چشم اندازهفته نامه

ایمن‌ترین خودروهای برقی 2024؛ از آیونیک 6 تا مدل Y و سولترا

در این مقاله ایمن‌ترین خودروهای برقی سال ۲۰۲۴ را بر اساس نتایج رتبه‌بندی IIHS و NHTSA معرفی می‌کنیم.

شعاع حرکتی و زمان شارژ جزو مهم‌ترین فاکتورهای خرید خودروهای برقی هستند اما ایمنی نیز اهمیت زیادی دارد و البته این موضوع فقط منحصر به خودروهای برقی نیست. خودروهای مدرن امروزی ایمن‌تر از هر زمان دیگری هستند اما اگر به دنبال یافتن ایمن‌ترین خودروهای برقی ۲۰۲۴ هستید پس حتماً این مقاله را دنبال کنید. این لیست شامل خودروهایی است که توانسته‌اند امتیاز ایمنی تاپ سیفتی پیک یا تاپ سیفتی پیک پلاس IIHS را دریافت کنند. این خودروها همچنین در صورت حضور در تست‌های NHTSA توانسته‌اند ۵ ستاره ایمنی را دریافت نمایند. این لیست شامل خودروهای متنوع از شاسی بلندهای کوچک گرفته تا سدان های میان سایز و حتی وانت پیکاپ است.

ایمن‌ترین خودروهای برقی ۲۰۲۴

هیوندای آیونیک ۶ مدل ۲۰۲۴

این سدان بدون آلایندگی برای دومین سال توانست بالاترین امتیاز ایمنی IIHS یعنی تاپ سیفتی پیک پلاس را دریافت کند. آیونیک ۶ حتی دومین امتیاز برتر برای حفاظت از سرنشینان در تست اورلپ جلوی جدید و عملکرد چراغ‌های جلو را کسب کرده است. البته خودروی جذاب هیوندای فعلاً توسط NHTSA تست نشده است. تمامی مدل‌های این خودرو به‌صورت استاندارد از نوربالای خودکار، ترمز اضطراری خودکار، هشدار ترافیک پشتی، پایش نقاط کور، دستیار حفظ خودرو بین خطوط و کروز کنترل تطبیقی برخوردار هستند. نسخه‌های فول تر هیوندای آیونیک ۶ به کروز کنترل ارتقا یافته با تعویض لاین خودکار، پایش نقاط کور با دوربین و پیشگیری از برخورد در چهارراه‌ها مجهز شده‌اند.

جنسیس G80 الکتریک ۲۰۲۴

کسب امتیازهای خوب در تمامی تست‌های تصادف باعث شده جنسیس G80 الکتریک امتیاز تاپ سیفتی پیک پلاس IIHS را دریافت نماید. این خودرو اگرچه توسط NHTSA بررسی نشده اما مدل بنزینی آن بالاترین امتیاز یعنی ۵ ستاره ایمنی را کسب کرده است. حتی نسخه پایه G80 بدون آلایندگی هم از سیستم‌های کمک‌راننده و ایمنی زیادی سود می‌برد. از جمله شاخص‌ترین تجهیزات این خودرو می‌توان به ترمز اضطراری خودکار جلو و عقب، هشدار ترافیک پشتی، پایش نقاط کور، دستیار حفظ خودرو بین خطوط و کروز کنترل تطبیقی اشاره کرد. در تریم پرستیژ نیز پایش نقاط کور با دوربین، حسگرهای پارک جلو و عقب و بررسی وضعیت راننده اضافه می‌شود.

جنسیس GV60 مدل ۲۰۲۴

جنسیس GV60 در تست‌های IIHS تنها یک امتیاز قابل‌قبول را برای یکی از تست‌ها دریافت کرده و در تمامی تست‌های دیگر شامل تست‌های تصادف، چراغ‌های جلو و تکنولوژی دستیار راننده امتیاز خوب را به دست آورده است. به همین خاطر کراس اور برقی جنسیس شایستگی دریافت بالاترین امتیاز ایمنی IIHS را دارد اما فعلاً توسط NHTSA تست نشده است. ترمز اضطراری خودکار جلو و عقب، هشدار ترافیک پشتی، پایش نقاط کور با دوربین، دستیار حفظ خودرو بین خطوط، کروز کنترل تطبیقی و نوربالای خودکار از جمله تجهیزات ایمنی و کمک‌راننده این خودروی کره‌ای هستند.

تسلا مدل Y مدل ۲۰۲۴

این کراس اور برقی از نظر عملکرد ایمنی به‌طور استثنایی خوب است. تسلا مدل Y در تست‌های تصادف IIHS و NHTSA خوش درخشیده و امتیازهای تاپ سیفتی پیک پلاس و ۵ ستاره ایمنی را به دست آورده است. همانند تمامی محصولات تسلا، مدل Y هم به اتوپایلوت مجهز است. این پکیج پیشرفته شامل کروز کنترل تطبیقی، دستیار حفظ خودرو بین خطوط، پایش نقاط کور و ترمز اضطراری خودکار است. در صورتی که نسخه ارتقا یافته اتوپایلوت انتخاب شود پارک نیمه‌خودکار و تغییر لاین حرکتی هم به این خودرو افزوده خواهد شد. یک پله بالاتر هم ویژگی خودران کامل بتا قرار دارد که البته جنجال‌های زیادی را در بر داشته است.

هیوندای آیونیک ۵ مدل ۲۰۲۴

اگرچه هیوندای آیونیک ۶ مدل ۲۰۲۴ بالاترین امتیاز ایمنی IIHS را دریافت کرده اما مدل آیونیک ۵ به کسب امتیاز تاپ سیفتی پیک بسنده کرده است. این دو خودرو شباهت‌های زیادی به یکدیگر دارند اما تفاوت رتبه‌بندی ایمنی آن‌ها در چیست؟ دلیل آن به تست اورلپ جلوی به‌روز شده و سخت‌گیرانه IIHS مربوط می‌شود که خودروها باید امتیاز خوب یا قابل‌قبول را به دست آورند و بتوانند بالاترین امتیاز ایمنی را کسب کنند. اگرچه آیونیک ۵ در این تست موفق ظاهر نشده اما در تست قبلی اورلپ جلو و سایر تست‌ها امتیاز خوب را به دست آورده است. با توجه به کسب ۵ ستاره ایمنی توسط آیونیک ۵ مدل ۲۰۲۳ در تست‌های NHTSA، انتظار می‌رود مدل ۲۰۲۴ آن نیز این عملکرد را تکرار نماید. تمامی نسخه‌های آیونیک ۵ مدل ۲۰۲۴ با ترمز اضطراری خودکار، هشدار ترافیک پشتی با ترمز خودکار، هشدار ترافیک جانبی، پایش نقاط کور، دستیار حفظ خودرو بین خطوط، کروز کنترل تطبیقی و نوربالای خودکار عرضه می‌شوند. تریم فول لیمیتد اما مجهزتر است و در لیست تجهیزات آن پایش نقاط کور با دوبین و کروز کنترل ارتقا یافته با تغییر لاین خودکار دیده می‌شوند.

لکسوس RZ مدل ۲۰۲۴

از آنجایی که لکسوس RZ در تست جدید اورلپ جلوی IIHS شرکت نکرده بنابراین بالاترین امتیاز یعنی تاپ سیفتی پیک پلاس را دریافت نمی‌کند اما در دیگر تست‌ها امتیاز خوب را به دست آورده است. کراس اور برقی لکسوس هم توسط NHTSA تست نشده است. تمامی نسخه‌های RZ مدل ۲۰۲۴ به ترمز اضطراری خودکار، کروز کنترل تطبیقی، هشدار خروج از مسیر و دستیار حفظ خودرو بین خطوط مجهز هستند.

سوبارو سولترا ۲۰۲۴

اگرچه سوبارو سولترا و تویوتا bZ4X اساساً یک خودروی مشترک هستند اما امتیاز ایمنی متفاوتی را در IIHS به دست آورده‌اند. سولترا امتیاز تاپ سیفتی پیک را در دست دارد درحالی‌که bZ4X چنین وضعیتی ندارد. علت اختلاف دو خودرو هم به تست چراغ‌های جلو مربوط می‌شود چراکه IIHS فقط خودروهایی را رتبه‌بندی می‌کند که چراغ‌های جلوی استاندارد آن‌ها امتیاز قابل‌قبول یا خوب را به دست آورند اما چراغ‌های جلوی مدل پایه bZ4X XLE پایین‌ترین امتیاز را کسب کرده‌اند. با اینکه نسخه فول bZ4X لیمیتد از چراغ‌های جلو با امتیاز خوب برخوردار است اما سولترا در تمامی مدل‌های خود همین امتیاز را دریافت می‌کند. خوشبختانه هر دو خودرو در تست‌های تصادف امتیاز خوب و در تست‌های NHTSA پنج ستاره ایمنی را کسب کرده‌اند. تمامی مدل‌های سوبارو سولترا ۲۰۲۴ به‌صورت استاندارد با بسته ایمنی آی سایت عرضه می‌شوند که از جمله مهم‌ترین تجهیزات آن می‌شود به ترمز اضطراری خودکار، هشدار ترافیک پشتی و جانبی، دستیار حفظ خودرو بین خطوط و کروز کنترل تطبیقی اشاره کرد. سولترا در مدل ۲۰۲۴ خود همچنین از دستیار ترافیک نیز بهره می‌برد که باعث می‌شود تا سرعت ۳۵ کیلومتر در ساعت دست‌ها را از روی فرمان برداشت. این خودرو توانایی تغییر لاین خودکار را نیز دارد.

آئودی Q4 E-Tron مدل ۲۰۲۴

هر دو خودروی Q4 E-Tron و Q4 اسپرت بک E-Tron مدل ۲۰۲۴ توانسته‌اند امتیاز تاپ سیفتی پیک IIHS را به دست آورند و در لیست ایمن‌ترین خودروهای برقی ۲۰۲۴ جای خود را رزرو نمایند. این خودروها در تمامی تست‌ها امتیاز خوب را دریافت کرده‌اند اما در تست اورلپ جدید شرکت نکرده‌اند. NHTSA نیز ۵ ستاره ایمنی را به نسخه دو موتوره چهار چرخ محرک Q4 E-Tron و Q4 اسپرت بک E-Tron اعطا کرده هرچند مدل پایه تک موتوره دیفرانسیل عقب تست نشده است. این خودروها در مدل ۲۰۲۴ به‌صورت استاندارد از کروز کنترل تطبیقی و دستیار حفظ خودرو بین خطوط بهره‌مند هستند. ترمز اضطراری خودکار جلو، هشدار ترافیک پشتی، پایش نقاط کور، هشدار خروج از مسیر و نوربالای خودکار هم جزو دیگر تجهیزات استاندارد کراس اور برقی ارباب حلقه‌ها خواهند بود.

آئودی Q8 E-Tron مدل ۲۰۲۴

خودروهای Q8 E-Tron و Q8 اسپرت بک E-Tron در تست به‌روز اورلپ جلوی IIHS شرکت نکرده‌اند و به همین خاطر از دستیابی به بالاترین امتیاز ایمنی بازمانده‌اند. البته کسب امتیاز خوب در تمامی تست‌های تصادف دیگر باعث شده شاسی‌بلند لوکس آئودی امتیاز تاپ سیفتی پیک را کسب نماید. همچنین هر دو مدل ۵ ستاره ایمنی NHTSA را به خود اختصاص داده‌اند. تمامی نسخه‌های آئودی Q8 E-Tron مدل ۲۰۲۴ به کروز کنترل تطبیقی، دستیار حفظ خودرو بین خطوط، ترمز اضطراری خودکار جلو، هشدار ترافیک پشتی و جانبی، پایش نقاط کور و نوربالای خودکار مجهز هستند.

ریویان R1S و R1T مدل ۲۰۲۴

آخرین خودروهای لیست ایمن‌ترین خودروهای برقی ۲۰۲۴ یعنی شاسی‌بلند R1S و وانت پیکاپ R1T امتیاز ایمنی یکسانی را از IIHS دریافت کرده‌اند. اگرچه هر دو مدل توانسته‌اند امتیاز تاپ سیفتی پیک را به دست آورند اما نسبت به بالاترین امتیاز سال قبل یعنی پلاس یک پله نزول داشته‌اند. دلیل این امر هم عدم حضور در تست اورلپ جلوی به‌روز شده است. خبر خوب اینکه R1S و R1T در سایر تست‌ها امتیاز خوب دارند. NHTSA به شاسی‌بلند ریویان ۴ ستاره ایمنی را در تست چپ کردن اعطا کرده که امتیاز مشترک اکثر شاسی بلندها به شمار می‌رود. همه شاسی بلندها و وانت‌های ریویان در سال ۲۰۲۴ با بسته ایمنی درایور پلاس عرضه می‌شوند که شامل کروز کنترل تطبیقی، دستیار حفظ خودرو بین خطوط، پایش نقاط کور، نوربالای خودکار، هشدار ترافیک پشتی و ترمز اضطراری خودکار جلوست.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۹ رای

شاهین احمدزاده

نویسنده و مترجم مجله "پدال"

مطالب مشابه

‫۱۶ دیدگاه‌ها

 1. ارسلان

  ۱۸ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (238 ديدگاه)

  Q4 E-Tron 😍 خیلی خوبه

  موافقم 13
  مخالفم 0
  1. Killer

   ۱۸ فروردین ۱۴۰۳
   سوابق: (477 ديدگاه)

   اون از فروش آیونیک ۶ اینم از این
   تقدیم به بعضیا :))))
   آیونیک ۵ و جنسیس ها بماند دیگه :)))
   دو هفته خیلی لذت بخش

   موافقم 0
   مخالفم 10
   1. Godziila

    ۱۸ فروردین ۱۴۰۳
    سوابق: (42 ديدگاه)

    احتمالن اتیش سوزی و منفجر شدن رو در نظر نگرفتن 😂😂

    موافقم 6
    مخالفم 2
  2. Silver

   ۲۰ فروردین ۱۴۰۳
   سوابق: (699 ديدگاه)

   قرار بود با ۳-۴ تومن برسه به ایران
   منتهی از اونجایی که دلال های محترم هونگچی h5 رو ۲.۵ از گمرک تحویل گرفتن و ۱۰ تومن واسه فروش آگهی کردن!
   احتمال خیلی قوی ائودی هم حتی اگه ۴ تومن از گمرک تحویل بگیرن تو بازار بین ۱۲ تا ۱۶ تومن قیمت گذاری میکنن 😂 به به چقدر هم عالی
   بوگاتی تو یدونه ماشینش اینقدر سود نمیکنه
   بعد دلال های …. شده ایرانی با سودی که تو دوتا هونگچی میکنن میرن دبی لامبو سوار میشن!
   الکی نیست فوربس گفته بود تعداد میلیونر های ایرانی از سال ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۱ دوبرابر شده!
   جالبه بگم ایران با وجود تحریم و … طبق اخرین آمار فوربس با اختلاف بیشترین میلیونر دلاری رو تو خاورمیانه داره در حال حاضر! حتی بیشتر از عربستان و ترکیه (همچنان تاکید میکنم تحریم هستیم و بجز چین و امارات و دو سه تا کشور دیگه کسی باهامون تجارت نمیکنه)
   بعد خجالت هم نمیکشن
   تو دیوار بری آگهی های پایین تر قیمت گذاشتن ۵ میلیارد ! هونگچی رو
   بعد یهو دقیقا از یه جایی قیمتا میشه ۱۰ میلیارد!
   خب … پدر صبر کن حداقل اون آگهی قبلیارو بردارند بعد قیمت سازی کن
   تو روت مافیا و دلالا میان قیمت سازی میکنن بعدم میگن هیچ … نمیتونی بخوری همین که هست دوست داریم چهار برابر بفروشیم!

   موافقم 2
   مخالفم 0
 2. 18:45

  ۱۸ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (485 ديدگاه)

  عجب لیست جذابی! 😍😍😍

  موافقم 1
  مخالفم 8
 3. Ehsan

  ۱۸ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (558 ديدگاه)

  برقیای کره دارن غوغا میکنن

  موافقم 7
  مخالفم 12
 4. KAIZEN

  ۱۸ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (144 ديدگاه)

  کره لیست رو ترکونده

  موافقم 8
  مخالفم 9
 5. Amirmohammad

  ۱۸ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (473 ديدگاه)

  ریوان خیلی حساب شده میره جلو

  قبلا هم گفتم کره ای ها راه و چاه ساختن برقی و رسیدن به موفقیت درش رو یاد گرفتن.اینم نتیجش و اثبات برای چندمین بار در این چند روز

  موافقم 5
  مخالفم 7
 6. Taha Ayoobi

  ۱۸ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (1614 ديدگاه)

  به به سوابق ما هم چهار رقمی شد
  بفرمائید شیرینی
  🍰🍰🍰🍰🍰🍰🍰🍰🍰🍰🍰🍰🍰🍰🍰🍰🍰🍰🍰🍰🍰🍰🍰🍰🍰🍰🍰🍰🍰🍰🍰🍰🍰🍰🍰🍰🍰🍰🍰🍰

  موافقم 14
  مخالفم 1
  1. افشار

   ۱۸ فروردین ۱۴۰۳
   سوابق: (758 ديدگاه)

   خدا بیشترش کنه😂

   موافقم 4
   مخالفم 0
   1. Taha Ayoobi

    ۱۸ فروردین ۱۴۰۳
    سوابق: (1614 ديدگاه)

    😂

    موافقم 2
    مخالفم 0
 7. Amir

  ۱۸ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (140 ديدگاه)

  احتمالا این انتخاب ها بر اساس تعداد آتش سوزی مدل های کره ای نبوده وگرنه این جاروبرقی های آتیش باز الان قعر جدول بودن

  موافقم 8
  مخالفم 6
 8. Quattro

  ۱۸ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (83 ديدگاه)

  ایمن بودن یه ضرورت برای همه ی خودروهاست و داشتنش افتخار خاصی نداره .
  اما برعکسش ، یعنی نداشتن ایمنی یک فاجعه تمام عیاره که یه سری برند ها در ضعف ایمنی پرونده پر پیمونی دارن

  موافقم 5
  مخالفم 5
 9. علی

  ۱۹ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (452 ديدگاه)

  ارباب حلقه ها درود بر تو q4 زیبا و باکیفت
  وقار و ابهت رو. ارباب دیکته می‌کنه ….

  موافقم 2
  مخالفم 0
 10. BMW

  ۱۹ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (1310 ديدگاه)

  لکسوس لعنتی چی بگم ازش👍😎 ولی چه جالب بود کره ای ها هم خوب اومدن رو دور👍

  موافقم 3
  مخالفم 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا