ایران خودروایستگاه

بازنشستگی ساپکو پس از ۳۰ سال فعالیت

ساپکو یا شرکت طراحی، مهندسی و تأمین قطعات ایران‌خودرو، (به انگلیسی: Supplying Automotive Parts Company یا SAPCO) یکی از زیر مجموعه‌های ایران خودرو به حساب می‌آید که وظیفه‌ی طراحی و تأمین قطعه برای خط تولید شرکت ایران خودرو را بر عهده دارد.
وزارت صمت برای بهبود صنعت خودروی ایران طرحی به نام تحول صنعت خودرو را برنامه ریزی کرده است. در این طرح زمانبندی برنامه های آینده‌ی ساختار مدیریتی و مالکیتی صنعت خودرو بیان شده است. از برنامه های ذکر شده در این طرح می‌توان به انحلال ساپکو و البته سازه گستر (شرکت تامین قطعات گروه خودروسازی سایپا) نام برد.

گزارش تحول در ساختار خودرو ایران

طبق طرح تحول صنعت خودرو، انحلال ساپکو از فروردین ۱۴۰۲ آغاز و تا شهریور سال ۱۴۰۲ ادامه خواهد داشت. با پایان فعالیت ساپکو، فعالیت های مربوط به تامین قطعات ایران خودرو و ایساکو (شرکت خدمات پس از فروش ایران خودرو) در قالب دفتر فروشی تخصصی دنبال خواهد شد.
سازه گستر نیز عاقبتی مانند ساپکو‌ خواهد داشت، در نتیجه ایران خودرو و سایپا دو زیرمجموعه بزرگ خود را از دست خواهند داد. در سال‌های اخیر ساپکو حواشی زیادی داشته است، اوج این حواشی در دوران مدیرعاملی هاشم یکه زارع بود.


وی با این توجیه که ساپکو از وظایف اساسنامه‌ای خود دور شده است، این شرکت را به نوعی منحل کرد تا فعالیت هایش در قالب دفتر فروش ادامه پیدا کند. همچنین شایعه‌هایی وجود دارد که بر اساس آنها در گذشته فسادهایی نیز در ساپکو رخ داده و این مسئله در تصمیم یکه زارع نقش مهمی داشته است. طبق این اتفاق یکه زارع به دنبال این بوده که رابطه بین ایران خودرو و قطعه سازان را به نوعی کوتاه و  فعالیت ساپکو را به دفتر فروش تقلیل دهد تا باعث کاهش فساد شود.
پس از ترک ایران خودرو توسط یکه زارع، نوبت به مدیریت فرشاد مقیمی شد. وی ساپکو را دوباره زنده کرد و این شرکت در حال حاضر با مدیریت عادل پیرمحمدی همچنان به فعالیت خود ادامه می دهد.
با این حال وزارت صمت تصمیم گرفته است، ساپکو را منحل کند، اتفاقی که اگر در بازه زمانی مورد نظر (فروردین تا شهریور ۱۴۰۲) رخ بدهد، این شرکت در ۳۰ سالگی بازنشسته خواهد شد. ساپکو با رویکرد خودکفایی قطعات خودروی پیکان و تکمیل حلقه ارتباطی طراحی، ساخت و مونتاژ خودرو در سال ۱۳۷۲ توسط شرکت ایران خودرو تاسیس شد.

مطالب مشابه

‫۱۸ دیدگاه‌ها

 1. محمد رستمی نژاد

  ۲۴ مرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (72 ديدگاه)

  خب چرا بحث رو میپیچونید ، بگین میخوایم بدیم به چینی ها دیگه.

  موافقم ۴۱
  مخالفم ۶
 2. Amard

  ۲۴ مرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (510 ديدگاه)

  به قول معروف اینا همش حرف … برای جمله سازی خوب ذاعقه شعر بچه ها تقویت میشه ما هم میدونیم نیروی مازاد و سا‌ختار موازی و سر بار بهره وری پایین و رانت نور چشمی ها و افراد بیسواد غیر متخصص باعث این افتضاحات هستن اما در عمل هیچوقت عزمی برای تغییر نیست چون کسانی میخان تغییر بدن که خودشون دستشون آلوده به ویژه خواری و خودشون در جایگاهی هستن که جای اونا نیست

  موافقم ۲۴
  مخالفم ۱
 3. hssn

  ۲۴ مرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (425 ديدگاه)

  ایشالا روزی ایرانخودرو و سایپا

  موافقم ۳۱
  مخالفم ۰
 4. datsun

  ۲۴ مرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (2543 ديدگاه)

  قبر سپکو رو ظاهرا کروز کنده ، کروز یه طورهای مافایای شده و با خرید سهام خودروسازان به اندازه کافی نفوذ داره قبلا هم اتهام قاچاق قطعات رو داشته از طریق رانت و رشوه با افراد نزدیک به دولت.

  موافقم ۳۵
  مخالفم ۰
  1. Ali

   ۲۵ مرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (3 ديدگاه)

   ساپکو اتفاقا نقطه اتصال کروز به صنعت خودرو ایران شد

   انحلالش اتفاق بزرگیه

   موافقم ۳
   مخالفم ۰
 5. meysam

  ۲۴ مرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (3355 ديدگاه)

  وقتی کروز(وابسته به سپاه) و واردات گسترده قطعات چینی درمیون باشه ساپکو و سازه گستر عملا اون نیمچه کارایی خودشونو از دست میدن.
  جالبه در مورد فساد گسترده در سایکو توضیح داده شده ولی دلیلی نیاورده چرا این اتفاق برای سایکو و سازه گستر همزمان افتاده.
  من خودم بین سال‌های ۸۳ تا ۸۶ در یکی از شرکت‌های زیرمجموعه سایپا مشغول بودم که با سازه گستر همکاری مستقیم داشتیم. واقعا این شرکت بزرگ و قدرتمند بود و اون زمان تازه ام‌وی‌ام ۱۱۰ مدیران خودرو اومده بود و حمل و نقلشون به شهرهای مختلف به عهده شرکت ما بود. چین اصلا تو ایران پا نگرفته بود. تو ۱۵ سال ببین با ما چه کردند

  موافقم ۳۴
  مخالفم ۴
  1. هادی

   ۲۴ مرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (407 ديدگاه)

   مال سپاه نیست مال دانشگاه شریف که به دولت هاشمی خاتمی وصل هستند کل قطعه سازی ها دستشونه وقتی مردم نمیدونن مافیا هم کار خودش میکنه مثل اب خوردن

   موافقم ۷
   مخالفم ۲۵
  2. Ali

   ۲۵ مرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (3 ديدگاه)

   کروز هیچ ربطی به سپاه نداره

   همین ساپکو اتفاقا رابط کروز و ایران خودرو بود و باعث انحصار تو تأمین قطعه شد

   موافقم ۲
   مخالفم ۱
 6. علی

  ۲۴ مرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (263 ديدگاه)

  هیچ عقلانیت و هیچ خیریتی تو این کار نمیبینم

  موافقم ۱۹
  مخالفم ۱
  1. GTC فقط المانی و انگلیسی و ایتالیایی

   ۲۴ مرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (328 ديدگاه)

   موافقم

   موافقم ۷
   مخالفم ۱
  2. Payfast

   ۲۵ مرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (425 ديدگاه)

   یه عقلانیت و خیریتی توی این کار هست اونم اینه که بجای پارس سمند درجه ۹ میتونیم چینیه درجه ۴ سوار شیم (خلاصه چاخان سازی اینا اینه که میخوان شرکت بدن به چینیا ) =/

   موافقم ۶
   مخالفم ۱
   1. KSH

    ۲۵ مرداد ۱۴۰۱
    سوابق: (72 ديدگاه)

    بهمون میگفتن قاجار ننگ بار بود به روسیه انگلیس فروختن کشور رو حالا دارن به چین و روسیه میفروشن انگار فقط با انگلیس خصومت شخصی داشتن😅

    موافقم ۶
    مخالفم ۱
    1. Payfast

     ۲۵ مرداد ۱۴۰۱
     سوابق: (425 ديدگاه)

     ای کاش به امریکا و انگلیس می‌فروختن

     موافقم ۴
     مخالفم ۲
 7. شهر نشین

  ۲۵ مرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (1004 ديدگاه)

  خوشحال شدم.

  موافقم ۱
  مخالفم ۲
 8. عباس

  ۲۵ مرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (1 ديدگاه)

  چه خوب، کلش رو منحل کنید دعاتون می کنیم

  موافقم ۱
  مخالفم ۱
 9. رضا

  ۲۵ مرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (1 ديدگاه)

  آغاز حراج مفت ایران خودرو و سایپا به برادران چینی

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 10. هستی

  ۲۵ مرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (1 ديدگاه)

  سلام باور کنید اکثر قطعه سازی حاضر نیستند به صورت مستقیم به ایران خودرو و سایپا کار کنند ،چون سازندگان از نحوه ی بر خورد ایران خودرو ( البته سایپا وضعیت بهتری دارد)ذهنیتی مثبتی ندارند و این را هر واحد نظارتی با یه بررسی میدانی متوجه میشود ،بیشتر مراجعات را رانندگان دارند ،کاش یک نظر سنجی شود ،اتفاقا ساپکو و سازه گستر ،محور اتصال ایران خودرو و سازندگان میباشد و قطعا منحل نخواهد شد چون یکه زارع ،خواست ولی نتوانستند چون همه فهمیدن کار راحتی نیست و اگر ساپکو و سازه گستر نباشند ،نسخه خودرو سازی پیچیده اس

  موافقم ۳
  مخالفم ۰
 11. مرد حق

  ۴ شهریور ۱۴۰۱
  سوابق: (6 ديدگاه)

  دولت انقلابی بجای حل مساله و رفع مشکل اساسی ، دنبال پاک کردن صورت مساله هست . ایران خودرو و سایپا به یه دلیل زیان ده هستن اونم پرسنل مازاد و نیروی انسانی غیر مولد و غیرتخصصی به تعداد خیلی زیاد می باشد . اگه راست میگن گزارش تحقیق و تفحص مجلس دهم که سال ۹۷ انجام شد را منتشر کنن ! اگه دولت و وزارت صمت جرآت داره خو بیاد اون گزارش را منتشر کنه. اصلا تا بحال از خودتون پرسیدین چرا گزارش تحقیق تفحص مجلس قبلی توسط شورای نگهبان و مجمع تشخیص رد شد و به دستور اونا ، کنار گذاشته شد ؟ مصاحبه های آقای بهرام پارسایی نماینده قبلی مجلس را برید تکه هایی شو که منتشر شد بخونید تا بفهمید که اوضاع این دو شرکت و سایر شرکتهای دولتی تا چه اندازه افتضاح هست . الان همه از فساد در فولاد مبارکه حرف می زنن ولی باور کنید حجم فساد در این دو شرکت که دستشون تا مرفق به خون مردم آلوده هست ، خیلی بیشتر از فولاد مبارکه و پرونده خاوری و زنجانی و …. هست . چند هزار نفر مشاور و کارشناس خیالی از ایران خودرو و سایپا حقوق های کلان دریافت می کنن که حتی بعضیشون یا وجود خارجی نداشته یا اطفال و کودکان ۶ ماهه تا ۸ -۹ ساله بوده ان. رانتهای کثیف در این دو شرکت بیداد می کنه. برید ببینید کارمندان اداری تا مدیران میانی و بالاتر و مشاوران و کارشناسان ارشد اینها ، چه افراد و اشخاصی اند و به کجاها وصل اند و از کجاها و از چه کسانی توصیه نامه و دستخط های طلایی !! برای استخدامشون دارند .

  موافقم ۰
  مخالفم ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا