بررسی تخصصی فراری F8 تریبوتو، جنگنده ایتالیایی!
بررسی تخصصی فراری F8 تریبوتو، جنگنده ایتالیایی!

بررسی تخصصی فراری F8 تریبوتو، جنگنده ایتالیایی!

هر سوپرکار جدیدی طبیعتاً سریع‌تر، سبک‌تر و آئرودینامیک‌تر از مدل قبلی خود خواهد بود؛ بنابراین جای تعجبی ندارد که جدیدترین محصول فراری نیز تئوری تکاملی این برند را به بهترین وجه ممکن به نمایش می‌گذارد.


و تکامل دقیقاً همان چیزی است که F8 تریبوتو را توصیف می‌کند. اول از همه بیایید نگاهی به برگه مشخصات فنی بیندازیم. پیشرانه‌ی 8 سیلندر 3.9 لیتری این خودرو قدرت 710 اسب بخاری دارد که 49 واحد بیشتر از 488 GTB بوده و گشتاور آن نیز 770 نیوتون متر می‌باشد. این خودرو 40 کیلوگرم سبک‌تر و 10 درصد آئرودینامیک تر بوده و بدون ایجاد درگ اضافی داون فورس بیشتری تولید می‌کند. تمامی این موارد به معنی ثبت شتاب صفر تا 100 کیلومتر در ساعت 2.9 ثانیه‌ای است؛ اما مهم‌تر از شتاب اولیه باید به شتاب صفر تا 200 کیلومتر در ساعت 7.8 ثانیه‌ای و حداکثر سرعت 340 کیلومتر در ساعتی اشاره کنیم.


اگرچه فراری در هدف خود که همانا بهتر بودن F8 تریبوتو نسبت به 488 است رسیده اما کلیدی‌ترین جنبه‌ی این خودرو سیستم بهبود دهنده‌ی دینامیکی است که تکامل یافته و بنابراین این خودرو سواری لذت‌بخش‌تری دارد.


سیستم FDE فراری در 488 پیستا معرفی شده بود. این سیستم می‌تواند بصورت جداگانه کالیپرهای ترمز را کنترل کنند تا توازن و رفتار بهتری داشته باشند بنابراین لایه‌ی دیگری از درگیری راننده با خودرو ایجاد شده است. این سیستم هم‌اکنون در حالت ریس هم فعال می‌شود که حداکثر پرفورمنس را به دنبال دارد. FDE بخشی از تکنولوژی کنترل لغزش جانبی فراری است که همه‌چیز از دامپرهای تطبیقی گرفته تا دیفرانسیل الکترونیکی و خروجی پیشرانه را بصورت یکپارچه کنترل می‌کند.


یکپارچگی، کلید سواری F8 تریبوتو است. سیستم‌های الکترونیکی شاسی باهم همکاری نزدیکی داشته و همین امر باعث واکنش‌های نرم به دستورات راننده می‌شود و بنابراین F8 را در محدودیت‌های خود نگه می‌دارد. این خودرو اعتمادبه‌نفس زیادی را به راننده می‌دهد تا رانندگی خشن‌تری داشته باشد. شما می‌توانید با ایمنی بسیار خودرو را به محدودیت‌های خود برسانید چراکه می‌دانید سیستم‌های ایمنی در حال کار در پس‌زمینه هستند تا بتوانند فاکتور هیجان بیشتری را ایجاد نمایند.


این موضوع با کار سخت پیشرانه میسر شده است. دور پیشرانه درست همانند آنچه از نیروگاه‌های 8 سیلندر فراری انتظار دارید بالا می‌رسد اما نباید هیچ ترسی داشته باشد.


سیستم مدیریت گشتاور متغیر فراری بار دیگر ظاهر شده تا احساس یک پیشرانه‌ی تنفس طبیعی را بازسازی کند. حداکثر گشتاور 770 نیوتون متری F8 تریبوتو تنها در دنده‌ی آخر قابل‌دستیابی است اما خب در دورهای میانی هم گشتاور زیادی وجود داشته و پاسخ پدال گاز نیز بدون هرگونه تأخیری حس می‌شود. فراری تلاش‌های زیادی روی بهبود پاسخ پدال گاز داشته و این موضوع را مشاهده می‌کنیم.


با وجود چنین گشتاور عظیمی، گیربکس نیز باید تحسین شود. تعویض‌های دنده در کسری از ثانیه انجام می‌شود و از این نظر هیچ مشکلی وجود ندارد.


میزان چسبندگی و چابکی برای خودرویی که باید بین درگیر کنندگی، هیجان یک سوپرکار و استفاده‌ی روزمره توازن ایجاد کند فوق‌العاده خوب است. فرمان نیز از نظر سرعت و تنظیمات خاص محصولات فراری بوده و بسیار سریع و دقیق است و اگرچه توزیع وزن خوبی دارد اما اطلاعات زیادی را به راننده منتقل نمی‌کند.


احساس جاده‌ی F8 تریبوتو با مک لارن 720S قابل‌مقایسه نیست بنابراین موضوع خوب اینکه سیستم‌های الکترونیکی پوششی روی توازن شاسی ایجاد نکرده‌اند. سیستم FDE پلاس نیز به شما اجازه می‌دهد تا توانایی‌های خودرو را کاملاً موردبررسی قرار دهید. شما حس می‌کنید که خودرو شروع به چرخش در پیچ می‌کند و لاستیک‌های عقب نیز همراه با گاز دادن شما دود می‌کنند و گشتاور هم به کشش غلبه می‌کند؛ اما چیزی که حس نمی‌کنیم ایجاد اختلال در سیستم‌های شاسی و از بین بردن حس ناب چرخش بخش عقب خودروست. نتیجه‌ی نهایی اینکه فراری بدون راننده را بترساند او را درگیر می‌کند.


میزان قابلیت استفاده‌ی روزمره‌ی F8 تریبوتو هم احساس‌برانگیز است چراکه حالت جاده‌ی پر از دست‌انداز در سیستم تعلیق وجود دارد که باعث نرم‌تر شدن دامپرها می‌شود و چاله‌ها و ناهمواری‌ها تأثیر زیادی روی شاسی ندارند.


البته همه‌چیز در حد بسیار خوب و عالی قرار ندارد. از آنجایی که ریشه‌ی کابین این خودرو به مدل 458 بازمی‌گردد بنابراین کار کردن با برخی موارد خیلی ساده نیست. البته کیفیت کابین در حد خودرویی با این برچسب قیمتی است.


همچنین صدای تولیدی پیشرانه نیز می‌توانست بهتر باشد اما خب باید به فراری احترام گذاشت چراکه تلاش داشته صدای طبیعی‌تری را روانه‌ی کابین کند.


با توجه به نام خودرو می‌توان گفت F8 تریبوتو می‌توانست خودرویی خاص‌تر هم باشد. این‌گونه حس می‌شود که ما منتظر عصر خودروهای هیبریدی بوده‌ایم اما در این حالت هم شتاب گیری این خودرو همانند سایر محصولات 8 سیلندر فراری می‌باشد. F8 تریبوتو خودروی سریع و درعین‌حال تواناست که در این میان سیستم‌های الکترونیکی نقش مهمی بازی می‌کنند. البته این خودرو بدون عیب نیست اما روشی تکاملی برای ارائه‌ی پرفورمنسی عالی را انتخاب کرده است. یک محصول برجسته‌ی دیگر از فراری…

مشخصات فراری F8 تریبوتو

 • قیمت: 203476 پوند
 • پیشرانه: 8 سیلندر 3.9 لیتری توربوی بنزینی
 • قدرت/گشتاور: 710 اسب بخار/770 نیوتون متر
 • گیربکس: 7 سرعته اتوماتیک، دیفرانسیل عقب
 • شتاب صفر تا 100 کیلومتر در ساعت: 2.9 ثانیه
 • حداکثر سرعت: 340 کیلومتر در ساعت
 • مصرف سوخت: 10.8 لیتر در هر صد کیلومتر

[دانلود ویدئو]

منبع: autoexpress

درباره نویسنده

شاهین احمدزاده، نویسنده و مترجم مطالب مربوط به دنیای خودرو در سایت پدال

مطالب مرتبط

18 دیدگاه

 1. محمد
  سوابق: (72 دیدگاه) ,

  شاید خیلی ها با من مخالف باشن ولی به نظرم 488 ظاهر زیباتری نسبت به این مدل داشت

  پاسخ
 2. عرفان
  سوابق: (18 دیدگاه) ,

  شگفت انگیز بودن این ماشین فقط به ظاهر و شتابش نیست مصرف سوختو نگاه کن

  پاسخ
 3. ایمان
  سوابق: (1764 دیدگاه) ,

  لقب جنگنده ایتالیایی بیشتر به ۴۸۸ پیستا میاد
  با اینکه F۸ تریبوتو ماشین خوبیه ولی ۴۸۸ پیستا بیشتر به دلم نشسته ؛ در مجموع دوتاشون عشقن ❤❤

  پاسخ
 4. ارش
  سوابق: (834 دیدگاه) ,

  آخ آخ عجب ماشینی 😍😍😍دلم آب شد.فوق العاده ست.

  پاسخ
 5. مهراد
  سوابق: (159 دیدگاه) ,

  آدم وقتی این لعنتی رو میبینه باید کتابی حرف زدن رو بذاره کنار و بگه جوووون عجب بچه ای 😍😍

  پاسخ
 6. کوشا
  سوابق: (45 دیدگاه) ,

  موتور هشت سیلندر چهار لیتری مصرف سوخت 11 لیتر
  حضرت پارس، سلطان بلامنازع جاده و درگ(!) ۱/۵ لیتر چهار سیلندر مصرف واقعی ۱۳ لیتر!
  آدم می خوار غر نزنه ناله نکنه نمی ذارن اینا!!!

  پاسخ
  1. مهدی
   سوابق: (639 دیدگاه) ,

   حرفم دربد برداشت نکنید اما این مصرف سوخت تو حالت سرعت ثابت ۹۰ کیلومتر هست در صورتی که از توانایی ماشین استفاده بشه شاید به صدی صد لیتر هم برسه!

   پاسخ
   1. ADAK
    سوابق: (706 دیدگاه) ,

    یعنی پارس تو سرعت ثابت 90 به نظرتون صدی 4 و 5 میسوزونه ؟!!؟!؟

    پاسخ
 7. paghini
  سوابق: (19 دیدگاه) ,

  در فوق العاده بودن فراری شکی نیست و خاص بودن از سر تا پاش مشخصه
  ولی موتور تنفس طبیعی ده سیلندر هوراکان کجا و این فس فسی کجا
  با احترام بسیار زیاد 165 هزارتا میدم و هوراکان اوو میخرم و از صدای جذاب و چهره خشنش لذت میبرم

  پاسخ
  1. Saeed
   سوابق: (388 دیدگاه) ,

   هوراکان نخر. اونتادور svj بخر.لامصب چه نعره‌ای داره.ولی بنده اگه میخواستم نعره‌ای گوش کنم به آخرین سامورایی یعنی لکسوس LFA مراجعه میکنم 😀.نعره هر خودرویی جای خود دارد.نعره ۱۲ سیلندر ها با اینکه دیگه دارن منقرض میشن ولی فوق‌العاده هستن.فکر کنم فراری میتونه از ۱۰ سیلندر هم نعره ترسناک و جذابی دربیاره.

   پاسخ
   1. sina7
    سوابق: (318 دیدگاه) ,

    آونتادور svj فروشی نیس الان
    اگه هم پیدا بشه زیر 700-800هزارتا نیس
    ولی یه هوراکان رو میشه با 200هزارتا خرید
    هرچقدرم لکسوس صدای خوبی داشته باشه نمیتونه با فراری و لامبورگینی هم رده باشه

    پاسخ
   2. paghini
    سوابق: (19 دیدگاه) ,

    فقط بحت خواستن رو در نظر نگرفتم
    نیم نگاهی هم به قیمت ها داشتم چون میخواستم انتخابم عقلانی و در یک رنج قیمتی عادلانه باشه
    هورکان با قیمت خیلی کمتر پکیج خیلی بهتریه سلطان LFA خودش خداییه ولی ماشین چندین سال پیش بالای 300 هزار دلار پول دادن افت قیمت و … جالب نیست

    پاسخ
  2. Hamed
   سوابق: (56 دیدگاه) ,

   فرمول 1 سمت توربو نمیرفت فراری حالا حالاها برنمیگشت سمت 8سیلندرای توربو

   پاسخ
  3. سیاوش
   سوابق: (8 دیدگاه) ,

   سلام میشه لینکشو بزاری ما هم صدای اوو رو گوش کنیم

   پاسخ
 8. Behrouz. anzali
  سوابق: (216 دیدگاه) ,

  خدا کنه فراری هیچ موقع برقی نشه کلا. چون روح این ماشین از بین میره.

  پاسخ
 9. L-H-P-TT
  سوابق: (132 دیدگاه) ,

  چه شود ….
  این کلاس بهترین کلاس خودرویی دنیاس ….
  اوراکان جدید . 720 جدید . اف 8 . جی تی ار جدید(شاید) . کوروت جدید ….
  بینظیره این کلاس ….
  فقط یک حسرت دارم ….
  که چرا اسمی مثل سوپرا تو این کلاس نیست ….
  حالا من که در حد مدیران تویوتا حالیم نیست . اما میتونستن . با همون موتور 2JZ غوغا به پا کنن …..
  واقعا دلم واسش تنگ رفته ….
  اسطوره ی بی همتا …..

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.