کادیلاک

درازترین خودروی دنیا بازسازی می‌شود

درازترین خودروی دنیا پس از چندین سال رها شدن سرانجام بازسازی می‌شود. این ماشین در دههٔ ۹۰ توسط یک سفارشی‌ساز مشهور خودرو بنام «جی اهربرگ» بر اساس کادیلاک الدورادو ۱۹۷۶ ساخته شد و «رؤیای آمریکایی» نام گرفت. این خودرو با ۳۰.۵ متر طول، توسط کتاب رکوردهای گینس رسماً درازترین خودروی دنیا لقب گرفت. این کادیلاک بزرگ که به دو پیشرانه و ۲۶ چرخ مجهز بود، در میانهٔ خود دارای یک مفصل بود و برای حرکت به دو راننده نیاز داشت. همچنین ترکیب محرک جلوی الدورادو هم به ساخت این خودرو کمک کرده بود زیرا هیچ نیازی به میل‌گاردان و تونل کف برای عبور آن نداشت. رؤیای آمریکایی همچنین از ویژگی‌های منحصربه‌فردی مثل فضای سبز، جکوزی، استخر با تختهٔ شیرجه و حتی پَد هلیکوپتر هم برخوردار بود.

اما رؤیای آمریکایی پس از دوران شکوه، به مدت دو دهه به حال خود رها شده و به وضعیت ناامیدکننده‌ای افتاد. سپس موزهٔ آموزش فنی «Autoseum» در نیویورک که مالک این کادیلاک بزرگ بود، از طریق پروژه‌های دانشجویی تصمیم به بازگرداندن آن به شکوه اولیه گرفت اما به گفتهٔ مدیر و رئیس این موزه، «مایک منینگ»، این برنامه‌ها به خاطر سایست‌های ایالتی و تغییرات بودجه‌ای هرگز عملی نشدند؛ اما منینگ که می‌خواست هر طور شده رؤیای آمریکایی را بازسازی کند، با مالک موزهٔ خودروی «Dezerland Park» در فلوریدا، «مایک دِزِر» تماس گرفت. بدین ترتیب، دزر کادیلاک را خریداری کرده و با همکاری Autoseum و استفاده از دانشجویان این موزه، بازسازی خودرو را در آگوست ۲۰۱۹ آغاز نمود.

رؤیای آمریکایی برای سفر از نیویورک به فلوریدا به دو قسمت تقسیم شده و روی تریلرهایی قرار گرفت تا رهسپار خانهٔ جدید خود شود. البته از این بابت جای نگرانی نیست زیرا همان‌طور که گفته شد این الدورادوی دراز در وسط به یک مفصل مجهز شده بود تا امکان دور زدن آن وجود داشته باشد و برای جابجایی هم از همین مفصل نصف شد. پس‌ازاینکه خودرو به‌طور ایمن به مکان موردنظر منتقل شد، تیم بازسازی روند دشوار جدا کردن قسمت‌های مختلف آن از هم را آغاز کردند. با توجه به اینکه رؤیای آمریکایی سال‌ها به حال خود رها شده و در معرض پوسیدگی و زنگ‌زدگی قرار گرفته بود، این تیم برای بازسازی آن قسمت‌هایی را از چند الدورادوی دیگر گرفتند.

هم‌اکنون بیشتر کارهای بازسازی بخش بیرونی خودرو انجام شده و منتظر رنگ‌آمیزی است. همچنین امید است تیم Autoseum/Dezerland بتواند برخی قطعات منحصربه‌فرد این لیموزین مثل استخر و پد هلیکوپتر را هم از نو بسازد. هرچند شیوع ویروس کرونا موقتاً کار بازسازی رؤیای آمریکایی را متوقف کرده اما به گفتهٔ منینگ، این تیم تا بهار آینده کار بازسازی خودرو را تمام خواهد کرد و پس از رونمایی، در دزرلند پارک به‌طور دائمی به نمایش درخواهد آمد.

امیر دهقان

نویسنده و مترجم سایت پدال، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته حقوق خصوصی

مطالب مشابه

‫۱۹ دیدگاه

 1. MAHDI

  ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
  سوابق: (4573 ديدگاه)

  عجب!!!!

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
  1. ferrari_lvr

   ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
   سوابق: (567 ديدگاه)

   چخبره حاجی؟!

   موافقم ۰
   مخالفم ۰
 2. ممد ژانگولر

  ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
  سوابق: (950 ديدگاه)

  فکر کن با این بزنی به جاده چالوس الخصوص هزار چم 😂
  همه همو میبینن بای بای میکنم 😂
  کل پیچای کوه میشه مال ماشین خودت
  راننده نیسان گاویای عقبت ترتیبتو ندن شانس اوردی🥴

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 3. Aran Milan

  ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
  سوابق: (104 ديدگاه)

  کاش عکس از داخلشو میدیدیم

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 4. حسین

  ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
  سوابق: (2215 ديدگاه)

  فک کنم این ماشین برای نشان دادن رفاه در امریکا ساخته شده بوده!

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 5. جواد خطر

  ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
  سوابق: (230 ديدگاه)

  توروخدا نِگا کن اینا از پول و رفاه زیادی دَس به چه کارایی میزنن

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
  1. حسین

   ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
   سوابق: (2215 ديدگاه)

   فقط اون نیس ، خیلی وقتا با هدف این چیزا ساخته میشه تا دنیایی زیباتر از واقعیت به افراد خارج از امریکا نشان داده شود!
   برای مثال میشه به زمان جنگ سرد اشاره کرد که امریکا با تبلیغات سنگین باعث شد تا مردم شوروی اعتراض داشته باشند به اینکه چرا خانه هاشون استخر ندارد؟
   در حالی که دولت شوروی برای همه خانه رایگان فراهم میکرد!

   موافقم ۰
   مخالفم ۰
 6. مهران تقوی نژاد

  ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
  سوابق: (29 ديدگاه)

  هر چی شمردم ۲۴ چرخ داره نه ۲۶ تا

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
  1. Farzad

   ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
   سوابق: (1178 ديدگاه)

   شاید دوتام زاپاس داره 😁

   موافقم ۰
   مخالفم ۰
 7. حسین دهمرد

  ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
  سوابق: (1141 ديدگاه)

  انتظار داشتم شوروی یه همچین چیزی ساخته باشه چون شوروی تو ساختن وسایل بزرگ و عجیب که قابلیت چشم درآوردن دارن ید طولایی داره. انواع هواپیماها و هلیکوپتر ها و زیردریایی های غول پیکر مال شورویه. ولی بازار دست آمریکاییاس. چون به جای یک دونه بزرگ ترجیح میدن به تعداد زیاد با اندازه معقول و قابل استفاده واسه همه بسازن. همین ایرباس هم از ساخت a380 پشیمون شده.
  اینم به هدفی که خواسته رسیده ولی بجای بازسازیش میتونست یه نسل جدیدشو بسازه یه نیم متر هم اضافه کنه باز رکورد بزنه کسی که انقدر پول اضافه داره که بعد از اینهمه سال رو همچین چیزی خرج میکنه مطمئنن پول واسش مهم نیست.

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
  1. SS

   ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹
   سوابق: (66 ديدگاه)

   ایرباس که شرکت چند ملییتی که شامل‌ فرانسه آلمان اتریش و انگلستان میشه و شرکتی اورپایی محسوب میشه اونی که شما میگی بوئینگ یه !!!

   موافقم ۰
   مخالفم ۰
   1. حسین دهمرد

    ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹
    سوابق: (1141 ديدگاه)

    منظورم کلی بود اروپاییا هم مثه آمریکاییا واسه بازار میسازن نه واسه چشم درآوردن دیگه. البته نصف سهام ایرباس هم دست آمریکاس.

    موافقم ۰
    مخالفم ۰
  2. SS

   ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹
   سوابق: (66 ديدگاه)

   اونی که شما میگی بوئینگ ایه چون ایرباس شرکتی چند ملیتی که شامل آلمان فرانسه انگلستان و هلند میشه!!

   موافقم ۰
   مخالفم ۰
 8. Infinite

  ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
  سوابق: (429 ديدگاه)

  رؤیای آمریکایی همچنین از ویژگی‌های منحصربه‌فردی مثل فضای سبز، جکوزی، استخر با تختهٔ شیرجه و حتی پَد هلیکوپتر هم برخوردار بود!!!

  😐 😐 😐 فکر کردم یه شوخیه تا چشمم به پد هلیکوپتر خورد! خانه متحرک!

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 9. بیژن

  ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
  سوابق: (252 ديدگاه)

  وای خداز من. خیلی داغون تر از این حرفاست.کف ماشین کاملا پوسیده …🙄

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 10. مهردادكمال

  ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹
  سوابق: (203 ديدگاه)

  تو دریا انداختنش این قد پوسیدس؟؟؟

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 11. مرتضی مقدم

  ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹
  سوابق: (129 ديدگاه)

  چقد بیخود واقعا.که چی؟تازه به دوران رسیدگی مختص آدم ها نیست ظاهرا ،کشور ها و فرهنگ ها هم دچار این داستان میشن انگار.آمریکا بعد جنگ دوم آمریکا شد.اینجوری ک حین جنگ دوم طلای اروپایی ها رو قرضی قبول کرد تا به ازاش بهشون مواد خام و تجهیزات بده به این شرط که اروپایی ها هر وقت پول روپس دادن طلاشونم بگیرن.۱۹۶۷ توی آمریکا ی قانونی تصویب شد ک رابطه دلار و طلا قطع شد و اروپایی ها هیچ وقت نتونستن با دلار های کاغذی طلاهاشون و پس بگیرن.بزرگترین کلاهبرداری تمام عالم هستی.

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 12. ز

  ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹
  سوابق: (18 ديدگاه)

  به نظرم نیازه وخیلی هم خوبه باید همیشه چیزهای جدید و امتحان کنی تا به چیزی که میخوای برسی اگه این ساخته نشده بود تا الان فکر میکردی که ممکنه یه همچین ماشینی کاربردی باشه ولی الان فهمیدیم که کاربردی نیست به این نمیشه گفت زیاده خواهی یا شکست به این میگن تست و امتحان کردن مثل توربو شارژ یا سوپرشارژ و استفاده همزمان باید تجربه کنی من که خوشم میاد و هر چقدر هم خرج داشته باشه مهم نیست ولی با بازسازی یه چیز شکست خورده مخالفم میشه تکرار یه عمل شکست خورده میشه سایپا میشه ایرانخودرو که هی دوست داره پافشاری به اشتباهاتش کنه

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 13. آریا ماشین

  ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹
  سوابق: (481 ديدگاه)

  سر یه پیچ ۱۸۰ درجه چی کار میکنه؟😐

  موافقم ۰
  مخالفم ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا