صنایع نظامیصنایع هوایی

بررسی لاکهید مارتین U-2؛ سلاحی نامرئی برای جاسوسی در ارتفاع بالا

لاکهید مارتین U-2 هواپیمای جاسوسی دوران جنگ سرد است که علیرغم توسعه محصولات جدیدتر همچون SR-71 بلک برد همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

U-2 با نام مستعار دراگون لیدی شناخته می‌شود و جزو معدود هواپیماهای نیرو هوایی آمریکاست که با گذشت بیش از ۵۰ سال همچنان بکار گرفته می‌شود. این هواپیمای جاسوسی اولین بار در سال ۱۹۵۵ به پرواز درآمد و با گذشت زمان توانایی‌های استثنایی خود را به نمایش گذاشت. U-2 نسبت به دیگر هواپیماهای شناسایی موجود مزیت‌های اساسی زیادی دارد.

این جت توسط لاکهید مارتین طراحی شده و می‌تواند در ارتفاع بالاتر از ۷۰ هزار پایی (۲۱۳۳۶ متر) پرواز کند که بسیار بیشتر از ارتفاع پروازی اکثر هواپیماهای رهگیری است. البته با گذشت زمان آسیب‌پذیری لاکهید مارتین U-2 ثابت شد چراکه دو فروند از این هواپیما با موشک‌های زمین به هوا سرنگون شدند هرچند نیروی هوایی آمریکا برنامه‌ای برای بازنشسته کردن آن نداشت. علیرغم سن بالا و تولید نسل‌های بعدی هواپیماهایی شناسایی و جاسوسی همچون SR-71 بلک برد، لاکهید مارتین U-2 همچنان در خدمت ارتش آمریکاست. در این مقاله می‌خواهیم نگاهی عمیق‌تر به این هواپیما بیندازیم پس همراه ما باشید.

در دوران جنگ سرد، نیروهای مسلح آمریکا به دنبال بهبود راه‌های جاسوسی از اتحاد جماهیر شوروی بودند و اصلی‌ترین گزینه نیز تولید هواپیماهای شناسایی پیشرفته‌تر بود. وزارت دفاع این کشور در گزارشی که با نام “گزارش بیکن هیل” مشهور شد دستور بررسی تولید هواپیمای شناسایی نظارتی با امکان پرواز در ارتفاع بالا را به محققان MIT صادر کرد. موشک‌های زمین به هوا، رادار و هواپیماهای رهگیری پیشرفته شوروی باعث شده بود هواپیماهای جاسوسی آمریکا در معرض خطر باشند و به همین خاطر وزارت دفاع آمریکا به دنبال روش‌های جدیدی برای جلوگیری از ردیابی توسط رقیب بود.

تا دهه ۵۰ میلادی مشخص شد که ارتفاع پروازی یک فاکتور کلیدی برای هواپیماهای جاسوسی خواهد بود تا به این ترتیب این هواپیماها بتوانند از دید جت‌های جنگنده شوروی پنهان بمانند. ریچارد لیگورن پیشنهاد کرد یک هواپیما با ارتفاع پرواز ۶۰ هزار پایی (۱۸۲۸۸ متر) کاملاً از دید رادارها و جنگنده‌ها پنهان خواهد بود. لاکهید که به عنوان یکی از مشهورترین سازندگان جنگ‌افزارها در دنیا شناخته می‌شود پیشنهاد لیگورن را ارتقا داد و به ارتفاع ۷۰ هزار پا رساند. هواپیمای مدنظر لاکهید مارتین می‌توانست در ارتفاع بالاتری هم پرواز کند و به حد نهایی ۸۰ هزار پا (۲۴۳۸۴ متر) برسد. دولت آمریکا در ابتدا نسبت به این پیشنهاد اشتیاقی نشان داد و نگرانی‌های خود درباره پیشرانه‌ها و مشخصات فنی آن را ابراز کرد اما در نهایت این پروژه در نوامبر ۱۹۵۴ چراغ سبز را دریافت کرد و توسعه لاکهید مارتین U-2 دراگون لیدی آغاز شد. برخی از مشخصات این هواپیماهای شناسایی نظارتی به شرح زیر است:

سرعت کروز (کیلومتر در ساعت) ۸۸۲.۸
شعاع پروازی (کیلومتر) ۱۱۲۷۸
میزان صعود در هر دقیقه (متر) ۲۷۴۳

U-2 به عنوان یک هواپیمای شناسایی با قابلیت پروازی باورنکردنی توانست جایگاه ویژه‌ای در نیروی هوایی آمریکا و سیا پیدا کند. در زمان جنگ سرد این هواپیما مأموریت‌های پروازی بی‌شماری را انجام داد و به منبع قابل‌اطمینان بدل شد. البته در تاریخچه عملیاتی این هواپیما سه واقعه مهم به چشم می‌خورد:

 1. در سال ۱۹۶۰ هواپیمای U-2 سیا با خلبانی گری پاورز بر فراز شوروی سرنگون شد
 2. در اکتبر ۱۹۶۲، ریچارد اس هیسر تصاویری از موشک‌های بالستیک برد متوسط شوروی را ثبت کرد که این امر منجر به بحران موشکی کوبا شد
 3. در همان زمان هواپیمای U-2 رودولف اندرسون بر فراز کوبا سرنگون شد

پس از سقوط این دو هواپیما بود که مأموریت‌های U-2 محدودتر شد. البته همان‌طور که گفته شد دراگون لیدی همچنان در حال خدمت به ارتش آمریکا بود و مأموریت‌های متنوعی را در مناطق رزمی انجام داد. به همین خاطر نیروی هوایی و سیا امیدوار بودند هواپیمای تواناتری همچون SR-71 بلک برد را توسعه دهند، هواپیمایی که سریع‌تر از تمامی هواپیماهای سرنشین دار پرواز نماید.

اما برای اینکه لاکهید مارتین U-2 بتواند در ارتفاع بالا پرواز کند بهینه‌سازی‌های زیادی را تجربه کرده بود. علاوه بر این مهندسان تلاش‌های زیادی انجام داده بودند تا علاوه بر رعایت بحث‌های فنی، هزینه‌های تولید نیز در حد معقولی باشد. به همین خاطر لاکهید تصمیم گرفت U-2 را بر اساس طراحی XF-104 استار فایتر بسازد، یک پروتوتایپ مافوق صوت آزمایشی که در نهایت منجر به تولید جت‌های F-104 استار فایتر شد.

در آغاز کار U-2 می‌بایست به‌طور قابل‌توجهی سبک‌تر می‌شد و بنابراین بدنه آن کوتاه‌تر شد و پیشرانه‌ها نیز به سمت جلو جابجا شدند تا مرکز ثقل آن حفظ شود. دیگر تغییر مهم این هواپیما نسبت به XF-104 را می‌توان سیستم ارابه فرود دوچرخه‌ای بود که به ندرت در بین هواپیماهای آن زمان بکار گرفته شده بود. مجاری هوای مخصوصی نیز در نظر گرفته شدند که باعث شد U-2 حتی در سرعت‌های پایین‌تر راندمان بهینه‌ای داشته باشد. لاکهید مارتین کاکپیت را نیز دگرگون ساخت به گونه‌ای که خبری از سیستم پرتاب صندلی به بیرون نبود و سیستم ایجاد فشار پیشرفته‌ای هم در نظر گرفته شد.

با این تغییرات، لاکهید مارتین U-2 برای پرواز در ارتفاع بالا بهینه شد و یکی از بهترین هواپیماهای شناسایی زمان خود لقب گرفت؛ اما در نهایت مشخص شد که سطح مقطع راداری این هواپیما برای عدم تشخیص رادارهای شوروی و دوری از موشک‌های هوا به هوای پیشرفته این کشور بیش از حد بزرگ است. زمانی که اتحاد جماهیر شوروی رهگیری U-2 را شروع کرد سیا پروژه تحقیقاتی جدیدی را سفارش داد تا راه‌هایی برای کاهش سطح مقطع راداری هواپیماهای جاسوسی آمریکا پیدا شود. این پروژه نهایتاً منجر به تولید لاکهید مارتین A-12 و SR-71 بلک برد شد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۷۷ رای

شاهین احمدزاده

نویسنده و مترجم مجله "پدال"

مطالب مشابه

‫۴۲ دیدگاه‌ها

 1. net

  ۸ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (3147 ديدگاه)

  قدرت نظامی امریکا با ۲۰۰ کشور دیگر جهان مثل قدرت یک فیل با ۲۰۰ عدد مورچه هست

  موافقم 11
  مخالفم 11
  1. Ehsan

   ۸ فروردین ۱۴۰۳
   سوابق: (532 ديدگاه)

   همچنان Vietnam left the group
   🇻🇳

   موافقم 10
   مخالفم 9
   1. Navid A J

    ۹ فروردین ۱۴۰۳
    سوابق: (3691 ديدگاه)

    خوشم میاد از دوستانی که در ناف ایران نشستن و حتی امریکا رو از گوگل مپ هم نگشتن چه برسه به این که از نزدیک ببینن. اونوقت اینقدر غرب زده و متعصبانه نظر میدن. کاش لاقل شما رو میبردن امریکا در انتخابات شرکت کنین.

    موافقم 2
    مخالفم 10
  2. علی

   ۸ فروردین ۱۴۰۳
   سوابق: (234 ديدگاه)

   عزیزم این هواپیما رو شوری منهدم کرده به راحتی کدوم قدرت آخه همش لاف😂آمریکا تو هیچ جنگی برنده نبوده فقط ژاپن اونم با سلاح ضد بشری آه ناله نفرین میلیون ها انسان پشتشه

   موافقم 11
   مخالفم 6
   1. ارسلان

    ۸ فروردین ۱۴۰۳
    سوابق: (214 ديدگاه)

    🤣 آره آمریکا تو هیچ جنگی برنده نبوده!!! ابر قدقدهای شرقی با همین گنده…..که مملکتشون و به باد دادند!!! آمریکا تو همه جنگ ها فقط به منافع خودش توجه کرده نه حرف چهارتا کله پوک… شرقی ها خودشون و مردم شون بدبخت قدرت نمایی های پوچ کردند که البته قدری که ندارند….حالا حالا ها باید با نیروهای کشورهای دیگه بجنگید که همه منافع آمریکارو تامین می‌کنند …..😁

    ضمنا آمریکا نبود ، الان داشتی میگفتی های هیتلر

    موافقم 10
    مخالفم 6
    1. Ehsan

     ۸ فروردین ۱۴۰۳
     سوابق: (532 ديدگاه)

     تصحیح کم جملتو،اگه سرمای روسیه نبود میگفتن های هیتلر.
     البته از نظر دوستان کف نیویورک ساکن ایران احتمالا آمریکا یه کاری کرد که شوروی سرد بشه و ارتش نازی توش گیر کنه :)))
     درضمن هیتلر شرف داشت به اینا،حداقل اصل و نصب داشت نه امریکایی ها که اصلا معلوم نیست رگ وریششون کجاست و سر یه تصادف کشف شدن اونم در اصل سرخپوستن

     کسی چیزی رو به باد نداد فقط اون گودرت اول دنیا بود که تو ویتنام شلوارشو به باد داد جلو ارتش رتبه ٨٠ دنیا

     موافقم 15
     مخالفم 9
    2. ارسلان

     ۸ فروردین ۱۴۰۳
     سوابق: (214 ديدگاه)

     سرمایه روسیه جوکه… روسیه و چین نصف بیشتر کشته های جنگ جهانی دوم و داشتند ، دنیا از این دوتا کمتر کشته داشته!! 🤣 احتمالا سرمای روسیه برا خودشون شرایط و سخت تر کرده!!
     میدونی فرق شرقی و غربی چیه ؟! غربی ها دمار از روزگار سیاه ها درآوردند ، الان کف هالیوود ، سیاه هارو قهرمان نشون میدند ، جنگ جهانی دوم دهن همه رو آسفالت کردند ، الان هندونه گذاشتند زیر بغل روسیه ، که آره ، خودتون ام چیزی نبودید ، سرما باعث شکست آلمان شد !!! داداش اینا جوکه برو بخون و تحلیل کن ، ببین آمریکا به کجاها حمله کرده… ویتنام ام آمریکا ۲۱,۰۰۰ نفر نیرو داشته ، تازه تو پیک نیروهاش انقدر بوده ، جنگ بین ویتنام جنوبی و شمالی بوده ، که پایتخت ویتنام جنوبی سقوط میکنه ، آمریکا هم نیروهاشو خارج میکنه ، فیلم زیاد نبین داداش ، ویتنام هنوزم کمک آمریکارو دریافت میکنه بخاطر کشته شدن بیشمار مردم و نظامی هاش….شما داداش تاریخ نمیدونی ، فیلم ولی زیاد می‌بینی

     موافقم 11
     مخالفم 5
    3. Ehsan

     ۸ فروردین ۱۴۰۳
     سوابق: (532 ديدگاه)

     اتفاقا هالیوود هیچوقت از هیچ کشوری جز خود آمریکا تعریف نمیکنه اونم تو مسئله مهمی مثل جنگ جهانی! ظاهرا تو فیلم میبینی چون اینایی که من گفتم اصلا بر اساس فیلم نبودن،بر اساس واقعیت و چیزایی که همه سرش هم نظرن و اتفاق افتاد هستن.حالا هالیوود چی گفته من در جریان نیستم

     شکست و پیروزی ربطی به تعداد کشته نداره! آلمان نازی به شوروی حمله کرد اما تو سرما و بخاطر مشکل پشتیبانی و لجستیک نیروهاش گیر کردن و کشته شدن بعد شوروی تا خود برلین پیشروی کرد حالا.اگه سرمای شوروی نبود که نازی ها به پیشروی ادامه میدادن و آمریکا هم یک قاره اونور تر به تخمه شکوندن ادامه میداد! تازه موقعی که آمریکا مطمئن شد نازی ها تو شوروی با شکست مواجه شدن آمریکا به صورت جدی وارد شد!

     جنگ ویتنامم که از نظر خود امریکا و باقی دنیا به شکست امریکا مواجه شد واضحه چون میخواست حکومت کمونیست ویتنام شمالی رو نابود کنه که اینطور نشد که هیچ تازه ویتنام شمالی تهش ویتنام جنوبی رو هم میگیره و امریکا فرار میکنه! ارتش امریکا هم تا سال ١٩۶۵ حدود ٢٣٠ هزار سرباز تو جنگ ویتنام داشت به صورت فعال! ٢٠٠ هزارتا کم گفتی تعدادو!!!

     حداقل یه سرچی بکن اینطور امار غلط ندی اصلا با تاریخ غریبه ای

     موافقم 10
     مخالفم 6
    4. ارسلان

     ۹ فروردین ۱۴۰۳
     سوابق: (214 ديدگاه)

     دو و نیم میلیون آمریکایی در ویتنام خدمت کردند در طول بیست سال ، بیشترین مقدار نیروهاش در یک سال ۵۰۰,۰۰۰ نفر بودند !!! داداش حالت خوش نیست و امارت ام اشتباست…. سرباز فعالی که تو جنگ شرکت میکنه منظورم بود !!! نیروها ۲۰ سال اصولاً یه جا نمی مونند 🤣 حتی یک سال ام نمیمونند ، اگر بمونند نابود میشند!! سربازی رفتی ؟! من کرمانشاه بودم ۳ ماه حضور ۲۰ روز مرخصی ، بعضی جاها ۲۰ روز حضوره ۱۰ روز مرخصی…..باید از کلاس اول ابتدایی من درس و با شما شروع کنم گمونم 🤣
     فیلم هایی که غرب ساخته ، امر مختار مبارز فوق‌العاده ای بود در برابر تجاوز ایتالیا به آفریقا ، نسول ماندلا در برابر برده داری ایستاد ، گاندی در برابر استعمار ایستاد ، همه قهرمان ها شرقی هستند !! حالت خوش نیست داداش ، حتی پروژه قهرمان سازی غربی ها نمیدونی چیه….اونا همیشه خودشون و خاک برسر و شکست خورده نشون میدند که یه شرقی بلند شده و شکستشون داده….

     جنایت‎های جنگی آمریکا/ از کشتار 4.2 میلیون نفر در ویتنام تا 71 هزار نفر در افغانستان….
     این تیتر روزنامه خودتون که ساندیس میل میکنید هست ، میدونی یعنی چی ؟! آمریکا جنگ بین کشورها و کشته ها براش کافیه ، همین که جمعیت روسیه رشتش منفیه و گرفتار جنگه داره ذوق میکنه!! همین که کل فکر و پولش داره خرج جنگ میشه یعنی آمریکا فعلا ۱۰ سال دیگه ام از روسیه جلو افتاده…خوابی بنده خدا….پیروزی و آمریکا تو این میبینه ، براش چرا باید فرق کنه اوکراین چی میشه ؟! مگه برا باباشه اوکراین ؟! اگر کشورهای دیگه ام پیشرفت کنند ، اونوقت آمریکا دیگه آمریکا نیست….

     موافقم 9
     مخالفم 7
    5. مجید

     ۹ فروردین ۱۴۰۳
     سوابق: (164 ديدگاه)

     آره آمریکا خودش به تنهایی هیتلر رو شکست داد! بقیه هم فقط نشستن تماشا کردن، پایین هم خودت اعتراف کردی که شوروی بیشترین تلفات رو داد و بیشتر از هر کشور دیگه‌ای جنگ رو کش داد برای هیتلر و حسابی نیرو و قدرت آلمان رو تلف کرد، که اگه اون قدرت پراکند نمیشد و متمرکز میشد رو بریتانیا و آمریکا هیچی ازشون نمی‌موند.

     موافقم 2
     مخالفم 3
   2. سجی

    ۹ فروردین ۱۴۰۳
    سوابق: (2 ديدگاه)

    عزیزم تا ۶ سال تمام عیار با همین هواپیما جاسوسیه شوروی رو میکرد ،بهترین اطلاعات رو بدست آورد ،اینکه یکی دوتاشون رو تو ارتفاع پایین با موشک زده که شاهکار نبوده

    موافقم 9
    مخالفم 3
  3. علی جردن

   ۹ فروردین ۱۴۰۳
   سوابق: (1038 ديدگاه)

   یدونه مورچه کافیه بره تو گوش فیل از پا درش بیاره

   موافقم 9
   مخالفم 9
  4. فقط هند

   ۹ فروردین ۱۴۰۳
   سوابق: (45 ديدگاه)

   جناب net ، همین پرنده رو ایران ردیابی و رهگیری کرد و بهش دستور داد از مرز های ایران دور بشه

   موافقم 4
   مخالفم 6
 2. dna

  ۸ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (291 ديدگاه)

  انتظار مقاله کامل تری داشتم

  موافقم 10
  مخالفم 2
  1. حسین

   ۸ فروردین ۱۴۰۳
   سوابق: (2820 ديدگاه)

   دقیقا ، مخصوصا که این جاسوس در خلیج فارس هم توسط ایران رهگیری شد!
   کاش بهش اشاره میشد .

   موافقم 12
   مخالفم 8
   1. سجی

    ۹ فروردین ۱۴۰۳
    سوابق: (2 ديدگاه)

    راجب عملیات آخوندک بدک نیست ی اطلاعاتی داشته باشی😂

    موافقم 3
    مخالفم 5
 3. مهراد

  ۸ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (761 ديدگاه)

  با همین میرم دنبال ممد ژانگولر و کاربر بینام

  آب معدنی و ماست موسیر و چیپس

  صفا سیتی سرانتیپیتی در پارک جنگلی

  موافقم 7
  مخالفم 3
 4. جرمی کلارکسون

  ۸ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (275 ديدگاه)

  روسیه یا بهتره بگیم شوروی این هواپیما رو با موشک سام ۲ زد مثل خیلی از کار هاشون این هواپیما رو کپی کردن اسمشو گذاشتن میاشویچ ام ۵۵

  موافقم 7
  مخالفم 9
  1. Amirmohammad

   ۸ فروردین ۱۴۰۳
   سوابق: (436 ديدگاه)

   این حرفت برای خود امریکایی ها هم خنده داره اصلا روسیه و امریکا سلاحاشون سر سوزن به هم شباهت نداره چون اصلا فلسفشون برای ساخت فرق میکنه از زمین تا آسمون بخصوص تو بحث نیروی هوایی که هیچ شباهتی نداشتن و نخوتهم داشت حتی

   چند سال پیش برند کلاشنیکف مدل Ak-12 رو ساخت و توسعه داد و موقع تایید اخر به این دلیل ردش کردن مقامات که شبیه سلاح های غربی شده بود و برگشت خورد پروژه و از اول طراحی شد! بعد شما میگی هواپیما رو کپی کردن؟ کپی نکردن هیچوقت

   موافقم 7
   مخالفم 5
   1. جرمی کلارکسون

    ۸ فروردین ۱۴۰۳
    سوابق: (275 ديدگاه)

    هواپیمای اف ۸۶ سابر و با میگ ۱۹
    بمب افکن B29 با توپولوف TU4
    F5 با میگ ۲۸
    F14 یا F15 رو با میگ ۳۱
    بمب افکن B1 با توپولوف ۱۶۰
    اینا رو باهم مقایسه کن بعد بحث هواپیماس شما سلاح تهاجمی مثال زدی

    موافقم 9
    مخالفم 5
    1. Amirmohammad

     ۸ فروردین ۱۴۰۳
     سوابق: (436 ديدگاه)

     خب اینایی که گفتی چه ربطی دارن به کپی ؟ اینا صرفا یه سری هواپیما هستن که تو یک کلاسن و رقیبن مثل این میمونه بگیم فراری ۴٨٨ کپی نیسان gtr هست چون تو یک کلاسن و چند سال بعد از gtr ساخته شده پس فراری کپی کرده از نیسان!!

     توپولوف ١۶٠ که ۶ سال زودتر از b1 ساخته شد اصلا. اینا چه ربط و شباهتی به هم دارن جز اینکه رقیبن ؟
     کل دنیا میدونن روسیه و امریکا هیچوقت شبیه هم نمیسازن چون فلسفه و استراتژیشون نظامیشون خیلی فرق داره!

     موافقم 6
     مخالفم 6
  2. Ehsan

   ۸ فروردین ۱۴۰۳
   سوابق: (532 ديدگاه)

   دقیقا چه شباهتی هست بین u2 و میاشویچ ام۵۵ هست؟ میاشویچ حتی رزمی هم نیست و اصلا کارش چیز دیگه ای هست و به مرحله نهایی نرسید

   موافقم 6
   مخالفم 4
  3. Amir

   ۸ فروردین ۱۴۰۳
   سوابق: (137 ديدگاه)

   داداش مطمئن باش حمایت از شوروی(روسیه) یا آمریکا برات سودی نداره اونا به فکر منافع خودشونن به تو چیزی نمیرسه این وسط بچسب به زندگیت مملکت خودتو که اسیر چنگال این ظالمان شده کاری کن پیشرفت کنه کاری کن ترقی کنه که تو این وضعیت زندگی نکنی و از بیکاری از روسیه و آمریکا حمایت نکنی

   موافقم 17
   مخالفم 2
 5. Amirmohammad

  ۸ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (436 ديدگاه)

  داستان کشف و زدنش تو شوروی جالب بود،خلاصش اینه که شوروی اون زمان اعداد مربوط به برد موشک های پدافند و زمین به هواش رو خیلی کمتر از اعداد واقعی اعلام کرده بود و امریکا U2 رو جوری ساخته بود که از اعداد اعلامی شوروی بیشتر باشه ارتفاع پروازش اما بازم فکر نمیکردن که دیگه اینقدر تفاوت باشه بین برد اعلامی و برد واقعی موشک شوروی سر همین قضیه تو آسمان شوروی رهگیری شد و زندنش با موشک سام٢

  موافقم 9
  مخالفم 2
  1. بی نوایان

   ۹ فروردین ۱۴۰۳
   سوابق: (3 ديدگاه)

   جناب این تصور غلطی هست یو ۲ واقعا بر فراز کشورهای بلوک شرق و کمونیستی پرواز میکرد از ویتنام و کره شمالی تا چین و شوروی و کوبا….u2 سال ۱۹۵۵ وارد خدمت شد و در اون زمان هیچ پدافندی نبود که ارتفاع ۲۱ کیلومتری رو که این پرواز میکرد بزنه و بعدش با توسعه سام ۲ در سال ۱۹۵۷(البته شروع تولید با فراگیری یک سیستم پدافندی و ایجاد زیرساخت ارتباطی فرق داره و براهمین سه سال بعد از ورود به خدمت موفق به سرنگونی شد)
   چنین ارتفاعی پوشش داده شد که این هواپیمارو هم دوبار ساقط کرد یکی در سال ۱۹۶۰ بر فراز شوروی یکی بر فراز کوبا درسال ۱۹۶۲ و بعدش به شدت پرواز جاسوسی ش کم شد و با ارتقاهای مختلف کارکرد عملیاتیش متفاوت شد و رفت به سمت پایش از راه دور و جمع آوری اطلاعات….

   موافقم 1
   مخالفم 0
 6. FY

  ۸ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (115 ديدگاه)

  کپی کامل از سوخو…
  چرا آمریکا خودش به یه تکنولوژی دست پیدا نمی کنه و همش کپی می کنه؟؟؟

  موافقم 4
  مخالفم 9
 7. جومونگ

  ۸ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (1 ديدگاه)

  به طرز عجیب و نادری ، چند تا اکانت هستند که علاقمند به اخبار نظامی هستند ، طرفدار کره ای هستن ، از ژاپن نفرت دارند و هیت میکنند ، از چین هم نفرت دارند ،‌ آمریکاییا رو دوس دارند و ادعا هم میکنند که یکی نیستند :)
  البته که یکی نیستند و این ها همش احتمالات و تصادفه

  موافقم 8
  مخالفم 5
  1. افشار

   ۸ فروردین ۱۴۰۳
   سوابق: (705 ديدگاه)

   دعواهای کره ای فن ها و ژاپنی فن ها چندین سال هست که در پدال ادامه دارد و تمامی هم ندارد

   موافقم 13
   مخالفم 0
  2. Car love

   ۸ فروردین ۱۴۰۳
   سوابق: (542 ديدگاه)

   فرض کنین کسی که حتی ایمیل ثابت نداره بیاد از این چیزا صحبت کنه 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
   مولتی به توان ٢

   موافقم 3
   مخالفم 7
 8. زیزیگولو

  ۸ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (4844 ديدگاه)

  درسته که این چیزا پیشرفت علمی بزرگی بحساب میاد ولی نمیدونم واسه چی گاهی اوقات از اینجور پیشرفتا نگران میشم و فکر میکنم دنیا یواش، یواش داره جای خیلی خطرناکی واسه زندگی کردن میشه

  موافقم 8
  مخالفم 0
  1. حسین

   ۸ فروردین ۱۴۰۳
   سوابق: (2820 ديدگاه)

   خیلی وقته خطرناک شده!
   همه چی رو همین گوشی ها گوش میکنند ، ذهن ها رو هدایت میکنند و دو روز دیگه یک چیپ هم میزارن در بدن همه ما تا راحت هدایت بشیم.

   موافقم 10
   مخالفم 1
 9. زیزیگولو

  ۸ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (4844 ديدگاه)

  درسته که این چیزا پیشرفت علمی بزرگی بحساب میاد ولی نمیدونم واسه چی گاهی اوقات از اینجور پیشرفتها نگران میشم و فکر میکنم دنیا یواش، یواش داره جای خیلی خطرناکی واسه زندگی کردن میشه

  موافقم 3
  مخالفم 0
 10. Car love

  ۸ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (542 ديدگاه)

  میگن جاپون التماس امریکا کرده که اینو بدین ما بریم از کره و چین جاسوسی کنیم ببینیم چطور الکتریکی میسازن

  موافقم 4
  مخالفم 8
 11. ارمان

  ۹ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (34 ديدگاه)

  نامرئی 😂😂؟جدی میفرمایید پس ما چجور رهگیری اش کردیم و فرار کرد

  موافقم 4
  مخالفم 1
 12. بی نوایان

  ۹ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (3 ديدگاه)

  سه بار توسط ایران شناسایی شده دوبار بر فراز خلیج فارس یک بار از بگرام افغانستان بلند شده بود و چند کیلومتری حریم هوایی ایران اخطار گرفته بود….کلا مزیت استفاده از یو ۲ به ارتفاع پروازش بود که زیاد بود و موشک های پدافندی نمیتونستن بزنن نه اینکه نتونن کشفش کنن😊بخاطر نوع رابطه ای هم که دوران جنگ سرد بود پرواز هواپیمای شناسایی بر فراز خاک دشمن امری روتین بود و چون موشک های پدافندی ارتفاع بالارو پوشش نمی‌دادند(هنوز علمش توسعه پیدا نکرده بود)آمریکا بااستفاده از یو۲ پروازهای شناسایی خوبی بر فراز کره شمالی و چین و روسیه و کوبا انجام میداد بخاطر همینم با استفاده از بازوی رسانه ای ایشون رو کرد به هواپیمای افسانه ای غیر قابل کشف که با سرنگون شدنش توسط شوروی تموم شد داستان سرایی من بابش اما انگار هنوز تازه ملت ما دارن باهاش آشنا میشن😂یک قابلیت دیگش بحث ضبط و شنود و نقشه برداری این هواپیما بود که بعدها با ارتقاهایی بهترم شد و الان فقط بخاطر این موارد پرواز می‌کنه،بحث حمل و نقل و لجستیک نیروهای دشمن و دریافت فرکانس ایستگاه های رادیویی و جمع آوری امواج سایت های راداری و پدافندی و غیره….اتفاقا بیست روز پیش بود یک عکاس محلی در لهستان با دوربین غیر نظامی تو آسمان لهستان شکارش کرده بود که تو بحث کمک اطلاعاتی به اوکراین از طریق هواپیماهای جاسوسی شرکت داشت،یعنی الان دراین حد معمولیه این هواپیما که با دوربین غیر نظامی هم در پرواز روتین ثبت میشه حالا بحث رادار های امروزی که دیگه هیچ همون جنگ سرد هم شناساییش میکردن اما نمیتونستن هدف قرار بدن الان بحث کلا فرق کرده حتی پدافند زمین پایه ای مثل اس ۴۰۰ و جدیدا هم ۵۰۰ و یا باور ۳۷۵ و جدیدا آرمان بحث هدف قرار دادن ماهواره های جاسوسی رو پیش میبرن اینکه هیچ….ولی رسانه که چه عرض بکنم هنوز که هنوزه ایرانی فکر می‌کنه چه تکنولوژی خفنی داشته و تسلیحات آمریکایی بخصوص نیروی هواییش کلا نامرئی تشریف دارن🙂

  موافقم 9
  مخالفم 1
 13. هانی

  ۹ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (1 ديدگاه)

  قدرتمند ترین ارتش دنیا بسیجیان زمان جنگ بودن که جلوی 38 کشور جنگیدند و نزاشتن یک وجب از خاک مملکتشون به فنا بره ابرقدرهای پوچی مثل امریکا همه کارهاشون سیاه بازیه اگر میتونستند جلوی اراده نظامی ایران وایسن دست به دامان زنان این آب و خاک نمیشدن

  موافقم 4
  مخالفم 14
 14. رضا

  ۹ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (1 ديدگاه)

  عید سال ۹۶ نزدیک مرز ایران شد و با اخطار سامانه موشکی. خلبانش خودشو خیس کرد و پا به فرار گذاشت..!

  موافقم 4
  مخالفم 6
 15. متین

  ۹ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (2 ديدگاه)

  عزیزان آمریکا واقعا در زمینه تکنولوژی نظامی و تسلیحات نظامی تو دنیا حرف اول رو میزنه،

  موافقم 4
  مخالفم 0
 16. ....

  ۹ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (1 ديدگاه)

  فعلا که سامانه های پدافندی ایرانی(که بعضی از خودتحقیرها فکر میکنن کاره ای نیست)رد چنین پهباد بلندپروازی رو سال ۹۱ زده که باعث شده بود برگای خود غربی ها بریزه!
  میگید نه این ویدئو رو ببینید: https://www.aparat.com/v/hZwmx
  .
  .
  .
  حالا با این توصیفات ، U2 هنوز هم عملیاتی هستش؟

  موافقم 2
  مخالفم 4
 17. Anti Tesla

  ۱۰ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (614 ديدگاه)

  این هواگرد توسط پدافند ایران رهگیری و شناسایی شده است.
  https://www.tabnak.ir/fa/news/456130/%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D9%87%D9%88%D8%A7%D9%BE%DB%8C%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%AC%D8%A7%D8%B3%D9%88%D8%B3%DB%8C-u2-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%B1%D8%B2%D9%87%D8%A7
  https://www.radiofarda.com/amp/f12-iran-says-warned-us-spy-plane/26731257.html
  شکی در قدیمی بودن این هواگرد نیست،ولی این شناسایی u-2 در ایران هیچی از ارزش های آمریکا کم نمیکنه چون این هواگرد علارغم ارتفاعات بسیار و همچین رادارگریز کردن آن، بسیار بسیار منسوخ شده هست و آمریکا قرار هست این بازنشست کنه در آینده.

  موافقم 2
  مخالفم 1
 18. Royal Driver

  ۱۰ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (1293 ديدگاه)

  نمیدونستم مهندس های هوافضای نخبه (ترول های زمینه هوانوردی) هم توی سایت داریم. ای زندگی

  موافقم 0
  مخالفم 0
 19. امین

  ۱۰ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (1 ديدگاه)

  چرا تمامی نظرات و نمیزارید سلیقه‌ای انتخاب میکنید
  خودم شاهد بودم ۲ تن از دوستانم مطلب نوشتن که نظر هرکدومشون باشه جدا
  اما ۲ روز پیش بود تا حالا که اومدم داشتم اتفاقی صفحه میدیدم .یادم افتاد بخونم چی نوشتن نیست

  موافقم 1
  مخالفم 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا