آئودی

چراغ‌های پیشرفته آئودی Q6-Etron با دیگر رانندگان صحبت می‌کنند!

آئودی از جدیدترین پیشرفت‌های به دست آمده در حوزه چراغ‌های محصولات خود از جمله Q6-Etron رونمایی کرده است.

روشی که رانندگان با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند در طول این سال‌ها خیلی پیشرفت نکرده است. اگرچه انسان‌ها در حال کار روی هوش مصنوعی و چیپ های کاشته شده در مغز هستند اما وضعیت ارتباطی رانندگان خودروها با یکدیگر تقریباً مشابه همان چیزی است که در دهه ۵۰ میلادی شاهد بودیم. در حقیقت برای اخطار دادن به دیگران از بوق یا نور بالا استفاده می‌کنیم هرچند برخی رانندگان استفاده‌های گسترده‌ای از بوق خودرو دارند. صحنه‌های مربوط به بگومگو و اعتراضات رانندگان به یکدیگر نیز داستان خاص خود را دارد؛ اما مهندسان آئودی تلاش دارند ارتباطات جاده‌ای را وارد قرن ۲۱ کنند و به همین خاطر خودروهایی تولید خواهند شد که بتوانند چیزی بیشتر از “من دور می‌زنم” و “شما همانند انسان رانندگی نمی‌کنید” را بگویند. ارباب حلقه‌ها در واقع خودروها را دستگاه‌های سمعی و بصری خودکاری تصور می‌کند که می‌توانند پیام‌های ضروری را به دیگر کاربران جاده ارسال کنند تا ایمنی جمعی بهبود یابد.

این تلاش‌ها با یک جفت چراغ نورانی سه‌گوش و مثلثی شروع شده است. شاسی‌بلند جدید و برقی آئودی Q6 E-Tron برای اولین بار با چراغ‌های عقبی رونمایی شده که می‌تواند با دیگر رانندگان ارتباط برقرار کند. این چراغ‌ها دارای ۳۶۰ پانل OLED کوچک هستند که بسیار بیشتر از نسل پیشین چراغ‌های محصولات این برند به شمار می‌رود. هر بخش سه‌گوش از این چراغ‌ها به عنوان یک پیکسل برای ایجاد طرح‌های مختلف بکار می‌رود. در روی کاغذ طرح‌های به دست آمده بی‌نهایت خواهد بود اما آئودی به رانندگان امکان انتخاب هشت طرح شامل ۷ طرح ثابت و یک طرح متفاوت را می‌دهد.

اما بخش جذاب ماجرا اینجاست. این چراغ‌ها همچنین به گونه‌ای برنامه ریزی شده‌اند که دو مثلث برجسته را در چراغ‌های عقب به نمایش بگذارند. این مثلث‌ها زمانی به چشم می‌خورند که Q6 فکر کند خودروی پشتی در خطر است. اگر داده‌های آئودی نشان دهند که خودرویی توقف کرده یا در جلو تصادفی رخ داده این مثلث‌ها روشن خواهند شد. همچنین اگر Q6 احساس کند خودروی پشت‌سری سرعت زیادی دارد یا راننده تماسی اضطراری برقرار کرده و می‌خواهد از خودرو خارج شود یا فلاشرها را انتخاب نماید نیز این مثلث‌های خطر فعال می‌شوند.

درصورتی‌که راننده Q6 پارک خودکار را انتخاب نماید یک جفت سه‌گوش متفاوت در چراغ‌ها روشن می‌شوند. هدف آئودی این است که دیگر رانندگان بدانند Q6 در حال پارک شدن است. این برند آلمانی می‌گوید کار را با تست چند صد نماد بالقوه دیگر شروع کرده است. نظرسنجی‌ها و مطالعات مختلف باعث شده‌اند تعداد این طرح‌ها کاهش یابد. تیم نورپردازی آئودی برای شرایط جاده‌ای یخبندان طرح دانه‌های برف را انتخاب کرده‌اند هرچند دشواری‌هایی نیز در این مسیر وجود دارد. تیم آئودی باید طرح‌هایی را انتخاب نماید که در تمامی زبان‌ها و کشورها معنی داشته و حتی برای کودکانی که نمی‌توانند چیزی را بخوانند قابل‌درک باشد. همچنین بخش اعظم مشتریان آئودی در کشور چین هستند و این موضوع نیز اهمیت بالایی دارد. به همین خاطر ژرمن‌ها طرح سه‌گوش را به عنوان نماد استاندارد خطر در دنیا انتخاب کرده‌اند. همچنین علت انتخاب تکنولوژی OLED نیز ویژگی‌هایی همچون فرایند ساخت مناسب و نورپردازی بهتر است.

نکته جالب اینکه چنین ویژگی‌ای به همراه برخی تکنولوژی‌های دیگر در آمریکا ارائه نمی‌شوند و دلیل آن قوانین قدیمی و دست‌وپا گیر این کشور است. چراغ‌های عقب خودروها در آمریکا باید نورپردازی مداومی داشته باشند و بنابراین نمی‌توان مثلث‌های خطر را در آن‌ها بکار گرفت. آئودی امیدوار است مجوز استفاده از این تکنولوژی را در زمانی که راننده چراغ‌های خطر را روشن می‌کند بگیرد. شاید یک جفت مثلث سه‌گوش در چراغ‌های عقب طرحی تحولی نباشد اما تلاش‌های رو به رشد این برند را نشان می‌دهد.

ارباب حلقه‌ها به دنبال گسترش استفاده از چراغ‌های ارتباطی در دیگر محصولات خود است و نسل بعدی چراغ‌های عقب حتی دارای پانل‌های OLED بیشتر خواهند بود تا بتوانند طرح‌های هشدار دهنده بیشتری را به نمایش بگذارند. شاید در آینده چراغ‌های عقب محصولات آئودی نیز با دیگر رانندگان ارتباط برقرار کنند. این برند همچنین خواهان توسعه سیستمی است که با نورپایین و نوربالا به دیگر رانندگان هشدار می‌دهد. انتظار می‌رود قانون‌گذاران اروپایی در آینده نزدیک این تکنولوژی را تائید نمایند.

آئودی همچنین در حال آماده شدن برای آینده‌ای پر از خودروهای خودران است. این وسایل نقلیه نمی‌توانند با دیگران ارتباط چشمی یا کلامی برقرار کنند بنابراین خودروسازان روش‌های جایگزینی را در نظر می‌گیرند. ویمو به عنوان شرکت تولید کننده روبوتاکسی ها از نمایشگرهای LED در سقف برای هشدار به دیگر کاربران جاده استفاده می‌کند. مدیر آئودی نیز می‌گوید این خودروساز به حل مشکلات خودروهای خودران در آینده همچون موقعیت‌های گیج‌کننده عبور از چهارراه‌ها یا روبرو شدن با عابران پیاده فکر می‌کند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲۵ رای

شاهین احمدزاده

نویسنده و مترجم مجله "پدال"

مطالب مشابه

‫۹ دیدگاه‌ها

 1. ژاندارم

  ۳۰ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (48 ديدگاه)

  برند محبوب پیشتاز و بی حاشیه
  البته طراحی اصیل و زیبا

  موافقم 12
  مخالفم 3
  1. net

   ۳۰ فروردین ۱۴۰۳
   سوابق: (3145 ديدگاه)

   چراغ باریک جلو قشنگه . جلوپنجره جالب نیست . چراغ عقب قرمز زرشکی خوبه ولی اگر نوار نازک متصل وسط نداشت قشنگتر میشد . نوار متصل چراغ عقب برای ماشین هاچبک و کراس اور و اس یو وی بد هست و نوار متصل چراغ عقب برای سدان مثل هیوندای آزرا گرنجور نسل پنجم اخرین فیس لیفت ۲۰۱۷ و ائودی a8 مدل ۲۰۲۰ و رنو تالیسمان خوبه

   موافقم 1
   مخالفم 12
 2. froG-driVer

  ۳۰ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (293 ديدگاه)

  که اینطور!!🙄🫤

  موافقم 7
  مخالفم 1
 3. زیزیگولو

  ۳۰ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (5441 ديدگاه)

  طراحی آئودی Q6 با سقف پایین و چرخای بزرگ براق و چراغای جدیدش و چهره اسپرتو تهاجمیش همراه با پوششای پلاستیکی دور گلگیرا و رکابا و ………. خیلی جالب شده که همه اینا با یه کابین مدرنم همراه شده که حس خوبی به آدم القاء میکنه

  موافقم 11
  مخالفم 0
 4. ۳۰ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (3687 ديدگاه)

  اون ایودی فکر کنم اسمش Q7 بود تو سال ۲۰۰۷
  هنوز هم طراحیش بروزه
  اون زمانا کمتر ماشینی از چراغ LED استفاده میکرد
  ایودی هم یکی ازون ها بود
  خیلی هم خوشگل طراحی شده
  یکی دیگه هم A4 2011
  آنقدر عالیه
  حیف که اینا نیومدن ایران
  ایودی طراحیاش همیشه بروز بوده و هست

  موافقم 6
  مخالفم 1
 5. kawaki

  ۳۰ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (80 ديدگاه)

  حرف های زیادی هست که پشت سر ادم بوق یا چراغ میدن 😊

  موافقم 3
  مخالفم 1
  1. ۳۰ فروردین ۱۴۰۳
   سوابق: (3687 ديدگاه)

   اوه شت
   کامیونی که پشتش بوق میزنی چراغی داره چش آدم کور میشه🙄🙄

   موافقم 3
   مخالفم 1
 6. علی

  ۳۱ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (452 ديدگاه)

  آئودی توی تکنولوژی چراغ ها همیشه ده سال جلوتر از زمان بوده همیشه استاندارد چراغ هارو تائین کرده

  موافقم 2
  مخالفم 0
 7. علی

  ۳۱ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (452 ديدگاه)

  هماهنگی طراحی . همیشه توی آئودی بهترین بوده. ماندگار ترین طراحی ها

  موافقم 3
  مخالفم 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا