کیا

بررسی کیا سدونا مدل ۲۰۱۵

وقتی نوبت به کلاس خودرویی مینی‌ون‌ها می‌رسد، تعداد خودروسازان جدیدی که وارد این عرصه می‌شوند، با توجه به حکمرانی سه‌گانه هوندا، تویوتا و کرایسلر کاهش می‌یابد. ولی در این میان، «کیا» تنها کمپانی است که یک مینی‌ون کاملاً جدید برای ۲۰۱۵ ارائه کرده است؛ کیا سدونا، اولین مدل جدید این کمپانی از این نوع بعد از سال ۲۰۰۶ است.

2015 Kia Sedona SXL
۲۰۱۵ Kia Sedona SXL
سدونا ۲۰۱۶ به دنبال یافتن راهی برای ورود به زندگی خانواده‌های مختلف در سال جاری است و نمی‌خواهد تنها یک خودرویی کرایه‌ای ناآشنا مانند گذشته باشد. ۹ سال پیش، طراحی‌های زیباشناسانه کیا ما را به یاد روزگاران کهن می‌انداخت؛ ولی امروز شرایط ظاهری این برند، تغییر زیادی کرده است و از «فورته» گرفته تا «اپتیما»، و از «کادنزا» گرفته تا «اسپورتیج»، نمایشگاه‌های اتومبیل‌های کیا پُر از خودروهای زیبا و جذاب است. سدونا نیز با این خانواده محصولات کیا هماهنگ است و می‌توان گفت که زیباترین مینی‌ونی است که در حال حاضر می‌توان خرید؛ البته رقابت ظاهری در این کلاس، چندان هم برایش سخت نبوده است. امّا در همین حال، یک‌ سری درهم‌ریختگی نیز در طراحی این خودرو دیده می‌شوند. از جمله چرخ‌های بزرگی که فاصله بسیار کمی با بدنه دارند، همین‌طور فاصله بین پنل‌ها که بسیار تَنگ است و پنجره‌های ردیف سوم با طراحی خاص باریک‌شونده که اندکی در این کلاس خودرویی، عجیب به نظر می‌رسد.

2015 Kia Sedona SXL
۲۰۱۵ Kia Sedona SXL
طراحی داخلی خودرو، ما را چندان هیجان‌زده نمی‌کند، ولی در عین حال، خطوط صاف و تمیز طراحی خارجی را تداعی می‌کند. همچنین، تعداد اندکی از قطعات پلاستیک سخت در بالای پنل ابزارها را که کنار بگذاریم، با طراحی داخلی گران‌قیمتی مواجه هستیم؛ حداقل این چیزی است که در تریم «لیمیتد» تست‌شده مشاهده شده است. صندلی‌های با دو طرح رنگ، تریم مشکی براق و طراحی هوشمندانه عقربه‌ها، همگی المان‌هایی هستند که در برندهای پرمیوم آن‌ها را می‌بینیم و در همین حال، در مینی‌ون کیا نیز وجود دارند. کنترل‌های رادیو و HVAC بسیار ساده هستند و استفاده از آن‌ها آسان است. سیستم راهبری با نمایشگر لمسی نیز عملکردی سریع و منطقی دارد. کنسول ثابتی که بین صندلی‌های جلو قرار گرفته، ممکن است کمی برای شما آزاردهنده باشد. در بسیاری از ون‌ها، این قسمت را می‌توان برداشت تا بتوان راحت‌تر این قسمت از خودرو را تمیز کرد، وسایل اضافی را در اینجا قرار داد و از این نقطه به بخش‌های عقب کابین رفت.

2015 Kia Sedona SXL
۲۰۱۵ Kia Sedona SXL
البته مینی‌ون‌ها به خاطر ظاهرشان به فروش نمی‌روند. تنها کاری که یک مینی‌ون باید انجام این است که به خوبی‌ از عهده حمل مسافر و وسایل برآید. ظرفیت حمل وسایل در سدونا ۴۰۲۱ لیتر است که اندکی نسبت به تویوتا سیه‌نا با گنجایش ۴۲۴۸ لیتر و هوندا ادیسه با گنجایش ۴۲۱۹ لیتر کمتر است. مجموع فضای تدارک‌ دیده شده برای مسافران در سدونا به ۴۴۷۴ لیتر می‌رسد. این در حالی است که این فضا در سیه‌نا ۴۴۱۷ و در ادیسه، ۴۸۱۴ لیتر است.

2015 Kia Sedona SXL
۲۰۱۵ Kia Sedona SXL
امّا این آمار تمام شرایط را بازگو نمی‌کنند. در سدونا، ردیف دوم صندلی، نسبتاً بزرگ و پرخرج است. در کیا سدونا لیمیتد تست‌شده با قیمت ۴۳۲۹۵ دلار، یک ردیف صندلی دوم جمع‌شونده استفاده شده که کیا آن‌ها را «صندلی‌های راحتی فرست کلاس» خطاب می‌کند. این صندلی‌ها، البته شایسته این عنوان هستند؛ چرا سطح بالایی از راحتی و فضای پاها را در اختیار قرار می‌دهند. با این‌ حال، اگر وسایل زیادی قرار است با خود حمل کنید، باید به خاطر داشته باشید که این صندلی‌ها را نمی‌توان از جایشان خارج کرد. البته مدل‌های پایین‌تر از لیمیتد، دارای صندلی‌های ردیف دومی هستند که می‌توان برای ایجاد فضای بیشتر، آن‌ها را به جلو کشید، ولی آن‌ها را نیز نمی‌توان برداشت. در عقب کابین، صندلی‌های ردیف سوم قرار دارند که فاصله زیادی با راحتی صندلی‌های ردیف دوم ندارند. این صندلی‌ها، همانند سایر رقیبان حاضر در این کلاس، می‌توانند جمع شده و کاملاً بر روی کف ناپدید شوند؛ ولی این کار نسبت به هوندا، تویوتا و کرایسلر با دردسر بیشتری همراه است.

2015 Kia Sedona SXL
۲۰۱۵ Kia Sedona SXL
رانندگی با سدونا راحت است. فرمان یک حالت نرم دارد و این ون با توجه به دایره گردش ۱۱/۲۲ متری خود، از قابلیت مانور بسیار خوبی برخوردار است. در بیرون از محوطه پارکینگ، سیستم تعلیق این خودرو بسیار نرم و انعطاف‌پذیر نشان می‌دهد. این در حالی است که در مدل لیمیتد مورد استفاده در این بررسی، چرخ‌های ۱۹ اینچی به‌ کار رفته‌اند و برای پیشرانه نیز از یک موتور ۳/۳ لیتری V6 با قدرت ۲۷۶ اسب‌بخار استفاده شده که متانت و آرامش بی‌نظیری ایجاد می‌کند. قبلاً در نمونه اولیه سدونا، حالت ناخوشایندی در رفتن به دنده پایین‌تر مشاهده شده بود، ولی در این نمونه دوم از سدونا، نرمی گیربکس در سطح خودرویی مانند لکسس ES350 است. موتور ۳/۳ لیتری V6 به صورت استاندارد در تمام سدونا ها استفاده می‌شود؛ ولی در همین حال، میزان مصرف سوخت نسبت به تریم متفاوت خواهد بود. برآورد سازمان حفاظت محیط زیست امریکا از مصرف سوخت سدونا L، LX و EX در هر ۱۰۰ کیلومتر در شهر ۱۳/۱ لیتر و در جاده ۹/۸ لیتر است. این در حالی است که آمار مصرف جاده‌ای برای مدل SX به ۹/۴ لیتر کاهش می‌یابد. در سنگین‌ترین مدل، یعنی لیمیتد که بزرگ‌ترین چرخ‌ها را نیز دارد، برآورد مصرف سوخت در شهر ۱۳/۸ لیتر و در جاده ۱۰/۷ لیتر است. همچنین در تست انجام مصرف سوخت ترکیبی ۱۱/۸ لیتر از این خودرو مشاهده شده است.

2015 Kia Sedona SXL
۲۰۱۵ Kia Sedona SXL
سدونا لیمیتد نسبت به یک ون، شتاب بسیار خوبی دارد و در مدت ۷/۴ ثانیه به سرعت ۹۶/۶ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. همچنین این خودرو در ۱۵/۸ ثانیه، از خط یک‌چهارم مایل گذر می‌کند و در این حال، سرعتی به اندازه ۱۴۶/۴۵ کیلومتر بر ساعت دارد. سدونا وقتی به راه می‌افتد، برای رسیدن از سرعت ۴۸/۲ به ۸۰/۴ کیلومتر و همین‌طور از سرعت ۸۰/۴ به ۱۱۲/۶ کیلومتر بر ساعت تنها ۵ ثانیه زمان نیاز دارد. البته مینی‌ون‌ها شاید به خاطر قابلیت شتاب و دراگ خود به فروش نرسند، ولی قدرت سدونا و توانایی‌اش در عبور سریع از مسیرها، می‌تواند به عنوان مثال، استرس کمتری برای یک تیم فوتبال ایجاد کند.

2015 Kia Sedona SXL
۲۰۱۵ Kia Sedona SXL
امکانات ایمنی سدونا می‌تواند برای مشتریان کلاس مینی‌ون جذابیت زیادی داشته باشد؛ سیستم‌هایی مانند هشدار برخورد، مونیتورینگ نقطه کور و دوربین نمای ۳۶۰ درجه. سیستم هشدار نقطه کور در کنار یک سیستم هشدار ترافیک پشت‌سر به صورت استاندارد در تریم‌های لیمیتد و SX عرضه می‌شوند و در تریم EX به صورت آپشن هستند. این در حالی است که در تریم‌های L و LX نمی‌توان از چنین امکاناتی استفاده کرد سیستم هشدار برخورد از جلو، کروز کنترل انطباقی و هشدار عبور از بین خطوط تنها در تریم سطح بالای لیمیتد در دسترس خواهند بود. سیستم هشدار برخورد در سدونا، برخلاف تویوتا سیه‌نا به صورت اتوماتیک ترمز نخواهد گرفت؛ چیزی که شرایط بهتری را ایجاد می‌کند. این مینی‌ون ۲۱۶۴ کیلوگرمی، مانند یک سدان اسپورت از سرعت ۱۱۲/۶۵ کیلومتر بر ساعت در فاصله ۵۰/۹ متری می‌تواند متوقف شود.

2015 Kia Sedona SXL
۲۰۱۵ Kia Sedona SXL
قیمت‌گذاری سدونا از ۲۶ هزار و ۹۹۵ دلار شروع می‌شود؛ یعنی نقطه‌ای درهای کشویی خودشان باز و بسته نمی‌شوند، صندلی‌ها پارچه‌ای هستند و هیچ دوربین نمای عقبی وجود ندارد. ولی وقتی در بین تریم‌های سدونا به سمت بالا حرکت کنیم، لوازمی مانند صندلی‌های چرمی، درهای اتوماتیک، رنگ‌های بدنه اضافی، دوربین نمای عقب، آینه‌ها با قابلیت جمع‌شدن خودکار، چرخ‌های بزرگ‌تر، سیستم راهبری و موارد بسیار دیگری اضافه می‌شوند. وقتی تمام گزینه‌ها را انتخاب کنید، به یک سدونا لیمیتد می‌رسید که خودروی مورد استفاده در این بررسی نیز بوده است. برچسب قیمت این مدل به میانه‌های ۴۰ هزار دلار کشیده می‌شود. این در حالی است که مدل EX را با امکانات مناسب و طراحی چرمی می‌توانید به قیمت ۳۳ هزار و ۱۹۵ دلار تهیه کنید.

2015 Kia Sedona SXL
۲۰۱۵ Kia Sedona SXL
مینی‌ون جدید کیا شاید گزینه اول مشتریان در این کلاس خودرو نباشد؛ جایی که هوندا، تویوتا و کرایسلر نفوذ زیادی در بازار آن دارند. ولی شاید طراحی سدونا و قیمت مبتنی بر ارزش آن کافی باشد تا خانواده‌ها را به نمایندگی‌های کیا بکشاند. در هر حال، این فرمولی است که برای بسیاری از خودروهای دیگر جواب داده است.
مشخصات:

 • نوع خودرو: موتور جلو، دیفرانسیل جلو، ۷ سرنشین، ۴ در ون.
 • قیمت مدل تست: ۴۳۲۹۵ دلار (قیمت مدل پایه: ۲۶۹۹۵ دلار).
 • نوع موتور: DOHC ۲۴ سوپاپ V6، بدنه و رویه آلومینیومی، انژکتور سوخت مستقیم.
 • گنجایش: ۳۳۴۲ سی‌سی.
 • قدرت: ۲۷۶ اسب بخار در ۶۰۰۰ دور در دقیقه.
 • گشتاور: ۳۳۶/۲۴ نیوتن‌متر در ۵۲۰۰ دور در دقیقه.
 • گیربکس: ۶ سرعته اتوماتیک با قابلیت شیفت دستی.
ابعاد:

 • فاصله محوری: ۳/۰۶۱ متر.
 • طول ماشین: ۵/۱۱۶ متر.
 • عرض: ۱/۹۸۴ متر.
 • ارتفاع: ۱/۷۴ متر.
 • وزن کلی: ۲۱۶۴ کیلوگرم.
تست‌های سرعت:

 • صفر تا ۹۶/۶ کیلومتر بر ساعت: ۷/۴ ثانیه.
 • صفر تا ۱۶۰/۹ کیلومتر بر ساعت: ۱۹/۴ ثانیه.
 • صفر تا ۱۷۷/۰۳ کیلومتر بر ساعت: ۲۴/۶ ثانیه.
 • استارت در حال حرکت بین ۸ تا ۹۶/۶ کیلومتر بر ساعت: ۷/۷ ثانیه.
 • عبور از یک‌چهارم مایل: ۱۵/۸ ثانیه با سرعت نهایی ۱۴۶/۴۵ کیلومتر بر ساعت.
 • سرعت نهایی (محدودیت قانونی): ۱۹۶/۳۴ کیلومتر بر ساعت.
 • مسافت ترمز از سرعت ۱۱۲/۶ کیلومتر بر ساعت: ۵۰/۹۰۲ متر.
 • چسبندگی در پیچ به قطر ۳۰۰ فوت: ۸۱g.

مصرف سوخت:

 • تخمین سازمان حفاظت محیط زیست امریکا: ۱۳/۸ لیتر در شهر و ۱۰/۷ لیتر در بزرگراه در هر ۱۰۰ کیلومتر.
 • مصرف سوخت در تست: ۱۱/۸ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر.

مسعود انیس حسینی

مسعود انیس حسینی، مترجم اخبار و مطالب در سایت پدال

مطالب مشابه

‫۲۰ دیدگاه‌ها

 1. احسان(احسان سابق)

  ۸ اسفند ۱۳۹۳
  سوابق: (2874 ديدگاه)

  برای ماشینی با این اندازه شتاب خوبی داره.ادیسه هوندا و بخصوص سه قلوهای افسانه ای کاراوان و ویاگر و تاون اند کانتری کرایسلر و دودج کار رو برای سدونای کیا ماموریت غیرممکن می کنن.تلاش خوبی داره کیا اما کلاس مینی ون مثل کلاس پیکاپ ها تولید کننده های محدودی داره و چون میشه گفت این کلاس فقط توی امریکا فروخته میشه هر خودروسازی نمی تونه سهمی داشته باشه

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
  1. Mostafa&S

   ۸ اسفند ۱۳۹۳
   سوابق: (318 ديدگاه)

   درود
   طرفدار خودروهای کره ای به هیچ عنوان (به قول علی دایی) نیستم ولی خوب دارن پیشرفت می کنن…

   موافقم ۰
   مخالفم ۰
   1. NA-NikandreosApotheon-NA

    ۸ اسفند ۱۳۹۳
    سوابق: (126 ديدگاه)

    دوست داشتنی برا مسافرت .پولشو داشته باشم حتما و ۱۰۰ درصد می خرمش

    موافقم ۰
    مخالفم ۰
    1. amir

     ۸ اسفند ۱۳۹۳
     سوابق: (255 ديدگاه)

     چرا مردم ایران اصرار دارند سدان بخرند؟ در حالی که از این جور ماشین ها در اروپا و مخصوصا آمریکا زیاد استفاده میشه راستی جوابم را گرفتم چون ما ماشین را برای پژ دادن می گیریم نه استفاده کاربردی

     موافقم ۰
     مخالفم ۰
   2. NA-NikandreosApotheon-NA

    ۹ اسفند ۱۳۹۳
    سوابق: (126 ديدگاه)

    کیا گل سرسبد تولید خودرو در کره هست.
    از کل مشرق زمین.
    اول لکسوس
    دوم اینفینیتی
    سوم آکیورا
    چهارم تویوتا
    پنجم نیسان
    ششم هوندا
    هفتم کیا
    هشتم هیوندا
    نهم مزدا
    دهم سوبارو

    دیگه سئونگ یانگ و میتسویشی و دایهاتسو و سوزوکی مال این حرفا نیستن.

    موافقم ۰
    مخالفم ۰
    1. احمد فقط سوپراسپرت اونم ایتالیایی

     ۹ اسفند ۱۳۹۳
     سوابق: (1163 ديدگاه)

     دوست عزیز باید بدونی هیوندا در کره شرکت به مراتب بزرگتر و با آوازه تری هست از لحاظ سرمایه و سود هم چند روز پیش یه مطلب تو پدال بود که هیوندای فکر کنم رتبه ۸ یا ۹ تو دنیا رو داشت .
     تازه کیا هر چی داره مدیون هیوندای هست چون چند سال پیش که ورشکست شده بودن هیوندای با کمک مالی اونا رو از ورشکستگی نجات داد.
     ولی قبول دارم بعضی از محصولات کیا طراحی بهتری نسبت به هیوندای دارن

     موافقم ۰
     مخالفم ۰
    2. لاکی استریک

     ۹ اسفند ۱۳۹۳
     سوابق: (192 ديدگاه)

     عزیز رو احساسات تصمیم نگیر همین مزدا که ۹ام نوشتی شاید از فروش پایین تره کره ای ها و بقیه باشه ولی خیلی ماشینای کار درستی میزنه و از لحاظ کیفیت گردشم نمیتونن جمع کنن

     موافقم ۰
     مخالفم ۰
    3. hamid reza

     ۹ اسفند ۱۳۹۳
     سوابق: (381 ديدگاه)

     واقعا به نظر شما میتسو و مزدا پایین تر از هیوندایی و کیا هستن؟

     موافقم ۰
     مخالفم ۰
  2. جی تی ار

   ۸ اسفند ۱۳۹۳
   سوابق: (1 ديدگاه)

   واقعا ماشین عالیی شده. عجب رخی داره.چی اتاق فوق العاده ای داره. توانایی های فنی اش هم عالیه…

   موافقم ۰
   مخالفم ۰
 2. سعید

  ۸ اسفند ۱۳۹۳
  سوابق: (1486 ديدگاه)

  قدرت و شتابش خیلی خوبه،از لحاظ ظاهری خیلی قشنگه،دو ردیف صندلی عقبش هم حسابی جا داره،کیفیتش در حد تویوتا و هوندا نیست ولی فکر نکنم خیلی هم بد باشه

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 3. saleh.cars.motorcycles

  ۸ اسفند ۱۳۹۳
  سوابق: (467 ديدگاه)

  هرچند کیاخوب داره پیشرفت میکنه وتلاششون خوب داره جواب میده.
  اماتو این کلاس خودرو(مینی ون ها) تویوتا۲۰۱۵ SIENNA خیلی زیباتر بنظر میرسه مخصوصا در مدلSE که ظاهری جذاب تر وتهاجمی تر داره.
  اگه تصاویر تویوتاSIENNA بارینگ های زیبایVossenمدل PRECISION SERIES را بایک سرچ ساده پیدا کنید و ببینید حتماخوشتون میاد وشما هم علاقه مندمیشید.اگرم نشدید بادیدن رینگ های بسیار زیبا ازدیدن فقط رینگ ها حتمالذت خواهید برد.مخصوصا وقتی تصاویرپورشه ۹۱۱ با این رینگ را ببینید
  سپاس از آقای مسعود انیس حسینی

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 4. reza

  ۸ اسفند ۱۳۹۳
  سوابق: (37 ديدگاه)

  قیافش که واقعا خیلی از اودیسه و سیه نا سرتره

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 5. ناصرساتیا

  ۸ اسفند ۱۳۹۳
  سوابق: (77 ديدگاه)

  یکی از یکی بهتر

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 6. سعید

  ۹ اسفند ۱۳۹۳
  سوابق: (10 ديدگاه)

  خودم وصنعت خودروسازی ایران رابه تحسین وسکوت دعوت میکنم

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 7. کافر مقدس

  ۹ اسفند ۱۳۹۳
  سوابق: (1531 ديدگاه)

  اصن شبیه gmc savana explorer نیست:!

  جلوGMC چراغ های عقب Jeep یه اسکی هم از کادیلاک میرفتی دیگه:|

  عجب روویی دارن ب خدا مردم(همین کره ای ها:D )

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 8. محمد

  ۹ اسفند ۱۳۹۳
  سوابق: (22 ديدگاه)

  ، واقعا خودروسازان ما ،یه مشت لگن فروشن .

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 9. hamid reza

  ۹ اسفند ۱۳۹۳
  سوابق: (381 ديدگاه)

  داشبوردش عین سوناتا هس همون حالت ذوزنقه ای

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 10. sunmartin

  ۱۰ اسفند ۱۳۹۳
  سوابق: (4 ديدگاه)

  کارشناسان در سال ۲۰۱۲ اعلام کردند :کیا موتورز در سال ۲۰۲۰ به خواستنی ترین برند جهان از لحاظ قیمت زیبایی کارایی و در دسترس بودن تبدیل میشود با این حساب و جوایز پی دز پی نقد و بررسی معتبر ترین مجلات خودرویی و نگاه موشکافانه و طراخی این ابر طراح جهان جناب شرایر این صحبت کارشناسان چندان دور از ذهن نیست البته کیا هرچه دارد مدیون آلمان و نگاه به این کشور پیشرفته و طراحان موفق آن است

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
  1. اﻭﺭﻧﮓ

   ۱۰ اسفند ۱۳۹۳
   سوابق: (36 ديدگاه)

   نمیدونم در سال ۲۰۲۰ مگر اینکه ب ام و مرسدس بنز پورشه مازراتی و لکزس حتما می خوان تعطیل بشن که این اتفاق بیافته!!

   موافقم ۰
   مخالفم ۰
 11. اﻭﺭﻧﮓ

  ۱۱ اسفند ۱۳۹۳
  سوابق: (36 ديدگاه)

  آقا فولکس واگن یه مدل ون داره به نام روتان . اون هم خیلی با حاله .

  موافقم ۰
  مخالفم ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا