متفرقههفته نامه

بهترین فیلم‌های سال ۲۰۲۱ برای علاقه‌مندان به تعقیب و گریزهای ماشینی

ازآنجایی‌که اکران فیلم‌های پرهزینه‌ای مثل سریع و خشن ۹ و زمانی برای مردن نیست به دلیل شیوع بیماری کرونا در سال ۲۰۲۰ به تعویق افتاد، امسال علاقه‌مندان به ماشین و تعقیب و گریزهای ماشینی روی پردهٔ سینماها هیچ کمبودی احساس نکردند؛ بنابراین، بدون هیچ مقدمهٔ دیگری سراغ معرفی بهترین تعقیب و گریزهای سینمایی می‌رویم که می‌توانند شما را برای چند ساعت حسابی سرگرم کنند.

سریع و خشن ۹

Fast & Furious 9

مجموعه فیلم‌های سریع و خشن در ابتدا به خاطر جذابیت‌های ماشینی خود معروف بود اما سریع و خشن ۹ دور از ذهن‌ترین و تخیلی‌ترین نسخه در این مجموعه محسوب می‌شود. سکانس‌های اکشن این قسمت با محوریت دشمنی خانوادگی بین دومینیک تورتو (وین دیزل) و برادرش جاکوب با بازی جان سینا بیش از زمان دیگری پوچ و مضحک به نظر می‌رسند. به‌عنوان‌مثال، یکی از بخش‌های این جنگ تن‌به‌تن در جنگل بین یک فورد موستانگ شلبی GT500 و یک دوج چارجر هلکت شکل می‌گیرد که با تاب خوردن چارجر روی یک پل شکسته با طناب به سبک تارزان خاتمه میابد. سپس درست در زمانی که فکر می‌کنید تخیل سازندگان فیلم دیوانه‌وارتر از این نمی‌شود، به یک پونتیاک فیرو موشک بسته می‌شود و به فضا پرتاب می‌شود! بله واقعاً!

البته اگر به سریع و خشن به دید یک فیلم تخیلی نگاه کنید می‌تواند سرگرم‌کننده باشد اما وقتی شخصیت‌ها از سخت‌ترین صحنه‌ها و اکشن‌ها حتی بدون یک خراش ساده بیرون می‌آیند، اعتبار فیلم بیش‌ازپیش زیر سؤال می‌رود. بااین‌حال علیرغم این اکشن‌های غیرواقعی، بدلکاری سریع و خشن ۹ قابل‌تحسین است زیرا بسیاری از صحنه‌ها با بدلکاری واقعی ساخته شده و جلوه‌های ویژه نیستند مثل یک صحنهٔ چهار ثانیه‌ای حرکت یک تویوتا ۸۶ داخل ساختمان که فیلم‌برداری آن هشت ماه طول کشیده است. در این فیلم همچنین خودروهای جالب زیادی به نمایش درآمده که می‌تواند برای عشق ماشین‌ها جذاب باشد. ازجملهٔ این خودروها می‌توان به دوج چارجر موتور وسط سفارشی دومینیک، یک نوبل M600 و یک تویوتا سوپرای نارنجی‌رنگ اشاره کرد که به سوپرای پل واکر فقید در اولین قسمت سریع و خشن ادای احترام می‌کند.

زمانی برای مردن نیست

No Time to Die

نام جیمز باند با آستون‌مارتین گره خورده است و آخرین فیلم دنیل گریک در نقش جیمز باند بنام «زمانی برای مردن نیست» که اکران آن بارها به تعویق افتاد، بیش از هر فیلم جیمز باند دیگری آستون‌مارتین دارد. در این فیلم از ونتیج کلاسیک گرفته تا DBS سوپرلگرای مدرن دیده می‌شود و حتی پروتوتایپ هایپرکار والهالا هم حضور کوتاهی در فیلم دارد اما بدون شک ستارهٔ زمانی برای مردن نیست، آستون‌مارتین DB5 نمادین جیمز باند است. در طول تعقیب و گریز ابتدای فیلم، باند با این DB5 در خیابان‌های تنگ شهر ماترای ایتالیا رانندگی می‌کند و دشمنان با جگوار XF، مازراتی کواتروپورته و خودروهای دیگر به دنبال او هستند. برای این صحنه ۱۰ رپلیکا (نمونهٔ ساختگی مشابه اصلی) از DB5 ساخته شده و برای افزایش چسبندگی، نزدیک به ۳۲ هزار لیتر نوشابه روی خیابان‌های ماترا پاشیده شده است.

پس‌ازاینکه DB5 با برخورد به یک رنجروور محاصره می‌شود، باند با دونات زدن، فعال کردن سیستم پخش دود و شلیک با مسلسل‌های داخل چراغ‌های خودرو، یکی از جذاب‌ترین لحظات فیلم را خلق می‌کند. در این فیلم همچنین لندروور دیفندر جدید هم اولین حضور سینمایی خود را تجربه می‌کند و به تعقیب باند می‌پردازد. در این سکانس که در نروژ رخ می‌دهد اما در اصل در اسکاتلند فیلم‌برداری شده است، باند با یک تویوتا لندکروزر آفرود سختی دارد و دیفندرها به دنبال او هستند. این سکانس به‌طور چشمگیری توانایی‌های آفرود دیفندر را نشان می‌دهد زیرا این خودرو در اینجا پرش‌هایی به‌اندازهٔ طول سه اتوبوس را تجربه می‌کند. در این صحنه چندین خودرو نابود می‌شود ازجمله یک رنجروور SVR که در صحنه‌ای تماشایی در هوا می‌چرخد.

بیوهٔ سیاه

Black Widow

در طول سال‌ها در دنیای سینمایی مارول خودروهای فوق‌العادهٔ زیادی دیده‌ایم. از آئودی R8 تونی استارک در مرد آهنی گرفته تا لکسس LC500 در پلنگ سیاه. در جدیدترین فیلم مارول یعنی بیوهٔ سیاه هم یک ب‌ام‌و X3 در یک تعقیب و گریز هیجان‌انگیز در بوداپست نقش‌آفرینی کرده است. در این صحنه، ناتاشا رومانوف (اسکارلت جوهانسون) و خواهرش یلنا با بازی فلورنس پیو سوار بر X3 هستند و یک زن موتورسوار هم آن‌ها را تعقیب می‌کند. در اینجا X3 چابکی خود را به‌خوبی نشان می‌دهد زیرا در صحنه‌ای، یلنا با چرخاندن فرمان خودرو، یک چرخش ۱۸۰ درجه زده و با باز کردن و کندن درب سمت شاگرد، موتورسوار را زمین میزند.

اما این پایان کار نیست زیرا پس از کنار رفتن موتورسوار، حالا سروکلهٔ یک تانک عظیم پیدا می‌شود که بسیاری از خودروهای خیابان را از بین می‌برد. این تعقیب و گریز با یک تصادف تماشایی به پایان می‌رسد زیرا X3 منفجر می‌شود، در هوا معلق میزند، روی تانک فرود می‌آید و از راه‌پله وارد ایستگاه مترو می‌شود. این اولین همکاری ب‌ام‌و با مارول بوده و ۱۳ دستگاه X3 را برای این فیلم ارائه کرده که تعدادی از آن‌ها نابود شدند.

بی‌نهایت

Infinite

زمانی برای مردن نیست تنها فیلم اکشن امسال با نقش‌آفرینی آستون‌مارتین نبود زیرا در فیلم علمی تخیلی «بی‌نهایت» از نتفلیکس هم یک آستون‌مارتین ونتیج بشدت اصلاح شده با تیغه‌ای بلدوزر مانند در جلوی خود، دیوار ساختمان را خراب می‌کند تا شخصیت مارک والبرگ را از زندان بیرون بیاورد. پس‌ازاین، ونتیج مذکور با شکستن پنجره و پرش از روی خودروهای پلیس وارد خیابان می‌شود و تعقیب و گریز در نیویورک ادامه پیدا می‌کند (البته این سکانس درواقع در شهر کاردیف در ولز فیلم‌برداری شده است). در ادامه، درحالی‌که ونتیج توسط یک کامیون زرهی تعقیب می‌شود، با زدن یک دور ۱۸۰ درجه، صحنه‌های فوق‌العاده‌ای را پدید می‌آورد.

با کمک جلوه‌های ویژه، این ونتیج به از ویژگی‌های متعلق به آینده مثل غربیلک فرمان جمع شونده، زره ضدگلوله و دژکوب بهره می‌برد که معمولاً آن‌ها را در آستون‌مارتین‌های جیمز باند می‌بینیم. آستون‌مارتین برای این فیلم ۳۰ خودرو ارائه کرده که شامل یک ونتیج دههٔ ۷۰ هم می‌شود که در تعقیب و گریز شبانهٔ ابتدای فیلم به همراه یک فراری تستاروسا در مکزیک مورداستفاده قرار گرفت.

جولت

Jolt

در فیلم اکشن و هیجان‌انگیز جولت از نتفلیکس، کیت بکینسل حضور دارد و نقش لیندی را بازی می‌کند اما برای ما ستارهٔ واقعی این فیلم مک‌لارن ۶۰۰LT اسپایدر است. لیندی از این خودرو برای فرار از دست پلیس در یک صحنهٔ تعقیب و گریز هیجان‌انگیز در شب استفاده می‌کند. تماشای این خودرو در فیلم هیجان‌انگیز است زیرا در فیلم‌های غیر از سریع و خشن به‌ندرت می‌توانیم یک مک‌لارن را به‌عنوان ستاره ببینیم اما در جولت چند مشکل وجود دارد. اول اینکه به نظر می‌رسد این تنها ۶۰۰LT دنیا با گیربکس دستی است زیرا درواقع این سوپرکار به گیربکس هفت سرعتهٔ دوکلاچه مجهز است. البته واضح است که این کار به‌منظور افزودن به حال و هوای کمدی فیلم انجام گرفته زیرا می‌خواهد نشان دهد که لیندی شیوۀ رانندگی با گیربکس دستی را نمی‌داند؛ اما از این مورد که بگذریم، تبلیغ مک‌لارن در فیلم هم خیلی خنده‌دار صورت می‌گیرد زیرا یک افسر پلیس پس از شنیدن صدای پیشرانهٔ ۳.۸ لیتری V8 این شرکت می‌گوید من این صدا را می‌شناسم، این یک مک‌لارن ۶۰۰LT اسپایدر است!

هیچ‌کس

Nobody

مسلماً فیلم «هیچ‌کس» یکی از فیلم‌های اکشن سال ۲۰۲۱ است که بسیار دست‌کم گرفته شد. ستارهٔ این فیلم، باب ادنکیرک است که نقش مردی بنام هاچ را بازی می‌کند. وی یک قاتل بازنشسته است که زندگی خانوادگی معمولی دارد. پس از ورود سارقین به خانهٔ هاچ، وی از مهارت‌های خود برای شکار آن‌ها استفاده می‌کند و استعداد خود در زدن افراد را نشان می‌دهد. در ادامه اما معلوم می‌شود که هاچ در رانندگی هم مهارت دارد. او در اوج صحنه‌های تعقیب و گریز فیلم، دوج چلنجر سفیدرنگ مدل ۱۹۷۲ همسایهٔ خود را می‌دزدد. این تعقیب و گریز کوتاه اما جذاب است زیرا هاچ با این چلنجر در یک کوچهٔ تنگ عقب عقب حرکت می‌کند و مافیای روسی آن‌را گلوله‌باران می‌کنند.

منبع
CarBuzz

امیر دهقان

نویسنده و مترجم پدال، عاشق ماشین، عشقی که حد و حصر نداره

مطالب مشابه

‫۱۸ دیدگاه‌ها

 1. پدرام

  ۷ دی ۱۴۰۰
  سوابق: (32 ديدگاه)

  فیلم هیچکس باحال بود اما تکرار مکررات و واقعا چیز خاصی نداشت و بیشتر هم بخاطر بازیگرش دیدم وکیل معروف برکینگ بد :))

  موافقم ۵
  مخالفم ۳
 2. آرین

  ۷ دی ۱۴۰۰
  سوابق: (235 ديدگاه)

  بیشترشون تخیلی هستن تا ماشینی.
  مخصوصا f9 و باند نسبت به انتظاری که ازشون داشتم ناامید کننده هستن.

  موافقم ۱۱
  مخالفم ۴
 3. JDM

  ۷ دی ۱۴۰۰
  سوابق: (2 ديدگاه)

  برید فیلم faster دوئن جانسون ببینید فیلم انتقام شخصی و فاقد تخیل و زیاده رویه.تعقیب گریز هم داره
  فیلم خیلی قشنگیه

  موافقم ۸
  مخالفم ۴
 4. یک کاربر

  ۷ دی ۱۴۰۰
  سوابق: (147 ديدگاه)

  سریع و خشن فقط قسمت ۱ ان جذاب هست چون طبیعی و واقعی تر هست و یکی هم سریع خشن ۳ در توکیو که با دریفت های زیبا ، جذاب هست.

  فیلم های ماشینی سری های بعدی سریع خشن اصلا زیبا نیستند بیشتر جلوه های کامپیوتری هست . سری ۹ با خودرو به فضا سفر میکنند!
  هشدار برای کبری ۱۱ هم همین سیر دارد ، سری های اول بسیار جذاب و از نظر داستانی متنوع بودند .

  اما هشدار برای کبری ۱۱ امروز بسیار عادی روزمره و شبیه کاراگاهان هست ، در حالیکه سریال ماشینی هشدار کبری ۱۱ اولیه تم خاص خود داشت مانند پلیس های عادی و کاراگاهان که روز میگدرانند در حالیکه سری های اولیه بیشتر بر هیجان حرکت ادرنالین متکی بود.

  من فیلم مردان بزرگراه ۲۰۰۴ به دوستان توصیه میکنم ببینند، البته امتیاز ضعیفی از منتقدان گرفته ، اما ترکیب یک فیلم جاده ، ماشین ، ترسناک هم هست . بنظرم باز فیلم ماشینی هست که ارزش قابل دیدن داره .

  Baby driver هم بنظرم هم دیگه معروف برای همه هست . بنظرم پتانسیل ساخت سری ۲ داره ،

  موافقم ۱۰
  مخالفم ۴
 5. Love Lockheed Martin

  ۷ دی ۱۴۰۰
  سوابق: (975 ديدگاه)

  سریع و خشن دیگه رسما داره به قوانین فیزیک توهین میکنه

  موافقم ۱۹
  مخالفم ۳
 6. mohsen

  ۷ دی ۱۴۰۰
  سوابق: (27 ديدگاه)

  سریع و خشن ۹ عملا توهین به شعور مخاطب بود

  موافقم ۳۱
  مخالفم ۶
  1. ممد هلکت سوار

   ۷ دی ۱۴۰۰
   سوابق: (245 ديدگاه)

   ن توهین به برقی پرستا و تسلا پرستایی مثل تو بود 🙂

   موافقم ۱۱
   مخالفم ۲۰
   1. TOM KRISTENSEN

    ۷ دی ۱۴۰۰
    سوابق: (102 ديدگاه)

    بهترین کامنت ماه

    موافقم ۹
    مخالفم ۱۲
    1. ممد هلکت سوار

     ۷ دی ۱۴۰۰
     سوابق: (245 ديدگاه)

     شعار قرن:

     مرگ بر برقی پرست
     مرگ بر تسلا پرست

     درود بر امریکایی باز
     درود بر ژاپنی باز
     درود بر آلمانی باز

     موافقم ۱۸
     مخالفم ۱۷
   2. mohsen

    ۸ دی ۱۴۰۰
    سوابق: (27 ديدگاه)

    داداش نمیدونمم کجا تسلا رو پرستیدم اما خوب توهین به مخاطب بیشترش منظورم درباره رفتن به فضا و این داستاناش بود کما اینکه بقیه جاهاش هم جرت بود ولی نه به اندازه همون قسمتی که گفتم

    موافقم ۴
    مخالفم ۰
 7. Aboalfazl demon

  ۷ دی ۱۴۰۰
  سوابق: (249 ديدگاه)

  یکی از بهترین فیلم های ماشینی تاریخ بدون شک
  نید فور اسپید بود
  سناریو خوب
  فورد ماستنگ جی تی ۵۰۰ عالی
  انواع هایپراسپرت ها مثل آگرا . پی وان . سسستو المنتو . ویرون . سالین s7 و غیره تو این فیلم بودن
  فیلم واقعا قشنگی بود

  موافقم ۱۶
  مخالفم ۲
  1. جناب ایکس

   ۷ دی ۱۴۰۰
   سوابق: (1160 ديدگاه)

   و مهم تر اینکه تمام صحنه هاش حتی اون صحنه ی پرتاب شدن آگرا در دنیای واقعی فیلم‌برداری شده بود.

   موافقم ۱۰
   مخالفم ۰
 8. ممد هلکت سوار

  ۷ دی ۱۴۰۰
  سوابق: (245 ديدگاه)

  فقط اون چلنجر تو نوبادی

  موافقم ۸
  مخالفم ۲
 9. Philipp

  ۷ دی ۱۴۰۰
  سوابق: (885 ديدگاه)

  اومدیم فیلم ماشینی ببینیم نه – – – – تخیلی که سریع و خشن رو توی لیست قرار دادین

  موافقم ۵
  مخالفم ۰
 10. پیام دایی

  ۸ دی ۱۴۰۰
  سوابق: (1 ديدگاه)

  باسلام خدمت دوستان عزیز. اگه عاشق تعقیب و گریز با ماشین اونم به صورت واقعی و اکشن که ادرنالین رو به اوج خودش میرسونه و از شدت هیجان دیدن اتفاقات و حرکت های که با ماشین در تعقیب و گریز انجام میشه اونم کاملا و ۱۰۰ درصد واقعی بدون هیچگونه دستکاری کامپیوتری و یا صحنه ساختگی برین و حتما فیلم Ronin یا رونین با بازی رابرت دنیرو ببینین .. تعقیب گریز بین بی ام دبلیو ۵۲۰ و پژو ۵۰۸ و ۲۰۶ و زانتیا و ..کلا ماشین های فرانسوی.. .بی ام دبلیو که ۴ یا ۵ نفر سرنشین داخلش هستن با ماشین های فرانسوی که ۲ نفر سرنشین پلیس دارن و دنبال مثلا دزدها در بی ام دبلیو هستن به مدت حدودا ۷ یا ۸ دقیقه و کاملا پشت هم و بدو کات دادن کارگردان ..ممنون .

  موافقم ۲
  مخالفم ۰
  1. $ᏗᏰᏖᎥᏁ$

   ۸ دی ۱۴۰۰
   سوابق: (4499 ديدگاه)

   بیخیال چیزای فرانسوی عین خودشون کسل کننده ست!😂همین فیلم جنون سرعت هم چیزاش واقعی بوده حالا با سرعت های زیاد تازه…

   موافقم ۴
   مخالفم ۲
 11. $ᏗᏰᏖᎥᏁ$

  ۸ دی ۱۴۰۰
  سوابق: (4499 ديدگاه)

  تشکر بابت پست،امسال بنظرم علاوه بر فیلمای خوب فیلم آشغال هم زیاد داشت نمونه اش همین بیوه سیاه که تنها فیلم لیست بود که دیدم اما واقعا مسخره بود، فیلمای دیگه ای مثل kate هم طبق معمول کلیشه ای و تکراری آژیر قرمز و گشت و گذار در جنگل هم همینطور ،سریع و خشن رو نگاه نکردم ولی مثل اینکه خیلی تخ،می تخیلیه، میرم بقیه شونو ببینم…

  موافقم ۴
  مخالفم ۰
 12. امیر حسین رضوی

  ۱۰ دی ۱۴۰۰
  سوابق: (7 ديدگاه)

  من عجیب سریع و خشن رو دوست دارم

  موافقم ۱
  مخالفم ۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا