صنایع هوایی

صندلی پرنده زاپاتا با سرعت ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت معرفی شد

زاپاتا نامی است که احتمالا کمتر آن را شنیده باشید اما بهتر است بدانید که این ورزشکار یکی از قهرمانان مسابقات جهانی جت اسکی به شمار می‌رود که فلای‌بورد یا تخت معلق را اختراع کرده است. در کارنامه زاپاتا، ساخت «فلای‌بورد ایر» و «اِزفلای» (که هر دو تخته‌های معلق مبتنی‌بر فشار هوا هستند) نیز وجود دارد.

آخرین محصول زاپاتا براساس فناوری توربین‌های کوچک توسعه یافته اما از آن به شکلی تازه استفاده کرده است. «JetRacer» نام محصول جدید این شرکت است که درحقیقت یک صندلی فیبرکربنی مسابقه‌ای معلق است که با استفاده از ۱۰ جت کوچک که به دور آن متصل شده‌اند، پرواز می‌کند.

اگر از دیدی متفاوت به این محصول تازه نگاه کنید، می‌توانید شباهت آن را به صندلی‌های پرنده توسعه‌یافته با پهپاد مانند «جتسون وان» را ببینید. از ویزگی‌های این صندلی معلق می‌توان به سازه بدنه آن، سیستم پیشران توزیع‌شده، سیستم اتوماسیون و کنترلی آن اشاره کرد.

جت‌ریسر با سایر محصولات مبتنی‌بر پهپاد تفاوت‌هایی دارد؛ مانند صدای بالای جت‌ها و گرمای حاصل از آن‌ها. برخلاف نمونه‌های یادشده، خبری هم از بلندشدن ناگهانی و سریع آن نیست و سیستم برای رسیدن به تعادل لازم به زمان نیاز دارد. به‌هرصورت، زاپاتا مدعی شده که جت‌ریسر می‌تواند مانند موتورسیکلت پرنده «Mayman» به سرعتی برابر ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت برسد. او با هدف قراردادن سرعت بالا و مانورپذیری مناسب سیستم، این دستگاه را برای استفاده روزمره و کاربردهای نظامی توسعه داده؛ البته رسیدن به این اهداف باعث از دست رفتن مسافت قابل‌پیمایش آن شده است!

بیشترین ارتفاعی که جت‌ریسر می‌تواند در آن پرواز کند برابر ۳۰۰۰ متر بوده و توان حمل سرنشینی با حداکثر وزن ۲۰۰ کیلوگرم را دارد. کاربران این دستگاه می‌توانند به‌جای سوارشدن به آن و از طریق سیستم کنترل ازراه‌دور، از آن برای حمل بار استفاده کنند. زاپاتا با استفاده از قراردادن یک دکمه مخصوص در این دستگاه، کاری کرده که راننده می‌تواند با آن ۳۶۰ درجه کامل بچرخد. البته این محصول هنوز در فاز نمونه اولیه قرار داشته و سازنده همچنان آن را تست و وارسی خواهد کرد.

زاپاتا هنوز هیچ حرفی درباره زمان عرضه این صندلی معلق، قیمت و برنامه عرضه آن نزده است اما امکان تست آن برای خریداران بالقوه وجود دارد. زاپاتا ۱۰۰ تن را برای تست اولیه این صندلی انتخاب می‌کند که در مرحله دوم به ۲۵ تن تقلیل خواهند یافت. نظر شما درباره این صندلی معلق چیست؟ آیا این دسته از وسایل‌نقلیه، آینده حمل‌ونقل را شکل خواهند داد؟!

علی صفرپور

نویسنده و مترجم سایت پدال٬ دانشجوی کارشناسی مهندسی مکانیک

مطالب مشابه

‫۱۶ دیدگاه‌ها

 1. حق گوی باطل

  ۲۸ مرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (451 ديدگاه)

  اگر الکتریکیش بیاد خیلی باحال میشه میتونی بی صدا از مرز رد بشی و دوباره برگردی😂

  موافقم ۲۲
  مخالفم ۴
  1. Kamy

   ۲۸ مرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (507 ديدگاه)

   من یکی اگه برم بر نمیگردم 😂😂

   موافقم ۲۱
   مخالفم ۴
   1. حق گوی باطل

    ۲۸ مرداد ۱۴۰۱
    سوابق: (451 ديدگاه)

    حله سید
    بیا پولامونو بذاریم روی هم بخریمش دوترکه میشینیم تا آمریکا باهاش بریم😂😂😂

    موافقم ۳۰
    مخالفم ۳
    1. NAVID۰۰۹۸

     ۲۸ مرداد ۱۴۰۱
     سوابق: (7643 ديدگاه)

     میشه منم با خودتون ببرید !
     آقا تو رو خدا !
     گناه دارم 😂 !

     یعنی شیفته‌ی تفکرات ایرانی‌ها هستم ، کاری نداره محصول چیه ، اولین فکری که به سرش میزنه اینه که چطور در راه خلاف بیشترین بهره را ببره و ما ایرانی‌ها در این مورد در دنیا کم‌نظیر هستیم 😂 !

     یه گزارش چند روز پیش میدیدم در مورد گرانی خانه در شهرهای مهم کانادا و آمریکا که جالب اینجا بود طبق آمار جمعیت ایرانی‌ها بیشترین مشاوران املاک را نسبت به جمعیتشون و نسبت به دیگر مهاجران از کشورهای دیگه دارند و از اصلی‌ترین دلایل گرانی در شهرهایی چون تورنتو و لس‌آنجلس وجود ایرانیان و گرم کردن این بازار هست که خانه را از حد نرمالش نسبت به دیگر ایالت‌ها گران‌تر کرده‌اند و به انحصار خودشون در آوردن چه در خرید فروش چه در اجاره 😂 !
     این موضوع من رو بیشتر یاد قوم یهود در دوران پیش از جنگ جهانی اول انداخت که اصلاً چرا هیتلر را روانی کرده بود و از دم یهود را … میکرد 😂 !
     یهودیا به سبب بهره ، وام ، اجاره ، یواش یواش داشتند نه فقط آلمانی‌ها بلکه خود اروپایی‌ها هم از کشورشون فراری میدادن تا اینکه انگلستان خیلی شیک و مجلسی انداختشون به جون فلستینی‌ها و این پروژه در فلستین ادامه پیدا کرد و شد اینی که امروز میبینیم که همین شد کشوری چون امارات خونه را ۹۹ ساله میفروشه که یه زمانی مثل فلستین نشه 😂🤦‍♂️ !
     و اتفاقاً به نظر من در همه جای دنیا باید همین اتفاق بیوفته که مهاجران از کشورهای دیگه مالک ۱۰۰٪ ملک و زمینی نباشند و اگر نه با گذر زمان اتفاقات ناخوشایندی میوفته مثل جنگ‌ بی‌پایانِ فلستین و اسرائیل و فکر کنید با این جمعیت مردم افغانستان در ایران و زن ایرانی گرفتن در آینده چه اتفاقات بدی رو میتونه رقم بزنه و باید فکری به حال مهاجران افغانی در ایران کرد که یه زمانی ما هم از شهرهامون بیرون نکنند ، این موضوع اصلاً شوخی‌بردار نیست و … !

     باور کنید همینطور پیش بره تا ۵۰ سال آینده ایرانی‌ها تورنتو و لس‌آنجلس را میگیرند و به جرئت میگم میشه گران‌ترین نقطه‌ی دنیا حتی از شانزلیزه پاریس و منهتن نیویورک هم گران‌تر به سبب ژنی که در وجود هر ایرانی وجود دارد 😂 !

     موافقم ۱۹
     مخالفم ۳
    2. Kamy

     ۲۸ مرداد ۱۴۰۱
     سوابق: (507 ديدگاه)

     بزن بریم

     موافقم ۹
     مخالفم ۰
    3. Kamy

     ۲۸ مرداد ۱۴۰۱
     سوابق: (507 ديدگاه)

     نوید همین چند روز پیش توی رفسنجان یه تبعه افغان ده دوازده نفرو که حداقل نصفشون ایرانی بودن رو با چاقو کشت
     همین اتفاق اگه تو آمریکا افتاده بود تا یک ماه سر تیتر خبرهاشون بود و کلی گزارش راجع به نا امنی آمریکا درست میکردن..ولی اینو یک بار هم تو تلویزیون نگفتن

     نمیدونم چرا فکری به حالشون نمیکنن

     موافقم ۱۴
     مخالفم ۰
    4. NAVID۰۰۹۸

     ۲۸ مرداد ۱۴۰۱
     سوابق: (7643 ديدگاه)

     داخل تلویزیون نگفتن چون اگه میگفتن برخی ایرانی‌ها را جو میگرفت میزدن دهن چندتا افغانی بخت‌برگشته از همه جا بی‌خبر بی‌گناه را سرویس میکردن !

     موافقم ۱۱
     مخالفم ۱
    5. نوید AJ

     ۲۹ مرداد ۱۴۰۱
     سوابق: (3438 ديدگاه)

     تقریبا ۳۰ درصد ریل استیت های تورنتو، ایرانی هستن. ولی عامل اصلی گرونی، چینی ها هستن. پولی که چینی ها میارن کانادا، ما ایرانیا در برابرش جک هستیم. برای همین دولت فروش خانه به افراد غیر مقیم (سیتیزن و اقامت دائم یا همون پی آر) رو ممنوع کرد.

     موافقم ۵
     مخالفم ۰
  2. JDM lover

   ۲۸ مرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (886 ديدگاه)

   😂😂

   موافقم ۱۰
   مخالفم ۰
 2. JDM lover

  ۲۸ مرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (886 ديدگاه)

  خیلی چیز باحالیه
  اگه واقعا ساخته بشه و به تولید انبوه برسه واقعا عالی میشه

  موافقم ۴
  مخالفم ۱
 3. AMANTE

  ۲۸ مرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (951 ديدگاه)

  وسیله ی جالبیه و در آینده از این دست وسایل زیاد میبینیم.
  ولی ۳۰۰۰ متر لعنتی خیلی زیاده و آدم به هرحال کرم درون اش فعال میشه و میخواد به این ارتفاع برسه و اون موقع اگه مشکلی پیش بیاد! تمام مردی.
  البته مطمعنن به این موارد هم فکر کردن و ممکنه سیستم پرتاب صندلی مثل جت های جنگی داشته باشه.
  این وسایل تفریحی یا در آینده حمل و نقلی باید از موتورهای الکتریکی استفاده کنن و نه موتور های سوختی تا در آینده جایی برای خودشون داشته باشن.

  موافقم ۶
  مخالفم ۲
  1. حق گوی باطل

   ۲۸ مرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (451 ديدگاه)

   اگه توی ارتفاع ۳۰۰۰ سقوط نکنی یا از سرما یخ میزنی یا با سرعت ۲۵۰ کیلومتر از گرما میپزی

   موافقم ۴
   مخالفم ۱
 4. دکتر ع

  ۲۸ مرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (219 ديدگاه)

  اتفاقا زاپاتا رو زیاد شنیدیدم😂 ساندویج اصغر زاپاتا😂 هات داگ اژدر زاپاتا🤦🏻‍♂️😂

  موافقم ۱۳
  مخالفم ۰
 5. هیچکس

  ۲۸ مرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (104 ديدگاه)

  زود به دنیا اومدیم😭

  موافقم ۵
  مخالفم ۰
 6. GTC فقط المانی و انگلیسی و ایتالیایی

  ۲۸ مرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (355 ديدگاه)

  بایذ اسمشو اژدر زاپاتا میزاشتن ولی دور از شوخی خیلی باحاله

  موافقم ۶
  مخالفم ۰
 7. مسعود

  ۴ شهریور ۱۴۰۱
  سوابق: (26 ديدگاه)

  چرا صندلیا رو ریختی رو پهپادا😁

  موافقم ۰
  مخالفم ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا