم 3
  1. Amirmohammad

   ۱۸ اسفند ۱۴۰۲
   سوابق: (432 ديدگاه)

   واقعا دیر رسید،موقعی که آلمان ها ازش استفاده کردن اولین بار آمریکایی ها چند ماه طول کشید تا بفهمن چی هست این اصلا
   واقعا آلمان در سطح دیگه ای بود اون موقع! هیتلر تنش تو گور لرزیده با این وضعیت فعلی بد آلمان.چند وقت پیش کارشناسنا داشتن وضعیت قدرت نظامیشو بررسی میکردن که در چه سطحی هست الان،چیزایی که بهش رسیدن و مشخص شد وضعیتشو فراتر از فاجعه نشون میداد
   توی صنعت هم الان قدرت اون زمان رو نداره حتی،جامعشون هم که دیگه اصلا جای صحبتی نمیزاره!!

   موافقم 20
   مخالفم 5
   1. ۱۹ اسفند ۱۴۰۲
    سوابق: (2968 ديدگاه)

    اگه هیتلر تو جنگ جهانی میبرد الان ما هم چون کمکشون کردیم شاید وضع کشورمون اینطوری نبود
    شاید نمیزاشتن هر احمق تازه به دوران رسیده ای بیاد جهانو به گند بکشه
    شاید هیتلر پسر میورد و پسرش
    و یا نوه هاش پادشاهی جهان رو به عهده داشتن

    موافقم 13
    مخالفم 3
    1. حامد

     ۱۹ اسفند ۱۴۰۲
     سوابق: (106 ديدگاه)

     درسته که رضاشاه تمایلاتی به هیتلر داشت و در صورت پیروزی هیتلر وضع ما میتونست بهتر باشه
     اما فاشیسم و نژادپرستی تو هر شکلی زشت و نفرت انگیزه حتی اگر نژاد برتر محسوب بشی
     مملکت ما اگر اون اتفاق شوم که اسم نمیبرم نمیافتاد الان خیلی وضع خوبی داشت حتی کل خاورمیانه و آسیاهم وضعشون فرق میکرد

     موافقم 20
     مخالفم 2
    2. سروش موسیوند

     ۱۹ اسفند ۱۴۰۲
     سوابق: (3 ديدگاه)

     بله خوشحالم تو این ایده تنها نیستم ولی واقعیت اینه که الان کشورمون اشغال شده به دست سه کشور ابرقدرته و اجازه پیشرفت و حتی زندگی تا قیام قیامت بهمون نمیدن

     موافقم 16
     مخالفم 3
    3. پاسخ

     ۲۱ اسفند ۱۴۰۲
     سوابق: (7 ديدگاه)

     چند تا از کامنت ها و نظرات این صفحه رو خوندم حالم بد شد
     طرف جوری از آمریکا و انگلیس بی شرف جنایتکار تعریف کرده که انگاری دو فرشته هستن
     حرفی ندارم روس ها بد هستن یا خوب. ولی اگر روس ها نبودند این اروپایی ها جهان رو تا الان بلعیده بودند آلمان (هیتلر) – فرانسه (ناپلئون) – اوکراین (زلنسکی) و….

     موافقم 2
     مخالفم 8
   2. م

    ۱۹ اسفند ۱۴۰۲
    سوابق: (2 ديدگاه)

    اگه هیتلر پیروز میشد نژاد پرستی و برده داری به شکل سیستماتیک در جهان رقم می‌خورد عقیده هیتلر مثل جهود های صهیونیست بود
    گرچه آمریکا نوع ارتقا یافته نژاد پرستی همون آلمان هیتلریه

    موافقم 9
    مخالفم 9
    1. مهیار

     ۱۹ اسفند ۱۴۰۲
     سوابق: (14 ديدگاه)

     هیتلر با برده داری مخالف بود

     موافقم 13
     مخالفم 4
  2. Reza Waffen SS

   ۱۸ اسفند ۱۴۰۲
   سوابق: (5335 ديدگاه)

   ممنون از پدال این پیچ مسراشمیت جزو بهترین پیچ های چند سال هستش عشق کردم 💖💖💖

   لطفا از اختراعات و تسلیحات نازی ها مثل اولین موشک بالستیک V2 – تیرباز MG42 – تانگ تایگر – جنگنده اشتوکا و . . . . مطالب زیاد بزارین

   موافقم 15
   مخالفم 3
   1. Mehrshadthz

    ۱۹ اسفند ۱۴۰۲
    سوابق: (16 ديدگاه)

    مخصوصا کینگ تایگر که به دو نسخه تقسیم میشه tiger(P) و tiger(H) که خیلی خیلی از تجهیزات زرهی روسا و انگلیسی ها و آمریکایی ها بهتر بودن پدال عزیز اگه میشه یه مطلب مثل همین مسراشمیت نوشتین یکی هم درباره همین کینگ تایگر درست کنید خیلی عالی میشه

    موافقم 7
    مخالفم 0
  3. Avan

   ۱۸ اسفند ۱۴۰۲
   سوابق: (304 ديدگاه)

   خود هیتلر مخالف جنگنده با موتور جت بود چون بیشتر به دنبال بمب افکن بود که هواپیمای تهاجمی بود و جت ها هواپیمای تدافعی محسوب می شدند که مقبول هیتلر نبود.

   موافقم 11
   مخالفم 1
 2. مازیار

  ۱۸ اسفند ۱۴۰۲
  سوابق: (2413 ديدگاه)

  نبردهای هوایی جنگ جهانی به معنی واقعی نبرد شوالیه ها در آسمان بود. ردیابی چشمی کنترل های دستی شلیک های دستی. در مواردی مسلسل چی داخل یه نیم کره کوچیک چسبیده به کف هواپیما از ابتدا تا انتهای پرواز قرار داشت
  تعریفی کاملا غریب از جسارت و هیجان

  موافقم 14
  مخالفم 2
 3. 🟩 Jet 🟩

  ۱۸ اسفند ۱۴۰۲
  سوابق: (1 ديدگاه)

  💚💚موتور جت تهوّلی بزرگ و تاریخ بشری است یهو موتور جتی داریم ۸۵۰۰۰ اسب یا بیشتر نیرو میده که قویترین موتورهای پیستونی ماشین و …. هم نهایتا یک دهمش نیرو میدن.💚💚

  موافقم 12
  مخالفم 3
 4. 🎄🎄🎄تیز پروازان🎄🎄🎄

  ۱۸ اسفند ۱۴۰۲
  سوابق: (4 ديدگاه)

  ✅️✅️……پسر هواپیمایی هست که نزدیک 7000 کیلومتر برساعت سرعت میره یعنی نزدیک 10 برابر سریعترین ماشین های ساخته شده ببین خلبانی و هواپیما چیه دیگه اصلا خلبانی کار هرکس نیست یعنی بهترین راننده ها هم انگشت کوچیکه یه خلبان جت نمیشن…… ✅️✅️

  موافقم 5
  مخالفم 13
  1. ۱۹ اسفند ۱۴۰۲
   سوابق: (2968 ديدگاه)

   حق گفتی پسر پرچم هرچی خلبانه بالاست 🤝🤝🤝💪💪💪

   موافقم 8
   مخالفم 4
   1. 🎄🎄🎄تیز پروازان🎄🎄🎄

    ۲۲ اسفند ۱۴۰۲
    سوابق: (1 ديدگاه)

    چاکر هرچی بامرام
    🤝🤝🤝🙏🙏

    موافقم 2
    مخالفم 0
 5. ارسلان

  ۱۸ اسفند ۱۴۰۲
  سوابق: (200 ديدگاه)

  کاش آلمان و ایتالیا و ژاپن با آمریکا و انگلیس تو یه جبهه با دشمن می‌جنگیدند ، الان نسل کمونیست کلا منقرض شده بود! نه چینی بود و نه روسیه ای… بدترین کاری که آمریکا کرد فضولی تو جنگ جهانی دوم بود !

  موافقم 19
  مخالفم 5
  1. فرشاد

   ۱۸ اسفند ۱۴۰۲
   سوابق: (932 ديدگاه)

   ایتالیا متحد بسیار ضعیفی برای هیتلر بود ژاپن هم باید پشت هیتلر میجنگید نه اینک غول یواس رو بیدار کنه
   اما بازم اگه فقط سه سال دیرتر شروع میکرد کونیست و یهودی واسه امروز باقی نمیموند

   موافقم 16
   مخالفم 3
   1. ارسلان

    ۱۸ اسفند ۱۴۰۲
    سوابق: (200 ديدگاه)

    ایتالیا به آفریقا حمله کرد و نسبت به آفریقا ، خب قوی بود ، ضمن اینکه فاشیست ها آدم های بی مغز و وطن پرستی بودند و خودشون و بهتر از بقیه میدونستند ، کسی که افسارش دست یکی دیگه است و مخ نداره خوب میتونه بجنگه !! الان نمونه اش وجود داره طرف بمب میخوره میگه وووی جون چه حالی داد یکی دیگه ام بزن….
    ایتالیا و ژاپن همین الان ام جنگنده نسل شش و با همکاری هم دارند میسازند و همیشه رابطه خوبی با هم داشتند ، هیچ کدوم ام از نظر علمی و تکنولوژی خیلی قوی نبودند و شروع کننده جنگ جهانی دوم و همه آلمان میدونند، نه اون دوتا ، البته بدون ایتالیا یا ژاپن اصلاً یه روزم آلمان دوام نمی آورد.

    ایتالیا و ژاپن و آلمان هر سه تاشون وحشی های خوبی بودند!! ولی آمریکا و انگلیس و کم داشتند

    موافقم 9
    مخالفم 3
    1. فرشاد

     ۱۸ اسفند ۱۴۰۲
     سوابق: (932 ديدگاه)

     پروس یا همون ژرمن بدست اروپاییا ساخته شد برای مقابله با خطر روسا
     بعد پروس بقدری قدرتمند شد که بر علیه خود اروپا جنگید (جنگ جهانی اول)
     بعد بازم بقدری قوی بود که باز اماده رایش شد تازه اگه بارباروسا بجای زمستون تو تابستونذمیموند بازم شرایط فرق میکرد

     موافقم 8
     مخالفم 1
    2. Lamberto

     ۱۹ اسفند ۱۴۰۲
     سوابق: (47 ديدگاه)

     اطلاعات نداری حرف نزن ایتالیا از نظر علم و تکنولوژی همپای آلمان و اونور انگلیس بود قادر به ساخت محصولات دفاعی فوق العاده ای بود که اسناد و نمونه هاش هستن
     بمب افکن استراتژیک بی نظیری مثل piaggio p108 رو تولید کرد که المان و ژاپن هیچ کدوم دید جدی به بمب افکن سنگین نداشتن
     Beretta mod 38 بهترین مسلسل دستی جنگ جهانی رو تولید کرد که موفقیت تجاری زیادی برای نسل های بعدیش به همراه داشت
     Fiat g55 به گفته خود لوفت وافه بهترین فایتر متحدین بود
     نیروی دریایی نوآور و پیشرفته ای داشت با بیشترین تعداد زیردریایی در دنیا اژدر سرنشین دار اولین تیم غواصی حرفه ای در دنیا پیشرو در ساخت رادار .ساخت بهترین ماشین های زرهی مثل اتوبیلندو انسالدو و به همراه آلمان مطالعه در زمینه جامعه راکت ها و بالستیک
     Campini n2 دومین هواپیما کانسپت مجهز به جت دنیا و مهندس کامپینی در سال ۳۲ اولین وسیله نقلیه جهان که موتور جت داشتو معرفی کرد و اون یک قایق مجهز به موتورجت در ونیز بود
     نواوری های پانرای در ساخت ساعت های غواصی
     تمام بد شانسی ایتالیا مدیریت سنتی ژنرال ها و نداشتن روحیه کلی جنگ در مردمان جامعه بود ولی سربازان بشدت مورد احترام و شجاعی داشتن و چتر بازاشون حرف اولو میزدن کمبود منابع اولیه سوخت و مشکلات مالی و زمان اندک باعث شد ایتالیا نتونه دقیق و کامل رو پروژه هاش وقت بزاره و خیلی تسلیحات تولید اندک روانه شد

     موافقم 8
     مخالفم 0
  2. Ehsan

   ۱۸ اسفند ۱۴۰۲
   سوابق: (526 ديدگاه)

   چقدر حرص چین و روسیه رو میخوری.قدمت چین و روسیه از بیشتر اون کشورایی که گفتی چند برابر بیشتره بعد میگی اگه فلان میشد نه چینی میبود نه روسیه.
   اصلا نمیدونی کمونیست چیه فقط هی کمونیست کمونیست میکنی.یه چیزی شنیدی.بزرگ شو یکم
   بخاطر اینکه حرفات ارزش بالایی داره نامه بزن به روئسای همون کشورا بگو چین و روسیه رو از بین ببرین بلکه حداقل تو یه آرامش برسی

   موافقم 2
   مخالفم 19
   1. حسین

    ۱۹ اسفند ۱۴۰۲
    سوابق: (1 ديدگاه)

    روس‌ها همش فک کنم چهارصد یا پونصد سال سابقه دارن. ول چینی ها خیلی سابقه دارن.

    موافقم 5
    مخالفم 5
  3. SFXSuperFast

   ۱۸ اسفند ۱۴۰۲
   سوابق: (28 ديدگاه)

   اتفاقا برنامه هیتلر هم همین بود
   هیتلر میتونست به دانکرک حمله کنه
   اما اجازه داد ۳۴۰۰۰۰ نیروی انگلیسی با کشتی های جنگی و شخصی و حتی قایق ماهیگیری! فرار کنن.
   هیتلر آرزو داشت که با انگلیس متحد بشه و ضد استالین بجنگه و حمله نکرد.

   آمریکا به پادشاهی متحد فقط آذوقه و مواد اولیه و وام میداد
   و در اون دوران بیشتر با توسعه‌طلبی امپراطوری ژاپن تو جنوب شرق آسیا مشکل داشت و نیروی نظامی قابل توجهی هم تو فیلیپین اندونزی و… داشت و فکر می‌کرد ژاپن اونجا باهاشون وارد نبرد محدود و کوتاه بشه و یا اصلا با حضور امریکایی‌ها، ژاپن برای توسعه‌طلبیش مرزی قایل بشه
   اما
   ژاپن نتنها بعدها در جبهه جنوب شرق آسیا با آمریکا جنگید
   بلکه با حمله به خاک اصلی آمریکا در بندر مروارید(پرل هاربر) قلب نیروی دریایی آمریکا رو هم نشونه گرفت و آمریکا رو وارد جنگ کرد.
   ژاپن چه ربطی به آلمان داشت این وسط؟
   :هیتلر به یه متحد برای باز کردن یه جبهه در شرق روسیه ضد شوروی استالینی نیاز داشت
   از مدتها قبل با ژاپن ساخته بود
   ژاپن تا اون‌زمان چین و کره و منچوری در شرق روسیه رو تصرف کرده بود.
   این بود که آلمان و به تبعش ایتالیا هم بلافاصله بعد از حمله به پرل هاربر به آمریکا اعلان جنگ کردن.
   جنگ‌های تمام عیار و طولانی(مثلا بیشتر از ۱سال) واقعا تبدیل به جنگ صنعتی-اقتصادی میشن
   و آمریکا هم با استعداد بالقوه و بالفعل افسانه‌ایش(راه داشتن به دو اقیانوس،دشت های وسیع و آب فراوان و اقلیم مناسب با ظرفیت کشاورزی فوق‌العاده‌، صنایع پیشرو، ظرفیت علمی بالا، زیرساخت‌های درجه یک و منابع انرژی در دسترس)جنگ رو دست گرفت و میز همه رو حساب کرد.
   مطمئنم هیتلر لحظه‌ای ک خبر حمله به پرل هاربر بهش رسید از عصبانیت فریاد کشید.
   هیتلر مشکل بزرگی داشت و اونم عدم دسترسی به منابع انرژی بود و قبل از حل این مشکل استراتژیک، ژاپنی‌ها با حمله به ‌پرل‌هاربر باعث ورود مستقیم عمو سام قمارباز به عرصه جنگ شدن و از همون لحظه جنگ تموم شد.

   موافقم 15
   مخالفم 2
   1. امین

    ۱۸ اسفند ۱۴۰۲
    سوابق: (571 ديدگاه)

    تاریخ و اتفاقاتی که افتاده نمیشه براساس تصورات ذهنی عوض کرد.
    اتفاقا هیتلر میخواست همین کار بکنه؟؟؟ میخواست با انگلیس متحد بشه؟
    اگر علاقه داری باید از ۱۸۵۰ تاریخ اروپا نحوه تشکیل پروس و متحد شدن جرمنیک ها شمال باهم دگیر را مطالعه کنی. پروس ، جنگ جهانی صفر ، دویچلند رایش اول دوم ، جنگ اول ، دویچلند رایش سوم ، تشکیل حزب ناسیونال سوسیالیسم Nazi ، جنگ دوم .
    کتاب “صلحی که همه صلح ها را بر باد داد”
    در مورد علت پشت پرده جنگ دوم جهانی هست و …

    عزیزان کتا بخونید حیفه

    موافقم 9
    مخالفم 1
    1. پاسخ به دری وری هایی که نوشته

     ۲۱ اسفند ۱۴۰۲
     سوابق: (2 ديدگاه)

     چرت و پرت هایی که نوشته ارزش پاسخ هم نداره پس بمباران لندن کشک بود؟
     آلمان نازی میخواست قدرت زرهی و تانک هاش رو به انگلیس نشان دهد که بدون نیروی هوایی هم قادر به شکست متفقین هست ولی کافی نبود
     از 400 هزار نظامی انگلیسی فقط 100 هزار تاشون کشته شدند
     بعدش هم که شهر های آلمان نازی به دست انگلیسی ها بمباران شدند از جمله درسدن و هامبورگ

     موافقم 5
     مخالفم 0
   2. امین

    ۱۸ اسفند ۱۴۰۲
    سوابق: (571 ديدگاه)

    حقایق تاریخی با ساخته های ذهنیت قاطی نکن
    هیتلر میخواست با انگلیس و آمریکا برعلیه روسیه متحد بشه؟؟؟؟
    وقتی حرفی میزنی باید منبع حرفت بدی
    کدوم کتاب یا مرجع تاریخی این کشف کرده؟

    موافقم 3
    مخالفم 4
    1. SFXSuperFast

     ۱۹ اسفند ۱۴۰۲
     سوابق: (28 ديدگاه)

     چرا هیتلر اجازه خروج نیروهای انگلیسی از فرانسه رو داد در دانکرک؟؟
     سه روز نیروهاش استندبای بودن و منتظر دستور حمله
     رسما خروج اون نیروی انسانی عظیم رو فقط مشاهده کردن
     در صورتی ک میتونستن با یه حرکت کل این نیروهای در محاصره رو از صحنه روزگار محو کنن.
     ..
     تاریخ رو باید بر اساس حقایق و مشاهدات تحلیل کنی
     نه اینکه از سر یه کتاب بخونی و مثل بلبل نظرات دیگران رو بازگو کنی
     هیتلر با انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها پدرکشتگی نداشت
     در عوض با کمونیسم بشدت مشکل داشت و اعتقاد داشت بانی و پایه‌گذار کمونیسم یهودی‌هان
     واقعا از خداش بود که با انگلیسی‌ها متحد بشه ضد استالین
     قبل از حمله به پرل‌هاربر، کشتی‌های آمریکایی اقلام مورد نیاز انگلیس رو بهشون میدادن آلمانی‌ها حملات خیلی معدود و محدودی ضد امریکایی‌ها انجام میدادن و با امریکا در “صلح” بودن و روابط دیپلماتیک رو قطع نکرده‌ بودن.
     هیتلر میخواست نظم ژئوپلیتیک اروپا رو بر هم بزنه، از یهودی‌ها و کمونیست‌ها و فرانسوی‌ها برای تحقیر جنگ جهانی اول انتقام بگیره و همه آلمانی تباران رو زیر یک پرچم گرد بیاره
     امریکا اصلا مسئله ش نبود

     موافقم 9
     مخالفم 3
    2. Michael

     ۲۰ اسفند ۱۴۰۲
     سوابق: (1 ديدگاه)

     اینکه شما اطلاعاتت کمه ملاک بر این نیست اون طرفی که این مطالب رو گفته از خودش درآورده باشه، بله کاملاً هم صحت تاریخی داره این موضوع و خود تاریخ نگار ها بریتانیایی و هم آمریکایی هم درموردش بار ها صحبت کردن و مستند های زیادی هم ساخته شده میتونید درموردش حتی سرچ هم کنید و تو دیوید اروینگ هم صحتش نوشته شده و یا بعضی مستندای بی طرفانه که خوشبختانه تو این مستندا اراجیف کمتری نسبت دادن به آلمان، متأسفانه این علاقه شخصی پیشوا ادولف هیتلر که نباید به انگلستان حمله کرد کار دسته خودشم داد، دانکرک طلایی ترین موقعیت نه فقط برای کنار کشیدن کل انگلستان از جنگ بود بلکه سرنوشت جنگ کاملاً تغییر میگرد که متأسفانه هیتلر دستور حمله هوایی به اون ۴۰۰۰ نفر جوون نداد که حتی لوفت وافه آماده حمله هوایی بود که رایش مارشال هرمان گورینگ تو تعجب کامل فرو رفت چون دستوری صادر نشد و خیلی از ژنرال های رایش که به هیتلر گوشزد کردن این یه موقعیت تاریخی برای نابودی استعمار پیر جهانه که تو ۱۰۰۰ سال یک بار به دست میاد، و همینطور اسنادی که از ام آی 5 موجود هست و به صورت جداگانه یه مستند ازش ساختن، پرواز محرمانه مخفیانه و شبانه رودولف هس به شمال انگلستان حاویه پیامی که هیتلر نوشته بود رو به دست خاندان ولز برسونه که بدشانسی بدی آورد هواپیماش رو زدن و خودش رو هم گرفتن، همون‌طور که تو خود انگلیس دو دستگی بین خاندان سلطنتی هم وجود داشت که میگفتن با آلمان ها نباید بجنگیم تو خود آلمان هم هیتلر و رودولف هس بخاطر هم نژاد بودن انگلیسی ها(آنگلو ها و ساکسن ها و وایکینگ ها در شمال) میگفتن انگلستانم هم نژاد ما هستن و خاندان سلطنتی هم همه از نژاد آنگلو ساکسون ها هستن و البته از وارث های خاندان های پادشاهی و دوک های آلمانی از قرن ها قبل، البته کسانی مثل چرچیل بزرگواری که اینجا نمیتونم صفت دیگه ای رو به جای اسم مبارک انگلیسیش بکار ببرم که هم باعث شروع جنگ جهانی دوم بود و از حامیان گلوبال کردن جهان و انقلاب ها بعد جنگ و هم حامی استعمار و برده‌داری به صورت مدرن و هم صهیونیست تمام عیار بود که شبا جای خودشم خیس میکرد از بس که ویسکی نوش جان میکرد، ایشون میگفتن آلمان همیشه دشمن بریتانیا بوده و اصلا نباید فرصت بدیم بهش و هیچ صلحی با آلمان قابل قبول نیست و آلمان خطرناک ترین ماشین جنگیه دنیاس حتی بازم شکست بخوره دوباره میتونه سرپا بشه باید کاری کنیم که آلمان دیگه نتونه هیچوقت بتونه وارد جنگی بشه و نتونه از برتریت و بالا بودن نژاد خودش صحبت کنه که نمونش رو به زیبایی داریم میبینیم تو آلمان الان به لطف متفقین شستشو شوی مغزیشون(البته همه حرکتای آلمان پاسخ دفاعی به منافع اراضی و مرز از دست رفته خودش که با پیمان مزخرف ورسای در جنگ اول تحمیل شد و آلمان رو خارو حقیر کرد) این آقا بعد جنگ هم برنامه تکه تکه شدن و جدا شدن آلمان رو پیشنهاد کرد که خوشبختانه اون مدلی که میخواست نشد اما برنامش رو تقدیم روس های کمونیست عزیز کرد!!!
     هیتلر بزرگترین اشتباه و شکستش همین حمله نکردن به دانکرک بود که خود تاریخ نگار های متفقین تا به امروز دارن سرش بحث میکنن و همچنین پیمان صلحی که با انگلستان میخواستش، اتفاقاً هیتلر به دنبال جنگ نبود همه همین مطالب از ساخت هواپیما و کمبود قطعه و نداشتن سوخت مورد نیاز و فولاد مرغوب و تعداد کمه تانکاش به نسبت روس ها مشخص بود که کجا دنبال جنگ جهانی بود و رویای مالکیت اروپا رو تو سرش داشت و کی داشت جلو اینو میگرفت که نظم جهانی پیشین نمیخواست رهبری دنیا به دست رایش کبیر آلمان و هیتلر باشه چرا که ملی گرایی بدترین دشمن کمونیست و چپِ دموکرات لیبرال و گلوبالیسته چون باعث شکوه و پیشرفت و نخبه گرایی و عظمت یه کشور و جامعه میشه همونطوری که آلمان تو ۸۰ سال پیش نشون داد چی بود!!!

     موافقم 2
     مخالفم 2
   3. Mehrshadthz

    ۱۹ اسفند ۱۴۰۲
    سوابق: (16 ديدگاه)

    حاجی دقیقا درست گفتی اگه ژاپن حمله نمیکرد ازون طرف اگه انگلستان به رابطه ایران و المان بو نمیبرد نفت ما میرفت المان تجهیزات بهتر و بیشتر ازون طرف از ایران به المانم کمک میرفت تازه خودمونم پیشرفت میکردیم چه بیا خودمونم یه تعداد زیادی تجهیزات نظامی رو میساختیم بهشون میدادیم

    موافقم 2
    مخالفم 1
 6. Arshia m3csl

  ۱۸ اسفند ۱۴۰۲
  سوابق: (1003 ديدگاه)

  چقدر آلمان صنعتش عالیه آلمان و ژاپن و آمریکا صنعتشون از چین هزار برابر ریشه دار تره و محصولاتی ساختن که چین عمرا بتونه بسازه

  موافقم 8
  مخالفم 8
 7. 🎄🎄🎄تیزپروازان🎄🎄🎄

  ۱۸ اسفند ۱۴۰۲
  سوابق: (3 ديدگاه)

  نمیدونم این پرچم از کجا اومد؟!!!!

  اما قربون این یکی 🟩⬜️🟥

  موافقم 11
  مخالفم 0
 8. ممد ژانگولر

  ۱۸ اسفند ۱۴۰۲
  سوابق: (3490 ديدگاه)

  به نظر من اگه تو جنگ جهانی به ازای هر کشته یک نهال میکاشتن الان دنیا گلستان بود . منفعتی که دوستی و صلح هست تو جنگ و نابودی نیست . پیشاپیش نوروز مبارک ☀️💐🌻

  موافقم 14
  مخالفم 4
  1. امین

   ۱۸ اسفند ۱۴۰۲
   سوابق: (571 ديدگاه)

   بیش از ۱۰ میلیون نفر کشته شدند. و زمین نیاز به یک میلیارد کاشت درخت مجدد داره. حداقل. چون بشر داره جنگل زدایی میکنه و جنگل‌های چند هزار ساله از بین میبره.
   هفته پیش در حوالی محل زندگیم دیدم که چطور افتادن به جون جنگل‌های قدیمی! از تعجب شاخ در آوردم . نه زمینش صاف قابل کشت بود نه ضرورت صنعتی داشت.
   ایران نیست

   موافقم 5
   مخالفم 3
  2. ۱۹ اسفند ۱۴۰۲
   سوابق: (2968 ديدگاه)

   همچنین ♥️

   موافقم 1
   مخالفم 0
 9. محمد

  ۱۸ اسفند ۱۴۰۲
  سوابق: (5 ديدگاه)

  ای کاش یکسری از سلاح ها زودتر به دست ارتش آلمان می‌رسید و یکسری از اشتباهات مثل رحم کردن به عنگلیس توی دانگرنک نبود یا ژاپن بهونه دست آمریکایی ها برای ورود جنگ ( یا حداقل ورود زودتر به جنگ) نمی‌داد ، دنیا بدون عنگلیس ، روسیه و یهود جای قشنگ تری برای زندگی بود

  موافقم 10
  مخالفم 7
  1. محمدرضا اشتری - دبیر سایت پدال

   ۱۸ اسفند ۱۴۰۲
   سوابق: (2297 ديدگاه)

   خدا جای حق نشسته

   موافقم 10
   مخالفم 3
  2. دانیال_Surrey،England

   ۱۸ اسفند ۱۴۰۲
   سوابق: (2774 ديدگاه)

   از همه خنگ تر اونایین که واقعا فکر کردن آلمان و انگلیس با هم مشکل دارن!
   اینا کلا یکین تمام ژن سلطنت انگلیس آلمانیه.
   ملکه انگلیسم که رسما سلام نازی داده!

   موافقم 7
   مخالفم 7
   1. Bmw

    ۱۸ اسفند ۱۴۰۲
    سوابق: (584 ديدگاه)

    یعنی چی سلام نازی داده ؟ بیشتر بگو

    موافقم 6
    مخالفم 0
    1. دانیال_Surrey،England

     ۱۸ اسفند ۱۴۰۲
     سوابق: (2774 ديدگاه)

     سرچ کنی میاد پرنس ادوارد هم طرفدار حزب نازی بود اگه یادم باشه.

     موافقم 5
     مخالفم 5
    2. ۱۹ اسفند ۱۴۰۲
     سوابق: (2968 ديدگاه)

     چه عکس پروفایل قشنگی

     موافقم 3
     مخالفم 0
   2. پاسخ

    ۲۲ اسفند ۱۴۰۲
    سوابق: (1 ديدگاه)

    جنگ جهانی اول و دوم به کنار
    دلیل اینکه انگلیسی ها الان با آلمان مشکلی ندارند چون آلمان سلاح هسته‌ای و انبار های سلاح فراوان نداره. از شروع جنگ می‌ترسه

    وگرنه روزگار انگلیسی ها تا الان صدبار سیاه و تار شده بود

    دلیل دوم هم :چون فعلاً دشمنی مشترکی دارند به اسم روسیه که اگر جلوش رو نگیرند کشوری برای خودشان باقی نخواهد موند

    موافقم 3
    مخالفم 0
   3. Arash

    ۷ فروردین ۱۴۰۳
    سوابق: (6 ديدگاه)

    ینی شما واقعن نمیدونید انگلیس موسس دولت پروس بود همیه اشرا ف زادگان پروس نژاد انگلیسی داشتن روابط خوبی با انگلیس داشتن تو جنگای ناپلئونیک باهم متحد بودن
    خوده ویلهلم با ملکه ویکتوریا فامیل
    بود ام از یجا به بد آلمان توسط نخس وزیرای انگلیسی عقب رونده شد و در نهایت وقتی فرانسه راوبطش رو با انگلیس خوب کرد
    روابط با پرو س به کلی قعط شد و بد قضیه رایش و فدارسون جرمنی هاو جنگ جهانی شروع شد

    موافقم 0
    مخالفم 1
 10. دانیال_Surrey،England

  ۱۸ اسفند ۱۴۰۲
  سوابق: (2774 ديدگاه)

  تشکر از امیر دهقان یکی از کامل ترین مقاله های مرتبط با این جنگنده بود.
  اتفاقا همین مقاله رو چند ماه پیش خوندم و چقدر خوشحال شدم اینجا دیدم.
  در واقع به درستی هم اشاره شد که این جنگنده بیشتر یه شکارچی بمب افکن ها بود تا داگ فایتر ولی مشکل اصلیش نداشتن dive brake بود که کار رو بر روی شیرجه رفتن رو بمب افکن ها بسیار سخت میکرد.
  هر چند بعدها بهبود دادن شرایط رو،مثل نصب موشک R4M و یادگیری خلبانان تو مانور پذیری سرعت کم با جنگنده و….که دیگه خیلی دیر بود و کم تاثیر.

  موافقم 7
  مخالفم 2
 11. آرش آمریکایی

  ۱۸ اسفند ۱۴۰۲
  سوابق: (618 ديدگاه)

  چه جنگنده نازی

  موافقم 5
  مخالفم 1
 12. عارف رضاییان

  ۱۹ اسفند ۱۴۰۲
  سوابق: (81 ديدگاه)

  اولین موتور جت در انگلستان ساخته شد ولی روی هواپیما نصب نشد که آلمانها این کارو کردن

  موافقم 1
  مخالفم 3
 13. عابر

  ۱۹ اسفند ۱۴۰۲
  سوابق: (3 ديدگاه)

  ناریها به مفهوم واقعی مافوق مابقی جهان بودند. یک تنه کشورهایی را به لرزه انداخت که هرکدام می‌توانستند کل جهان را تهدید کنند. مهمترین عاملی هم که باعث شکست آلمان شد، یهودیهای خود آلمان بودند که به کشورهای دیگه فرار کرده بودند. اگر آلمان نازی ادامه پیدا کرده بود، احتمالا الان میشد آخر هفته را یکی دو ساعت به ماه رفت و یک چای نوشید و آخر شب برگشت. البته الان آلمان بسیار ناخالص است، بااینحال هنوز از لحاظ صنعت و اقتصاد بسیار بالا است.

  موافقم 5
  مخالفم 1
  1. Mamaliiiii67

   ۲۰ اسفند ۱۴۰۲
   سوابق: (3 ديدگاه)

   جوک میگی داشتن سلاخی میشدن میخواستی بمونن

   موافقم 0
   مخالفم 1
 14. محسن

  ۱۹ اسفند ۱۴۰۲
  سوابق: (1 ديدگاه)

  تنها جنگنده ام ای ۲۶۲ باعث شکست یا پیروزی آلمان نشد تاکتیک اشتباه هیتلر در روسیه و شمال آفریقا باعث شکست آلمان نازی شد

  موافقم 5
  مخالفم 0
 15. محمد رضا راد

  ۲۰ اسفند ۱۴۰۲
  سوابق: (1 ديدگاه)

  امین جان هم وطن خودم، در جنگ جهانی دوم نزدیک به 70ملیون آدم تلف شد،

  موافقم 2
  مخالفم 0
  1. Mamaliiiii67

   ۲۰ اسفند ۱۴۰۲
   سوابق: (3 ديدگاه)

   ی دیقه تو اون جنگ باشه استرس پس از سانحه ولش نمیکنه

   موافقم 0
   مخالفم 0
 16. محمد

  ۲۱ اسفند ۱۴۰۲
  سوابق: (1 ديدگاه)

  واقعا متعجب شدم ….طرز فکر خیلی از جوونای ایران مثل خودم بیشتر به سمت ذهن و تفکر هیتلری سوق داره.خیلی خوبه….میدونید با اینکه هیتلر جنگو باخت و دودستی تقدیم کرد ولی همیشه مثل یه برنده تو ذهن آدم تجسم میشه. کسایی مثل هیتلر مسیر دنیا رو عوض کردن …شاید حتی تولد خیلی از ماها به واسطه تصمیم هیتلر شکل گرفته..ممکنه یه روزی استالین از اذهان پاک بشه و یا حتی چرچیل ولی تا دنیا دنیاست هیتلر همیشه تو هر محفلی هست…

  موافقم 2
  مخالفم 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا