نگاهی کوتاه به چانگان ایدو، چینی خاص

از ابتدای ورود چینی‌ها به شهر و دیارمان، جماعت پرنخوت آریایی را کمترین التفاتی به آنان نبود و کمتر کسی را می‌یافتی که دوستدارشان باشد و نیز راغب و هواخواهشان. در آن دوره، خرد و کلان، مالکان این خودروها را فریب‌خورده می‌پنداشتند و سزاوار سرزنش و ترحم. اما کم‌کم این احوال دگرگون گشت؛ زیرا از سویی متصدیان خودروساز در بستری خوش آرمیدند و از طرفی نیز طایفه زردفامان زمین و زمان را درنوردیدند. این‌ها همه موجب شد که ساخته‌های این قوم اندکی بیشتر مورد پسند قرار گیرند و از حدت و شدت تخاصم‌ها و بدگمانی‌ها نیز رفته‌رفته کاسته گردد.

Changan EADO 2014
Changan EADO 2014

از نیم دهه پیش بدین سوی، برندهای چینی شیوه نوینی را آغاز کردند و از کپی‌های نامأنوس و طراحی‌های اسباب‌بازی گونه عبور نموده و به‌مانند همتایان شرقی و غربی خود جدیت را وجه همت خویش قرار داده‌اند. شاید بتوان ارائه خودروهایی مانند جیلی امگرند و چانگان ایدو را نقطه شروع این روند دانست؛ امری که روزبه‌روز هم تحول بیشتری یافته و موانع قوی‌تری را از سر می‌گذراند. بی‌شک این مدل‌ها قابل قیاس با رقبای شرقی و غربی خود نیستند و بدین لحاظ یک دهه از آنان عقب‌ترند، ولی در عین حال گواهی هستند بر پیشرفتی سترگ، که قابل انکار هم نیست. چنانچه در آتیه‌ای نه‌چندان دور، برندهای چینی به‌مانند همتایان کره‌ای خویش مزه استقلال را تجربه نمایند و افسار تکنولوژی را مهار زنند، بی‌تردید زنگ خطر با شدت هر تمام‌تر برای مدل‌های ارزان‌تر کره‌ای و ژاپنی به صدا در خواهد آمد.

Changan EADO 2014
Changan EADO 2014

چندی پیش خودروی چانگان ایدو توسط یکی از خودروسازان جاده مخصوص معرفی گردید و پیش‌فروش آن نیز صورت پذیرفت. لذا به بهانه این امر تصمیم گرفتیم که به‌اجمال آن را به شما معرفی کنیم. در ابتدا هم مروری کوتاه بر تاریخچه آن می‌نماییم.

Changan EADO 2014
Changan EADO 2014

چانگان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان خودرو در چین امروز است که دفتر مرکزی آن در شهر چونگ کینگ مستقر می‌باشد. این شرکت تحت مالکیت دولت بوده و عمده تولیداتش را هم خودروهای سواری، ون، میکروون و خودروهای تجاری تشکیل می‌دهند. بنا بر ادعای شرکت، سرآغاز فعالیت این مجموعه به سال 1862 میلادی برمی‌گردد؛ هنگامی که شخصی به نام لی هونگ ژانگ نمایندگی فروش سلاح‌های کمری را در شهر شانگهای تأسیس نمود. اما اینکه چه ارتباطی بین این موضوع و وضعیت فعلی چانگان وجود دارد چندان روشن نیست.

Changan EADO 2014
Changan EADO 2014

پیش از این، در سال 1950 میلادی، متصدیان پیشین این مجموعه به مونتاژ خودروهای جیب تحت نام YANGTZE RIVER(رودخانه یانگ تسه) می‌پرداختند. در سال 1980 میلادی نیز این مجموعه به تولید کامیونت و ون‌های تجاری مشغول بود. شاید این‌طور بتوان گفت که حرکت جدی این خودروساز در اوایل دهه 80 میلادی آغاز شد و آن‌هم زمانی بود که این خودروساز جهت اخذ تکنولوژی‌های پیشرفته شروع به همکاری با شرکت سوزوکی نمود. این همکاری از سال 1983 میلادی آغاز شد و تا به امروز هم ادامه یافته است. بعدها نیز این مجموعه سازندگانی چون فورد، مزدا و سیتروئن را به لیست شرکای خود اضافه نمود. چانگان دو کمپانی داخلی را هم در سال 2009 میلادی ضمیمه خود نمود یکی از آن‌ها HAFEI نام دارد و دیگری CHANGHE. از سال 2010 میلادی، ساخت و فروش جنگ‌افزار نیز به عنوان یکی از منابع کسب درآمد مورد توجه این شرکت قرار گرفت. همچنین در این سال چانگان با تولید 2.38 میلیون خودرو به عنوان چهار تولیدکننده برتر کشور چین شناخته شد. در حال حاضر مراکز تحقیق و توسعه این کمپانی در دیترویت آمریکا، ناتینگهام بریتانیا، تورین ایتالیا و یوکوهاما ژاپن دایر است. از مهم‌ترین بازارهای صادراتی این کمپانی نیز می‌توان به ممالکی همچون روسیه، برزیل، شیلی، آفریقای جنوبی، مالزی، کویت و فیلیپین و… اشاره نمود.

Changan EADO 2014
Changan EADO 2014

برای آشنایی هر چه بیشتر، در اینجا شرح مختصری از فعالیت‌های کنونی شرکت را ارائه می‌دهم.

Changan EADO 2014
Changan EADO 2014

شرکت مزدا: همکاری چانگان با این شرکت از سال 2005 میلادی آغاز شد و تاکنون نیز ادامه یافته است؛ در حال حاضر این دو کمپانی در تولید خودرو ونیز پیشرانه با یکدیگر مشارکت دارند. هم‌اکنون در مجموعه‌های تحت کنترل چانگان خودروهای مزدا 3 نسل اول با نام CLASSICAL، نسل دوم با نام XINGCHENG و نسل سوم با نام ALEXA تولید می‌شود. همچنین مدل‌های مزدا 2 و CX5 هم در این مجموعه تولید می‌شوند.

شرکت فورد: این شراکت از سال 2012 میلادی شروع شده است؛ در حال حاضر انواع مدل‌های فورد از جمله اسکورت، فیستا سدان و هاچ بک، فوکوس، موندئو، اکو اسپرت و نیز کوگا و C-MAX توسط چانگان تولید می‌شود.

شرکت سوزوکی: همکاری بین این دو کمپانی از سال 1983 میلادی آغاز شده است؛ در آغاز چانگان خودروهای تجاری ارزان قیمت را تحت لیسانس سوزوکی تولید می‌کرد. پس از مدتی این دو مجموعه به طور جدی دست به شراکت زدند و در سال 1993 میلادی شرکت جدیدی را تحت نام خودروسازی «چونگ کینگ چانگان سوزوکی» تشکیل دادند. به موازات آن نیز چانگان خودروهایی را نیز با برند خود تولید نمود که تکنولوژی آن‌ها برگرفته از سوزوکی بود. در حال حاضر در مجموعه‌های تحت کنترل چانگان انواع مختلف سوزوکی از جمله آلتو، سوئیفت،ALVIO ،SX4 (سدان، هاچ بک، کراس‌اوور) و خودروی مشترک LINQYANG تولید می‌شود.

شرکت PSA (پژو – سیتروئن): این همکاری از سال 2010 میلادی شروع شده است، که ماحصل آن تشکیل شرکتی جدید به نام CAPSA بوده است؛ سهام آن نیز به‌صورت مساوی و 50/50 بین دو کمپانی تقسیم شده است. در حال حاضر، این دومین سرمایه‌گذاری PSA در چین می‌باشد؛ پیش از آن نیز این کمپانی با شرکت دانگ فنگ مشارکت داشته است. هم‌اکنون در مجموعه‌های زیر نظر چانگان خودروهای لوکس سیتروئن از جمله DS 5،DS 5LS و کراس‌اوور DS6 تولید می‌شود.

علاوه بر این‌ها این مدل‌هایی همچون JOICE،REATON، ALVISIN (V3، V5،V7)، BENNI، CX20،CX30، EADO (بنزینی، الکتریکی، هیبریدی)، EADO XT و کراس‌اوورهای CS 35 و CS 75 را نیز تحت برند چانگان تولید می‌شوند.

البته برندها و مدل‌های دیگری نیز توسط چانگان تولید می‌شود که ذکر نام تمامی آن‌ها از حوصله این بحث خارج است.

Changan EADO 2014
Changan EADO 2014

یکی از خودروهایی که از مجموعه چانگان روانه بازار کشورمان شده ایدو (EADO ) نام دارد. این مدل برای نخستین بار در مارس سال 2012 میلادی به بازار چین معرفی شد. طرح بدنه آن در مرکز طراحی چانگان در تورین ایتالیا تکوین یافته و از المان‌های خاص اروپایی بهره می‌گیرد. بیشتر منابع خودرویی هم خطوط به کار رفته در بدنه آن را زیبا و متناسب ارزیابی نمودند. شرکت چانگان مدعیست که مدت زمانی معادل 3 سال را صرف توسعه این خودرو نموده است. این خودرو در نمایشگاه خودرو فرانکفورت آلمان هم در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفت.

Changan EADO Interior
Changan EADO Interior

کابین این خودرو از طرح نسبتاً مدرنی بهره برده و شاخص‌های اسپرتی نیز در جای‌جای آن قابل مشاهده است. صفحه نمایشگر نسبتاً بزرگی نیز در وسط داشبورد آن قرار دارد و جزییات آلومینیمی بسیاری هم در بخش‌های گوناگون آن به کار رفته است؛ با این حال، برخی از وب‌سایت‌های چینی میزان آلومینیم استفاده شده در فرمان آن را کمی بیش از حد معمول آن ارزیابی نمودند. همچنین این خودرو از صندوق بار نسبتاً بزرگ و وسیعی نیز بهره می‌برد که کاملاً رافع نیازهای یک خانواده 4 نفره می‌باشد.

Changan EADO Interior
Changan EADO Interior

Changan EADO Interior
Changan EADO Interior

پیشرانه این خودرو از نمونه 1.6 لیتری می‌باشد که BLUECORE نام دارد. این موتور که توسط خود چانگان توسعه یافته، از شاخص‌های زیست محیطی مطلوبی برخوردار است و یکی از پاک‌ترین موتورهای تولیدی در کشور چین می‌باشد. توان این پیشرانه معادل 120 اسب بخار و خروجی گشتاور آن نیز برابر با 160 نیوتن‌متر است. به لحاظ سیستم انتقال قدرت نیز این خودرو از یک گیربکس 4 دنده خودکار سود می‌برد. با یک نگاه کلی می‌توان مشخصات این مدل را تا حد زیادی مشابه نزدیک‌ترین رقیب آن، یعنی جیلی امگرند دانست.

Changan EADO
Changan EADO

به لحاظ ایمنی نیز این خودرو مجهز به 6 کیسه هوای ایمنی است و همچنین 5 ستاره را هم از موسسه ایمنی C-NCAP دریافت نموده است. علاوه بر این، خودروی ایدو به مجموعه کاملی از سامانه‌های ایمنی از جمله ABS ،EBD ،BA ،ESP و TCS مجهز است که در این رده قیمتی کمتر قابل مشاهده است و بیشتر در خودروهای گران‌تر کره‌ای و یا ژاپنی یافت می‌شوند.


در حال حاضر هنوز این خودرو به بازار مصرف عرضه نشده ولی بهای نمونه‌های ثبت نامی آن در حدود 80 میلیون تومان است. این رقم در حدود 7 میلیون تومان ارزان‌تر از رقبای دیگرش از جمله جیلی امگرند و MG 350 می‌باشد. البته در بازار صحبت از ارقام گران‌تری هم برای این خودرو می‌شود که صحت‌وسقم آن هنوز برایمان روشن نیست. در خاتمه این را بگویم که مدل ایدو با فروش 74/553 دستگاه در نیمه نخست سال 2014، پرفروش‌ترین سدان با برند داخلی در بازار چین بوده است.

مشخصات فنی

حجم موتور: 1598 سی‌سی

توان: 122 اسب بخار در 6000 دور/دقیقه

گشتاور: 160 نیوتن‌متر در 4000 – 5000 دور/دقیقه

حداکثر سرعت: 185 کیلومتر

مصرف سوخت ترکیبی: 6.2 لیتر در هر 100 کیلومتر

سیستم تعلیق جلو: مک فرسون

سیستم تعلیق عقب: بازوهای دنباله‌ای – محور پیچشی

استاندارد آلایندگی: یورو 5

ابعاد

طول/عرض/ارتفاع: 4620/1820/1490 میلی‌متر

فاصله بین دو محور: 2660 میلی‌متر

وزن خالص: 1325 کیلوگرم

اندازه تایرهای جلو و عقب: 215/55 R 16

حجم صندوق بار: 510 لیتر

تجهیزات ایمنی

کسب 5 ستاره از موسسه C-NCAP

6 عدد کیسه ایمنی هوا (راننده، سرنشین جلو، جانبی و پرده‌ای)

سیستم ضد بلوکه ترمز ABS

سیستم توزیع الکترونیکی نیروی ترمز EBD

سیستم ترمزگیری در حالت اضطراری BA

سیستم کنترل پایداری خودرو ESP

سیستم کنترل کشش TCS

برخی از تجهیزات این خودرو

آینه‌های جانبی برقی به همراه گرم‌کن

صندلی‌های با پوشش چرمی

سانروف برقی

6 عدد بلندگو

نمایشگر LCD + DVD + GPS

کنترل سیستم صوتی بر روی فرمان + MP3 + پورت USB +AUX

سیستم ضد تشعشع آینه عقب

فرمان با پوشش چرمی

دوربین دید عقب

سنسور پارک دنده‌عقب

مه شکن‌های جلو

سیستم ضد سرقت (IMMOBLIZER)

قیمت

در ایران: 83.5 میلیون تومان (ثبت نام از نمایندگی‌های شرکت)

در چین: 94,900 یوآن (نمونه فول آپشن 1.6 لیتری)

نوشته: سام کاویانی

درباره نویسنده

کارشناس مکانیک، مترجم و نویسنده مطالب خودرویی

112 دیدگاه

 1. مرتضی صباغی
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  دوستان این ماشین الان هم سایپا تولید میکنه . اگه میکنه قیمتش چنده ممنون از شما. راستی رانندگی خوردو و خدمات پس از فروشش چطوره

  پاسخ
 2. پژمان قادري
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  من از پراید گرفته تا bmw با کلشون رانندگی داشتم یه جور وسواس دارم ٣ماه یه بار ماشین عوض میکنم۵ماه که یه چانگان برا خانمم گرفتم کیفیتش عالیه به بنده خیلی کیفتی بهتر از هیوندا داده کسانی که قصد خرید دارن با خیالی راحت میتونن تصمیم به خرید بگیرن بنده بسیار بسیار راضییم اصلا همچین انتظاری از چانگان نداشتم

  پاسخ
 3. سعادت
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  عالیه، کم خرج، کم مصرف، راحت،نرم،رنگ عالی،گیربکس هوشمند خوب،سواری لذت بهش

  پاسخ
 4. محمد
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  سلام اقایی که 3 ماه یه بار ماشین عوض میکنی چظوره اینو 5 ماهه داریش

  پاسخ
 5. مهشيد
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  من توی طول عمرم ماشین به این راحتی و با کیفیتی سوار نشده بودم خدا از تولید کنندش راضی باشه ما که خیلی راضی هستیم.همسرم خیلی حساسه روی آپشن و فنی ماشینها این ماشین از فیلتر همسر من رد شده😊 هر کسی قصد خرید داره شک نکنه برای خریدش .

  پاسخ
 6. مسعود
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  سلام به همه دوستان
  خودروهای چینی واقعا عالی هستند اما از لحاظ رنگ ضعیفند وپوشش ضعیفی دارند ولی خودروهایی که ایران خودرو و سایپا وارد میکنند به علت داشتن اتاق رنگ این عیب بر طرف کردند .به طور کل بخواهیم نظر بدهیم خوب هستند اما قیمتشان کمی بالاست
  ومشکلی که هست فقط برای یکی دوسال تولید میشوند و نمایندگی قدرت تامین قطعات ندارد.

  پاسخ
 7. فاطمه
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  بنظرم ماشین خوبیه چن وقتی هست درگیر سرچ برا ماشین خوب توی رنج 60 میلیون ب پایینم بنظرم چانگان ایدو از شاسی بلندش بهتره چون شاسی بلند فقط بدنه و آهنشه ک گرون میکنه قیمتشو اگر کسی ماشین رو برای سوار شدن و کیفیتش میخاد نباید شاسی بلند بخره اگرم برای کلاس گذاشتن و پز دادن میخواین که هیچ..در هر صورت چانگان ایدو به cs35 بهتره

  پاسخ
 8. حمید
  سوابق: (7 دیدگاه) ,

  درسایت سایپا نوشته:پایان تولید

  پاسخ
 9. میثم
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  من جزو اولین کسایی هستم که این ماشین رو خریدم قصدمم نگه داشتنش نبود میخواستم خریدو فروش کنم ولی خدایش وقتی سواریش رو دیدم دلم نیومد یه سراتو داشتم دادم اینو نگه داشتم تا الان دوساله دارمش خیلی ازش راضیم‌ اگه کسی قصد خرید داره شک‌نکنه ماشینی که دارید میخرید اگه بخواید مقایسه کنید با ماشین های برند مثل النتراوسراتو واقعا وبه نظر من خیله بهتره

  پاسخ
 10. mohammad
  سوابق: (124 دیدگاه) ,

  دوستان اتفاقا” ما هم قصد خرید ماشین رو داریم خودمون پژو 405 داریم میخوایم بفروشیم چون این ماشینی که داریم سال 85 هست قصد فروشش داریم کسی خریددار هست 1100000 کارکرده نقره ای هست از قبل چندجاش خوردگی داره یکی طرف باکش یکی رو کابوتش خوردگی داره ! کسی خریدار هست بیاد جلو ؟

  پاسخ
 11. داریوش حسین زاده
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  دوستان من یک سال این ماشین روخریداری نمودم . بارها از رشت به تهران رفت وامدم داشتم وحتی به خلخال با ان سر بالایی های . با شیب تند. با ظرفیت کامل نفری. بسیار راحت با کشش بسیار عالی
  کاشکی جی پی اس و السی و T.v هم میداشت
  در کل راضی هستم.

  پاسخ
 12. افشار
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  سلام.
  این خودرو فقط به خاطر تراز امنیتی بالا خوبه.
  من یشکو داشتم که متاسفانه یک کارمند خانوم از اداره خودمون با اصرار از دستم در آورد.
  به خاطر اینکه تو بازار کمه ، یه خورده شده بازار سیاه و قیمتش بالا رفته.در کل نسبت به این خودرو های جدید سایپا، واقعا عالیه.
  به شرطی که بتونی از بازار پیدا کنی.
  سپاس.

  پاسخ
 13. علی
  سوابق: (10 دیدگاه) ,

  با سلام فقط از دوستانی ک قصد خرید دارند تقاضا دارم توجه کنند فقط ماشینایی بخرند که تعداد قابل توجهی مثلا سی هزار تاش توی کشور فروش رفته باش وگرنه بعدها برای قطعاتش ب مشکل برمیخورد
  شما دوو سیلو را نگاه کنید سالهاست تولید نمیشه کارخونش هم ورشکست شد رفت اما چون تعدادش بالاست(40000 )قطعاتش به وفور یافت میشه یعنی برا تولید کننده تا توزیع کنندش میصرفه

  پاسخ
 14. هادی
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  سلام به همه این ماشین انصافا ماشین خوبیه منم نزدیک یکساله دارمش خیلی راضیم قبلا سراتو داشتم ولی ای دو واقعا ماشین خوبیه منکه راضیم هم ازنظر ظاهری هم داخل کابین هم فنی خیلی خوبه

  پاسخ
 15. moj
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  سلام عزیزان
  بنده یک عدد ایدو کم کارکرد و سالم قرمز رنگ با 5800کیلومتر دارم ازش فوق العاده راضیم فقط متاسفانه به دلایلی مجبور بفروشم . دنبال یه نفر میگردم که قدر ایدو رو بدونه .

  پاسخ
 16. Mehdi
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  از لحاظ ظاهری ماشین زیبایی هست ولی با توجه به قدرت موتور و اینک گیربکس۴دنده هست با این قیمت ترجیح میدم لیفان ٨٢٠ یا فاو بستر بگیرم

  پاسخ
 17. علی
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  سلام
  من تازه چانگان ایدو رو خریدم
  این هفته مسافرت رفتم. سمت چالوس
  قبل از رفتن بعلت اینکه باد لاستیکم کم شده بود، توی پمپ بنزین اتوبان تهران کرج، لاستیک رو باد زدم. اصلا قبلش نفهمیدم که لاستیک کم باده. یه آقایی توی پمپ بنزین به من گفت. اصلا نه فرمون میزد و نه ماشین میکشید. گفتم شاید پنچره، ولی اون آپاراتی گفت نه، والف لاستیک شل بود و…، راه افتادیم سمت کرج. دقیقا بعد از عوارضی اول چالوس یه صدایی اومد، توقف کردم و دیدم لاستیک بادش خالی شده و رینگ به لاستیک فشار آورده و لاستیک کاملا پاره شده، و روی رینگ راه میرفت. خداییش اصلا نه فرمون میکشید نه هیچی، اونم با 110 تا سرعت. یعنی اگه صدای رینگ رو نمیفهمیدم، همینجوری به مسیرم ادامه میدادم. واقعا پایداری این ماشین ردیفه. دمشون گرم
  البته اشتباه یه شاگرد آپاراتی نزدیک بود کار دستمون بده، البته خداروشکر که ماشین جونمون رو حفظ کرد. ولی اشتباه اون آقا 285 تومن هم خرج گذاشت روی دستمون

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x