متفرقه

پایه‌های لرزان اعتماد مردمی به خودران‌ها

خودروهای خودران و نیمه خودران اخیراً به خاطر دلایل حوادث آنها در رسانه‌ها برجسته شده‌اند بنابراین اینکه نتایج به دست آمده در مطالعات AAA نشان می‌دهد اعتماد مشتریان به تکنولوژی خودران کاهش یافته جای تعجب زیادی ندارد.


بنا به گزارش این موسسه، ۷۳ درصد رانندگان گفته‌اند از حضور در یک خودروی کاملاً خودران می‌ترسند. جالب اینکه در سال ۲۰۱۷ تنها ۶۳ درصد رانندگان از این خودروها می‌ترسیدند. نگاهی عمیق‌تر به داده‌های منتشر شده نشان می‌دهد ۸۳ درصد بانوان از حضور در خودروهای کاملاً خودران می‌ترسند درحالی‌که تنها ۶۳ درصد مردان چنین اعترافی داشته‌اند.


موضوع جالب اینکه تعداد جوانانی که گفته‌اند از حضور در یک خودروی کاملاً خودران خیلی می‌ترسند از ۴۹ به ۶۴ درصد رسیده است. دیگر یافته شگفت‌انگیز AAA آن است که درصد افرادی که گفته‌اند از حضور در خودروی خودران می‌ترسند هنوز هم کمتر از میزان ۷۸ درصد حداکثری‌ای است که در ژانویه ۲۰۱۷ به دست آمده است.


اگرچه این مطالعه اشاره‌ای ویژه به تصادف فوتی اخیر خودروهای خودران نداشته اما گفته که ۶۳ درصد رانندگان آمریکایی گفته‌اند زمان حضور خودروهای کاملاً خودران در جاده‌ها احساس امنیت کمتری دارند. شایان ذکر است این مطالعه حدود دو هفته پس از تصادف خودران یک خودروی ولوو و کشته شدن یک نفر انجام شده است. فرد فوت شده در این تصادف با دوچرخه از خیابان عبور می‌کرده است.


اگرچه اکثریت افراد شرکت کننده در این مطالعه گفته‌اند احساس امنیت کمتری دارند اما ۲۶ درصد افراد هم گفته‌اند در صورت حضور خودروهای خودران در جاده‌ها هیچ تفاوتی احساس نخواهند کرد. ۹ درصد افراد هم گفته‌اند در این صورت احساس امن‌تری خواهند داشت.

Mercedes-Benz-autonomous
علیرغم ترس‌هایی که درباره تردد خودروهای کاملاً خودران وجود دارد، به نظر می‌رسد تعدادی از مشتریان درباره تکنولوژی نیمه خودران هیجان‌زده هستند. بنا به گزارش AAA، حدود ۵۵ درصد مردم گفته‌اند خواهان حضور تکنولوژی نیمه خودران در خودروی بعدی خود هستند.

شاهین احمدزاده

نویسنده و مترجم مطالب مربوط به دنیای خودرو در سایت پدال

مطالب مشابه

یک دیدگاه

 1. بهراد

  ۳ خرداد ۱۳۹۷
  سوابق: (537 ديدگاه)

  تو تصادفای قبلی راننده مقصر شناخته میشد و تو ایران حتی زندان و … هم داشت
  تو خودران ها اگر تصادف کنن خسارت رو کی میده؟
  مثل ماشینو فرمان دادی از خونه بیاد دم شرکت تو رو ببره خونت .
  که تو مسیر اومدن به شرکت میبینی کوبیده به یا هایپر کاری چیزی کلی هم خسارت زده اون وقت چیکار می کنی؟

  هر چقدرم خودران باشه بازم باید راننده پشتش باشه وگرنه با یه موشک غیر قابل کنترل هیچ فرقی نداره، ساخته ی دست بشره و هنوز هم اشکالاتی درش هست

  موافقم ۰
  مخالفم ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا