مرسدس بنز

چرا مرسدس بنز 500E برترین سدان زمان خود بود؟

تقریبا نیمی از جهان خودرو برای ساختن این مدل دست به دست هم دادند؛ اما چرا؟

روزی روزگاری، تمام جهان دست به دست هم دادند تا بهترین سدان تاریخ را تولید کنند. ایتالیایی‌ها آن را طراحی کردند، آلمانی‌ها مهندسی کردند و سپس قلب تپنده یک مسابقه‌دهنده لمان به مجموعه اضافه شد.

بدنه این خودرو آنقدر پهن بود که در خط تولید شرکت سازنده جا نمی‌شد و از روی اجبار، توسط رقبای دیگر و به‌شکل دست‌ساز ساخته شد. این خودرو مرسدس‌بنز ۵۰۰E نام داشت؛ جواهری که همتای چندانی در صنعت خودرو ندارد. اما چه چیزی باعث شد مرسدس‌بنز تا آنجا که ممکن است، برای تولید آن تلاش کند؟

W124

درخشش در دل تاریکی

در میانه دهه هفتاد میلادی، مرسدس به قرار دادن موتورهای هشت سیلندر درون کلاس S علاقه زیادی داشت. نخست نمونه ۶.۳ لیتری که بعدا با یک واحد ۶.۹ لیتری جایگزین شد اما با وجود بحران سوخت، تاثیر منفی روی نام و هویت این برند نگذاشت. همان بحران یادشده باعث شد مرسدس به تولید دو سدان W201 و  W124 روی بیاورد که آینده برند را شکل دادند. به‌لطف قوانین سخت‌گیرانه اقتصادی ایالات‌متحده، مرسدس تمام توان خود را برای تولید سدان‌های یادشده گذاشت. نسخه‌های ۴، ۵ و ۶ سیلندر این جفت محبوب تولید شدند.

W201

زمان گذشت تا اینکه مرسدس‌بنز در همکاری با «برونو ساکو» ایتالیایی، محصولی را پس از دو مدل یادشده طراحی کرد که فرم خودروی امروزی را یک‌بار برای همیشه تثبیت کرد؛ خودرویی با سپر یکپارچه، چراغ راهنما، چراغ عقب درون بدنه و صندوق عقب با برش پایین‌تر از چراغ‌ها. هرچند در چشم یک بیننده نسل جوان مانند یک جعبه فلزی ظاهر می‌شود اما به‌خاطر کوچک‌شدن بخش عقب برای بهبود آیرودینامیک، به ضریب پسا (درگ) ۰.۲۶ دست پیدا کرد که آن را برای همیشه در اذهان ماندگار کرد.

W124

تحول خودروی امروزی توسط مرسدس

خودروهای عادی پیش از معرفی دوقلوهای دهه هفتادی مرسدس متفاوت بودند؛ به همین دلیل طراحی آن‌ها بیش‌ازپیش موردتوجه قرار گرفت. ساکو پیش از خلق این مدل‌ها و علی‌رغم هدف‌گیری برای طراحی محصولی که تا سه دهه آینده هم مناسب به نظر برسد، تمرکز ویژه‌ای روی هماهنگی سه المان ایمنی، طراحی و بهره‌وری بالا داشت. در همین راستا، W124 با مجموعه غنی از فناوری‌ها مانند یک برف‌پاک‌کن منحصربه‌فرد، چراغ‌های هاشورخورده عقب (برای دید بهتر در شرایطی که با گل یا برف پوشیده می‌شوند) و دکمه جمع‌کننده بالشت سر سرنشین عقب عرضه شد.

LS400

نبرد ژاپن و آلمان

مرسدس به موفقیت بزرگی دست پیدا کرد و محصولاتش را به یک نماد اجتماعی تبدیل کرد تا اینکه با شروع دهه هشتاد میلادی بحرانی جدیدی به نام لکسوس سر آن سبز شد. این برند ژاپنی محصول بالارده خود را با امکانات بیشتر و قیمتی کمتر از ۳۰۰E معرفی کرد و در مدت زمان کوتاه بخش مهمی از فروش مرسدس در آمریکا را به خود اختصاص داد. مرسدس باید به فکر راه‌حل مناسب می‌بود: استفاده از پیشرانه V8 مناسب به نطر می‌رسید اما خودروهایش برای موتورهای کوچک و ایمنی بالا طراحی شده بودند و ریل شاسی جلو آن جایی برای این نوع موتور نداشت. پس مرسدس به همشهری خود، پورشه، کمک گرفت.

مهندسان پورشه که خود درگیر مشکل کمبود کار و سرمایه بودند، قاب شاسی را بزرگ‌تر کردند، صندلی‌های جلو را از هم دور کردند، موتور را برای تحمل قدرت بیشتر بهینه کردند. در همین حین، موتور V8 تازه مرسدس با نام M119 به‌تازگی معرفی شده بود موفق شد پیروزی مسابقه ۲۴ ساعتی لمان را کسب کند. مرسدس با نسخه ۹۲۵ اسب بخاری همان موتور موفق شد جایگاه نخست، دوم و پنجم را در مسابقه یادشده به دست بیاورد. این موتور ۵ لیتری که در دو اندازه تولید می‌شد، به لطف استفاده از میله شاتون کوتاه‌تر به اندازه یک واحد ۴.۲ لیتری درآمد.

۵۰۰E

تولد بی‌نقص‌ترین سدان جهان

بنابراین پورشه روی دو مدل متمرکز شد: نخست ۴۰۰E که به رقابت مستقیم با لکسوس LS400 پرداخت. مدل دوم ۵۰۰E هم سعی می‌کرد رقیب دیرینه خود، بی‌ام‌و M5 را سرجایش بنشاند. موتور ۵ لیتری V8 32 سوپاپ آلومینیومی این خودرو به‌لطف بهره‌مندی از فناوری VVT می‌توانست ۳۲۲ اسب بخار قدرت و ۴۸۰ نویتن متر گشتاور تولید کند که در زمان خود تحسین برانگیز بود. با این همه، مرسدس در یک اشتباه اساسی و برای کنترل قدرت این خودرو، از ترمز، فنربندی و چرخ مدل SL استفاده کرد که باعث ایجاد طاق چرخ‌های برآمده آن شد. ۵۰۰E آنقدر چاق شده بود که در خط تولید خودش جا نمی‌شد. پس مرسدس با استخدام پورشه، وظیفه تولید آن را به همسایه خود محول کرد.

بدنه ۴۰۰E و ۵۰۰E یکسان بودند اما اولی را مرسدس و دومی را پورشه مونتاژ می‌کرد. رفت‌وآمد قطعات تولید این دو خودرو میان پورشه و مرسدس‎‌بنز آنقدر زیاد بود که قیمت نهایی ۵۰۰E را در سال ۱۹۹۲ به ۸۹ هزار دلار رساند که از رقیب باواریایی خود ۳۵ درصد گران‌تر بود. به زبان امروزی، ۵۰۰E با قیمت یک بنتلی به فروش می‌رسید.

۵۰۰E

و جهانی که دست به دست هم داد

هرچند بسیاری بر این باورند که ۵۰۰E محصولی از پورشه بود اما حقیقت ندارد. پورشه اجزای یک محصول مرسدس را برای مدلی دیگر بهینه کرد و در این میان حتی از یک قطعه تولید خودش استفاده نکرد. مسئله این بود که مرسدس در انجام کارش آنقدر خبره بود که تمام مجلات روز دنیا به ۵۰۰E لقب بهترین خودروی جهان را داده بودند. دقت فرمان آن با خودروهای اسپرتی چون پورشه و فراری برابری می‌کرد، پیشرانه V8 گشتاور زیادی را در دسترس راننده قرار می‌داد، صدای بی‌نظیری داشت، شاسی مستحکم بود و کابین زیبایی هم داشت.

۵۰۰E

۵۰۰E به حداکثر سرعت محدودشده ۲۵۰ کیلومتربرساعت می‌رسید و برخلاف سایر خودروهای روز، سرعت و شتاب بهتر را فدای مصرف سوخت بهتر نکرده بود و می‌توانست درعرض ۵ ثانیه به ۱۰۰ کیلومتربرساعت برسد. دستیابی به ۱۶۰ کیلومتربرساعت تنها ۱۴.۱ ثانیه زمان می‌برد و بی‌ام‌و M5 E34 را تنها می‌گذاشت. برخلاف انتظار، دلیل موفقیت ۵۰۰E تنها مهندسی پورشه نبود؛ چراکه ۴۰۰E هم از همان مهندسی بهره‌مند شده بود اما برای کسی اهمیت نداشت. ۵۰۰E به سه دلیل درخشید:

 • بدنه‌ای کوچک در ابعاد یک هوندا سیویک امروزی داشت
 • نسخه ۶.۳ و ۶.۹ آن ترکیبی از سدان لوکس و جت‌پک شخصی بود
 •  عملا همان W124 بود که قبلا شهرت بی‌نظیری داشت

به این ترتیب، سطح عالی طراحی و ساخت ۵۰۰E حاصل طراحی ایتالیایی، قانون‌گذاری آمریکایی، مهندسی آلمانی پورشه و رقابت ژاپنی لکسوس به شمار می‌رود. همین بود که نیمی جهان برای ساختن بی‌نظیرترین و بی‌نقص‌ترین سدان تاریخ صنعت خودروسازی دست به دست هم دادند. خودرویی با تناسب عالی، امکانات عالی، طراحی عالی و مهندسی عالی.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۸۸ رای

علی صفرپور

نویسنده و مترجم سایت پدال٬ کارشناس مهندسی مکانیک

مطالب مشابه

‫۳۰ دیدگاه‌ها

 1. Drifter

  ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳
  سوابق: (27 ديدگاه)

  نگاه استیل گنگو 😍
  خش میندازه قلبو 💘

  موافقم 21
  مخالفم 1
  1. ممد ژانگولر

   ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳
   سوابق: (3774 ديدگاه)

   بنز یعنی این . به جدیداش میارزه.البته از S جدید داره رونمایی میشه .S جدید هم به شدت از طراحی اجدادش استفاده کرده و بی نهایت خوشگل شده که مطمئنا ازش استفاده میکنه تو سری های بعدی .

   موافقم 16
   مخالفم 3
   1. Mercedes

    ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۳
    سوابق: (836 ديدگاه)

    با اینکه از ماشین قدیمی تو زمان حال خوشم نمیاد
    و طرفدار کلاسیک و … نیستم
    ولی کاملا قابل احترامه و در زمان خودش اسوه ای بوده
    به قول معلم تاریخمون چندین سال پیش گفت ، اگر میخواین تاریخ رو درک کنید باید عینک همون زمان رو به چشمتون بزنید

    موافقم 5
    مخالفم 2
  2. NAVID۰۰۹۸

   ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳
   سوابق: (10386 ديدگاه)

   1990 تااااااا 2000
   عجب دهه‌ای❤
   و
   عجب مقاله‌ای👏
   علی‌آقاصفرپور ، دمت‌گرم پسر ، همه شما‌ها خوبید ولی شما تک👋🏻.

   یکی از سخت‌ترین‌ کارهای دنیا اینه که هر روز خوب رو تبدیل به خوب‌تر کنی!
   یکی از دلایلی که توقع دنیا رو از بنز و bmw برد بالا ، همین ساخته‌های دهه90 و رقابت وحشتناکی بود که بین ژاپن و آلمان شکل گرفت ، دو متحدی که یه زمانی با همه میجنگیدن ، حالا شده بودن رقیبِ خونیِ همدیگه!!!
   بارها و بارها از ژاپنی‌ها گفتم و نوشتم ولی گل سرسبدشون پیدایش لکسوس بود که دنیا را وارد فاز تازه‌ای از لاکچری‌سازی و در دسترس‌تر کرد!!!

   اما آلمان قرار نبود کم بیاره و کم که نیاورد هیچ ، بلکه غوغا هم به پا کرد با پیدایش W124 ، موضوع فنی این اتاق به کنار که تویوتایی‌ باس خودش از خراب نشدن و استهکام ، بحث سرِ اینه که یه طراحی چقدر میتونه دقیق کامل و پخته باشه که پس از بیش از ۳۰ سال نگاش میکنی تازگی داره ، جالبه قدیمی به نظر نمیاد ولی جدید هم نیست ، انگاری برای همین امروزِ حتی اگر صد سال دیگه هم نگاش کنید بازم برای همون روزِ!!!

   افرادی هم که مالک و راننده‌ی W124 هستن ، یه وجه تَشابُه یکسانی دارند که اکثراً شیک‌پوش ، مرموز ، ساکت ولی جنتلمن با هر تیپ لباسی که پوشیده باشند!!!

   البته از یاد نبرید که پورشه BMW آئودی در اون سال‌ها شاهکارها به دنیا ارائه دادن بخصوص BMW با سری اتاق 7 و ۵ جاودانه !!!

   ولی من به شخصه از دهه‌ی ۹۰ انتخابم لندکروزر ۸۰ رنگ‌آلبالویی و کریسیدا سفید سپر آمریکایی هستش !!!
   البته از یاد نبرید که اتاق ۱۰۰ هم در اصل برای دهه ۹۰ هستش که خورد به بعد از ۲۰۰۰!!!

   ما که بچه بودیما اون دهه را دیدیم !!!
   خوش‌به‌سعادت اونایی که زندگیش کردن !!!
   و بد به حالِ مُتِولدین ۷۰ به بعد که فقط تعریفاتشو شنیدن و هیچ درکی از اون دهه تکرار نشدنی ندارند مگر اینکه بشینند داخل محصولات اون سال‌ها تا بفهمند فرق ماشین‌هایی که امروزه ساخته میشه با خودروهایی که ساخته میشده در چیه؟؟؟!

   چند روز پیش نشستم تو یکی از این تویوتا کراون‌هایی که نمیدونم جطوری اصلاً اومدن و پلاک شدن و جالبه که همشون هم تغییر جایگذاری فرمان و داشبورد و حتی سقف جوش داده هستند به سبب اِسقاطی بودن و مخصوص بازار ژاپن که سر از عراق و ایران در آوردن ، نمیتونم وصف کنم از شکوه این خودرو و صندلی‌ها و طرح چوب ، فقط میگم حتی برای یکبار هم که شده بشینید داخلش تا ببینید چه حسی داره این عشق!!!

   امیدوارم همه به خودروی مورد نظرمون برسیم و برای مدتی کوتاه هم که شده این دلارِ وامونده رَم نکنه تا ببینیم واقعاً زندگی خوبه یا بد😑!!!

   موافقم 18
   مخالفم 4
 2. 𝐀𝐥𝐢

  ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳
  سوابق: (1209 ديدگاه)

  طراحیش یه طرف رینگاش یه طرف واقعا خوشگل

  موافقم 13
  مخالفم 4
 3. مازیار

  ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳
  سوابق: (2842 ديدگاه)

  روان آتکینسون یکی ازش داشت و راجع بهش گفته بود این اتومبیل آنقدر پویاست که وقتی پشت چراغ قرمز متوقف می‌شوید دلتان می‌خواهد که پیاده شوید و آنقدر ورجه وورجه کنید تا انرژی‌تان تمام شود

  موافقم 17
  مخالفم 4
 4. علی جردن

  ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳
  سوابق: (1402 ديدگاه)

  وقتی که فکر میکنی بهترین ازین سدان دیگه تولید نمیشه یهو پانامرا و CLS و Rapide و سری دو گرن کوپه میاد تو ذهن

  موافقم 6
  مخالفم 17
 5. Taha shahbeiki

  ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳
  سوابق: (23 ديدگاه)

  یک اثر هنری تمام عیار 😍

  موافقم 9
  مخالفم 1
 6. Alan.r

  ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳
  سوابق: (1101 ديدگاه)

  🇩🇪The best or no thing 🇩🇪

  موافقم 14
  مخالفم 5
 7. PURIYA

  ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳
  سوابق: (495 ديدگاه)

  نصف جهان دست به دست هم دادن تا اینو بسازن
  ماشین خیلی قشنگیه و ماشین خوبیه منکر نمیشم
  ولی بی ام و ۴ سال بعد نسل اتاق E39 سری۵ رو ساخت که از همون موقع برتری افتاد دست سری ۵ ها تا الان
  و بخاطر این بود که بی ام و بر عکس بنز که این رویه خوب رو ادامه داد، M5 E39 رو ساخت و نسل به نسل اونو بهتر کرد نه اینکه فقط یه نسلش تو اوج بوده
  مدلای سری ۵ F90 ,F10,E60,E39 همه از هم رده های خودشون بالاتر بودن اما بنز فقط این مدلش از بی ام و سرتر بود.

  موافقم 5
  مخالفم 14
 8. سید علیرضا

  ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳
  سوابق: (223 ديدگاه)

  نسخه ی برابوسش رو خیلی دوست دارم brabus w124 6.5

  موافقم 11
  مخالفم 1
  1. froG-driVer

   ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۳
   سوابق: (342 ديدگاه)

   یه دونه از مشکی اینا یه دونه هم از اتاق تانک های v12 سلطان🤤🤤دیگه هیچی نمی‌خوام از این دنیا…

   موافقم 3
   مخالفم 0
 9. Taha Ayoobi

  ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳
  سوابق: (2124 ديدگاه)

  واقعا ماشین خوشگلیه

  موافقم 14
  مخالفم 0
 10. Siyavash

  ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳
  سوابق: (697 ديدگاه)

  لات واقعی…💥💥

  موافقم 10
  مخالفم 1
 11. LFA

  ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳
  سوابق: (112 ديدگاه)

  توصیف جالبی بود که نصف جهان برای ساختش دخیل بودن و واقعا جذابه
  اما من تعجب میکنم از لکسوس که یه تنه تونست پادشاهی این اعجوبه رو به خطر بندازه و بخشی از بازارشو گرفت !
  اینا دیگه کین !

  موافقم 14
  مخالفم 1
 12. R@min

  ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳
  سوابق: (1802 ديدگاه)

  بنظرم تو محصولات امروزی CT5 بلک وینگ و M5 CS جانشین واقعی این شاهکار به حساب میان.

  موافقم 9
  مخالفم 1
 13. حسن

  ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳
  سوابق: (1451 ديدگاه)

  تاریخ خودرو سازی دنیا پر از قصه های زیباست واقعا افرین داره
  بنز خودرو سازی ابدی

  موافقم 11
  مخالفم 1
 14. سید علیرضا

  ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳
  سوابق: (223 ديدگاه)

  تا حالا چند تا مطلب و مقاله در مورد این اتاق بنز توی سایت پدال گذاشته شده ، واقعاً من عاشق این اتاق بنزم

  موافقم 6
  مخالفم 1
 15. Hadi

  ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳
  سوابق: (585 ديدگاه)

  وقتی که ماشین رو اصول و مهندسی ساخته میشد👌🏼

  موافقم 6
  مخالفم 0
 16. مهدی

  ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۳
  سوابق: (1 ديدگاه)

  خیلی بی نظیره … یک نوستالژی تمام عیار . درود بر نویسنده باذوق و حرفه‌ای که خاطرات شیرین دهه های گذشته را زنده کردند.

  موافقم 5
  مخالفم 0
 17. رهگذر

  ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۳
  سوابق: (13 ديدگاه)

  لکسوس شوم ترین اتفاق برای ماشین های لوکس بود باعث نابودی کیفیت افسانه ای مرسدس شد چون زیر قیمت میداد لکسوس رو و اینکه این همه ماشین رو اینو و اون میسازن ولی هیچ دیوانه ای نمیاد بگه همه دنیا!!!!دست بدست هم داد!!

  موافقم 2
  مخالفم 3
  1. froG-driVer

   ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۳
   سوابق: (342 ديدگاه)

   آخه لکسوس هم شد ماشین ما تو تبریز
   ارس s2015,730li,a8 2013 داریم یه ls500 2021 دیپلمات هم داریم همشون رو هم از نزدیک دیدم.لکسوس به جز دوام و بعضی وقتا طراحی دیگه هیچ مزیتی به عنوان یه ماشین لوکس فول سایز ندارن در مقابل این اساطیر😑فقط تو خود ژاپن خریدار زیاد باشه اون هم g90رو ترجیح میدادم بجا لکسوس.همیشه همینطور بوده هست و احتمال زیاد خواهد بود!!

   موافقم 1
   مخالفم 5
  2. Ali

   ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳
   سوابق: (5 ديدگاه)

   منظورت چیه لکسوس شوم ترین بود؟؟؟

   موافقم 0
   مخالفم 0
  3. Akbar

   ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳
   سوابق: (5 ديدگاه)

   لکسوس هم ابهتی داره خب

   موافقم 0
   مخالفم 0
 18. Eghbal

  ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۳
  سوابق: (6 ديدگاه)

  پشت جلد مجله ماشین تیرماه 1372 ، عکس مستر بین و بنز 500E رو انداخته بود ؛ نوشته بود “چرا مرسدس بنز 500E خریدم؟”

  موافقم 9
  مخالفم 0
 19. ناجی

  ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۳
  سوابق: (28 ديدگاه)

  تا قبل از ورود به هزاره جدید میلادی بازار خودرو همچنان توسط تولیدکنندگان سنتی اداره می‌شد و رقابت بینشون بر سر کیفیت تولید و نوآوری شکل گرفته بود، دهه نود میلادی که دوست داشتنی ترین خودروهای دنیا تولید شدند حاصل اوج این رقابت بود، با ورود به قرن بیست و یکم و وارد شدن تولیدکننده های جدید کره ای و چینی به بازار شکل رقابت به طور کلی تغییر کرد و قیمت مهمترین اصل رقابت شد، تولید با قیمت پایینتر باعث تولید خودروهای اقتصادی شد و دیگه خبری از اتومبیل های هیجان انگیز نشد، همه خودرو ها شبیه هم شدن و تعدادی از خاطره انگیز ترین اتومبیل ها مانند پونتیاک نابود شدند،

  موافقم 4
  مخالفم 0
 20. M.B.R.D.t.B.P.K.L

  ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۳
  سوابق: (2 ديدگاه)

  مرسدس بنز از نظر من بهترین برند خودروسازیه…
  چون توی هر سگمنتی یک حرفی برای گفتن داره و همیشه هم یکی از بهترینا بوده
  مثلا رولز رویس صرفا توی زمینه لوکس سازی یکی از بهتریناس و توی سگمنت پیکاپ،هاچبک،سوپر اسپرت و…حرفی برای گفتن نداره ولی بنز توی هر زمینه ای یه چیزی ارائه میده
  هاچبک:A45
  آفرودG class(البته جی کلاس همه کارس😄💎
  Gls 600:Suvلوکس
  سدان لوکس:s680میباخ
  ماشین سنگین:اکتروس
  و…همیشه هم‌ محصولاتش فوق العاده با کیفیت و خاص بوده.این موارد برای یک‌ ماشین باز خیلی مهمه که برند مورد علاقش توی هر سگمنتی جز بهترین ها باشه و کیفیت خیلی بالایی هم داشته باشه.البته اینم بگم برای هر کسی معیار ها متفاوته و شاید یک نفر سلیقش چیز دیگه ای باشه و با اون بیشتر حال کنه.ولی در کل مرسدس بنز همیشه فوق العاده بوده

  موافقم 2
  مخالفم 1
 21. امیر

  ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۳
  سوابق: (1 ديدگاه)

  ماشین یعنی این بقیه اداشو در میارن سلطان واقعی

  موافقم 2
  مخالفم 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا