متفرقه

نیروی انتظامی، تنها مرجع تنظیم سند خودرو؛ پایان کار برای دفاتر اسناد رسمی

در جلسه هیات وزیران به‌ ریاست ابراهیم رئیسی ، دولت با هدف یکپارچه‌ سازی فرآیند نقل و انتقال خودرو و ضرورت تسهیل و تسریع امور مربوط به آن و پرهیز از فرآیندهای طولانی و پیچیده صدور اسناد مالکیت و نقل و انتقال اسناد و تمرکز در مرجع واحد با پیشنهاد وزارت کشور درخصوص لایحه اصلاح ماده ۲۹ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مبنی بر تعیین تکلیف نقل و انتقال وسایل نقلیه به مراکز تعیین‌شده توسط نیروی انتظامی موافقت کرد.

بر اساس گزارش مشرق نیوز، این لایحه مشتمل بر فرآیند نقل و انتقال خودرو از قبیل تعیین تکلیف چگونگی ثبت مالکیت، نقل و انتقال، تنظیم اسناد رهنی، اخذ مالیات، عوارض و سایر موارد مرتبط است که با بهره‌گیری از تجارب سایر کشورها و با استفاده از ظرفیت نیروی انتظامی برای انجام این امور به‌ ویژه از حیث احراز اصالت خودرو و هویت خریدار و فروشنده، تهیه و تدوین شده و تصویب و اجرای آن موجب حذف یا کاهش هزینه‌های اضافی در نقل و انتقال برای مردم خواهد شد.

به‌ موجب این لایحه ، دارندگان وسیله نقلیه موتوری یا نمایندگان قانونی آنان مکلف بوده برای نقل و انتقال وسایل نقلیه به مراکز تعیین‌شده توسط نیروی انتظامی ، مراجعه و درخواست را در سامانه شماره گذاری ثبت کنند. پلیس راهور پس از بررسی اصالت وسیله نقلیه، هویت متعاملین و اقامتگاه خریدار، پرداخت جریمه‌ها و دیون معوق شامل هرگونه مالیات یا عوارض تعیین‌ شده وسیله نقلیه موتوری موضوع معامله، اقدام به اختصاص پلاک به ‌نام آخرین مالک، نصب بر روی وسیله نقلیه و صدور سند مالکیت رسمی و کارت شناسایی وسیله نقلیه می‌ کند. نیروی انتظامی جز مبالغ مذکور و مبلغی که با رعایت قوانین مربوط در مقابل واگذاری یا تعویض پلاک خودرو دریافت می‌کند، مجاز به دریافت وجه دیگری نخواهد بود.

نمایشگاه خودرو

مراجع قضایی و ادارات اجرای اسناد رسمی حسب مورد مکلف هستند به‌ صورت برخط یک نسخه از احکام قطعی ناظر به سلب یا انتقال مالکیت، حجر و ورشکستگی اشخاص و دستورهای مربوط به توقیف خودرو را به راهنمایی و رانندگی ارسال و نیروی انتظامی مکلف است مفاد احکام و دستورات را در صدور سند مالکیت خودرو اعمال و در سامانه مربوط درج کند.

نقل و انتقال وسایل نقلیه عمومی جاده‌ای به‌ صورت برخط به اطلاع سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‏‌ای می‌رسد. در صورت عدم انجام تکالیف اعلامی، متخلف مطابق قواعد ضمان قهری، مسئول جبران خسارات وارده خواهد بود.

 

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

مطالب مشابه

‫۱۳ دیدگاه‌ها

 1. زیزیگولو

  ۱۹ بهمن ۱۴۰۰
  سوابق: (5686 ديدگاه)

  دفاتر اسناد رسمی واسه نقلو انتقال مالکیت ماشین بدجوری طرفین معامله رو میچاپیدن …. سپردن تنظیم سند مالکیت ماشین به نیروی انتظامی کاملاً کار درستی بود

  موافقم 57
  مخالفم 3
  1. مزدا

   ۲۰ بهمن ۱۴۰۰
   سوابق: (2049 ديدگاه)

   به نظرم کار درستی هست که صدای دفاتر رسمی هم در اورد ولی به نیروی انتظامی بسپارند خوب هست

   موافقم 9
   مخالفم 0
 2. NAVID۰۰۹۸

  ۱۹ بهمن ۱۴۰۰
  سوابق: (10375 ديدگاه)

  دلخوش شدید ، نه وقعاً فکر کردید هزینه‌ی سند دیگر نمیدهید در حالی که از حالا به بعد از تمام خودروهای جدید و قدیم به اسم مالیات سبز آبی قرمز ، کارت بانکی مبارکتان را میکشید و در آخر یه حساب سرانگشتی که میکنید ، میبینید یه تعویض پلاک کوچولو موچولو از پراید تا مازراتی ، گرانتر از وقتی در آمده که فقط باید دفترخانه پول پرداخت میکردید 😂 !

  آقایون ، گر ببندند دَری ، باز میکنند درهایِ دیگری !

  اصلاً ناخداگاه شاعر هم میشویم از دستشان 😂🤦‍♂️ !

  موافقم 32
  مخالفم 46
  1. علی‌آقا

   ۱۹ بهمن ۱۴۰۰
   سوابق: (572 ديدگاه)

   بعد فکر کردی تو دفترخانه این مالیات به قول شما سبز و آبی و فرمز را نمیدادید؟؟؟؟؟؟؟

   موافقم 21
   مخالفم 0
 3. Carbonado Aventador

  ۱۹ بهمن ۱۴۰۰
  سوابق: (4485 ديدگاه)

  نکنید آقا نکنید..
  برید حتما سندشو به نام بزنید..
  یکی از بستگان چند ماه پیش ماشین خرید برگه سبز به نامش شد ولی نرفت سند به نام خودش بزنه..
  .
  فروشنده به رحمت خدا رفته ؛ ورثه رفتن انحصار وراثت کردن و شکایت تنظیم‌کردن..
  ماشینو از زیر پای آشنای ما کشیدن بیرون..
  .
  بنده خدا الان لنگ در هواس ، یه پاش پاسگاهه یه پاش دادگاه!!!!
  .
  .
  سر ۴ ۵ میلیون پول دفتر خونه خساست نکنید تا مال باخته نشید!!

  موافقم 9
  مخالفم 73
  1. .

   ۱۹ بهمن ۱۴۰۰
   سوابق: (79 ديدگاه)

   بنده چند باری از وکلا شنیدم که در این موارد دادگاه به برگ سبز استناد کرده و الان که این موضوع تصویب شده و کم کم داره جا میفته بین مردم دیگر همچین مشکلی پیش نخواهد آمد لطفا مردم رو گمراه نکنید. اگر این موضوع جا بیفته و همه ی معاملات فقط با تعویض پلاک انجام شه دیگه سند دفتری به فراموشی سپرده میشه ضمن این که چند ماه اخیر هم خیلیا از جمله خودم فقط با وکالت تعویض پلاک معامله انجام دادیم و بین عموم مردم در حال پذیرش هست

   موافقم 53
   مخالفم 3
  2. HAMID

   ۱۹ بهمن ۱۴۰۰
   سوابق: (293 ديدگاه)

   همش 4،5 میلیون؟ پول یک ماه حقوق یه کارگره.

   موافقم 32
   مخالفم 2
  3. علی‌آقا

   ۱۹ بهمن ۱۴۰۰
   سوابق: (572 ديدگاه)

   تو دنیا کسی مال منقول را سند دفتری نمیزند. بفهم…

   موافقم 18
   مخالفم 0
 4. محسن

  ۱۹ بهمن ۱۴۰۰
  سوابق: (1 ديدگاه)

  خودروهایی فروخته بودم که فقط تعویض پلاک شده بود و بابت مهریه در سال ۹۶ وکیل جلوی اموالم را گرفت ، اما خودروها هیچکدام توقیف نشد . همون موقع دادگاه به برگ سبز نگاه میکرد چه برسه به الان . وقتی خودرویی تعویض پلاک میشه یعنی واگذار شده و تمام .هر تخلفی با خودرو انجام بشه با پلاک و صاحب پلاک کار دارن که سند برگه سبز این وظیفه را انجام میده .از نظر حقوقی هم فقط برگ سبز و پلاک مهمه .اگر مالیات هم از این طریق بگیرن به معنای این نیست که بری دفترخانه مالیات نمیدی . در هر صورت باید تعویض پلاک کنی و اونجا ازت مالیات میگیرن . پس هزینه سند در دفترخانه هیچ وجه مثبتی نداره .گول دفترخانه ها را نخورید .

  موافقم 38
  مخالفم 1
 5. Ali

  ۱۹ بهمن ۱۴۰۰
  سوابق: (1 ديدگاه)

  دوستانی که تو‌کامنتا جیز و پر میزنن
  یا دفتر خونه دارن
  یا ددی دفتر خونه داره
  یا فک و فامیل دارن

  وگرنه واضحه به نفعه دیگه
  چرا هذیون میگین

  موافقم 23
  مخالفم 2
 6. بهراد

  ۱۹ بهمن ۱۴۰۰
  سوابق: (753 ديدگاه)

  بفرمایید کی کارت خودرو را تحویل می دهید.
  همه جا باید کپی برگه سبز همراهمان ببریم!
  همین مرجعی که به باز شدن ایربگ گیر داده و می گوید ما نمی توانیم پلاک نکنیم، دو سه سال قبل بخاطر استاندارد آلایندگی ساندرو ها را پلاک نمی کرد آخر سر یک سال مدل ماشین را پایین آوردن و پلاک شد.
  یک دفتر خانه ای بود که دلال ها معرفی کرده بودند و وکالت تعویض پلاک دادند، قرار بود عوارض خودرو را به خریدار بدهند که ما خودمون پرداخت کنیم ، پول را به سر دفتر داده بودند و اصلا به روش نمی آورد که عوارض رو امانت گرفته، بعد تماس با خریدار متوجه قضیه شدیم و از جیب نا مبارکش کشیدیم بیرون ، یعنی دزدی در روز روشن!
  #تصادف_با_زاویه_مناسب

  موافقم 1
  مخالفم 4
 7. فرامرز

  ۱۹ بهمن ۱۴۰۰
  سوابق: (248 ديدگاه)

  با سلام به‌ همه‌ی عزیزان
  اینا کاری به‌ نفع مردم انجام نمیدن
  دوسال قبل بنده یک دستگاه تویوتا کرولا مدل ۲۰۱۰ خریدم که کلا هزینه ی تعویض پلاک و سند باهم شد یک و سیصد
  آذرماه سال جاری همون ماشین رو فروختم که‌ خریدار سند قطعی نخواست و فقط تعویض پلاک انجام داد اما فقط هزینه ی تعویض پلاک نزدیک چهار تومن شد
  ضمن اینکه از سال ۹۸ تا وقتی ماشین رو فروختم قیمت ماشین دوبرابر شده‌ بود و حالا حساب کنید هزینه ی تعویض پلاک چند برابر شده‌؟
  فقط به‌ فاصله ی دوسال عوارض شهرداری از دویست هزار تومان برای هر سال شده‌ بود یک میلیون و دویست هزار تومان
  هیچوقت هیچ کاری به‌ نفع ملت انجام نشده و نخواهد شد

  موافقم 6
  مخالفم 4
 8. علی سرداری

  ۲۵ بهمن ۱۴۰۰
  سوابق: (1 ديدگاه)

  خیلی عالی شده مرجع رسیدگی به اصالت ماشین واخذ جرائم وسایرهزینه بایدهم به عهده نیروی انتظامی وراهنمایی رانندگی باشه
  دفترخانه تواین وسط چکاره هستش هزینه اضافه ازمردم بگیره نه میدونه ماشین هست نه میدونه موتورش واتاقش براخودماشینه میخادهزینه هم بگیره اصلاوقت مردم میگیره براچی بره دفترخانه هرچقدهزینه اضافی هم راهنمایی ورانندگی توتعویض پلاک بگیره نوش.. همینه که همون جایدفعه تموم میشه خیلی عالیه دیگه دنبال فروشنده نمیگردیم میادمحضرنمیاد…خداپدرشوبیامرزه که فقط برگ سبزراسندرسمی اعلام کردهمه مردم راضی هستندبجزدفترخانه هاکه پول اضافی به جیبشون نمیره…خداحافظ دفترخانه ها دیگه رفتن به محضرتمومه…فقط برگ سبزصادره ازسوی راهنمایی ورانندگی که سندرسمی محسوب میشه خیلی عالی

  موافقم 0
  مخالفم 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا