هفته نامه

بدترین رفتار رانندگان تاکسی‌های اینترنتی از نظر مسافران

اگر به خاطر داشته باشید چند هفته پیش مطلبی درباره بدترین رفتار مسافران تاکسی‌های اینترنتی و انتقادات رانندگان منتشر کردیم که با استقبال شما عزیزان همراه شد. حالا می‌خواهیم بدانیم چه رفتارهایی ممکن است از رانندگان سر بزند و مسافران را اذیت کند پس همراه ما باشید.

به‌طورکلی شغل رانندگی و به ویژه راندن تاکسی (چه از نوع سنتی و چه از نوع تاکسی اینترنتی) شغل سخت و طاقت‌فرسایی محسوب می‌شود. ساعت‌ها نشستن پشت فرمان خودروهای قدیمی، مواجهه با ترافیک‌های سنگین، عدم تحرک، درآمد پایین، فشار روانی ناشی از برخورد با رانندگان دیگر در خیابان، بدن‌درد و خستگی و… جزو مواردی است که رانندگان تاکسی را خسته می‌کند و با توجه به این موارد باید برخی رفتارهای رانندگان را درک کرد. البته این موضوع مجوزی برای رفتارهای خارج از قانون و عرف نخواهد بود و همه ما باید در هر جایگاهی که هستیم به قانون پایبند بوده و از حدود مشخص خارج نشویم. باید به این نکته مهم اشاره کنیم که مطالب ذکر شده در ادامه شامل همه قشر زحمت‌کش رانندگان نیست و تنها برخی افراد انگشت‌شمار چنین رفتارهایی را بروز می‌دهند. با این تفاسیر می‌خواهیم بدانیم چه رفتارهایی از رانندگان تاکسی‌های اینترنتی سر می‌زند و باعث آزردگی خاطر مسافران می‌شود؟

عدم تطابق خودرو و شماره پلاک

احتمالاً برای شما نیز پیش آمده است که نوع یا شماره پلاک تاکسی اینترنتی درخواستی با آن چیزی که سوار شده‌اید متفاوت باشد. البته خود پلتفرم‌ها قبل از سوار شدن درباره تطابق این موارد هشدار می‌دهند اما برخی رانندگان بهانه‌هایی همچون فروختن خودروی قبلی یا تعویض پلاک را مطرح می‌کنند و همین امر می‌تواند موجب ایجاد حس نا امنی در مسافر شود. توصیه ما این است که در چنین مواردی سفر خود را لغو نموده و به پشتیبانی برنامه اطلاع دهید.

عدم رعایت قوانین رانندگی

شاید بیشترین میزان نارضایتی مسافران از رانندگان تاکسی‌های اینترنتی به همین موضوع مربوط باشد. لایی کشیدن، عبور از چراغ‌قرمز، عدم رعایت حق تقدم و… تنها گوشه‌ای از رفتارهای برخی رانندگان هستند که گاهی اوقات اعتراض مسافران را نیز در پی دارد. در چنین مواردی مسافران می‌توانند نظرات خود را درباره راننده ثبت کنند تا پشتیبانی برنامه نسبت به بررسی آن‌ها اقدام نماید. همچنین بخش امتیازدهی نیز برای چنین مواردی پیش بینی شده است.

عدم نظافت خودرو و بوی نامطبوع داخل کابین

کابین تاکسی همه‌روزه شاهد سوار و پیاده شدن ده ها نفر است و طبیعی خواهد بود که همانند یک خودروی شخصی تمیز نباشد اما حتماً متوجه برخی تاکسی‌های اینترنتی شده‌اید که وضعیت بهداشتی بسیار بدی دارند و به محض ورود به کابین حالت تهوع به مسافر دست می‌دهد. مسافران تاکسی‌های اینترنتی به بهداشت کابین برخی خودروها نیز انتقاداتی داشته‌اند.

طلب کرایه به‌صورت نقدی

موردی که چندین بار برای نگارنده نیز پیش آمده طلب نقدی کرایه توسط راننده است. برخی رانندگان تاکسی‌های اینترنتی به‌ منظور عدم پرداخت کمیسیون سفر خود از مسافر درخواست می‌کنند کرایه را به‌صورت نقدی پرداخت کرده یا آن را کارت به کارت کند. اگرچه چنین درخواستی معمولاً از طرف مسافر پذیرفته می‌شود اما برخی افراد ترجیح می‌دهند از درگاه‌های پرداخت درون برنامه به این منظور استفاده کنند و اصرار بیش از حد راننده باعث آزردگی خاطر آن‌ها خواهد شد.

تردد در مسیرهای غیرمعمول

اگرچه تمامی رانندگان تاکسی‌های اینترنتی دارای استعلام از مراکز انتظامی هستند اما گاهی اوقات شاهد ترس مسافران به دلیل تردد خودرو از مسیرهای غیرمعمول هستیم. برخی رانندگان مواردی همچون فرار از ترافیک و چراغ‌قرمز را بهانه عبور از چنین مسیرهایی می‌کنند اما واضح است که برخی مسافران به ویژه مسافران خانم احساس عدم امنیت خواهند داشت.

گفت‌وگوی اجباری با مسافران

برخی افراد تمایلی به گفت‌وگو با افراد ناشناس در محیط‌های عمومی از جمله تاکسی ندارند اما برخی رانندگان خوش‌مشرب و بذله‌گو (!) در زمان سفر داخل شهری دست از گفت‌وگو با مسافر برنمی‌دارند و باعث آزار و اذیت روحی مسافران می‌شوند.

مزاحمت

اگرچه چنین موردی به ندرت بین رانندگان دیده می‌شود اما اگر سری به شبکه‌های اجتماعی بزنید شاید شاهد پیام‌هایی باشید که برخی رانندگان به مسافران خود فرستاده و از آن‌ها درخواست‌هایی خارج از حیطه کاری و حرفه‌ای خود داشته‌اند. در صورت مشاهده چنین مواردی حتماً موضوع را با پشتیبانی برنامه در میان بگذارید.

مواردی که در بالا ذکر شد تنها بخشی از رفتارهای نامناسب برخی از رانندگان تاکسی‌های اینترنتی با مسافران است. بازهم باید بر این نکته تأکید کنیم که موارد یاد شده فقط شامل بخش انگشت‌شماری از رانندگان می‌شود و ما قدردان زحمات رانندگان عزیز هستیم. قطعاً موارد ناگفته دیگری نیز وجود دارد که مایلیم آن‌ها را از زبان شما عزیزان بشنویم پس حتماً نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۲۵۷ رای
بیمه بازار

شاهین احمدزاده

نویسنده و مترجم وبسایت "پدال"

مطالب مشابه

‫۵۴ دیدگاه‌ها

 1. MohammaD

  ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
  سوابق: (241 ديدگاه)

  بیش از همه گفتگو های اجباری منو آزار میده که آغاز خوبی دارن ولی نهایتا با پرسش های زیاد راجع به زندگی شخصی منجر به تمسخر ، سرزنش و تحقیر مسافر (به اسم دلسوزی و نصیحت برادرانه از نظر راننده) از سمت راننده میشن ‌. اجبار مسافر به پرداخت وجه نقد هم آزار دهندست .

  موافقم ۹۴
  مخالفم ۶۱
  1. MohammaD

   ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
   سوابق: (241 ديدگاه)

   غر زدن راننده بابت مسیر دور و تعرفه کم هم که دیگه آخرشه . یه جوری که انگار مسافر از سر آزار مقصدشو دور زده و انگار که تعیین تعرفه جزو اختیارات مسافره . استفاده نکردن از GPS و پرسش های مکرر درباره مسیر و راحت نگذاشتن مسافر هم از مواردیه که اذیتم می کنه. کلا دلم از این جماعت پره .

   موافقم ۵۸
   مخالفم ۱۳۲
   1. کامران مسعودیان

    ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
    سوابق: (3 ديدگاه)

    بهتره چون دلت خیلی پره پیاده بری که کسی مزاحمت نشه چون تو ماشین نداری باید کمتر غر بزنی ، هیس

    موافقم ۱۵۷
    مخالفم ۴۶
   2. علی

    ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
    سوابق: (2 ديدگاه)

    خوب چرا پیاده نمیری که دل پرت هم خالی بشه ؟؟

    موافقم ۱۳۶
    مخالفم ۲۹
   3. ایرانی

    ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
    سوابق: (1 ديدگاه)

    پیشنهاد میکنم با ماشین خودت برو سفر

    موافقم ۱۱۸
    مخالفم ۱۸
    1. یه دختر

     ۲۹ اسفند ۱۴۰۱
     سوابق: (3 ديدگاه)

     حتما خودتم از اون راننده هایی هستی که تا یکی میشینه مثل خاله زنک ها چونه میزنی البته طرفت زن باشه که بیشتر دوما وقتی کسی اومده تو این کار محتاجه پس بهتره اون خودش وقف بده نه مسافر هر وقت خانوادت به پیاده گز کردن تشویق به دیگران هم بگو شعور و فرهنگ بالا ببر این آقا صحبت هاش خیلی هم درسته امثال شما حریم شخصی ندارید که فصولی تو زندگی مردم براتون سرگرمیه دوزارم نیست قیمت خون باباتون پول میخواین به خصوص پول نقد یا اینکه میگین برو عابر کارت به کارت کن برای منفعت خودتون

     موافقم ۲۰
     مخالفم ۵۶
   4. محمدرضا

    ۱ فروردین ۱۴۰۲
    سوابق: (1 ديدگاه)

    کسی مجبورت نکرده اسنپ سوار شی برو آژانس بگیر

    موافقم ۵۵
    مخالفم ۱۰
    1. قیاسی

     ۷ فروردین ۱۴۰۲
     سوابق: (4 ديدگاه)

     آژانسی ها هم همین هستند.. نه همشون ولی خیلی هاشون واقعا نمیشه دو دقیقه تحملشون کرد.. اولین مشکل اینه که متوجه نیستند فضای تاکسی یه محیط عمومی هست..یکبار راننده اینقدر بوی بد می داد که ناچار پیاده شدم.. به نظر من راننده های وسایل نقلیه عمومی رو باید از اقشار باسواد و با شخصیت تر انتخاب کرد.. البته همه راننده ها بد نیستند ولی خیلی هاشون واقعا خلاص هستند.. حداقل باید یاد بگیرند انگشت دماغشون نکنند.. اونایی هم که میگن اگر ناراحت هستید پیاده برید بهتره خودشونو عوض کنند چون ملت پولشون از سر راه نیاوردند.

     موافقم ۰
     مخالفم ۱
  2. کامران مسعودیان

   ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
   سوابق: (3 ديدگاه)

   بهتر این همه آزار می‌بینید پیاده گز کنید واون دوزار کرایه راهم پس انداز میکنی

   موافقم ۱۳۰
   مخالفم ۳۱
   1. قیاسی

    ۷ فروردین ۱۴۰۲
    سوابق: (4 ديدگاه)

    نخیر بهتر اینه کسی که از سفره مردم درآمد می گیره واسه نون دونیش احترام قائل باشه.. اگر قرار باشه کسی تاکسی سوار نشه یه تعداد زیادی بی درآمد میشن.

    موافقم ۱
    مخالفم ۱
  3. عباس زاده

   ۱ فروردین ۱۴۰۲
   سوابق: (2 ديدگاه)

   شما جواب نده راننده می‌فهمه تمایلی به صحبت کردن نداری

   موافقم ۶۷
   مخالفم ۴
  4. ایلیا

   ۱ فروردین ۱۴۰۲
   سوابق: (3 ديدگاه)

   سلام
   عیب از راننده گان اسنپ نمیتونه باشه راننده ازروی ناچاری اومدن بخاطر معاش زندگی در اسنپ کار کنه کرایه های اسنپ کرایه نصف کرایه واقعی هست استعلاک ماشین واقعا سر به فلک کشیده اما راننده گان تاکسی اینترنتی همه ادم های محترم هستند شاید افراد انگشت شمار باشند که دخالت بر زنگی خصوصی مسافران داشته باشند اما بیش از ۹۵ درصد خوب هستد اما بیشتر مسافر ها بیش خودشون فکر میکنند راننده برده اوناست باید بگم نه وظیفه راننده وظیفه اش رسوندن مسافر به مقصد هست ولا غیر عده از مسافران تعداد شون هم کم نیست درخواست کشیدن سیگار میکنند اگه راننده بگه نه امتیاز منفی میزنند یا وسط راه بدون این که توقف بزنه به راننده میگه نگهدار میخوام خرید کنم اگه راننده بگه توقف بزن یا توقف نمیزنه اگه توقف هم بزنه بدون شک منفی میزنه یا میخوان دومقصد را با یک مقصد برند البته عده هم هستند واقعا انسان هستند با صفا با محبت هستند یا نمونه دیگر طرف درخواست داده
   کرایه ۱۰هزار تومن بوده راننده سفر را قبول نکرده مسافر گزینه عجله دارم را زده کرایه از ۱۰به ۱۲هزار تغییر کرده مسافز دق دلشو با دادن امتیاز منفی به سر راننده خالی میکنه مخلص کلام تاکسی اینترنتی فقط به سود مسافر هست اما راننده ماشین صفر میاره داغون میشه میره پیکارش مسارفر عزیز تاکسی اینترنی بهترینه اگه نبود باید توی کنار خیابان ها اسیر میشیدن با کرایه های گزاف بدون امنیت خیلی یا هم دادن کرایه بهشون فشار میاره توصیه میکنم این افراد مسیر را پیاده طی کنند پول را پسنداز کننده یا حق به امید دید باز تر

   موافقم ۱۰۴
   مخالفم ۲
   1. جلال

    ۱ فروردین ۱۴۰۲
    سوابق: (1 ديدگاه)

    واقعاً دردودل من نوشتی

    موافقم ۵۳
    مخالفم ۰
 2. Arshia m3csl

  ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
  سوابق: (328 ديدگاه)

  والا شنیدم اسنپ کم میکنه بهشون اینترنتی کرایه داده بشه یا بهشون دیر میده در مورد گفت و گو هم راننده بخواد صحبت کنه ادم مایل به صحبت نباشه میتونه جوابی بده تا بفهمونه علاقه ای به صحبت نداره راجب مزاحمت هم بگم ممکنه بین مسافر و راننده اسنپ علاقه ایجاد بشه شاید به حرفم بخندین ولی امکانش هست یا مثلا ممکنه راننده اسنپ و مسافر دوستای قدیمی بوده باشن و راننده پیام میده تا با طرف دوستیشون رو شروع کنن و…

  موافقم ۶۹
  مخالفم ۳۹
 3. سید علیرضا

  ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
  سوابق: (181 ديدگاه)

  بعضی وقتا راننده های تاکسی تا آمار خونه و زندگی مسافر رو در نیارن ول کن قضیه نیستن ولی جالبه خودشون هم هیچ آماری از زندگیشون رو به مسافر نمیدن و توقع دارن آمار خودت رو بهشون بگی

  موافقم ۵۷
  مخالفم ۸۱
  1. محمد

   ۲۹ اسفند ۱۴۰۱
   سوابق: (1 ديدگاه)

   راننده انقدرگرفتاری داردکه هیچ جای و میلی به ادرس وزندگی براش نمیمونه مثلآیک راننده ۴۰سفربروددرروزدرماه وسالش ببین چقدرمیشه انوقت بخواهدبقول شماادرس ورزمه شمارابپرسدچی میشه ؛!!؟؟خواهشآحرفی نداری چیزبیخودراجع به این قشرمظلوم وواقعآزحمت کش بااین کرایه های کم وعیره ننویس

   موافقم ۱۰۰
   مخالفم ۱۶
   1. قیاسی

    ۷ فروردین ۱۴۰۲
    سوابق: (4 ديدگاه)

    هر شغلی مناسباتی داره و می بایست به مردم ارزش و احترام قائل شد.. چون مشکل دارند دلیل نمیشه هر جوری دلشون می خواد رفتار کنند

    موافقم ۰
    مخالفم ۱
 4. AMD

  ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
  سوابق: (6 ديدگاه)

  بعضی راننده ها موقع کرایه گرفتن خیلی رو مخن.
  همچنین نمیزارن بخاری و کولر کار کنه و بعضی ها حتی نمیزارن شیشه ماشینو بدی پایین. به هرچی هم میبینن بوق میزنن . از آدم تا درخت و دیوار و گربه و…

  موافقم ۴۳
  مخالفم ۹۱
  1. ساسا

   ۳ فروردین ۱۴۰۲
   سوابق: (1 ديدگاه)

   بوق زدن راننده مطمعن باش بی دلیل نیست بعضی از مسافر ها هستند که فکر میکنند راننده را خریدن درکل ضعف فرهنگی بعضی از مسافراست

   موافقم ۹
   مخالفم ۰
   1. قیاسی

    ۷ فروردین ۱۴۰۲
    سوابق: (4 ديدگاه)

    برخی از نظر ها در مورد راننده های ژاپن هست به اشتباه اینجا ثبت شده.. 😒

    موافقم ۰
    مخالفم ۰
 5. HamiD

  ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
  سوابق: (2432 ديدگاه)

  اینها بیشتر منو آزار میده :
  عه داداش چرا آنلاین زدی چرا صبر نکردی باید لغو سفر میزدی
  هر چی فوش دهنشه میده به بقیه راننده ها بعد تموم شدن سفر میگه ببخشید بی ادبی کردم
  پرسیدن سوال شخصی هم به شخصه واسه من پیش نیومده … چون خودم قبلش اونا رو به حرف میگیرم درمورد در آمد اسنپ تا سراغ بقیه بخش ها نرن :)))

  موافقم ۵۲
  مخالفم ۴۷
  1. MC20

   ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
   سوابق: (1384 ديدگاه)

   به به حمید جان ، کجایی مشتی !!!!!!!!!!! دلمون برات تنگ شده دادا … اتفاقا دیروز به یادت بودم … نیستی حاجی ، کامنتا صفا نداره … پایه بریتیش لقه …

   موافقم ۱۲
   مخالفم ۱۳
 6. مرتضی مقدم

  ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
  سوابق: (157 ديدگاه)

  اسنپ قابلیت تسویه آنی داره برا راننده.یعنی هر لحظه بخاد میتونه پولشو دریافت کنه بجز ده تومن کف اعتبار.بعضی بانک ها مثل فک کنم صادرات بعد یک روز پول اسنپ رو به حساب راننده میریزن اما مثلا پاسارگاد آنی منتقل می کنه.

  موافقم ۴۴
  مخالفم ۹
  1. عدل علی

   ۲۹ اسفند ۱۴۰۱
   سوابق: (2 ديدگاه)

   سلام بله تسویه آنی داره ولی قیمت های مفت میزنه تا۱۸درصدخودشوبرداره اسنپ وتپسی کلاهبردارن

   موافقم ۳۶
   مخالفم ۴
 7. کامران مسعودیان

  ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
  سوابق: (3 ديدگاه)

  در این به اصطلاح مقاله که بیشتر شبیه یک انشا ازروی تنفر از قشر راننده است گفته شده که رانندگان بخاطر اینکه کمیسیون را به سامانه مربوطه پرداخت نکنند درخواست پرداخت نقدی پول کرایه یا کارت به کارت از مسافر رادارند درحالیکه اسنپ یا تب سی کمیسیون خودرا در لحظه اول سفر از حساب راننده کسر می‌کنند و معلوم شد نویسنده با دروغ گویی سعی در بدبین کردن مردم به این قشر زحمت کش را دارد ، لطفا قبل از عقده گشایی با دروغ گفتن حداقل کمی تحقیق کنید، البته یقین دارم چون دستتان رو می‌شود عمرا جواب منو منتشر نمیکنید

  موافقم ۱۲۲
  مخالفم ۲۱
  1. شاهین

   ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
   سوابق: (4234 ديدگاه)

   دوست گرامی قبل از تخته گاز یک طرفه رفتن بهتره بدونید بنده مدتی هم به عنوان راننده در اسنپ کار کردم و الان هم حداقل هفته ای سه بار به عنوان مسافر با اسنپ اینور اونور میرم :)
   موضوعی که نوشته شده چندین بار برای خودم رخ داده و من با استفاده از اپ داخل برنام مبلغ رو پرداخت کردم اما بعضی راننده ها بهم گفتن لغو کن و بصورت نقدی پرداخت کن که این موضوع امکان پذیره. واضحه که دلیلش هم تلاش برای عدم پرداخت کمیسیون هست. حالا کمیسیون کم هست یا زیاد به من ارتباطی نداره اما این چیزی هست که به عینه برای خودم رخ داده و شما نمیتونی اونو انکار کنی.
   ضمن اینکه مقاله رو اگه بصورت دقیق میخوندی میفهمیدی که چندین بار اعلام کردیم این مشکلات فقط درباره بخش بسیار کمی از قشر زحمت کش راننده تاکسی صدق می کنه و اکثر اونها افرادی پاک و زحمت کش هستن.
   همون سطر اول هم مشکلات رانندگان در برابر مسافران رو بولد کردیم که اونو هم محبت بفرما مطالعه کن بلکه نظرت نسبت به ما تغییر کرد :)
   یا حق

   موافقم ۶۲
   مخالفم ۳۸
   1. رضا بیطرف

    ۲۹ اسفند ۱۴۰۱
    سوابق: (1 ديدگاه)

    آقا شاهین سفری که لغو نشه پورسانتش محاسبه میشه هیچ فرقی هم نمیکنه پرداخت نقدی باشه یا اینترنتی،اگر حتی یک روز تو اسنپ کار کرده باشی این موضوع برات روشن میشد، مگر اینکه اون مدت که می‌فرمائید تو اسنپ کار کردید حواس تون بجای کار کردن جای دیگه بوده…

    موافقم ۶۰
    مخالفم ۱۹
    1. شاهین

     ۲۹ اسفند ۱۴۰۱
     سوابق: (4234 ديدگاه)

     شرمنده ولی پسر من سنش اندازه شماست و منم دنبال یه لقمه نون حلالم :)
     پس لطفا ذهنیت های مناسب خودتون رو به بنده نسبت ندین.
     تشکر

     موافقم ۳۸
     مخالفم ۱۵
    2. یه دختر

     ۲۹ اسفند ۱۴۰۱
     سوابق: (3 ديدگاه)

     اسمت گذاشتی بی‌طرف ولی با این حرفت مشخص شد که ذهن خودت درگیر مسائل دیگه میشه از قدیم گفتن کافر همه رو به کیش خود پندارد وقتی ما از اپلیکیشن های ماشین میگیریم به خاطر اطمینانی که به اون اپلیکیشن که زیر نطر نیروی انتظامی وگرنه امثال شما که مسافرکشی کنید خیلی اصلا سوار نمیشن پس بایدم کمسیون بدین ولی امثال شما با زرنگی میخواین از زیرش دربرید مثل کاسب هایی که میگن کارت به کارت کن یا پول نقد نده که از زبر مالیات در برن آقای کامران مسعودیه هم که به همه میپره مشخص از همین زیر در روهاست که انگار طلب باباش از مسافر داره دوست نداری نکن منتت چیه

     موافقم ۲۵
     مخالفم ۲۷
  2. عدل علی

   ۲۹ اسفند ۱۴۰۱
   سوابق: (2 ديدگاه)

   ممنون ازحق گویی تان

   موافقم ۴
   مخالفم ۱۱
 8. علی فخری

  ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
  سوابق: (1 ديدگاه)

  سلام من خودم بعضی اوقات تو اسنپ کار میکنم و بعضی اوقات خودم اسنپ میگیرم، برام پیش اومده مسافری بخاطر کرایه کمتر مقصد رو دقیق انتخاب نمیکنه و میگه اقا یه کم جلوتر پیاده میشم دستم خورد… پیدا نکردم، آقای محترم اگه بیام جلوتر باید دور برگردون بعدی دور بزنم چند کیلو متر باید برم برگردم،
  ۲ درست انتخاب نکردن مبدا، طرف تو خونه رو کاناپه لم داده درخواست اسنپ میده جی پی اس داخل خونه میخوره راننده نمیدونه از این کوچه بیاد یا کوچه بعدی باید تماس بگیره که بعضیا حتی شماره کوچه رو هم نمیدونن، مسافرهای عزیز لطفا جایی که میخواهید سوار ماشین ماشین بشین انتخاب کنید،
  ٣ با خوراکی یا خوردنی وارد ماشین نشوید برا شما مهم نیست مسافر بعدی بازخورد ماشین کثیف میزنه
  ۴ جان هر کی که میپسندین و میپرستین درب ماشینو آهسته ببندین، بخدا سقف ماشین غر شد، ماشین خودتون باشه با همین ضررررب میبندین،؟
  ۵شکستن دستگیره درب یا شیشه بالابر توسط مسافر و زیر بار نرفتن
  ۶ یه اسنپ میگیرن ۴۰ نفر میریزن تو ماشین
  ۷ جاده خاکی طولانی و درب و داغون، اقا این مسیری که شمامیخوای بری ماشین آفروید میخواد نه اسنپ
  ٨ اقا یا خانوم هر جوری که دوست داری کرایه بده شما بده هر طور دوست داشتی بده،
  ۹ گاها پیش اومده از اسنپ سواری بجای وانت میخوان استفاده کننن مسافرهای غزیز، (لطفا رعایت کنین)

  موافقم ۱۷۴
  مخالفم ۸
  1. maryam

   ۱ فروردین ۱۴۰۲
   سوابق: (1 ديدگاه)

   اسنپ فقط برای مسافر میباشد…از قوانین اسنپ فقط سوار کردن مسافر هست اگر بار داره راننده اجازه داره لغو سفر کنه …یا باید هزینه بار رو از مسافر بگیره….بنابراین کسی که بار داره میخواد هزینه سرنشین بده ولی یه وانت بار جابه جا کنه ..که الان دیگه هیچ راننده اسنپی دیگه بار قبول نمیکنه

   موافقم ۲۰
   مخالفم ۲
 9. احسان

  ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
  سوابق: (1 ديدگاه)

  خب یکم از آدم های بی فرهنگ بگید که اسنپ میگیرن دو ساعت میکارنت بوی گند بدنشون سردرد میاره برای راننده بی دلیل نمره منفی میدن سیگار میکشن و ……با این کرایه های مزخرف از تهرانپارس تا تهرانسر ۹۰ تومن اونم ۱۵ تومن واسه اسنپ بقیشم که استهلاک…تو تابستونم که تقاضای کولر میکنن …به خدا قسم راننده های تاکسی اینترنتی برده های بد بختن

  موافقم ۱۱۵
  مخالفم ۶
 10. علی

  ۲۹ اسفند ۱۴۰۱
  سوابق: (2 ديدگاه)

  سلام وقت بخیر:
  من راننده تاکسی اینترنتی هستم.روزانه ۲۰ تا ۲۵ سفر میرم ماشین سالم و تمیز دارم و برام خیلی نظافت داخل ماشین مهم هست. اما اکثر مسافرها رعایت نمیکنن؛ با تمام قدرت درب ماشینو میبندن میخندن و مشکلات دیگه که شرکت های مبدع هیچ کاری برای مشکلات و رفعش نمیکنن چون براشون مهم نیست (تو کار نکنی یکی دیگه هست ) این شعارشونه.
  فکر میکنم که ماشینهای فرسوده، کثیف و بد بو، واقعا حق مسافر هست با کرایه های پایین که سیستم های اسنپ و تپسی و امثال اینا دارن.
  با فاصله تا مبدع های دور و در ترافیک نزدیک میشه راننده و مسافر سفر لغو میکنه.
  یا در چند اپ درخواست سفر میدن همه میرسن و میبینن مسافر سوار ماشین دیگه میشه؛
  یا میگه من لغو کرده بودم.
  درخواست های نامعقول درخواست مسافر و ارسال بار کلی
  مسیر میری بعد میگه بسته ببری‌
  کرایه کامل پرداخت نمیکنن؛ فرار میکنن و شرکت ها پاسخگو نیستن میگن باید حواست باشه؛ یعنی تا مسافر کرایه نداده نگذارید پیاده بشن…
  انتظار طولانی برای سوار شدن مسافر بعد میگیم زمان اضافی بزن و مسافر طلبکارانه با برخورد بد میکنه یا به دلایل الکی امتیاز پایین میدن.
  برخورد های خیلی بی ادبانه که انگار راننده نوکر مسافر هست زیاد ییشتر از ۱۰ سفر. مسافر گرامی راننده ای که داره شما رو میرسونه مجبور هست برای امرار معاش در غیر این صورت ….
  هزینه استحلاک خیلی بالا هست و هیچ رسیدگی برای تغییر قیمت نیست؛ همه چی چندید برابر شده اما تا به کرایه میرسه زیاد افزایش نداره و برای مبلغ جزعی هم مسافر اعتراض میکنه.
  خلاصه که مسئله زیاد هست بخوام بگم اما مجالی برای ادامه نیست.
  راننده گان گرامی زیاد جدی نگیرید این حرفارو اینا با باد زیر کولر گازی و حقوق کارمندی در تعطیلات نوشته میشه اگه هر روز بودن تعطیلی از ۷ صبح تا ۱۲ شب کار کنن و بجای قدر دانی کلی حرف الکی مخاطبشون بهشون بگه اینارو نمینویسن.
  شرکتهای اسنپ و تپسی و غیره امیدوارم بزودی نتیجه ظلم به این همه راننده چه موتور سوار و سواری و وانت رو بگیرید که اگه الان اینجا هستید به لطف همین بندگان خدا هست.

  موافقم ۱۵۰
  مخالفم ۸
  1. Mehrdad

   ۲۹ اسفند ۱۴۰۱
   سوابق: (1 ديدگاه)

   دم شما گرم حرف دل همه راننده ها را شما زدید موفق باشید دوست عزیز

   موافقم ۸۷
   مخالفم ۵
  2. Yosef

   ۲۹ اسفند ۱۴۰۱
   سوابق: (1 ديدگاه)

   خیلی عالی گفتید هرانچه درمورد راننده و مسافر پیش اومده.

   موافقم ۵۸
   مخالفم ۴
  3. MC20

   ۲۹ اسفند ۱۴۰۱
   سوابق: (1384 ديدگاه)

   علی عزیز زمانی که دل خودت برای خودت نمی سوزه توقع نداشته باش دل اسنپ / تپسی برات بسوزه … آدم شجاع از ترس یکبار مردن هر روز خودکشی نمیکنه … روضه استهلاک و ضرر و اینها رو هم نخون ، دیگه کسی گریه اش نمی گیره … به قول خودت روزی ۲۵ سفر میری … چرا نمیگی هر سفر خالص چقدر برات داره ؟ اگه واقعا هیچی نداشته باشه که میای بیرون … همین دیروز یه سرپرست کارگاه با تجربه با ۷ سال سابقه کار خالص و مفید / با مدرک فوق لیسانس از صنعتی شاهرود / با مهارت های ” طراحی قالب و قالب سازی و تا تسلط کامل به نرم افزارهای رشته مکانیک مثل ” کتیا / سالید ” … در اوج ” موفقیت کاری ( اما برای دیگران ) ” از کارش اومد بیرون … چون یارو داشت استثمارش میکرد … این بابا منشا اثر بوده / محصول خوب ساخته / یارو داره خوب می فروشه ، اما حق فنی این مهندس رو نمیده … این بابا هم دم عیدی اومد بیرون … در این ۷ سال با این که مهندس و طراح بود اما یک سره یا پای کوره بود یا داشت برش کاری فلزات میکرد ، یا جوشکاری میکرد ، درست مثل یک کارگر ، کنار کارگرا ( دیگه نگم چند بار تا حالا دست و پاش سوخته یا بریده ) … علی جان بیرون هم برای دیگران حلوا خیر نمی کنن … واقعا ناراضی هستین بیاین بیرون … این قدر هم قصه نگین … یک کامنت نوشتی ۵ غلط املایی داری ( با تخصص های نداشته چه توقعی از جامعه دارین !!! )

   موافقم ۲۱
   مخالفم ۶۵
   1. ابوالفضل

    ۱ فروردین ۱۴۰۲
    سوابق: (1 ديدگاه)

    تو بیا بشین پشت فرمون تا بفهمی بعدشم کسی اگه مجبور نباشه کار نمیکنه منم طراح بودم و چاپ خونه کار میکردم ولی بعد از ۱۰ سال تعدیلمون کردن هرجا رفتم بخاطر سابقه کار بالایی که داشتم قبول نمیکردن کار کنم اونوقت میایی چرت و پرتی میگی یه هفته خودت کار کن تا بفهمی چه بلایی سر راننده میاد

    موافقم ۲۸
    مخالفم ۴
    1. MC20

     ۱ فروردین ۱۴۰۲
     سوابق: (1384 ديدگاه)

     ابوالفضل عزیزم … اولا عید شما مبارک … دوما من ۳۹ سال سنمه و چرت و پرت نمیگم … از پشت فرمون نشستن و کار با ماشین هم کمی سر در میارم … پدر من ۴۰ سال پیش تاکسی تلفنی داشتند و ما یه عمری با ماشین و راننده و مشتری و دردسرهای کار با ماشین توو سرمای زمستون و گرمای تابستون و کنسلی زنگ و افاده ها و خورده فرمایشات مشتری های بالای شهر / بی فرهنگی و بی پولی بعضی از مشتری های پایین شهر و لایی کشیدن راننده ها و پورسانت ندادن و دو دره کردن مشتری ها و قر زدن مشتری ها و جنگ اعصاب هاش و خبر و خبرکشی های راننده از زندگی مردم و نگاه به ناموس مردم و هزار جنگولک بازی بعضی راننده های مورد دار ، بزرگ شدیم … بماند … اتفاقا به تازگی یکی از آشنایان چاپخونه پدری و ۴۰ سالشونو واگذار کردن … کار چاپخونه ها خیلی کم شده و خبر دارم / بی خبر نیستم اما شما اگه کارگر ماهر باشی ، این جا نشد میری جای دیگه … نشد کلا زمینه کاری ات رو عوض میکنی … از پشت فرمون و بدبختی هاش که بهتره … کارگری داشتیم که سیم جوش دستش نمی دادیم این قدر که اسکول بود ، الان رفته یه کارخونه که کالای کودک تولید میکنه و داداششم برد پیش خودش ( دست چپ و راستش رو نمی شناسه اما داره ، ۱۰.۵ می گیره با اضافه کاری که بیشتر هم میشه ) … زندگی همینه ، نباید بترسی … شما زمینه کاری ات رو عوض کن ، کار بهتر جور میشه … مطمئن باش … انشاالله درست میشه … سال خوبی داشته باشی …

     موافقم ۸
     مخالفم ۱۰
   2. محمد

    ۷ فروردین ۱۴۰۲
    سوابق: (1 ديدگاه)

    MC20اگه امثال اینابیان بیرون که توبایدخداتومن کرایه بدی بعدخودت میای کامنت میزنی اسنپ درخواست میزنم کسی قبول نمیکنه

    موافقم ۱
    مخالفم ۰
  4. علیرضا

   ۱ فروردین ۱۴۰۲
   سوابق: (1 ديدگاه)

   روزی ۲۵تاسرویس میری کدوم شهری ؟فقط فکرکنم توتوشهرت ماشین داری ک خلوته روزی ۱میلیون باید پ دربیاری درسته پس ناراضی نباش اینجورمسائلوبایدتحمل کنی بگوکدوم شهری مام بیایم !!!

   موافقم ۷
   مخالفم ۱۷
 11. رضا

  ۲۹ اسفند ۱۴۰۱
  سوابق: (1 ديدگاه)

  مسائلی رو هم وطنان عزیز مطرح کردن درمورد راننده های اسنپ ، البته بعضی هاشون ،که انگار ما تواروپا زندگی میکنیم وبعضی مسائل کوچیک روح وروان وخاطر لطیف ومبارکشونو آزرده میکنه ، درمقابل میتونم یه لیست بسیاربلندبالا ومستند که مورد تایید همه رانندگان باشه ارائه بدم که رفتارهایی بسیار بسیارصخیفتر زشت تر که انگار یجور سادیسم توجامعه گریبان بعضی هارو گرفته باشه جوری که گاهی تاساعتها بخاطر رفتار دور ازشان انسانیت فکروذهن ادمو درگیرمیکنه ، جامعه ما به واسطه خیلی ازمسایل که گفتنش به صلاح نیست بیماره پس اینجا لطفا خودبزرگ بینی هاتونو وکمبودهاتونو به گردن دیگران نندازین مخصوصا راننده بیچاره ای که بخاطر ندادن حقشون ازطرف اسنپ وواریز بعد ۲۴ساعت کرایه وگرفتن سود روزشمارازبانک مخصوصا ازروز چهارشنبه دیگه پولی بحساب راننده نمیاد هرکسی اخرهفته مرغی میوه ای گرفته بازن وبچش بخوره راننده بیچاره پولش توحساب اسنپ هست وداره تبدیل به سود برا ظالمین میشه ضمن اینکه حتی هزینه نقل وانتقال پول بحساب راننده که پایا میشه ازهنون دوزار کرایه ای هست که شما دادین!!! ملت ایران همیشه ظالم رو حمایت میکنن بعد میگن چرا این بلاها سرمون میاد ، هم وطن راننده تومیدان برای مبارزه بازندگی به کمترین قانع شده سزاوارنیس خدمتش نادیده گرفته بشه فقط کافیه به بعصی ها امکانات کمی بدین دیگه جوری برخورد میکنن که انگار دنیا روهم باید بدن بهشون خنده داره ازیه اسنپ بلدنیستن یه لوکیشن درست بدن بعد ادعای …….

  موافقم ۴۸
  مخالفم ۵
 12. محمود ف

  ۲۹ اسفند ۱۴۰۱
  سوابق: (1 ديدگاه)

  راننده برده داری مدرن انجام میده مسافر برای سفر خود انتظار بیش از اندازه داره با این استهلاک بالای ماشین،با این ترافیک ،با این جاده های خراب با این ماشینها بی کیفیت ،وقطعات بی کیفیت بازاری وغیره لطفاً انتظارات را از راننده کم کنید

  موافقم ۴۱
  مخالفم ۵
 13. رضاصفری

  ۲۹ اسفند ۱۴۰۱
  سوابق: (2 ديدگاه)

  سلام دوستان من فقط در مورد کمیسیون اسنپ نظر دارم که چرا ۱۵درصدمیگیره تمام ایران برای شما کارمیکنه تمام وقت و پاره وقت که در آن شما به چندمیلیارددر روز میرسه کمی هوای مردم داشته باشین کیسه تو نو کمی کوچک کنید۵درصد کمیسیون بگیرد که مردم هم کمیسیون بدن لغو سفر نزنن کرایه طبق تورم افزایش بدین همه چی گرون شده الی کرایه ممنون که متن میخونین

  موافقم ۵۱
  مخالفم ۱
 14. عاشق پدال

  ۲۹ اسفند ۱۴۰۱
  سوابق: (225 ديدگاه)

  بدترین رفتار به نظرم اینه از همه چی مسافر میخوان سر در بیارن. سریع خودمونی میشن.

  موافقم ۱۲
  مخالفم ۲۶
 15. مهدیه

  ۲۹ اسفند ۱۴۰۱
  سوابق: (3 ديدگاه)

  من هر دو مقاله رو در مورد رانندگان و مسافران اینترنتی خوندم بله مشکلات رانندگان محترم خیلی زیاده اتفاقا خانواده ما وقتی ماشین میگیریم با راننده تا مقصد صحبت هم میکنیم و چون مسیرهامون کوتاه همیشه پول نقد دادیم درست و به اندازه حتی بعصی موقع ها راننده ست که میگه پول خورد ندارم که میگیم اشکال نداره ولی یه چیزی تو صحبت ها مشخصه همه فکر میکنن مشکلات گرانی و تورم فقط برای خودشون بقیه زیر کولر نشستن خودشون باد میزنن نخیر اگه مشکلات هست برای همه هست والا ما که ماشین نداریم هر جا بخوایم بریم کلی پول منتطری تو سرما و گرما داریم نمیشه که شما توقع داشته باشید با یه ماشین کل مشکلات زندگیتون برطرف بشه حقوق میلیاردی دربیارید اگه شما خرج ماشینتون میکنید ما هم خرج و مخارج داریم شما ماشین دارید اراده کنید مسافرت و گشت و گذارتان دست خودتونم ولی منی که ماشین ندارم میگید ناراحتی پیاده گز کن منی که باید از حومه تهران برم تهران بیمارستان پیاده گز کنم که ۸ صبح تو بیمارستان باشم این منطق شما والا همه برای خوشی مهمونی نمیرن که شما فکر می‌کنید حقشونه میخورن ما هم مشکلات داریم حالا کاربر کامران مسعودیان میاد جواب بده زحمت نکش من تا حالا جواب نطرات سایت ها رو نخوندم فقط بفهم که همه مثل هم نیستن

  موافقم ۲۵
  مخالفم ۱۱
 16. م رحیمی

  ۲۹ اسفند ۱۴۰۱
  سوابق: (1 ديدگاه)

  اسنپ ظالمه
  تپسی ظالم تر
  راننده ‌ای هم که با این دو اپلیکیشن کار میکنه مجبوره، وگرنه با این قیمت بنزین و استهلاک و… فقط پول توجیبی یک آدم مجرد رو میشه با کار توی اسنپ در آورد.
  این مطالبی که نوشتین هم در مورد مسافران بافرهنگ صدق می‌کنه نه اون بیشعورهایی که چند دقیقه کلی راه میری میرسی بهشون یا سفر رو لغو می کنن، یا می‌خوان وسیله بفرستن، یا سگ دارن، یا، یا یا….
  راننده های عزیز لطفا یک مطالبه داشته باشید تا حقتون رو از این شرکت های نامرد بگیرین.
  یه شب که طرح داشتم
  بعد از چند تا لغو کاملا مجاز آخرین مسافر بعد از ۱۰ دقیقه نیومد و مجبور شدم که سفر رو لغو کنم و دیگه برام درخواستی نیومد و تا ساعت ۱۲ یعنی پایان زمان طرح تشویقی حسابم مسدود شد. اونوقت اسنپ به جای پرداخت جریمه ی تاخیر مسافر به من، کاری می‌کنه که سر یه سفر ۲۰۰ هزار تومان ضرر کنم.
  دیگه حرفی نمیمونه

  موافقم ۴۶
  مخالفم ۲
 17. وحید

  ۲۹ اسفند ۱۴۰۱
  سوابق: (1 ديدگاه)

  باسلام بنده تازه بازنشست شدم وبا حقوق کم بازنشستگی ونداشتن کار پرایدی خریدم وشب اول خیلی عذاب کشیدم.. اولش لوکیشنهای اسنپ خراب بود ونشانم که یادقیق وسرراست نمیبرد یامسافر دقیق مبداء روانتخاب نمیکرد.. چندشب پیش یه مسافرآرژانتینی رو دورمیدان آزادی کرمانشاه دیدم که دوسال بودکه بازنشست شده بود که همهء این دوسالو تو جهان گردی بوده.. اونوقت بازنشسته های ما توپیری باید دنبال کارهای اینچنینی باشن.. درموردلغوسفرم یه رانندهء پیرمردی ۳ شب مسافرلغودرخواست زده بود ومآمورازشون جنس گرفته بود بدبخت راننده به هیچعنوان نتونسته بود ثابت کنه اینامسافرن ومنم اسنپ چون لغوکرده بودن.. ویه مطلب بسیارمهم اینکه درامد برا راننده با اونهمه استهلاک ماشین وبنزین. نیست اسنپ وتپسی باکمیسیونی که میبرن وکرایهء بسیارپایان هیچی گیرراننده نمیاد.. ولی رو ناچاری قطره قطره جمع میکنی یدفعه کلی هزینه ماشینت میکنی سرآخرمیبینی هیچی به هیچی.. فقط زحماته شبانه روزی وبعضی رفتارهای آزاردهنده برات مونده.. ای کاش این آخروعاقبت بازنشسته ها نبود

  موافقم ۲۷
  مخالفم ۰
 18. Poria car

  ۲۹ اسفند ۱۴۰۱
  سوابق: (5 ديدگاه)

  یه چیزی که هست اینه که بعضی ها تو ماشین سیگار میکشن و واقعا من با اینکه پسرم ولی اذیت میشم و یا مثلا به رانندگی بقیه ایراد میگیرن و بهش فش میدن ولی خیلی این سیگاره منو اذیت میکنه خدارو شکر تو اسنپ زیاد از این کارا نمیکنن من بیشتر از اسنپ راضیم
  راستی عید همه دوستان مبارک ایشالله سال خوبی برای خودتان و خانواده محترمتون باشه و جیباتون پر پول❤️🤝

  موافقم ۲۱
  مخالفم ۱
 19. عباس زاده

  ۱ فروردین ۱۴۰۲
  سوابق: (2 ديدگاه)

  دوست عزیز که می‌شینی توماشین این مکان نه خونه نه دفتر کارته ونه محیط شخصی پس موقع سوار شدن با موبایل آنقدر *** نزن مخ راننده خورده میشه

  موافقم ۲۳
  مخالفم ۱
 20. قمی

  ۱ فروردین ۱۴۰۲
  سوابق: (1 ديدگاه)

  راننده مظلوم ماشینشو داغون می‌کنه از سر ناچاری بخاطر چندرغاز . سودش برای شرکت ظالم و مسافر ……. است .

  موافقم ۲۰
  مخالفم ۰
 21. حسین

  ۱ فروردین ۱۴۰۲
  سوابق: (1 ديدگاه)

  با سلام خدمت مسافرین و رانندگان اینترنتی
  یه سوال دارم از اون مسافری که حق رو میده به مسافران:
  ۲۵۰میلیون حداقل پوله ماشینه یه پرایده. وقت گذاشته شده. بنزین لیتری۳۰۰۰روغن ۴۰۰هزار و کمیسیون ۱۵درصد براژ چندر غازی که میدی بس نیست؟؟ پولاتو جای دیگه سرمایه گذاری کردی و یا ماشینت در خونته که نکنه اسطرس رانندگی بهت وارد بشه و ماشینت خط بیفته. یه باطری گوشی ۴۰۰هزار تومنه که گوشیه راننده اسنپ مدام باید روشن باشه. شارژر ۳۰۰هزار. میاییم هم تا دم درب خونتون اخر سر لغو رو میزنی چی به ما میدن هیچی؟ …. اسنپ و تپسی اولین سودبرنده ها و مسافرین دومین سود برنده های این بازی هستند. بهتون کد تخفیف میده و کلی جایزه. به ما چی میگه اگه ۲۶تا سفر بری در ۶ساعت ۱۵۰هزار میدم باید با سرعت نور بریم. راژ های منفی ناعادلانه مسافرین. عدم پیگیری پشتیبانی در صورت کمک. فرار مسافرین از ماشین. اعصاب خوردی رانندگی. ببین مسافر عزیز ناراضی هستی میخای دلت پر نشه با تاکسی و ماشین عمومی برو چرا نمیری چون زرنگی…. پول کم بدی و دربست زود برسی راننده هم برده ات باشه. زرنگیتو بزار جای دیگه نه کسی که صرفا برای کوتاه شدن مسیر و ارتباط اجتماعی با هموطن خودش صحبت میکنه.این تیتر این مقاله باید عوض بشه. کاش به جای اینها قوانین اسنپ به مسافران ابلاغ میشد…

  موافقم ۱۵
  مخالفم ۳
  1. ایلیا

   ۲ فروردین ۱۴۰۲
   سوابق: (3 ديدگاه)

   دوست عزیز کمسیون ۱۵درصد نیست یه ۱۵درصد در اسپ یا تپسی اول کم میکنه علاوه براون یه ۳ درصد هم جدا کم میکنه من چند بار زنگ زدم سوال کردم گفتند اون تو جیب صنعت و معدن میره در مجموع ۱۸درصد کمسیون کسر میشه میتونید در پاین سفر تو قسمت سفر ها مبلغ های کسر شده را ببنید

   موافقم ۸
   مخالفم ۰
 22. ali-s

  ۶ فروردین ۱۴۰۲
  سوابق: (7 ديدگاه)

  سلام به تمام رانندگان عزیز تاکسی‌های اینترنتی و مسافرینی مثل خودم که بیشتر سفرها رو با این عزیزان می‌روند.
  این موارد ذکر شده برای بعضی از ما پیش آمده و صد در صد مقصود ما همه رانندگان نیستند و بیشتر رانندگان، افراد بسیار محترمی هستند که در تاکسی‌های اینترنتی مشغول به فعالیت هستند.
  و از طرف تمام مسافران از رفتارهای ناراحت کننده خود عذرخواهی می‌کنم و از تمامی زحمات شما سپاسگزارم🙏🏼.

  موافقم ۴
  مخالفم ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا
فهرست