هفته نامه

بررسی مشکلات تاکسی‌های خودران چین؛ از چالش قوانین تا ضررهای سنگین

تاکسی‌های خودران برخلاف انتظارات اولیه نتوانستند در کشور چین موفقیت چشمگیری به دست آورند.

چند سال پیش امیدهای زیادی به موفقیت تاکسی‌های خودران را روبوتاکسی ها در چین وجود داشت. چندین استارت آپ از جمله وی راید، پونی و مومنتا چند صد میلیون دلار را صرف اهداف جاه‌طلبانه خود کردند. این شرکت‌ها سرمایه زیادی را صرف توسعه و ساخت ناوگانی از خودروهای خودران کردند اما اوضاع آن‌طور که تصور می‌شد خوب پیش نرفت. برخلاف برخی شرکت‌های آمریکایی که از حمایت غول‌هایی همچون الفبت و جنرال موتورز برخوردار هستند، استارت آپ های چینی با چالشی به نام درآمد مواجه هستند.

علیرغم سال‌ها تبلیغات و جنجال درباره پیشرفت تکنولوژی‌های خودران، دسترسی گسترده به تاکسی‌های خودران دور از واقعی به نظر می‌رسد. از جمله دلایل این موضوع می‌توان به چالش‌هایی همچون ایمنی، قوانین و هزینه‌ها اشاره کرد. فاکتور هزینه به‌طور خاص همان چیزی است که پیشتازان تاکسی‌های خودران در چین را راهی مسیرهای دیگری می‌کند. روبوتاکسی ها برای سودده بودن باید در نهایت فاقد کاربران انسانی باشند. چین اخیراً قوانین مربوط به روبوتاکسی ها را شفاف کرده و می‌گوید باید کاربر انسانی نیز وجود داشته باشد. البته برخی مدل‌های بدون راننده در بخش‌های محدودی از این کشور فعالیت می‌کنند. سرویس‌های تاکسی خودران برای جذب مشتریان اقدام به ارائه تخفیف‌های زیاد روی مسیرهای مدنظر کرده‌اند. زمانی که یارانه‌ها به اتمام برسد و کنجکاوی اولیه کاربران نیز فروکش کند، چه کسی تمایل خواهد داشت کرایه یکسانی را برای این تاکسی‌ها با مسیرهای ثابت و مشخص پرداخت کند؟

استارت آپ های چینی برای حل این مشکل باید با واقعی ضررده بودن خود روبرو شوند. تعلیق فعالیت‌های کروز در آمریکا به خاطر یک حادثه جنجالی شاید همانند آب سردی بر صورت چینی‌ها باشد. کروز که در سه‌ماهه سوم ۲۰۲۳ ضرر ۷۳۲ میلیون دلاری را گزارش کرده بود هم‌اکنون با نگرانی‌های زیادی برای مدیران جنرال موتورز همراه شده است. برای حل این مشکلات کروز ۹۰۰ کارمند خود که معادل ۲۴ درصد نیروی کاری است را تعدیل می‌کند. یکی از مدیران استارت آپ های چینی می‌گوید:

زمانی که این آمار مالی را دیدم شوکه شدم

رسانه‌ها با شش مدیر فعلی و اسبق شرکت‌های پیشرو خودران چینی مصاحبه کرده‌اند و اکثر آن‌ها خواستار ناشناس ماندن خود بوده‌اند. یکی از این مدیران می‌گوید:

حتی اگر کروز به عنوان پیشرو در این صنعت نیازمند ۱.۵ اپراتور برای هر خودرو باشد، روبوتاکسی ها هنوز با سودده بودن فاصله زیادی خواهند داشت. برای اینکه بتوانید با تاکسی‌های سنتی رقابت کنید باید نسبت انسان به خودرو نه‌دهم به یک داشته باشید

یکی دیگر از مدیران معتقد است تاکسی‌های خودران فاصله زیادی با سودده بودن ندارند. او می‌گوید درآمد این شرکت‌ها با حذف اپراتورهای انسانی افزایش خواهد یافت. برای مثال درآمد یک راننده تاکسی در سال حدود ۱۷ هزار دلار است و بنابراین روبوتاکسی می‌تواند در ۵ سال ۸۴ هزار دلار صرفه‌جویی داشته باشد. همچنین هزینه ساخت تاکسی خودران ۷۰ هزار دلار است و هر خودرو نیز در طول ۵ سال حدود ۱۴ هزار دلار درآمد خواهد داشت. البته همه‌چیز خوش‌بینانه به نظر می‌رسد و این محاسبات زمانی جواب می‌دهند که شاهد حذف کامل کاربر انسانی باشیم. تا آن زمان شرکت‌های تاکسی خودران باید اعتماد کامل قانون‌گذاران و مردم را جلب کنند. حادثه کروز نشان داد که این موضوع چقدر سخت است و می‌تواند در یک شب به خاطر حادثه‌ای مهم از بین برود. یک مسیر منطقی برای پیشبرد تکنولوژی خودران فروش نسخه‌ای ساده‌تر از آن با امکان دخالت انسانی است.

شرکت دیپ روت که از حمایت علی‌بابا برخوردار است امسال از حجم کاری خود کاسته و به دنبال تأمین سیستم‌های دستیار راننده پیشرفته خودروسازان است. سیستم آماده تولید این شرکت که از نرم‌افزار رانندگی هوشمند و سخت‌افزار مبتنی بر لیدار سود می‌برد با قیمت ۲ هزار دلار به فروش می‌رسد. بایدو نیز در حال یافتن مشتریانی برای سیستم خود است. مومنتا اولین شرکتی است که این مدل تجاری را بکار گرفته و از چندین سال قبل در حال فروش محصولات خود به دیگر شرکت‌هاست. مومنتا همچنین از داده‌های به دست آمده برای بهبود خودران خود استفاده می‌کند. البته برخی مدیران معتقدند درآمد حاصل از این کار شاید در مقایسه با راه‌اندازی سرویس تاکسی خودران محدودتر باشد. در واقع کسب‌وکار تاکسی‌های خودران می‌تواند میلیارد دلاری باشد؛ اما به عقیده این مدیر ارشد، کسب‌وکار سیستم‌های دستیار راننده پیشرفته چشم‌انداز خیلی سوددهی ندارد. او می‌گوید:

چین هر سال حدود ۲۰ میلیون خودروی جدید می‌فروشد. حق انحصاری اعطا شده به شرکت‌های ثالث برای استفاده از این سیستم‌ها تنها به چند میلیون دلار می‌رسد و در نهایت نیز بازار بین چند بازیگر عمده تقسیم می‌شود زیرا هیچ شرکت بزرگی ریسک خرید از تنها یک تأمین‌کننده را نمی‌پذیرد

علیرغم وجود چنین مشکلاتی، برخی از استارت آپ های چینی در حال بررسی بازارهای خارجی هستند. شرکت‌های پونی و وی راید در خاورمیانه حضور یافته‌اند و کارشناسان این بازار را نسبتاً دست‌نخورده می‌دانند، بازاری که قوانین نسبتاً سهل و سرمایه هنگفتی دارد. در واقع آن‌ها خاورمیانه امروز را شبیه چین ده سال پیش می‌دانند. پونی توانسته ۱۰۰ میلیون دلار از عربستان سعودی را برای پیشبرد اهداف خود دریافت کند و وی راید نیز اولین مجوز تست روبوتاکسی ها را در امارات به دست آورده است. شرکت‌های چینی فعال در زمینه توسعه روبوتاکسی ها هنوز نتوانسته‌اند به مدل تجاری قابل‌اعتنایی دست یابند. با ادامه ضرردهی و کاهش سرمایه، سال آینده احتمالاً زمان شکست یا شکوفایی آرزوهای بسیاری از این استارت آپ ها خواهد بود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۸ رای

شاهین احمدزاده

نویسنده و مترجم مجله "پدال"

مطالب مشابه

‫۱۳ دیدگاه‌ها

 1. پیام

  ۲۴ دی ۱۴۰۲
  سوابق: (1963 ديدگاه)

  خداروشکر

  موافقم 3
  مخالفم 4
  1. amir

   ۲۴ دی ۱۴۰۲
   سوابق: (2711 ديدگاه)

   برام جالبه بدونم اگه این خبر مال کره بود مثلا میخواستی چیکار کنی؟

   موافقم 7
   مخالفم 2
   1. پیام

    ۲۴ دی ۱۴۰۲
    سوابق: (1963 ديدگاه)

    امیر واقعا جمله تاثیرگذاری بود. تحت تکثیر قرار گرفتم.

    موافقم 3
    مخالفم 3
 2. NAVID@@98

  ۲۴ دی ۱۴۰۲
  سوابق: (421 ديدگاه)

  اونها هم مثل ما یارانه دارن که زود تموم میشه 😂

  برای تاکسی های خودران باید یه مسیرایی مثل خط ویژه بزارن که مستقیم و بدون پیچ و خم هم باشه راه ورود موتوری هام ببندن هرکیی برای نزدیکترین مقصدش یه مسیرو انتخاب کنه فعلا با این بسازن تا زمانی که تکنولوژی خودران به حد نصاب برسه.۰😗

  موافقم 4
  مخالفم 0
 3. 𝐀𝐥𝐢

  ۲۴ دی ۱۴۰۲
  سوابق: (1209 ديدگاه)

  روبوتاکسی ها میتونن کنار کاربردی بودن بدجور خطرناک باشن هیچ اعتمادی بهشون نیست

  موافقم 6
  مخالفم 0
 4. Zahid AMG. 2005

  ۲۴ دی ۱۴۰۲
  سوابق: (88 ديدگاه)

  من با ماشین های خودران اصلا اعتماد ندارم خیلی تصادفات با همین ماشین های خودران بوده

  موافقم 5
  مخالفم 2
 5. Khashayar

  ۲۴ دی ۱۴۰۲
  سوابق: (100 ديدگاه)

  طبق قانون استروجن حداقل 90 درصد کارهایی که انجام میدم چرت و پرت و بی فایده است. این در مورد همه چیز صدق میکنه و اثبات شده. مثلا 90 درصد مطالب اینترنت بی فایده و کپی از یک دیگر است. 90 درصد تکنولوژی های موجود در خودرو هم تقریبا هیچ کاربردی ندارند. حداقل 90 درصد فیلم هایی که تولید میشوند چرت و پرت محض میباشند و …… 90 در صد امکانات ویندوز یا هر نرافزار دیگه ای تقریبا کاربردی ندارند و فقط برای سنگین تر کردن نرمافزار و به تبع آن باید سیستمی با پردازنده و گرافیک قویتر خریداری بشه. مثلا نسخه لایت ویندوز 11 فقط نیاز به حدود 4 گیگابایت حافظه داره در صورتی که ویندوز اصلی حدود 60 گیگابایت جا میگیره و پر است از امکانات یا سرویس هایی که تقریبا هیچ کاربردی برای بیشتر کاربرآن ندارند

  موافقم 6
  مخالفم 1
  1. ab0lf4zl

   ۲۴ دی ۱۴۰۲
   سوابق: (190 ديدگاه)

   میتونی بگی دقیقا چه ربطی داشت؟؟؟!!!!!!!

   موافقم 2
   مخالفم 2
 6. ارسلان

  ۲۴ دی ۱۴۰۲
  سوابق: (251 ديدگاه)

  چین چیزی که زیاد داره آدم بی کاره….جایی که انقدر نیروی کار داره روبوتاکسی به چه دردش میخوره ؟ میخوات راننده هارو هم بی کار کنه ؟ بعدم چیزی که نمونه بهترش وجود داره چینیش چرا ؟!
  آمریکا و اروپا نیروی کار ندارند که دنبال مکانیکی کردن همه چیز اند! چین که هیچ چیزش بدرد نمیخوره جز نیروی کارش

  موافقم 8
  مخالفم 4
 7. ۲۴ دی ۱۴۰۲
  سوابق: (4346 ديدگاه)

  تاکسی خودران تهران_قزوین عالیه مثل اتوبانش🥰🥰🥰

  موافقم 1
  مخالفم 3
  1. ۲۴ دی ۱۴۰۲
   سوابق: (4346 ديدگاه)

   ماشینای خوشگل رو می‌کنن پشت نیسان وانت میارن قزوین واسه گنگ بالا ها و میریم باغ عمو کاظم و عشق و حال
   واردات ماشین های خوشگل آزاد بشه روح عمو کاظم شاد میشه به جان عععللللییییییی قزوین باید بره تو منطقه آزاد 😐
   در ضمن کسی آدرس قبر عمو کاظم داره بده لفطا

   موافقم 0
   مخالفم 2
 8. Khashayar

  ۲۴ دی ۱۴۰۲
  سوابق: (100 ديدگاه)

  اتوماسیون یا خودکار سازی برای کارهایی خوبه که که یکسری کار باید به تعداد زیاد تکرار بشه و یک مسیر مشخص وجود داشته باشه مثل مترو و قطار و یا اتوماسیون صنعتی و … نه برای یک خودرو کوچک با مسیرهای نامنظم . این کار راندمان پایینی داره.

  موافقم 3
  مخالفم 0
 9. BMW

  ۲۵ دی ۱۴۰۲
  سوابق: (1378 ديدگاه)

  نمیدونم ولی روح ماشین ها هم داره گرفته میشه ازشون انگار🥲🥲

  موافقم 0
  مخالفم 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا